Jump to content

George_D
 Share

Recommended Posts

20 minutes ago, nikos said:

Σωστο.

Το προβλημα ειναι οτι καθε χρονο ψαχνεις για φορ, οσο καλος και να σου βγει ο προηγουμενος.

Και καλα ο Πονσε σου προσφερε, με τον Μπογε εγινε η ιδια μανουρα χωρις καν να σου προσφερει για εναν χρονο.

Το point μου ειναι οτι οι δανεισμοι με οψιον του Λυμπεροπουλου περισυ, ουσιαστικα ηταν δανεισμοι χωρις οψιον. Αυτο. 

 

 

Σωστο απο την μια αλλα απο την αλλη η ομαδα τα τελευταιο χρονια εχει παρει δανεικους φορ τον πονσε τον αραουχο τον λιβαγια και πραγματικα ειναι ολοι εξαιρετικοι παιχτες οποτε αν δεν μπορει βαση λεφτων να αγορασει εγω το βρισκω σωστο οι παιχτες διαφορας να ναι δανεικοι 

 

Ο νπογιε δεν επιασε αλλα σκεψου να σαι δανεικος σε μια ομαδα και να παθαινεις σοβαρο τραυνατισμο μεχρι να γυρισει η σεζον χαθηκε.

 

Διαφωνω στο να παιρνουν δανεικους με 300 χιλ συμβολαιο που δεν παιζουν στης ομαδες ιδιας δυναμικης η και χειροτερης με νας βλεπε τριστασον οικονομου αλεφ

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, firebird said:

Με τον Livaja (και αυτό που έκανες με Boye-Alef και δεν κατάφερες να κάνεις με Ponce) είναι ότι τους έβαλες να υπογράψουν προσύμφωνο. Με άλλα λόγια, έκανες την διαπραγμάτευση του συμβολαίου, πριν δώσεις την ρήτρα.
Νομίζω ακροβατεί στο πόσο νόμιμο είναι, φαντάζομαι μάλλον πάει προς το νόμιμο επειδή λόγω οψιον υπάρχει ένα προκαθορισμένο (maximum) ποσό που θα δώσεις και σίγουρα θα είναι δικός σου ο παίκτης, ενώ χωρίς την οψιόν μπορεί η Roma/Las Palmas/Genoa/Braga να σου πει εγώ δεν τον πουλάω για κανένα ποσό.

Αν ειναι ετσι, ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα με την περσινη συμφωνια, κατι που τονιζει περισσοτερο το point μου των συμφωνιων μιας χρησης που λεω.

Εντωμεταξυ περισυ ανακοινωσες αυτο το γενικολογο, απλα για τις εντυπωσεις προφανως

Η ΠΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει τη συμφωνία της με την AS Roma για τον δανεισμό του Αργεντινού επιθετικού, Εζεκιέλ Πόνσε για τη σεζόν 2018-19 με δικαίωμα επέκτασης της συμφωνίας και αγοράς του ποδοσφαιριστή τον Ιούνιο του 2019

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω εύλογα και δίκαια, ποντάρουν πολλά στην ΑΕΚ στην δουλειά που έχει γίνει από τον «Λύμπε» σε σχέση με τον παίκτη, όπως και στις επαφές όλη την σεζόν με την Ρόμα, με τελευταίες αυτές στην παρουσία του στο μεταγραφικό «forum» στην Βαρκελώνη.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, goku21 said:

 

 

Σωστο απο την μια αλλα απο την αλλη η ομαδα τα τελευταιο χρονια εχει παρει δανεικους φορ τον πονσε τον αραουχο τον λιβαγια και πραγματικα ειναι ολοι εξαιρετικοι παιχτες οποτε αν δεν μπορει βαση λεφτων να αγορασει εγω το βρισκω σωστο οι παιχτες διαφορας να ναι δανεικοι 

 

Ο νπογιε δεν επιασε αλλα σκεψου να σαι δανεικος σε μια ομαδα και να παθαινεις σοβαρο τραυνατισμο μεχρι να γυρισει η σεζον χαθηκε.

 

Διαφωνω στο να παιρνουν δανεικους με 300 χιλ συμβολαιο που δεν παιζουν στης ομαδες ιδιας δυναμικης η και χειροτερης με νας βλεπε τριστασον οικονομου αλεφ

Για Τριστασον, Οικονομου, Αλεφ συμφωνω.

