Jump to content

Recommended Posts

Έγινε η απονομή του πρωταθλήματος, σχόλασε η φετινή σεζόν. Έχουμε και το κύπελλο βέβαια αλλά το κύπελλο είναι ασπιρίνη. Ενόψει των μεταγραφαχαχαχαχαχα του καλοκαιριού, εγκαινιάζουμε το νέο τοπικ της μιρλας για την επόμενη σεζόν.

Υπενθυμίζω ότι το περσινό που ήταν και το παρθενικό τοπικ μιρλας ξεκίνησε με ειρωνική διάθεση απέναντι σε όσους γκρινιαζαν, αλλά τελικά οι "τίγρη σ' ευχαριστώ" πήραν τ' αρχιδια της πραγματικότητας.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stavros 9-11 said:

Κι όμως είναι έτσι ακριβώς. Γιατί αν το χάσεις θα είναι 3η συνεχόμενη φορά από αυτούς που εδώ και 2 χρόνια σηκώνουν τους τόνους εναντίον σου 

Όχι δεν είναι γι αυτό.

Είναι επειδή το Κύπελλο είναι ΤΙΤΛΟΣ.

Και η ΑΕΚ ως ομάδα τίτλων οφείλει να τους χτυπάει με όλες τις δυνάμεις της.

Μπας και πλησιάσει σιγά σιγά τον ψόφιο Βάζελο (δεν απέχουμε πολύ στα Κύπελλα).

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως χρονιά που κλείνει με τίτλο είναι πετυχημένη χρονιά.

Αν δεν παίρνεις το Πρωτάθλημα πρέπει να παίρνεις οπωσδήποτε το Κύπελλο.

Μόνο έτσι έρχεται ο εθνισμός στους τίτλους, τις νίκες και ο πρωταθλητισμός εν τέλει.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω Μπουκοφσκι. Εχω πει την γνωμη μου οτι το κυπελλο το θεωρω 3- 4 φορες λιγοτερο σημαντικο απο πρωταθλημα, αλλα δεν παυει να ειναι ο νο2 τιτλος. Καθαρα απο θεμα πρεστιζ και ιστοριας ειναι πιο σημαμτικο απο 2η θεση και πιο σημαντικο σε τελικη σουμα και τελικο αποτελεσμα ακομα και απο πρωταθλητισμο μεχρι τελους.

Αλλα θελω να προσθεσω οτι θεωρω οτι παιζονται περισσοτερα πραγματα φετος που αφορουν και την ψυχολογια των 2 οργανισμων και κυριως την δικη μας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως το κλιμα που λαμβανω εγω ειναι οτι πιο πολυ απασχολει τον κοσμο το απευκταιο σεναριο να σε μπουκωσει για 3η συνεχομενη φορα αυτος που και καλα ''δεν βλεπεις'' σαν αντιπαλο του επιπεδου σου, παρα το να παρεις χαρα απο την κατακτηση του τιτλου (που αναθεμα κι αν σημαινει τπτ μετα απο τετοια χρονια).

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Bukowski said:

Εγώ πιστεύω πως χρονιά που κλείνει με τίτλο είναι πετυχημένη χρονιά.

Δεν ισχυει απαραιτητα αυτο. Παιζει ρολο τι εχεις κανει σε πρωταθλημα και Ευρωπη παραλληλα. Πχ η σεζον 1999-2000 θεωρειται πετυχημενη; Ή η σεζον 10-11;

Γενικα οτι και να γινει στο κυπελλο τη σεζον την θεωρω φουλ αποτυχημενη. Και το κυπελλο δεν το θελω για ασπιρινη, ουτε για να σωθει η σεζον, αλλα γιατι θεωρω τεραστια ξεφτιλα να σου κανει το 3/3 η ξαδερφη. Τεραστια ομως

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις χρονιές που χουμε σηκώσει τίτλο ευχάριστα τις θυμάμαι πάντως!

Και όσο περνούν τα χρόνια, δεν πολυθυμάμαι και τί είχαμε κάνει στο πρωτάθλημα εκείνες τις χρονιές, τον τίτλο όμως τον θυμάμαι.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ολα σχετικα ειναι το ποσο σε απασχολει.

 

Καντε εικονα την καθε περιπτωση και θα καταλαβετε.

Οσον αφορα τον ψυχολογικο τομεα, σκεφτειτε 2 τραβηγμενα αποτελεσματα,  να κερδισουμε 3-0 ή να χασουμε 3-0.

Οσον αφορα τον πρακτικο τομεα, ο τιτλος ειναι τιτλος. Γραφεται στην ιστορια. Το 15 θα γινει 16 ή το 6 θα γινει 7.

