Jump to content

ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΑ (Formula, Rally, 2-4 τροχοί γενικά)


Macross
 Share

Recommended Posts

49 minutes ago, Zara said:

Ψηφίζω το Σιτροεν για την εμφάνιση, όντας άσχετος με τα υπόλοιπα, και πούλο στη συμβία που πρήζει μπάλες πριν καλά καλά αγοραστεί.

Συμμετέχει στο budget η μανδάμ που έχει και 'άποψη' (passive aggressive συνώνυμο του 'κουμάντο'); 

Υγ. Υπάρχει και η επιλογή Οπελ Μοκκα δεύτερο χέρι δικηγόρου κυνηγού εραστή, καλοδιατηρημένο με κινητήρα ντίζελ και ντεπόζιτο γεμάτο αμόλυβδη, κηροζίνη, αέριο και ότι άλλο του έβαζε το μονόζυγο.

Θα πάμε μάλλον σήμερα σε έναν που έχει και suzuki και citroen οπότε θα τα ξανά δούμε. 

Arxeidia συμμετέχει! Αν συμμετείχε, ας πάρουμε ό,τι θέλει 😂

Για vitara διάβαζα ότι ίσως τέλη του έτους θα έχουμε ανακοινώσεις για 5η γενιά με ολικό facelift στο εσωτερικό. Άρα αξίζει η αναμονή (για vitara) 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Hades said:

Προφανώς η τελική απόφαση ανήκει σε εμένα

Να σαι καλα ρε φιλε.... Μας χρειαζεται το καλο χιουμορ για να παλεψουμε τη μαυριλα που περναμε με την ομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Για αμαξια που λετε, εγω ειμαι ασχετος με τα μηχανολογικα, το πρωτο πραγμα που κοιταω ειναι το πορτ μπαγκαζ, εχω το qashqai το +2, που αμα δε σηκωσεις τα επιπλεον καθισματα (τα οποια κι αυτα με βολεψαν σε μικρες αποστασεις για να γλυτωνουμε παρεες με 2 αυτοκινητα) , εχει πολυ απλα. Τωρα για γκαζια κλπ, δεν κατεχω. Στο δρομο ειναι μια χαρα, λες και παω με κτελ.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Hades said:

Το τσέκαρα. Μεταξύ των 2 προτιμώ το vitara. Στο εσωτερικό αν ήταν πχ όπως το Swift, πιο προσιτό στο μάτι και φιλικό θα ήμουν οκ. Και φυσικά το πορτ μπαγκαζ.

A xehasa. Rixe ena mati k sto yaris cross. Vghke h anamenetai na vgei sta konta

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CHⓇIS said:

A xehasa. Rixe ena mati k sto yaris cross. Vghke h anamenetai na vgei sta konta

Δε πρέπει να έχει βγει ακόμα επίσημα αλλά αναμένεται ναι. Από τις φώτο καλό φαίνεται, αλλά πιστεύω 21-22 χιλιάρικα θα το έχουν και αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τραγικό να μην συμμετέχει το ζύγι στα λεφτά αλλά να έχει λόγο στην απόφαση; Δηλαδή τι πάει να πει δε μου αρέσει το Σιτροεν, για δονητή το παίρνω ή για αμάξι; 

Δικαίωμα ψήφου σε κατοίκους εξωτερικού vol. 2.

Συμφωνώ με Πετιλλον, το αμάξι πλέον είναι χώροι και άνεση μέσα. Να σου δωρίζουν Τζούλια Quadrifoglio ξέρω γω και να μην μπορείς να πας ΙΚΕΑ να βάλεις μια Poang. Μόνο για το "δεύτερο αμάξι" (σε όσους είναι εφικτό κάτι τέτοιο) έχει πλέον νόημα η καβλοσυζήτηση. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω αμάξι για γκάζι πάντως, να το ξεκαθαρίσω αν και έγινε κατανοητό από τα μοντέλα που έγραψα. Μια καλή επιλογή που συνδυάζει χώρους άνεση κυριλα είναι το νέο tuscon αλλά ξεφεύγουμε 

