Jump to content
Saxon21

Eλληνική Πολιτική - Εσωτερικά Θέματα #2

Recommended Posts

κρητικά ξεκατινιάσματα στα social πολάκη - καμπουράκη . χαχαχα

«ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΑΥΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΘΑ ΚΡΟΥΦΤΩ!!!

Άκου Δημήτρη Καμπουράκη: Στο χωριό που είπες πως έκατσες (Βουβάς και όχι Βουτάς που έγραψες) και σου είπαν -λέει- τα μύρια όσα εναντίον μου ο ΣΥΡΙΖΑ πήρε 129 ψήφους και η ΝΔ 65 σε σύνολο 224 ψηφιΣάντων ,δηλαδή ποσοστό 57,5%!!! Α και να μην ξεχάσω εγώ πήρα σε αυτό το χωριό 125 σταυρούς!!! ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ Καμπουροδημητρακη;;; Κριμας το μίσος και τη Χολή που έβγαλες, χαράμι τα λεφτά που έδωσαν τα αφεντικά σου σε πληρωμένα μικρόφωνα και πένες για να με στοχοποιήσετε να με λοιδορήσετε και να με τελειώσετε!! Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ. Διάλεξε και έβγαλε το ΣΥΡΙΖΑ πρώτο στο νόμο παρά την κάθοδο της Ντόρας Μπακογιάννη, την τρομερή διαφήμιση (ναναι καλα ο Κουρτάκης…) και τα αεροπλάνα από Αμερική ,διάλεξε ποιος θέλει να τον εκπροσωπεί από το ΣΥΡΙΖΑ, αναγνωρίζοντας ΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΡΓΟ!! ΑΝΤΕ γεια τώρα ,βγάλε το ψωμί σου από το ΣΚΑΪ λιβανίζοντας το Μητσοτάκη, ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ (και σοφά έπραξες γιατί θα ξεφτιλιζόσουν πιο πολύ απ ότι τώρα. Εμείς θα ανασυγκροτηθούμε,θα οργανωθούμε και θα επανέλθουμε πιο ώριμοι πιο αποφασισμένοι και προπαντός πιο αποτελεσματικοί!

ΥΓ 1.Όταν και αν ξανακατέβεις στα Σφακιά, άλα να σου δείξω από κοντά γιατί αυτός ο κόσμος μας έδωσε ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΨΗΦΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟΣΤΟ τώρα τον Ιούλη του 2019 σε σχέση με το Γενάρη του 2015.(48% και 900 ψήφους τώρα ,44,5 % και 809 ψήφους το 15 ). Κερνώ και κρασί ….στο Βουβά…

ΥΓ. Πεσμου αν σ αρέσει ο σκοπός που παίζει ο Παναγιώτης Χιωτάκης να σε γλεντήσουμε όταν έρθεις.. (Δες την επόμενη ανάρτηση δεν ανεβαίνει εδώ)

ΥΓ2 παραθέτω μερικά από αυτά που έχεις γράψει για να δεις πόσο μέσα έπεσες στο δηλητήριο που έριξες μετά τους 15.400 ψήφους που πήρα στα ΧΑΝΙΑ!».

Η απάντηση του δημοσιογράφου ήρθε μέσα από κείμενό του στην ιστοσελίδα Liberal. Το κείμενο με τίτλο: «Ε όχι και να γκρουφτείς Παυλή μου» αναφέρει τα εξής:

Ό(χ)ι Παυλή μου. Αν είναι να γκρουφτείς, καλιά που μου τα ‘γραψες χύμα και ξεθύμανες. Τρεις ολόκληρους μήνες τα ‘χες μπιθιαγμένα βαθιά μέσα σου όπως κατάλαβα, όχι να πάθεις και τίποτα εξ αιτίας μου. Δεν θέλω τέτοιο κρίμα στον λαιμό μου, ειλικρινά σου λέω.

(Για τους βορειότερους που δεν καταλαβαίνουν, «γκρούβομαι» στα κρητικά σημαίνει πνίγομαι, δεν έχω αέρα. Η γιαγιά μου η Μαριάνθη έλεγε στον αγροτικό γιατρό στο Κολυμπάρι πως είχε «γκρούψη», δύσπνοια δηλαδή.)

Πίσω σε σένα κύριε βουλευτά: Έχεις τα θερμά μου συγχαρίκια για την επανεκλογή σου. Εγώ ομολογώ πως δεν το πίστευα. Αλλά αφού οι Συριζαίοι πατριώτες μας σε ψηφίσανε, εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Σέβομαι την επιλογή τους και εσένα σου βγάζω το καπέλο. (Για πες κι εσύ το ίδιο για όλη την Ελλάδα κι εκείνον που εξέλεξε.)

