Jump to content

Recommended Posts

22 minutes ago, The Magician said:

Εγω νομιζω οτι υπερβαλλετε ως συνηθως. Και το 83 η ομαδα ηταν για τα δραγκαλα, ολοι ομως μου τσιταρετε τον τελικο με τον ΠΑΟΚ στο νεοδμητο Σταδιο. Αρα αυτο που μενει ειναι ο τιτλος.

Οι πολυ λιγοι που θυμουνται τι και πως, ξεχνανε επισης γρηγορα. Γιατι και ο Μπαγεβιτς πηρε το πρωταθλημα στην επιστροφη του στον Ολυμπιακο και κανεις δεν θυμαται πως το πηρε. Εκεινο ηταν πρωταθλημα που κριθηκε στα δικαστηρια, οχι το περσινο. Και απο το "οι αγωνες πρεπει να κρινονται στο γηπεδο" του φρυδια πηγαμε σε ντε-τε στη "νομιμοτητα Βαλνερ". 

Τεσπα. Για να ειμαι και ον τοπικ και η επομενη σεζον ειναι ως μη γενομενη διοτι ειναι μετρημενα τα κουκια. Να δουμε τι θα κανουν και οι αλλοι δυο και κανουμε την προβλεψη 31 Αυγουστου οπως παντα. Προπερσι σας επρηξα με το ΠΡΩ ΤΑ ΘΛΗ ΜΑ και κοροϊδευατε. Μετα βεβαια μπουκωθηκατε. Περσι σας ειπα οτι θα το παρει ο ΠΑΟΚ και κοροϊδευε ο Μπουκος. Τωρα λεει σε 35 χρονια παλι. Εγω λεω να δουμε πως θα κλεισουν τα ροστερ γιατι η μονη πολιτικη που ειναι δεδομενη αυτη τη στιγμη, ειναι της ΑΕΚ. Και θα ειναι και το 19/20 πολυ σφιχτη. Και με χαφ το Σιμοες. Αρα, αγκιναρα.

Διαθεση υπαρχει να το χτυπησουμε ακομα και με φακες;

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Man Of Faith said:

Διαθεση υπαρχει να το χτυπησουμε ακομα και με φακες;

Και φετος ειχε στο κεφαλι του οτι θα το χτυπησει. Δεν λεει κατι αυτο. Και στραβωνε τα μουτρα του οταν ο Σιμοες δεν μεταμορφωθηκε σε Λαμπαρντ στο Αλιανζ Αρενα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, The Magician said:

Εγω νομιζω οτι υπερβαλλετε ως συνηθως. Και το 83 η ομαδα ηταν για τα δραγκαλα, ολοι ομως μου τσιταρετε τον τελικο με τον ΠΑΟΚ στο νεοδμητο Σταδιο. Αρα αυτο που μενει ειναι ο τιτλος.

Οι πολυ λιγοι που θυμουνται τι και πως, ξεχνανε επισης γρηγορα. Γιατι και ο Μπαγεβιτς πηρε το πρωταθλημα στην επιστροφη του στον Ολυμπιακο και κανεις δεν θυμαται πως το πηρε. Εκεινο ηταν πρωταθλημα που κριθηκε στα δικαστηρια, οχι το περσινο. Και απο το "οι αγωνες πρεπει να κρινονται στο γηπεδο" του φρυδια πηγαμε σε ντε-τε στη "νομιμοτητα Βαλνερ". 

Τεσπα. Για να ειμαι και ον τοπικ και η επομενη σεζον ειναι ως μη γενομενη διοτι ειναι μετρημενα τα κουκια. Να δουμε τι θα κανουν και οι αλλοι δυο και κανουμε την προβλεψη 31 Αυγουστου οπως παντα. Προπερσι σας επρηξα με το ΠΡΩ ΤΑ ΘΛΗ ΜΑ και κοροϊδευατε. Μετα βεβαια μπουκωθηκατε. Περσι σας ειπα οτι θα το παρει ο ΠΑΟΚ και κοροϊδευε ο Μπουκος. Τωρα λεει σε 35 χρονια παλι. Εγω λεω να δουμε πως θα κλεισουν τα ροστερ γιατι η μονη πολιτικη που ειναι δεδομενη αυτη τη στιγμη, ειναι της ΑΕΚ. Και θα ειναι και το 19/20 πολυ σφιχτη. Και με χαφ το Σιμοες. Αρα, αγκιναρα.

