Jump to content

Recommended Posts

Σιγά την πρόσωπολατρεια με τον Μανόλο, λες και τραγουδάει ο κόσμος το όνομα του σε κάθε αγωνα, όπως γινοταν με τον Ντούσαν. Έφυγε έχοντας πάρει πρωτάθλημα και δεν υπήρξε καμία αντίδραση. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, The Magician said:

Αν σφυριξει η κουκουνα στον τελικο και θα τον ξεχασετε σε ενα λεπτο τον Ανδαλουσιανο μαγο. Και θα σας φερει ο Τιγρης τον επομενο και παλι απ την αρχη.

Για μένα δεν θα αλλάξει τίποτα ότι και να συμβεί στον τελικό. Και όσο σε έχω καταλάβει, ούτε για εσένα αν το πάρει.
 

14 minutes ago, The Magician said:

Λιγο οπα με την προσωπολατρεια, προσπαθηστε να κρινετε με ποδοσφαιρικα κριτηρια. Σας αρεσει αυτο που βλεπετε; Σας αρκει η νικη με καθε τροπο; Αξιολογειστε τις προτεραιοτητες σας απο την ΑΕΚ και βαλτε κατω να σκεφτειτε τι εικονα θα παρουσιαζε καποιος αλλος προπονητης με διαφορετικο πλανο. Θελετε την ομαδα να περιμενει ή να κυνηγαει; Θελετε κατοχη ή τη μπαλα στον αντιπαλο; Θεωρειτε οτι ο προπονητης παιρνει το 100% απο το διαθεσιμο ροστερ; Αυτα ειναι ερωτηματα για να κριθει ο προπονητης της ΑΕΚ. Το κομματι εκγυμνασης δεν ειναι δικης του αρμοδιοτητας, αλλα συνεργατων του. Καντε ενα ρεζουμε με αυτα πρωτα και μετα φτανουμε σε τελικα συμπερασματα. Παντοτε σε αντιδιαστολη και σε αντιστοιχια των ποσών που παιζουν στο ελληνικο ποδοσφαιρο για συμβολαιο ξενου προπονητη στην πρωτη τριαδα.

Για να απαντήσω με την σειρά μου:

  • Σας αρεσει αυτο που βλεπετε; Η περσινή ΑΕΚ ήταν ίσως η αγαπημένη μου από το 1997 που θυμάμαι και μετά. Η φετινή τώρα αρχίζει να βελτιώνεται. Για να ξεκαθαρίζουμε και κάποια πράγματα: Κάποιοι γουστάρουν τριγωνάκια, κατοχή και αυτοματισμούς (@The Magician). Άλλος μπορεί να γουστάρει physical παιχνίδι, ταχύτητα, πίεση κλπ (@Bukowski). Προσωπικά μου αρέσουν οι τακτοποιημένες ομάδες που δεν αφήνουν κενά και οι παίκτες έχουν εργατικότητα και συνοχή. Αν υπάρχουν αυτά, μετά είναι θέμα του ίδιου του ρόστερ να έχει ποιότητα και του προπονητή να την εκμεταλλευθεί.
  • Σας αρκει η νικη με καθε τροπο; Το έχουμε ξανασυζητήσει. Θεωρώ ότι το πρώτο και κύριο για την ομάδα είναι να κάνει πρωταθλητισμό. Αφότου αυτό γίνει δεδομένο και έχουμε 3-4 χρόνια στην σειρά που θα είμαστε στην κορυφή ή κοντά 2-3 αγωνιστικές πριν το τέλος, μπορούμε να αρχίσουμε να συζητάμε για το αν το θέαμα είναι σημαντικότερο του αποτελέσματος ή όχι.
  • Θελετε την ομαδα να περιμενει ή να κυνηγαει; Θελετε κατοχη ή τη μπαλα στον αντιπαλο; Ανάλογα με τον αντίπαλο και τις συνθήκες. Δεν έχω κόλλημα με το να έχουμε την κατοχή (και δεν γουστάρω και τις ομάδες του Pep), δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση και σε ομάδες που κυρίως αμύνονται (π.χ. Atletico). Όσο η ομάδα είναι ξεκάθαρο ότι έχει συγκεκριμένο πλάνο —tailored στον αντίπαλο— και οι παίκτες μπορούν να το υπηρετήσουν, είμαι οκ.
  • Θεωρειτε οτι ο προπονητης παιρνει το 100% απο το διαθεσιμο ροστερ; Yup.
  • Το κομματι εκγυμνασης δεν ειναι δικης του αρμοδιοτητας, αλλα συνεργατων του: Η εκγύμναση per se ναι, το πως χρησιμοποιείται σαν κομμάτι της τακτικής όχι. Και επειδή δεν είμαστε η Ρεαλ να έχουμε δικούς μας γυμναστές της ομάδας, από την στιγμή που οι συνεργάτες έρχονται μαζί του, θεωρούνται δικά του ατού.
  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις κουβέντες, καλό είναι να μην ξεχνάμε ποτέ ότι η ΑΕΚ "έρχεται" από "διακοπές στην Κόλαση" για πάρα πολλά χρόνια με ατιτλία, χρέη, υποβιβασμούς κλπ. Η συζήτηση περί θεάματος είναι ως και πολυτέλεια για το σήμερα. Να επιστρέψουμε -για τα καλά- στην κανονικότητα, να μπούνε κατσαρόλια στη βιτρίνα, να "κάτσουνε" μαγικά τριήμερα τύπου πέρσι, να γράψει κανα χιλιόμετρο το διώροφο το λεωφορείο, να κυκλοφρήσουνε παιδάκια στα σχολεία με την κιτρινόμαυρη φανέλα,  και μετά βλέπουμε και το πρότζεκτ "θέαμα", "ακρόαμα", "ήχος και φως" και τα τοιαύτα.

