Jump to content
Στήριξε την ΑΕΚ Read more... ×
BillR21

Eλλάδα- Επικαιρότητα

Recommended Posts

13 hours ago, Kostas21 said:

Στους μεταναστες δε γινεται να μην εχεις μενος, ειναι φαση που περνανε ολες οι κοινωνιες οταν υπαρχει δυνατο κύμα αλλαγης πληθυσμων κ φτωχεια. 

Κάποιες από τις πρακτικές της χρυσής αυγής είχαν, δυστυχώς, την κατανόηση  μεγάλου μέρος της κοινωνίας πέρα από τους ψηφοφόρους τους. 

Για να μη λέμε πάντως μόνο για τους νέους που παρταρουν και είναι ανεύθυνοι, μια χαρά βολτάρουν και οι τρίτης ηλικίας. Καφενεία, προπο κτλ γεμάτα, λίγες οι περιπτώσεις που φοράνε μάσκα. Anyway έχει κουράσει η κατάσταση γενικότερα. 

12 hours ago, MITSAKLAS said:

Πάλι μπαν; 

Ούτε καν λάικ δεν έκανα...

Δλδ στο κατασκόταδο δεν την έχει πατήσει κανένας σας; 

Αυτό είναι που λένε "οι δραματικές επιπτώσεις του κορονοϊού στην καθημερινή ζωή".

Βρήκε λαλιά και η Αξά ...

Ο κορονοϊός θα περάσει κάποτε, η πανδημία θα εξαφανιστεί επίσης κάποτε, αλλά τα ΝΗΣΙΑ δεν θα αλλάξουν θέση* ΠΟΤΕ !

*Εξόν κι αν "το πει" η Σαντορίνη και βρεθούμε όλοι μαζί Χατζήδες στα Ιεροσόλυμα .....

5 hours ago, Hades said:

Για να μη λέμε πάντως μόνο για τους νέους που παρταρουν και είναι ανεύθυνοι, μια χαρά βολτάρουν και οι τρίτης ηλικίας. Καφενεία, προπο κτλ γεμάτα, λίγες οι περιπτώσεις που φοράνε μάσκα. Anyway έχει κουράσει η κατάσταση γενικότερα. 

Είναι γενικό το πρόβλημα Άδη. Πρόσφατα ήμουν Ελλάδα και ειλικρινά δεν περίμενα ο κόσμος να είναι τόσο χαλαρός στο θέμα μάσκα. Συγκριτικά με Ελβετία - τέρμα yolo. Και φυσικά 1/3 που φορούσε μάσκα, την φορούσε λάθος...

Μολονότι πάντως ο κόσμος εδώ προσέχει πιο πολύ με μάσκες κλπ, ο αριθμός κρουσμάτων είναι στο Θεό... Προχθές μόνο είχαμε 9000 κρούσματα σε μια μέρα (!) με 8.5 M πληθυσμό.... Ίσως να έχει να κάνει με το ότι είναι στο κέντρο της Ευρώπης, αλλα και πάλι - και η Ιρλανδία είναι σε κακο χαλί που είναι σχετικά αποκομμένη. Ίσως να είναι και ο καιρός και ότι έχει ήδη χειμώνα εδώ - ο κόσμος μαζευεται στα σπίτια, τρώει σε κλειστούς χώρους κλπ. Η Ελλάδα είναι ένα μήνα πίσω σε αριθμό κρουσμάτων... Εδώ σκέφτονται να εφαρμόσουν μίνι γενικό lockdown για να "σπάσει" λίγο ο ρυθμος διάδοσης. Αν το δοκιμάσουν, τουλάχιστον θα μάθουμε αν δουλεύει και αν αξίζει να το εφαρμόσει η Ελλάδα.

Σε κάθε περίπτωση, ημίμετρα μάλλον δεν  φαίνεται ότι θα δουλέψουν...

Θεωρώ δεδομένο ότι θα ζήσουμε δραματικές καταστάσεις στην Ελλάδα αργά ή γρήγορα. Στην Ελλάδα διαχρονικά στην αρχή τη σκαπουλαρουμε αλλά μετά τα γαμαμε όλα και ζούμε πιο άγριες καταστάσεις. Το εχουμε δει σε πολλές περιπτώσεις. 

