Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VII


Recommended Posts

Για μένα η μεγάλη μαγκιά θα είναι η ανάπλαση του άλσους. Να μπορεί να το συνδυάσει ο πατέρας με μια πολύ όμορφη βόλτα για τα παιδάκια του. Θα είναι καυλα ένα γήπεδο με περιμετρικούς πεζόδρομους, από το Μέτρο-Ηλεκτρικό ακόμα, που να καταλήγει σε ένα αλσος με αναψυκτήριο, παιδικές χαρές, παγκάκια κλπ, χωρια τα ποιοτικά μαγαζιά που προσφέρει η περιοχή. Κάθε φορά που πηγαίνω μου κάνει εντύπωση πόσοι νέοι γονείς πάνε με τα παιδάκια τους στο γήπεδο για να το χαζεψουν. Έχω την αισθηση ότι τα χαρακτηριστικά αυτά, αυτές οι ιδιομορφίες της θέσης του γηπέδου, θα γεννήσουν τα νέα ΑΕΚοπουλα. Έχει ανάγκη η ομάδα τη διεύρυνση της βάσης της και πιστεύω ότι ένα ζεστό γήπεδο δεσμεύει τις παιδικές ψυχούλες για πάντα. Και εγώ ΑΕΚ δήλωνα από μικρός αλλά η πρώτη έντονη μνήμη μου από ΑΕΚ ήταν η επίσκεψη στο Ν. Γκουμας που συνδυάστηκε με αγορά ολόκληρης εμφάνισης στα χρώματα της ομάδας. 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

ορισμενα πραγματα απο τον Κετσετζογλου, που ειτε τα διαβασεις ειτε οχι, ειναι ακριβως το ιδιο, ΠΙΠΕΣ δηλαδη.

 

«Μεγάλη ικανοποίηση γιατί κάποια έργα προχωρούν πολύ γρήγορα. Επιτόπου ενέκρινε το κονδύλι για τις εργασίες που χρειάζονται και μέσα στο επόμενο 20ημερο αναμένεται να αρχίσουν οι εργασίες. Κάτι Μια από τις δεσμεύσεις του περιφερειάρχη είναι πως οι διαγωνισμοί θα γίνονται στην πιο κοντινή διαθέσιμη ημερομηνία. Ορίστηκε και ένα παρατηρητήριο εργασιών, με τους Μελισσανίδη και Ανδρεόπουλο, για να γνωρίζουν όλοι στην πράξη τι γίνεται καθημερινά», ανέφερε για την συνάντηση, ενώ για τα επόμενα βήματα είπε:

«Μέχρι τον Δεκέμβριο η ΑΕΚ θα έχει τελειώσει με το στέγαστρο, αρχίζει η δεύτερη φάση των έργων. Αυτά θα γίνουν από τα χρήματα της περιφέρειας, θα πρέπει να γίνουν διαγωνισμοί. Υπάρχει ένα σενάριο μήπως γίνει ένας διαγωνισμός με έναν εργολάβο που θα αναλάβει τα υπόλοιπα, κάτι που είναι πιο γρήγορο, ή να γίνει τμηματικά η ανάθεση, κάτι που είναι πιο καλό. Πιθανότερο το βλέπω να γίνει το δεύτερο. Θα πάρει λίγο χρόνο, αλλά θα είναι καλύτερο για ένα τέτοιο έργο».

Όσο για την αναζήτηση παικτών από τον Ίβιτς, σχολίασε: «Η ΑΕΚ δεν έχει κατασταλάξει πού θέλει ενίσχυση, ο Ίβιτς είναι έτοιμος. Έχει συζητήσει για κάποιους παίκτες με τη διοίκηση της ομάδας, θα προχωρήσει πιστεύω, αλλά έχουμε καιρό ακόμα».

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nikos said:

«Μέχρι τον Δεκέμβριο η ΑΕΚ θα έχει τελειώσει με το στέγαστρο, αρχίζει η δεύτερη φάση των έργων. Αυτά θα γίνουν από τα χρήματα της περιφέρειας, θα πρέπει να γίνουν διαγωνισμοί. Υπάρχει ένα σενάριο μήπως γίνει ένας διαγωνισμός με έναν εργολάβο που θα αναλάβει τα υπόλοιπα, κάτι που είναι πιο γρήγορο, ή να γίνει τμηματικά η ανάθεση, κάτι που είναι πιο καλό. Πιθανότερο το βλέπω να γίνει το δεύτερο. Θα πάρει λίγο χρόνο, αλλά θα είναι καλύτερο για ένα τέτοιο έργο».

