Jump to content
Στήριξε την ΑΕΚ Read more... ×
BillR21

Eλλάδα- Επικαιρότητα

Recommended Posts

2 minutes ago, Νονός said:

@AG21, υπάρχουν ΔΥΟ θέματα.

Το ΕΝΑ είναι η έξαρση της πανδημίας. Η εξέλιξη που θα είχε μετά το καλοκαίρι ήταν γνωστή σε όλους συμπεριλαμβανομένης της Κυβέρνησης και του Μητσοτάκη. Σε συνέντευξη του στην Ζαχαρέα αρχές Ιουνίου είπε ξεκάθαρα μεν, "πίσω από τις λέξεις" δε, ότι δεύτερη καραντίνα τύπου Μαρτίου - Απριλίου ΔΕΝ πρόκειται να υπάρξει ότι κι αν γίνει. Δεν την αντέχει η οικονομία. Δεν τον αδικώ.

Παρέθεσα ανακοινώσεις μελετών από ΑΡΧΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ που προσδιόριζαν τα κρούσματα στα 700 για Οκτώβριο, πάνε 800+ Νοέμβριο και περιμένουν κάπου στο διχίλιαρο τέλη 2020 - αρχές 2021.

Όλα αυτά χωρίς κανεις αν είναι η ... Πυθία και να προβλέπει την "συγκέντρωση στο Εφετείο".

Το ΔΕΥΤΕΡΟ είναι η "συγκέντρωση στο Εφετείο". Η δαιμονοποίηση της και η άποψη ότι "αυτή φταίει για την έξαρση της πανδημίας (παγκοσμίως, ενδεχομένως ...) για μένα είναι ΥΠΟΠΤΗ και -πιθανώς- ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ. Εξ ου και το "δεύτερη Μαρφίν".

Αν ψάξεις θα δεις χίλια δύο ευτράπελα με συγκεντρώσεις κόσμου, έλλειψη μέτρων προστασίας, ενίοτε και με "κυβερνητική κάλυψη" και άλλα πολλά. Εδώ ετοιμάζονταν να "ανοίξουν" τα γήπεδα -με μειωμένη χωρητικότητα, έστω- λες και όλο το πρόβλημα μας είναι αυτό -άσχετα αν μας "πονάει" ΑΕΚτζήδικα- και ΕΥΤΥΧΩΣ ο Μητσοτάκης κατάλαβε την πατάτα και το πήρε πίσω άρον - άρον. Αν από ΟΛΑ ΑΥΤΑ κάποιος "μένει" στη "συγκέντρωση στο Εφετείο", μάλλον αδιαφορεί για την εξάπλωση της πανδημίας και επικεντρώνεται στο αποτέλεσμα της δίκης στο Εφετείο και στην δυσαρέσκεια του για αυτήν.

Η συγκέντρωση στο Εφετείο ήταν αυτή με χιλιάδες κόσμο που προβλήθηκε σε όλα τα ΜΜΕ. Οπότε δεν είναι μόνο το άμεσο αποτέλεσμα αλλά και το μήνυμα που περνάει. Κάτσε εσύ βλάκα με τη μάσκα, τις αποστάσεις και τα πρόστιμα όταν εμείς οι μάγκες κάνουμε ότι γουστάρουμε και μας λένε και μπράβο. 

Και όσοι πήραν μέρος σε αυτή τι ακριβώς κάνουν την υπόλοιπη ημέρα; Τηρούν τα μέτρα;

Αλλά είπαμε. Αν το κάνεις θέμα σαν κυβέρνηση στηρίζεις τους φασίστες. Αν φτάσουν τα κρούσματα στις 2000 την ημέρα πάλι εσύ φταις που δεν τιμωρείς αυστηρά και δεν κατακρίνεις όσους δεν εφαρμόζουν τα μέτρα.

4 minutes ago, fighter21 said:

Αλλά είπαμε. Αν το κάνεις θέμα σαν κυβέρνηση στηρίζεις τους φασίστες. Αν φτάσουν τα κρούσματα στις 2000 την ημέρα πάλι εσύ φταις που δεν τιμωρείς αυστηρά και δεν κατακρίνεις όσους δεν εφαρμόζουν τα μέτρα.

Καλά, δεν το ήξερες ? Τώρα το "έμαθες" ότι "όποιος έχει τα γένια (εξουσία) έχει και τα χτένια (ευθύνες)" ?

Πόσο μάλλον όταν αυτά τα "γένια" "χτενίζονται" με happenings για την νέα Πλατεία Ομονοίας, με μείωση συνωστισμού σε όλα τα ΜΜΜ αλλά με ΑΥΞΗΣΗ από 60% σε 80% στα καράβια τον Αύγουστο (ποιός να το ζήτησε άραγε και του έγινε το χατήρι ???) κλπ. κλπ. κλπ. ........

Μόνο γέλιο για τους προβληματισμούς σχετικά με τη συγκέντρωση στη δίκη των σκουπιδιών.

