Jump to content

ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΑ (Formula, Rally, 2-4 τροχοί γενικά)


Macross
 Share

Recommended Posts

Ντάξει εξαιρετικό vfm θα είναι η Χιουντάι, αλλά μαλακία που βάζουν τόσο μικρούς κινητήρες σε suv πλέον (ειδικά χωρίς ηλεκτρικό σαπόρτ). 

Αλλά αφού αυτό θέλει το μονόζυγο...! 

Link to comment
Share on other sites

Αύριο μου το έβαλαν το test drive @CHⓇIS. Τετάρτη πάω και στον Εσκιαδη, - 100 ευρώ κάτω. Το χρώμα σκέφτομαι και μέσα στην εβδομάδα πέφτουν οι υπογραφές

🇰🇷🇰🇷🇰🇷

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

ΈΚΛΕΙΣΕ  💦 💦 💦 💦 💦 💦🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Χύνουμε δάκρυα χαράς. 

Σουζουκι νιώθει εξαπατημένη στην τοποθεσία γυμναστήριο. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώμενη άφιξη 28/12, παραλαβή 15 Γενάρη πλιτς πλιτς 

ΚΑΙ ΆΣΕ ΤΗ SUZUKI ΝΑ ΒΓΆΖΕΙ ΒΊΝΤΕΟ ΑΠΌ ΤΗΝ ΙΝΔΊΑ 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/19/2021 at 7:01 PM, Hades said:

ΈΚΛΕΙΣΕ  💦 💦 💦 💦 💦 💦🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷

Καλοτάξιδο.. 

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα αναγκαστικα το οπελ/μοκκα 1600 cdti 4χ4 στη μεγαλη βροχα ενεκα τεκνου αποκλεισμενου στο λυκειο..

Σε μικρη ανηφορα περιπου 8-10% με ποταμι υψους 1/2 μετρου και δεν καταλαβε γρι...

Στην αρχη οταν το αντικρυσα χεστηκα ...αλλα σαν γνωστος μαλακας των αθηναικων δρομων παιδιοθεν βουτηξα ... πηρα το σπορο και η επιστροφη με κατηφορουλα ηταν παιχνιδακι...

Γλυτωσα και τη γκρινια..

Επισης σε χωμα και δρομους με ψιλοκοτρωνες ..σκαβει επισης...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ΜΗΤΣΟΣ-ΚΑΤΟΥΝΑΞΗΡΟΜΕΡΟΥ21 said:

Δοκιμασα αναγκαστικα το οπελ/μοκκα 1600 cdti 4χ4 στη μεγαλη βροχα ενεκα τεκνου αποκλεισμενου στο λυκειο..

Σε μικρη ανηφορα περιπου 8-10% με ποταμι υψους 1/2 μετρου και δεν καταλαβε γρι...

Στην αρχη οταν το αντικρυσα χεστηκα ...αλλα σαν γνωστος μαλακας των αθηναικων δρομων παιδιοθεν βουτηξα ... πηρα το σπορο και η επιστροφη με κατηφορουλα ηταν παιχνιδακι...

Γλυτωσα και τη γκρινια..

Επισης σε χωμα και δρομους με ψιλοκοτρωνες ..σκαβει επισης...

ναι ρε δν μασανε.απλα στα δυσκολα θελει κ λαστιχο αναλογο

Link to comment
Share on other sites

On 10/19/2021 at 10:59 PM, Hades said:

Εκτιμώμενη άφιξη 28/12, παραλαβή 15 Γενάρη πλιτς πλιτς 

ΚΑΙ ΆΣΕ ΤΗ SUZUKI ΝΑ ΒΓΆΖΕΙ ΒΊΝΤΕΟ ΑΠΌ ΤΗΝ ΙΝΔΊΑ 

 

κονα εχει ο αμιδισ αν θυμαμαι καλα αλλα πιο παλιο

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, CHⓇIS said:

ναι ρε δν μασανε.απλα στα δυσκολα θελει κ λαστιχο αναλογο

δε βαζω το αναλογο αλλα καθε 1,5 - 2 χρονια αρχιζουν να φευγουν συκωτια στα πελματα...και τα αλλαζω αναγκαστικα , κι ειναι ακριβα τα γαμιδια.

