Jump to content

Recommended Posts

Guest Tasos

Θα το ξαναπώ και ρίξτε πέτρες και φωνές...η μόνη λύση είναι μια λύση πολυμετοχικότητας.....μια ομάδα που θα βάζει χρήματα με τη μορφή Αμοιβαίου Κεφαλαίου σε μεταγραφές και θα τα παίρνει πίσω σε μορφή επένδυσης από το κέρδος της πορείας.

Έχουμε καταστραφεί από "Εγγυητές"...θέλουμε "Επενδυτές"...και να σας πω και το άλλο;

Μόλις τελειώσει το γήπεδο, θα τον πιούμε ακόμα χειρότερα. Ο λαθρέμπορος θα πουλήσει την ΠΑΕ και θα κρατήσει το γήπεδο να του κόβουμε εισητήρια εις τον αιώνα... μοντέλο Κόκκαλη.

Εάν δεν ευλογήσει ο Θεός να τον μαζέψουν οι Αμερικανοί θα τον πινουμε μέχρι να βγάλει η Ν. Φιλαδέλφεια πετρέλαιο.

Η ομάδα την επόμενη χρονιά θα έχει ρόστερ χειρότερο και από του Άρη:

Τσιντώτας

Χουλτ - Τσιγκρι - Οικονόμου - Βασιλαντωνόπουλος (κλωναρίδης)

Κρίστι - Σιμόες (Σάμπα - 2ος μέσος)

Λόπεζ (Ντέλεσιτς) - Μάνταλος (Μπακασέτας) - Αλμπάνης (εξτρέμ)

Φορ (Γιακουμής)

 

Μπάρκας - Λιβάγια - Γαλανόπουλος πουλούνται όπως είναι επιπλωμένοι. Στόχος 4-7 μύρια από τις πωλήσεις. Τα ίδια -1 (για τη τσέπη του Εγγυητή) για μεταγραφές.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Ban Viveur said:

Ένα μόνο με οδηγεί σε λογικό συμπέρασμα. Το Ελάφι έχει τον ίδιο Μάνατζερ με κάποιον αθλητή μας  προς πώληση 

Καλώς ήρθατε στον μαγικό κόσμο του κύριου Μαρινάκη 

Τίγρη μου, μέχρι και μούσι θα σε βάλει να αφήσεις 

Λες για αυτόν που έφερε Άλεφ σε εμάς και Ζαμπά στον παοκ?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Ban Viveur said:

Ένα μόνο με οδηγεί σε λογικό συμπέρασμα. Το Ελάφι έχει τον ίδιο Μάνατζερ με κάποιον αθλητή μας  προς πώληση 

Καλώς ήρθατε στον μαγικό κόσμο του κύριου Μαρινάκη 

Τίγρη μου, μέχρι και μούσι θα σε βάλει να αφήσεις 

Λες για αυτόν που έφερε Άλεφ σε εμάς και Ζαμπά στον παοκ?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Tasos said:

Θα το ξαναπώ και ρίξτε πέτρες και φωνές...η μόνη λύση είναι μια λύση πολυμετοχικότητας.....μια ομάδα που θα βάζει χρήματα με τη μορφή Αμοιβαίου Κεφαλαίου σε μεταγραφές και θα τα παίρνει πίσω σε μορφή επένδυσης από το κέρδος της πορείας.

Έχουμε καταστραφεί από "Εγγυητές"...θέλουμε "Επενδυτές"...

Φίλε Αναστάση, σεβαστή η γνώμη σου ασχέτως αν συμφωνεί κανείς μαζί της ή όχι.

Καλόν θα ήτο όμως να μην "βάζουμε ιδέες" σε επιρρεπή και παρορμητικά μυαλά.

