Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VII


Recommended Posts

Η φύση του ΑΕΚτζη είναι να διαφωνεί για τα πάντα. Σαραντάρι φυσικά και είναι μεγάλο.Όχι μόνο για την ΑΕΚ αλλα για όλες τις ομάδες. Δεν αρκεί να λές μόνο οτι έχεις κόσμο, φταίει και το ελληνικό ποδοσφαιρο και η απαξιωση του.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Σεβαστό. Εγώ πιστεύω ότι η ΑΕΚ για λόγους πρεστίζ, αλλά και πρακτικούς δεν πρέπει να έχει γήπεδο με κάτω από 30 χιλιάδες χωρητικότητα αλλά δεν μπορεί να έχει και μεγαλύτερο από 40.Αυτο με τους ΜΟ στο υποαναπτυκτο ελληνικό πρωτάθλημα μου φαίνεται δευτερεύων αφού το γήπεδο γίνεται και για τα ευρωπαϊκά. 

Αρα -οσον αφορα το σημερα- εχουμε και μια διαφορα στα γουστα. Δλδ εγω πχ προτιμω σε 5-6 ματς τον χρονο να μενει κοσμος απ´εξω και στα υπολοιπα 20 να εχει πληροτητα 70-80%, εσυ το βλεπεις αλλιως.

γι αυτο λεω οτι ειναι και το πώς βλεπει ο καθενας το σημερα και τι του αρεσει περισσοτερο.

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Βέβαια αν φτιάχναμε εμείς σαρανταρι δεν ξέρω αν θα λέγαμε ότι "μας πέφτει μεγάλο" 

εμείς θα γουστάραμε και 50άρι έτσι για τη καύλα μας αλλα υπάρχει και ο παράγοντας απόσβεση , κόστος συντήρισης , χρηματοδότηση και πληρότητα . 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μη φτάνει το γήπεδο για όλους.....αν για τρια ματς το χρόνο δε χωράει το γηπεδο, δε σημαίνει οτι είσαι για παραπάνω. Και μια ψαροταβερνα τη 25μαρτιου θα γεμίσει αφου ολοι πανε εξω για μπακαλιάρο.....αυτο δε σημαίνει οτι εχω μικρό μαγαζί......

Μακάρι να μη χωράει και να μένουν αποξω σε καφετεριες και φαγαδικα....θα ειναι καμινι τοτε ολη η περιοχή και οχι μονο η αγια σοφια.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
5 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Βέβαια αν φτιάχναμε εμείς σαρανταρι δεν ξέρω αν θα λέγαμε ότι "μας πέφτει μεγάλο" 

Δεν θα το λεγαμε αλλα θα λεγαμε οτι τζαμπα το καναμε τοσο μεγαλο και μας κοστισε τοσο αφου δεν γεμιζει σχεδον ποτε εκτος απο 1-2 ματς. 40.000 γηπεδο στο αιλυνικο πρωταθλημα δεν γεμιζει ουτε με 5 ευρω το εισιτηριο. Τωρα για λογους φιγουρας οτι εχουμε το μεγαλυτερο ειναι αλλο καπελο αλλα απο θεμα ουσια τα ιδια εσοδα θα βγαζαμε με αυτο τωρα αλλα με την διαφορα οτι εκεινο θα ειχε πολυ μεγαλυτερα λειτουργικα εξοδα και πολυ μεγαλυτερο κοστος κατασκευης.

Απο την ΑΕΚ που επαιζε εδρα στο Μενιδι μια χαρα αναβαθμιση ειναι η γηπεδαρα.....και για να μην τρελαθουμε αυτο που επεσε ηταν ενα αρχιτεκτονικο εκτρωμα και πολυ μικροτερο του σημερινου ασχετα αν το αγαπαγαμε και ειχαμε ολες τις αναμνησεις μας εκει.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nikos said:

Αρα -οσον αφορα το σημερα- εχουμε και μια διαφορα στα γουστα. Δλδ εγω πχ προτιμω σε 5-6 ματς τον χρονο να μενει κοσμος απ´εξω και στα υπολοιπα 30-35 να εχει πληροτητα 70-80%, εσυ το βλεπεις αλλιως.

γι αυτο λεω οτι ειναι και το πώς βλεπει ο καθενας το σημερα και τι του αρεσει περισσοτερο.

