Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VII


Recommended Posts

Στο υποθετικό σενάριο που το γήπεδο γεμίζει πάντα:

Ένα γήπεδο 30k θέσεων με μο 25€/εισιτήριο για 20 ματς/σεζόν φέρνει στην ομάδα έσοδα 15m/σεζόν.

Ένα γήπεδο 35k πάλι δίνει 17,5m/σεζόν.

Άρα μιλάμε για 2,5m έσοδα διαφορά. Επειδή κατανοούμε όλοι πως δεν θα πει η οποιαδήποτε διοίκηση της ΑΕΚ "εντάξει μωρέ σιγά" η διαφορά θα καλυφθεί με ακριβότερα εισιτήρια στην περίπτωση του γηπέδου των 30k. Από μο 25€/εισιτήριο θα πάει στα 29€/ματς. 

Εγώ θα ξαναγράψω, πως να ευχηθούμε μόνο η ΠΑΕ να επιλέξει να διαθέτει 50/50 τα διαρκείας/απλά εισιτήρια και όχι μόνο διαρκείας γιατί τότε θα δούμε κάτι διαρκείας με μο 550€ και θα σκούζουμε για άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ανδριοπουλος ειπε για 32000.Να μην ειναι 32000 σιγουρα ομως θα ειναι πανω απο 30000.Για ψυχολογικους λογους θελω κι εγω το 3 μπροστα.Αλλα τωρα να λεμε οτι ειναι μικρο και δεν μας φτανει, ε παιδια νομιζω το τερματιζουμε.Σας τα εξηγησε ο Νικος πιο πανω με τους μεσους ορους της ομαδας αλλα και με τον γαυρο που με καινουργιο γηπεδο, 20 χρονια πρωταθλημα και τον τριπλασιο κοσμο δεν το γεμιζει.Εμεις τωρα θελουμε σαρανταρια γηπεδα ξερω γω.Ωραια και το καναμε, μεγαλυτερο γηπεδο σημαινει και περισσοτερα εξοδα συντηρησης νομιζω, αν δεν γεμιζει, που μετα απο καποια χρονια μαλλον δεν θα γεμιζει, ποιος θα τα πληρωνει αυτα τα εξοδα;30 με 32 χιλιαδες ειναι μια ολοκληρη πολη για να καταλαβαινουμε τι λεμε δηλαδη.Διαβαζω οτι πρεπει να κοιταξουμε το μελλον και οτι δεν θα μας φτανει με αυτη την χωρητικοτητα.Ε τοτε να κατσουμε στο ΟΑΚΑ.Και τελος παντων ας ζησουμε στο παρον και με τη γηπεδαρα μας και μακαρι να μεγαλωσουμε κι αλλο στο μελλον, και αν γινει αυτο τοτε ας το φτιαξουν αυτοι που θα ειναι τοτε.Ελεος που θα σκεφτω τι θα γινει σε 30 χρονια.Το τωρα με νοιαζει και με καιει γηπεδικα, δηλαδη εδω και 16 χρονια, και στο τωρα φτιαχνουμε γηπεδαρα.Και οπως γραφτηκε καλυτερα να μενουν καποιοι απ εξω παρα να ειναι μισοαδειο.Τεσπα αποψη μου ειναι πως αν ειναι να μεγαλωσει κι αλλο η ΑΕΚ, αυτος ο δρομος περναει μεσα απο τις 30000 της Αγιασοφιας παρα μεσα απο τις 680000 του ΟΑΚΑ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Μόνο με τον Αγιαξ που ήταν αδιάφορο θα μας έφτανε δηλαδή, δεδομένου ότι θα υπήρχαν και νεκρές ζώνες. 

Ναι το εβαλα επειδη το ανεφερες. Στα υπολοιπα ματς ομως το 40αρι θα ηταν ακομα πιο αδειο απο το 30αρι.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγραφω κατι για  μια ακομα φορα. 

Το 40αρι-50αρι, ακομα και να το θεωρουσαμε ολοι καλυτερο, ποιος θα το εκανε και πότε? Ο Μπομπ Κοζωνης?

