Jump to content

George_D
 Share

Recommended Posts

Guest Fadrhonc21

Αν πάρεις κανά 10-12αρι από Λιβάγια + Μπάρκας + Μάνταλος + Γαλανό  είσαι μια χαρά. Τώρα 10 για Λιβάγια μόνο ούτε από την Σαουδική Αραβία δεν βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε, εισσι και αχρηστος παντου.

Μιλαμε για εποχες που μπορει να πουλησεις Ρετσους με 22 μυρια.

Αντιλαμβανεστε εντωμεταξυ οτι συζηταμε για πωλησεις προκειμενου να βρεις λεφτα ετσι?  Λεγαμε για το κοντο οτι μας ειχε κανει λογιστες.

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε, εισαι και αχρηστος παντου.

Μιλαμε για εποχες που μπορει να πουλησεις Ρετσους με 22 μυρια.

Αντιλαμβανεστε εντωμεταξυ οτι συζηταμε για πωλησεις προκειμενου να βρεις λεφτα ετσι?  Λεγαμε για το κοντο οτι μας ειχε κανει λογιστες.

Link to comment
Share on other sites

άνετα πέρνεις 5 εκ απο μάρκο . άνετα . Εδώ πήραμε απο βέλγικη ομάδα σχεδόν 4 για τον βράνιες ο μάρκο που είναι επιθετικός σε καλή ηλικεία και διεθνής με κροατία και με δυο συνεχείς χρονιές με γκόλ και ασσιστ δεν θα πιάσει ? 

Εγώ θεωρώ ότι ο στόχος είναι 7-8 άλλα ξεκινάνε απο 10 για να πέσουν . 

όσο για τη γυναίκα του μάρκο προφανώς υπάρχουν σειρήνες απο αγγλία και τις ακούει αν και είναι δεμένος -με συμβόλαιο- στο καράβι της ΑΕΚ . 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, AlexKR21 said:

Κέρδος βγάζει με 3,2 μυρια+ 1 ευρώ

Είναι και τα 700 χιλιάρικα που του δινεις 2 χρόνια τώρα, πιστεύεις ότι ο τίγρης τα ξεχνάει κάτι τέτοια;

Παραπανω πανε γιατι είναι τα μπονους επισης καθως και οι βενζίνες για να ανεβει να τον κραξει για την κοκκινη

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geologos said:

Παραπανω πανε γιατι είναι τα μπονους επισης καθως και οι βενζίνες για να ανεβει να τον κραξει για την κοκκινη

Μην σου πω υπολογίζει και το δωμάτιο του στο ξενοδοχείο στις αποστολές της ομάδας

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απο ότι φαίνεται πιο πολλή στόχο έχουμε τις δυνατές πωλήσεις ( Μπάρκας , μάρκο , γαλανό ) παρά τις δυνατές αγορές . 

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Ε ναι αφού και με την βούλα πλέον τα έσοδα της ΠΑΕ μπορούν να πάνε για το γήπεδο

8 minutes ago, AlexKR21 said:

Μην σου πω υπολογίζει και το δωμάτιο του στο ξενοδοχείο στις αποστολές της ομάδας

Βάλε και το φαγητό, μιας κι ο Μάρκο φαίνεται καλοφαγάς

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

Η ελπιδα πεθαινει τελευταια πρεπει να μετονομαστει το τοπικ.....η στο κιουπι του γερολαδα...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει τις πωλήσεις που φαίνεται ότι θα γίνουν και οι επιλογές των νέων παιχτών είναι στοχευμένες, εμένα δεν με χαλάει το μπάτζετ που κρατιέται χαμηλά για να χτιστεί το γήπεδο.

Με την ίδια τακτική σήκωσες πρωτάθλημα. Με το τρίτο μπάτζετ.

Κλάιν.

Link to comment
Share on other sites

Περί Βράνιες

Η… κάψα του 30χρονου στόπερ έγινε ακόμα μεγαλύτερη μετά την επιστροφή του Μανόλο Χιμένεθ στην ΑΕΚ. Από εκείνη τη μέρα και ειδικά από τη στιγμή που τέθηκε στους υπό παραχώρηση παίκτες της Άντερλεχτ, ο Βράνιες που πλέον προπονείται με τη δεύτερη ομάδα του βελγικού συλλόγου, ξυπνάει και κοιμάται με μοναδικό του όνειρο την επιστροφή του στον Δικέφαλο! Ακόμα και τα… τατουάζ που έκανε, αυτό επιβεβαιώνουν. Χώρια την παρουσία του στο εντός έδρας ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ πριν από λίγους μήνες.