Link to comment
Share on other sites

Suzuki vitara: προβληματιζομαι από το γεγονός ότι μάλλον σε ενα χρόνο θα υπάρχει 5η γενιά με ολικό facelift ειδικά εντός. Το εσωτερικό έχει σκληρά πλαστικά μέτριας ποιότητας. 23.000 η φουλ έξτρα έκδοση η οποία σε σχέση με την προηγούμενη έχει αναδιπλουμενους καθρέφτες, keyless, χάρτες και αισθητήρες παρκαρίσματος μπρος πίσω. Χωρίς αυτά, 20.400. Οδηγικα μου φάνηκε οκ. Μικρό πορτ μπαγκαζ. Κρις δεν έλεγξα το ηχοσυστημα. Γενικά η οθόνη είναι "παλιάς τεχνολογίας" 

Citroen c4 c cross: πανέμορφο αυτοκίνητο, άνετο, εντυπωσιακό. Πορτ μπαγκαζ στα ίδια κυβικά, αλλά εσωτερικά premium. Οδηγικα μου φάνηκε άνετο. Σαν να κάθεσαι στον καναπέ του σπιτιού σου και να οδηγας. Μάλλον παγώνει το θέμα όμως γιατί κλωτσάει η συμβία. Θα δω και άλλα μοντέλα.. Περιμένω νέο Honda hrv και νέο vitara. + ό,τι άλλο βγει από δω και πέρα και μου κάτσει καλά στο μάτι 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2021 at 2:14 PM, Hades said:

Προφανώς η τελική απόφαση ανήκει σε εμένα

 

1 hour ago, Hades said:

Citroen c4 c cross: πανέμορφο αυτοκίνητο, άνετο, εντυπωσιακό. Πορτ μπαγκαζ στα ίδια κυβικά, αλλά εσωτερικά premium. Οδηγικα μου φάνηκε άνετο. Σαν να κάθεσαι στον καναπέ του σπιτιού σου και να οδηγας. Μάλλον παγώνει το θέμα όμως γιατί κλωτσάει η συμβία. Θα δω και άλλα μοντέλα.. 

 

Ετσι...

Α, εχει βγει και γαματη σειρα, εκει που χαζευεις τις εναλλακτικες ταινιες σου, βαλε κι αυτο

https://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_of_Nazareth_(TV_series)#/media/File:Jesus_of_nazareth.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hades said:

Suzuki vitara: προβληματιζομαι από το γεγονός ότι μάλλον σε ενα χρόνο θα υπάρχει 5η γενιά με ολικό facelift ειδικά εντός. Το εσωτερικό έχει σκληρά πλαστικά μέτριας ποιότητας. 23.000 η φουλ έξτρα έκδοση η οποία σε σχέση με την προηγούμενη έχει αναδιπλουμενους καθρέφτες, keyless, χάρτες και αισθητήρες παρκαρίσματος μπρος πίσω. Χωρίς αυτά, 20.400. Οδηγικα μου φάνηκε οκ. Μικρό πορτ μπαγκαζ. Κρις δεν έλεγξα το ηχοσυστημα. Γενικά η οθόνη είναι "παλιάς τεχνολογίας" 

Citroen c4 c cross: πανέμορφο αυτοκίνητο, άνετο, εντυπωσιακό. Πορτ μπαγκαζ στα ίδια κυβικά, αλλά εσωτερικά premium. Οδηγικα μου φάνηκε άνετο. Σαν να κάθεσαι στον καναπέ του σπιτιού σου και να οδηγας. Μάλλον παγώνει το θέμα όμως γιατί κλωτσάει η συμβία. Θα δω και άλλα μοντέλα.. Περιμένω νέο Honda hrv και νέο vitara. + ό,τι άλλο βγει από δω και πέρα και μου κάτσει καλά στο μάτι 

Oso mplekeis k vlepeis perisotera toso tha xaneis th mpalla na xes. Auto epatha ego. Exo katastalaxei metaxy kia sportage k suzuki. Apo ekei k pera psaxno genika 4x4.dn xero ti paizei me to i awd ths toyota alla dn to vlepo k polu soi. M arese polu to yaris cross

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, CHⓇIS said:

