Jump to content

Νεο πλάνο 5ετίας  

17 members have voted

  1. 1. Ποιο θα πρέπει να είναι το νέο πλάνο της ομάδας

    • Βάρος στις ακαδημίες με λίγες ποιοτικές προσθήκες και ευκαιρίες με τη πρώτη ομάδα
      5
    • Επένδυση στο σκαουτιγκ για εύρεση vfm παίκτων
      8
    • Επένδυση και στήριξη σε ένα ξένο προπονητή με δικό του πλάνο
      12
    • Φτιάξιμο νέου ελληνικού κορμού που να πλαισιώνεται με λίγους ξένους παίκτες
      1
    • Επένδυση σε ΤΔ που να αναλάβει αποκλειστικά τις μεταγραφές
      7
    • Άμεση επένδυση σε παίκτες για άμεσα αποτελέσματα
      6


Recommended Posts

Μετά το κλείσιμο της πρώτης 5ετίας με πρωτάθλημα ας πεί ο καθένας την άποψη του για το νέο(α) πλάνο(α) που πρέπει να ακολουθήσουμε . Δυνατότητα πολλαπλών επιλογών. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστευω οτι χρειάζεται ένα συνδιασμό πραγματων.

1) Ακαδημίες ώστε να γεμίζεις το ρόστερ και να κατεβάζεις μέσο όρο συμβολαίων.

2) Επένδυση σε vfm από Ελλάδα και εξωτερικό μέσω καλου σκαουτιγκ ( και για ηλικίες μικρότερες)

3) Αγορά λίγων αλλά αξιόπιστων παικτων με συμβόλαια 0,5-1 εκ σε κάθε θέση.

 

ΤΔ η προπονητης εν λευκό νομίζω ότι δεν δουλευει στην Ελλάδα

 

Για μένα ρόστερ 30 παικτων μαζί με τερμα με 8 εκ μπάτζετ πρεπει να είναι με

 

9 κάτω 21 ακαδημίες 200.000 τυπου μποτου

3 άνω 21 ακαδημίες 300.000 τυπου γαλανοπουλου

6 αγορά από Ελλάδα 1.000.000 τυπου Μπακάκη μπακασετα κτλ

6 vfm απο εξωτερικό 1.500.000 τυπου Σιμόες γιοχανσον

6 βαριά συμβόλαιο 5.000.000 τυπου λιβάγια

 

Ένας τέτοιος συνδιασμός σταθερά θα φέρνει και έσοδα και αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚ και πλάνο είναι έννοιες ασύμβατες. Έχουμε αλλάξει 80 προπονητές σε 5 χρόνια, ποιο πλάνο τώρα; Ό,τι κάτσει, ό,τι να 'ναι κι όποιος να 'ναι είναι το πλάνο, αρκεί όλοι τους να είναι φθηνοί.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Ο φίλαθλος το 13 είχε πει ότι ένας από τους στόχους του ήταν να φτιάξει ακαδημίες. Επειδή ό,τι λέει το κάνει, έχουν περάσει 5 χρόνια και οι ακαδημίες σου είναι όπως ήταν μπορεί και χειρότερες. Δεν χρειάζεται καν να μπει σαν στόχος αφού δεν μπορούν.

Έγω 2 πράγματα θέλω. Κόψιμο στα χαρτάκια και ξένο κανονικό προπονητή/ΤΔ με το πλάνο να λέει πώς θα πας στους 8 του Europa σε 5 χρόνια. Αν κάνεις ευρωπαική πορεία θα κάνεις και πρωταθλητισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλαθλος το 13 είχε πει ότι ένας από τους στόχους του ήταν να φτιάξει ακαδημίες. Επειδή ό,τι λέει το κάνει, έχουν περάσει 5 χρόνια και οι ακαδημίες σου είναι όπως ήταν μπορεί και χειρότερες. Δεν χρειάζεται καν να μπει σαν στόχος αφού δεν μπορούν.

Καλά δεν είναι σαν της μπαουγκάρας, ισχυει.

 

Οι ακαδημίες είναι ένα πράγμα που θέλει χρόνο. Δεν ξέρω αν γίνεται καλή δουλειά (αμφιβάλλω tbh) αλλά τα 5 χρόνια δεν είναι κανένα τρελό χρονικό διάστημα για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα παντως είναι ότι ο κόσμος θέλει άμεσα αποτελέσματα και θα πρεπει οποιο πλανο τρέχει να είναι και η ομάδα ανταγωνιστική κάτι όχι δύσκολο στο ελληνικό πρωταθλημα των 3μιση ομαδων

Link to comment
Share on other sites

Συνδυασμός επένδυσης σε ξένο προπονητή και σε καλούς παίκτες για άμεσα αποτελέσματα (διότι έχεις άμεση ανάγκη για παίκτες). Καλοί παίκτες και με Μαρίνο, δεν φτάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο με το πλανο στην ΑΕΚ ηταν παντα δικαιολογια των διοικουντων γα να μη βαζουν λεφτα. Για πλανα ελεγε ο Κοντος και μολις μυριστικε ΤσουΛου γεμισε την ομαδα με Σαπανηδες και Τσιριλους για να βγει Τσουλου.