Θα συμφωνουσα μαζι σου και για Πονσε-Μπογε, αλλα παιρνοντας δανεικους με απλησιαστες οψιον,

1)οπως αποδεικνυεται μετα απο 1 χρονο μαλλον τους κουνας μαντηλι και φτου κι απο την αρχη

2) δεν φτιαχνεις περιουσιακα στοιχεια ετσι ως ομαδα.

Για μενα πρεπει να δανειζεσαι 1 παικτη το πολυ που να μην μπορεις ουσιαστικα να τον παρεις (πχ 1 Αραουχο ή 1 Πονσε τον χρονο).

και φυσικα να μην ακουμε πιπες οτι μπορει και να πληρωσεις οψιον 6 και 7 μυριων γιατι πονανε τα μυαλα μας.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nikos said:

Αν ειναι ετσι, ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα με την περσινη συμφωνια, κατι που τονιζει περισσοτερο το point μου των συμφωνιων μιας χρησης που λεω.

 Εντωμεταξυ περισυ ανακοινωσες αυτο το γενικολογο, απλα για τις εντυπωσεις προφανως

Η ΠΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει τη συμφωνία της με την AS Roma για τον δανεισμό του Αργεντινού επιθετικού, Εζεκιέλ Πόνσε για τη σεζόν 2018-19 με δικαίωμα επέκτασης της συμφωνίας και αγοράς του ποδοσφαιριστή τον Ιούνιο του 2019

 

Αυτές είναι πάντα οι ρήτρες με τις ομάδες. Στο NBA (και γενικά στην Αμερική) υπάρχει η λογική της μεταβίβασης συμβολαίου σε άλλη ομάδα. Στο ποδόσφαιρο πάντα σε μεταγραφή πρέπει να γίνει νέα διαπραγμάτευση για το συμβόλαιο.

Για τον Ponce ναι, ήταν μιας χρήσης δεδομένου ότι ο παίκτης παίρνει χρήματα πολύ πάνω από αυτά που αντέχεις. Για Alef/Boye συζητιέται (δυνητικά θα μπορούσες να τους αγοράσεις σε δόσεις) απλά κανείς από τους 2 δεν έπιασε άρα δεν νομίζω να χρειαστεί να το μάθουμε.

Για την ανακοίνωση οκ, εδώ μάθαμε 3 χρόνια μετά ότι ο Λάδαροθ ήταν δανεικός, αυτό σου φαίνεται περίεργο; :P
Και για να μην λέμε και μόνο τα δικά μας, οι γαύροι είναι ακόμα χειρότερα με παίκτες να μαθαίνουν ότι ήταν δανεικοί (Εμενίκε) ενώ είχαν ανακοινωθεί ως μεταγραφές και ανακοινώσεις από την Nottingham μεταγραφών ελεύθερων παικτών για ποδοσφαιριστές που αφέθηκαν 2 λεπτά πριν από τον γαύρο (Καπίνο).

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στο περσινό πρωτάθλημα πάντως, οι 3 βασικοί πρωταγωνιστές, δηλαδή Αραούχο, Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος, ήταν δανεικοί, όπως μάθαμε το καλοκαίρι για τον τελευταίο. Δεν είναι κακό να παίρνεις δανεικούς, αν χτίζεις ομάδα μιας χρήσης. Αν θες να κάνεις κάτι μακροπρόθεσμο, προφανώς δεν γίνεται. Αλλά, όπως φαίνεται, ο μεγαλομέτοχος δεν βλέπει και πολύ μακροπρόθεσμα την ομάδα, μάλλον μετά την ολοκλήρωση του γηπέδου θα αναχωρήσει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω για Πονσε αν μου λεγανε τι παικταρας θα βγει αλλα μονο ενα χρονο μπορει να κατσει, παλι θα τον επαιρνα.

Απο κει και πέρα δεν είναι λαθος της ομαδας η ελευση Πονσε Μπογιε Αλεφ Οικονόμου ως δανεικοι. Τα λάθη ξεκινάνε αμέσως μετά την ελευση και έχουν να κανουν με 

Α)την αγορά με ρητρα του Οικονομου(εγώ τον θελω στο ρόστερ αλλα ποιο εκατομύριο ρε μαλακες)

Β)το μη ψηστήρι στον Πονσε(δεν πιστευω ότι έγινε καμιά σοβαρή προσπάθεια για να μεινει, πχ να κανεις συμμαχο τον παιχτη, να του δωσεις ένα οραμα στην ομαδα κτλ)

