Jump to content

Ν.Β.Α. 🇺🇸


Abraham21r
 Share

Recommended Posts

Και να πούμε και κάτι σοβαρό, το ματσάκι ήταν πολύ ωραίο (είχε και το σασπένς του στο τέλος που το Μαιάμι φάνηκε πως μπορεί να το γυρίσει απ' τους -20) κυρίως γιατί μπήκε χέρι στα κοράκια και δε σφύριζαν αυτόματα φάουλ σε κάθε strip of the ball.

 

Θα είναι οργασμός να το πάρουν οι Λογκλόριες το κατσαρόλι, αλλά μου φαίνεται χλωμό.

 

Σίγουρα το επόμενο παιχνίδι θα είναι αρκετά κρίσιμο, όπως λέει και ο Λεμπραάν.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα χαμένα λέι απ από το Μαϊάμι οδηγούσαν σε τρίποντο φαρμάκι "απόπουναναι" του Ντάνι Γκρην και της υπόλοιπης συμμορίας.

 

Νομίζω ότι το game 5 εάν το έπαιζαν 10 φορές στις 9 θα κέρδιζε το Μαϊάμι.

 

Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεμπρόν να μπει στο πάνθεον με 2 νίκες.

 

 

Από την άλλη έχουμε μια άνευ προηγούμενου ευστοχία στα όρια του παραλόγου. Γκάρι Νηλ και ειδικά Ντάνι Γκρην από το πουθενά κάνουν τον Ρέι Άλεν, Ρέτζι Μίλερ και Λάρυ Μπερντ να μοιάζουν μέτριοι σουτέρ. Αυτό το σηκώνομαι από τα 8 μέτρα και μπαίνει ασάλιωτο είναι...

 

Ωστόσο κανείς δεν μπορεί να παραβλέψει τους αυτοματισμούς και την δουλειά που κάνει στην ρακέτα ο Ντάνκαν. Μιλάμε σε κάποιες φάσεις κάνει σκρην και στην βοήθεια της βοήθειας. The Timmy Duncan School of Basketball

Link to comment
Share on other sites

Guest Giorgis

Εγω δινω ως φαβορι τους Σπερς.

 

Πρεπει να παρουν ενα ματς απο τα 2 και ως εμπειρη ομαδα εχει αρκετες πιθανοτητες να τα καταφερει. Ειδικα αν συνεχισουν να οργιαζουν -κυριως ο Green- απο τα 7,25 θα δυσκολεψουν πολυ την ομαδαρα.

 

Περιμενω βεβαια να δω σημερα και την αντιδραση των Χιτ οντας στριμωγμενοι στα σχοινια. Σημερα πιστευω-και ευχομαι- να γινει ωραιο ματς.

Link to comment
Share on other sites

Guest Giorgis

Ε οχι και λιγοψυχος. Γυρισε το ματς monoΣ του.

 

Ενταξει στα τελευταια 2 λεπτα ηταν κακος , παρολα αυτα εβαλε το 3ποντο.

 

Το ματς ηταν μια ομορφια και σηκωνει πολυ αναλυση.

 

Αυριο ομως γιατι τωρα σηκωνει πολυ υπνο.

Link to comment
Share on other sites

Ο πολύ κακός ήταν ο Μανού, ο οποίος αρχίζει να δύει προς το Χίντο. Τίμια ο Ποπ προσπάθησε να τον αναζωογονο-ηλεκτροσοκ-ίσει με τα "κάτσε πάγκο μετά από μαλακία που έκανες / μπες μέσα μετά από 1 λεπτό όμως γιατί είσαι παιχταράς και σε πιστεύουμε", αλλά φώναζε το πράμα από μίλια ότι δεν της μιλάει της μπάλας απόψε. Και καλά. Με ψόφιο και τον Τόνυ Πάρκερ, που πας;

Κι όμως. Μια μαλακία λιγότερη, ένα ριμπάουντ εκεί στο τέλος, να μην το έβαζε ο γιος της ψώλας που την τρώγαμε στη μάπα τόσα χρόνια στο TD Garden να πανηγυρίζει, και οι Μαϊαμιανοί θα έχαναν άλλο ένα δαχτυλίδι με 4-2. Βιντεάκια, gif-άκια, κραξίματα, μεταγραφικά σενάρια, θα περνάγαμε διασκεδαστικό καλοκαίρι.