Η δίνω μεγάλη σημασία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και λιγότερη στο ελληνικό πρωτάθλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
12 minutes ago, tarasfw said:

Μακάρι να μη φτάνει το γήπεδο για όλους.....αν για τρια ματς το χρόνο δε χωράει το γηπεδο, δε σημαίνει οτι είσαι για παραπάνω. Και μια ψαροταβερνα τη 25μαρτιου θα γεμίσει αφου ολοι πανε εξω για μπακαλιάρο.....αυτο δε σημαίνει οτι εχω μικρό μαγαζί......

Χχαχαχαχαχαχαχα γαματο παραδειγμα χαχαχαχαχαχαχαχα ετσι ακριβως ειναι. Το θεωρω μεγαλομανια να λεμε οτι 30000 γηπεδο ειναι μικρο οταν στο ΟΑΚΑ με τις 70000 2 φορες το γεμισαμε στα 10 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Αντε, Χαμπε, γιναμε και υπερασπιστες του τιγρη στο εν λογω θεμα.

Ειναι που καποιοι νομιζουν οτι ειμεθα εμπαθεις κι οχι οτι απλα εκφερουμε αποψη για το κατα την γνωμη μας καλο της ομαδας.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rayo Vallecano 21 said:

Η δίνω μεγάλη σημασία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και λιγότερη στο ελληνικό πρωτάθλημα. 

Δεκτον. Ο καθενας οπως το βλεπει στην τελικη.

Στο κατω-κατω δεν εξαρταται απο μας (τον κοσμο), εχει παρει για τα καλα τον δρομο του το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
Just now, nikos said:

Αντε, Χαμπε, γιναμε και υπερασπιστες του τιγρη στο εν λογω θεμα.

Ειναι που καποιοι νομιζουν οτι ειμεθα εμπαθεις κι οχι οτι απλα εκφερουμε αποψη για το κατα την γνωμη μας καλο της ομαδας.

χαχαχα Ε ναι μπορει να τον αντιπαθω αλλα αδικος δεν ειμαι. Εκανε οτι μπορουσε και τωρα που τελειωνει το θεωρουμε μικρο? Παντως μερικες φορες μετραει και η ποιοτητα οχι μονο η ποσοτητα. Ενα στολιδι 30000 θεσεων βγαζει μεγαλυτερο πρεστιζ και αρχιδια απο μια λεκανη προκατ 40000. Γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι, εβαλα και πιο πανω εικονες απο το Καραισκακης. Ειδικα εξω ειναι χαλια. Και μεσα μετριο για συγχρονο ευρωπαικο γηπεδο.

ΑΝ το δικο μας γινει περιπου οπως το παρουσιασαν, θα εχει τεραστια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, XAMΠOΣ said:

Δεν θα το λεγαμε αλλα θα λεγαμε οτι τζαμπα το καναμε τοσο μεγαλο και μας κοστισε τοσο αφου δεν γεμιζει σχεδον ποτε εκτος απο 1-2 ματς. 40.000 γηπεδο στο αιλυνικο πρωταθλημα δεν γεμιζει ουτε με 5 ευρω το εισιτηριο. Τωρα για λογους φιγουρας οτι εχουμε το μεγαλυτερο ειναι αλλο καπελο αλλα απο θεμα ουσια τα ιδια εσοδα θα βγαζαμε με αυτο τωρα αλλα με την διαφορα οτι εκεινο θα ειχε πολυ μεγαλυτερα λειτουργικα εξοδα και πολυ μεγαλυτερο κοστος κατασκευης.

Απο την ΑΕΚ που επαιζε εδρα στο Μενιδι μια χαρα αναβαθμιση ειναι η γηπεδαρα.....και για να μην τρελαθουμε αυτο που επεσε ηταν ενα αρχιτεκτονικο εκτρωμα και πολυ μικροτερο του σημερινου ασχετα αν το αγαπαγαμε και ειχαμε ολες τις αναμνησεις μας εκει.

Αυτό που επεσε πριν μπουν καθίσματα ήταν μεγαλύτερο. Όταν μπήκαν καθίσματα έφθασε τις 24 χιλιαδες. Δεν ήταν και τόσο μικρότερο τελικά. 

Link to comment
Share on other sites

Παντως σοβαρα τωρα, οκ κουβεντα κανουμε, αλλα φανταζεστε να μην γινοταν ουτε τωρα αυτο το γηπεδο?

Τι θα καναμε? ΟΑΚΑ για παντα? Δλδ πρεπει -ανεξαρτητα απο την αποψη- να βλεπουμε και τις εναλλακτικες. 16 χρονια χωρις γηπεδο εισαι. Και θα γινουν σιγουρα 18, ακομα και τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια το σαρανταρι στα ευρωπαϊκά θα μετατρεποταν στην πράξη σε τριάντα πεντάρι με τις κενές ζώνες κτλ ενώ το 29-30 χιλιαδων θα μετατρέπεται σε 25αρι. Δεν είναι επιχείρημα απλα το επισημαίνω. 