Να βάλουν εργολάβο και να τα δώσει δεύτερο χέρι ? Με τις τιμές που έχουν βάλει είναι δυνατόν . τι μας νοιάζει κρατικά χρήματα είναι ? :P 

Πάντως για μένα αφού υπάρχει ανδριόπουλος καλύτερα να το πάει κομμάτι κομμάτι ώστε αντί να μειώσουν για λίγο το χρόνο να βελτιώσουν η αναβαθμίσουν τη ποιότητα των υλικών . Γνώμη μου . 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Αυτά καλύτερα νομίζω στο τοπικ για το Νίκος γκουμας, σε αυτό χάνεται μετά από μια μέρα με τόσα ποσταρισματα. Αλλωστε πρέπει να έχει ήδη μπει.

Σαφώς άλλα όλα αυτά είναι ωραία για να φιάξεις μια ιστορία γύρο απο το νέο γήπεδο ώστε να μαζεύεις κοσμο και να κάνεις οπαδούς . Έχει σχέσει και με το νέο γήπεδο. 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, AG21 said:

Σαφώς άλλα όλα αυτά είναι ωραία για να φιάξεις μια ιστορία γύρο απο το νέο γήπεδο ώστε να μαζεύεις κοσμο και να κάνεις οπαδούς . Έχει σχέσει και με το νέο γήπεδο. 

Ακριβώς για αυτό, καλύτερα στο τοπικ για το Νίκος γκουμας, αφού σε αυτό θα χαθεί σε μια μέρα ανάμεσα σε άλλα ποσταρισματα, νομίζω. 

Αν και το συγκεκριμένο υπάρχει ήδη και εκεί, οπότε δεν θα χαθει. Ωραίο αυτό με την ιστορία του παλιού γηπέδου και την σχέση της με το νέο, παλιά είχε πει κάτι ο μπουκ για αυτό,να κάναμε ένα βίντεο ή κάτι τέτοιο, αν δεν κάνω λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, AG21 said:

Να βάλουν εργολάβο και να τα δώσει δεύτερο χέρι ? Με τις τιμές που έχουν βάλει είναι δυνατόν . τι μας νοιάζει κρατικά χρήματα είναι ? :P 

Πάντως για μένα αφού υπάρχει ανδριόπουλος καλύτερα να το πάει κομμάτι κομμάτι ώστε αντί να μειώσουν για λίγο το χρόνο να βελτιώσουν η αναβαθμίσουν τη ποιότητα των υλικών . Γνώμη μου . 

Πίπες λέει ο ο Κεφτές, αυτά του είπε ο Βουρος αυτά λέει.

Τους δίνουν ένα μυριο και θα αποφασίσει ο Δήμος αν θα τα κάνει ένα έργο ή περισσότερα. Λεπτομέρειες άνευ σημασίας, αντί να πουν καμια φορά τίποτα σοβαρό.

Τοσον καιρό πχ ότι η Περιφερεια βάσει χρονοδιαγράμματος δεν έχει αργήσει πουθενά και ότι το προγραμμα είναι να ξεκινήσει άνοιξη, δεν το έχω διαβάσει από κανέναν αρδ.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, nikos said:

Εμένα η θεωρία μου είναι ότι δεν υπάρχουν αρδ πλέον, απλά παίρνουν τηλέφωνο και τους λένε τι θα πουν.

Μετά τους φταίει η τύχη που πεινάνε.

Δεν νομίζω ότι σχετίζεται απαραίτητα με το ότι δεν βρίσκουν δουλειά ή ότι και να βρουν βγάζουν ψίχουλα. 

Ούτως ή άλλως ούτε τα μέσα ενημέρωσης ψάχνουν πραγματικούς αρδ συνήθως. 

