Jump to content

Ν.Β.Α. 🇺🇸


Recommended Posts

Μου θυμιζετε εναν τυπο που ειχα γνωρισει σε φοιτητοκαφετερια τη μαυρη βραδια που πηρε ο Ολυμπιακος την Ευρωλιγκα, που στο ημιχρονο ειχε ζητησει να γυρισει το καναλι σε ματς ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΗΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ - Σαν Αντονιο και εκανε αναλυση για τις ανταλλαγες και τα συστηματα του Γκολντεν Στεητ. Του ΓΚολντεν Στεητ.

Edited by stavros 9-11
Link to comment
Share on other sites

Σέπι μεγάλο success story το Golden State, κρύβε λόγια :)

Αντιπαθώ Μαρκ Τζάκσον καθότι μια ζωή magic-hater ως σχολιαστής, αλλά σαν κόουτς-πάστορας μέτρησε και του σφίγγω το χέρι.

 

Γενικότερα μιλώντας, η γαυροκατάσταση με τις super-teams ίσως να έκανε κι ένα μακροπρόθεσμο καλό στη λίγκα: πολλές ομάδες βλέποντας ότι εντάξει τα επόμενα δαχτυλίδια θα δωθούν στο Μιάμι και δεν υπάρχει λόγος να κουραζόμαστε, μπήκαν σε μία λογική rebuilding χωρίς αγχος, με πολλά νέα ταλέντα, νέους κόουτσους (ψάχνοντας τον επόμενο thibodeau), χωρίς τον φόβο της αλλαγής. Πλήθος περιφεριακών ομάδων φαίνεται να δυναμώνουν, χωρίς φανφάρες και δράματα.

 

υγ. Περιμένω ανασκόπηση τριετίας από τον -φαντάζομαι ένδοξο πια σχολιαστή- nea makri :)

Επίσης, δεν ξέρω αν φταίει που δεν έβλεπα φέτος μπάλα από το Ορλάντο (και καλά έκαναν / rebuild), αλλά εκτός από την αρχή της χρονιάς που οι Κλίππερς έπαιζαν χωρίς άγχος το lob-city και είχε γέλιο, η χρονιά δεν είχε το θέαμα που θα περίμενα. Ακόμα και τα ματς του Μιάμι ήταν σχεδόν βαρετά. Δεν είδαμε μπάσκετ να σε ξεσηκώνει, δυσκοίλια πολύ τα πράγματα. Με Brooklyn να μπαίνει στη λίγκα, με Lakers και Ντούσαν-Νας, με το Χιούστον να κερδίζει τις εντυπώσεις στο preseason, με, με... κι όμως. Τι να πεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτό είναι το πρόβλημα με το ΝΒΑ. Μόλις εκλείψουν τα καρφώματα, οι μεγάλες στιγμές από τους μεγάλους παίχτες κτλ., γίνεται σούπα το πράμα γιατί κατά τ' άλλα δεν είναι μπάσκετ αυτό, τουλάχιστον στην κανονική διάρκεια. Ευρωλίγκα και ξερό ψωμί, ευρωπαϊκό μπάσκετ, ρε! :P

Edited by SpiRos
Link to comment
Share on other sites

Με πουλέν το Ορλάντο και κατά το δοκούν ερμηνεία των γεγονότων...

 

Απλά ψάξε τρύπα να κρυφτείς κύριε Ζάρα και φρόντισε αυτή η τρύπα να μην αφήνει έξω τον πωπό σου...

 

Γιατί έρχομαι με φόρα.

 

Υ.Γ. Όσον αφορά το Ντένβερ και τις χυδαιότητες που γράφεις. Εννοείτε ότι στηρίζω οποιαδήποτε ομάδα του Κώστα Κούφος. Ο τύπος είναι παράδειγμα προς μίμιση για όλα τα Ελληνόπουλα που θέλουν να γίνουν μπασκετμπολίστες όσον αφορά το work ethic.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε.

Για την Εθνική.

Ξέρω από πρώτο χερι,οτι τον Φλεβάρη είχε πει 100 φορές σε ανθρώπους της Ομοσπονδίας,οτι "μην αγχώνεστε,εγώ το καλοκαίρι θα είμαι στην προετοιμασία" κ.λ.π.

Ε γαμιέται.

Δεν ξέρω αν φταίει αυτός ή ο manager του ή η ομάδα του,σημασία έχει οτι γαμιέται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε.

Για την Εθνική.

Ξέρω από πρώτο χερι,οτι τον Φλεβάρη είχε πει 100 φορές σε ανθρώπους της Ομοσπονδίας,οτι "μην αγχώνεστε,εγώ το καλοκαίρι θα είμαι στην προετοιμασία" κ.λ.π.

Ε γαμιέται.

Δεν ξέρω αν φταίει αυτός ή ο manager του ή η ομάδα του,σημασία έχει οτι γαμιέται.

 

Μιλάς σαν κλασσικός μαλάκας Έλληνας.

 

Στην Εθνική δεν θα μπορούσε να βοηθήσει ούτε την ομάδα, ούτε τον εαυτό του.