Να υπενθυμίσω ότι τα μουνόσκυλα με την ΝΤροπαιοθήκη "44 εμείς, 42 όλοι σας", με όλα τα παιδάκια στα σχολεία να είναι ερυθρόλευκα, με "δικό τους" γήπεδο εδώ και 15 χρόνια, όταν πήγε να χαλαρώσει το "σύστημα" άρχισε το "αλλιώς ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό" ενώ όταν ο δόλιος ο -προπονητικό όνομα- Σρέσκο "ανακάλυψε την Αμερική" της ψύχωσης του τραγούδησε ο Μπιθικώτσης "ο νυχτερινός σταθμάρχης σαν σφυρίξει τρεις φορές εσύ θα ΄χεις άλλη αγάπη κι εγώ θα 'χω συμφορές" και νυχτοτσάκισε ......

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Aussie said:

μπορει στην Λας Παλμας φετος να μην τα πηγε τοσο καλα οσο περιμεναν πολλοι,

Βλέποντας την πορεία της Las Palmas από την στιγμή που έφυγε και μετά, μια χαρά τα πήγε. Όταν έφυγε η Las Palmas ήταν 6η, με 22 βαθμούς σε 14 αγωνιστικές, 8 βαθμούς από την κορυφή.
Σήμερα, η Las Palmas είναι 13η, με 42 βαθμούς σε 33 ματς, 21 βαθμούς από την κορυφή. Με άλλα λόγια, σε 19 αγωνιστικές οι επόμενοι προπονητές μάζεψαν 2 βαθμούς λιγότερους απ'ότι ο Μανόλο σε 14.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα.

Ας μην ξεχναμε ομως οτι η Λας Παλμας φετος πηγαινε για την ανοδο. Το να την εχεις 6η μετα απο 14 ματς ηταν «αποτυχια», βασει των προσδοκιων που ξεκινησε η χρονια.

