Jump to content

Μουσεία ΑΕΚ κ Προσφυγικού Ελληνισμού - «Αγιά Σοφιά»


George_D
 Share

Recommended Posts

17 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Απλά για την συζήτηση, και παρότι ξέρω ότι είσαι κατά του να μπουν ομοιώματα, αν ήταν  να διαλέξεις 10 ή 11 παίκτες από όλη την ιστορία της ΑΕΚ, χωρίς να πρόκειται για ιδανική ενδεκάδα αλλά απλά για τους κορυφαίους, ποιους θα επέλεγες; 

1. Νεγρεπόντης

2. Μαρόπουλος

3. Τζανετής

4. Κανάκης

5. Νεστορίδης

6. Σεραφείδης

7. Καραφέσκος

8. Σταματιάδης

9. Παπαιωάννου

10. Μαύρος

11. Μανωλάς

Μια θέση "κανονικά" θα ανήκε και σε Μπινέ ή Τάπα αλλά οι ... γνωστές "ατασθαλίες" αποκλείουν κάτι τέτοιο. Ίσως να "χωρούσαν" -για πολλούς λόγους- και ο Νταϊσπάγγος με τον Σαβέβσκι στην "ενδεκάδα".

Μια "εναλλακτική" για να μην μπλέξει το πράγμα με τα "ποιός" και "γιατί" και αν σώνει και καλά θέλουμε κέρινα στο μουσείο θα ήταν να κάνεις ΜΟΝΟ αυτήν την ενδεκάδα :

%CE%91%CE%95%CE%9A_1924.jpg

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Νονός said:

1. Νεγρεπόντης

2. Μαρόπουλος

3. Τζανετής

4. Κανάκης

5. Νεστορίδης

6. Σεραφείδης

7. Καραφέσκος

8. Σταματιάδης

9. Παπαιωάννου

10. Μαύρος

11. Μανωλάς

Μια θέση "κανονικά" θα ανήκε και σε Μπινέ ή Τάπα αλλά οι ... γνωστές "ατασθαλίες" αποκλείουν κάτι τέτοιο. Ίσως να "χωρούσαν" -για πολλούς λόγους- και ο Νταϊσπάγγος με τον Σαβέβσκι στην "ενδεκάδα".

Μια "εναλλακτική" για να μην μπλέξει το πράγμα με τα "ποιός" και "γιατί" και αν σώνει και καλά θέλουμε κέρινα στο μουσείο θα ήταν να κάνεις ΜΟΝΟ αυτήν την ενδεκάδα :

%CE%91%CE%95%CE%9A_1924.jpg

 

 

 

Νονε η φώτο είναι η ομαδαρα που είχε η ΑΕΚαρα που πήρε τον τελευταίο προπολεμικο τίτλο και θα σάρωνε και την σταμάτησε ο πόλεμος;

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Man Of Faith said:

Νονε η φώτο είναι η ομαδαρα που είχε η ΑΕΚαρα που πήρε τον τελευταίο προπολεμικο τίτλο και θα σάρωνε και την σταμάτησε ο πόλεμος;

Νομίζω ότι είναι η πρώτη ενδεκάδα ή η πρώτη φωτογραφία ενδεκάδας στην ιστορία της ΑΕΚ, ενώ διακρίνεται και ο Απόστολος Νικολαΐδης του Παναθηναικου ως... διαιτητής. Η ΑΕΚ στα πρώτα της χρόνια, αν και έπαιξε και σε άλλα γήπεδα όπως αυτό του Ρουφ και του Γουδιου χρησιμοποίησε κυρίως ως έδρα το γήπεδο του αντιπάλου της στο πρωτάθλημα της Αθήνας, Παναθηναικου, πριν βρεθεί στον ποδονιφτη και αργότερα  προσφυγικο προάστιο της ΝΦ. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Νομίζω ότι είναι η πρώτη ενδεκάδα ή η πρώτη φωτογραφία ενδεκάδας στην ιστορία της ΑΕΚ, ενώ διακρίνεται και ο Απόστολος Νικολαΐδης του Παναθηναικου ως... διαιτητής. 