Από τον Ιούνιο και μετά, στη χώρα δεν τηρείται κανένα μέτρο, η κυβέρνηση για τους δικούς της λόγους άνοιξε τα σύνορα και φυσικά όλη η κοινωνία γνώριζε ότι μπρος στην εξυπηρέτηση των τουριστών, δεν τηρείται κανένα μέτρο. Ειδικά στα νησιά αλλά και στην ενδοχώρα, όλο το καλοκαίρι τίποτε απολύτως δεν θύμιζε κατάσταση πανδημίας και όλα λειτουργούσαν κανονικότατα. Μάλιστα, οι μάσκες είχαν καταργηθεί για ένα διάστημα που τώρα αυτή τη στιγμή δε μπορώ να προσδιορίσω ποιο ακριβώς ήταν. Στη συνέχεια ανοίγουν τα σχολεία χωρίς την παραμικρή πρόνοια και το μόνο που συμβαίνει είναι σε κάποιους χώρους (πχ στα δικαστήρια που κινούμαι εγώ) να τηρούνται για τα μάτια του κόσμου κάποια πράγματα εντός της δικαστικής αίθουσας και έξω από αυτές, εκεί που περιμένει ο κόσμος για να δικαστεί να γίνεται της καραπουτανάρας το κάγκελο. Κάθε μέρα. Απλά ελάτε στο αίθριο και τους διαδρόμους ενός μεγάλου δικαστηρίου και θα  καταλάβετε τι λέω. Αντιστοίχως, τα μαγαζιά δουλεύουν κανονικά, σα να μη συμβαίνει απολύτως τίποτα και στις 12 κλείνουν λες και ο ιός μεταδίδεται μετά τα μεσάνυχτα όπως τα φαντάσματα.

Αυτό το πράγμα, η κοινωνία το καταλαβαίνει και το βιώνει. Δεν είναι χαζός ο κόσμος και γνωρίζει πολύ καλά ότι επί της ουσίας κανένα απολύτως μέτρο δεν τηρείται. Απλά εφαρμόζονται μεμονωμένα και σπασμωδικά κάποιοι κανόνες πανδημίας, ίσα για να μπορεί η κυβέρνηση να ρίξει την ευθύνη στο λαό ότι ήταν απρόσεχτος αν το πράγμα στραβώσει πολύ. Εξάλλου και ο κόσμος πλέον δεν ασχολείται με τον Covid. Οι θεόχαζοι έτσι κι αλλιώς λένε ότι δεν υπάρχει, οι υπόλοιποι λέμε ότι έτσι κι αλλιώς θα νοσήσουμε οπότε δε γαμιέται. Μάρτη & Απρίλη ο κόσμος πρόσεχε πολύ και σε συνδυασμό με τα κλειστά σύνορα, εξηγείται και το γιατί είχαμε τόσο λίγα κρούσματα σε σχέση με σήμερα. Σήμερα δεν προσέχει κανείς γιατί το ίδιο το κράτος το 'χει παρατήσει το θέμα.

Με αυτές τις συνθήκες λοιπόν και συγκέντρωση στο Εφετείο θα γίνει και φιέστα του γαύρου θα γίνει και της πουτάνας στα μπαρ θα γίνει και τα πάντα. Αν η δίκη των ναζί ήταν την άνοιξη, απλούστατα δεν θα είχε γίνει καμία συγκέντρωση γιατί η κοινωνία υπάκουσε στα μέτρα. Και υπάκουσε γιατί η ίδια η κυβέρνηση πήρε όντως μέτρα τότε. Σήμερα ο ένας κοροϊδεύει τον άλλο, για διάφορους λόγους.

1 minute ago, Νονός said:

Καλά, δεν το ήξερες ? Τώρα το "έμαθες" ότι "όποιος έχει τα γένια (εξουσία) έχει και τα χτένια (ευθύνες)" ?

Πόσο μάλλον όταν αυτά τα "γένια" "χτενίζονται" με happenings για την νέα Πλατεία Ομονοίας, με μείωση συνωστισμού σε όλα τα ΜΜΜ αλλά με ΑΥΞΗΣΗ από 60% σε 80% στα καράβια τον Αύγουστο (ποιός να το ζήτησε άραγε και του έγινε το χατήρι ???) κλπ. κλπ. κλπ. ........

Αυτό που γίνεται στα πλοία, στα αεροπλάνα και γενικά στα μέσα μαζικής μεταφοράς έχει σχέση με την αποφυγή της οικονομικής καταστροφής. Ούτε τα πλοία και τα αεροπλάνα μπορούν να ταξιδεύουν για μήνες με ζημιά ούτε έχεις τη οικονομική δυνατότητα σαν κράτος να αγοράσεις τόσα λεωφορεία ώστε να κυκλοφορούν μισοάδεια όταν ο κόσμος πάει στη δουλειά του. Με τα ΜΜΜ το ίδιο πρόβλημα έχουν πολύ πιο ισχυρές χώρες απο τη δική μας.

Αν κάναμε όμως αυτά που είναι εφικτά σαν πολίτες εκεί που είναι εύκολο και δεν έχει κόστος δεν θα έκανε ζημιά η όποια μετάδοση δεν θα μπορούσες να αποφύγεις στα ΜΜΜ. 

Όποιος έχει την εξουσία πράγματι έχει και τις ευθύνες. Αλλά ξέρουμε πολύ καλά πως όταν τους έχεις γραμμένους και δεν στηρίζεις ατομικά κάθε τι σωστό είναι θέμα χρόνου να το γυρίσουν κι αυτοί στον λαϊκισμό και να τους ενδιαφέρει μόνο να μπαίνει κανονικά ο μισθός τους κάθε μήνα.

