Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VII


Recommended Posts

1 hour ago, nikos said:

Απο το 1924 μεχρι το 2019 δεν ειδα να μην μας φτανει τετοιο μεγεθος παντως.

Πώς θα μεγαλωσουμε σαν κλαμπ; Οι γαυροι πχ πηραν 20 πρωταθληματα στην σειρα και δεν γεμιζουν το αντιστοιχο δικο τους ενω εχουν τριπλασιο κοσμο.

Κάποτε πήγαιναν και 40 χιλιάδες στην ΝΦ. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Κάποτε πήγαιναν και 40 χιλιάδες στην ΝΦ. 

Κάποτε πήγαινε και ο πατέρας μου ΑΕΚτζης χωρίς να κρύβεται στο Καραϊσκάκη και έκανε πλάκα με τους γαύρους .Το ίδιο και αντίστροφα . Αλλες εποχές , άλλος κόσμος , αλλά γήπεδα .

Υγ. Κάποτε πήγαν και 100.000 κόσμος για να δει την ΑΕΚ στο μπάσκετ στο Καλλιμάρμαρο .

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21
10 minutes ago, AG21 said:

Που στην Αττική ? Κάντζα ? ΟΔΔΥ? Σπάτα ? Η στα οικόπεδα Μελ δίπλα στη Ριζούπολη ?

Όλα αυτά για να γίνουν θέλουν 100 νόμους και έχουν 100 θέματα πιο σοβαρά από τη νφ ενώ στο οικόπεδο μας δεν χρειάζεται τπτ αφού ο χώρος είναι για αθλητική χρήση και πάλι χρειάστηκαν άλλοι 100 νόμοι  .

Εδώ ο βαζελος με επιχειρήματιες τοπ και το βοβο στα καλύτερα του δεν μπόρεσαν να το φτιάξουν  στο βοτανικού που ήταν ευκαιρία μπας και φύγει από το βούρκο αυτή η περιοχή .

 Κι ερχόμαστε πίσω σε αυτό που έγραψα αρχικά. Ότι στην Ελλάδα όλοι βλέπουν μέχρι την μύτη τους για αυτό και δεν πάμε πουθενά σαν χώρα και για αυτό ο Βοτανικός είναι έτσι ακόμα κι ο ΟΔΔΥ και η Κάντζα γύρω από την Αττική Οδό κοκ. Βλέπεις ότι είμαστε σε έναν φαύλο κύκλο και κάποιος, κάποιοι πρέπει να τον σπάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους λένε ότι μας φτανει 25αρι, το γήπεδο δεν είναι μόνο για τους αγώνες με Απόλλωνα και Παναιτωλικό. Είναι και για τα ντέρμπι, για τα παιχνίδια του τσου λου που θα έχει και κενές εξέδρες. Αν το κριτήριο είναι ο κόσμος που μαζεύουμε με Λαμία, τότε δεν χρειαζοταν να χτίσουμε. Πηγαίναμε και στην ριζουπολη. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
44 minutes ago, Fadrhonc21 said:

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Ο τίγρης αποφάσισε να πετάξει 10 χρόνια για να φτιάξει κάτι που θα τον κάνει μαξ πρώτο στο χωριό με μηδεν προοπτική να πάει στην πόλη. Αυτό λέγεται και ρεαλισμός λέγεται κι ότι είσαι κοντόφθαλμος, ότι απλά δεν θες το βήμα παραπάνω για τα επόμενα 30+ χρόνια. Αποδέχεσαι την μοίρα σου ότι είσαι και θα είσαι 2η-3η ομάδα στην  Ελλάδα τα επόμενα 20 χρόνια και βάλε.

Εγώ απλά μιλάω για ένα σχέδιο που βλέπει στα επόμενα 30+ χρόνια. Αυτό για εμένα δείχνει ότι όχι μόνο θες να είσαι πρώτος στο χωριό αλλά θα θες να πας και στην πόλη. Ένα από τα λιθαράκια του σχεδίου αυτού είναι να υπάρχει η περίπτωση το γήπεδο από 30χ να πάει στις 40 δεν μιλάμε για τραγικά πράγματα το οποίο μπορεί να σου φέρει εκθετική πρόοδο στο μέλλον και γιατί όχι να προσελκύσει τίποτα ξένους επιχειρηματίες.