Oso mplekeis k vlepeis perisotera toso tha xaneis th mpalla na xes. Auto epatha ego. Exo katastalaxei metaxy kia sportage k suzuki. Apo ekei k pera psaxno genika 4x4.dn xero ti paizei me to i awd ths toyota alla dn to vlepo k polu soi. M arese polu to yaris cross

Μόλις επιστρέψω Θεσσαλονίκη θα πάω να δω το kona. Ήπιο υβριδικό, n line 1.0 κινητήρας 120 άλογα. Σχεδιαστικά ωραίο αλλά 361 lt χώρος αποσκευών. Περίμενε το νέο sportage 

 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Hades said:

Μόλις επιστρέψω Θεσσαλονίκη θα πάω να δω το kona. Ήπιο υβριδικό, n line 1.0 κινητήρας 120 άλογα. Σχεδιαστικά ωραίο αλλά 361 lt χώρος αποσκευών. Περίμενε το νέο sportage 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, CHⓇIS said:

 

Η glx έκδοση είναι αυτη. Στο εσωτερικό υπάρχουν μικρές αλλαγές, τα πλαστικά είναι το ίδιο. Premium και ξυς τα αρκιδιας. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
On 4/29/2021 at 1:41 PM, Hades said:

Μόλις επιστρέψω Θεσσαλονίκη θα πάω να δω το kona. Ήπιο υβριδικό, n line 1.0 κινητήρας 120 άλογα. Σχεδιαστικά ωραίο αλλά 361 lt χώρος αποσκευών. Περίμενε το νέο sportage 

 

Kai gia pes

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, CHⓇIS said:

Kai gia pes

Το λοιπόν. 

Πήγα είδα και το s cross το suzuki που έλεγες. Ίδιο μοτέρ με vitara αλλά με χώρους, οικογενειακό οκ. Και στα ίδια λεφτά. Διαθεσιμότητα δεν υπάρχει όμως, 3-4 μήνες από την παραγγελία. Για κονα πιο φθηνό αλλά κάτι μέσα μου κλοτσαει στον κινητήρα. Όσο η suzuki μου δίνει 4cyl με 1.4 130 hp δυσκολεύομαι να επιλέξω 3cyl τουρμπάκι 1000αρι. Ήμουν έτοιμος να κλείσω suzuki αλλά με τη διαθεσιμότητα που μου δώσανε και διαβάζοντας ότι Δεκέμβρη θα έρθει το s cross με Facelift θα περιμένω. Είναι 2 αυτοκίνητα που είναι αρκετά χρόνια στην αγορά με την τωρινή τους γενιά οπότε θα υπάρχει λίφτινγκ... Το εσωτερικό τα είπαμε είναι συντηρητικό. Επιπλέον θα υπάρχει επιλογή για 1.5 αυτόματο full hybrid όπως της Toyota αλλά εκεί θα ξεφύγει η τιμή. Μια χαρά είναι και ο boosterjet mild hybrid με 235 Nm ροπή. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, CHⓇIS said:

Ego perimeno na vgoun ta nea kia sportage k vitara. Anmenontai se kana dimhno

Epishs vrhka mia ekdosh tou jeep renegate 4x4 mhxaniko 2litro petrelaio t opoia nomiza xefeugan se fragga alla einai sta 25k konta k tha pao na rixo ena mati

Το Βιταρα θα έρθει με τον νέο κινητήρα που έχει το yaris hybrid. Δε ξέρω αν θα υποστεί αλλαγές σε εσωτερικό και εξωτερικό. Ακούγεται ότι θα υπάρχουν έστω αισθητά για να το πλασάρουν και σαν τη νέα γενιά. Αν κρίνω από το kona hybrid και το chr hybrid τότε η τιμή θα είναι στα 25 χιλιάρικα. 

Θέλω 2WD και όχι πετρέλαιο, δεν κάνω χιλιόμετρα. Με καλύπτει και το mild hybrid για να κερδίζω λίγο κατανάλωση στην πόλη. 

Το vitara το ερωτεύτηκα αλλά πιστεύω σοφά δεν το έκλεισα γιατί έρχεται νέο μοντέλο και είναι αμαρτία... Και το s cross όμως ωραίο θα το βγάλουν πιστεύω. 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×