Μια χαρά τα γράφεις Σταύρο για τη συνολική χαλάρωση με μια σημείωση ότι όπως φαίνεται τα παιδιά δεν νοσούν και μεταδιδουν με το ίδιο τρόπο όπως η ενήλικες άρα το ότι τα σχολεία λειτουργούν με αυτό το τρόπο ήταν τελικά σωστό . Τα κρούσματα στα σχολεία ήταν απο δασκάλους κυρίως που κόλλησαν εξωσχολικά . Το κακό ήταν που άργησαν να ανοίξουν για μένα ( ολιγωρία και απροετοίμαστοι ) και τα παιδιά μαζί με τους συνοδούς τους έβγαιναν στις πλατείες και κούνιες παρά τώρα που έχουν μαζευτεί σε ελεγχόμενα περιβάλλον και κάποια έστω ανεπαρκή μέτρα προστασίας όπως σχολείο ,διαβάσματα ,φροντιστήρια και προπονήσεις . 

5 minutes ago, fighter21 said:

Όποιος έχει την εξουσία πράγματι έχει και τις ευθύνες. Αλλά ξέρουμε πολύ καλά πως όταν τους έχεις γραμμένους και δεν στηρίζεις ατομικά κάθε τι σωστό είναι θέμα χρόνου να το γυρίσουν κι αυτοί στον λαϊκισμό και να τους ενδιαφέρει μόνο να μπαίνει κανονικά ο μισθός τους κάθε μήνα.

Εκπληκτικό συμπέρασμα, δηλαδή η διοίκηση θέλει αλλά την έγραψε στα παπάρια της η κοινωνία και μετά αυτοί είπαν ε αφού είστε έτσι τότε κι εμείς θα κάνουμε ό,τι γουστάρουμε. Θα φιλάμε χέρια παπάδων, θα αποφασίζουμε ό,τι να 'ναι κλπ. Ήθελαν δηλαδή, αλλά η κακούργα η κοινωνία στάθηκε εμπόδιο με την ανευθυνότητά της. Σχεδόν έπος.

6 minutes ago, fighter21 said:

Για την οικονομία της συζήτησης να υποθέσω ότι και οι δύο ζούμε εδώ, στην Ελλάδα, έτσι ???

Και "καταλήγουμε" ότι -διαχρονικά- οι κυβερνώντες τούτο τον τόπο "απογοητευμένοι" και "πικραμένοι" από το ... ανυπάκουο πόπολο  που "τους έχει γραμμένους", πήραν με βαριά καρδιά την σκληρή απόφαση να το "γυρίσουν στον λαϊκισμό" και να "τους ενδιαφέρει μόνο να μπαίνει κανονικά ο μισθός τους κάθε μήνα".

Μάλιστα ..........

Φίλος μου που είχε παει στο εφετείο μου έλεγε ότι είναι αστείο που τα μέσα μιλουσαν για 20.000 κόσμο. Αυτός μου είπε ότι είχε τουλάχιστον 80.000. Ακραίο μου φαίνεται βέβαια. 

Επειδή φέτος γυρισα αρκετά το καλοκαίρι, μια χαρά τηρούνταν τα μέτρα. Από Ιουνιο μέχρι Σεπτέμβρη δλδ. 

Αυτό που λέει ο Σταύρος για το κλείσιμο των μαγαζιών στις 12 είναι λογικό σαν μετρό γιατί έτσι δεν μπορείς να βγεις και να πιεις. Αυτό θέλουν να αποφύγουν. Να πιει κάποιος και να μεθύσει. 

Προσωπικά θεωρώ ότι για να μαζευτεί το πραγμα θέλει άμεσα ένα σκληρό λοκ νταουν στην Αθήνα για 2 εβδομάδες. 

2 minutes ago, parakmiakos said:

Φίλος μου που είχε παει στο εφετείο μου έλεγε ότι είναι αστείο που τα μέσα μιλουσαν για 20.000 κόσμο. Αυτός μου είπε ότι είχε τουλάχιστον 80.000. Ακραίο μου φαίνεται βέβαια. 

Αυτό μου θυμίζει τις παλιές μεγαλειώδεις προεκλογικές συγκεντρώσεις νδ πασοκ στο πεδίο του άρεως που οι συμμετέχοντες μιλούσαν για 1-2 εκ κόσμο . 

Όσο για τα μέτρα που τηρούνταν δεν το νομίζω γιατί και στις παραλίες γινόταν χαμός και στα μπαράκια , πλοία και η επαρχεία δεν υπήρχε κανένας έλεγχος ( ούτε κρούσματα φυσικά ) κτλ κτλ

1 minute ago, parakmiakos said:

Αυτό που λέει ο Σταύρος για το κλείσιμο των μαγαζιών στις 12 είναι λογικό σαν μετρό γιατί έτσι δεν μπορείς να βγεις και να πιεις. Αυτό θέλουν να αποφύγουν. Να πιει κάποιος και να μεθύσει.