Link to comment
Share on other sites

235/45  R18 το προφίλ του Κονα. Δε ρώτησα με τι λάστιχα έρχεται, ίσως με Hankook. Δε θέλει πάντως τσιγκουνιες την ώρα της αλλαγής 

Link to comment
Share on other sites

Πωω, αντίο στο χιλιάρικο δηλαδή. Και τι 6αρια καταναλώσεις λέτε με τέτοιες διστάσεις, εγώ θα έκαιγα 12. 

Μπιλάκο γύρνα. 

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε κοιτούσαμε τα 0-100, τα κρατήματα κλπ και τώρα συγκρίνουμε τις καταναλώσεις  και τους ρύπους. Πήγα κ εγώ να μπω στο τρυπακι, με σκάρτα 10.000χλμ που κάνω τον χρόνο. Ε Κλάιν να πληρώσεις και 200 ευρώ βενζίνη παραπάνω σε ένα χρόνο.  
 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/23/2021 at 11:08 PM, Vagos21 said:

Κάποτε κοιτούσαμε τα 0-100, τα κρατήματα κλπ και τώρα συγκρίνουμε τις καταναλώσεις  και τους ρύπους. Πήγα κ εγώ να μπω στο τρυπακι, με σκάρτα 10.000χλμ που κάνω τον χρόνο. Ε Κλάιν να πληρώσεις και 200 ευρώ βενζίνη παραπάνω σε ένα χρόνο.  
 

 

Αυτή τη στιγμή καίω μέσα στην πόλη μπορεί και 10lt/100 οπότε οτιδήποτε και να αγόραζα σε βενζίνη θα ήταν οικονομικοτερο. Επιπλέον δίνω και 240 ευρώ σε τέλη lol ενώ τώρα θα έχω 85.

Για πείτε καμιά καλή ασφάλεια, πυρός/κλοπής; ετήσια.. Συμφέρει να ψάξω ασφαλιστή η να την κλείσω online; 

Link to comment
Share on other sites

On 10/28/2021 at 2:34 PM, Hades said:

Αυτή τη στιγμή καίω μέσα στην πόλη μπορεί και 10lt/100 οπότε οτιδήποτε και να αγόραζα σε βενζίνη θα ήταν οικονομικοτερο. Επιπλέον δίνω και 240 ευρώ σε τέλη lol ενώ τώρα θα έχω 85.

Για πείτε καμιά καλή ασφάλεια, πυρός/κλοπής; ετήσια.. Συμφέρει να ψάξω ασφαλιστή η να την κλείσω online; 

Εγώ δίνω σε ετήσια 400 ευρώ περίπου. Δεν βρήκα χαμηλότερη, κ online περίπου τα ίδια.  Ευρωπαϊκή πίστη.

Link to comment
Share on other sites

Guest tony_montana
On 10/28/2021 at 2:34 PM, Hades said:

Αυτή τη στιγμή καίω μέσα στην πόλη μπορεί και 10lt/100 οπότε οτιδήποτε και να αγόραζα σε βενζίνη θα ήταν οικονομικοτερο. Επιπλέον δίνω και 240 ευρώ σε τέλη lol ενώ τώρα θα έχω 85.

Για πείτε καμιά καλή ασφάλεια, πυρός/κλοπής; ετήσια.. Συμφέρει να ψάξω ασφαλιστή η να την κλείσω online; 

Καλορίζικο, καλοτάξιδο! 

Εγώ, στο δικό μου, αυτοκίνητο 20ετιας, τα τελευταία χρόνια επιλεγω ασφαλιστήριο συμβόλαιό μέσω insurancemarket. gr. Έχει οποιαδήποτε επιλογή θέλω, αξιόπιστες εταιρείες, συγκρίσεις πακέτων και εύκολο τρόπο πληρωμής. Η διαφορά που είχα στο πακέτο που επέλεξα με το συμβόλαιο του ασφαλιστή μου μέχρι τότε, ήταν γύρω στο 30%.

Link to comment
Share on other sites

Καλοταξιδο @Hades πριν 6 μηνες το ειχα κανει τεστ ντραιβ. και το Κονα και το i20  και το Kia Stonic. To οποιο το ειχα και μια εβδομαδα σε ενοικιαση λογω δουλειας. Ανετα το επαιρνα και για μενα. Και το Κονα ειναι παρομοιο . Πολυ καλο 

Link to comment
Share on other sites

Για το χιλιάρι ecoboost 140 άλογα Κριςκρις για πες μας. Πουλάει φίλος Φιέστα ST line σε άλλο φίλο εδώ, 15 χήνες, 20,000χλμ. Θεωρώ τα αξίζει αφού είναι και προσεγμένο, με οροφή και έξτρας.