 

Ευτυχώς το επόμενο παιχνίδι είναι, ε, σχετικά χαμηλής σημασίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοκτονία λέμε.

Δεν μπορεί να χάνεις τέτοιο παιχνίδι κυρ Ποπ.

Τώρα φάε σκατά,και δες τον..."winner" να σηκώνει το δεύτερο σερί!

Link to comment
Share on other sites

Ο Gregg Popovich, από την πλευρά του, ρωτήθηκε από Ιταλό δημοσιογράφο γιατί δεν έκανε φάουλ στην τελευταία επίθεση του κανονικού αγώνα, ώστε να γλιτώσει την ισοφάριση. "Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ευρώπη. Εδώ δεν κάνουμε φάουλ" δήλωσε ο coach των Spurs.

 

Καλά,πάρε τα αρχίδια μου τώρα,και από του χρόνου δες τί κάνουν και στην...Ευρώπη!

Link to comment
Share on other sites

δεν άντεξα να το δω και βλέπω έγινε ματσάρα. Γκρεγκ, οκ, αν δεν κάνεις φαουλ, θα στο καρφώσει ο Αλεν.

Link to comment
Share on other sites

Και για να πω την μαλακία μου,νομίζω οτι στην τελευταία φάση της παράτασης,ο Allen έχει κάνει καθαρό foul στον Ginobili.

Link to comment
Share on other sites

Και για να πω την μαλακία μου,νομίζω οτι στην τελευταία φάση της παράτασης,ο Allen έχει κάνει καθαρό foul στον Ginobili.

 

Με τον καραφλό κοντό ρέφερι (Κρόφορντ νομίζω) πέφτει πάντα ξύλο. Σπάνια θα δώσει φλάγκραντ φάουλ και γενικά αφήνει το σκληρό παιχνίδι. Γιατί άμα το πάμε έτσι και ο Ρέι Άλεν είναι +1 στο τελευταίο Τρίποντο και ο Λεμπρόν κάνει φάουλ στον Πάρκερ κτλ...

 

αλλά ευτυχώς δεν βλέπουμε Ευρωπαϊκό Μπάσκετ, βλέπουμε ΝΒΑ

 

(και μένουμε Ελλάδα xD)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε,αλλά ο Manu κρατάει την μπάλα και με τα δύο χέρια,πάει να κάνει μπάσιμο και...ξαφνικά την έχει χάσει έχοντας τα χέρια του Allen και τον άλλον να τον πιέζει με το σώμα.Για εμένα είναι καθαρό foul,και ας είναι N.B.A.

Τελοσπαντων.

Δεν φταίει αυτό που έχασαν οι Spurs.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το λέτε όλοι, που ακριβώς έπρεπε να κάνει φάουλ το Σαν Αντόνιο;

 

(ήτοι και πως ακριβώς να το έχει πει στο time-out ως οδηγία ο Ποπ, με την ομάδα του στο +3 και 19,4 δευτερόλεπτα να μένουν στον αντίπαλο)

Link to comment
Share on other sites

Από τα 13 δευτερόλεπτα που πέρασαν,δεν μπορούσαν να βρουν έναν τρόπο να κάνουν ένα foul;

Link to comment
Share on other sites

Όποιος κάνει φάουλ σκοπιμότητας 'Ομπράντοβιτς' στο ΝΒΑ πρέπει να μπαίνει σε πάνθεον και να αναγκάζεται να παίζει Ζωφριά για 6 χρόνια.