 

Οπως εγραψα κ σε αλλο ποστ, με τα φανταστικα πραγματα που εγιναν φετος, θεωρω και την επομενη χρονια χαμενη (εκτος αν ανεξηγητα διαλυθουν και οι αντιπαλοι σου). Οπως υπολογισα σε αλλο ποστ, εχεις μαξ 14 απο τους φετινους παιχτες για του χρονου, και αυτο με Αλμπανηδες και Κλωνες μεσα.

 

Με βαση το παραπανω, θεωρητικα πρεπει ν'αρχισεις να οργανωνεσαι απο τωρα για την επομενη διετια.

 

Τι θα εκανα:

 

-Οχι κινησεις απελπισιας επειδη ξεμεινες απ παιχτες. Δε χρειαζεται να δωσεις ενα σκασμο λεφτα για τη δευτεραντζα τον Οικονομου.Ή τη δευτεραντζα τον τσοσιτς. Παρε 2 στοπερ του χρονου το καλοκαιρι, παρε κι ενα το επομενο κι εγινες.

-Οχι οτι να'ναι μεταγραφες για να καλυφθουν τα βλακωδως δημιουργημενα φετινα κενα. Μεταγραφες για να χτισεις πανω τους

-Οχι μπουκωμα της ομαδας με δανεικους και μαλιστα με δανεικους που δεν μπορεις να κρατησεις. Κατι Πονσε και Μπογιε προσφερουν λιγα, και θα προσφερουν ακομα λιγοτερα οταν πλησιαζει η ωρα τους να γυρισουν απο κει που ηρθαν

-Προπονητης καλος, ξενος, ονομα, στρατηγος. Οση αβαντα να κανουν οι ΑΡΔ σου στον Ουζουνιδη και τον Μοραις, οι παιχτες ξερουν

-Αποκλειστικος ελεγχος των μεταγραφικων απο τον παραπανω Στρατηγο. Το καραγκιοζιλικι με τους 6μηνους ΤΔ ας σταματησει. Κι επιτελους καποιος ας πει καταμουτρα στο Μελ οτι δεν ξερει  μπαλα, οτι δεν βλεπει μπαλα. Ειναι ο ανθρωπος που ως ...ΤΔ της ΑΕΚ εφερε τον Τουμπακοβιτς, For Christ's sake

-Κρατημα κορμου αξιοπρεπων εστω ποδοσφαιριστων

-Λιγες μεταγραφες σε καθε περιοδο, με παιχτες με μεγαλουτσικη διαρκεια συμβολαιου κ στοχο να γινουν παιχτες κορμου

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Αφηστε τα πλανα και παρτε αεροπλανα που λεγαμε καποτε σε αλλες διοικησεις.

 

Λοιπον συμφωνω με τον Σταυριτο. Και δεν ψηφιζω τιποτα.

 

Γιατι το μονο πλανο που μπορει να κανει ο Μελισσανιδης ειναι να βρει ο,τι πιο φθηνο γινεται και δεν πα να ´ρθεις και 6ος.

 

Γενικα εχει πολυ σκατο στην κεφαλα του για να κανει και πλανα.

 

Σκεφτειτε τωρα διοικηση που δεν επενδυσε ουτε 3 για να παρει 25, τελικα πηρε χωρις καμια προσπαθεια τα 25, κυριολεκτικα του καθησαν χωρις να τα αξιζει ως διοικηση, και μολις τα πηρε λεει «α, δεν τα βαζω τωρα στο γηπεδο αυτα;»

 

Πιο ευκολα κανει πλανα στην ζωη του καμενος αλκοολικος, παρα αυτος στα της ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα επιτυχημένο πλάνο το 5ετες. Πρωτάθλημα, Κύπελλο, όμιλοι Europa & Champions league γήπεδο , ηρεμία στα διοικητικά, ζερό χρέη. Θέλω να μου πείτε πότε ξανά η ΑΕΚ βίωσε τέτοια χρυσή πενταετία ; Δεν βρίσκω το λόγο να αλλάξει κάτι

Ισχυει, απλα καλο ειναι να υπαρχει και λιγο καλυτερη επικοινωνια απο την ομαδα προς τον κοσμο.Δεν λεω να δινουν λογαριασμο για το παραμικρο.Επισης οταν επικοινωνουνε κατι να μην μας υπενθυμιζουν την πεσαδα καθε τρεις και λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα επιτυχημένο πλάνο το 5ετες. Πρωτάθλημα, Κύπελλο, όμιλοι Europa & Champions league γήπεδο , ηρεμία στα διοικητικά, ζερό χρέη. Θέλω να μου πείτε πότε ξανά η ΑΕΚ βίωσε τέτοια χρυσή πενταετία ; Δεν βρίσκω το λόγο να αλλάξει κάτι

Θα μπορούσε να γίνει η βάση για κάτι μεγαλύτερο. Το ερχόμαστε δημιούργησε προσδοκίες περισσότερες από ένα πρωτάθλημα και μια συμμετοχή στο ChL χωρίς βαθμούς.