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά πάντα:

Έχω ξαναπεί πως επιθυμούσα γήπεδο 37k θέσεων με προοπτικές επέκτασης στις 47k κάποτε. Για πολλούς λόγους που θα εξηγήσω άλλη φορά γιατί έχω διάβασμα.

Επίσης έχω πει πως στο δικό μου κεφάλι οι κατηγορίες γηπέδων παίζουν σε στυλ 20-25k, 25-30k, 30-35k, 35-40k κτλ. Ουσιαστικά για μένα ανά 5k αλλάζεις level. Αν είμαστε 30,001 θέσεις προσωπικά είμαι ΟΚ αν και θα ήθελα κάτι καλύτερο. Αν είμαστε στις 29,999 θέσεις με χαλάει.

Όπως και να χει εξήγησα τις προάλλες πως το κέρδος δεν το αυξάνουν οι 2,000 θέσεις παραπάνω αλλά η ΖΗΤΗΣΗ. Η αίσθηση πως ΔΕΝ θα βρεις εισιτήριο αν δεν κουνηθείς κτλ. Αυτό εκτινάσσει τις τιμές των εισιτηρίων και άρα και τα έσοδα. Ελπίζω και εύχομαι να πάμε σε γερμανικό μοντέλο (μισά διαρκείας-μισά κανονικά) και όχι σε αγγλικό (κυρίως season tickets) γιατί ουσιαστικά αυτό θα έχει σημασία. Στην πρώτη περίπτωση όλοι θα το χαρούμε ανάλογα την διάθεση σε τσιμπημένες μεν αλλά ΟΚ τιμές, στην δεύτερη περίπτωση οι τυχεροί θα ναι 25-27,000 ΑΕΚτζήδες σταθερά με το ανάλογο πορτοφόλι.

Είναι πολλά λοιπόν που μένει να δούμε πέραν του τελικού αριθμού των καθισμάτων. Συνολική εικόνα θα χουμε μόλις δούμε την πολιτική στα διαρκείας.

Κλείνω λέγοντας πως μια ομάδα που θεωρώ πρότυπο για την ΑΕΚ αλλά και τον Ολυμπιακό ή τον Παναθηναϊκό είναι η Anderlecht. Μην γελιόμαστε ταβάνι Anderlecht να γίνει κάποτε ελληνική ομάδα στην Ευρώπη. Ε η Anderlecht παίζει σε γήπεδο 21,500 θέσεων. Δεν την εμπόδισε αυτό να πετύχει όσα πέτυχε και να ναι club σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bukowski said:

Χοντρικά πάντα:

Έχω ξαναπεί πως επιθυμούσα γήπεδο 37k θέσεων με προοπτικές επέκτασης στις 47k κάποτε. Για πολλούς λόγους που θα εξηγήσω άλλη φορά γιατί έχω διάβασμα.

Επίσης έχω πει πως στο δικό μου κεφάλι οι κατηγορίες γηπέδων παίζουν σε στυλ 20-25k, 25-30k, 30-35k, 35-40k κτλ. Ουσιαστικά για μένα ανά 5k αλλάζεις level. Αν είμαστε 30,001 θέσεις προσωπικά είμαι ΟΚ αν και θα ήθελα κάτι καλύτερο. Αν είμαστε στις 29,999 θέσεις με χαλάει.

Όπως και να χει εξήγησα τις προάλλες πως το κέρδος δεν το αυξάνουν οι 2,000 θέσεις παραπάνω αλλά η ΖΗΤΗΣΗ. Η αίσθηση πως ΔΕΝ θα βρεις εισιτήριο αν δεν κουνηθείς κτλ. Αυτό εκτινάσσει τις τιμές των εισιτηρίων και άρα και τα έσοδα. Ελπίζω και εύχομαι να πάμε σε γερμανικό μοντέλο (μισά διαρκείας-μισά κανονικά) και όχι σε αγγλικό (κυρίως season tickets) γιατί ουσιαστικά αυτό θα έχει σημασία. Στην πρώτη περίπτωση όλοι θα το χαρούμε ανάλογα την διάθεση σε τσιμπημένες μεν αλλά ΟΚ τιμές, στην δεύτερη περίπτωση οι τυχεροί θα ναι 25-27,000 ΑΕΚτζήδες σταθερά με το ανάλογο πορτοφόλι.