ΥΓ: Περιμενώ να δώ πως θα πουλήσει την ΠΑΕ με millions euros σε ξένους με 30 χιλιάδες γήπεδο (μαξ 32)

Ρε συ ξερεις οτι συμφωνουμε σχεδον στα 99 στα 100 ποστ αλλα αυτο που γραφεις οτι με την γηπεδαρα αυτη θα ειμαστε 2η 3η απο που προκυπτει? Ο Γαυρος θα εχει αν οχι ιδιο μικροτερο ο γυφτος μια παλιατζουρα ο βαζελος ενα χρεπι 12000 εμεις γιατι με αυτο το κοσμημα που θα γινει θα ειμαστε τοσο χαλια? Σε 30 χρονια μπορει να εχουν αλλαξει οι νομοι και οι τεχνολογιες και να το μεγαλωσουμε να του κανουμε 50.000 αφου μιλαμε τοσο υποθετικα.

Αν το καναμε 40000 θα ειχαμε προοπτικη για πρωτοι και τωρα 2η 3η? Με το ΟΑΚΑ των 70000 θεσεων υποβιβαστηκαμε παντως,,,,,

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikos said:

Απο το 1924 μεχρι το 2019 δεν ειδα να μην μας φτανει τετοιο μεγεθος παντως.

Πώς θα μεγαλωσουμε σαν κλαμπ; Οι γαυροι πχ πηραν 20 πρωταθληματα στην σειρα και δεν γεμιζουν το αντιστοιχο δικο τους ενω εχουν τριπλασιο κοσμο

Εμένα δεν με πειράζει το τριανταρι.Αλλά όταν γράφτηκε εδώ ότι θα είναι μετά βίας 30, υπήρξαν αντιδράσεις ότι ", δεν γίνεται, θα ναι μεγαλύτερο από το Καραϊσκάκη", και τώρα το γυρίσαμε στο δεν πειράζει ακόμα και αν ήταν 25 ή 27.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21
1 minute ago, XAMΠOΣ said:

Ρε συ ξερεις οτι συμφωνουμε σχεδον στα 99 στα 100 ποστ αλλα αυτο που γραφεις οτι με την γηπεδαρα αυτη θα ειμαστε 2η 3η απο που προκυπτει? Ο Γαυρος θα εχει αν οχι ιδιο μικροτερο ο γυφτος μια παλιατζουρα ο βαζελος ενα χρεπι 12000 εμεις γιατι με αυτο το κοσμημα που θα γινει θα ειμαστε τοσο χαλια? Σε 30 χρονια μπορει να εχουν αλλαξει οι νομοι και οι τεχνολογιες και να το μεγαλωσουμε να του κανουμε 50.000 αφου μιλαμε τοσο υποθετικα.

Αν το καναμε 40000 θα ειχαμε προοπτικοι για πρωτοι και τωρα 2η 3η? Με το ΟΑΚΑ των 70000 θεσεων υποβιβαστηκαμε παντως,,,,, 

Ρε Χάμπο, δεν λέω να το κάνουμε 40 τώρα δεν έχουμε το χρήμα, χρόνο ό,τι άλλο θες. Εγώ μιλάω για την προοπτική και πόσο με χαλάει ότι δεν βλέπουμε μπροστά όχι σαν οπαδοί αλλά σαν Έθνος. Το πάω ένα βήμα παραπάνω. Όλες οι υποδομές στην Ελλάδα έχουν φτιαχτεί με γνώμονα τα επόμενα 5 χρόνια το πολύ με αποτέλεσμα να μένεις πίσω. Τα ίδια και το νομοθετικό, οι θεσμοί κοκ.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Fadrhonc21 said:

 Κι ερχόμαστε πίσω σε αυτό που έγραψα αρχικά. Ότι στην Ελλάδα όλοι βλέπουν μέχρι την μύτη τους για αυτό και δεν πάμε πουθενά σαν χώρα και για αυτό ο Βοτανικός είναι έτσι ακόμα κι ο ΟΔΔΥ και η Κάντζα γύρω από την Αττική Οδό κοκ. Βλέπεις ότι είμαστε σε έναν φαύλο κύκλο και κάποιος, κάποιοι πρέπει να τον σπάσουν.

Πώς θα το σπάσεις ? Ποιός θα το χρηματοδοτήσει το 40αρι που θα πήγαινε 100εκ . Ένα ακόμα εμπορικό στην Αττική . Που τέτοιος χώρος ? Με τι ανταλλάγματα ? 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το ιδανικό είναι το 37. Δεν ξερω γιατι, ετσι μου κατσε αυτο το νουμερο. Το πε κιαλλος ενας προσφατσ αυτο σαν νουμερο και καταλαβα οτι δεν είμαι μονος.

