Jump to content

Premier League 🇬🇧


GIANNHS
 Share

Recommended Posts

Νομίζω πως αμφότεροι δεν καταλάβατε τι ήθελα να γράψω... Οι τρεις συγκεκριμένες ομάδες κάνανε υπέρβαση πέρσυ. Και οι τρεις ομάδες χάσανε το μεγάλο τους αστέρι. Και τέλος πάντων το ζήτημα και για τις τρεις ομάδες ειναι η διατήρηση στην κορυφη/ένα βήμα παραπάνω. Και ρωτά λοιπόν, για να γίνει αυτό θα έπρεπε τους παίχτες που πέρσυ τις φέρανε εκεί που τις φέρανε να τους πούνε οι κύριοι μπουλο φερνουυμε Βιντάλ και Χουμελς η αντικαθιστώντας τις απώλειες με άλλες λύσεις παρόμοιες-στοιχήματα και να βασιστούν πάλι στον ίδιο κορμό. Όλοι πέρσυ λέγαμε ότι το πρόβλημα της Λιβερπουλ είναι η άμυνα. Έπρεπε να πάρει Χουμελς. Πήρε Λοβρεν. Εγώ άσχημο παίχτη δεν τον λεω. Αν ανεβάσει επίπεδο θα φανεί. Ειναι και τα ισπανακια μαζί. Του πουστη ποσο χειρότερη άμυνα να εχει η Λίβερπουλ. Και προς θεού δε συγκρινα το legacy των τριών...

Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι δεν εκανες "υπερβαση" περσι. Τετοιες πρεπει να ειναι οι σεζον σου με τη φανελλα που εχεις. Εμεινες πολλα χρονια μακρια ομως με τις μαλακιες που εκανες και κυριως δνε εκμεταλλευτηκες το Κυπελλο και τον απανωτο τελικο σε Πολη και Αθηνα. Εκει επρεπε να ξαναβγεις μπροστα και δεν το εκανες. Και φετος η αμυνα ειναι το προβλημα σου, η αμυνα ειναι το μεγαλυτερο προβλημα πανευρωπαϊκα διοτι οι παικτες ειναι πολυ δυσκολο να βγαλουν το καινουριο πλανο τακτικης που πανε να εφαρμοσουν ολοι.

 

Εφυγε το ποδοσφαιρο απο τις πασιτσες, πηγε σε αλλα πιο συνθετα συστηματα και εγινε θεμα στρατηγικης και νοοτροπιας. Ειτε θα πας με τους "αναχρονιστικους" οπως ο Μουρινιο που φυλανε τον κωλο τους ειτε θα προσαρμοστεις στα νεα δεδομενα που θελουν πολλους παικτες να πατανε περιοχη και πολλους να βοηθανε στην αμυνα. Πεθαναν τα 4/2/3/1 και οι δωνειες αλχημειες, πεθανε το 4/4/2 στην ευθεια, πεθανε το "σεντρες δυο ψηλοι μπροστα και ενα γκολακι απο στημενο και εγινα". Δευτερες και τριτες γραμμες, πολυσυνθετοι παικτες πολυθεσιτες και να κανουν πανω απο τρεις δουλειες στο γηπεδο. Πρεπει να ξερεις και να αμυνεσαι και να επιτιθεσαι και να εχεις τεχνικη, ειναι επιστημη το πραγμα πιο πολυ απο ποτε.

 

Μπορει να μη μας αρεσει, αλλα αυτο ειναι και ετσι εξελιχθηκε το πραγμα. Εμενα μ αρεσει ο Μουρινιο γιατι ειναι ξεροκεφαλος και παει κοντρα στο ρευμα. Πηγε στη Ρεαλ, ειδε το εργο απ την αναποδη και μαζευτηκε. Και το εγω του και τις ιδεες του τις μαζεψε. Πηγε να παιξει ποδοσφαιρο δεκαετιας 00'ς ο Φελιπαο και μαζεψε 7 απο το Μελλερ που δεν ξερουμε τι θεση παιζει. Ειναι μεσος; Ειναι φορ; Ειναι δεκαρι; Τι ειναι; Ειναι παικτης απο τη μεση και μπροστα, ετσι χωριζονται οι παικτες πλεον: οι πισω απο τη σεντρα και οι μπροστα απο τη σεντρα.

 

Δεν υπαρχει πλεον η συνταγη "εχω 7 να αμυνονται και πεταω 3 γρηγορους μπροστα και κανω το γκολακι" του Αλεφαντου. Τελειωσε αυτο διοτι οι αλλοι πλεον τρεχουν και ο επιθετικος πρεσαρει τον στοπερ και απο πισω πρεσαρει και καλυπτει χωρο ο δευτερος επιθετικος που καλυπτεται απο τον amc που πρεσαρει ταυτοχρονα την πρωτη πασα για να σου δωσω ενα παραδειγμα. Δεν κατεβαινει ο Δελλας ανενοχλητος μεχρι τη σεντρα να τη δωσει στο Ζηκο, να τη δωσει στο πλαϊ να περασει ο πλαγιος εναν και να βγαλει σεντρα να το βαλει ο φορ ή να παει παραλληλα και να βγαλει το σουτ απο την αντιθετη πλευρα οπως κανει ο Σαντος.