Ή να περιμεναμε 20 χρονια ακομα στο ΟΑΚΑ μπας και βρεθει κανενας για να μην βαζουμε εμποδια στο μελλον της ομαδας?

Link to comment
Share on other sites

2-3 παρατηρήσεις 

1/ το χτίζουμε και η παε πιθανών θα παίζει τσάμπα λόγο της συμμετοχής της στην κατασκευή . 1εκ λιγότερα εξοδα το λιγότερο για την ομάδα + χώρους δικούς της όπως μπουτίκ , γραφεία , εκδοτήρια κτλ + περισσότερα έσοδα απο σουίτες . Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλά παραδείγματα όπου η ομάδα μπαίνει σε νέο γήπεδο χωρίς βάρος κάτι πολλή σημαντικό για τα μελλοντικά μπάτζετ και όχι μόνο .

2/ Μιλάμε για τσάμπιον λίγκ λες και πάμε κάθε χρόνο , το πιο πιθανό με το νέο κλειστό τσάμπιον λιγκ και τις απευθείας εισόδους , το γιουροπα λιγκ 1 των 32 ομάδων το γιουρόπα λίγκ 2 και την άνοδο άλλων χωρών παραδοσιακά πιο πίσω απο εμάς το ταβάνι για τις ελληνικές ομάδες να είναι το γιουρόπα λιγκ 1 και η σταθερή το γιουρόπα λιγκ 2 κάτι που σημαίνει το πολλή 1  σούπερ εμπορικό ευρωπαικό αγώνα με καλό όνομά απο καλό πρωτάθλημα που δεν πήγε τσάμπιονς λιγκ και άντε ανάλογα με τον όμιλο άλλο 1-2 αγώνες με ομάδες απο καλό πρωτάθλημα . Ας ξεχάσουμε σαν ελλάδα τα μεγαλεία του τσάμπιον λιγκ και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ αφού οι μεγάλοι θα γίνονται μεγαλύτεροι και τα καλά πρωταθλήματα θα πέρνουν σχεδόν όλες τις θέσεις .

3/ Η τάση είναι ο κόσμος να βλέπει ξένα πρωταθλήματα παρά τα ελληνικά άρα το ίδιο το προιόν δεν τραβάει και δεν βλέπω πως θα αλλάξει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Bukowski said:

Στο υποθετικό σενάριο που το γήπεδο γεμίζει πάντα:

Ένα γήπεδο 30k θέσεων με μο 25€/εισιτήριο για 20 ματς/σεζόν φέρνει στην ομάδα έσοδα 15m/σεζόν.

Ένα γήπεδο 35k πάλι δίνει 17,5m/σεζόν.

Άρα μιλάμε για 2,5m έσοδα διαφορά. Επειδή κατανοούμε όλοι πως δεν θα πει η οποιαδήποτε διοίκηση της ΑΕΚ "εντάξει μωρέ σιγά" η διαφορά θα καλυφθεί με ακριβότερα εισιτήρια στην περίπτωση του γηπέδου των 30k. Από μο 25€/εισιτήριο θα πάει στα 29€/ματς. 

Εγώ θα ξαναγράψω, πως να ευχηθούμε μόνο η ΠΑΕ να επιλέξει να διαθέτει 50/50 τα διαρκείας/απλά εισιτήρια και όχι μόνο διαρκείας γιατί τότε θα δούμε κάτι διαρκείας με μο 550€ και θα σκούζουμε για άλλα πράγματα.