Στη Θεσσαλονίκη πάντως, η φάση είναι έξοδος κατά τις 6 το απόγευμα Σάββατο και Κυριακή. Τα μαγαζιά φυσικά έχουν πιάσει το νόημα και ανεβάζουν εντάσεις από τις 6 με αποτέλεσμα να γίνεται ό,τι ακριβώς θα γινόταν υπό κσ. Τώρα ειδικά που νυχτώνει νωρίς και μάλιστα επίκειται και αλλαγή ώρας την άλλη εβδομάδα... πριόνια απ' τις 5 το απόγευμα θα βαράνε. Ασχέτως συζήτησης, αυτό είναι και γαμάτο από μόνο του. Είχαμε φτάσει στο σημείο να βγαίνεις στις 12 και να μην έχει ψυχή γιατί είναι νωρίς. Μια χαρά είναι έτσι, γίνεσαι σκουπίδι κατά τις 8, πούλο στις 12, οπότε 1 έχεις ήδη κοιμηθεί και την άλλη μέρα είσαι καλά. Να που η πανδημία έχει και τα καλά της.

1 minute ago, parakmiakos said:

Προσωπικά θεωρώ ότι για να μαζευτεί το πραγμα θέλει άμεσα ένα σκληρό λοκ νταουν στην Αθήνα για 2 εβδομάδες. 

Παρακουμέα μου, με δύο εβδομάδες "στην Αθήνα" δεν γίνεται ΤΙΠΟΤΑ.

Ρώτα και τον "πατέρα" σου που ξέρει κάτι παραπάνω. Νομίζω θα συμφωνήσει.

Η ΜΟΝΗ -και αποδεδειγμένη- λύση είναι η γενική καραντίνα τύπου Μαρτίου - Απριλίου. Τότε που παίρναμε τα εύσημα διεθνώς για τα αποτελέσματα μας. Αυτό όμως θα σημαίνει "θάνατο" από ... άλλες αιτίες και ο Μητσοτάκης το έχει ξεκόψει. Στην τελική, ας μείνουμε όσοι μείνουμε.

Υπάρχει ΕΝΑ μικρό μισάνοιχτο "παραθυράκι". Μια δήλωση του Σταϊκούρα σε ανύποπτο χρόνο ότι "η οικονομία μας είναι σε θέση να ανταπεξέλθει σε μια δεύτερη γενική καραντίνα". Δεν ξέρω κατά πόσο εννοούσε αυτό που έλεγε. Αν είναι όντως έτσι (με κοινοτικό χρήμα κλπ.) θεωρώ ότι μπορεί να το δούμε "πακέτο" με τις διακοπές των Χριστουγέννων.

3 minutes ago, stavros 9-11 said:

Στη Θεσσαλονίκη πάντως, η φάση είναι έξοδος κατά τις 6 το απόγευμα Σάββατο και Κυριακή. Τα μαγαζιά φυσικά έχουν πιάσει το νόημα και ανεβάζουν εντάσεις από τις 6 με αποτέλεσμα να γίνεται ό,τι ακριβώς θα γινόταν υπό κσ. Τώρα ειδικά που νυχτώνει νωρίς και μάλιστα επίκειται και αλλαγή ώρας την άλλη εβδομάδα... πριόνια απ' τις 5 το απόγευμα θα βαράνε. Ασχέτως συζήτησης, αυτό είναι και γαμάτο από μόνο του. Είχαμε φτάσει στο σημείο να βγαίνεις στις 12 και να μην έχει ψυχή γιατί είναι νωρίς. Μια χαρά είναι έτσι, γίνεσαι σκουπίδι κατά τις 8, πούλο στις 12, οπότε 1 έχεις ήδη κοιμηθεί και την άλλη μέρα είσαι καλά. Να που η πανδημία έχει και τα καλά της.

Αυτό, ξέρεις, λέγεται και "δυτικοευρωπαίκός τρόπος ζωής" .... ;)

Μου θυμίζει ενα κλαμπ και μάλιστα ρειβ που είχα πάει βρυξέλλες πάνω απο 15χρόνια  πριν , έξοδο στις 7-8 χορός ποτό λιώμα και επιστροφή στις 12 . Μια χαρά μου άρεσε όπως και άλλα πράγματα ( σεβασμός στα αμεα και στις ανάγκες τους  , οχι ρατσισμός σε εμφάνιση  κτλ ) .

1 minute ago, stavros 9-11 said:

Εκπληκτικό συμπέρασμα, δηλαδή η διοίκηση θέλει αλλά την έγραψε στα παπάρια της η κοινωνία και μετά αυτοί είπαν ε αφού είστε έτσι τότε κι εμείς θα κάνουμε ό,τι γουστάρουμε. Θα φιλάμε χέρια παπάδων, θα αποφασίζουμε ό,τι να 'ναι κλπ. Ήθελαν δηλαδή, αλλά η κακούργα η κοινωνία στάθηκε εμπόδιο με την ανευθυνότητά της. Σχεδόν έπος.

Οκ για σένα ο κόσμος θέλει να τηρήσει ευλαβικά τα υγειονομικά μέτρα αλλά η ανεύθυνη διοίκηση κοιμάται και δεν παίρνει μέτρα. Και αναφέρεις και τη βλακεία του ενός με το χέρι του παπά λες και πρόκειται για κυβερνητική πρακτική. Αυτό κι αν είναι συμπέρασμα έπος.

1 minute ago, Νονός said:

Για την οικονομία της συζήτησης να υποθέσω ότι και οι δύο ζούμε εδώ, στην Ελλάδα, έτσι ???