Αλλά πως στο μπούτσο βγάζουνε τόσα άλογα τα χιλιάρια ρε. Κάτι Volvo θηρία βλέπεις και βγάζουνε 120. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Zara said:

Αλλά πως στο μπούτσο βγάζουνε τόσα άλογα τα χιλιάρια ρε. Κάτι Volvo θηρία βλέπεις και βγάζουνε 120. 

Οι κινητήρες πλέον είναι υπέρτροφοδοτουμενοι με μεγάλη ελαστικότητα. Σε ανηφόρα με κλιματισμό και 6η ταχύτητα δεν επιβράδυνε το αυτοκίνητο και έδινε γκάζι με 130 km/h. Το θέμα είναι να υπάρχει αντοχή στο χρόνο για τους 3cyl.. Που λογικά δε θα έχουν κανένα θέμα (με service, συντήρηση, όχι τσίτα τα γκάζια κτλ) 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hades said:

Οι κινητήρες πλέον είναι υπέρτροφοδοτουμενοι με μεγάλη ελαστικότητα. Σε ανηφόρα με κλιματισμό και 6η ταχύτητα δεν επιβράδυνε το αυτοκίνητο και έδινε γκάζι με 130 km/h. Το θέμα είναι να υπάρχει αντοχή στο χρόνο για τους 3cyl.. Που λογικά δε θα έχουν κανένα θέμα (με service, συντήρηση, όχι τσίτα τα γκάζια κτλ) 

Ψηλά (130+) ξεφουσκώνουν συνήθως εύκολα. Κυρίως τα 3cyl. Παρολα αυτά είναι εντυπωσιακά ελαστικοί στα χαμηλά κ ίσως ακούγονται καλύτερα. Από κραδασμούς πως ήταν; Εγώ δεν βρίσκω διαφορες πλέον με 4cyl σε αυτό τον τομέα. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Vagos21 said:

Ψηλά (130+) ξεφουσκώνουν συνήθως εύκολα. Κυρίως τα 3cyl. Παρολα αυτά είναι εντυπωσιακά ελαστικοί στα χαμηλά κ ίσως ακούγονται καλύτερα. Από κραδασμούς πως ήταν; Εγώ δεν βρίσκω διαφορες πλέον με 4cyl σε αυτό τον τομέα. 

Καλή ανάρτηση, καλή ηχομόνωση, γενικά μου έβγαλε καλό feeling στην καμπίνα. Ικανοποιητική ροπή μεταξύ 1-4k στροφές. Από όσα δοκίμασα μόνο με το peugeot 2008 δεν έμεινα ευχαριστημένος. Στην έκδοση 1.2 100hp. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Zara said:

Για το χιλιάρι ecoboost 140 άλογα Κριςκρις για πες μας. Πουλάει φίλος Φιέστα ST line σε άλλο φίλο εδώ, 15 χήνες, 20,000χλμ. Θεωρώ τα αξίζει αφού είναι και προσεγμένο, με οροφή και έξτρας.

Αλλά πως στο μπούτσο βγάζουνε τόσα άλογα τα χιλιάρια ρε. Κάτι Volvo θηρία βλέπεις και βγάζουνε 120. 

Πετρο δν εχω ιδεα απο αλογα κτλ

Λογικα οτι λεει ο αδης

Εχουν αλλαξει τα αλογα πλεον. 

Πρεπει να πεφτει πολυ ντοπα

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, CHⓇIS said:

Πετρο δν εχω ιδεα απο αλογα κτλ

Λογικα οτι λεει ο αδης

Εχουν αλλαξει τα αλογα πλεον. 

Πρεπει να πεφτει πολυ ντοπα

Οι τωρινοι κινητήρες 1.0 είναι τα τότε 1.6. Υπέρτροφοδοτουμενοι, με αρκετή ροπή και ελαστικότητα. Χαμηλοί ρύποι, καλύτερη κατανάλωση. Εχουν γίνει άλματα μηχανικά με τεχνολογιες CVVT, IMT και ποιος ξέρει τι άλλο. 

Υγ: η suzuki καλά; μπήκε Νοέμβρης και ακόμα περιμένουμε 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×