Anyway δεν θα ασχοληθω περισσοτερο με τους Ισπανους. Κοιταμε μονο το καλο της ομαδας μας και οπως λες εσυ και ο Νικος σημασια εχει ο πρωταθλητισμος. Μεσα απο τις νικες θα κανεις πρωταθλητισμο. Ας μαθει η ομαδα να κερδιζει και να σηκωνει 2-3 κουπες/5ετια. Αν περιμενουμε απλως χρονιες-πυροτεχνημα οπως η περσινη που αποδομηθηκε μεσα σε ενα καλοκαιρι, τοτε θα αργησουμε πολυ να πανηγυρισουμε ξανα ετσι. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εγω απλως για να σας βοηθησω, τονιζω οτι προτιμω την ΑΕΚ του Σερρα στο 2-2 με την Αντερλεχτ που δεν νικησε απο την ΑΕΚ του 1-0 περσι με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Δηλαδη προτιμω τη μη νικη απο μια νικη οπως ηρθε με τον ΠΑΟΚ. Για να το φερω πιο κοντα στα μετρα σας, προτιμω την ΑΕΚ (του Χιμενεθ) με την Αουστρια που εφερε 2-2 στην εδρα της, απο την ΑΕΚ (ξανα του Χιμενεθ) που κερδισε πχ εχθες στην Ξανθη. Ειναι απλα τα πραγματα, θεμα προτεραιοτητων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, The Magician said:

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εγω απλως για να σας βοηθησω, τονιζω οτι προτιμω την ΑΕΚ του Σερρα στο 2-2 με την Αντερλεχτ που δεν νικησε απο την ΑΕΚ του 1-0 περσι με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Δηλαδη προτιμω τη μη νικη απο μια νικη οπως ηρθε με τον ΠΑΟΚ. Για να το φερω πιο κοντα στα μετρα σας, προτιμω την ΑΕΚ (του Χιμενεθ) με την Αουστρια που εφερε 2-2 στην εδρα της, απο την ΑΕΚ (ξανα του Χιμενεθ) που κερδισε πχ εχθες στην Ξανθη. Ειναι απλα τα πραγματα, θεμα προτεραιοτητων. 

Αν μιλας αποκλειστικα για μια εμφανιση μεμονωμενα, τοτε συμφωνω. Απλως στο τελος μενουν οι νικες. Για να το πω αλλιως προτιμω 23 νικες 3 ηττες και 4 ισοπαλιες σε μια σεζον στο πρωταθλημα και ας ερθουν οπως ηρθε η νικη 1-0 με τον Παοκ κλπ. που λες, απο το να κανω 13 νικες 10 ισοπαλιες και 7 ηττες αλλα με αντιστοιχες εμφανισεις οπως με την Αντερλεχτ και την Αουστρια που ανεφερες. Στην πρωτη περιπτωση τερμαζεις 1ος-3ος (εξαρταται τον ανταγωνισμο) ενω στην δευτερη παλευεις για 5αδα. 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, The Magician said:

Αν σφυριξει η κουκουνα στον τελικο και θα τον ξεχασετε σε ενα λεπτο τον Ανδαλουσιανο μαγο. Και θα σας φερει ο Τιγρης τον επομενο και παλι απ την αρχη.

Λιγο οπα με την προσωπολατρεια, προσπαθηστε να κρινετε με ποδοσφαιρικα κριτηρια. 1. Σας αρεσει αυτο που βλεπετε; 2. Σας αρκει η νικη με καθε τροπο; 3. Αξιολογειστε τις προτεραιοτητες σας απο την ΑΕΚ και βαλτε κατω να σκεφτειτε τι εικονα θα παρουσιαζε καποιος αλλος προπονητης με διαφορετικο πλανο. 4. Θελετε την ομαδα να περιμενει ή να κυνηγαει; Θελετε κατοχη ή τη μπαλα στον αντιπαλο; 5. Θεωρειτε οτι ο προπονητης παιρνει το 100% απο το διαθεσιμο ροστερ; Αυτα ειναι ερωτηματα για να κριθει ο προπονητης της ΑΕΚ. 6. Το κομματι εκγυμνασης δεν ειναι δικης του αρμοδιοτητας, αλλα συνεργατων του. Καντε ενα ρεζουμε με αυτα πρωτα και μετα φτανουμε σε τελικα συμπερασματα. 7. Παντοτε σε αντιδιαστολη και σε αντιστοιχια των ποσών που παιζουν στο ελληνικο ποδοσφαιρο για συμβολαιο ξενου προπονητη στην πρωτη τριαδα.