 

 

Θάνατος στην σκοπιμότητα

Ζήτω τα παντελόνια

 

Ζήτω ο 2pac

Edited by Greco21
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα το δεχόμουν αυτό γκρέκο αν προηγουμένως ο ποπ δεν είχε εφαρμόσει χίλιες φορές τα χακ σε κάτι σακ,ντουαιτ κ ντε αντρέ τζόρνταν κ λοιπούς

 

Θάνατος στο χακ δε Σακ και αγκαλιά τον Σπλίτερ στη σέντρα του βλάκα του Σκοτ Μπρουκς.

 

 

Είσαι καταδικασμένος να πεθάνεις στην μικρότητα της αιωνιότητας με τέτοιες αθλιότητες στο ΝΒΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά καλά..

Θάνατος στην μικρότητα και στην σκοπιμότητα,αλλά η κούπα έκανε φτερά.

 

Όταν μιλάμε για κούπα,και ειδικά την κούπα του N.B.A.,όχι μικρότητες και σκοπιμότητες χωράνε,αλλά...τα πάντα!

Στα αρχίδια μου εαν "δεν γίνονται αυτά στο Αμέρικα" και τα "Δεν είμαστε Ευρώπη".

Να γίνετε Ευρώπη ρε μπετόβλακα.Για τελικό N.B.A. μιλάμε,όχι για All Star Game που παίζουμε την πούτσα μας και βαράμε σουτ από τα 46 μέτρα να γκαυλώσει ο Jack Nicholson.

 

Τώρα δες σε 20 ώρες τον Lebron να παίρνει το δεύτερο δαχτυλίδι,και εσύ κάτσε και σκέψου "Ρε μπας και έκανα μαλακία;"

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω NM ότι δεν έχουμε καλά την αφήγηση της φάσης στο μυαλό μας, αν λχ λέμε 'φάουλ στο Ρέυ Άλλεν πριν σουτάρει' / 'τι αφήνεις μόνο του τον καλύτερο σουτέρ'.

Κατ' αρχάς ο Άλλεν δεν ήταν στη γωνία, και δεν ήταν μόνος του. Έμεινε μόνος του, για 0,5'', όταν έπεσε ο Μανού από το ριμπάουντ, και αμέσως έγινε το rotate από τον κοντό - τρέχοντας και οι δύο σε αυτή τη φάση (Άλλεν και Πάρκερ) προς το τρίποντο. Απο εκεί και πέρα: you don't foul a three point shooter. Δεν χρειάζεται να είναι ο 4ος καλύτερος εκτελεστής βολών στην Ιστορία του ΝΒΑ για να μην το κάνεις. Είσαι 3 πόντους μπροστά και θα δώσεις 3 βολές στον αντίπαλο, με σταματημένο χρόνο; Και μετά θα πρέπει να επαναφέρεις εσύ, χωρίς time-out, για να κάνεις τι; Για να καταφέρεις να φέρεις τη μπάλα μέσα, σε 5'', χωρίς να στην κλέψουν, και ΤΟΤΕ να πας παράταση;

Στην πράξη, το σουτ του Άλλεν ήταν catch-and-shoot και δεν προλάβαινε κανείς να κάνει φάουλ πριν η μπάλα φύγει από τα χέρια του (ο Άλλεν σουτάρει χρόνια τώρα σε κλάσματα δευτερολέπτου, βγαίνοντας πίσω από το illegal screen του Γκαρνέτ...)

 

Φάουλ στον Μπος -δηλαδή 'στον ριμπάουντερ'- θα μπορούσε πιο ρεαλιστικά να γίνει, αλλά κι αυτό είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να το δώσεις ως οδηγία (πόσο μάλλον όταν έχεις βάλει μια σχετικά κοντή πεντάδα) γιατί αν το ριμπάουντ της φάσης βγει put-back, θα φας καλάθι και φάουλ και πάλι θα πας παράταση από δικιά σου ηλιθιότητα.