Έχει που έχει "σπουδάσει" (και με ιδιαίτερα μαθήματα λένε οι κακιές οι γλώσσες) το Σωκράτειο μοντέλο "Πλέρωνε ΟΥΕΦΑ να κουμαντάρω εγώ", ας μην του βάΝωμε κι εμείς ... πειρασμούς με μοντέλα "Πλερώνετε κορόϊδα να κουμαντάρω εγώ".

:ph34r:?

Link to comment
Share on other sites

Guest Tasos

Άσχετο 1....ο Εθνάρχης και οι φίλοι του, διαβάζουν το χεσίδι των οπαδών ή απλά στα @@ τους;

Άσχετο 2... Αν τα διαβάζουν προβληματίζονται ή τα διαβάζουν και επίσης στα @@ τους;

Άσχετο 3....Αν προβληματίζονται, είναι τόσο μαλάκες που τα απορρίπτουν;

Link to comment
Share on other sites

Guest Tasos
Just now, Νονός said:

Φίλε Αναστάση, σεβαστή η γνώμη σου ασχέτως αν συμφωνεί κανείς μαζί της ή όχι.

Καλόν θα ήτο όμως να μην "βάζουμε ιδέες" σε επιρρεπή και παρορμητικά μυαλά.

Έχει που έχει "σπουδάσει" (και με ιδιαίτερα μαθήματα λένε οι κακιές οι γλώσσες) το Σωκράτειο μοντέλο "Πλέρωνε ΟΥΕΦΑ να κουμαντάρω εγώ", ας μην του βάΝωμε κι εμείς ... πειρασμούς με μοντέλα "Πλερώνετε κορόϊδα να κουμαντάρω εγώ".

:ph34r:?

Αναστάση με έλεγε ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου....να σαι καλά αδελφέ.

Προφανώς και δεν μπαίνουν στην εξίσωση οποιοσδήποτε από το παρόν, το παρελθόν μοντέλο διοίκησης. Μιλάω για Διοίκηση Fund, που αν δεν  έρθει έγγριση από τους μετόχους  και δεν πέσει κέρδος σε αυτούς, φεύγουν κεφάλια εν ριπή οφθαλμού. Μιλάμε για Διαχείριση που σε 5 χρόνια στο τιμόνι, θες μετά σανατόριο στην Μακρόνησο για να συνέλθεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tasos

Επειδή οι καιροί πάντως είναι βρώμικοι....θα ήθελα - εκτός κι αν διαφωνείται - να γίνει ένα τόπικ μόνο για τους Δημοσιογράφους της ΑΕΚ...να γράφουμε και λίγο πιο λιανά τι "υπηρετεί" ο καθένας τους. Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tasos

Ας μιλήσουμε για μπάλα...

Θέλουμε

1) Δεξι Μπακ με τα εξής χαρακτηριστικά: Ταχύτητα, καλή σέντρα & τεχνική, ας υπολείπεται αμυντικά εφόσον το καλύπτει με την ταχύτητα. Σημαντικό τα πνευμόνια να μπορεί να κινείται 90' πάνω κάτω την γραμμή αν χρειαστεί. Ιδανική ηλικία 22-25.

Νομίζω, εάν έβαζα φωτογραφία στο δεξί μπακ θα ήταν του Μασούρα...αλλά τον πήρανε άλλοι!

2) Δύο Στόπερ: Βασικό να είναι και οι δύο ταχύτατοι και δυνατοί στο ψηλό παιχνίδι. Τεχνική δεν θα πεθάνουμε κιόλας...δεν τους θέλουμε και για επιθεση, αλλά όσο πιο γρήγορα καθαρίζουν μια φάση με ασφάλεια τόσο πιο γρήγορα ανεβαίνει η ομάδα. Πρέπει να είναι εγκεφαλικοί παίκτες.

Φωτογραφία: Σωκράτης Παπ + Κάρλος Γκαμάρα

3) Αμυντικό Μέσο....το Βουνό του Game of Thrones: Ψηλό, πανέξυπνο, να κόβει παντού και πάντα (είτε λόγω ταχύτητας ή λογω εμπειρίας) και να σηκώνει το κεφάλι με τη μία. Αν δεν έχει την κοντή πάσα, ας έχει την μακρινή.