Σιγουρα θα βοηθούσε αν μπορούσαμε δυνητικα να τροποποιησουμε την χωρητικοτητα. Με μια αλλαγη νομου, με μια εξτρα σκεπαστη στη σκεπαστη να γινει διπλοσκεπαστη, με ςλεξιπτωτιστες, με κατι τελοσπαντων. Δεν ειμαι ειδικος αλλα απο οτι καταλαβαινω είναι αδυνατον. 

Το θέμα είναι το εξης. Είτε 32, είτε 30, είτε 28, το ζητούμενο είναι το γήπεδο να είναι ένα κτήριο-κοσμημα, ωραίο, ποδοσφαιρικο, που να παρέχει μια ωραία εμπειρια στον θεατη και να γεμιζει. Τις χωρητικότητες δεν ξερω γιατι τις κοιτάμε τόσο, εγώ τις κοιταξα στα 11 μου, σε μια εποχη που μετρούσα τα πάντα. Παντως αυτό που λένε ολοι, οτι η Φιλαδελφεια σχεδον εναν αιώνα μας χωρούσε οπότε θα συνεχίσει να μας χωράει, ισχύει. 

Και στην τελικη, αν η ομάδα μεγαλώσει τόσο ώστε να μην μας χωράει το γήπεδο, σημαίνει ότι δεν θα μας χωράει και η πόλη της Νεας Φιλαδέλφειας (που ήδη τρώει απιστευτο στρετς για να χωρέσει και εκει αποδίδω εγώ καποιες από τις αμφιβολιες που εχουν εκφραστει, δεν αναφέρομαι σε μουνοπανα τυπου βασιλοπουλου). Επομένως, όταν φτάσουμε να μην μας ικανοποιει το γήπεδο, δεν θα μας ικανοποιει πια και η περιοχή, και θα συμφωνούν όλοι οτι πρέπει να φυγουμε. Κατι τετοιο εμένα δεν μου φαινετσι πιθανο στσ επομενα 50 χρόνια, για πολλούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Fadrhonc21 said:

 Κι ερχόμαστε πίσω σε αυτό που έγραψα αρχικά. Ότι στην Ελλάδα όλοι βλέπουν μέχρι την μύτη τους για αυτό και δεν πάμε πουθενά σαν χώρα και για αυτό ο Βοτανικός είναι έτσι ακόμα κι ο ΟΔΔΥ και η Κάντζα γύρω από την Αττική Οδό κοκ. Βλέπεις ότι είμαστε σε έναν φαύλο κύκλο και κάποιος, κάποιοι πρέπει να τον σπάσουν.

Αυτο ειναι αλλη κουβεντα ομως και δεν αφορα το γηπεδο της ΑΕΚ.Οπως το γραφεις εννοεις για να φτιαξει το γηπεδο η ΑΕΚ πρεπει η ιδια  να διορθωσει τα κακως κειμενα και τις παθογενειες του κρατους.Ε δεν γινεται αυτο.Εδω σε δικο μας οικοπεδο και τα βαλαμε με θεους και δαιμονες για να τα καταφερουμε, και θα το καταφερναμε σε ξενο οικοπεδο;

Link to comment
Share on other sites

Ο Ολυμπιακός με τριπλάσιο κόσμο ενεργό και μη ενεργό αντίστοιχα, στο ΟΑΚΑ παρά τη δίψα για πρωταθλήματα, εποχή Κόκκαλη και με ομάδα με καλό ποδόσφαιρο πήγαινε κυρίως στα ευρωπαίκά παιχνίδια. Η μέση προσέλευση τους στο ελληνικό πρωτάθλημα ακόμα και όταν είχε αγωνία βαθμολογική(2000,2002) ήταν 12-20 χιλιάδες θεατές. Ο ΠΑΟ ακόμα χειρότερα, μάλιστα για τον ΠΑΟ η πτώση συνέβη από το 1988 μετά την τριετία 1984-87.

Αυτά είναι γεγονότα. Το ιδανικό θα ήταν 35-38 χιλιάδες ώστε να μοιάζει με έδρα ακόμα και με 18-20 χιλιάδες κόσμου και να ικανοποιεί μεγαλύτερη ζήτηση σε αγώνες με μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Δεν γίνεται το ιδανικό, γίνεται το πολύ καλό. Και γήπεδο αλλού δεν γίνεται παρά μόνο στον Βοτανικό από το 2013 και δώθε που αφορά τον ΠΑΟ.