Στον γαύρο δεν ισχύει αυτό , οι τιμές είναι πολλή χαμηλότερες και απο ΑΕΚ ΟΑΚΑ και υπάρχουν διαρκείας με 2 ευρώ τον αγώνα . Θα μου πείς στα @@ τους αφού βάζουν την καραισκάκη αε μέσα με τα μπούνια . και πάλι όμως ζορίζονται να κάνουν sold out τα διαρκείας και απλά πουλάνε μόνο σε ντέρμπι ευρωπαικά και μιλάμε για το γαύρο που το γήπεδο του είναι στο καλύτερο σημείο της Ελλάδος με τις τέλειες οδικές συνδέσεις κτλ 

Προφανώς τις κατεβάζει κάθε χρόνο φτάνοντας να τα μοιράζει με 50-100ευρώ αφού θέλει πληρότητα σε κάθε αγώνα .

mm?id=2099630

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Man Of Faith said:

Ο Ανδριοπουλος ειπε για 32000.Να μην ειναι 32000 σιγουρα ομως θα ειναι πανω απο 30000.

O Ανδριοπουλος μέχρι τώρα είναι σαφής σε κάθε κουβέντα του και δεν στρογγυλεύει η κάνει διπλωματία . Απο τη στιγμή που βάζει το νούμερο εγώ θα πονταρα σε αυτό . 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AG21 said:

O Ανδριοπουλος μέχρι τώρα είναι σαφής σε κάθε κουβέντα του και δεν στρογγυλεύει η κάνει διπλωματία . Απο τη στιγμή που βάζει το νούμερο εγώ θα πονταρα σε αυτό . 

Κι εγω εκει βασιζομαι.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Man Of Faith said:

Κι εγω εκει βασιζομαι.

Ξεκινήσαμε για 33.500 , κάποια στιγμή βγήκε το 32.000 - 1.000 απο τη κομμένη σειρά μετά είχαμε την αύξηση στις 31.800 και με βάση αυτό μιλάει ο ανδρεόπουλος για 32.000 περίπου απο τότε . Δική μου εντύπωση είναι ότι το αρχικό 33.500 έγινε 33.000-32.500 στις οριστικές μελέτες και με το κόψιμο της σειράς πέσαμε κάπου στο 32.000 περίππου . Τα 30.528 που γράφτηκαν στη μελέτη και με βάση αυτού έκανε η περιφέρεια ήταν πιο πολλή για να μην ζητάνε και άλλο κόψιμο . 

15/3/2019

Η χωρητικότητα είναι περίπου στις 32.000 καθίσματα. Θέλω να θυμίσω σε όλους ότι πρέπει να είμαστε ρεαλιστές όταν υλοποιούν γήπεδα τα ερασιτεχνικά σωματεία που δεν είναι κερδοσκοπικοί οργανισμοί. Όλοι θα θέλαμε να έχει η ΑΕΚ γήπεδο με 40.000 θέσεις, αλλά θα πρέπει να παίρνουμε υπόψη μας ποια είναι η αγορά, ποια είναι τα εισιτήρια και να υπολογίζουμε ορθολογιστικά. Η ΑΕΚ θα έχει σύντομα ένα εξαιρετικό γήπεδο, με μια διπλή κερκίδα, που θα είναι μια πραγματική αρένα και θα αναβαθμίσει την ομάδα και το ελληνικό ποδόσφαιρο».

26/3/2018

Τέλος, όσον αφορά την χωρητικότητα του γηπέδου ανέφερε: «Θα φτάσουμε τις 34 με 35 θύρες. Η χωρητικότητα θα είναι πάνω από 32.000 και θα πλησιάζει προς τους 33.000 θεατές. Ο τρόπος που θα γίνει η κατασκευή θα δημιουργεί μια απίστευτη ακουστική. Θα είναι κάτι μοναδικό σαν εμπειρία να βλέπει κάποιος παιχνίδι στην "Αγια-Σοφιά"».

9/11/2017

Αισιοδοξία επικρατεί στην ΑΕΚ πως η «Αγια-Σοφιά» μπορεί να είναι έτοιμη ακόμη και την Άνοιξη του 2019, ενώ η χωρητικότητα του γηπέδου θα φτάσει τις 31.800 θέσεις.

Την Τρίτη πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΑΕΚ στο Μαρούσι σύσκεψη για την «Αγια-Σοφιά». Το «παρών» έδωσε ο Δημήτρης Μελισσανίδης, αλλά και ο μάνατζερ του πρότζεκτ, Δημήτρης Ανδριόπουλος.