4) Δύο Εξτρέμ...μοντέρνας κοπής: Ταχύτητα - Ταχυδύναμη που σκοτώνουν, ντρίμπλα και δεισδυτικότητα στο 1 εναντίον..3 στο φουλ.

Ένα θα σας πω....στις μικρές ηλικίες..υπάρχουν κάτι ρονάλντο, νευμάρ 17χρονα...να πάθετε πλάκα. Αλλά επειδή εδώ στο Ελλάντα, αν δεν πάει 25 ο παίκτης δεν βλέπει 11άδα - γιατί πρεπει να τρώνε και οι ημέτεροι από τις μεταγραφές - θέλω έναν Τζόρτζεβιτς και έναν Ποντένσε (παραδοσιακά, ο γαύρος είχε τα καλύτερα εξτρέμ).

5) Φορ Περιοχής: Επειδή ειδαμε και πόνσε και αραούχο, ένας δηλαδή του κουτιού και ένας του απ' έξω, θέλω Πόνσε.

6) Επιτελικό: Αυτό τον θέλω κερασάκι αν φύγει Μάνταλος ή Μπακασέτας. Μου λείπει ο Τσιάρτας!

Θέλω Τεχνικό Δντή και Μπιέλσα προπονητή.

 

Link to comment
Share on other sites

Μεσα και Κατελαρης.

Τα πρωτα ονοματα που διερρευσαν αμεσως αφου το αφεντικο ειπε στους παικτες οτι ειναι λιγοι.

Μιλαμε για αθλητΑς για τους οποιους δεν πρεπει να ενδιαφερεται ουτε ο Σπανος.

Ντρεπεται και η ντροπη.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vargas21 said:

Ο Μπρουνο λεει στοχος του γαυρου , Αν ακουγόταν για μας θα ξενερώναμε παλι. 

Καλα θα καναμε. Ο γαυρος θα τον στειλει δανεικο, εμας θα ερχοταν για σουπερ σταρ και γουαναμπι μελλοντικος αρχηγος

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Bukowski said:

Καλα θα καναμε. Ο γαυρος θα τον στειλει δανεικο, εμας θα ερχοταν για σουπερ σταρ και γουαναμπι μελλοντικος αρχηγος

Αυτο δεν το ειχα σκεφτει. Θα τον αφηνε ο πεδρομανδαλος?

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση της ΑΕΚ στον Αλιού Ντιένγκ αποκαλύπτουν οι Γάλλοι. 

Σύμφωνα με το «France Football» oι «κιτρινόμαυροι» έχουν καταθέσει πρόταση στην MC Alger για την απόκτηση του Αφρικανού χαφ, με την αξία του να είναι στο μισό εκατομμύριο ευρώ, δηλαδή τα μισά χρήματα από αυτά που θέλει η Μπράγκα για τον Άλεφ. 

«Για ορισμένους παρατηρητές ο Ντιένγκ είναι ίσως ο καλύτερος παίκτης στο Αλγερινό πρωτάθλημα. Ο Ντιένγκ έχει συμβόλαιο ως το 2020 και έχει ήδη μία προσφορά από την ΑΕΚ των Αθηνών. Υπολογίζεται σε περίπου 500.000 ευρώ», αναφέρεται στο δημοσίευμα μεταξύ άλλων.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikos said:

Μεσα και Κατελαρης.

Τα πρωτα ονοματα που διερρευσαν αμεσως αφου το αφεντικο ειπε στους παικτες οτι ειναι λιγοι.

Μιλαμε για αθλητΑς για τους οποιους δεν πρεπει να ενδιαφερεται ουτε ο Σπανος.

Ντρεπεται και η ντροπη.