Την έχω ξαναδεί την φωτογραφία αρκετές φορές αλλά δεν θυμάμαι του ποτέ ειναι.Μπορει όντως να είναι η πρώτη ενδεκάδα.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, αφού αναφέρθηκε το πρωτάθλημα της Αθήνας, να πούμε ότι το πρώτο πρέπει να έγινε το 23-24 με πρωταθλητή  τον Απόλλων ο οποίος παρότι ομάδα από την Σμύρνη χρησιμοποιούσε και Κωνσταντινουπολιτες παίκτες, ενώ από το 24-25 με την ίδρυση της ΑΕΚ ενσωματώθηκαν σε αυτήν και  εκείνη έγινε πλέον ο αντίπαλος των πράσινων στην πρωτεύουσα. 

Link to comment
Share on other sites

@Man Of Faith, όπως τα είπε ο @Rayo Vallecano 21.

Είναι η πρώτη ενδεκάδα που φόρεσε τη φανέλα της ΑΕΚ.

Παραπάνω έβαλα την εικόνα από τη Wiki για συντομία.

Έχω και τη δική μου που είναι πιο ... επεξηγηματική :

F-AEK-1924.jpg

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω την πάγια αποψη μου ότι δεν κανεις κέρινα ομοιώματα, αλλά σε μια μεγάλη αίθουσα έχεις φωτογραφίες με πάνω κάτω όλες τις ενδεκάδες και ξεχωριστες φωτο καμια 30αρια μεγάλων παικτων.

Κερινα ομοιώματα με Καζαντζίδη, Βουτσά και 4-5 παικτες που ξεδιάλεξες, είναι κανονικός αχταρμάς.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nikos said:

Ξαναγράφω την πάγια αποψη μου ότι δεν κανεις κέρινα ομοιώματα, αλλά σε μια μεγάλη αίθουσα έχεις φωτογραφίες με πάνω κάτω όλες τις ενδεκάδες και ξεχωριστες φωτο καμια 30αρια μεγάλων παικτων.

Κερινα ομοιώματα με Καζαντζίδη, Βουτσά και 4-5 παικτες που ξεδιάλεξες, είναι κανονικός αχταρμάς.

Αν θέλεις ντε και καλά κέρινα για να πουλήσεις μούρη, κάνε τον Σπανούδη, τον Γκούμα και τον Μπάρλο (αφήνεις και ... υπονοούμενο ότι όταν "ξεμπαρκάρεις" κι εσύ -ως Μελ- να σε χώσουνε και σένα σαν "τέταρτο για δηλωτή") και πάπαλα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Του Μανωλά δεν έχει  διαρρεύσει ακόμα πως θα είναι το ομοίωμα, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους τρεις εκλεκτούς.  

Link to comment
Share on other sites

On 7/19/2021 at 10:23 PM, Νονός said:

@Man Of Faith, όπως τα είπε ο @Rayo Vallecano 21.

Είναι η πρώτη ενδεκάδα που φόρεσε τη φανέλα της ΑΕΚ.

Παραπάνω έβαλα την εικόνα από τη Wiki για συντομία.

Έχω και τη δική μου που είναι πιο ... επεξηγηματική :

F-AEK-1924.jpg

Την έχω και εγω απο ένα βιβλιαράκι που είχε βγάλει η ΗΧΩ ΤΩΝ ΣΠΟΡ νομίζω κάπου το 40-50 που το είχε βρεί στο μοναστηράκι και με τίτλο η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΕΚ . Απο εκεί πρέπει να ειναι άλλωστε. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, AG21 said:

Την έχω και εγω απο ένα βιβλιαράκι που είχε βγάλει η ΗΧΩ ΤΩΝ ΣΠΟΡ νομίζω κάπου το 40-50 που το είχε βρεί στο μοναστηράκι και με τίτλο η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΕΚ . Απο εκεί πρέπει να ειναι άλλωστε. 

Αυτό που λες πρέπει να ναι η πρώτη ιστορία της ΑΕΚ, που δημοσιεύθηκε την δεκαετία του 50.