 

Έχει χτυπητές αδυναμίες. Έπαιζε μια ολόκληρη σεζόν την weak side ΜΟΝΟ. Δεν έπαιξε καθόλου με πλάτη. Πρέπει να δουλέψει και θα δουλέψει όσο λίγοι.

 

Και στην Εθνική θα ξαναέρθει ΕΤΟΙΜΟΣ. Δεν το κάνει ούτε για καπρίτσιο, ούτε για σταρχιδισμό, ούτε για τα λεφτά.

 

Μακάρι και άλλοι παίχτες στην Εθνική να έλεγαν ότι πρέπει να δουλέψουν ΑΤΟΜΙΚΑ για να βοηθήσουν την Εθνική στο μέλλον.

 

Γιατί με τις ίδιες τρωτές αδυναμίες είσαι για μέχρι 4ος...

 

Αυτά.

 

Δεν πήγε διακοπές στη Μύκονο να κάνει μπάνια πάντως... σε ένα γυμναστήριο είναι και λιώνει.

Link to comment
Share on other sites

Να πληρώσει τότε τα ασφάλιστρα η ελληνική ομοσπονδία στο Denver. Απλά πράματα, έτσι πάει. Δεν βλέπω που φταίει ο Κουφός. Να ρισκάρει από το πορτοφόλι του; Δεν είναι όλοι Nowitzki.

Link to comment
Share on other sites

και ο ίδιος ο Νοβίτσκι αργότερα παραδέχθηκε ότι έκανε μαλακία που πήγαινε κάθε καλοκαίρι. Και προσωπικό και στην Εθνική Γερμανίας που τα περίμενε ΟΛΑ από αυτόν...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς σαν κλασσικός μαλάκας Έλληνας.

 

Στην Εθνική δεν θα μπορούσε να βοηθήσει ούτε την ομάδα, ούτε τον εαυτό του.

 

Έχει χτυπητές αδυναμίες. Έπαιζε μια ολόκληρη σεζόν την weak side ΜΟΝΟ. Δεν έπαιξε καθόλου με πλάτη. Πρέπει να δουλέψει και θα δουλέψει όσο λίγοι.

 

Και στην Εθνική θα ξαναέρθει ΕΤΟΙΜΟΣ. Δεν το κάνει ούτε για καπρίτσιο, ούτε για σταρχιδισμό, ούτε για τα λεφτά.

 

Μακάρι και άλλοι παίχτες στην Εθνική να έλεγαν ότι πρέπει να δουλέψουν ΑΤΟΜΙΚΑ για να βοηθήσουν την Εθνική στο μέλλον.

 

Γιατί με τις ίδιες τρωτές αδυναμίες είσαι για μέχρι 4ος...

 

Αυτά.

 

Δεν πήγε διακοπές στη Μύκονο να κάνει μπάνια πάντως... σε ένα γυμναστήριο είναι και λιώνει.

Να το έλεγε απο τον Φλεβάρη.

Κανείς δεν θα του έλεγε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Να το έλεγε απο τον Φλεβάρη.

Κανείς δεν θα του έλεγε τίποτα.

 

Τον Φλεβάρη ζούσε ο Κολοκυθάς. Δεν ξέρω πως θα είναι η Εθνική μπάσκετ χωρίς τον Κολοκυθά.

 

 

Υ.Γ. μην μου γράψεις τι σχέση είχε ο Κολοκυθάς με τον Κουφό... ή εάν θα τον άφηνε να κάνει ατομικές προπονήσεις κατά την διάρκεια της προετοιμασίας...

Link to comment
Share on other sites

Νταξ,δηλαδή μου λες οτι ο Κουφός (ή η ομάδα του ή ο manager του τελοσπαντων) έγραψε στον πούτσο του την Εθνική επειδή πέθανε ο Κολοκυθάς;

Μεγάλο κεφάλι ο Κολοκυθάς,αλλά τουλάχιστον πριν "φύγει" άφησε πίσω του έργο.

(Εννοώ άτομα που θα συνεχίσουν το έργο του)

Link to comment
Share on other sites

Νταξ,δηλαδή μου λες οτι ο Κουφός (ή η ομάδα του ή ο manager του τελοσπαντων) έγραψε στον πούτσο του την Εθνική επειδή πέθανε ο Κολοκυθάς;

Μεγάλο κεφάλι ο Κολοκυθάς,αλλά τουλάχιστον πριν "φύγει" άφησε πίσω του έργο.

(Εννοώ άτομα που θα συνεχίσουν το έργο του)

 

Ο Κολοκυθάς θα μπορούσε να του εγγυηθεί ότι θα μπορεί να προπονείτε και να μην κουβαληθεί στο Καρπενήσι για να κάνει προετοιμασία του τύπου "τρέξιμο στο βουνό" και poke στο facebook. Μόνο αυτό.

 

Γιατί επί Κολοκυθά όλοι αντιδρούσαν με τα "Αμερικανάκια" και τα επέβαλε. Μέχρι και ο Μπόγρης αντιδρούσε.

