Jump to content
Δωρεά από το Κιτρινόμαυρο Φόρουμ Read more... ×
George_D

ΑΕΚ-ΟΣΦΠ (Χάντμπολ, ΤΕΛΙΚΟΣ Κυπέλλου): 16/03, 17:00, ΕΡΤ3

Recommended Posts

Ο άλλος λέει ότι δεν μπόρεσαν να αντέξουν την ψυχολογική πίεση.

Και προπονητής - τερματοφύλακας να έπαιζα σήμερα, πάλι θα το σηκώναμε.

Ηρωικό άθλημα εποχής MFC. Προσπάθησα δις να ασχοληθώ με το άθλημα.

Τη 1η φορά στα σχολικά μου χρόνια 

2η φορά όταν κάναμε εξέδρα για τον Μπακαουκα. Σέβομαι απεριόριστα οσους ασχολούνται αλλά αν στο ένα καναλι παίζει η ΑΕΚ  τελικό παγκόσμιου κυπέλλου και στο άλλο έχει σνουκερ. 100 % θα δω το σνουκερ 

Καπως ετσι θα καταντησει και το μπασκετ στην Ευρωπη σε μερικα χρονια. 100000 ματς τον χρονο με παιχτες ασημαντους και μετριοτητες . Οποιος θελει να δει μπασκετ πλεον ως θεαμα βλεπει ΝΒΑ. Τα υπολοιπα ειναι μονο για οπαδικο θεμα. Απο θεμα θεαματος ειναι χασιμο χρονου και δεν προσφερουν τιποτα ακομα και στο υψηλοτερο επιπεδο. Οι κανονες οι 10.000 διακοπες ...εγω ολοκληρο ματς εκτος ΝΒΑ δεν μπορω να παρακολουθησω. ΒΑΡΙΕΜΑΙ

18 minutes ago, SpiRos said:

13 ρε σεις; 13; Ε γάμησέ τα.

Υγ. Χαμπε, εγώ βλέπω ο,τι θες εκτός από ΝΒΑ κανονική διάρκεια. 

Βλεπεις κανονικη διαρκεια οτιδηποτε αλλο εκτος απο ΑΕΚ?:D Οταν βλεπω παντως αγωνες μεγαλων ομαδων με σκορ 63-56 ε οκ δεν χανω 2 ωρες να δω αυτη την μαλακια με σφυριγμα καθε 1 δευτερολεπτα. Συμφωνω για το NBA οτι ειναι περισσοτερο ενδιαφερον τα Playoff και οι τελικοι αλλα στην κανονικη διαρκεια μπορεις να δεις ενα ωραια ματσακι με πολλες ωραιες φασεις και ας μην εχει ενδιαφερον. Στο ευρωπαικο ελληνικο τι να δεις? Τα πεταμενα ολου του πλανητη μεχρι και Κινας?

Θα μου πεις ποδοσφαιρο Ελληνικο γιατι βλεπεις και δεν βλεπεις αλλη χωρα? Ε αυτο ειναι αρρωστια δεν περναει χαχαχα παντως παρα πολυς κοσμος πλεον δεν παρακολουθει ελληνικο πρωταθλμα.

Το μπασκετ πλεον εχει σταματησει να μου αρεσει ως αθλημα και επαιζα και ολας φαντασου. Το εχουν γαμησει δεν μου αρεσει. Ουτε οι 134232 ξενοι ουτε οι κανονισμοι ουτε τιποτα.

Εκτος ποδοσφαιρου δεν μπορω να χαζεψω οποιοδηποτε αθλημα δεν παιζει ΑΕΚ.Δεν εχω εικονα απο τελικο σημερα αλλα πρεπει να ηταν χαλια συνολικα,δεν μπορει να φταιει μονο το τερμα.

Ευρωπαϊκό μπάσκετ έχω παρακολουθήσει σοβαρά —δλδ χωρίς να κάνω ταυτόχρονα δουλειά— 3 ματς την τελευταία δεκαετία. Τον τελικό κυπέλλου πέρσι και τα ματς της ΑΕΚ στο Φ4 πέρσι. Δεν αντέχω να δω περισσότερο, βαριέμαι. Όπως είναι το μπάσκετ σήμερα, προσωπικά θεωρώ την Euroleague σαν μια δεύτερη D-League για το NBA ώστε να βρεθεί ο επόμενος Γιάννης, ο επόμενος Doncic κλπ.

Στα του handball, απ'όσο γνωρίζω ο τερμας στο άθλημα τρώει την λέζα μεν, αλλά όταν τρώει πολλά είναι αποτέλεσμα κυρίως κακής άμυνας (φάση κάπου είχα διαβάσει πως η άμυνα είναι υπεύθυνη να κλείνει την 1 γωνία ώστε ο τέρμας να ασχολείται μόνο με τη άλλη). Οπότε δεν ξέρω αν/πως να κρίνω αν ο τερμας μας ήταν κακός.
Σίγουρα πάντως ο προκλητικότατος ο δικός τους έβγαλε πολλά τετ-α-τετ οπότε σίγουρα σαν απόδοση ήταν καλύτερος.