Ξερει τι κανει ο Μελισσανιδης. Σου τσαμπουναει τους ανυπαρκτους, μετα θα σου ρθει ο Μπουζουλατζιτς και θα χυνεις σα μουλαρι

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Διαβασα στοχος του Μανολο ειναι να φερει αλλο ενα 10αρι στην ομαδα. Εχουμε μπλεξει με μπαλαδοφατσες οχι αστεια

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Fadrhonc21 said:

Διαβασα στοχος του Μανολο ειναι να φερει αλλο ενα 10αρι στην ομαδα. Εχουμε μπλεξει με μπαλαδοφατσες οχι αστεια

Ναι γιατι εχουμε πολλα δεκαρια .... οτι εχουμε καποιους που νομιζουν οτι ειναι 10αρια εχουμε. 10αρι κανονικο δεν εχουμε

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το λαθος να διαβασω τον κυριο Βουλγαρη

Με βαση τα λεγομενα του ΔΕΝ καιγομαστε για 2 εξτρεμ (καιγομαστε για 1 μεχρι την προετοιμασια λεει), ΔΕΝ καιγομαστε για χαφ ανωτερου επιπεδου απο αυτους που εχουμε (αλλα 1 ακομα ιδιου επιπεδου με Σιμοες και Κρστιτσιτς)  ΔΕΝ χρειαζομαστε εξτρεμ διαφορας (απλα εναν "κανονικο περαν των Αλμπανη και Ντελετιτς"), και φυσικα ΔΕΝ χρειαζομαστε δεξιο μπακ. Καλα για αλλες θεσεις οπως αλλον στοπερ ή τερμα κλπ, ουτε για αστειο τετοιες κουβεντες.

Λεει φυσικα μετα για Πολωνια κλπ, δλδ τα ιδια ΕΜΕΤΙΚΑ που γινονται καθε χρονο, να καταλαβουν στην προετοιμασια αν θες αλλους, τωρα ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ.

Ετσι, για να μην τα λεμε μονο για τον κοφτε κεμπαμπ.

Ομαδα χωρις απαιτησεις, απο τους αρδ, μεχρι ενα τεραστιο ποσοστο του κοσμου.

ΥΓ: Για τα αγωνιστικά της ΑΕΚ και τα όσα πρέπει να αλλάξουν γράφω καθημερινά στο site. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα οι αλλαγές να είναι πιο «δυνατές». Δε θα προτρέξω και θα περιμένω μέχρι την έναρξη της προετοιμασίας. Η ΑΕΚ στο Κίελτσε πρέπει να πάει με ένα στόπερ επιπέδου Βράνιες (αγωνιστικά, μακάρι και με καλύτερο μυαλό), με ένα χαφ επιπέδου Κρστίτσιτς και Σιμόες, έναν τουλάχιστον κανονικό εξτρέμ (πέραν των Αλμπάνη και Ντέλετιτς) και έναν σέντερ φορ επιπέδου Αραούχο και Πόνσε.΄

Αν τους έχει αυτούς και δε φύγει κάποιος από τους παίκτες που υπολογίζονται θα είμαστε σε καλό δρόμο. Στην Πολωνία θα υπάρχει η δυνατότητα να διαπιστωθούν πράγματα, να μπούνε οι βάσεις και στη συνέχεια να γίνουν οι απαραίτητες προσθήκες. Οι 4 μεταγραφές όμως είναι απόλυτη προτεραιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Βγαινουν καθημερινα τα αρδακια και γραφουν: ο Χιμενεθ δεν θελει δεξι μπακ θα παιξει με τον Κλωναριδη, ο Χιμενεθ θελει να φερει δικο του 8-10αρι, ο Χιμενεθ κανει συμφωνια με τον Γιαννιωτα, ο  Χιμενεθ το ενα, ο Χιμενεθ το αλλο. Θεωρουν δηλαδη οτι εμεις καθομαστε και τα πιστευουμε ολα αυτα; Εγω το μονο που καταλαβαινω ειναι οτι τις (ελλιπεις ποσοτικα και ποιοτικα) κινησεις της διοικησης θα πανε να τις φορτωσουν στον Μανολο (εν μερει ισως και στον Λυμπε εαν χρειαστει, αλλα αυτος ειναι στο απυροβολητο, οσες μαλακιες κι αν κανει). Μια φορα βγηκε ο Χιμενεθ και ειπε τι θελει...2 εξτρεμ και απο τοτε δεν εχουν γραψει τιποτα σχετικο.