ΠΑΡΑΠΡΟΠΕΡΣΙ με Τιμουρ είχες ξεκινήσει ανένδοτο προσπαθώντας να πείσεις τους παντες ότι το χουμε σίγουρο το πρωτάθλημα και ο Αβραάμ σε απειλούσε με καθε δυνατό τροπο.

Για του χρόνου, το αν θα το χτυπήσουμε ή όχι εξαρτάται δυστυχώς από το πως θα είναι οι αλλοι. η φάση μας είναι "πεσε λίγο για να ανέβω εγώ". Δεν υπάρχει περίπτωση να κυνηγησουμε πρωτάθλημα που ο πρωταθλητής θα πιάσει 70 από τους 78 διαθέσιμους βαθμούς (που γινεται φέτος με την μπουγάτσα και ο γαβρος με 23-3-3 δεν παίρνει πρωταθλημα), αλλα αμα παει οριακά πανω από 60 μπορούμε να μαστε μέσα στο κόλπο και μέσα στο 2020, που είναι και ένας ρεαλιστικός στοχος. Αυτό με τους βαθμούς μην το παρετε και της μετροιτής όμως, γιατί δεν ξέρω ακριβώς πως θα διεξαχθει το επόμενο πρωτάθλημα με τα πλει οφ πλει αουτ και πλει μποι που προετοιμαζουν, και είμαι σίγουρος πως μέσα στην ομάδα μονο ο Λυσάνδρου ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Το κύπελλο κανονικά είναι ασπιρίνη, αλλά όχι φέτος και με τις συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί.

Φέτος πρέπει να το πάρεις (imo θα χάσεις και εύκολα).

Είσαι -ως κύριος Δημούτρης- στο 1 πρωτάθλημα 1 κύπελλο,  ο Ιβάν 1 πρωτάθλημα 2 κύπελλα

Ή τους ισοφαρίζεις ή ξεφεύγει το πράγμα, συνυπολογίζοντας ότι του χρόνου είναι πιθανότερο το repeat παρά η δική σου επαναφορά τουλάχιστον σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής αγωνιστικά δεδομένα

 

Γλιτώνεις τα 3 σερί πέη, no more comments.

 

Γλιτώνεις να σου κάνει νταμπλ ο Ιβάν, επιτεύγμα που το έχεις ξεχάσει, μιας και τελευταία φορά το πέτυχες όταν το ποδόσφαιρο ήταν ερασιτεχνικό.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, The Magician said:

Και φετος ειχε στο κεφαλι του οτι θα το χτυπησει. 

Σοβαρά; Houston... Γιατί λέγαμε ότι οκ, δεν υπολόγιζε πρωτάθλημα τόσο νωρίς και καμμένη η χροά και γήπεδο κτλ, και δεν ασχολέιται ο μεγάλος με πρωτάθλημα. Δλδ νόμιζε ότι θα το χτυπήσουμε κι έτσι; Γλουπ! :D 

Link to comment
Share on other sites

παντως αυτό διαγράφει το επιχείρημα οτι ήξερε οτι το φετινό ήταν δοσμένο στους νοτιομακεδόνες και αποφάσισε να μην επενδύσει ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ανοιξει τοπικ-πολ «στο μυαλο του Μελισσανιδη» γιατι ηξερα οτι αυτο θα συζητιεται για πολυ τελικα. Το τι ειχε-εχει στο μυαλο του.

Εγω πλεον ειμαι βεβαιος:

στο διλημμα ΑΕΚ πολυ δυνατη αγωνιστικα ή γηπεδο επελεξε το 2ο γιατι θα του εδινε πολυ μεγαλυτερη υστεροφημια και θα του ερχοταν και πολυ πιο φθηνα. «Πηρε» και την ΠΑΕ για να μπορει να εξυπηρετει το ολο προτζεκτ.