Επισης αν το παρουν αυτοι, εκτος απο 3ο σερι, εκτος απο 3η σερι νικη με εμας, θα καταφερουν κατι που τελευτσια φορα καταφεραμε επι Μπαρλου. Γερο ατσαλωμα δλδ... Απο την αλλη εσυ θα πεις οτι τα τελευταια χρονια πηρα 1 πρωταθλημα και 2 κυπελλα. Not bad so far στην τελικη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, AlexKR21 said:

Δεν ισχυει απαραιτητα αυτο. Παιζει ρολο τι εχεις κανει σε πρωταθλημα και Ευρωπη παραλληλα. Πχ η σεζον 1999-2000 θεωρειται πετυχημενη; Ή η σεζον 10-11;

Γενικα οτι και να γινει στο κυπελλο τη σεζον την θεωρω φουλ αποτυχημενη. Και το κυπελλο δεν το θελω για ασπιρινη, ουτε για να σωθει η σεζον, αλλα γιατι θεωρω τεραστια ξεφτιλα να σου κανει το 3/3 η ξαδερφη. Τεραστια ομως

Τις σεζον που λες τις θεωρω παικτικα -οντως- χαλια, αλλα σε τελικη αναλυση πιο πετυχημενες απο χρονιες που επαιξες μπαλα και δεν πηρες τιποτα.

Η ιστορια ειναι πρωτα τα κιουπια και μετα τα υπολοιπα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Τις σεζον που λες τις θεωρω παικτικα -οντως- χαλια, αλλα σε τελικη αναλυση πιο πετυχημενες απο χρονιες που επαιξες μπαλα και δεν πηρες τιποτα.

Η ιστορια ειναι πρωτα τα κιουπια και μετα τα υπολοιπα. 

Δεν διαφωνω αλλα δεν τις κανει και πετυχημενες ?. Γενικα οι πετυχημενες σεζον της ΑΕΚ απ το 96 και μετα ειναι ελαχιστες.

Βεβαια το χω ξαναπει οτι για μενα ειναι πρωταθλημα-Ευρωπη-κυπελλο η σημασια των στοχων.

Πχ τη σεζον 2006-2007 την θεωρω πιο πετυχημενη απ το 10-11 (ρολο βεβαια παιζει και η διοικητικη σταθεροτητα στην πρωτη περιπτωση).

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, AlexKR21 said:

Δεν διαφωνω αλλα δεν τις κανει και πετυχημενες ?. Γενικα οι πετυχημενες σεζον της ΑΕΚ απ το 96 και μετα ειναι ελαχιστες.

Βεβαια το χω ξαναπει οτι για μενα ειναι πρωταθλημα-Ευρωπη-κυπελλο η σημασια των στοχων.

Πχ τη σεζον 2006-2007 την θεωρω πιο πετυχημενη απ το 10-11 (ρολο βεβαια παιζει και η διοικητικη σταθεροτητα στην πρωτη περιπτωση).

Εγω το βλεπω ως εξης.

Αν θες να αναλυσεις, θα μιλησεις για την μπαλαρα του 96 ξερω γω.

Αν θες ομως να μιλησεις εν συντομια ιστορικα, το 96 πηρες τους ιδιους τιτλους που πηρες και το 2011, δλδ 1 κυπελλο.

Με αλλα λογια αλλο ποσο καλη ομαδα εχεις και αλλο τι λενε οι αριθμοι. Στο 2ο μετραει και το φετινο και το καθε "κυπελλακι".

Η Ευρωπη ειναι ξεχωριστη ιστορια, πολυ σημαντικη σιγουρα, αλλα δεν περιεχει τον απευθειας εγχωριο ανταγωνισμο.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Bukowski said:

Εγώ τις χρονιές που χουμε σηκώσει τίτλο ευχάριστα τις θυμάμαι πάντως!

Και όσο περνούν τα χρόνια, δεν πολυθυμάμαι και τί είχαμε κάνει στο πρωτάθλημα εκείνες τις χρονιές, τον τίτλο όμως τον θυμάμαι.

Λογικό να μη θυμάσαι γιατί όλες τις χρονιές που πήρες κύπελλο ήσουν για τον πούτσο στο πρωτάθλημα εκτός από το 2002

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stavros 9-11 said:

Λογικό να μη θυμάσαι γιατί όλες τις χρονιές που πήρες κύπελλο ήσουν για τον πούτσο στο πρωτάθλημα εκτός από το 2002

Μπα είχαμε κάνει και κάποιες χρονιές πρωταθλητισμό και τελικά πήραμε ένα αρχίδι και μάλλον τις έχω διαγράψει από το μυαλό μου γιατί με εξοργίζει η θύμησή τους.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν πάντα είχαμε καλές ομάδες με εξαίρεση την περίοδο Αδαμίδηδων και Μελισσανίδη από την πεσάδα και μετά.