 

Να κάνεις φάουλ στον Λεμπρόν κατευθείαν, με 19 ή 15 δευτερόλεπτα, πάλι θα πρέπει να επαναφέρεις τη μπάλα χωρίς timeout/turonver (ή να πάρεις το ριμπάουντ της δεύτερης βολής, το οποίο αν χάσεις τον ήπιες), να βάλεις τις δικές σου βολές (θα σου κάνουν φάουλ αμέσως) και μετά απλά να επαναλάβεις την η ίδια φάση (για μία με δύο φορές..., αφού το Μιάμι μπορεί να πάει coast to coast σε 3 δεπτερόλεπτα).

 

Όλα αυτά, κι εμένα, μου φαίνονται εντελώς αχρείαστα. The shot clock is turned off, we're up 3, παίζουμε μια καλή άμυνα και τελειώνει το παιχνίδι. Δεν είμαι η Σάρλοτ, είμαι οι Σαν Αντόνιο Σπερς. Γιατί να πρέπει να παίξουμε μια καλή επίθεση (μετά από το φάουλ μας), μετά να πρέπει να σουτάρουμε δύο καλές βολές ΚΑΙ ΜΕΤΑ να παίξουμε "μια καλή άμυνα" στα 5-8 δευτερόλεπτα που θα απομένουν στο Μιάμι, δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Με τη λογική αυτή, ο Σταν εδώ θα έπρεπε να ήταν 'ευρωπέος' και να ζήταγε να γίνει φάουλ γιατί η μπάλα μπήκε ρε πούστη και φάε σκατά τώρα.

http://www.youtube.com/watch?v=15mwWy5cbBs

 

We don't ρε μουνιά :D

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, με σοκάρει οι Κλιπς να θέλουν σοβαρά Αφλάλο, δηλαδή τι έγινε ξαφνικά ο Θεός Ορλάντο; Σιγά μη πάρουμε Bledsoe έτσι απ' το πουθενά... Πλησιάζει και το draft day, για να δούμε.

 

Καλή φάση η τράμπα με τον Ντοκ Ρίβερς. Δεν μπορώ παρά να στηρίξω Λομπ Σίτυ γιατί εντάξει, ΝΒΑ βλέπουμε για τα highlights, για την υπεροχή σε επίπεδα θεάματος, όχι για το μισό-μηδέν "καλύτερα ο ολυμπιακός να πήγαινε για τον πόντο / πλασέ μεγάλου παίχτου" αποτέλεσμα ώστε τα παιδιά να πάνε χαρούμενα στο σχολείο :)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να το κρύψομεν άλλωστε, από τη μέρα που οι Owners ακύρωσαν το trade-τσόντα του CP3 στους Λέηκερς, γουστάρουμε τα πέτρινα χρόνια των γαύρων :)

 

υγ. Τα οποία εδώ που τα λέμε δεν οφείλονται πουθενά αλλού παρά στον βλάκα γιο του πεθαμένου χαρτόμουτρου, που την είδε κουμανταδόρος και σωτήρας του στυλ 'θα ξανα-ανακαλύψω τον τροχό'...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, με σοκάρει οι Κλιπς να θέλουν σοβαρά Αφλάλο, δηλαδή τι έγινε ξαφνικά ο Θεός Ορλάντο; Σιγά μη πάρουμε bledsoe έτσι απ' το πουθενά... Πλησιάζει και το draft day, για να δούμε.

 

Καλή φάση η τράμπα με τον Ντοκ Ρίβερς. Δεν μπορώ παρά να στηρίξω Λομπ Σίτυ γιατί εντάξει, ΝΒΑ βλέπουμε για τα highlights, για την υπεροχή σε επίπεδα θεάματος, όχι για το μισό-μηδέν "καλύτερα ο ολυμπιακός να πήγαινε για τον πόντο / πλασέ μεγάλου παίχτου" αποτέλεσμα ώστε τα παιδιά να πάνε χαρούμενα στο σχολείο :)

 

mου φαίνεται ότι το καλοκαίρι θα γίνει πατατράκ. Πέρσι περίμεναν ανακατοσούρα και έτσι ανύποπτα θα δούμε θάματα εφέτος.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D featured this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×