Edited by Aussie
  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως παντως κι ο Χιμενεθ ξερει που εχει μπλεξει, χαζος δεν ειναι, αλλα καθεται.

Φανταζομαι οχι απο αγαπη για τον Δικεφαλο, αλλα γιατι δεν θεωρει οτι εχει καλυτερη επαγγελματικη επιλογη απο το να σπασει το συμβολαιο του.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, nikos said:

Δυστυχως παντως κι ο Χιμενεθ ξερει που εχει μπλεξει, χαζος δεν ειναι, αλλα καθεται.

Φανταζομαι οχι απο αγαπη για τον Δικεφαλο, αλλα γιατι δεν θεωρει οτι εχει καλυτερη επαγγελματικη επιλογη απο το να σπασει το συμβολαιο του.

Οπως παραδοσιακα γινεται εδω και χρονια, σου απανταει προσωπικα ο Καζαμπουμπου:

Quote

Το θετικό της χθεσινής μέρας, ήταν η εμφάνιση του Μελισσανίδη και η παρουσία του σε Σπάτα και ΠΑΕ. Για μια τόσο έντονα προσωποπαγή εταιρεία όπως η ΑΕΚ, υπήρχε κενό εξουσίας ωσότου αναλάβει δράση ο Μελισσανίδης. Η ανάληψη της ευθύνης αποτελεί αναμφίβολα μια κίνηση που μόνο κάποιος που αισθάνεται σίγουρος μπορεί να κάνει. Για όσα ακολούθησαν όμως, δεν είμαι διόλου βέβαιος πως είναι 100% σίγουρος και ο ίδιος.

Φαινόταν το προηγούμενο διάστημα, ότι ο Μελισσανίδης και πολλοί ακόμα γύρω από την ΑΕΚ, είχαν αμφιβολίες για την επιλογή του Χιμένεθ. Ενδεχομένως, εάν κρίνω και από την απόλυτη σιωπή της ΑΕΚ στην πρεμούρα που υπήρξε από την πλευρά του προπονητή να θεωρηθεί η χθεσινή συνάντηση ως επικύρωση της παραμονής του, να υπάρχουν ακόμα. Αρα, ελλοχεύει ο κίνδυνος, η ΑΕΚ να προχωρά με μια επιλογή που δεν την πιστεύει απόλυτα, αλλά τη βολεύει ή ίσως να μην έχει άλλη διαθέσιμη.

Το θέμα προπονητή είναι άκρως κομβικό για την ΑΕΚ και συνιστά ένα ανοιχτό πρόβλημα στην εποχή Μελισσανίδη. Από την εποχή του Τουμπάκοβιτς ακόμα, αναζητείται απεγνωσμένα ο νέος Μπάγεβιτς. Το πρόβλημα στα δικά μου μάτια, ξεκινά από την αδυναμία της ΑΕΚ να ορίσει τις συντεταγμένες που θα πρέπει να υπηρετήσει ένας προπονητής. Δεν ξέρει δηλαδή που θέλει να πάει, ώστε να βρει και ποιος είναι αυτός που θα την οδηγήσει εκεί.