 

Καλύτερη πενταετία θα έλεγα την τριετία των σερί πρωταθλημάτων. Μιλάω για όσα έζησα από κοντά και όχι για εποχές 70s που ήμουν 5 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να γίνει η βάση για κάτι μεγαλύτερο. Το ερχόμαστε δημιούργησε προσδοκίες περισσότερες από ένα πρωτάθλημα και μια συμμετοχή στο ChL χωρίς βαθμούς.

 

Καλύτερη πενταετία θα έλεγα την τριετία των σερί πρωταθλημάτων. Μιλάω για όσα έζησα από κοντά και όχι για εποχές 70s που ήμουν 5 ετών.

Καλα τα 3 σερι ηταν το κατι αλλο.Τυχεροι οσοι τα ζησαμε.Στην παρουσα πενταετια το γηπεδο που σηκωνεται + ο τιτλος κανει την διαφορα.Επισης τοτε πολλοι πιστευω πιστευαμε οτι ειχαμε βρει την μαγικη συνταγη που θα διαρκεσει για παντα.Που να φανταζομασταν.Τωρα ειμαστε πιο πρωσγειωμενοι και μαζεμενοι πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που η διαλυση της περσινης πρωταθλητριας ομαδας συνεχιζεται και ολοκληρωνεται, αν τιμωρηθουμε και με αποκλεισμο  απο τις ευρωπαικες διοργανωσεις θα κανουμε νεο πλανο που θα ξεκιναει παλι απο το μηδεν, ωστε σε 5 χρονια να ξαναπαρουμε πρωταθλημα.

Να γιορτασουμε και τα 100 χρονια με κουπα.

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα επιτυχημένο πλάνο το 5ετες. Πρωτάθλημα, Κύπελλο, όμιλοι Europa & Champions league  γήπεδο , ηρεμία στα διοικητικά, ζερό χρέη. Θέλω να μου πείτε πότε ξανά η ΑΕΚ βίωσε τέτοια χρυσή πενταετία ; Δεν βρίσκω το λόγο να αλλάξει κάτι

 

Υπάρχει και η οπτική ότι βαδίζεις στην 4η χρονιά στην Α εθνική εκ των οποίων οι 3 είναι χρονιές Μοράις και η μια πρωταθληματική, για την οποία στον Μελισσανίδη πιστώνονται τα ελάχιστα αφού ο ίδιος απέδειξε ότι δε γούσταρε τη λογική και την αισθητική αυτής της ομάδας. Πήρες/σου έκατσε και ένα κύπελλο. Έχει ξαναγίνει και σε εντελώς παρακμιακές χρονιές, δεν είναι κάτι για να μνημονεύουμε. Εννοώ ότι όπως έχω μάθει την ΑΕΚ, μια χρονιά με κύπελλο αλλά εκτός διεκδίκησης πρωταθλήματος από Σεπτέμβρη, είναι αποτυχημένη. Τέτοια ήταν και το 2016.

 

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Μελισσανίδης είναι ό,τι χειρότερο είχαμε ποτέ στην ιστορία μας. Σήμερα, με πλεόνασμα στα ταμεία είσαι πιο κοντά στον υποβιβασμό απ' ότι στο πρωτάθλημα. Ε ο πούστης είναι πραγματικά απίστευτος, μυρωδιάς και ταγάρι. Αυτό δεν είναι αμελητέα ποσότητα μπροστά στο γήπεδο, τη σταθερότητα και τα χρέη. Είσαι ποδοσφαιρική ομάδα, αν αγωνιστικά σε γαμεί όποιος θέλει, όπως θέλει ε υπάρχει πρόβλημα.

 

Τη συμμετοχή στους ομίλους του ΤΣΛ δεν ξέρω γιατί κάποιοι την εκλαμβάνετε ως επιτυχία. Είσαι η χυσαποθήκη της Ευρώπης, η ντροπή του θεσμού και από οικονομικής άποψης, η ενίσχυση που σου προσέφερε η συμμετοχή σου ήταν ο Γιαννιώτας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης υπαρχει και η οπτικη οτι στην εξαετια πηρες 3 πρωταθληματα...

Μονο που τα 2 ηταν αλλης κατηγοριας.

 

Για να μην ξεχνιομαστε για το τι τιμημα πληρωσες για να εισαι με ζερο και υπο τι συνθηκες διοικει οποιος διοικει τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×