Link to comment
Share on other sites

Απλά εννοώ ότι όσοι παριστανουν τους αθλητικους αρδ, επαψαν να κάνουν την δουλειά τους, τεμπελιάζουν και γλείφουν τα αφεντικά, με αντάλλαγμα την εύκολη είδηση, καμια δουλειτσα και καμια φορά απλά κανένα σουβλάκι. Κυριολεκτικά δεν κάνουν σχεδον ΤΙΠΟΤΑ και απλά ξεφτιλιζονται με αυτά που λένε και γράφουν.

Αυτα ισχύουν περίπου από αρχές δεκαετίας 2000.

Ως opinion makers δε, δεν το συζητάω, προτιμώ 1.000 φορές να διαβάζω απόψεις εδώ μέσα και να γράφω και την δίκη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προβλέπεται  να γίνουν εργασίες στο γήπεδο τον χειμώνα, πλην του κλεισίματος του στεγάστρου.

Στην υπογειοποιηση υποτίθεται ότι οι χειμώνες έχουν υπολογιστεί στο χρονοδιάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, nikos said:

Απλά εννοώ ότι όσοι παριστανουν τους αθλητικους αρδ, επαψαν να κάνουν την δουλειά τους, τεμπελιάζουν και γλείφουν τα αφεντικά, με αντάλλαγμα την εύκολη είδηση, καμια δουλειτσα και καμια φορά απλά κανένα σουβλάκι. Κυριολεκτικά δεν κάνουν σχεδον ΤΙΠΟΤΑ και απλά ξεφτιλιζονται με αυτά που λένε και γράφουν.

Αυτα ισχύουν περίπου από αρχές δεκαετίας 2000.

Ως opinion makers δε, δεν το συζητάω, προτιμώ 1.000 φορές να διαβάζω απόψεις εδώ μέσα και να γράφω και την δίκη μου.

Το κατάλαβα και συμφωνώ, σε αυτό που δεν συμφωνώ είναι ότι για αυτό πεινάνε κάποιοι από αυτούς. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Το κατάλαβα και συμφωνώ, σε αυτό που δεν συμφωνώ είναι ότι για αυτό πεινάνε κάποιοι από αυτούς. 

Ε, ρε συ, οταν το επαγγελμα σου γινεται εντελως τεμπελικο και σαν αποψη εισαι λιγοτερο σεβαστος πχ απο τυχαρπαστους που γραφουν σε φορουμ (αυτα λεω) λογικο ειναι να μην βγαζεις λεφτα. Αφου δεν φροντισαν να σοβαρευτουν ως κλαδος, τους ξεπερασε η εποχη του ιντερνετ και των social media.

Φυσικα παντα χρειαζονται ως επαγγελμα, αλλα πλεον μονο πολυ ικανοι μπορουν καπως να ξεχωρισουν.

Link to comment
Share on other sites

Ε, τουλαχιστον στα αθλητικα, οι ρεπορτερ ειναι τεμπεληδες, ξεφτιλες για ενα σουβλακι που δεν κανουν ρεπορταζ πλεον και οι αρθογραφοι ειναι παπαρολογοι. Εξισου αχρηστοι. 

Γνωμη μου παντα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως υπάρχει κρίση στον τύπο. Το να σοβαρευτουν δεν σημαίνει και ότι θα επιβραβευθουν για αυτό, από την στιγμή που τόσο τα αφεντικά τους όσο και το κοινό δεν νοιάζονται απαραίτητα για σοβαρη δημοσιογραφια. Έτσι νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστο, αλλα τις παπαριες τις ειχαν ξεκινησει πολλα χρονια πριν την κριση κατα την γνωμη μου.

Υγ. Για το κοσμο, δεν ξερω αν ισχυει, παντως σιγουρα πλεον ειναι μη αναστρεψιμη η κατασταση.

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για τα αθλητικά σαιτ μιλάω. Έχετε ταυτίσει την αθλητική δημοσιογραφια με τον Τσακίρη και τον Νικολακοπουλο. Υπάρχουν πολλοί άλλοι που κάνουν αναλύσεις, γράφουν ενδιαφέροντα θέματα, αλλά κατά κύριο λόγο το κάνουν για το ξένο ποδόσφαιρο γιατί θέλουν να γυρίζουν σπίτι τους το βράδυ. Είναι κι άλλοι που γράφουν για το ελληνικό, αλλά αντιμετωπιζονται από το σύστημα περίπου σαν γραφικοί επειδή δεν παίρνουν γραμμή. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mporat said:

Κι εγώ για τα αθλητικά σαιτ μιλάω. Έχετε ταυτίσει την αθλητική δημοσιογραφια με τον Τσακίρη και τον Νικολακοπουλο. Υπάρχουν πολλοί άλλοι που κάνουν αναλύσεις, γράφουν ενδιαφέροντα θέματα, αλλά κατά κύριο λόγο το κάνουν για το ξένο ποδόσφαιρο γιατί θέλουν να γυρίζουν σπίτι τους το βράδυ. Είναι κι άλλοι που γράφουν για το ελληνικό, αλλά αντιμετωπιζονται από το σύστημα περίπου σαν γραφικοί επειδή δεν παίρνουν γραμμή. 

 

Για το ελληνικο πχ ποιον εχεις ξεχωρισει εσυ δλδ?

Εγω με τους περισσοτερους δεν αντεχω καν να τελειωσω κειμενο.

Για ξενο ποδοσφαιρο η αληθεια ειναι οτι δεν διαβαζω.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, nikos said:

Δεν προβλέπεται να γίνουν εργασίες στο γήπεδο τον χειμώνα, πλην του κλεισίματος του στεγάστρου.

Στην υπογειοποιηση υποτίθεται ότι οι χειμώνες έχουν υπολογιστεί στο χρονοδιάγραμμα.

Λογικά παράλληλα με την υπογειοποίηση θα τρέξει και το κτήριο με μουσεία κτλ και ότι είναι εφικτό απο τη τρίτη φάση που κανονικά είναι μετά τη β της περιφέρειας ( ήδη έχουμε επικάλυψη στεγάστρου και νομίζω ότι βλέπουμε και εργασίες εξωτερικά του κτηρίου όπως ειδικές αρχιτεκτονικές εργασίες )

3η φάση: Μάιος 2015 - Δεκέμβριος 2015: Επικάλυψη στεγάστρου, εξωτερικό περίβλημα, εξοπλισμός, ειδικές αρχιτεκτονικές εργασίες και Η/Μ εγκαταστάσεις

 

Για να το κάνουμε λίγο πιο απλά η β φάση είναι όλα τα εσωτερικά εκτός των τσιμέντων και το κάνει η περιφέρεια και η γ φάση είναι όλα τα έξω που τα κάνει η ΑΕΚ κυρίως απο το τσουλού . Δεν νομίζω ότι δεν μπορούν να γινουν τα έξω πριν τα μέσα . 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω και κάτι που είπε ο <<καλός ο φίλος>> ότι το διάτρητο έχει αντικατασταθεί απο etalbond που είναι σαφώς αναβάθμιση και με δυνατοτητες είτε να βάλεις αυτοκόλλητα ( διαφημίσεις??)  η να κάνεις σχέδια κτλ

Βρηκα ότι στην ελλάδα etalbond έχει μπει στο όμορφο γήπεδο τέννις

oaka-4.jpg

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, AG21 said:

Λογικά παράλληλα με την υπογειοποίηση θα τρέξει και το κτήριο με μουσεία κτλ και ότι είναι εφικτό απο τη τρίτη φάση που κανονικά είναι μετά τη β της περιφέρειας ( ήδη έχουμε επικάλυψη στεγάστρου και νομίζω ότι βλέπουμε και εργασίες εξωτερικά του κτηρίου όπως ειδικές αρχιτεκτονικές εργασίες )

3η φάση: Μάιος 2015 - Δεκέμβριος 2015: Επικάλυψη στεγάστρου, εξωτερικό περίβλημα, εξοπλισμός, ειδικές αρχιτεκτονικές εργασίες και Η/Μ εγκαταστάσεις

 

Για να το κάνουμε λίγο πιο απλά η β φάση είναι όλα τα εσωτερικά εκτός των τσιμέντων και το κάνει η περιφέρεια και η γ φάση είναι όλα τα έξω που τα κάνει η ΑΕΚ κυρίως απο το τσουλού . Δεν νομίζω ότι δεν μπορούν να γινουν τα έξω πριν τα μέσα . 

 

 

Αυτό δεν το ξέρω. Αν μπορεί να γίνει η γ φάση πριν την β.

Προσωπικα το θεωρω χλωμό.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×