Κι εγω παντως ξεκαθαρα βλεπω χαντμπολ λογω κιτρινομαυρης φανελας με δικεφαλο στο στηθος. Σαν αθλημα δεν εχει κατι το ομορφο να σε κρατησει..

Χάντμπολ. Ένα "άθλημα" που πούσαραν οι Φρίτζηδες κι οι Πουρκουάδες για να καθιερωθεί στα ομαδικά.

Ποιοί ? Οι Φρίτζηδες που εναγωνίως ψάχνουν κάτι που να παίζεται σε κλειστούς χώρους λόγω του ψωλόκαιρου και οι Πουρκουάδες που ακόμα μαζεύονται οι γέροι στα πάρκα και τα κηπάρια και παίζουν τη μαλακία με τους βώλους και τις γκαζές που παίζαμε πιτσιρίκια στις γειτονιές, μόνο με μεγαλύτερους βώλους ένεκα η γαμημένη η πρεσβυωπία .....

Μάλιστα ....

Κάνεις τεράστιο λάθος Νονέ, αλλά δεν πειράζει. Μιλάμε για ένα άθλημα κάπου τριτοτέταρτο στα ομαδικά, πίσω από ποδόσφαιρο και μπάσκετ και κάπου μαζί με χόκει. Δεν είναι μόνο γερμανογαλλικό το θέμα, είναι και σαφώς ισπανικό, είναι σαφώς και σοβιετικό και κάθε χώρα ανατολικού μπλοκ, είναι και Ασία με Κορέα, Ιαπωνία και Κατάρ είναι και Βόρεια Αφρική, είναι και νοτιοαμερικάνικο με Βραζιλία (πολύ ισχυρή στις γυναίκες), είναι η παραδοσιακή Κούβα και δεν ανέφερα καν Σκανδιναβία, ίσως να τους βάζεις στους Φρίτσηδες. 

Αυτές είναι οι κλασσικές περιοχές, δεν σου είπα καν για ανερχόμενη Πορτογαλία και λοιπές λατινικές και αφρικανικές χώρες (Ανγκόλα πχ).

Το ότι στην Ελλάδα γνωρίζουμε μέχρι το μπάσκετ, και κάτι λίγα από βολλεϋ που είχε πέραση για κάποιον λόγο, δεν σημαίνει ότι τα αλλά αγνοούνται στον έξω κόσμο. Εδώ "δεν υπήρχε" το τένις σαν άθλημα πριν τον Τσιτσιπά, το παίζανε και ασχολιόντουσαν οι αδερφές και καλά. 😂

Ένα σημαντικό κομμάτι του αρκτικού κύκλου ασχολείται με το κέρλινγκ . Αντίστοιχο νταβραντισμενο κομμάτι αντρούα ξυλοκόπων τη βρίσκει να πετάει κορμούς, να κόβει κλαδιά και να κουβαλά δεξαμενές με ζεστή μπύρα. Κάπου 100 Ελλάδες ασχολούνται με κρίκετ, ενώ ούτε ξέρω πόσοι θεωρούν αθλητή τον Μπέο πίτσερ καταπίνει αμάσητο το whopper του στα ρεπά του. Αθλήματα θεωρούνται το παραγάδι, τα βελάκα, ολυμπιακό έχει γίνει το τραμπολίνο  και από τότε που θυμάμαι τον εαυτό θυμάμαι τον Γερακάρη να προσπαθεί να περιγράψει τη μαύρη καλλονή  να φτάνει από τη μία άκρη του φράκτη στην άλλη δικαιώνοντας όσους δεν θέλουν να μπει το var στην ιππασία . Αν θέλουμε να βρούμε αθλήματα θα βρούμε πάμπολλα. Το βόλεϊ σε ανεβασμένο επίπεδο χαίρεσαι να το βλέπεις. Χάντμπολ δεν μπορώ να δω, όπως δεν μπορώ να δω ψάρεμα και τσίρκο μεντράνο 

Eχω δει λιγο χαντμπολ υψηλου επιπεδου, με ακρως επαγγελματιες αθλητες και ομαδες με γεματα κανονικα γηπεδα και ηταν πολυ διαφορετικο αθλημα απο αυτα που παιζεται εδω.

Δε λεω οτι ειμαι μεγαλος θαυμαστης αλλα εχει ενδιαφερον ειδικα οταν παιζεται σε πολυ υψηλοτερες ταχυτητες.

Guest
This topic is now closed to further replies.