Γ)τα πάντα σε σχέση με τον Μπογε, και όσο ηταν τραυματιας, και όσο σερνοτανε και τωρα που αναγεννήθηκε, το χουμε χειριστει λαθος και ας μην έδειξε ο παικτης οτι αξιζει να ασχοληθεις παραπανω(στο μεγαλύτερο διαστημα της σεζον), αλλα είναι ένας παίκτης που φαίνεται ότι αν τον αγοράσεις με κανα 3αρι χαμένος δε θα βγεις

Μονο με τον Αλεφ απο αυτα που γραφτηκαν το παιξαμε σωστα, η ρητρα είναι 1.750 και εχουμε δώσει 0.250 ως τωρα ή καπως έτσι, προτειναμε μύριο κασέρι, έίπαν όχι, δεν τον κοστολογούμε σωστα για παραπάνω αλλα τον υπολογιζουμε για φέτος, καλη μπίζνα.

Το καλοκαιρι αν δεν αποκτηθει ο Πονσε, η διοικηση 2ο καλοκαιρι σερί κρεμάει τον εαυτό της και την πολιτική που ακολούθησε 

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Εγώ πιστεύω μια χαρά πληρώνεις τα 6μύρια αν η αποπληρωμή είναι σε δόσεις (2-3 δόσεις σε 2-3 χρόνια ξέρω γω), από την στιγμή που ο παίκτης θα πουληθεί άνω των 12εκ αν κάνει άλλη μια χρονιά έτσι.Nα δώσεις 6μύρια κατευθείαν δεν μπορείς. Δεν νομίζω να μπορεί ούτε ο μπαοκ δηλαδή εκτός κι αν πουλήσει κανέναν πάλι για 10μύρια (ή τουλάχιστον τον πουλήσει στα χαρτιά τόσο).

Πιστεύω το πρόβλημα είναι είτε:
   1) Ο κ. Δημήτρης ξέρει ότι ο Λύμπε δεν μπορεί να πουλήσει όχι μόνο ρακέτες αλλά ούτε φρέντο σε ελληναρά στην παραλία, οπότε κινδυνεύει να σκάσει τόσα χωρίς λόγο
   2) Το συμβόλαιο με την εφορία
   3) Τα προβλημάτα που μπορούν να δημιουργηθούν με τέτοιο συμβόλαιο στα αποδυτήρια σύμφωνα με την φαντασία του κ. Δημήτρη
   4) Δεν είναι στην φαντασία του κι όντως παίκτες βετέντες τύπου Μάνταλου κι όλη η άμπαλη ελληνική παροικία αρχίσει να τσινάει επειδή ο παικταράς θα βγάζει τα διπλάσια, τριπλάσια και τετραπλάσια από αυτούς ενώ δεν ξέρει να λέει ούτε μαλάκα. 
   5) Δεν θέλει να πληρώνει ισπανόφωνο διερμηνέα πλέον κι έμαθε ότι οι γιουγκοσλάβοι διερμηνείς είναι πιο φθηνοί
   6) Ο Πόνσε κλέβει τις γκόμενες του αρχηγού (πχ την κανονική Φαρμάκη κι όχι την ιμιτασιόν κοκ)
   7) Συνδυασμός παραπάνων

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikos said:

Τυπικα δεν υπαρχει να τα βρεις με τον παικτη. Αν θες δινεις 6 (ή 7) και το συμβολαιο του κι οποιος θελει ας σου δωσει μετα 8 κι αν συμφωνεις του τον πουλας. Αλλιως τι οψιον ειναι αυτη;

Θα μου πεις (σωστα), οτι αν δεν θελει ο παικτης πώς θα πας να τα σκασεις και να τον εχεις δυσαρεστημενο;

Ε, οκ, στα ιδια καταληγουμε.

Πηρες παιχτη που μονο με θαυμα μπορεις να τον κανεις οριστικα δικο σου, αλλα περισυ ακουγαμε εξυπναδες οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολο και οτι γραφουμε μλκιες και γκρινιες.

Καιπερς

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν το πρόβλημα είναι το συμβολαιο και δεν το σηκωνουμε, αν είχες τεχνικο διευθυντή, πας και του λες του Πονσε πως θα τον αφήσεις να παει σε οποια ομάδα θέλει με ένα ποσο που απαιτεις ναβμπει στα ταμεια σου και να σου φέρει προτάσεις. Αν δηλαδη υπάρχει ομάδα που διατιθεται να δώσει 9 10 μύρια για τον παικτη, γιατι να μην κοιτάξεις να βγάλεις 2 3 εσυ? Μας περισσεύουν και δεν το ξέρω?

Link to comment
Share on other sites

Αλλη ιστορια ο Καιπερς. Για τους δανεικους με οψιον αγορας λεμε.

