Jump to content

Ν.Β.Α. 🇺🇸


Recommended Posts

Κάθησα και το είδα . Είχε και άλλο ένα εντυπωσιακό κάρφωμα ο γιάννης .Πραγματικά πλέον βγάζει αυτό το σταριλίκι μέσα στο παιχνίδι που όταν βγαίνει χάνει εντελώς ενδιαφέρων το μάτς . Εκτός ρακέτας δεν πολυσούταρε όπως στα πρώτα μάτς και προτιμάει να δείνει ασίστ αν θυμάμαι καλά 4 σούτ με τα δύο εύστοχα ( 1/2 3ποντα και 1/2 στα 2 μέτρα ) άλλα δεν εχει καμια σημασία γιατί κάτω απο τη ρακέτα κάνει πάρτι με πολλά έμμεσα 3ποντα ( καλάθι + φαουλ) . Τα ποσοστα του στις ελεύθερες βολές σαφή βελτίωση αφού σουτάρει συνέχεια βολές με τα φάουλ που κερδίζει . Στα του μάτς περίπατος για τους bucks είδα με τη διαφορά που έχτισε απο τη πρώτη περίοδο και έτσι ο προπονητής τους ξεκούρασε σχεδόν .

Link to comment
Share on other sites

βρε βρε ....τραυματίστηκε ο μπαμπάκας στα μέσα της τρίτης περιόδου

αλλά οι Λέικερς μοίρασαν χριστουγεννιάτικα δωράκια

και κομμάτιασαν τους wargay μέσα στο Γκολντεν Στέιτ 26 πόντους διαφορά...

https://www.sport24.gr/Basket/USA/NBA/oi-leikers-dielysan-toys-goyoriors-sto-gkolnten-steit.5399294.html

 

image.thumb.png.c0f86fb32bd287b3825848127def7615.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Fadrhonc21

Κερδίσαμε και τον Beard χθες. Απίστευτο που όταν ο Harden ήταν αριστερά του δίνανε όλο τον χώρο να πάει πρως το κέντρο. Ένα μεγάλο no no στο basket αλλά δούλεψε. Έχω κλειδώσει tickets για τέλη Μαρτίου Bucks vs Rockets. Θέλω πολύ να τον δω από κοντά.  Μέχρι στιγμής ο παίκτης που μου έχει κάνει την μεγαλύτερη εντύπωση από κοντά είναι o DWade. Δυστυχώς δεν είδα ποτέ Kobe, ενώ ο Λεμπρόν ήταν οκ, σαν να βλέπω τον Γιάννη με λίγο καλύτερο σουτ και πιο ογκώδης. O Wade όμως κιλά μπάσκετ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δεί Curry ε?

 

 

17 minutes ago, Fadrhonc21 said:

Απίστευτο που όταν ο Harden ήταν αριστερά του δίνανε όλο τον χώρο να πάει πρως το κέντρο. 

Βασικά του έδιναν το drive από τον δεξιό διάδρομο επειδή είναι αριστερόχειρας... Καλός κόουτς ο Bud.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Ναι, θυμίζει τον Τσιάρτα του μπάσκετ ο Χάρντεν. Το δεξί απλά υπάρχει.
Δεν έχω δει Warriors. Από αυτούς θα ήθελα να δω KD. Τώρα που θα φύγει θα μπορέσω να τον δω κάποια στιγμή. Τα tickets με warriors είναι πανάκριβα συνήθως και δεν πάω ποτέ πίσω από μπασκέτα. Προτιμώ κέντρο κι ας είμαι πάνω ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Epitaph21 said:

Curry να δείς, λέγεται ότι είναι ανεπανάληπτη εμπειρία αν τον πετύχεις στην σωστή μέρα.

Δεν τίθεται καν θέμα. Ο Στέφανος είναι πιο κοντά στον καλύτερο έβερ πάρα στους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο κοντά θα θελα να είμαι στο τελευτάίο του Κομπε. Δεν είμαι φαν, δεν πιστευω οτι είναι τοπ 5 ολων των εποχων ώστε να έχει τόσο πιστους οπαδους, αλλα τι κυκνειο ασμα ήταν αυτο, συγκινητικος

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Geologos said:

Εγω απο κοντά θα θελα να είμαι στο τελευτάίο του Κομπε. Δεν είμαι φαν, δεν πιστευω οτι είναι τοπ 5 ολων των εποχων ώστε να έχει τόσο πιστους οπαδους, αλλα τι κυκνειο ασμα ήταν αυτο, συγκινητικος

 