1. Δεν με μαγευει, αλλα δεν το θεωρω τοσο τραγικο οταν το παρουσιαζεις. Λες και οι αλλες ελληνικες ομαδες τα τελευταια πολλα χρονια εχουν παρουσιασει το υπερθεαμα ξερω γω. Αν ηθελα να δω κατι ποιοτικο απλα δεν θα βλεπα αυτο το σαπιο πρωταθλημα.

2. Αν εννοεις αγωνιστικα, ναι στο 100%, ειδικα οταν δεν εχω μπατζετ

3. Τον ειδαμε και τον αλλο με το επιθετικο πλανο

4. Θελω η ομαδα πρωτιστως ΝΑ ΝΙΚΑΕΙ. Για να απολαυσω μπαλα βλεπω πρεμιερ και τσου λου, σορρυ. Και αυτο γινοταν ανεκαθεν οχι μονο με την ελευση του κακου Ισπανου.

5. Με αυτους τους παικτες περσι πηρε το 300%. Φετος ειναι εδω λιγα ματς για να κριθει.

6. Δηλαδη ενας προπονητης δεν κρινεται θετικα η αρνητικα αναλογα και με τους συνεργατες που φερνει;

7. Γιατι δηλαδη η αντιδιαστολη να μην μπαινει και απο τις απαιτησεις που χουμε απ τον εκαστοτε προπονητη; Γιατι εγω το να δινω σε καποιον λιγοτερο απ το μισο μπατζετ των ανταγωνιστων μου και να απαιτω ΚΑΙ τιτλους ΚΑΙ μπαλαρα το θεωρω υπερβολη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Aussie said:

Σωστα.

Ας μην ξεχναμε ομως οτι η Λας Παλμας φετος πηγαινε για την ανοδο. Το να την εχεις 6η μετα απο 14 ματς ηταν «αποτυχια», βασει των προσδοκιων που ξεκινησε η χρονια.

 Anyway δεν θα ασχοληθω περισσοτερο με τους Ισπανους. Κοιταμε μονο το καλο της ομαδας μας και οπως λες εσυ και ο Νικος σημασια εχει ο πρωταθλητισμος. Μεσα απο τις νικες θα κανεις πρωταθλητισμο. Ας μαθει η ομαδα να κερδιζει και να σηκωνει 2-3 κουπες/5ετια. Αν περιμενουμε απλως χρονιες-πυροτεχνημα οπως η περσινη που αποδομηθηκε μεσα σε ενα καλοκαιρι, τοτε θα αργησουμε πολυ να πανηγυρισουμε ξανα ετσι. 

Απλά για να το κλείσουμε, να αναφέρω ότι στην Segunda οι  2 πρώτοι ανεβαίνουν απευθείας και οι 4 επόμενοι (3η-6η θέση) παίζουν μπαράζ μεταξύ τους για να ανέβει άλλη μια. Συνεπώς εντός στόχων ήταν η ομάδα ως 6η.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aussie said:

Σωστα.

Ας μην ξεχναμε ομως οτι η Λας Παλμας φετος πηγαινε για την ανοδο. Το να την εχεις 6η μετα απο 14 ματς ηταν «αποτυχια», βασει των προσδοκιων που ξεκινησε η χρονια.

Anyway δεν θα ασχοληθω περισσοτερο με τους Ισπανους. Κοιταμε μονο το καλο της ομαδας μας και οπως λες εσυ και ο Νικος σημασια εχει ο πρωταθλητισμος. Μεσα απο τις νικες θα κανεις πρωταθλητισμο. Ας μαθει η ομαδα να κερδιζει και να σηκωνει 2-3 κουπες/5ετια. Αν περιμενουμε απλως χρονιες-πυροτεχνημα οπως η περσινη που αποδομηθηκε μεσα σε ενα καλοκαιρι, τοτε θα αργησουμε πολυ να πανηγυρισουμε ξανα ετσι. 

Η Λας Παλμας στα 10 πρωτα παιχνιδια φετος ειχε 4-5 ματς με τους αμεσους ανταγωνιστες της για ανοδο. 

Ναι μεν 6η αλλα εχοντας βγαλει το δυσκολο προγραμμα.