Να πουμε κάπου εδώ ότι υπάρχει έπικ φέιλ όλων των μέτρων που έχουν παρθεί από τις αρχές Οκτώβρη που κατά τη γνώμη μου προέρχεται από λάθος επικοινωνιακό χειρισμό. 

Αφενός όλο το κλίμα "τα καταφέραμε" έφερε τρομερή χαλάρωση και αίσθηση σκαπουλαρίσματος, όπως και η λογική "που να δείτε οι άλλες χώρες τι κρούσματα έχουν" το οποίο δε νομιμοποιείται τα το επικαλείται μια κυβέρνηση που άνοιξε τις πόρτες στα Βαλκάνια αρχές καλοκαιριού κι από τότε δε μαζεύτηκε ποτέ το πράγμα. 

Αφετέρου οι γιατροί γίνανε γλάστρες στα τηλεπαράθυρα κι όταν μιλάς ατέλειωτες ώρες θα πεις και παπαριές, δε γίνεται να γεμίζει όλος ο χρόνος με σωστά πράγματα. 

Έτσι και αντιφατικά μηνύματα πέρασαν και ο Τσιόδρας αντιδρώντας συναισθηματικά έκανε πριν λίγο καιρό τη μοιραία δήλωση ότι η Θεσσαλονίκη πάει καλά κι η Αθήνα όχι, απευθυνόμενος σε μια κοινωνία που τέτοια συμπεράσματα τα μεταφράζει διαχρονικά πάντα κατά το δοκούν. Τα αποτελέσματα φάνηκαν ήδη. 

Τώρα τα φταίνε οι νέοι, φταίνε οι γέροι, φταίνε τα λεωφορεία ή φταίνε τα φαγάδικα, είναι να 'χαμε να λέγαμε και να ΄χαμε να πούμε. Όλα αυτά φταίνε, κι όλα δε φταίνε ταυτόχρονα. 

Εντωμεταξυ την ανοίξη λέγαμε ότι όσοι βγαίνουν έστω και για περπάτημα ή τρέξιμο μόνοι τους ήταν "ζώα". Στην ισπανια πάλι υπήρχε η "αστυνομία των μπαλκονιών", όποιος βρισκόταν έξω, ακόμα και για να πάει στην δουλειά του δεχόταν επίθεση από κόσμο που παρακολουθούσε ή και καταγγελία στην άμεση δράση. Τώρα όμως το να παει κανείς για καφέ ή ποτό με παρεα είναι οκ, παρότι τα κρούσματα είναι περισσότερα από τότε. Από την άλλη βέβαια  αν δεν δούλευε ο χώρος εστίασης ή των θεαμάτων θα κατερεε η οικονομία. Φαύλος κύκλος.

Εγώ έχω χάσει το μέτρημα εδώ από γνωστούς και έμμεσους γνωστούς που βρέθηκαν θετικοί. Οι περισσότεροι ασυμπτωματικοί (βγήκαν θετικοί στα πλαίσια αναγκαστικού τεστ λόγω δουλειάς) ή με ελαφριά συμπτώματα. Δύο άτομα ξέρω που τον ήπιαν κανά διβδόμαδο σκατά στο σπίτι και άλλα 3-4 που ήταν σκατά 3-4 μέρες. Ημίμετρα κι εδώ, μάλλον έχουν πάρει απόφαση να το περάσουμε θέλουμε δε θέλουμε, θα δούμε, δεν ξέρω τι να πω. Βλέποντας την κατάσταση πρέπει να το έχουν περάσει παααρα πολλοί, χωρίς να έχουν πάρει χαμπάρι ή να μην έχουν δώσει σημασία. Έχουν μπει και τα πρώτα κρύα με βροχές κτλ, τουρλουμπούκι η κατάσταση. Ήμουν κι εγώ συναχωμένος 3 μέρες, χωρίς πυρετό εννοείται. Οκ, μάσκα όπου είναι υποχρεωτικό την φοράνε όλοι, και πλέον το μεγάλο ποσοστό την φοράει σωστά. Προσωπικά μια φορά την εβδομάδα θα δω ανθρώπους, θα πιω καμιά μπύρα, καμία σχέση φυσικά η κατάσταση με γεμάτα μαγαζιά και τέτοια, βαράνε μύγες, ανοιχτά μέχρι τις 11 το βράδυ. Πάντως μάλλον έχουν δίκιο αυτό που είπαν την Άνοιξη πολλοί, πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό ανάμεσά μας ο,τι κι αν σημαίνει αυτό.