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, AG21 said:

Πάντως εδώ κολλάει η παροιμία << του χάρηκαν γάιδαρο και το κοίταζε στα δόντια >>

ΑΕΚτζης είναι αυτός που γκρινιάζει ότι παίζει με παίκτες Β εθνικής, η ομάδα δεν έχει καμία προοπτική, το γήπεδο δεν παίζει ρόλο στην ανάπτυξή της, αλλά ταυτόχρονα γκρινιάζει που το γήπεδο δεν έχει σχεδιαστεί ώστε να μπορεί να μεγαλώσει όταν η ομάδα θα παλεύει για ευρωπαϊκούς τίτλους :P

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα μπορούσαν να το βγάλουν και μεγαλύτερο ίσως αν πήγαιναν πιο επιθετικα ( να ζητούσαν πχ περισσότερα στρέμματα από άλσος κτλ) αλλά θα έπρεπε να ρισκάρουν να μπλοκαριστεί με πιθανότητες 50/50 και άλλα χρόνια καθυστέρηση .

Προτιμησαν και σωστά να πάνε safe από τη στιγμή που ήταν το minimum  ώστε να μην μπορεί να πει κανείς τπτ και πάλι βγήκαν 100 προβλήματα και καθυστερήσεις .

Εδώ κόψαν τους πυλώνες μια επιτροπή του υπουργείου και χάσαμε κάπου 1000 θέσεις . Τι να λεμε

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
6 minutes ago, Fadrhonc21 said:

Ρε Χάμπο, δεν λέω να το κάνουμε 40 τώρα δεν έχουμε το χρήμα, χρόνο ό,τι άλλο θες. Εγώ μιλάω για την προοπτική και πόσο με χαλάει ότι δεν βλέπουμε μπροστά όχι σαν οπαδοί αλλά σαν Έθνος. Το πάω ένα βήμα παραπάνω. Όλες οι υποδομές στην Ελλάδα έχουν φτιαχτεί με γνώμονα τα επόμενα 5 χρόνια το πολύ με αποτέλεσμα να μένεις πίσω. Τα ίδια και το νομοθετικό, οι θεσμοί κοκ.

Βρε αν το οικοπεδο μας μπορουσε να γινει 38αρι και εμεις καναμε 30αρι να το συζητησουμε αλλα αφου δεν γινεται και με χιλια ζορια καναμε οτι καναμε δεν μπορουμε να συζηταμε για κατι μεγαλυτερο και καλυτερο.

Εγω επιμενω που ξερεις ποσο ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ ειμαι οτι το γηπεδο ειναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ για την ΑΕΚ για τωρα αλλα και για τα επομενα χρονια. Εγω βλεπω οτι παλια γεμιζαμε οακα για πλακα και λεον με το ζορι 1 φορα αντε....! Αλλαξε οι εποχες ολα εγιναν τηλεοπτικα πλεον και μειωθηκαν πολυ οι θεατες τα τελευταια 20 χρονια. Μια χαρα ειναι το γηπεδο και σου ξαναλεω οτι σε 30 χρονια θα εχουν αλλαξει οι νομοι και οι τεχνολογια και μπορει να μπορουμε να το μεγαλωσουμε λιγο ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ που δεν νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Και για να κλείσω γιατί θέλω να δουλέψω λίγο λολ (παρότι μου αρέσει η κουβέντα που πιάσαμε), φτιάχνει η Ελλάδα μετρό. Το πιο γαμάτο έργο προσωπικά όπου άλλαξε την Αθήνα. Πάνε οι μπαγλαμάδες και το φτιάχνουν χωρίς το παραμικρό σχέδιο για πάρκινκ, για το πως να πας στο μετρό κοκ. Αποτέλεσμα όταν ήμουν φοιτητής, πήγαινα με το αμάξι στο κέντρο πιο γρήγορα παρά με το μετρό από την Ανατολική Αττική που έμενα. Δηλαδή αυτά τα πράγματα πραγματικά με χαλάνε απίστευτα και δεν έχουν καμιά λογική στο μυαλό μου.

Μια χαρά είναι τα 30 για το άμεσο μέλλον αλλά χωρίς να βλέπεις στο μακρινό μέλλον. Το τελευταίο μου δείχνει ότι δεν θες να κάνεις το βήμα παραπάνω. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από τον εαυτό μου αν πχ κάνω ένα project και απλά θέλω να το τελειώσω όπως να ναι γιατί πολύ απλά δεν πιστεύω στον σκοπό του 100% κι απλά θέλω να πάρω credit ότι το έκανα και γεια σας μετά.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, AG21 said:

Πώς θα το σπάσεις ? Ποιός θα το χρηματοδοτήσει το 40αρι που θα πήγαινε 100εκ . Ένα ακόμα εμπορικό στην Αττική . Που τέτοιος χώρος ? Με τι ανταλλάγματα ? 