Κάποιοι λένε, ο καλός προπονητής κοστίζει και έχει απαιτήσεις. Εχετε την εντύπωση πως η ΑΕΚ έδωσε λίγα λεφτά στον Κετσπάγια, τον Ουζουνίδη ή πληρώνει με…ψίχουλα τον Χιμένεθ; Κάνετε λάθος. Το συμβόλαιο του Ισπανού πέρυσι, ήταν το υψηλότερο στη χώρα. Το ζήτημα δεν είναι το οικονομικό, ούτε ο Χιμένεθ είναι κάποιος «βολικός» όπως κάποιοι ενδεχομένως νομίζουν. Το θέμα είναι πως στην ΑΕΚ, δεν υπήρχαν οι εναλλακτικές επιλογές που θα έδιναν άμεσα την απάντηση στο ζήτημα του προπονητή.

Κατά τη γνώμη μου, το ζήτημα δεν είναι ο Χιμένεθ. Το θέμα της ΑΕΚ υπερβαίνει κατά πολύ τον Ισπανό και τον εκάστοτε προπονητή. Το πρόβλημα της ΑΕΚ δεν είναι καν το οικονομικό. Η ΑΕΚ είναι μια ομάδα που έχει συγκεκριμένη οικονομική πολιτική. Σωστή κατά την άποψη μου. Για να την τηρήσεις και να δημιουργείς ανταγωνιστικό σύνολο, να επαναλάβεις τις επιτυχίες των περασμένων ετών, πρέπει να δουλέψεις περισσότερο. Τον διπλάσιο και τριπλάσιο χρόνο από όσο καταναλώνουν οι άλλοι για τις μεταγραφές τους.

Κάποιοι λένε πως δεν μπαίνουν λεφτά, το μπάτζετ είναι μικρό και άλλα πολλά εμπριμέ. Προσπαθήστε να κατανοήσετε, ότι δεν είναι αυτό το μείζον. Κανείς από τους παίκτες που υπάρχουν στην ΑΕΚ δεν παίζει τζάμπα. Δεν είναι παραπάνω από πέντε οι παίκτες του ρόστερ που αμείβονται με ποσό κάτω από 200.000 ευρώ. Το ζήτημα είναι πως αξιοποιείς τα λεφτά που έχεις διαθέσιμα για μεταγραφές και κινήσεις.

Αναλογιστείτε μόνο μερικά από όσα συμβαίνουν γύρω μας το τελευταίο διάστημα. Η ΑΕΚ ξόδεψε πάνω από 1,2 εκατ. ευρώ φέτος για τον Οικονόμου. Η ΑΕΚ συζητά με την Μπράγκα για να αποκτήσει τον Αλεφ έναντι 1 εκατ. ευρώ, με το συμβόλαιο του 1,2. Εχει αποκτήσει τον Σαμπανάτζοβιτς με μισό εκατ. ευρώ., ανανέωσε με τα ίδια χρήματα τον Σιμόες, θα ξοδέψει 1,6 για τον Κρίστισιτς, επιστρέφει ο Μοράν των 350.000 ευρώ. Μάνι μάνι, πάνω από 4 εκατ. ευρώ (χωρίς να υπολογιστεί ο Γαλανόπουλος), για μια μεσαία γραμμή που δεν ξέρω πόσους καλύπτει για την επάρκεια της.

Ξέρω πως όταν δεν έχεις χρήματα να σκορπάς, πρέπει να κινείσαι πιο γρήγορα, πιο έξυπνα, πιο αποφασιστικά. Να φτιάχνεις ρόστερ που δεν θα έχει μέσα παίκτες που γεννούν αμφιβολίες, αλλά θα πηγαίνεις σε επιλογές ποδοσφαιριστών εργαλείων. Παικτών που θα καλύπτουν δύο και τρεις θέσεις μέσα στο γήπεδο, για να σου δημιουργήσουν λειτουργικό ρόστερ. Χρόνος υπάρχει. Αποφασιστικότητα, καθαρές κουβέντες, κρύο μυαλό χωρίς συναισθηματισμούς και πλάνο χρειάζεται. Ας δείξουν, ότι μπορούν να τα καταφέρουν.

Απλα και ομορφα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×