Στη συνάντηση αναλύθηκαν τα πάντα σχετικά με την δεύτερη φάση της κατασκευής του γηπέδου, ενώ υπάρχει αισιοδοξία πως τα έργα μπορεί να τελειώσουν ακόμη και την Άνοιξη του 2019.

Μάλιστα, όπως αναφέρει η εφημερίδα «Ώρα», από τη συνάντηση προέκυψε η πληροφορία πως η χωρητικότητα του νέου γηπέδου της ΑΕΚ έχει «κλειδώσει» στις 31.800 θέσεις.


16/6/2017

Για τις θέσεις: «Με τον Νικολαΐδη είχαμε συνάντηση το 2007 και μου έλεγε το όραμά του για ένα γήπεδο 60.000 θέσεων και χαιρόμουν που ένας Έλληνας θέλει να φτιάξει ένα γήπεδο ισπανικών προδιαγραφών. Τότε του είχε πει ότι δεν είναι εφικτό. Εδώ είναι μια άλλη πραγματικότητα. Το γήπεδο θα μπορούσε να γίνει και μικρότερο και περισσότερο από 30.000. Υπάρχουν διάφορα ζητήματα που καθορίζουν το μέγεθος. Το οικόπεδο, η εμπορικότητα, η UEFA. Το οριστικό είναι 31.000 θέσεις και κάναμε το χατίρι του δήμου κατεβάζοντας το στέγαστρο δύο μέτρα με αποτέλεσμα να “κοπούν” 1.000 θέσεις. Ήταν μια ένδειξη καλής θελήσεως. Ο δήμος το ζητούσε αλλά μετά δεν το εκτίμησε».

 

υ.γ. μπόνους το χρονοδιάγραμμα 

-το χρονοδιάγραμμα για την ολοκλήρωση του έργου: «Μετά τις 9 Απριλίου όλο το διοικητικό σύστημα της ΑΕΚ παγώνει εν όψει των πολλαπλών εκλογών του Μαΐου, το δημόσιο σύστημα δεν δουλεύει πολύ σωστά. Η υπογειοποίηση και το αθλητικό έργο είναι δημόσια, άρα έχουμε ακόμη μπροστά μας απρόβλεπτες συνθήκες. Χρονοδιαγράμματα υπάρχουν, αλλά όταν έχουμε να κάνουμε με διαδικασίες δημοσίου, κανείς δεν μπορεί να τα ‘κλειδώσει’. Υλοποιούνται δύο δημόσια έργα στο γήπεδο της ΑΕΚ. Αν είχε η ΑΕΚ 60-65 εκατ. ευρώ και είχαν λυθεί όλα τα νομικά ζητήματα, θα μπορούσε να είχε τελειώσει σε 18 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα λεπτομέρια φαίνεται ότι έγιναν αλλαγές στις φάσεις 

το αρχικό ήταν

2η φάση: : Αρχιτεκτονικές εργασίες κτιρίου, περιβάλλοντος χώρου, Η/Μ εγκαταστάσεις, αγωνιστικός χώρος κ.λπ.

3η φάση: : Επικάλυψη στεγάστρου, εξωτερικό περίβλημα, εξοπλισμός, ειδικές αρχιτεκτονικές εργασίες και Η/Μ εγκαταστάσεις

ενώ φαίνεται ότι το εξωτερικό περίβλημα και μέρος του εξοπλισμού πάνε στη 2η φάση της περιφέρειας ενώ στη 3η φάση νομίζω πάει ο αγωνιστικός χώρος . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Man Of Faith said:

Ελεος που θα σκεφτω τι θα γινει σε 30 χρονια.Το τωρα με νοιαζει και με καιει γηπεδικα, δηλαδη εδω και 16 χρονια, και στο τωρα φτιαχνουμε γηπεδαρα.

Χωρις παρεξηγηση, αλλα θεωρω καταστροφικη τη λογικη σου. Με αυτη λογικη φτασαμε εδω που φτασαμε σαν χωρα, με αυτη τη λογικη ζουμε στη... χαβουζα και γενικως με αυτην την λογικη δεν παμε πουθενα.