 

Αυτο το ποδοσφαιρο μονο σε λιγκες οπως η ελληνικη και σε υπαναπτυκτους χωρις ταλεντο και "υποστηριξη". Η Λιβερπουλ τοσα χρονια δεν το ειχε καταλαβει και πηγαινε με το σεις και με το σας. Απο περσι δειχνει οτι καταλαβε την αλλαγη στο εργο, δεν εχει ομως ουτε λεφτα για να παρει "ετοιμους" ουτε ειναι ακομπλεξαριστη αφου μαζεψε 4/5 κουπες για να ψαξει το παραπανω. Θελει προσοχη σε αυτη σου τη μεταβαση να μην μεινεις εγκλωβισμενος παλι στο "λεγκασυ" και στο "ειμαι Λιβερπουλ και με κυνηγανε καταρες" οπως εγινε περσι. Αλλιως θα ερθεις πραγματι στα δικα μου τα μετρα και θα σου παρει τη θεσουλα η Σιτυ, οπως αθορυβα πηρε τη θεση της Αρσεναλ η Τσελση μ αυτα και μ αυτα. Τσελση που ετρωγε σφαλιαρες με τη μεγαλη ομαδα του Μου και το πηρε με το...Ντι Ματτεο.

Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρέ με τον Παπαζογλου της Τσέλσι, δεν υπαρχει παίχτης Ντιέγκο Κοστα. Τυχερός είναι, άσε που θα τραυματιστεί γιατί ειναι επιρρεπής. Που να φτάσει τα 10 γκολ.... Τι συζητάμε τώρα.

 

Χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ οχι νομίζω, ειμαι σίγουρος πως ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ μια πενταετία θα κάνει να δει κατσαρολι η μαν γιου. Και για του λόγου το αληθές, αν δει, εγώ βγαίνω γυμνός στον λευκό πύργο!

 

Εγω σε 3 μαξιμουμ λεω θα ξανασηκωσει. Εχει τρελο μπραντ και δυναμικη και εσοδα. Φερνει Ντι Μαρια ενω ειναι εκτος Ευρωπης. Αυριο αν πει να παει Αντιντας θα της φερει πεντε τετοιους η εταιρια. Το προβλημα της ΜανΓιου ειναι πως ειχε μαθει με σερ Αλεξ. Εδω εμεις ζοριστηκαμε οταν χασαμε τον πριγκιπα. Εδω οι γαβροι νοσταλγουν Λεμονη ας πουμε. Που να φυγει ο Μιτσελ κιολας. Αλλες περιπτωσεις Λιβερπουλ με ΜανΓιου. Η Λιβερπουλ εχει μεινει στην εποχη των Μπητλς. Η Γιουναιτεντ ειχε την εξυπναδα οταν η Λιβερπουλ επεφτε, οχι να εκμεταλλευτει οπως πολλοι λενε, αλλα να δημιουργησει την νεα εποχη στο αγγλικο και μετα στο παγκοσμιο ποδοσφαιρο. Η Λιβερπουλ με τον Ροτζερς θα λεγαμε ειναι εκει που ταν η Γιουναιτεντ οταν την πηρε ο Σερ Αλεξ. Απλα εχει τεραστιο ονομα και ιστορια και με προσεγμενη δουλεια σε μια δεκαετια μπορει να ερθει ισα βαρκα ισα πανια. Εκτος αμα φτιαξει η ιδια μια νεα εποχη οπως εκανε η ΜανΓιου και τα φερει ολα τουμπα. Αλλα το θεωρω δυσκολο γτ βγαζει αλλη κουλτουρα το Λιβερπουλ του λιμανιου κι αλλη το Μαντσεστερ των πανεπιστημιων

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι με αυτή τη μεγαλομανια στο ροστερ της Γιουναιτεντ οκ μόνο εσύ το βλέπεις. Ροστερ τετραδας..... Άρα φταίει ο προπονητής, τα εχει τα υλικά όλα καλά όλα ανθηρα...οι μεταγραφές λείπουν σαν κερασάκι στην τούρτα να χτυπήσετε τον τίτλο φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν σέντερ μπακ, δεν υπάρχουν χαφ, ροστερ τετραδας βλέπει ο άλλος. Με Μπλακετ.... Με Καρικ! Σέντερ μπακ! Και πέρσυ το ίδιο έργο βλέπαμε εδώ μέσα το πρώτο δίμηνο θα στρώσει η ομαδα θα βγει σίγουρα τετράδα η ομαδα. Και μετά ήρθαν οι μέλισσες.... :)