Ξέρεις βέβαια ότι διαθέτω επαρκές απόθεμα λέξεων και μπορώ να σου απαντήσω μ’ ένα ολόκληρο κατεβατό, λούζοντας σε πατόκορφα με υπενθυμίσεις και χαρακτηρισμούς. (Που πάλι εσύ δεν τους απέφυγες στην ανάρτηση σου, αλλά ομολογουμένως τους περιόρισες. Αυτή τη φορά μόνο πληρωμένο με είπες.) Όμως εγώ έχω επίγνωση πως όσον αφορά τα Χανιά, τώρα είναι η σειρά σου. Μια μου και μια σου Παυλή. Είσαι σκληρό καρύδι, μπράβο σου.

Βέβαια, μην δείχνεις τόσο χαρούμενος και θριαμβευτής (που νίκησες τον Σταθάκη) γιατί είσαι λιγάκι παράταιρος με όλους τους υπόλοιπους συντρόφους σου που έχουνε κρεμάσει μαύρες πλερέζες. Εννιά μονάδες και μια αυτοδυναμία σας ρίξανε στο κεφάλι, μην ξεχνιόμαστε. Αλλιώς αυτή την στιγμή, στο υπουργείο θα ήσουνα εσύ κι όχι ο Κικίλιας. Να μη λέμε και κουζουλάδες τώρα μεταξύ μας…

Αφήνω κατά μέρος αυτά για τα βουλευτιλίκια μου που ήδη τα ‘χω βαρεθεί, περσινά ξινά σταφύλια. Άμα ήθελα το βουλευτιλίκι Παυλή, θα το ‘χα πολύ πριν σκάσεις εσύ από τ’ αβγό. Αν και ομολογώ πως με γαργάλισε μερικές φορές το θέμα, τελικά κατέληγα ότι εδώ δυσκολεύομαι να κουμαντάρω το σπίτι μου, την χώρα θα κυβερνήσω; Δεν ξέρω πως το αποφασίζετε έτσι εύκολα εσείς οι αποδέλοιποι…

Τέλος πάντων για να μην το ξαναγυρίσουμε στην αντιπαράθεση, εγώ θα ‘ρθω και φέτος στα Σφακιά στα τέλη του Ιούλη. Και μετά χαράς να πιούμε το κρασί στον Βουβά, αν το εννοείς. Που ξέρεις, μπορεί άμα γνωριστούμε να καταλάβουμε πως κι εγώ σε αδικώ κι εσύ με αδικείς. Όχι στα πολιτικά, στα ανθρώπινα. Εκτός κι αν δεν επιθυμείς να τα διαχωρίζεις αυτά τα δυο, οπότε πάω πάσο.

Δεν κατάφερα ν’ ανοίξω τον σκοπό του Χιωτάκη, αλλά αφού σκέφτεσαι να γλεντήσουμε (όχι να με γλεντήσεις μεγάλε, αυτά σε κανένα κοριτσόπουλο όχι σε μένα), να πούμε και καμιά μαντινάδα στο τραπέζι για να αντιληφθούν οι γύρω μας την διαφορά του χαρακτήρα μας.

Εσύ θα λες «ούλοι οι καιροί με δέρνουνε / μα οι κλώνοι μου δεν σπούνε / γιατί έχω ρίζες δυνατές / βαθιά και με κρατούνε» και εγώ θα λέω «με τσι μικρούς είμαι μικρός / με τσ’ άντρες αντρειωμένος / με τσι παραπονιάρηδες / πιο παραπονεμένος».

Κι ό,τι καταλάβουνε όσοι θα κάθουνται γύρω από την τάβλα για το πώς βλέπεις εσύ τη ζωή και πως εγώ.

(Έχεις δίκιο πάντως για τον Βουβά. Πριν από σένα, με μέμφθηκε αυστηρότατα η θειά μου η Σοφία που ζει στην Δρακόνα παντρεμένη με τον αδερφό της μάνας μου, το γένος Μαρινάκη, γεννημένη και μεγαλωμένη στον Βουβά, επειδή έγραψα λάθος το χωριό της. Την πάτησα γιατί η γυναίκα μου είναι κατά το ήμισυ απ’ τον Αζογυρέ και μπέρδεψα τον διπλανό της Βουτά με τον Σφακιανό Βουβά. Τέλος πάντων.)

Αλλά μετά το κρασί, μόλις φθινοπωριάσει, θα ‘ρθεις κι εσύ στον ΣΚΑΙ στην εκπομπή μου. Δεν είναι όρος, μια ιδέα ρίχνω. Να μου κάνεις λίγη τηλεθέαση βρε, όπως θα ‘κανε ο Αλέξης στον Κυριάκο στο ντι-μπέιτ που δεν έγινε. Θα ναι άλλη μια ηρωική συνέντευξη μέσα στο φρούριο του εχθρού. Σκέψου το Παυλή. Χαιρετώ σε.