Και "καταλήγουμε" ότι -διαχρονικά- οι κυβερνώντες τούτο τον τόπο "απογοητευμένοι" και "πικραμένοι" από το ... ανυπάκουο πόπολο  που "τους έχει γραμμένους", πήραν με βαριά καρδιά την σκληρή απόφαση να το "γυρίσουν στον λαϊκισμό" και να "τους ενδιαφέρει μόνο να μπαίνει κανονικά ο μισθός τους κάθε μήνα".

Μάλιστα ..........

Το διαχρονικά δεν το είπα εγώ. Δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα είναι. Αναφέρθηκα σε περιπτώσεις που παίρνουν κάποιοι σωστά μέτρα αλλά δεν έχουν τη στήριξη του κόσμου με αποτέλεσμα να τα παίρνουν πίσω τελικά οι κυβερνήσεις και να το γυρνάνε ακόμα περισσότερο στο λαϊκισμό. Δεν είπα ότι αυτό γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις. 

Είχε βγει κάποτε επι ΠΑΣΟΚ και ο Γιανίτσης και μίλησε για τα χάλια του συνταξιοδοτικού συστήματος και την ανάγκη για περικοπές. Αλλά βγήκαν στους δρόμους αυτοί που ξέρουν καλύτερα και αποκατέστησαν την τάξη.

Οπότε δεν άλλαξε τίποτα και ο Παπανδρέου συνέχισε απτόητος. Κορόιδο ήταν να το παίξει μη λαικιστής και να κάνει το σωστό χάνοντας τις εκλογές; 

Βολευτείτε λοιπόν σήμερα με συντάξεις 300 ευρώ γιατί κάποιοι έπρεπε να παραμείνουν στις 2000 ευρώ.

Πάντα έχει ευθύνη και ο κόσμος για τις επιλογές του και την στάση του. 

5 minutes ago, fighter21 said:

Πάντα έχει ευθύνη και ο κόσμος για τις επιλογές του και την στάση του. 

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ !

Η "ευθύνη" του λαού σε μια δημοκρατία αρχίζει και τελειώνει μέσα στα λίγα δευτερόλεπτα που περνάει "μέσα στο παραβάν".

Από εκεί και ύστερα ισχύει το κλασσικό ότι "αν πας μια εκδρομή στην επαρχία και σου βγούνε μέσα στη μέση του δρόμου ένα κοπάδι πρόβατα, δεν αναζητάς ευθύνες στα πρόβατα αλλά στον τσοπάνη που τα έφερε εκεί".

17 minutes ago, AG21 said:

Αυτό μου θυμίζει τις παλιές μεγαλειώδεις προεκλογικές συγκεντρώσεις νδ πασοκ στο πεδίο του άρεως που οι συμμετέχοντες μιλούσαν για 1-2 εκ κόσμο . 

Όσο για τα μέτρα που τηρούνταν δεν το νομίζω γιατί και στις παραλίες γινόταν χαμός και στα μπαράκια , πλοία και η επαρχεία δεν υπήρχε κανένας έλεγχος ( ούτε κρούσματα φυσικά ) κτλ κτλ

Κι εμένα μαλακια μου ακουγεται. Ένα σάιτ λέει ότι είχε υπολογίσει τον κόσμο βάσει τετραγωνικών μέτρων. 

Θα μιλήσω συγκεκριμένα. Άνδρο πχ τέλη Ιουλίου ψιλό ελεγχόμενη ήταν η φάση. Δεν υπήρχε τότε το 12 αλλά γενικά εβλεπες λίγο κόσμο να συνεχιζει να πινει ποτο μέσα στο μαγαζί. Χανιά τέλος Αυγούστου κυκλοφορούσαμε με μάσκα και 12 η ώρα όλα κλειστά. Κι αν δεν φόραγες μάσκα ετρωγες και το πρόστιμο. 

Συρο, Τήνο, Πάρο, Αντίπαρο τον Άυγουστο κυκλοφορουσες με μάσκα ακόμα και στην παραλια. Και στα μαγαζιά αυστηρά μέχρι της 12 και 4 άτομα ανά τραπέζι. Αν σηκωνόταν κάποιος όρθιος να χορέψει στο τραπέζι του, ερχόντουσαν σερβιτοροι και του λεγαν να κάτσει κάτω. 

15 minutes ago, stavros 9-11 said:

Κι εδώ μπορείς να βρεις μαγαζιά που βαράνε. Εγώ απλά θα σου πω ότι Αθήνα για να βγεις οπουδήποτε πρεπει να κλεισεις τραπέζι. Διαφορετικά παίρνεις τα αρχίδια μου. Κι αυτό γτ ουτε μπαρ μπορεις να κάτσεις, ουτε να περιμενεις όρθιος με το ποτο σου μέχρι να αδειάσει κάτι. Όλοι είναι σε τραπέζια και το χουν γυρίσει και στο φαγητό μάλιστα. 

12 minutes ago, Νονός said:

Παρακουμέα μου, με δύο εβδομάδες "στην Αθήνα" δεν γίνεται ΤΙΠΟΤΑ.

Ρώτα και τον "πατέρα" σου που ξέρει κάτι παραπάνω. Νομίζω θα συμφωνήσει.