Αναλυθηκε παραπανω, και τελικα οπως και να εχει ηταν τρομερα δυσκολο απο την αρχη.

 

Φυσικα καποιος θα πει ρε μεγαλε δεν υπαρχει σαλιο, οποτε ή ελευθερους ή δανεικους θα παιρνουμε. 

Σωστο αλλα ετσι ουτε (δηθεν) χτιζεις που συνηθιζουν να δικαιολογουνται οι πτωχες διοικησεις, ουτε αγοραζεις κατι ετοιμο.

Απλα σπρωχνεις τον χρονο.

Με αυτα και με αυτα, ερχεται καλοκαιρι 2019 και το μεγαλυτερο περιουσιακο σου στοιχειο ειναι ο Βασιλακης ο Μπαρκας.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nikos said:

Τυπικα δεν υπαρχει να τα βρεις με τον παικτη. Αν θες δινεις 6 (ή 7) και το συμβολαιο του κι οποιος θελει ας σου δωσει μετα 8 κι αν συμφωνεις του τον πουλας. Αλλιως τι οψιον ειναι αυτη;

Θα μου πεις (σωστα), οτι αν δεν θελει ο παικτης πώς θα πας να τα σκασεις και να τον εχεις δυσαρεστημενο;

Ε, οκ, στα ιδια καταληγουμε.

Πηρες παιχτη που μονο με θαυμα μπορεις να τον κανεις οριστικα δικο σου, αλλα περισυ ακουγαμε εξυπναδες οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολο και οτι γραφουμε μλκιες και γκρινιες.

Είναι ακριβώς όπως στα είπε και ο @firebird

Με τον Πόνσε έχεις υπογράψεις συμβόλαιο μονάχα για τη σεζόν 18-19 (γιατί δεν του δινες το 1,2 μύρια που ήθελε) και για το μέλλον, πλην της ομάδας του θα πρέπει να τα βρεις και με τον ίδιο προκειμένου να υπογράψει συμφωνία και για μετά το καλοκαίρι του '19.

Ο Λιβάγια από την άλλη με το που ήρθε υπέγραψε και τριετές συμβόλαιο που ξεκινούσε από το 2018 και ενεργοποιούνταν αυτόματα σε περίπτωση που ενεργοποιούσες την οψιόν με την Λας Πάλμας. Έτσι αυτόν τον είχες ''δεμένο'', κάτι που με τον Πόνσε δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτον, επομενως εχεις κανει ακομα μεγαλυτερη τρυπα στο νερο με το “deal” Λυμπε.

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν πολυσυμφωνω με τους δανεικους.Αντε να εχεις εναν το πολυ δυο και απο αυτους ο ενας να ειναι ακριβος οπως λες.

Τωρα να εχεις 4 και οι 3 να ειναι απλησιαστοι οικονομικα, το κανεις το πολυ για μια χρονια να περασεις οπως οπως και ελπιζεις να μπορεσουν να σε βοηθησουν σε αυτην την χρονια και ισως να κανουν και γκελ στον κοσμο που θα ειναι τοσο ακριβοι και μαζευτουνε να τους δουνε.

Επισης υπαρχει παντα το ενδεχομενο αν ειναι μικροι και ακριβοι οπως οι δικοι μας οτι μπορει σε 1-2 (το πολυ) χρονια να πιασουν (σε ομαδα του εξωτερικου εννοειται) και να παρουν μεταγραφη σε καποια μεγαλη ομαδα ενω το βιογραφικο τους θα γραφει και ΑΕΚ και θα ειναι μια τιμη αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Οι δανεικοι παντως εναρμονιζεται με όλη την λογική χτιζουμε γήπεδο και όχι ομάδα. Επίσης, καλλιο δανεικος Πονσε μια χρονια παρά Χρυσανθοι ΧοντροΑλμέιδες και Τιμιοξύλο με συμβόλαιο.

Αλλά ρε πουστη, αν έχεις ρήτρα και σου βγαινει ο παικτης, πλερώ και κρατα τον. Και δώστου 1.5 καθαρα 4ετές και πούλα τον του χρόνου

Link to comment
Share on other sites

Αν τα βρεις με τον παικτη τοτε καλο θα ηταν να πανε στην Ρομα και να τους πουν οτι θελουν το 50% των δικαιωματων του παικτη με 4εκ και ας τα πληρωσουμε σε 4 δοσεις. Προτιμοτερο βεβαια να παιξει ανταλλαγη με Μπαρκα.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο προβλημα με τον Πονσε ειναι το συμβολαιο. Ολοι οι δανεικοι με option εχουν υπογραψει συμβολαια εκτος απο τον Πονσε για τον απλουστατο λογο οτι η ΑΕΚ δεν σηκωνει 1,2 εκατ. συμβολαιο χωρις την εφορια. Μιλαμε για παικτη που κοστιζει 1.8 εκατ. μονο για τον πρωτο χρονο, διοτι το συμβολαιο του ειναι κλιμακωτο.