Ο ΟΔΔΥ δεν γινόταν με την καμία. Ακόμα και με φιλελεύθερη κυβέρνηση, επρόκειτο για φιάσκο και απλώς η τότε κυβέρνηση έδωσε στην ΑΕΚ μία επιλογή κοντά στη χωματερή για να ξεμπερδεύει και παρουσίασε μετά και ένα προεκλογικό μνημόνιο.

Οι γιάπηδες με τζιν που πολέμησαν λυσσαλέα τον Μελισσαν και όχι το αντίστροφο όπως επικρατεί σε διάφορες αφηγήσεις, αδυνατούσαν να καταλάβουν ότι με χωματερή, με δήμο που ήθελε τεράστια αντισταθμιστικά ωφέλη ώστε να αναιρούνται τα δήθεν κέρδη της ΑΕΚ, με επίδικη έκταση, με ΟΔΔΥ που απαιτούσε και δημοπράτηση άλλου χώρου αλλά και με το ότι στην Δυτική Αττική δεν φτουράει για να το πω λαϊκά εμπορικό κέντρο, ενώ έλεγαν ακόμα και για...δημοτικό γήπεδο.

 

 

image.png

 

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Skepastos said:

Πχ με περίμετρο κάθε σειράς περίπου 650μ., 30 σειρές μέσο όρο, κερδίζοντας έναν πόντο απο κάθε καρεκλάκι, κερδίζεις χώρο 195μ. στον οποίο χωράνε 195 / 0,50 = 390 καρεκλάκια. Για να δείτε  τι είδους καφενειακή κουβέντα κάνουμε. Το θέμα της χωρητικότητας θα ξεκαθαρίσει μόνο στο τέλος της κατσκευής όπως το λέει ο Νίκος. Εκτός και αν θεωρούμε τόσο τσιγκούνη τον Μελ που θα σκεφτεί να δώσει 80€ x 2000 καρεκλάκια = 160 χιλιάδες είτε απο την τσέπη του είτε απο την τσέπη της ομάδας. 

Ρε κάντε κανα σταυρό που ο καλός Θεούλης ΔΕΝ επέτρεψε να διαχειριστεί το φλέγον θέμα της χωρητικότητας ο ΑΕΙΜΝΗΣΤΟΣ γιατί τότε οι πολλαπλασιασμοί και οι διαιρέσεις θα έπαιρναν άλλες ... διαστάσεις. Καρεκλάκι 15 πόντοι φάρδος και μηδενική απόσταση από το διπλανό -μη σου πω και επικαλυπτόμενο το ένα του αλλουνού και 45 χιλιάδες τικέτια στο νερό. 

Όποιος παρευρέθη στο ΑΕΚ - Τορίνο αντιλαμβάνεται ΤΙ εννοώ .... :lol:

Podr%C3%B3%C5%BC-poci%C4%85giem-w-Indiac

ΜΑΚΗ (ΟΧΙ ΓΑΛΑΤΣΙ) ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Νονός said:

Ρε κάντε κανα σταυρό που ο καλός Θεούλης ΔΕΝ επέτρεψε να διαχειριστεί το φλέγον θέμα της χωρητικότητας ο ΑΕΙΜΝΗΣΤΟΣ γιατί τότε οι πολλαπλασιασμοί και οι διαιρέσεις θα έπαιρναν άλλες ... διαστάσεις. Καρεκλάκι 15 πόντοι φάρδος και μηδενική απόσταση από το διπλανό -μη σου πω και επικαλυπτόμενο το ένα του αλλουνού και 45 χιλιάδες τικέτια στο νερό. 

Όποιος παρευρέθη στο ΑΕΚ - Τορίνο αντιλαμβάνεται ΤΙ εννοώ .... :lol:

Podr%C3%B3%C5%BC-poci%C4%85giem-w-Indiac

ΜΑΚΗ (ΟΧΙ ΓΑΛΑΤΣΙ) ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ !!!

Τι υπεραριθμιες επαιζαν σ αυτα τα ματς, ενας Μακης μονο ηξερε...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

Εμένα δεν με πειράζει το τριανταρι.Αλλά όταν γράφτηκε εδώ ότι θα είναι μετά βίας 30, υπήρξαν αντιδράσεις ότι ", δεν γίνεται, θα ναι μεγαλύτερο από το Καραϊσκάκη", και τώρα το γυρίσαμε στο δεν πειράζει ακόμα και αν ήταν 25 ή 27.

Οκ αυτο, αν το γυρισε καποιος εχεις δικιο για αυτον που το γυρισε.