  Στα τέλη των 80ς, πιτσιρικάς,  μου χαν χαρίσει ένα βιβλίο με την ιστορία της ΑΕΚ από το 1924 εως το 1984, το οποίο όμως κυκλοφόρησε γύρω στο 1987-1988. Το διαφήμιζαν σε αθλητικές εφημερίδες και το πουλούσαν σε ένα βιβλιοπωλείο ή εκδοτικό οίκο, κάπου κοντά στην πλατεία αμερικής. Παρότι δεν ήταν επαγγελματική έκδοση, είχε ενδιαφέρον γιατί ο συγγραφέας ήταν κάποιος μεγάλης ηλικίας πλέον που θυμόταν την ιστορία της ΑΕΚ ως φίλαθλος και την είχε ζήσει από την αρχή, ήταν άμεση μαρτυρία δηλαδή, με ξεχωριστή αναφορά σε όλα τα παιχνίδια !! και περιέγραφε ακόμα και το πως απέκτησε σιγά σιγά το δικό της κοινό η ΑΕΚ κτλ. Το έχασα σε μια μετακόμιση νομίζω, Μου κάνει εντύπωση ότι όποιον και να ρωτήσω, ακόμα και όσους έχουν ασχοληθεί με την ιστορία μας, κανείς δεν θυμάται ή δεν έχει ακούσει για αυτή την εκδοση.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Αυτό που λες πρέπει να ναι η πρώτη ιστορία της ΑΕΚ, που δημοσιεύθηκε την δεκαετία του 50.

  Στα τέλη των 80ς, πιτσιρικάς,  μου χαν χαρίσει ένα βιβλίο με την ιστορία της ΑΕΚ από το 1924 εως το 1984, το οποίο όμως κυκλοφόρησε γύρω στο 1987-1988. Το διαφήμιζαν σε αθλητικές εφημερίδες και το πουλούσαν σε ένα βιβλιοπωλείο ή εκδοτικό οίκο, κάπου κοντά στην πλατεία αμερικής. Παρότι δεν ήταν επαγγελματική έκδοση, είχε ενδιαφέρον γιατί ο συγγραφέας ήταν κάποιος μεγάλης ηλικίας πλέον που θυμόταν την ιστορία της ΑΕΚ ως φίλαθλος και την είχε ζήσει από την αρχή, ήταν άμεση μαρτυρία δηλαδή, με ξεχωριστή αναφορά σε όλα τα παιχνίδια !! και περιέγραφε ακόμα και το πως απέκτησε σιγά σιγά το δικό της κοινό η ΑΕΚ κτλ. Το έχασα σε μια μετακόμιση νομίζω, Μου κάνει εντύπωση ότι όποιον και να ρωτήσω, ακόμα και όσους έχουν ασχοληθεί με την ιστορία μας, κανείς δεν θυμάται ή δεν έχει ακούσει για αυτή την εκδοση.

ναι αυτο το βρήκα

https://pt.scribd.com/doc/129582377/Η-Ιστορία-της-ΑΕΚ-έκδοση-Αθλητική-Ηχώ-1953

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/8071-η-ιστορια-τησ-αεκ-σπανια-εκδοση-τησ-αθλητικησ-ηχουσ/

1-ee630e4bfe.jpg

υ.γ. έχει διαφήμιση με τα αθλητικά είδη του ΙΩΝΑΣ 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, AG21 said:

Και μόνο το φωτογραφικό αρχείο είναι θησαυρός. 

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες σελίδες πρέπει να είναι κανονικά  το μανιφέστο της σημερινής ΑΕΚ . 

3 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Και μόνο το φωτογραφικό αρχείο είναι θησαυρός. 

Ίσως ακόμα να έχουν μείνει στο μοναστηράκι σε ένα βιβλιοπωλείο σε ένα υπόγειο το ειχα βρεί κάπου στο 2005 . Αν θέλετε και δεν υπάρχει θέμα πνευματικών να το σκανάρω και να το ανεβάσω 

4-b14565c35a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο και η πρώτη σφραγίδα της ΑΕΚ είναι ο Φοίνικας . Η αναγέννηση μέσα απο τη καταστροφή και δυστιχώς αυτό μας ακολουθάει μέχρι σήμερα και το ζούμε περίπου ανα 10-20 χρόνια. 