Η ΜΟΝΗ -και αποδεδειγμένη- λύση είναι η γενική καραντίνα τύπου Μαρτίου - Απριλίου. Τότε που παίρναμε τα εύσημα διεθνώς για τα αποτελέσματα μας. Αυτό όμως θα σημαίνει "θάνατο" από ... άλλες αιτίες και ο Μητσοτάκης το έχει ξεκόψει. Στην τελική, ας μείνουμε όσοι μείνουμε.

Υπάρχει ΕΝΑ μικρό μισάνοιχτο "παραθυράκι". Μια δήλωση του Σταϊκούρα σε ανύποπτο χρόνο ότι "η οικονομία μας είναι σε θέση να ανταπεξέλθει σε μια δεύτερη γενική καραντίνα". Δεν ξέρω κατά πόσο εννοούσε αυτό που έλεγε. Αν είναι όντως έτσι (με κοινοτικό χρήμα κλπ.) θεωρώ ότι μπορεί να το δούμε "πακέτο" με τις διακοπές των Χριστουγέννων.

Το πακέτο με τα Χριστούγεννα το βλέπω κι εγώ πολυ πιθανο για να αποφυγεις τη διασπορά. Το θέμα είναι ότι τότε θα είναι αργά πιστευω. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι τουλάχιστον υποχρεωτική η χρήση μασκας και στους εξωτερικούς χώρους πάντως. 

19 minutes ago, parakmiakos said:

Κι εμένα μαλακια μου ακουγεται. Ένα σάιτ λέει ότι είχε υπολογίσει τον κόσμο βάσει τετραγωνικών μέτρων. 

Θα μιλήσω συγκεκριμένα. Άνδρο πχ τέλη Ιουλίου ψιλό ελεγχόμενη ήταν η φάση. Δεν υπήρχε τότε το 12 αλλά γενικά εβλεπες λίγο κόσμο να συνεχιζει να πινει ποτο μέσα στο μαγαζί. Χανιά τέλος Αυγούστου κυκλοφορούσαμε με μάσκα και 12 η ώρα όλα κλειστά. Κι αν δεν φόραγες μάσκα ετρωγες και το πρόστιμο. 

Συρο, Τήνο, Πάρο, Αντίπαρο τον Άυγουστο κυκλοφορουσες με μάσκα ακόμα και στην παραλια. Και στα μαγαζιά αυστηρά μέχρι της 12 και 4 άτομα ανά τραπέζι. Αν σηκωνόταν κάποιος όρθιος να χορέψει στο τραπέζι του, ερχόντουσαν σερβιτοροι και του λεγαν να κάτσει κάτω. 

Σε κάποιες περιοχές με τουρισμό υψηλού εισοδήματος άνω 30-35 χρονών και κουλτούρα τουρισμού οι επιχειρηματίες έκαναν τα πάντα για να στηρίξουν τα μέτρα και το μετέφεραν και στους πελάτες που τι ήθελαν και οι ίδιοι συμφωνώ . χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η Ρόδο που πολυετή εμπειρία στο υψηλής ποιότητας τουριστικό προιόν . 

39 minutes ago, parakmiakos said:

Συρο, Τήνο, Πάρο, Αντίπαρο τον Άυγουστο κυκλοφορουσες με μάσκα ακόμα και στην παραλια.

Σε ότι έχει να κάνει με ΤΟ νησί και το παρανήσι του, επειδή γνωρίζω "κάτι παραπάνω" όπως ξέρεις, άκου πως έχει το στόρυ.

Η Πάρος και η Αντίπαρος ήταν τα δύο ΠΡΩΤΑ νησιά που, θες από "τύχη" θες από "πρόληψη", θωρακίστηκαν έγκαιρα απέναντι στον κορονογιό. Με κάποιες δωρεές που έγιναν από Ιούνιο ακόμη, το Κ.Υ. της Παροικιάς απέκτησε εξοπλισμό διάγνωσης και γύρω στα 400 τέστ κορονογιού. Ο Κωβαίος το "επικοινώνησε" έξυπνα και καπάκι έσκασε και μια δημοσίευση "από τα ξένα" που έβγαζε την Πάρο τουριστικά ΠΡΩΤΟ νησί στην Ευρώπη και ΔΕΥΤΕΡΟ στον κόσμο !!! Προσωπικά δεν πιστεύω γραμμή από τέτοιες ρεκλάμες. Τις θεωρώ "πληρωμένες" και "σκόπιμες". Όχι ότι δεν το ξίζει ΤΟ νησί, αλλά "νά 'χαμε να λέγαμε".

Αυτό έπιασε τόπο και η Πάρος γέμιζε ασφυκτικά σε σχέση με τις υπόλοιπες Κυκλάδες συμπεριλαμβανομένων Μυκόνου, Σαντορίνης κλπ.

Η διαχείριση σε Πάρο και Αντίπαρο ήταν ΦΡΙΚΤΗ. Αντί να πέσει πέλεκυς στους πρώτους παραβάτες και αν συμμορφωθούν οι υπόλοιποι, δούλεψε το τοπικιστικό Παριανό τηλέφωνο "κοίτα, κάτι μας είπαν, δες το μην αναγκαστούμε να σε κλείσουμε" και όλα φάγανε κουκούλωμα. Ο αντιδήμαρχος της Αντιπάρου δημοσίευσε κείμενο στον τοπικό τύπο και έλεγε εν ολίγοις "με ΔΥΟ αστυφύλακες βραδινή βάρδια στο ΑΤ Αντιπάρου, πως να ελέγξουμε μαγαζιά κλπ. ?".