Αν τα βάλουμε κάτω πιστεύω ότι θα συμφωνήσω αλλά το fanboy μέσα μου αντιδρα

latest?cb=20160515172758&format=original

Link to comment
Share on other sites

Να πουμε και για το <<δικό μας >>  Γιαννη είναι το απόλυτο φαβορί για  mvp φέτος με κάποιες αμερικανικές στατιστικές τον βγάζουν 40% πιθανοτητες ενώ οι υπόλοιποι κάτω από 15%.  https://www.basketball-reference.com/friv/mvp.html

Δευτερος σε ψήφους στο NBA vote για all star πίσω από LeBron και σχεδόν σίγουρα θα είναι αρχηγός ομάδας και να έχουμε team Giannis πρώτη φορά Ευρωπαίος https://m.sport24.gr/Basket/USA/NBA/giannhs-antetokounmpo-megalwse-th-diafora-sthn-pshfoforia-gia-to-all-star-game-2019.5410715.amp.html

  Εχθές έπαιξε απέναντι στο περσινο mvp και φετινό υποψήφιο harden που κάνει σουπερ σεζόν με 40αρες και εντός του highlight με τη μπάλα που πεταξε ο Giannis στα μούτρα του είχε ο Γιάννης 21 ριμπάουντ και 27 ποντους αλλά το εντυπωσιακό είναι ότι είχε λιγότερες προσπαθειες 16 από τις χαμένες του Harden 17 δείγμα ότι βάζει 30αρες σταθερά χωρίς να πέρνει τόσες προσπαθειες παιζοντας λιγότερο και κάνοντας πολλη δουλειά σε ριμπάουντ ασσίστ άμυνες κοψίματα κλεψίματα κτλ

Εκτός των άλλων είναι και το golden boy όπως τον αποκάλεσε  ο καντερ ξερει να μιλάει και να πουλαει και πολλη δημοφιλής γενικά.ίσως τωρα το πιο μεγάλο brand του NBA .  

Link to comment
Share on other sites

Λίγο υπερβολή η τελευταία σου πρόταση. Μεγαλύτερο brand είναι χωρίς αμφιβολία ο Lebron. Κατά τα άλλα σίγουρα θα είναι στην 3αδα των MVP, αν βγουν πρώτοι στην Ανατολή οι Bucks θεωρώ ότι θα το πάρει κιολας. Φέτος που έχει για πρώτη φορά σοβαρό προπονητή δείχνει ότι μπορεί να κάνει και καλή πορεία στα playoff (δεν πιστεύω ότι έχει support cast για τελικούς NBA αλλά έχει καλές πιθανότητες να φτάσει τελικούς Ανατολής).
Overall, λίγο το σουτάκι να φτιάξουμε γιατί 16% στα 3ποντα παραείναι χαμηλό, ειδικά στην σημερινή εποχή, και έχει όλα τα φόντα με ένα decent κορμό να τσιμπήσει πρωτάθλημα(τα) σαν franchise player.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Θα το σηκώσουμε φέτος και το τυρί θα ρέει άφθονο στο Milwaukee. Αν φτιάξει και το σουτ ο Γιάννης ο υπερτιμημένος Λεμπρίκ θα ξεχαστεί εύκολα. Δεν έφτασε ποτέ Κόμπε, εντάξει για Μιχαλάκη δεν το συζητάω καν.

Πέρα από την πλάκα, έτσι όπως παίζει η ομάδα φέτος αν συνεχίσει και στα playoffs λογικά θα πάει και τελικό με Warriors or Rockets. Οι ομάδες της ανατολής πέρα του Leonard και τον προπονητή των Σελτικς είναι ψιλοχάλια για να βγάλουν τους bucks εκτός σε 7 ματς. Δεν νομίζω να το πάρουμε φέτος, αλλά αν μπορέσουν να φέρουν έναν σούπερ σταρ του χρόνου φάση KD or Davis τότε κάτι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Οι 3 επικρατέστερες για Ανατολή είναι Bucks, 76ers και Celtics. Από αυτους, πιο πλήρης ομάδα είναι οι Celtics και έχουν και ίσως τον καλύτερο προπονητή στην Λιγκα (βγάζω εκτός κουβέντας τον Pop για προφανείς λόγους). Μακάρι να τα καταφέρουν οι Bucks, αλλά δίνω πρώτο φαβορί στην Ανατολή τους Celtics.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Αν μείνουν τα πράγματα όπως είναι οι Σελτικς θα παίξουν με 76ers οπότε ένας από τους 2 φεύγει κατευθείαν. Προτιμώ να περάσουν οι 76ers γιατί οι Σέλτικς έχουν τρελό αβαντάζ με τον κοουτς τους.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, firebird said:

Λίγο υπερβολή η τελευταία σου πρόταση. Μεγαλύτερο brand είναι χωρίς αμφιβολία ο Lebron. 