Να συμφωνησουμε παντως στα εξης;

1) ο καθενας εχει την δικη του κοκκινη γραμμη και αυτο πρεπει να ειναι σεβαστο απο ολες τις πλευρες.

2) σε 95 χρονια ιστοριας οι μ.ο. σου, τουλαχιστον απο τοτε που καταγραφονται, ειναι σαφως πολυ πιο κατω απο 30κ πλην μιας χρονιας. Ακομα κι οταν πηρες σερι πρωταθληματα. 

3) ο γαυρος με τριπλασιο κοσμο και παρα πολλες κουπες την τελευταια 20ετια δεν εχει προβλημα ως τωρα με 32αρι. Στο μελλον θα δουμε. Ως τωρα παντως δεν εχει, με το γηπεδο να λειτουργει 15 χρονια.

4) προσφατα ειχες ολοκληρη πτωχευση/πεσαδα/restart και στα καπακια και μεχρι αυτην την στιγμη σε διοικει ενας (αμφιβολλου διοικητικων ικανοτητων ΠΑΕ) 70χρονος πλουσιος τζαμπατζης με εναλλακτικες αφραγκους τζαμπατζηδες. Δεν το λες και αισιοδοξο ωστε να μας χαλαει τωρα αν το γηπεδο θα ειναι 31 ή 29 πχ. Μαλλον αλλα πρεπει να μας ανησυχουν πολυ περισσοτερο, λεω εγω.

5) αυτην την στιγμη για την ομαδα μας υπαρχει ή αυτη η λυση ή το τιποτα.

6) ο προυπολογισμος (απο οπου ξεκινησε η κουβεντα) λεει για περιπου 30 χιλιαδες (μετρανε και οι vip θεσεις εννοειται).

 

Αυτες ειναι οι δικες μου θεσεις επι του θεματος. 

Η δικη μου κοκκινη γραμμη; Οκ ειπαν για 30-32 («περιπου 32» ειπε πριν 5 μερες ο Ανδριοπουλος), εγω ημουν οκ και με 29 , βαρυα 28 αν το γηπεδο γινει οπως το ειδαμε στην παρουσιαση. Για τους λογους που εγραψα παραπανω δεν προβλεπω οτι θα σου ειναι μικρο για τα επομενα πολλα χρονια. Για μετα απο 50 χρονια ειλικρινα δεν με νοιαζει τι θα γινει με την ΑΕΚ. Αν εχει γινει Μιλαν ας ξαναφτιαξει αλλο γηπεδο.

Link to comment
Share on other sites

1 St. Jakob-Park 38,512 Basel FC Basel
2 Stade de Suisse 31,783 Bern BSC Young Boys
3 Stade de Genève 30,084 Lancy Servette FC
4 Letzigrund 26,104 Zürich FC Zürich, Grasshopper Club Zürich[1]
5 kybunpark 19,694 St. Gallen FC St. Gallen
6 Swissporarena 16,800 Lucerne FC Luzern
7 Stade Tourbillon 16,263 Sion FC Sion
8 Stade Olympique de la Pontaise 15,786 Lausanne FC Lausanne-Sport
9 Stadion Brühl 15,100 Grenchen FC Grenchen
10 Cornaredo Stadium 14,873 Lugano FC Lugano

 

1 King Baudouin Stadium 50,093 [1] Belgium Brussels National stadium N/A
2 Drie Linden Stadium 40,000 [2] RC Boitsfort Boitsfort    
3 Jan Breydel Stadium 29,062 [3] Club Brugge 
Cercle Brugge
Bruges First Division A 1
4 Stade Maurice Dufrasne 27,670 [4] Standard Liège Liège First Division A 2
5 Luminus Arena 23,718 [5] Racing Genk Genk First Division A 3
6 Constant Vanden Stock Stadium 21,500 [6] Anderlecht Anderlecht First Division A 4
7 Ghelamco Arena 20,000 [7] KAA Gent Ghent First Division A 5
8 Veolia Stadium Achter de Kazerne 16,672 [8] YRKV Mechelen Mechelen First Division B 1
9 Bosuilstadion 16,144 [9] Antwerp Antwerp First Division A 8
10 Stade du Pays de Charleroi 15,000 [10] Charleroi Charleroi First Division A 6

 