 

Τωρα τα αλλα που γραφει ο Ματζισαν ειναι επειδη κουμαντο στην ΑΕΚ κανει ο Μελισσανιδης και τον κρινει καπως.... πολιτικαντικα. Με βαση αυτα που γραφει ο Ματζισαν δηλαδη αμα ο Μελισσανιδης φερει Μουρινιο η Σιμεονε θα απογοητευτει. Δεν υπαρχουν αυτα πουθενα. Τα χε γραψει και ο Κωστας. Κοντα μια δεκαετια πηρε στον Φεργκιουσον να μαθει τα μουσκαρια του Μαντσεστερ να κρατανε το σκορ. Οχι να κερδιζουν. Να μην χανουν. Μολις εμαθαν να μην χανουν αρχισε το γλεντι. Και μολις εφυγε ο σερ Αλεξ η Μαντσετσερ εγινε ξανα αυτο που ηταν παντα και θα της παρει καμια 25ετια να ξαναδει τιτλο. Πολλες φορες παιζει ρολο και το ταιριασμα του προπονητη και του κλαμπ. Ο Μανολο εχει ερθει στην ΑΕΚ σε περιεργες περιπτωσεις. Τις δυο φορες που εκανε προετοιμασια, εφυγε λογω οικονομικων ενω ηταν πρωτος στη βαθμολογια μετα απο διπλο στη Σμυρνη, την δευτερη σηκωσε Πρωταθλημα. Στο μεταξυ παντα πηγαινει τελικο Κυπελλου. Βαριεμαι να καθομαι να γραφω ξανα και ξανα τα ιδια. Και τον Σαντος πονοματο τον λεγαμε, αλλα στην πρωτη του θητεια ηταν απο τους πιο επιθετικογενεις προπονητες που ειχαμε. Ερχεται ο Μανολο απο την Σεβιλλη και το Ισπανικο πρωταθλημα που δινει ΕΜΦΑΣΗ στην θεση των wingers παραδοσιακα, σε μια ομαδα χωρις wingers. Με χαφ που δεν δινουν μπαλα μπροστα ουτε με αιτηση. Και στο προτελευταιο ματς ειδαμε ξανα μετα απο την εποχη Σεζαρ Ζουλιο, εναν Σταυρο Αλμπανη να δημιουργει αριθμητικο πλεονεκτημα απο τα αριστερα με ατομικη ενεργεια και να βρισκει στην περιοχη καποιον χαφ Γαλανοπουλο Κωστα ο οποιος και σκοραρε. Sorry guys αλλα το αφηγημα του "πονοματου" δεν θα το παρω. Ορθολογιστης ειναι ο Μανολο, ξερει τι ροστερ εχει και με βαση αυτο κοιταζει να παρει το μεγιστο. Δεν θα παιξει με την Μπαγερν 4-4-2 πχ. Τωρα αμα χρειαστει να το κανει ροντεο, ξερει να το κανει και το χει αποδειξει κιολας. Ας του παρουν 2 wingers και εναν χαφ και θα κρινουμε το τι θεαμα μπορει να προσφερει. Που μου θελει ο κωλος μας και θεαμα με τους παιχτες που (δεν) εχουμε. Που παιζαμε ενα μηνα χωρις αριστερο μπακ.

Για εμενα μονο η νικη μετραει για την επομενη 5ετια.

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, The Magician said:

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εγω απλως για να σας βοηθησω, τονιζω οτι προτιμω την ΑΕΚ του Σερρα στο 2-2 με την Αντερλεχτ που δεν νικησε απο την ΑΕΚ του 1-0 περσι με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Δηλαδη προτιμω τη μη νικη απο μια νικη οπως ηρθε με τον ΠΑΟΚ. Για να το φερω πιο κοντα στα μετρα σας, προτιμω την ΑΕΚ (του Χιμενεθ) με την Αουστρια που εφερε 2-2 στην εδρα της, απο την ΑΕΚ (ξανα του Χιμενεθ) που κερδισε πχ εχθες στην Ξανθη. Ειναι απλα τα πραγματα, θεμα προτεραιοτητων. 

Ειναι ξεκαθαρα θέμα προτεραιοτήτων. Μισό μηδεν παντού και κούπα παρά την καλύτερη μπάλα στην χώρα και αδεια χέρια.

Και ρεαλιστικα με το μπάτζετ που έχουμε, το μισό μηδέν βολευει πολύ περισσότερο.