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες από τη Μπάνια Λούκα, ο Βράνιες έχει ήδη μιλήσει με τον Χιμένεθ! Οι δύο άνδρες μιλάνε εδώ και αρκετό καιρό και ο 30χρονος κάνει ότι περνάει από το χέρι του, προκειμένου να επιστρέψει στη γη της επαγγελίας του! Όπως μας εκμυστηρεύτηκε μάλιστα άνθρωπος από το κοντινό περιβάλλον του Βράνιες, ο «βράχος» στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχε με τον 55χρονο προπονητή, του είπε: «Μίστερ, ξέρω ότι έκανα πολλά λάθη πέρσι. Θέλω να σου ζητήσω ειλικρινά συγγνώμη για όλα και να ξέρεις ότι θέλω να συνεργαστώ ξανά μαζί σου!».

Αυτές οι ατάκες φέρεται πως ήταν ιδιαίτερα καθοριστικές διότι έκαμψαν τις όποιες αντιστάσεις είχε ο Χιμένεθ. Άλλωστε δεν έχει περάσει και λίγα με τον Βράνιες. Και όμως είναι ο άνθρωπος που τον διαχειρίστηκε καλύτερα από τον καθένα και έβγαλε τον καλύτερό του εαυτό (σ. σ. τουλάχιστον αγωνιστικά)! Μάλιστα από όλη αυτή την εξέλιξη η ΑΕΚ κατάφερε να τον μοσχοπουλήσει πριν από ένα καλοκαίρι, αντί 3 εκατ. ευρώ, έναν μόλις χρόνο πριν εκπνεύσει το συμβόλαιό του!

Ο Νίκος Λυμπερόπουλος από τη στιγμή που τέθηκε στο τραπέζι της μεταγραφκής ενίσχυσης της ΑΕΚ για τη νέα σεζόν το όνομα του Βράνιες, μίλησε με τον Χιμένεθ. Όπως έλεγαν μάλιστα χαρακτηριστικά χθες στο Μέγαρο του Αμαρουσίου, ο «Λύμπε» έχει πάρει το «πράσινο φως» από τον Χιμένεθ για να τρέξει την υπόθεση, αφού ο ίδιος δεν είχε κάποια άλλη περίπτωση με ανάλογα ποιοτικά αγωνιστικά χαρακτηριστικά!

https://www.enwsi.gr/kyria-arthra/mister-syggnomi-thelo-na-synergastoyme-xana/

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι ρε φιλε να ρθει να χουμε γαργαλιστικα ρεπορταζ απο τα Σπατα με τον βρανιες να διηγειται πως εσπρωχνε καρλεουσα, το σπυρι πως εσπρωχνε μοντελες και μητσι πως εσπρωχνε Μπαρκα.

Και φυσικα ατελειώτο μπουλινγκ στον Μανολο με ξύλο α λα κουρδιστο πορτοκάλι. 

Link to comment
Share on other sites

Λυμπερόπουλος για την επιστροφή  Βρανιες λέει..

Πως ακριβώς κ με τι τυράκι πηγαίνει στη διαπραγμάτευση ο Καλαματιανός δε  μας είπαν.

Φέρτε λοιπόν τον ημιτρελο κ στη συνέχεια πέστε του πως προπονητής για την επόμενη χρονιά είναι ο Χ ψ κακομοίρης.

Αξία ανεκτίμητη τ αποδυτήρια της ομάδας του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Tasos said:

Το έγραψα και εγώ...ότι στην Ελλάδα δεν γίνεται...τουλάχιστον όχι όπως πήγε να το κάνει ο Ντέμης.

Στην Ελλάδα μπορεί να λειτουργήσει αλλιώς: Είναι το μοντέλο "συνδρομητικής τηλεόρασης"...όπως περίπου το κάνουν στην Αγγλία. Σου λένε...

1) το εισητήριο διαρκείας έχει 1000 Ευρώ...τα 600 πάνε στην Ομάδα, τα 400 για μεταγραφές. Θες ομαδάρα; πάρε εισητήριο. 20.000 διαρκείας, είναι 8.000.000 για μεταγραφές.