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα αποτελέσματα η Αρσεναλάρα. Συνήθως μας είχε συνηθίσει σε δυνατά ξεκινήματα που στη συνέχεια του πρωταθλήματος ξεφούσκωνε. 'Αρα να είμαι αισιόδοξος...:popcorn2:

Link to comment
Share on other sites

Τοττεναμ γιατι χαλια ? 2 νικες και ηττα φυσιολογικη στο προγραμμα. και η Εβερτον δυσκολο προγραμμα εβγαλε... η Μαν γιου επαιζε με βατες αντιπαλους :D

Link to comment
Share on other sites

Οριστε.

 

Τοτεναμ και Αρσεναλ χαλια και αυτες.Λιγο να στρωσει ο Ολλανδος το πραγμα,πολυ ευκολα πιανω Αλσατο στην 4η θεση.

 

Γιατι χαλια η Τοτεναμ ρε συ Φερμιον; Απο την Λιβερπουλ εχασε οχι απο καμια ΜανΓιου η Σαουθαμπτον

Link to comment
Share on other sites

Πως αντέχουν οι φανς της Τότεναμ ρε σείς... Έχουν και πολύ κόσμο. Εντάξει, η ομάδα δεν είναι για πρωτάθλημα εδώ και δεκαετίες, ούτε για Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά τελευταία μαζεύουν 3-4-5 μέσα έξω απ' όλους τους μεγάλους.

Link to comment
Share on other sites

Πως αντέχουν οι φανς της Τότεναμ ρε σείς... Έχουν και πολύ κόσμο. Εντάξει, η ομάδα δεν είναι για πρωτάθλημα εδώ και δεκαετίες, ούτε για Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά τελευταία μαζεύουν 3-4-5 μέσα έξω απ' όλους τους μεγάλους.

 

Εδω τους γλεντησε και ο παοκ. Παοκοφαση οι τυποι

Link to comment
Share on other sites

14099_front.jpg

 

Ε ναι τι να λεμε... 0-2 απο τον παοκ που περναει τα τεμπη και χεζεται. Περασε ολη την Ευρωπη και τους πηδηξε. Η Τοτεναμ ειναι αυτο που λεγαμε η ΑΕΚ αν γινοταν πανιωνιος. Γενικα αν ημουν οπαδος της θα χα αυτοκτονησει. Κι αυτοι πιστευω το χουν σκεφτει αλλα ΟΚ Λονδινο ειναι αυτο πλην μπαλας εχει κι αλλα πραγματα και καπως αντεχουν

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ισχυει περι Τοτεναμ και παοκ. ΟΚ δεν υπαρχει συγκριση. Γενικα ο παοκ κατι σε λιντς μου θυμιζει. Αλλα ρε πστ μου η λιντς εκανε καποτε ομαδαρα. Αυτοι οι παοκτζηδες πρωταθλητισμο και αυτοκρατορια απο ολα τα αθληματα εκαναν μονο στην γυφτια, την καφριλα και τον χουλιγκανισμο. Γενικα τους γλενταει ο Αρης. Καταλαβαινεις δηλαδη ποσο κατεστραμμενοι ειναι ολοι αυτοι που απαρτιζουν το ασκερι που λεγεται "οπαδοι παοκ".

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβαζω που χλευαζετε την Τοττεναμ. Εαν ειστε ανω των 35 ειναι απαραδεκτο να κραζετε διοτι εχουμε δει εκπληκτικο ποδοσφαιρο και παντοτε παιζει ελκυστικο ποδοσφαιρο η ομαδα. Εγω ξεκινησα να τη θαυμαζω απο την εποχη του Οσι Αρντιλες και του Βιλλα, συνεχισα με Αρτσιμπαλντ, Κρουκς, Μαμπατ, Γουωντλ, Λινεκερ, Γκασκοιν, Χοντλ, ακομα και την εποχη Ζινολα, Σερινχαμ, Αντερτον κλπ η ομαδα επαιζε πολυ ομορφο και ντελικατο ποδοσφαιρο. Ειναι υποτιμητικο να γραφετε μαλακιες για μια ομαδα που εχει σηκωσει και τρια ευρωπαϊκα και δεν εχει κανει αισχη διαιτητικα στην ιστορια της. Ασχοληθειτε με τις "μεγαλες" σας ομαδες και αφηστε την Τοττεναμ ησυχη.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την AS ο Φαλκάο θα συνεχίσει την καριέρα του στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

 

μπαλακι εγινε ο παιχτης, μια απο δω, μια απο εκει...... τελικα καταληγει σε αυτους που μπροστα ειναι κομπλε xD

Link to comment
Share on other sites

  • George_D changed the title to Premier League 🇬🇧

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×