Στο θεμα μπατζετ ομαδας και εσοδα-εξοδα η αληθεια ειναι καπου στην μεση. Φυσικα και ξερει οτι χρειαζεται μεγαλη επενδυση το καραβι (εξαλλου το ελεγε οταν ηταν στην απ´εξω), αλλα καπου πιστευει οτι μπορει και με εσοδα-εξοδα να το παλεψεις. Αλλα δεν προκειται να βαλει λεφτα ακομα κι αν ερχεται καθε χρονο τριτο-τεταρτος. Θα το παλευει, αλλα χωρις φραγκα.

Σκοπος ειναι το γηπεδο και μετα ειτε πωληση, ειτε αφηνω την ΑΕΚ στα παιδια μου (δλδ σε καναν Αλεξιου και καμια Αρκαδη).

υγ. Αυτα τα «το αφησε στον Σαββιδη» κλπ ειναι αστειοτητες.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, nikos said:

 Στο θεμα μπατζετ ομαδας και εσοδα-εξοδα η αληθεια ειναι καπου στην μεση. Φυσικα και ξερει οτι χρειαζεται μεγαλη επενδυση το καραβι (εξαλλου το ελεγε οταν ηταν στην απ´εξω), αλλα καπου πιστευει οτι μπορει και με εσοδα-εξοδα να το παλεψεις. Αλλα δεν προκειται να βαλει λεφτα ακομα κι αν ερχεται καθε χρονο τριτο-τεταρτος. Θα το παλευει, αλλα χωρις φραγκα.

 

Συμφωνώ γενικά στην ανάλυση, αλλά νομίζω ότι παρέλειψες αυτό που πιστεύει περισσότερο (και ίσως και να ισχύει, ίσως και όχι): ότι με έσοδα-έξοδα + παρασκήνιο είσαι οκ. Χωρίς να έχω πληροφόρηση, θα πόνταρα πως αν τον ρωτήσεις αν προτιμάει να σταματήσουν οι ξένοι διαιτητές και να ελέγξει την πλειοψηφία των ΕΠΣ vs να έρθουν τσάμπα ο Ραντόγια, ο Ναρσίνγκ και ο Αραούχο, θα πάει καρφωτός στο 1ο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Saxon21

Η χρονια ηταν μια αγωνιστικη καθυζιση και ξεφτιλα,η αποκαθυλωση μιας πρωταθλητριας ομαδας που σε καμια των περιπτωσεων δεν δικαιωσε τον περυσινο τιτλο,οπως αυτος και αν προηλθε εν τελει.Μας εκδικηθηκαν με το χειροτερο τροπο και ταυτοχρονα αυτομαστιγωθηκαμε μονοι μας.

Κανενας δεν θα παρει του χρονου διαρκειας για να βλεπει ομαδα που σερνεται,που ειναι αργη,που δεν κανει ανατροπες και τρωει διπλο απο κουγιες.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Saxon21 said:

Η χρονια ηταν μια αγωνιστικη καθυζιση και ξεφτιλα,η αποκαθυλωση μιας πρωταθλητριας ομαδας που σε καμια των περιπτωσεων δεν δικαιωσε τον περυσινο τιτλο,οπως αυτος και αν προηλθε εν τελει.Μας εκδικηθηκαν με το χειροτερο τροπο και ταυτοχρονα αυτομαστιγωθηκαμε μονοι μας.

Κανενας δεν θα παρει του χρονου διαρκειας για να βλεπει ομαδα που σερνεται,που ειναι αργη,που δεν κανει ανατροπες και τρωει διπλο απο κουγιες.

Πως προηλθε δηλαδη εν τελει;; Πετσωσες τον γαυρο του νοτου, βατεψες κ τον γαυρο του βορρα κ πηρες ενα απο τα πιο μαγκικα κ αρχιδατα πρωταθληματα της ιστοριας του Ελληνικου ποδοσφαιρου.

Link to comment
Share on other sites

Guest Saxon21

Και φετος πηρες τα @@ τους και εβαλες κυαλια να τους βλεπεις.Καθε χρονια ειναι ξεχωριστη,ομως συγκρινεις τι εκανες περυσι και τι καταφερες φετος.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Saxon21 said:

Και φετος πηρες τα @@ τους και εβαλες κυαλια να τους βλεπεις.Καθε χρονια ειναι ξεχωριστη,ομως συγκρινεις τι εκανες περυσι και τι καταφερες φετος.