1-26.jpg

Όταν εκδόθηκε το βιβλιαράκι υπήρχε ακόμα ο καταστατικός περιορισμός στο οι παίκτες έπρεπε να έχουν Μικρασιάτικη καταγωγή. Κάτι που άλλαξε μετά . 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Του Μανωλά δεν έχει  διαρρεύσει ακόμα πως θα είναι το ομοίωμα, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους τρεις εκλεκτούς.  

Εντάξ .... κακία, ομολογώ.

il_340x270.2938600392_138x.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, AG21 said:

Ίσως ακόμα να έχουν μείνει στο μοναστηράκι σε ένα βιβλιοπωλείο σε ένα υπόγειο το ειχα βρεί κάπου στο 2005 . Αν θέλετε και δεν υπάρχει θέμα πνευματικών να το σκανάρω και να το ανεβάσω 

 

Για όποιον θέλει το βιβλίο υπάρχει εδώ :

https://oktaimerobooks.gr/i-istoria-tis-aek-9174.html

Και για όποιον το θέλει σε pdf εδώ :

https://pdfslide.tips/documents/-1953.html

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, AG21 said:

Γι'αυτο και η πρώτη σφραγίδα της ΑΕΚ είναι ο Φοίνικας . Η αναγέννηση μέσα απο τη καταστροφή και δυστιχώς αυτό μας ακολουθάει μέχρι σήμερα και το ζούμε περίπου ανα 10-20 χρόνια. 

1-26.jpg

Όταν εκδόθηκε το βιβλιαράκι υπήρχε ακόμα ο καταστατικός περιορισμός στο οι παίκτες έπρεπε να έχουν Μικρασιάτικη καταγωγή. Κάτι που άλλαξε μετά . 

Μικρασιατική ή από την Κωνσταντινούπολη; 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Μικρασιατική ή από την Κωνσταντινούπολη; 

Δεν είμαι σίγουρος θα το διαβάσω στο βιβλιαράκι και θα σου απαντήσω. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2021 at 10:18 PM, AG21 said:

Δεν είμαι σίγουρος θα το διαβάσω στο βιβλιαράκι και θα σου απαντήσω. 

Νομίζω ότι το 1924 αφορούσε  παίκτες από Κωνσταντινούπολη, άλλωστε σκοπός της ΑΕΚ ήταν "η περισυλλογή αθλητών από την Πόλη" που έπαιζαν σε άλλα προσφυγικά σωματεία, παράδειγμα ο Απόλλων, από τον οποίο ήρθαν ποδοσφαιριστές μας το 1924. Αργότερα ίσως άρχισαν να παίζουν και παίκτες με μικρασιατική καταγωγή,  αλλά σιγά σιγά ξεχάστηκε, αφού δεν μπορούσε πια να εφαρμοστεί.

Πάντως στην ενδεκάδα που πήρε το κύπελλο το 1931-32,  αν δεις έναν έναν τους παίκτες για τους οποίους υπάρχει άρθρο της wiki, ολοι είναι από την Κωνσταντινούπολη εκτός από έναν που είναι από την Έδεσσα, άρα σύντομα είχαν αρχίσει κάποιες εξαιρέσεις.

Κύπελλο Ελλάδος ποδοσφαίρου ανδρών 1931-32 - Βικιπαίδεια (wikipedia.org)

Στην ενδεκάδα πάλι του 1939, είναι μοιρασμένοι Κωνσταντινουπολίτες και Μικρασιάτες, πχ ο Τζανετής ήταν από την Σμύρνη, ενώ έχει και κάποιους ντόπιους. Φαίνεται και η εξέλιξη της ΑΕΚ στα πρώτα χρόνια έτσι. 

Κύπελλο Ελλάδος ποδοσφαίρου ανδρών 1938-39 - Βικιπαίδεια (wikipedia.org)

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Γίνεται ένα κάλεσμα για νέες δωρεές προφανώς είναι στο τελευταίο στάδιο πλέον ο χωρος και θέλουν να μαζέψουν ότι μπορούν για να ξεκινήσουν να τα στήνουν. Διάβασα ότι θα υπάρχει και δυνατότητα μίσθωσης για μεγάλης αξίας εκθέματα. 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×