Εγώ κατανοώ πλήρως γιατι εσύ ή καποιος που σκεφτεται σαν και σενα δεν θελει Μανολο, δεν μπορώ να καταλάβω όμως το αφεντικό γιατί δεν τον γουστάρει. Μάλλον επειδή θέλει την πίτα ολόκληρη, τον σκύλο χορτάτο, και δεκα γουρουνόπουλα στη σούβλα με κόστος 20 ευρώ.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Συζητάμε για ανύπαρκτα διλήμματα, λες και μπορεί η σημερινή ΑΕΚ με άλλο προπονητή να μοιάσει ξέρω εγώ με την Βραζιλία του 82 που έπαιξε μπαλαρα αλλά δεν πήρε το μουντιάλ. Η, για να μην γινόμαστε υπερβολικοί, στην ΑΕΚ του 95-96 που είχε μαγέψει την Ελλάδα αλλά δεν πήρε πρωτάθλημα. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Geologos said:

Ειναι ξεκαθαρα θέμα προτεραιοτήτων. Μισό μηδεν παντού και κούπα παρά την καλύτερη μπάλα στην χώρα και αδεια χέρια.

Και ρεαλιστικα με το μπάτζετ που έχουμε, το μισό μηδέν βολευει πολύ περισσότερο.

Εγώ κατανοώ πλήρως γιατι εσύ ή καποιος που σκεφτεται σαν και σενα δεν θελει Μανολο, δεν μπορώ να καταλάβω όμως το αφεντικό γιατί δεν τον γουστάρει. Μάλλον επειδή θέλει την πίτα ολόκληρη, τον σκύλο χορτάτο, και δεκα γουρουνόπουλα στη σούβλα με κόστος 20 ευρώ.

Ο Μελισσανιδης δεν τον γουσταρει επειδη τον εφερε ο Αδαμιδης τον Χιμενεθ ενω ο ιδιος μπορει μεχει καναν Σαχλαμαρινο η Τεννε. ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ.

Επισης γιατι τρεμει το ενδεχομενο να αρχισει να αποκτα βαρυτητα ο λογος του στον κοσμο της ΑΕΚ. Να βγει πχ να πει ο Χιμενεθ αυτα που ειπε ο Πογιετ.

Επισης δεν μιλαει Νικαιωτικη διαλεκτο.

Επισης παιζει να ειναι ο μοναδικος υπαλληλος της ΠΑΕ που δεν τον χεζεται.

Επισης δεν του λεει προφανως "πω πω τι γαμιας, ψωλαρας υπερπροεδρος εισαι" καθε 15' (ισως να φταιει και η γλωσσα).

Επισης και ο Μανολακης μακιαβελιζει ιδιαιτερα (δηλαδη θα παιξει και πουστιτσα στον Ραφικ για χαρη της διοικησης, θα κανει και λιγο καλαματιανο οπως περσι που οι τρεις παιχτες εγιναν Μασουντ και ειπε ειμαστε ΟΚ, γενικα πουστριζει αν χρειαστει). Ε μεταξυ μας ποιος Μακιαβελι αφεντικο, θελει και Μακιαβελι υπαλληλο;

Τελος δεδομενα τον εχει καραθαψει ο βατραχος τον Μανολο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Συζητάμε για ανύπαρκτα διλήμματα, λες και μπορεί η σημερινή ΑΕΚ με άλλο προπονητή να μοιάσει ξέρω εγώ με την Βραζιλία του 82 που έπαιξε μπαλαρα αλλά δεν πήρε το μουντιάλ. Η, για να μην γινόμαστε υπερβολικοί, στην ΑΕΚ του 95-96 που είχε μαγέψει την Ελλάδα αλλά δεν πήρε πρωτάθλημα. 

Βασικα συζηταμε για μπαλαρα οταν εχουμε προπονητη τον Χιμενεθ η τον Πογιετ (αν και αυτος δεν εκατσε πολυ).