Είναι πολλά λοιπόν που μένει να δούμε πέραν του τελικού αριθμού των καθισμάτων. Συνολική εικόνα θα χουμε μόλις δούμε την πολιτική στα διαρκείας.

Κλείνω λέγοντας πως μια ομάδα που θεωρώ πρότυπο για την ΑΕΚ αλλά και τον Ολυμπιακό ή τον Παναθηναϊκό είναι η Anderlecht. Μην γελιόμαστε ταβάνι Anderlecht να γίνει κάποτε ελληνική ομάδα στην Ευρώπη. Ε η Anderlecht παίζει σε γήπεδο 21,500 θέσεων. Δεν την εμπόδισε αυτό να πετύχει όσα πέτυχε και να ναι club σοβαρό.

Πάντως η Αντερλεχτ θέλει να το μεγαλώσει το γήπεδο της. Να το κάνει τριανταρι και αυτή. 

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
6 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Αυτό που επεσε πριν μπουν καθίσματα ήταν μεγαλύτερο. Όταν μπήκαν καθίσματα έφθασε τις 24 χιλιαδες. Δεν ήταν και τόσο μικρότερο τελικά. 

Ναι αλλα δεν ειχε ουτε τουαλετες και ολοι οι θεατες ηταν υπο βροχη εκτος της σκεπαστης και της Περκολας απο λαμαρινα στα επισημα. Τωρα τι συγκρινουμε ρε συ? 60.000 να ηταν το αλλο το ΓΙΑΠΙ που ηταν ετοιμο να πεσει προτιμαω αυτο τωρα με 29.000.

Αν μιλαμε για πρεστιτζ με αυτο τους γαμαμε ολους για την ωρα. Σε θεμα χωρητικοτητας παλι τους γαμαμε γιατι αν σκευτεις οτι ο πουστης της τρουμπας εχει περισσοτερο κοσμο απο εμας στην ουσια εχει μικροσκοπικο γηπεδο οχι απλα μικρο σε σχεση με το δικο μας.

Προτιμας μεγαλο γηπεδο και να κατουρας σε μπουκαλακι η γηπεδο στολιδι να τριμαρεις και το μουσι μεσα??

Ελα μια χαρα γηπεδαρα ειναι και οταν γεμιζει θα εχει εικονα 50.000 θεσεων λογω των 2 διαζωματων .Και σαν εικονα να το δεις των αλλων τα γηπεδα θα ειναι σαν τσιμεντενιοι κουβαδες με καθισματα μπροστα στο δικο μας.

Ε κρατιομουνα τοσα χρονια αλλα το γηπεδο μου αρεσει παρα πολυ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και ρεαλιστης .Ειναι το ιδανικο γηπεδο κατα την γνωμη μου για τωρα και για αυτο που μπορουσαμε να κανουμε καναμε οτι καλυτερο.

Μελισσανιδη μην παιρνεις θαρρος θα σε ξεσκισω για τα υπολοιπα αλλα σε αυτο μαγκια σου .

Link to comment
Share on other sites

Δειτε το γηπεδο τωρα που σχηματιζεται ξανα και ξανα... Ειναι ακριβως οσο χωραει η περιοχη.
Μιλαμε για κατασκευη που δεν μπορει να επεκταθει ουτε μισο μετρο εκτος αν μπορουσαμε να παμε να χτισουμε μεσα στο αλσος. Νομιζω 30.000 θεσεις ειτε μας ικανοποιει λιγο ή αρκετα ειναι κατορθωμα σε μια τετοια περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, XAMΠOΣ said:

Ναι αλλα δεν ειχε ουτε τουαλετες και ολοι οι θεατες ηταν υπο βροχη εκτος της σκεπαστης και της Περκολας απο λαμαρινα στα επισημα. Τωρα τι συγκρινουμε ρε συ? 60.000 να ηταν το αλλο το ΓΙΑΠΙ που ηταν ετοιμο να πεσει προτιμαω αυτο τωρα με 29.000.

Αν μιλαμε για πρεστιτζ με αυτο τους γαμαμε ολους για την ωρα. Σε θεμα χωρητικοτητας παλι τους γαμαμε γιατι αν σκευτεις οτι ο πουστης της τρουμπας εχει περισσοτερο κοσμο απο εμας στην ουσια εχει μικροσκοπικο γηπεδο οχι απλα μικρο σε σχεση με το δικο μας.

Προτιμας μεγαλο γηπεδο και να κατουρας σε μπουκαλακι η γηπεδο στολιδι να τριμαρεις και το μουσι μεσα??