2) Διαφήμιση: Δεν θέλω 5.000.000 για τη φανέλα...θέλω 10μύρια, αλλά θα πάνε όλα σε 1 μεγάλη μεταγραφή ίσης αξίας. Θα φοράει ο παικταράς τη φανέλα σου, και θα πάρεις από τα 80 της φανέλας το 70%,

3) Υπάρχουν γραφεία PR για τους παίκτες...φωτογραφίσεις, σποτάκια...κλπ...η ομάδα τσεπώνει για να πηγαίνει ο παίκτης.

4) Τύπου Μπάρτσα: Τον μήνα π.χ. Απρίλιο, θέλουμε να μαζέψουμε 10Μύρια να πάρουμε αυτόν τον παικταρά. Λογαριασμός  σε αυτήν την τράπεζα, ελάχιστη καταβολή 300Ευρώ. Δεν μάζεψες 33.000 καταθέτες; Δεν παίρνεις τον παικταρά ή παίρνεις έναν άλλον ή το προχωράς μέχρι να μαζέψεις τα λεφτά. Και δίνεις και μια ωραία ανταπόδωση στον καταθέτη από έναν χορηγό.

 

Και υπάρχουν δεκάδες άλλοι τρόποι να δουλέψει το σύστημα.

Με ζαστρο πάντως που είμαστε ενεργά μέλη στη λέσχη φίλων ΑΡΗ, ουδέποτε κάναμε κάτι από αυτά τόσα χρόνια 

 

Καλώς ήρθες φίλε. 

Link to comment
Share on other sites

δλδ το μονο προβλημα με τον Βρανιες ειναι να τον θελει  Χιμενεθ.

 

τα γεγονοτα οτι

-δεν ξερουμε αν ο Χιμενεθ θα μεινει και του χρονου

-ο Βρανιες εκανε κακη σεζον

-επαιρνε 900 χιλιαρικα φετος και στην ΑΕΚ αμειβοταν με φακες

-τον αγορασε μολις περισυ η ομαδα του απο την ΑΕΚ

 

οοολα αυτα ειναι δευτερευουσης σημασιας

 

ειναι εμφανες οτι οι αρδ δεν εχουν τι να γραψουν να γεμισουν χωρους

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυει η προταση Λύμπε για δανεισμό του και μισο-μισό το συμβολαιο τότε ο Βράνιες πρεπει και μακαρι να ρθει χθες. Χορτάσαμε Τσόσιτς-Οικονομου-Λαμπρο και κοιτούμε στα δοντια τον Βράνιες;

Βασικός και αναντικατάστατος θαναι σε μια αμυνα ΑΕΚ που πλέον ριχνει ζεμπέκικα με αντιπαλους Καρανίκα και Σικάφκα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Tasos said:

Το έγραψα και εγώ...ότι στην Ελλάδα δεν γίνεται...τουλάχιστον όχι όπως πήγε να το κάνει ο Ντέμης.

Στην Ελλάδα μπορεί να λειτουργήσει αλλιώς: Είναι το μοντέλο "συνδρομητικής τηλεόρασης"...όπως περίπου το κάνουν στην Αγγλία. Σου λένε...

1) το εισητήριο διαρκείας έχει 1000 Ευρώ...τα 600 πάνε στην Ομάδα, τα 400 για μεταγραφές. Θες ομαδάρα; πάρε εισητήριο. 20.000 διαρκείας, είναι 8.000.000 για μεταγραφές.

2) Διαφήμιση: Δεν θέλω 5.000.000 για τη φανέλα...θέλω 10μύρια, αλλά θα πάνε όλα σε 1 μεγάλη μεταγραφή ίσης αξίας. Θα φοράει ο παικταράς τη φανέλα σου, και θα πάρεις από τα 80 της φανέλας το 70%,

3) Υπάρχουν γραφεία PR για τους παίκτες...φωτογραφίσεις, σποτάκια...κλπ...η ομάδα τσεπώνει για να πηγαίνει ο παίκτης.

4) Τύπου Μπάρτσα: Τον μήνα π.χ. Απρίλιο, θέλουμε να μαζέψουμε 10Μύρια να πάρουμε αυτόν τον παικταρά. Λογαριασμός  σε αυτήν την τράπεζα, ελάχιστη καταβολή 300Ευρώ. Δεν μάζεψες 33.000 καταθέτες; Δεν παίρνεις τον παικταρά ή παίρνεις έναν άλλον ή το προχωράς μέχρι να μαζέψεις τα λεφτά. Και δίνεις και μια ωραία ανταπόδωση στον καταθέτη από έναν χορηγό.