Η ρητρα και η συμφωνια με τη Ρομα ειναι πολυ απλη και συμφερουσα κιολας διοτι σου επιτρεπει να ξεκινησεις απο συνιδιοκτησια και ποσοστο 50% και να πας μεχρι και το 90% των δικαιωματων του παικτη, Δεν σηκωνεις ομως το συμβολαιο και ο μανατζερ του παικτη δεν κουβεντιασε καν στη βαση των 800 χιλιαδων που εφτασες να προσφερεις.

Ο Μπογε εχει υπογραψει, ο Οικονομου ειχε υπογραψει και τον πηρες νωριτερα με 400 χιλιαδες, ο Αλεφ εχει υπογραψει, γιατι ολοι ειναι στις οικονομικες σου δυνατοτητες. Ο Πονσε δεν ειναι στις οικονομικες σου δυνατοτητες. Σαν ομαδα φτανεις μεχρι συμβολαια Αραουχο, δηλαδη 0,8 εκατ. το ταβανι. Ο Λιβαγια θα παρει τοσα του χρονου, μετα ειναι ο Πετρος με 0.65 και μετα ο Σερβος με 0.55.. Οι υπολοιποι ποδοσφαιριστες κυμαινονται απο τα 80 μεχρι τα 450 χιλιαρικα. 

Συμβολαιο Πονσε αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα σηκωνει εμπρακτως μονο ο ΠΑΟΚ που δινει σε αρκετους πανω απο εκατομμυριο. Το αν ο παικτης μπορει και θελει να παει στον ΠΑΟΚ ειναι αλλη κουβεντα, οπως και το εαν ο ΠΑΟΚ μπορει να βρει μια συμφωνια και σε ποια βαση με τη Ρομα για τα δικαιωματα του.

Σημαντικες παραμετροι ειναι οτι ο παικτης εχει εναν χρονο ακομα συμβολαιο με τη Ρομα και θα παρει 1.4 εκατ. για το 19/20, δευτερον οτι ο Μοντσι πηρε ποδι και τριτον οτι εμπλεκεται σε καθε μεταγραφικο σεναριο με ανταλλαγες ή πωλησεις στη Ρομα διοτι αν πουληθει θα πουληθει φετος. Αυτα που γραφουνε οι δικοι μας οτι θα υπογραψει στη Ρομα και θα μας τον ξαναδανεισει με τους ιδιους ορους ειναι παραμυθια για μικρα παιδια.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Να κόψουν τον λαιμό τους και να σκιστούν να τον πείσουν σε ενα 4ετες 1.1-1.25-1.6-1.6.

Αφού τον Οικονομου τον πήρες με 400 χιλιάρικα μόνο, πολύ καλό ντιλ. Ας ψαχτούν και για Μπογιέ με 2+2+20%

Link to comment
Share on other sites

Εγω εξακολουθω να πιστευω οτι εαν του προσφερεις 1εκ+μπονους ο παικτης θα μεινει. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να φτασεις τετοιο συμβολαιο για να πεσει και ο παικτης λιγο και να τα βρειτε. Οπως ειπε και ο Μαγος 800κ ειναι το ταβανι σου.

Link to comment
Share on other sites

ο Ζουγανελης ή ο Κατσικοκερης ειναι αυτος? ?

 

εντωμεταξυ η "δικη μας" live sport μιλαει για 2,7 εκ. καβα  απο τα συμβολαια Πονσε, Μπογε, Αλεφ, Λαμπροπουλου δειχνοντας προφανως και το μελλον και των 4.

Link to comment
Share on other sites

το βασικο θεμα ειναι ποιον θα χεις προπονητη και τι συστημα θα παιξει. αν εχεις  τυπου ουζουνιδη που ανεβαζει τα μπακ ψηλα, θες αλλους παικτες στα ακρα. αν τα μπακ σου πανε μεχρι τη σεντρα καλος ο μπακακης και ο καθε μπακακης

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο καλοκαίρ προμηνύεται. Θα ακούσουμε πολλούς παπάδες μεχρι να βρούμε τον επόμενο ....Αλεφ. 

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
  • George_D unfeatured this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×