Γηπεδο χτιζεις, ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα σκεφτεις και σε οριζοντα 30ετιας (οσο γινεται βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

Καμια παρεξηγηση @AlexKR21.Μακαρι να μπορουσαμε να κανουμε κατι αλλο δεν λεω οχι, αλλα αυτο ειναι το καλυτερο που μπορουσαμε να κανουμε με αυτες τις συνθηκες και τον πολεμο που δεχτηκαμε.Εννοειτε πως πρεπει να σκεφτομαστε με οριζοντα στο μελλον σαν χωρα δεν το συζητω, αλλα εδω μιλαμε για το γηπεδο.Και το γηπεδο μετραει ηδη 16 χρονια γκρεμισμενο.Αλλη ευκαιρια δεν νομιζω να υπηρχε στο μελλον.Σκεψου οτι καναμε 24 χρονια να παρουμε πρωταθλημα (οκ και το 2008 αλλα καταλαβαινεις), τι σε κανει να πιστευεις οτι θα φτιαχναμε γηπεδο οποτε θελαμε και οπου θελαμε αν δεν ηταν αυτη την στιγμη ο Μελισσανιδης στην ΑΕΚ;Οποτε προτιμω να παρω αυτο το γηπεδο με τα οποια στραβα του τωρα (για μενα δεν εχει στραβα), παρα να περιμενω κατι αλλο στο μελλον το οποιο δεν θα εμποδισει την αναπτυξη της ομαδας ακομα πιο μελλοντικα.Στην τελικη δεν εμποδισε το γηπεδο (το παλιο) την ΑΕΚ τοσα χρονια στην αναπτυξη της.

Ξαναλεω για θεματα υποδομων και οχι μονο, σαν χωρα εννοειται οτι πρεπει να σκεφτομαστε και το μελλον.Νομιζω ηταν ξεκαθαρο οτι μιλαω για το γηπεδο και οχι για κατι αλλο.Οσον αφορα την ΑΕΚ επισης, εννοειτε ειμαι υπερ στο να μην γινονται ανοιγματα τα οποια υποθηκευουν το μελλον.Σ αυτη την περιπτωση σκεφτομαι και παρασκεφτομαι το μελλον.

Η λογικη μου ειναι οτι στο γηπεδο πρεπει να σκεφτουμε το τωρα.

Ελπιζω να εγινα πιο σαφης

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, stavros 9-11 said:

Δε νομίζω ότι αυτή είναι η μόνη εμπλοκή του Κόκκαλη στην Αγια Σοφια, να πει ο Ματζίσιαν

Εύχομαι και ελπίζω να ΜΗΝ μιλήσει ο @The Magician.

Αν δεν εισακουστώ, ο "Χαμπισμός" θα χτυπήσει σταλινικά ποσοστά στις ... επερχόμενες "εκλογές".

:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

να πουμε 2 πραγματα.

για να ειναι μιλημενος δημοσιος διαγωνισμος θα πρεπει να συμφωνουν και οι "ανταγωνιστες" κατασκευαστες να υποχωρησουν (δλδ να δωσουν χαμηλοτερη εκπτωση). ουσιαστικα να ειναι μιλημενοι οι κατασκευαστες μεταξυ τους. η Περιφερεια πρεπει να τηρησει τις αυστηρες διαδικασιες, αποκλειεται να εχει οποιαδηποτε εμπλοκη.

 

επομενως 2 τινα μπορει να συμβαινουν

1) απλα ετυχε να δωσει την καλυτερη προσφορα, ηθελε πολυ να παρει το εργο

2) οι Σωκρατες και Μελισσανιδης το ειχαν δεμενο το θεμα με τους αλλους εργολαβους

 

για την σχεση των 2 ανδρων και την εμπλοκη του φρυδια στην Αγια Σοφια ακουγονται πολλα και ο Μαγιστρος ξερει περισσοτερα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×