 

Και υπάρχουν δεκάδες άλλοι τρόποι να δουλέψει το σύστημα.

"Απ' το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί", αγαπητέ συμφορουμίτα !!!!!!!!!!!!

ΜΑΚΑΡΙ !!!!!!!!!!!

Αν γίνουν όλα αυτά που γράφεις στην Ελλάδα του 2019, ε, τότε ΝΑΙ, ανοίγεται η ΜΟΝΑΔΙΚΗ προοπτική να φορέσω ΕΓΩ την τιμημένη φανέλα της τρισένδοξης ΑΕΚΑΡΑΣ και να μπω στο γήπεδο με τον Δικέφαλο Αετό στο στήθος !!!!

Κοινώς, τα λεφτά που θα μαζευτούν θα φτάνουν για συμβόλαιο με ΕΜΕΝΑ* -και μόνον στους αιώνες των αιώνων-.

:D

 

*Δυστυχώς έχω κατεβάσει το κασέ από πέρσι λόγω ηλικίας και κακής εξωγηπεδικής ζωής :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Tasos
57 minutes ago, Νονός said:

"Απ' το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί", αγαπητέ συμφορουμίτα !!!!!!!!!!!!

ΜΑΚΑΡΙ !!!!!!!!!!!

Αν γίνουν όλα αυτά που γράφεις στην Ελλάδα του 2019, ε, τότε ΝΑΙ, ανοίγεται η ΜΟΝΑΔΙΚΗ προοπτική να φορέσω ΕΓΩ την τιμημένη φανέλα της τρισένδοξης ΑΕΚΑΡΑΣ και να μπω στο γήπεδο με τον Δικέφαλο Αετό στο στήθος !!!!

Κοινώς, τα λεφτά που θα μαζευτούν θα φτάνουν για συμβόλαιο με ΕΜΕΝΑ* -και μόνον στους αιώνες των αιώνων-.

:D

 

*Δυστυχώς έχω κατεβάσει το κασέ από πέρσι λόγω ηλικίας και κακής εξωγηπεδικής ζωής :(

 

Εντάξει...κάνετε χαβαλέ και ειρωνεύεστε...όμως το προϊόν που λέγεται Ελληνικό ποδόσφαιρο δεν πουλάει από μόνο του για να φέρει έσοδα από τηλεοπτικά και διαφημίσεις.

Επομένως, και δεν ξέρω πόσοι από εσάς ασχολείστε με το επιχειρείν - αλλά επειδή είμαι επιχειρηματίας και μάλιστα στον πιο ανταγωνιστικό κλάδο - των κατασκευών - θα σας πω ότι αν δεν μπορείς να δημιουργήσεις μια βάση εσόδων, τότε έχασες φίλε.

Ακόμα και η Ολλανδία ή το Βέλγιο ή η Πορτογαλία - χώρες ισομεγέθους με τη δική μας - έχουν 4πλάσιο και 10πλάσιο αξίας προϊόν. Αν λοιπόν πρέπει να φτιάξεις μια ομάδα πουυ θα ανταγωνίζεται στην Ευρώπη, δεν θα κυνηγήσεις τις Ισπανικές ή τις Ιταλικές, αλλά τις ομάδες της Ολλανδίας, του Βελγίου και της Πορτογαλίας.

 

Αυτό γίνεται με 2 τρόπους: υποδομές με αρχίδια και όχι αρχίδια υποδομές και...δημιουργία ενός pool 20εκ κάθε έτος για μεταγραφές.

 

Κι επειδή το ποδόσφαιρο δεν είναι μια επιχείρηση B2B αλλά μια επιχείρηση B2C πρέπει - ωσάν άλλη εταιρία κινητής ή συνδρομητικής ή και γω δεν ξέρω τι άλλο - να φροντίσεις κάθε χρόνο να μαζεύεις χρήμα από τους πελάτες - συνδρομητές - οπαδούς σου.

Δεν μπαίνω στο κομμάτι της διαχείρισης αυτών των χρημάτων καθώς στις περισσότερες ομάδες και στη δική μας ακόμη πιο πολύ, υπάρχουν πολλά λαμόγια - αλλά ειλικρινά, αν δεν μπορούμε το 2019 να φτιάξουμε ένα τέτοιο μοντέλο άντλησης πόρων, τότε χέσε μέσα Πολυχρόνη!