1 Johan Cruyff Arena 54,990 Amsterdam 23px-Flag_of_North_Holland.svg.png North Holland Ajax 1996
2 De Kuip 51,137 Rotterdam 23px-Flag_Zuid-Holland.svg.png South Holland Feyenoord 1936
3 Philips Stadion 36,500 Eindhoven 23px-North_Brabant-Flag.svg.png North Brabant PSV 1916
4 De Grolsch Veste 30,205 Enschede 23px-Flag_of_Overijssel.svg.png Overijssel FC Twente 1998
5 Abe Lenstra Stadion 26,800 Heerenveen 22px-Frisian_flag.svg.png Friesland SC Heerenveen 1994
6 Stadion Galgenwaard 23,750 Utrecht 23px-Utrecht_%28province%29-Flag.svg.png Utrecht FC Utrecht 1982
7 Euroborg 22,579 Groningen 23px-Flag_of_Groningen.svg.png Groningen FC Groningen 2006
8 GelreDome 21,248 Arnhem 22px-Flag_of_Gelderland.svg.png Gelderland Vitesse Arnhem 1998
9 Parkstad Limburg Stadion 19,979 Kerkrade Limburg (Netherlands) Limburg Roda JC 2000
10 Rat Verlegh Stadion 19,000 Breda 23px-North_Brabant-Flag.svg.png North Brabant NAC Breda 1996

 

 

 

Name City Clubs Capacity
Red Bull Arena Salzburg Salzburg 31 895
Allianz Stadion Vienna Rapid 28 345
Pappelstadion Mattersburg SV Mattersburg 18 000
Generali-Arena Vienna Austria 17 500
Stadion Tivoli NEU Innsbruck Wacker 16 008
Merkur Arena Graz Grazer AK, SK Sturm 15 400
BSFZ-Arena Vienna Admira Wacker 12 000
Cashpoint-Arena Altach SCR 8 500
NV Arena Sankt Pölten SKN St Pölten 8 000
TGW-Arena Pasching FC Pasching, LASK 7 870

 

Συγγνώμη για το μέγεθος του ποστ, αλλά η γηπεδάρα μας είναι μια χαρά για τα κοντινά σε εμάς ευρωπαϊκά δεδομένα όσον αφορά τη χωρητικότητα του. Το γήπεδο έχει ρεαλιστική προοπτική 25ετίας άμεσα και βλέπουμε μετα.

Προσωπικά και μόνο που θα το ξαναζήσω αυτό μου φτάνει, ειλικρινά πριν κάποια χρόνια το είχα ξεγράψει. 1000 φορές καλύτερα απο το να είσαι σε άλλη περιοχή.

 

Edited by ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, nikos said:

Οκ αυτο, αν το γυρισε καποιος εχεις δικιο για αυτον που το γυρισε.

Να συμφωνησουμε παντως στα εξης;

1) ο καθενας εχει την δικη του κοκκινη γραμμη και αυτο πρεπει να ειναι σεβαστο απο ολες τις πλευρες.

2) σε 95 χρονια ιστοριας οι μ.ο. σου, τουλαχιστον απο τοτε που καταγραφονται, ειναι σαφως πολυ πιο κατω απο 30κ πλην μιας χρονιας. Ακομα κι οταν πηρες σερι πρωταθληματα. 

3) ο γαυρος με τριπλασιο κοσμο και παρα πολλες κουπες την τελευταια 20ετια δεν εχει προβλημα ως τωρα με 32αρι. Στο μελλον θα δουμε. Ως τωρα παντως δεν εχει, με το γηπεδο να λειτουργει 15 χρονια.

4) προσφατα ειχες ολοκληρη πτωχευση/πεσαδα/restart και στα καπακια και μεχρι αυτην την στιγμη σε διοικει ενας (αμφιβολλου διοικητικων ικανοτητων ΠΑΕ) 70χρονος πλουσιος τζαμπατζης με εναλλακτικες αφραγκους τζαμπατζηδες. Δεν το λες και αισιοδοξο ωστε να μας χαλαει τωρα αν το γηπεδο θα ειναι 31 ή 29 πχ. Μαλλον αλλα πρεπει να μας ανησυχουν πολυ περισσοτερο, λεω εγω.

5) αυτην την στιγμη για την ομαδα μας υπαρχει ή αυτη η λυση ή το τιποτα.

6) ο προυπολογισμος (απο οπου ξεκινησε η κουβεντα) λεει για περιπου 30 χιλιαδες (μετρανε και οι vip θεσεις εννοειται).

 

Αυτες ειναι οι δικες μου θεσεις επι του θεματος. 

Η δικη μου κοκκινη γραμμη; Οκ ειπαν για 30-32 («περιπου 32» ειπε πριν 5 μερες ο Ανδριοπουλος), εγω ημουν οκ και με 29 , βαρυα 28 αν το γηπεδο γινει οπως το ειδαμε στην παρουσιαση. Για τους λογους που εγραψα παραπανω δεν προβλεπω οτι θα σου ειναι μικρο για τα επομενα πολλα χρονια. Για μετα απο 50 χρονια ειλικρινα δεν με νοιαζει τι θα γινει με την ΑΕΚ. Αν εχει γινει Μιλαν ας ξαναφτιαξει αλλο γηπεδο.