Ελα μια χαρα γηπεδαρα ειναι και οταν γεμιζει θα εχει εικονα 50.000 θεσεων λογω των 2 διαζωματων .Και σαν εικονα να το δεις των αλλων τα γηπεδα θα ειναι σαν τσιμεντενιοι κουβαδες με καθισματα μπροστα στο δικο μας.

Ε κρατιομουνα τοσα χρονια αλλα το γηπεδο μου αρεσει παρα πολυ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και ρεαλιστης .Ειναι το ιδανικο γηπεδο κατα την γνωμη μου για τωρα και για αυτο που μπορουσαμε να κανουμε καναμε οτι καλυτερο.

Μελισσανιδη μην παιρνεις θαρρος θα σε ξεσκισω για τα υπολοιπα αλλα σε αυτο μαγκια σου .

Για χωρητικοτα έγραψες και έκανες μια σύγκριση με το παλιο και αυτό σχολίασα μόνο. Δεν έγραψα κάτι ενάντια στο νέο γήπεδο. Και έχεις αθετησει και την υπόσχεση με τα βλητα, 

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικά τα φετινά εισιτήρια της ΑΕΚ στα ευρωπαϊκά της παιχνίδια

ΑΕΚ – Σέλτικ: 32.300

ΑΕΚ – Βίντι: 29.774

ΑΕΚ – Μπενφίκα: 31.154

ΑΕΚ – Μπάγερν: 61.221

ΑΕΚ – Άγιαξ: 25.756

 

 

 

Αυτες ηταν οι φετινες αναγκες μας στην Ευρωπη. Οκ με Μιλαν θα εμενε ο μισος κοσμος απ εξω, αλλα στα υπολοιπα περιπου θα ησουν οκ και με Αγιαξ δεν θα το γεμιζες καν. Επισης στον γαυρο διαβαζα για sold out σε ευρωπαικα ματς με 33.500 εισητηρια, αρα δεν ξερω τελικα οι περιφημες νεκρες ζωνες αν κοβουν κατι το ιδιαιτερο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos said:

Αναλυτικά τα φετινά εισιτήρια της ΑΕΚ στα ευρωπαϊκά της παιχνίδια

ΑΕΚ – Σέλτικ: 32.300

ΑΕΚ – Βίντι: 29.774

ΑΕΚ – Μπενφίκα: 31.154

ΑΕΚ – Μπάγερν: 61.221

ΑΕΚ – Άγιαξ: 25.756

 

 

 

Αυτες ηταν οι φετινες αναγκες μας στην Ευρωπη. Οκ με Μιλαν θα εμενε ο μισος κοσμος απ εξω, αλλα στα υπολοιπα περιπου θα ησουν οκ και με Αγιαξ δεν θα το γεμιζες καν. Επισης στον γαυρο διαβαζα για sold out σε ευρωπαικα ματς με 33.000 εισητηρια, αρα δεν ξερω τελικα οι περιφημες νεξρες ζωνες αν κοβουν κατι το ιδιαιτερο.

Μόνο με τον Αγιαξ που ήταν αδιάφορο θα μας έφτανε δηλαδή, δεδομένου ότι θα υπήρχαν και νεκρές ζώνες. 

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

29.999 θα γινει και μια πολυθρονα για 2 για ζευγαρια να μπαλαμουτιαζοντε και ολας?

Φανταζομαι τον μπουκο να γινει 30.000 και να παει σε ουρα να παρει εισιτηριο και ο μπροστινος του να παρει το τελευταιο χααχχαχααχαχχαχαχααχχααχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
11 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Για χωρητικοτα έγραψες και έκανες μια σύγκριση με το παλιο και αυτό σχολίασα μόνο. Δεν έγραψα κάτι ενάντια στο νέο γήπεδο. Και έχεις αθετησει και την υπόσχεση με τα βλητα, 

Ναι το ξερω φιλε Ραγιο απλα βρηκα ευκαιρια και εκανα λιγο συγκριση με τι ειχαμε πριν που ακομα κλαιμε που γκρεμιστηκε και τι θα εχουμε σε λιγο καιρο. Το ξερω οτι δεν εχεις προβλημα με το νεο γηπεδο.

Ραδικια ρε συ .....ραδικια....! Ραδικια σε μεγεθος πλατανου στο πηλιο ηταν. Ναι το ξερω εχω αθετησει υποσχεση ....θα επανορθωσω ομως οταν ξεμεινει απο λεφτα στα τελειωματα θα παω να βαψω λαδομπογια τις πορτες? Αυτο ειναι δεσμευση

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×