Έχω να σου πω τουλάχιστον 10 παραδείγματα που σήμερα ο μέσος ΑΕΚτζής μπορεί να πληρώνει ή πληρώνει ήδη ένα ελάχιστο μηνιαίο ποσό - χρήματα που θα πηγαίνουν απ' ευθείας σε μεταγραφές.

1. Δώσε 10 Ευρώ το μήνα και πάρε δωρεάν π.χ. κάτι από ένα χορηγό σε μορφή πόντων ή credits για αγορά κάποιου προϊόντος του χορηγού.

2. Δώσε 5 Ευρώ το μήνα για ένα AEK app το οποίο θα μπορείς να βλέπεις π.χ. Live τις προπονήσεις της ομάδας σου ή να τις επισκέπτεσαι.

3. Δώσε 10 Ευρώ το μήνα για να βλέπεις live stream τους αγώνες της ΑΕΚ στο εξωτερικό ή στο εσωτερικό ή και εγώ δεν ξέρω μέσω ποιας συνδρομητικής (δουλεύει ήδη στο εξωτερικό αυτό).

4. Δώσε 5 Ευρώ το μήνα και στο διαρκείας σου θα έχεις κληρώσεις ή επιλογή θέσης ή και γω δεν ξέρω τι άλλο.

5. Βάλε 10-20 Ευρώ πάνω στη φανέλα. Και επειδή υπήρξε ειρωνία...θα σας πω μερικά νούμερα...η φανέλα του Ντέμη με το 11 πούλησε 30.000 κομμάτια...η φανέλα του Ριβάλντο στον Ολυμπιακό πάνω από 45.000. Η φανέλα του Βιερίνια στον ΠΑΟΚ έχει πουλήσει πάνω από 20.000 κομμάτια. Μιλάω για πωλήσεις συνολικά όλα τα χρόνια που έπαιζαν.

6. Αύξησε τα εισητήρια διαρκείας. Κι εδώ μην μου πείτε για πολιτική κοινωνικής ευαισθησίας για να μαζεύονται 5.000....μιλάμε για αναβάθμιση του προϊόντος του γηπέδου. Για να πας θέατρο και να δεις μια μαλακία παράσταση πληρώνεις 20 Ευρώ και για να πας σινεμά 7 Ευρώ. Εσείς τι λέτε....υπάρχει πελατειακή βάση μεγαλύτερη από την οπαδική στο "Αλίκη" ή στα village? Βάλε υπηρεσίες σωστές και ασφάλεια με video recognition να μην γίνεται το γήπεδο άντρο μπαχαλάδικων και θα δεις τι θα γίνει.

Και άλλα και άλλα και άλλα...δοκιμάζεις πράγματα και κρατάς αυτά που πετυχαίνουν.

Διαφορετικά, περίμενε το κάθε λαχείο Ντέλετιτς και ας τρώμε στα μούτρα παίκτες σαν τον Αιντάρεβιτς, τον...Τσάνκο και για τους πιο παλιούς τον Μάλμπασα και τον ... Ραμπεσατρανά.

Έχετε ή δεν έχετε συνειδητοποιήσει ότι η φετινή ΑΕΚ για να είναι ανταγωνιστική την επόμενη σεζόν θέλει τουλάχιστον 8 μεταγραφές 1ης γραμμής;

Link to comment
Share on other sites

@Tasos έχεις αντοχές ακόμα και περιμένεις ότι κάποια στιγμή θα αλλάξει η ομάδα μας και θα κάνει αυτό που δεν έκανε ελληνική ομάδα ποτέ. Σε ζηλεύω. Εγώ παρέδωσα πνεύμα τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε λίγο πριν τα 39 μου χρόνια. Εκεί άλλαξε κάτι εντελώς μέσα μου, πήρα απόφαση ότι θα κάνουμε μια ζωή τον φαύλο κύκλο με τα πάνω και τα κάτω και θα κινούμαστε στα ίδια μίζερα ελληνικά δεδομένα. Η αποδοχή σε απελευθερώνει, σ'το συνιστώ. :D 

  • Δικεφαλάκι 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Saxon21

Η επιστροφη λυμπε και η αποτυχημενη επιλογη ματιασεβιτς που εφυγε κακην κακως χωρις να προσφερει τπτ,ειναι η λευκη πετσετα του τιγρη.Ο ιβαν αντιστοιχα,εδιωξε αρνεσεν,εδιωξε λουμπος μιχελ που του τρωγανε λεφτα σε ακριβα σαπακια και συνεργαζεται με τον μπρανκο που κανει σαφως καλυτερη δουλεια στα μεταγραφικα.