 

Ο Καλάθης θα έρθει;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι.

 

Είναι κρίμα να έχεις τόσο καλούς παίχτες,και να μην μπορείς να κάνεις μία πορεία τουλάχιστον για μετάλλιο.

Πραγματικά κρίμα.

 

Γαλλία, Λιθουανία, Ισπανία, Ρωσία να μην πω για άλλες είναι μια κλάση πάνω από την Ελλάδα κατά την γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Γαλλία, Λιθουανία, Ισπανία, Ρωσία να μην πω για άλλες είναι μια κλάση πάνω από την Ελλάδα κατά την γνώμη μου

 

Άμα είναι πλήρης η Εθνική,δεν νομίζω.

Τουλάχιστον για Λιθουανία και Ρωσία.

Εντάξει η Ισπανία είναι κακός αντίπαλος,ενώ η Γαλλία είναι πιο "αθλητική" από την Εθνική μας.

 

Εαν η Εθνική ήταν πλήρης (ακόμα και με τον Διαμαντίδη) δεν νομίζω οτι μπορούσε να φοβηθεί κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα το αναλύσω.

 

Εκτός από Σπανούλη οι άλλοι είναι μέτριοι παίχτες καλοί εκτελεστές συστήματος. Δηλαδη σχηματίζουν μια καλή ομάδα. Όταν σφίγγουν τα γάλατα δεν έχεις παίχτες.

 

Οι Γάλλοι μπορεί να μην έχουν ΟΜΑΔΑ αλλά εάν σκάσουν φουλ ρόστερ είσαι για να τρως πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όχι από φέτος (ποτέ δεν ξέρεις βέβαια), αλλά ο Παπανικολάου μπορεί να είναι αυτός δίπλα στον Σπανούλη. Ο ηγετικός ρόλος δεν του είναι καθόλου άγνωστος, όσο για ταλέντο του περισσεύει κιόλας.

Για μένα ο καλύτερος παίχτης της ηλικίας του στην Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Guest Giorgis

Καλα σας τα λεει ο Γκρεκος.

 

Καλα κανει και ο ΚΚ και δεν ερχεται το καλοκαιρι για την εθνικη.

 

Πιο σημαντικο και επικερδες θα ειναι μακροχρονια να κατσει στην Αμερικη και να δουλεψει πανω στις αδυναμιες του , παρα να ερθει απλα για να ενισχυσει σε ενα τουρνουα την Εθνικη - οντας ανετοιμος ακομα να γινει η κολωνα αυτης της ομαδας.

 

Το περσινο καλοκαιρι που εκανε μονο 7 μερες διακοπες και το υπολοιπο καλοκαιρι εκατσε και δουλεψε σκληρα , γυρισε στα παρκε 200% καλυτερος παικτης απ οτι ηταν την προηγουμενη χρονια. Απο γυρολογος και bench warmer εγινε βασικος σε μια απο τις καλυτερες ομαδες της κανονικης διαρκειας.

 

Οσο για τον Παπανικολαου συμφωνω και εγω οτι πρεπει να φυγει αμεσα για ΝΒΑ. Θα χρειαστει 2 χρονακια μινιμουμ να δουλεψει το σωμα του και ειναι ηδη 23.

Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτό είναι το πρόβλημα με το ΝΒΑ. Μόλις εκλείψουν τα καρφώματα, οι μεγάλες στιγμές από τους μεγάλους παίχτες κτλ., γίνεται σούπα το πράμα γιατί κατά τ' άλλα δεν είναι μπάσκετ αυτό, τουλάχιστον στην κανονική διάρκεια. Ευρωλίγκα και ξερό ψωμί, ευρωπαϊκό μπάσκετ, ρε! :P

 

Ρε μλκ έλεος, πονάνε τα μάτια μας. Ούτε ο τελικός ευρωλίγκα δεν βλέπεται. Nobody can fuckin' take anybody off the dribble. Η μπάλα βολοδέρνει μεταξύ σέντρας και τριπόντου το 80% του ματς. Κάνει 2 drive στο 40λεπτο ο Σπανούλης και τους λυπάσαι τους αντιπάλους που νιώθουν εξαντλημένοι μόνο που τον βλέπουνε. Σίγουρα στην αντι-τηλεοπτικότητα παίζουν ρόλο και τα γήπεδα, οι χιλιάδες διαφημίσεις όπου και να πάει το μάτι, το στήσιμο των καμερών που μεταδίδουν, ο φωτισμός, το ποδοσφαιρικό κοινό, κλπ. Σίγουρα και οι κανονισμοί - ειδικά παλαιότερα.

 

Αλλά χίλιες φορές Κλίβελαντ - ΝΟ Πέλικανς ρε παιδί μου.

 

υγ. Σκουντογκρέκο, i aknowledge your trashtalk :) Στο πιο σοβαρό, αν δεν βλέπεις ότι γίνεται δουλειά με το νέο front office στο προσφυγικό Ορλάντο, είσαι ανίατη περίπτωση :)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×