Σεβαστό. Εγώ πιστεύω ότι η ΑΕΚ για λόγους πρεστίζ, αλλά και πρακτικούς δεν πρέπει να έχει γήπεδο με κάτω από 30 χιλιάδες χωρητικότητα αλλά δεν μπορεί να έχει και μεγαλύτερο από 40.Αυτο με τους ΜΟ στο υποαναπτυκτο ελληνικό πρωτάθλημα μου φαίνεται δευτερεύων αφού το γήπεδο γίνεται και για τα ευρωπαϊκά. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή συζητήσαμε και για αλλου ας θυμηθούμε και όταν μπήκαμε στη διαδικασία για νέο προπονητικό . ξεκίνησε έπι κοντό σε κάτι αχαρνές με παρουσιάσεις και δήμους και τελικά έγινε μετά απο πολλά χρόνια στα σπάτα σε κάτι χωράφιασ στοίχησε πολλά και έγινε μόνο το 50% του έργου λόγο προβλημάτων με την άδεια με αρχαία κτλ 

Ας δούμε και τον ανταγωνισμό .

Γαύρος : γήπεδο 30άρι τσαντίρι υπερκοστολογημένο ( ούτε 30 δεν στοίχησε και μούφα ότι έβαλε λεφτά ο φρίδιας ) που ανοίκει ιδιοκτησιακά στη ΓΓΑ αλλα το εκμεταλλεύεται η καραισκάκης αε που είναι πτωχευμένη κανονικά  με δάνειο κάπου 40εκ και για ένα περίεργο λόγο δεν έχει γίνει ακόμα κατάσχεση . Απο του χρόνου πρέπει να δείνει το 15% των διαφημιστικών εσόδων στη ΓΓΑ (εκτός και αν το αλλάξουν) . Κανονικά θα έπρεπε να γίνει πλειστηριασμός για την εταιρεία αφού παίζει δούλεμα και ο γαύρος δεν ενδιαφέρεται για τα υπόλοιπα 30 χρόνια της εκμεταλλεύσης με κόστος την αξία του δανείου .

Βάζελος : οκ δικό του γήπεδο ούτε σε 20 χρόνια , η λεωφόρος είναι το πρώτο ποδοσφαιρικό γήπεδο της ελλάδας αυτό τα λέει όλα για το πόσο απαρχειωμένο είναι εκτός ότι είναι μικρό.

Γαύρος του βορρά : τους δώσαμε όσα χωράει η άγια σοφιά και ακόμα περισσότερα άλλα θα πρέπει να δωθεί λύσει με τις μετακινήσεις σχολείων κτλ . Λένε 40άρι οκ βγαίνει , βγαίνουν και εμπορικά άλλα όλα αυτά είναι 100εκ για μελ και για το σαββίδη κάπου 150εκ και δεν παίζει κάποια χρηματοδότηση απο κάπου πάρα μόνο απο το εμπορικό που δεν είμαι σίγουρος πόσα μαζαγιά μπορούν να βγάλουν ( με τα στρέμματα που μαζεύονται φαντάζομαι αρκετά αλλα όχι τοσα ώστε να φτάνουν για σοβαρή χρηματοδότηση) . Πάντως και 40άρι να το βγάλουν δεν πρόκειται να το γεμίζουν και δεν ξέρω πόσο ώφελος τους θα είναι . 

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Σεβαστό. Εγώ πιστεύω ότι η ΑΕΚ για λόγους πρεστίζ, αλλά και πρακτικούς δεν πρέπει να έχει γήπεδο με κάτω από 30 χιλιάδες χωρητικότητα αλλά δεν μπορεί να έχει και μεγαλύτερο από 40.Αυτο με τους ΜΟ στο υποαναπτυκτο ελληνικό πρωτάθλημα μου φαίνεται δευτερεύων αφού το γήπεδο γίνεται και για τα ευρωπαϊκά. 

κάτω απο 30 δεν θα είναι αφού η κόκκινη γραμμή της ΑΕΚ με το δήμο κτλ ήταν το 30+ για θεωρητική δυνατότητα φιλοξενίας μέχρι και τελικό γιουρόπα . Το θέμα είναι αν είναι 30.001-30.999 ή 31.000-31.999 . Πάνω απο 32.000 αποκλείεται . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×