Νεα χρονια ως μη γενομενη λοιπον,3οι,γιουροπα και κυπελο.Μεταγραφες απο τα πανερια με προσχημα το FFP και να κρατηθει το ροστερ ελληνικο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ηταν αποτυχημενη η επιλογη Ματιασεβιτς; Επειδη λειτουργουσε σαν κανονικο λαμογιο ΤΔ και οχι σαν τον αλλον που γυρναει λατερνα-φτωχεια και φιλοτιμο;

Θα μου πεις που να ξερε ο Ματιασεβιτς. Σωστο κι αυτο. Να ρωτουσε ο Ματιασεβιτς.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ήταν εκείνος ο αργεντινός ο ντε μπαρτολο νομίζω. Τζάμπα ταξίδια και διακοπές. Έφερε κανέναν παίχτη; 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Tasos said:

 

Εντάξει...κάνετε χαβαλέ και ειρωνεύεστε...όμως το προϊόν που λέγεται Ελληνικό ποδόσφαιρο δεν πουλάει από μόνο του για να φέρει έσοδα από τηλεοπτικά και διαφημίσεις.

Επομένως, και δεν ξέρω πόσοι από εσάς ασχολείστε με το επιχειρείν - αλλά επειδή είμαι επιχειρηματίας και μάλιστα στον πιο ανταγωνιστικό κλάδο - των κατασκευών - θα σας πω ότι αν δεν μπορείς να δημιουργήσεις μια βάση εσόδων, τότε έχασες φίλε.

Ακόμα και η Ολλανδία ή το Βέλγιο ή η Πορτογαλία - χώρες ισομεγέθους με τη δική μας - έχουν 4πλάσιο και 10πλάσιο αξίας προϊόν. Αν λοιπόν πρέπει να φτιάξεις μια ομάδα πουυ θα ανταγωνίζεται στην Ευρώπη, δεν θα κυνηγήσεις τις Ισπανικές ή τις Ιταλικές, αλλά τις ομάδες της Ολλανδίας, του Βελγίου και της Πορτογαλίας.

 

Αυτό γίνεται με 2 τρόπους: υποδομές με αρχίδια και όχι αρχίδια υποδομές και...δημιουργία ενός pool 20εκ κάθε έτος για μεταγραφές.

 

Κι επειδή το ποδόσφαιρο δεν είναι μια επιχείρηση B2B αλλά μια επιχείρηση B2C πρέπει - ωσάν άλλη εταιρία κινητής ή συνδρομητικής ή και γω δεν ξέρω τι άλλο - να φροντίσεις κάθε χρόνο να μαζεύεις χρήμα από τους πελάτες - συνδρομητές - οπαδούς σου.

Δεν μπαίνω στο κομμάτι της διαχείρισης αυτών των χρημάτων καθώς στις περισσότερες ομάδες και στη δική μας ακόμη πιο πολύ, υπάρχουν πολλά λαμόγια - αλλά ειλικρινά, αν δεν μπορούμε το 2019 να φτιάξουμε ένα τέτοιο μοντέλο άντλησης πόρων, τότε χέσε μέσα Πολυχρόνη!

Έχω να σου πω τουλάχιστον 10 παραδείγματα που σήμερα ο μέσος ΑΕΚτζής μπορεί να πληρώνει ή πληρώνει ήδη ένα ελάχιστο μηνιαίο ποσό - χρήματα που θα πηγαίνουν απ' ευθείας σε μεταγραφές.

1. Δώσε 10 Ευρώ το μήνα και πάρε δωρεάν π.χ. κάτι από ένα χορηγό σε μορφή πόντων ή credits για αγορά κάποιου προϊόντος του χορηγού.

2. Δώσε 5 Ευρώ το μήνα για ένα AEK app το οποίο θα μπορείς να βλέπεις π.χ. Live τις προπονήσεις της ομάδας σου ή να τις επισκέπτεσαι.

3. Δώσε 10 Ευρώ το μήνα για να βλέπεις live stream τους αγώνες της ΑΕΚ στο εξωτερικό ή στο εσωτερικό ή και εγώ δεν ξέρω μέσω ποιας συνδρομητικής (δουλεύει ήδη στο εξωτερικό αυτό).

4. Δώσε 5 Ευρώ το μήνα και στο διαρκείας σου θα έχεις κληρώσεις ή επιλογή θέσης ή και γω δεν ξέρω τι άλλο.