Οταν εχουμε τον Δελλα, τον Μανωλα, τον Μοραις, τον Κετσπαγια και τον Σαχλαμαρινο παυουμε να συζηταμε για την υποθετικη μπαλαρα και συζηταμε για τα ποσταρισματα του Μπακακη, του Μανταλου και την ατυχια με τα δοκαρια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, The Magician said:

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εγω απλως για να σας βοηθησω, τονιζω οτι προτιμω την ΑΕΚ του Σερρα στο 2-2 με την Αντερλεχτ που δεν νικησε απο την ΑΕΚ του 1-0 περσι με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Δηλαδη προτιμω τη μη νικη απο μια νικη οπως ηρθε με τον ΠΑΟΚ. Για να το φερω πιο κοντα στα μετρα σας, προτιμω την ΑΕΚ (του Χιμενεθ) με την Αουστρια που εφερε 2-2 στην εδρα της, απο την ΑΕΚ (ξανα του Χιμενεθ) που κερδισε πχ εχθες στην Ξανθη. Ειναι απλα τα πραγματα, θεμα προτεραιοτητων. 

Πες μας οτι ψαχνεις περιπετεια στην ζωη σου λοιπον.

Εχεις σκεφτει να δοκιμασεις σκαηνταηβινγκ;

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Bukowski said:

Βασικα συζηταμε για μπαλαρα οταν εχουμε προπονητη τον Χιμενεθ η τον Πογιετ (αν και αυτος δεν εκατσε πολυ).

Οταν εχουμε τον Δελλα, τον Μανωλα, τον Μοραις, τον Κετσπαγια και τον Σαχλαμαρινο παυουμε να συζηταμε για την υποθετικη μπαλαρα και συζηταμε για τα ποσταρισματα του Μπακακη, του Μανταλου και την ατυχια με τα δοκαρια.

Και την ατυχια με τους τραυματισμους που στερουν την πληροτητα στην ομαδα για να μαγεψει στο χορταρι με το τοταλ φουτμπολ των στρατηγων.

Link to comment
Share on other sites

Σφιγγω γροθια, καμ ον καμ ον, 165 μοίρες στροφή, σταυρώνω τα χέρια μου μπροστα στο στηθος μου.

Συνεχίστε έτσι και μέχρι που θα σηκώσω παλάμη στον αέρα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως δέχομαι απόλυτα την άποψη του Μάγου ότι με νοιάζει το θέαμα περισσότερο από το αποτέλεσμα, ανεξάρτητα από το ότι διαφωνώ. Αυτό που δεν δέχομαι είναι ο μηδενισμός της περσινής επιτυχημένης χρονιάς ως πονόματο, ταβάνιασμα, χορηγικου, αποτέλεσμα του φωτογράφου και δεν ξέρω τι άλλα έχουν γραφτεί από όσους δεν τους κάνει ο Μανόλο.

Όταν ξεκινάει η συζήτηση από αυτή την βάση, προφανώς και κάθε αντίθετη άποψη φαίνεται προσωπολατρεία και δεν έχω και κανένα πρόβλημα να φαίνομαι και μουτζαχεντίν.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφω συχνά, περισσότερο για να μην ανεβάζω την πίεση μου με αυτά που διαβάζω. 

ΟΚ, το να μην γουστάρεις τον χ Μελ, τη νοοτροπία του, να το δεχτώ.

ΟΚ, να είσαι θολή κουλτούρα και να γράφεις μαλακίες σαν την Πυθία για να βγάλεις χολή κατά πάντων μέσα στον οργανισμό ΑΕΚ, το έχουμε ξαναδεί στο παρελθόν. Ρομαντικοί -και καλά- οι οποίοι δεν ξέρω τι υποστηρίζουν. Τουλάχιστον οπαδικά. Είχαν βγει στην επιφάνεια πολλοί από δαύτους στο παρελθόν και έγραφαν δεξιά αριστερά, για να διαφωτίσουν τα πλήθη περί της ΑΕΚ.

 

Αλλά το να γράψεις "Ως οργανισμός , διαχρονικά είσαι κοτάρα ολκής", "Γιατί μέσα σου περίμενες να βγάλουν έξω και μετά ως κυρία να φύγεις με την τιμή στα σκέλια.".