Και καλές ομάδες και ακριβές και απ' όλες και μπαλίτσα βλέπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και το θυμηθηκα. 

Ενα γαμημενο προβλημα της ΑΕΚ, ειναι οτι χρονιες που ειχε ομαδα για νταμπλ, δεν το εκανε

1994, 1996, 1997, 2002 ανετα το εκανες. Δεν βαζω την περσινη, αν και θα μπορουσες κι εκει.

Και θα ερθουν αυτοι να το κανουν με την 1η αντε 2η ευκαιρια? Κριμα πραγματικα, αν συμβει.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stavros 9-11 said:

Ε δε νομίζω ο Μπουκόφσκι να θυμάται το 96. Το 95 δεν πήρες κύπελλο

96 και 97 εκανα εντιτ. Το 97 ηταν το Παπουτσελειο πρωταθλημα και ηρθες 2ος. Με διαφορά, αλλα και εξοργιστικη παραγκα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Αν χάσεις το κύπελλο από αυτούς για 3η συνεχόμενη φορά, χωρίς αστεία κι υπερβολές οφείλεις να ξεφορτωθείς το 90% των ανθρώπων που απαρτίζουν την ΠΑΕ ΑΕΚ, από ποδοσφαιριστές μέχρι καθαρίστριες και ΤΔ. Επιβάλεται να το κάνεις έτσι κι αλλιώς μιας κι έχεις μαζέψει την σάρα και την μάρα αλλά αν μας κάνουν το 3/3, αυτά τα πρόσωπα που ήταν σε αυτή την 3ετή ξεφτίλα θα έχουν τελειώσει στην συνείδηση και του τελευταίου ΑΕΚτζή. Το πρωτάθλημα δεν θα το λογαριάζει κανένας.

Γνώμη μου, αλλά είναι το πιο κομβικό ματς της προεδρίας του κ. Δημήτρη και κατά 75% θα το χάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι υπερβαλλετε ως συνηθως. Και το 83 η ομαδα ηταν για τα δραγκαλα, ολοι ομως μου τσιταρετε τον τελικο με τον ΠΑΟΚ στο νεοδμητο Σταδιο. Αρα αυτο που μενει ειναι ο τιτλος.

Οι πολυ λιγοι που θυμουνται τι και πως, ξεχνανε επισης γρηγορα. Γιατι και ο Μπαγεβιτς πηρε το πρωταθλημα στην επιστροφη του στον Ολυμπιακο και κανεις δεν θυμαται πως το πηρε. Εκεινο ηταν πρωταθλημα που κριθηκε στα δικαστηρια, οχι το περσινο. Και απο το "οι αγωνες πρεπει να κρινονται στο γηπεδο" του φρυδια πηγαμε σε ντε-τε στη "νομιμοτητα Βαλνερ". 

Τεσπα. Για να ειμαι και ον τοπικ και η επομενη σεζον ειναι ως μη γενομενη διοτι ειναι μετρημενα τα κουκια. Να δουμε τι θα κανουν και οι αλλοι δυο και κανουμε την προβλεψη 31 Αυγουστου οπως παντα. Προπερσι σας επρηξα με το ΠΡΩ ΤΑ ΘΛΗ ΜΑ και κοροϊδευατε. Μετα βεβαια μπουκωθηκατε. Περσι σας ειπα οτι θα το παρει ο ΠΑΟΚ και κοροϊδευε ο Μπουκος. Τωρα λεει σε 35 χρονια παλι. Εγω λεω να δουμε πως θα κλεισουν τα ροστερ γιατι η μονη πολιτικη που ειναι δεδομενη αυτη τη στιγμη, ειναι της ΑΕΚ. Και θα ειναι και το 19/20 πολυ σφιχτη. Και με χαφ το Σιμοες. Αρα, αγκιναρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε πολυτέλεια να παρατάμε τίτλους....ο.τι κούπα κινειται στη χωρα πρέπει να τη σηκώνουμε. Αν δεν μπορουμε πρωταθλημα ας παρουμε κυπελλο. Είναι τίτλος και είναι απαραίτητος για να μεγαλώσεις. Κανεις δε θυμάται μπαλαρες και θεάματα, η πιο σωστά τα παραπανω ειναι μη μετρήσιμα. 

Αυτά που μετρούν οι οπαδοί, και κυρίως τα παιδάκια, είναι οι τίτλοι.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×