5. Βάλε 10-20 Ευρώ πάνω στη φανέλα. Και επειδή υπήρξε ειρωνία...θα σας πω μερικά νούμερα...η φανέλα του Ντέμη με το 11 πούλησε 30.000 κομμάτια...η φανέλα του Ριβάλντο στον Ολυμπιακό πάνω από 45.000. Η φανέλα του Βιερίνια στον ΠΑΟΚ έχει πουλήσει πάνω από 20.000 κομμάτια. Μιλάω για πωλήσεις συνολικά όλα τα χρόνια που έπαιζαν.

6. Αύξησε τα εισητήρια διαρκείας. Κι εδώ μην μου πείτε για πολιτική κοινωνικής ευαισθησίας για να μαζεύονται 5.000....μιλάμε για αναβάθμιση του προϊόντος του γηπέδου. Για να πας θέατρο και να δεις μια μαλακία παράσταση πληρώνεις 20 Ευρώ και για να πας σινεμά 7 Ευρώ. Εσείς τι λέτε....υπάρχει πελατειακή βάση μεγαλύτερη από την οπαδική στο "Αλίκη" ή στα village? Βάλε υπηρεσίες σωστές και ασφάλεια με video recognition να μην γίνεται το γήπεδο άντρο μπαχαλάδικων και θα δεις τι θα γίνει.

Και άλλα και άλλα και άλλα...δοκιμάζεις πράγματα και κρατάς αυτά που πετυχαίνουν.

Διαφορετικά, περίμενε το κάθε λαχείο Ντέλετιτς και ας τρώμε στα μούτρα παίκτες σαν τον Αιντάρεβιτς, τον...Τσάνκο και για τους πιο παλιούς τον Μάλμπασα και τον ... Ραμπεσατρανά.

Έχετε ή δεν έχετε συνειδητοποιήσει ότι η φετινή ΑΕΚ για να είναι ανταγωνιστική την επόμενη σεζόν θέλει τουλάχιστον 8 μεταγραφές 1ης γραμμής;

Θα ηθελα αν μπορεις να μου πεις ενα συνολικο ποσο τον χρονο που θα πρεπει να ριξει ένας ενεργος οπαδος στην ομάδα για να γινονται ολα αυτα. Με διαρκειας φανελες συνδρομες μεταγραφικη εισφορα ολα μεσα παρακαλω, αν μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Tasos said:

 

Εντάξει...κάνετε χαβαλέ και ειρωνεύεστε...όμως το προϊόν που λέγεται Ελληνικό ποδόσφαιρο δεν πουλάει από μόνο του για να φέρει έσοδα από τηλεοπτικά και διαφημίσεις.

Επομένως, και δεν ξέρω πόσοι από εσάς ασχολείστε με το επιχειρείν - αλλά επειδή είμαι επιχειρηματίας και μάλιστα στον πιο ανταγωνιστικό κλάδο - των κατασκευών - θα σας πω ότι αν δεν μπορείς να δημιουργήσεις μια βάση εσόδων, τότε έχασες φίλε.

Ακόμα και η Ολλανδία ή το Βέλγιο ή η Πορτογαλία - χώρες ισομεγέθους με τη δική μας - έχουν 4πλάσιο και 10πλάσιο αξίας προϊόν. Αν λοιπόν πρέπει να φτιάξεις μια ομάδα πουυ θα ανταγωνίζεται στην Ευρώπη, δεν θα κυνηγήσεις τις Ισπανικές ή τις Ιταλικές, αλλά τις ομάδες της Ολλανδίας, του Βελγίου και της Πορτογαλίας.

 

Αυτό γίνεται με 2 τρόπους: υποδομές με αρχίδια και όχι αρχίδια υποδομές και...δημιουργία ενός pool 20εκ κάθε έτος για μεταγραφές.

 

Κι επειδή το ποδόσφαιρο δεν είναι μια επιχείρηση B2B αλλά μια επιχείρηση B2C πρέπει - ωσάν άλλη εταιρία κινητής ή συνδρομητικής ή και γω δεν ξέρω τι άλλο - να φροντίσεις κάθε χρόνο να μαζεύεις χρήμα από τους πελάτες - συνδρομητές - οπαδούς σου.