Σοβαρά τώρα; Είσαι ΑΕΚτζής και λες οτι η ΑΕΚ σαν οργανισμός ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ είναι κοτάρα ολκής";;;

Κολόγαυρος είσαι, και τίποτε άλλο. Τέλος. Κολόγαυρος του κερατά, ακόμα και αν φοράς κιτρινόμαυρο κασκόλ.

Τέλος από μένα. Σε οποιοδήποτε γήπεδο του κόσμου θα προτιμούσα να κάθομαι με αντίπαλους οπαδούς και να ξέρω οτι είναι αντίπαλοι, παρά με "ΑΕΚτζήδες" σαν και σένα.

-------------------------------------

Προς τους αντμίνορες: Κάντε με μπαν, κλαν, ταν, και δεν ξερω τι άλλο. Δεν με ενδιαφέρει πλέον. Είχα πει στον εαυτό μου οτι δεν θα ξαναγράψω, αλλά αυτό πάει πάρα πολύ. Σας λένε κοτάρες μές στη μούρη σας και το καταπίνετε αμάσητο ρε σεις;;;

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, rino said:

Δεν γράφω συχνά, περισσότερο για να μην ανεβάζω την πίεση μου με αυτά που διαβάζω.

ΟΚ, το να μην γουστάρεις τον χ Μελ, τη νοοτροπία του, να το δεχτώ.

ΟΚ, να είσαι θολή κουλτούρα και να γράφεις μαλακίες σαν την Πυθία για να βγάλεις χολή κατά πάντων μέσα στον οργανισμό ΑΕΚ, το έχουμε ξαναδεί στο παρελθόν. Ρομαντικοί -και καλά- οι οποίοι δεν ξέρω τι υποστηρίζουν. Τουλάχιστον οπαδικά. Είχαν βγει στην επιφάνεια πολλοί από δαύτους στο παρελθόν και έγραφαν δεξιά αριστερά, για να διαφωτίσουν τα πλήθη περί της ΑΕΚ.

 

Αλλά το να γράψεις "Ως οργανισμός , διαχρονικά είσαι κοτάρα ολκής", "Γιατί μέσα σου περίμενες να βγάλουν έξω και μετά ως κυρία να φύγεις με την τιμή στα σκέλια.".

Σοβαρά τώρα; Είσαι ΑΕΚτζής και λες οτι η ΑΕΚ σαν οργανισμός ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ είναι κοτάρα ολκής";;;

Κολόγαυρος είσαι, και τίποτε άλλο. Τέλος. Κολόγαυρος του κερατά, ακόμα και αν φοράς κιτρινόμαυρο κασκόλ.

Τέλος από μένα. Σε οποιοδήποτε γήπεδο του κόσμου θα προτιμούσα να κάθομαι με αντίπαλους οπαδούς και να ξέρω οτι είναι αντίπαλοι, παρά με "ΑΕΚτζήδες" σαν και σένα.

-------------------------------------

Προς τους αντμίνορες: Κάντε με μπαν, κλαν, ταν, και δεν ξερω τι άλλο. Δεν με ενδιαφέρει πλέον. Είχα πει στον εαυτό μου οτι δεν θα ξαναγράψω, αλλά αυτό πάει πάρα πολύ. Σας λένε κοτάρες μές στη μούρη σας και το καταπίνετε αμάσητο ρε σεις;;;

 

Μην τσιμπάς ρε συ . Ο καθένας γράφει τα εσώψυχα του και χαρακτηρίζεται απο αυτά . Να ξαναγράψεις πάντως . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με προηγούμενα ποσταρισματα, απλά να σχολιάσω ότι είναι αντιφατικό από την μία να μιλάμε για διορισμένο πρωτάθλημα και από την άλλη να αναφερόμαστε στην τύχη που είχαμε με το ρόλο χαρτί και την μπούκα Ιβαν με το πιστόλι. Διορισμένο και τυχερό είναι τελείως διαφορετικά πράγματα. Δεν μπορεί να είναι ταυτοχρονα και τα δύο το περσινό πρωτάθλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Saxon21

Οτι βολευει τον καθενα,ο τσετσενος φετος δικαιουται να μιλαει για εκδικηση,για δικαιο που εγινε πραξη,οτι πηρανε αυτο που τους κλαπηκε περυσι κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×