Αν ΕΚΕΙ είχε γίνει σωστό μπλοκ, τα νησιά αυτά θα περνούσανε μπάϊ το καλοκαίρι.

Όταν "μπήκανε" ΠΡΩΤΑ στη λίστα λουρομαζέματος (και ακολούθησαν Σαντορίνη και Χαλκιδική) ΟΛΟΙ οι Παριάνοι μιλούσανε για κυβερνητική συνωμοσία με σκοπό να "μοιραστεί" η πίτα (και το ... μαρουλάκι) και σε άλλα νησιά που ψωμολυσσάγανε. Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ το είδανε και μάλιστα ο Κωβαίος έστειλε και επιστολή στον Κούλη ζητώντας να δημοσιοποιηθεί ο ημερήσιος αριθμός κρουσμάτων που σύμφωναμε το Κ.Υ. δεν ξεπερνούσε τα 2-3 ευρήματα και σίγουρα δεν δικαιολογούσε λουκέτα από τις 12μμ και λοιπά.

Από εκείνη τη στιγμή "έπεσε μαύρο" στα δύο νησιά. Κρατήσεις ακυρώθηκαν, επισκέπτες έφυγαν άρον-άρον νωρίτερα από ότι είχαν προγραμματίσει και για τους εναπομείναντες το ελληνικό δαιμόνιο "εφηύρε" τρελλές καταστάσεις. Κάθε βράδυ φεύγανε καΐκια από τη Νάουσα με προορισμό τη Νάξο (απέναντι) για γλέντι μέχρι πρωΐας (που ΕΚΕΙ επιτρεπόταν) και επιστροφή το πρωί. Καθημερινά στα ΜΚΔ δημοσιεύονταν οι κατάπλοι σε Παροικιά, Νάξο, Κουφονήσια με τα τελευταία να έχουνε αυξήσεις της τάξης του 800% σε σχέση με πέρσι και αντίστοιχα την Παροικιά να ... μαραζώνει.

Όσο για χρήση μάσκας κλπ. εφαρμόστηκε με θρησκευτική ευλάβεια από τα μαγαζιά (σούπερ μάρκετ, αγορά κλπ.) αλλά για το ΣΥΝΟΛΟ των Παριάνων ήταν κυβερνητική συνωμοσία για να μην μαζέψει το νησί "όλο το ... μάρκετπουλ" του "Τουρισμού 2020". Και βέβαια ακολουθήθηκε το "Μύκονος Πρότζεκτ" (σε μικρότερη κλίμακα βέβαια λόγω έλλειψης χώρων) με πράϊβετ πάρτυς σε περίκλειστες βίλες όπου τα Σόδομα και τα Γόμορρα ντράπηκαν για την ιστορία τους.

10 minutes ago, Νονός said:

Σε ότι έχει να κάνει με ΤΟ νησί και το παρανήσι του, επειδή γνωρίζω "κάτι παραπάνω" όπως ξέρεις, άκου πως έχει το στόρυ.

Η Πάρος και η Αντίπαρος ήταν τα δύο ΠΡΩΤΑ νησιά που, θες από "τύχη" θες από "πρόληψη", θωρακίστηκαν έγκαιρα απέναντι στον κορονογιό. Με κάποιες δωρεές που έγιναν από Ιούνιο ακόμη, το Κ.Υ. της Παροικιάς απέκτησε εξοπλισμό διάγνωσης και γύρω στα 400 τέστ κορονογιού. Ο Κωβαίος το "επικοινώνησε" έξυπνα και καπάκι έσκασε και μια δημοσίευση "από τα ξένα" που έβγαζε την Πάρο τουριστικά ΠΡΩΤΟ νησί στην Ευρώπη και ΔΕΥΤΕΡΟ στον κόσμο !!! Προσωπικά δεν πιστεύω γραμμή από τέτοιες ρεκλάμες. Τις θεωρώ "πληρωμένες" και "σκόπιμες". Όχι ότι δεν το ξίζει ΤΟ νησί, αλλά "νά 'χαμε να λέγαμε".

Αυτό έπιασε τόπο και η Πάρος γέμιζε ασφυκτικά σε σχέση με τις υπόλοιπες Κυκλάδες συμπεριλαμβανομένων Μυκόνου, Σαντορίνης κλπ.

Η διαχείριση σε Πάρο και Αντίπαρο ήταν ΦΡΙΚΤΗ. Αντί να πέσει πέλεκυς στους πρώτους παραβάτες και αν συμμορφωθούν οι υπόλοιποι, δούλεψε το τοπικιστικό Παριανό τηλέφωνο "κοίτα, κάτι μας είπαν, δες το μην αναγκαστούμε να σε κλείσουμε" και όλα φάγανε κουκούλωμα. Ο αντιδήμαρχος της Αντιπάρου δημοσίευσε κείμενο στον τοπικό τύπο και έλεγε εν ολίγοις "με ΔΥΟ αστυφύλακες βραδινή βάρδια στο ΑΤ Αντιπάρου, πως να ελέγξουμε μαγαζιά κλπ. ?".

Αν ΕΚΕΙ είχε γίνει σωστό μπλοκ, τα νησιά αυτά θα περνούσανε μπάϊ το καλοκαίρι.