Δεν μπαίνω στο κομμάτι της διαχείρισης αυτών των χρημάτων καθώς στις περισσότερες ομάδες και στη δική μας ακόμη πιο πολύ, υπάρχουν πολλά λαμόγια - αλλά ειλικρινά, αν δεν μπορούμε το 2019 να φτιάξουμε ένα τέτοιο μοντέλο άντλησης πόρων, τότε χέσε μέσα Πολυχρόνη!

Έχω να σου πω τουλάχιστον 10 παραδείγματα που σήμερα ο μέσος ΑΕΚτζής μπορεί να πληρώνει ή πληρώνει ήδη ένα ελάχιστο μηνιαίο ποσό - χρήματα που θα πηγαίνουν απ' ευθείας σε μεταγραφές.

1. Δώσε 10 Ευρώ το μήνα και πάρε δωρεάν π.χ. κάτι από ένα χορηγό σε μορφή πόντων ή credits για αγορά κάποιου προϊόντος του χορηγού.

2. Δώσε 5 Ευρώ το μήνα για ένα AEK app το οποίο θα μπορείς να βλέπεις π.χ. Live τις προπονήσεις της ομάδας σου ή να τις επισκέπτεσαι.

3. Δώσε 10 Ευρώ το μήνα για να βλέπεις live stream τους αγώνες της ΑΕΚ στο εξωτερικό ή στο εσωτερικό ή και εγώ δεν ξέρω μέσω ποιας συνδρομητικής (δουλεύει ήδη στο εξωτερικό αυτό).

4. Δώσε 5 Ευρώ το μήνα και στο διαρκείας σου θα έχεις κληρώσεις ή επιλογή θέσης ή και γω δεν ξέρω τι άλλο.

5. Βάλε 10-20 Ευρώ πάνω στη φανέλα. Και επειδή υπήρξε ειρωνία...θα σας πω μερικά νούμερα...η φανέλα του Ντέμη με το 11 πούλησε 30.000 κομμάτια...η φανέλα του Ριβάλντο στον Ολυμπιακό πάνω από 45.000. Η φανέλα του Βιερίνια στον ΠΑΟΚ έχει πουλήσει πάνω από 20.000 κομμάτια. Μιλάω για πωλήσεις συνολικά όλα τα χρόνια που έπαιζαν.

6. Αύξησε τα εισητήρια διαρκείας. Κι εδώ μην μου πείτε για πολιτική κοινωνικής ευαισθησίας για να μαζεύονται 5.000....μιλάμε για αναβάθμιση του προϊόντος του γηπέδου. Για να πας θέατρο και να δεις μια μαλακία παράσταση πληρώνεις 20 Ευρώ και για να πας σινεμά 7 Ευρώ. Εσείς τι λέτε....υπάρχει πελατειακή βάση μεγαλύτερη από την οπαδική στο "Αλίκη" ή στα village? Βάλε υπηρεσίες σωστές και ασφάλεια με video recognition να μην γίνεται το γήπεδο άντρο μπαχαλάδικων και θα δεις τι θα γίνει.

Και άλλα και άλλα και άλλα...δοκιμάζεις πράγματα και κρατάς αυτά που πετυχαίνουν.

Διαφορετικά, περίμενε το κάθε λαχείο Ντέλετιτς και ας τρώμε στα μούτρα παίκτες σαν τον Αιντάρεβιτς, τον...Τσάνκο και για τους πιο παλιούς τον Μάλμπασα και τον ... Ραμπεσατρανά.

Έχετε ή δεν έχετε συνειδητοποιήσει ότι η φετινή ΑΕΚ για να είναι ανταγωνιστική την επόμενη σεζόν θέλει τουλάχιστον 8 μεταγραφές 1ης γραμμής;

Θα ηθελα αν μπορεις να μου πεις ενα συνολικο ποσο τον χρονο που θα πρεπει να ριξει ένας ενεργος οπαδος στην ομάδα για να γινονται ολα αυτα. Με διαρκειας φανελες συνδρομες μεταγραφικη εισφορα ολα μεσα παρακαλω, αν μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, The Magician said:

Γιατι ηταν αποτυχημενη η επιλογη Ματιασεβιτς; Επειδη λειτουργουσε σαν κανονικο λαμογιο ΤΔ και οχι σαν τον αλλον που γυρναει λατερνα-φτωχεια και φιλοτιμο;

Θα μου πεις που να ξερε ο Ματιασεβιτς. Σωστο κι αυτο. Να ρωτουσε τον Μπάγεβιτς ο Ματιασεβιτς.

Έτσι, μάλιστα !!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
  • George_D unfeatured this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×