Υπερβολικό από την άποψη των πωλησεων , παγκοσμιας αναγνωρισιμότητα , καριέρας κτλ αλλα εγώ το είπα από την άποψη ότι ο LeBron έχει φτάσει στο pick και γενικά δεν συζητείται τόσο οοως αν φτιάξει το σουτ θα τα σαρωσει η το αν ήρθε ο καιρος γίνει mvp και επειδή προμοταρεται πολλή από τον οργανισμό NBA. 

Πάντως το σουτ το τελευταίο μήνα παρουσιάζει βελτίωση ειδικά από μέση απόσταση. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, firebird said:

Οι 3 επικρατέστερες για Ανατολή είναι Bucks, 76ers και Celtics. Από αυτους, πιο πλήρης ομάδα είναι οι Celtics και έχουν και ίσως τον καλύτερο προπονητή στην Λιγκα (βγάζω εκτός κουβέντας τον Pop για προφανείς λόγους). Μακάρι να τα καταφέρουν οι Bucks, αλλά δίνω πρώτο φαβορί στην Ανατολή τους Celtics.

Οι Ραπτορες είναι πανω απο Σελτικς, και οι Σιξερς μοιάζουν πιο πολύ με pretender παρα με contender. 

Με βάση την ατομική απόδιση ο Ντέιβις είναι πάνω από Χαρντεν, Γιαννη, χωρίς αυτό να μειώνει τα τεράστια κατορθώματά του.

Το σουτ, έστω και το midrange που είναι η χειρότερη επιλογή για σουτ, ο Γιαννης πρέπει να το στρώσει λίγο όχι μόνο για να γίνει καλύτερος αλλα και για να έχει μεγαλύτερη διαρκεια και καλύτερο γέρασμα στην καριέρα του.

Το Μιλγουόκι δεν είναι και δυσκολα θα γίνει προορισμός για σουπερσταρ τύπου KD ή Davis. Το θέμα είναι ότι και το supporting cast του Γιαννη αυτή τη στιγμή, εκτός του ότι όλοι έχουν αδυναμίες, όλοι είναι και σε contract year οποτε προσπαθουν να δειξουν τον καλύτερο εαυτό τους. Για μένα το Μιλγουώκι θέλει έναν 2ο σταρ, να είναι ξεκαθαρα το 2ο όνομα, με τρίτο τροχο τον Μιντλεντον, αλλα δεν βλέπω πως οι Μπακς θα μπορούσαν να το κανουν αυτό με τα δεδομένα που έχουν. Μεγάλη μαλακία που είχαν νο 2 πικ πριν καποια χρόνια και δεν τους βγήκε ο Τζαμπάρι ή δεν πήραν καποιον αλλον.

Link to comment
Share on other sites

Οι Ράπτορες πολύ δυνατοί και γεμάτοι για μένα πρώτο φαβορί στην Ανατολή. Ματσάρουν πολύ καλά και τους Μπακς.

Οι Σέλτικς ήταν κακοί για μεγάλο διάστημα, από την στιγμή που βρήκε ο Στίβενς την καλή του πεντάδα έχουν συμμαζευτεί αλλά σίγουρα δεν τρομάζουν όπως φαίνονταν στην αρχή της σεζόν. Δεν μπορείς να αποκλείσεις κάποιο trade με χρήσιμους παίκτες γιατί έχουν καλά assets.

76ers έφεραν τον ιό Μπάτλερ, άδειο ρόστερ γενικά, δεν μου γεμίζει το μάτι και ο κόουτς τους καθόλου.

Το κακό με τους bucks είναι ότι όντως δεν μπορούν να πάρουν σουπερ σταρ, αλλά θα μπορούσαν να αλλάξουν τον Μπλέντσο με κάτι καλύτερο. Συν ότι η ανατολή είναι εντελώς ανοιχτή. Ο Μπρόγκντον είναι και απίστευτη παικτούρα.

Στη δύση πάλι περίπατο θα κάνουν οι Warriors. Όσο και να μοιάζουν χειρότεροι, όσο και να τους αμφισβητούν, όταν τα παιχνίδια θα έχουν σημασία τα πράγματα θα είναι αλλιώς.

Ο Ντέιβις δεν μπορεί να βγεί MVP με τέτοιο ρεκόρ. Ανάλογα με το ρεκόρ του Χιούστον, μάλλον ο Χάρντεν θα το πάρει πάλι, με δεύτερη επιλογή Γιάννη και τρίτη τον Καγουάι.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×