Χίλιες φορές εργάτης στο Βουπερταλ (στο Μόναχο δεν μου απαντάνε κάτι φίλοι...) παρά εκεί κάτω.

Πως την παλεύεις την επιστροφή ρε μλκ Αγγελε.

Για να αντιληφθούμε το μέγεθος της υποκρισίας,του μικροκομματικού καιροσκοπισμού και-κυρίως-της τυμβωρυχίας που οργίασαν πάνω στην εθνική τραγωδία που έλαβε χώρα στο Μάτι!

Η νέα κυβέρνηση διόρισε(!) ως γενικό γραμματέα του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη, τον τότε αποστρατευθέντα αρχηγό της Ελληνικής Αστυνομίας που είχε τον καθοριστικό ρόλο στη διαχείριση της φονικής πυρκαγιάς από την πλευρά της ΕΛ.ΑΣ!!!

Να θυμίσουμε ότι-αντίθετα με τις εντυπώσεις και την σχετική προπαγάνδα που επικάθησε πάνω στην τραγωδία- μετά την φονική τραγωδία:

✓ Αντικαταστάθηκε ο Στρατηγός Νίκος Τόσκας, αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών-αρμόδιος για θέματα Προστασίας του Πολίτη.
✓ Αντικαταστάθηκαν οι αξιωματικοί που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στη διαχείριση της φονικής πυρκαγιάς: ο Αρχηγός της Αστυνομίας,Αντιστράτηγος Κων/νος Τσουβάλας* και ο Αρχηγός του Πυροσβεστικού Σώματος.
✓Αντικαταστάθηκε ο γενικός γραμματέας της Πολιτικής Προστασίας.
✓ για πρώτη φορά(!) δηλαδή, μετά από μία τραγωδία αποπέμφθηκαν οι αρχηγοί των Σωμάτων που είχαν την ευθύνη για την αντιμετώπιση και την εποπτεία- μαζί με τους αρμόδιους πολιτικούς προϊσταμένους τους,τον υπουργό(!) και τον γ.γ.Π.Π.

Δεν είχε συμβεί ποτέ(!!!) στο παρελθόν καμμία αποπομπή ή παραίτηση για κανένα παρόμοιο τραγικό γεγονός, από καμμία θέση ευθύνης (υπηρεσιακή ή πολιτική): ούτε στον Κηφισό, ούτε στο Σάμινα, ούτε στην Ηλεία, ούτε στην Ικαρία, ποτέ και για τίποτα...

*στην ομιλία αποχώρησής του ο επίτιμος, πλέον, αρχηγός της Αστυνομίας Κων/νος Τσουβάλας αναφέρθηκε και στην κριτική που δέχθηκε η αστυνομία για τις κινήσεις της στην μεγάλη πυρκαγιά. Χαρακτηριστικά ο κ. Τσουβάλας είπε: «Θέλω να γνωρίζετε ότι προσπαθήσαμε. Ότι εξαντλήσαμε τις δυνάμεις μας. Αλλά θέλω επίσης να γνωρίζετε ότι θα θέλαμε να είχαμε τη δυνατότητα να πράξουμε και πάνω από τις δυνάμεις μας, ώστε στους πάρα πολλούς διασωθέντες να είχαν προστεθεί και όλοι εκείνοι που τελικά έχασαν τη ζωή τους».

✓ Σάλος είχε ξεσηκωθεί τότε στα ΜΜΕ και στα social media, επειδή στη συνέντευξη τύπου που παραχώρησαν οι προαναφερόμενοι μετά την τραγωδία (αν δείτε το σχετικό βίντεο της συνέντευξης) και ο Κων/νος Τσουβάλας/ΕΛΑΣ και ο Σωτήρης Τερζούδης/Πυροσβεστικό Σώμα δήλωσαν υπερήφανοι για τη δουλειά που έκαναν και είπαν ότι δεν θα άλλαζαν τίποτε αν ξαναγινόταν ένα τέτοιο περιστατικό.
✓ Επιβράβευση: ο τότε αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ, αρμόδιος και διαχειριστής από την πλευρά της Ελληνικής Αστυνομίας στο Μάτι, επανέρχεται σε σχετική θέση ευθύνης!!!???
✓Δεν πιστεύω-γενικώς-ούτε υιοθετώ σεναριολογίες και συνωμοσιολογίες!!!

Θεωρώ ότι η απόδειξη και μόνο (από τις πράξεις) της υποκρισίας και του απόλυτου μικροκομματικού καιροσκοπισμού που αναπτύχθηκαν σκόπιμα (από κόμματα & συνεργαζόμενα ΜΜΕ) πάνω στα θύματα και στα αποκαίδια μιας εθνικής τραγωδίας, είναι αρκετά.

Απο Ελληνικος Βοθρος.