Όταν "μπήκανε" ΠΡΩΤΑ στη λίστα λουρομαζέματος (και ακολούθησαν Σαντορίνη και Χαλκιδική) ΟΛΟΙ οι Παριάνοι μιλούσανε για κυβερνητική συνωμοσία με σκοπό να "μοιραστεί" η πίτα (και το ... μαρουλάκι) και σε άλλα νησιά που ψωμολυσσάγανε. Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ το είδανε και μάλιστα ο Κωβαίος έστειλε και επιστολή στον Κούλη ζητώντας να δημοσιοποιηθεί ο ημερήσιος αριθμός κρουσμάτων που σύμφωναμε το Κ.Υ. δεν ξεπερνούσε τα 2-3 ευρήματα και σίγουρα δεν δικαιολογούσε λουκέτα από τις 12μμ και λοιπά.

Από εκείνη τη στιγμή "έπεσε μαύρο" στα δύο νησιά. Κρατήσεις ακυρώθηκαν, επισκέπτες έφυγαν άρον-άρον νωρίτερα από ότι είχαν προγραμματίσει και για τους εναπομείναντες το ελληνικό δαιμόνιο "εφηύρε" τρελλές καταστάσεις. Κάθε βράδυ φεύγανε καΐκια από τη Νάουσα με προορισμό τη Νάξο (απέναντι) για γλέντι μέχρι πρωΐας (που ΕΚΕΙ επιτρεπόταν) και επιστροφή το πρωί. Καθημερινά στα ΜΚΔ δημοσιεύονταν οι κατάπλοι σε Παροικιά, Νάξο, Κουφονήσια με τα τελευταία να έχουνε αυξήσεις της τάξης του 800% σε σχέση με πέρσι και αντίστοιχα την Παροικιά να ... μαραζώνει.

Όσο για χρήση μάσκας κλπ. εφαρμόστηκε με θρησκευτική ευλάβεια από τα μαγαζιά (σούπερ μάρκετ, αγορά κλπ.) αλλά για το ΣΥΝΟΛΟ των Παριάνων ήταν κυβερνητική συνωμοσία για να μην μαζέψει το νησί "όλο το ... μάρκετπουλ" του "Τουρισμού 2020". Και βέβαια ακολουθήθηκε το "Μύκονος Πρότζεκτ" (σε μικρότερη κλίμακα βέβαια λόγω έλλειψης χώρων) με πράϊβετ πάρτυς σε περίκλειστες βίλες όπου τα Σόδομα και τα Γόμορρα ντράπηκαν για την ιστορία τους.

Ελλας το μεγαλειο σου...!

Κοίτα η Πάρος γενικά τα τελευταία χρόνια έχει ανέβει παρα πολυ σε τουρισμό γιατί έπαψε να είναι το νησί για τα 18χρονα. Πλέον μπορεί να κοντράρει τη Μυκονο που πηγε απατη φέτος. 

Σίγουρα πηγε πολυ καλα για τα δεδομένα και φέτος αλλά νομίζω ότι στην ίδια κατάσταση από άποψη τουρισμού ήταν και η Συρος, Τήνος και Σεριφος. Τα 2 τελευταία ειδικά βούλιαξαν από κόσμο. Απ όταν μπήκαν τα μέτρα λοιπόν γιατί πριν όντως ειχε συνωστισμό, τηρήθηκαν ευλαβικά. 

9 minutes ago, parakmiakos said:

Κοίτα η Πάρος γενικά τα τελευταία χρόνια έχει ανέβει παρα πολυ σε τουρισμό γιατί έπαψε να είναι το νησί για τα 18χρονα. Πλέον μπορεί να κοντράρει τη Μυκονο που πηγε απατη φέτος. 

Συντελεί σημαντικά και το γεγονός ότι δεν πολυκατεβαίνει ή κατεβαίνει μόνο για λίγες μέρες και αυτές "εσώκλειστος με τα παιδιά" γνωστός αντιτουριστικός παράγων του νησιού.

:ph34r::lol:

Με ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ προς τους εργαζομένους στον τουρισμό, το φετινό καλοκαίρι ήταν το ωραιότερο των τελευταίων 20 χρόνων. 

Ακόμα και η Πάρος φαινότανε όμορφη στο κατασκόταδο. 

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ. 

3 minutes ago, MITSAKLAS said:

Με ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ προς τους εργαζομένους στον τουρισμό, το φετινό καλοκαίρι ήταν το ωραιότερο των τελευταίων 20 χρόνων. 

Ακόμα και η Πάρος φαινότανε όμορφη στο κατασκόταδο. 

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ. 

Να, αυτά είναι που δεν μπορώ ........

Κανα ΜΠΑΝ πρόχειρο ????

Να κάνω την ερώτηση του αφελούς. 

Δλδ πόσο δύσκολο είναι να κάνεις αποτυχημένο lockdown με αστυνομικού τύπου μέτρα; 

Αντιθέτως ήταν εύκολο να τα κάνεις μουνί στην επαναφορά όπως και το κατάφεραν. 

3 minutes ago, Νονός said:

Να, αυτά είναι που δεν μπορώ ........

Κανα ΜΠΑΝ πρόχειρο ????

Πάλι μπαν; 

Ούτε καν λάικ δεν έκανα...

Δλδ στο κατασκόταδο δεν την έχει πατήσει κανένας σας;