Για το περσινο ειπες πως το πηρε η ΑΕΚ εν τελει κ σου υπενθυμισα πως το πηρε. Αλλη ιστορια φετος.

Link to comment
Share on other sites

Guest Saxon21

Πρεπει να βγει ΜΠΡΟΣΤΑ,τωρα,πριν πιασει τα 70 και κουρκουτιασει τελειως το μυαλο,μην περιμενει τα εγκαινια,ας στρωσει εδαφος και χαλι απο τωρα για την επομενη ημερα,δειξε ποιος ειναι το μεγαλο αφεντικο,ο τσετσενακος ειναι πολυ μικρος μπροστα σου,δεν ειναι ζητημα χρηματων.

Link to comment
Share on other sites

και οχι μονον αυτο.

η Νετμεντ και η Ενικ επαιρναν δανεικο για 1 χρονο τον αναπληρωματικο του Ζιοβανι την ιδια ωρα που ο φρυδιας επαιρνε με κανονικη μεταγραφη τον Ζιοβανι.

το 2007/08 μεγαλυτερο μπατζετ ειχε και παλι ο φρυδιας. αυτα για να μην αυτοπαραμυθιαζομαστε οτι εχουμε υπαρξει ποτέ 1ο μπατζετ. ΟΥΔΕΠΟΤΕ υπηρξαμε.

 

το μπατζετ ειναι το βασικοτερο, το χρημα γενικοτερα. μονο 2 χρονιες επι Μποσμαν στην Ελλαδα πηρε πρωταθλημα 2ο ή 3ο μπατζετ (2004/05 και 2017/18).

επισης και τα παρασκηνια/τα παραρτηματα/η αβαντα απο τα μμε κλπ με λεφτα γινονται, οχι με φακη.

 

γνωμη μου, παντα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καπου παραδειγμα που διαχρονικα νικαει ο ποδοσφαιρικη λογικη και οχι το μπατζετ? εννοω σε καποιο ευρωπαικο πρωταθλημα.

 

δεν μιλαω για ενα δυο τρια χρονια. εννοω διαχρονικα να εχει καποια ομαδα μικροτερο μπατζετ απο αυτη που σηκωνει τα περισσοτερα τροπαια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mobster21 said:

υπαρχει καπου παραδειγμα που διαχρονικα νικαει ο ποδοσφαιρικη λογικη και οχι το μπατζετ? εννοω σε καποιο ευρωπαικο πρωταθλημα.

 

δεν μιλαω για ενα δυο τρια χρονια. εννοω διαχρονικα να εχει καποια ομαδα μικροτερο μπατζετ απο αυτη που σηκωνει τα περισσοτερα τροπαια.

Στην Αγγλια, την 8ετια 96-04 που η Αρσεναλ αν δεν ηταν η καλυτερη ομαδα του νησιου,

ηταν οριακα η 2η, εδινε πολυ λιγοτερα απο ομαδες οπως Νιουκασλ, Τοτεναμ, Τσελσι(και πριν τον Αμπραμοβιτς.)

Και επαιρνε αηττητα πρωταθληματα και πηγαινε τελικους Τσ. Λ.

Η μεγαλυτερη μεταγραφη στην ιστορια της Αρσεναλ μεχρι να παρει τον Οζιλ το 14 με 40εκ,

ηταν ο Αρσαβιν με 15εκ.

 

Η Πορτο του Μουρινιο και ο φετινος Αγιαξ ειναι προσφατα παραδειγματα που με πολυ λιγοτερους πορους πετυχανε σε κορυφαιο επιπεδο.

Υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος, με την Παρι και την Σιτυ.

Εχουν σκασει στην κυριολεξια δις ευρω για μεταγραφες,

και η μεγαλυτερη ευρωπαικη τους επιτυχια ηταν πριν καποια χρονια που πηγε στους 4 η Σιτυ,

και αποκλειστηκε απο την Ατλετικο με το 1/3 του μπατζετ.

 

Θα υπαρχουν πολλες τετοιες περιπτωσεις και σε εθνικα πρωταθληματα,

που ειναι λιγοτερο γνωστες στο ευρυ κοινο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτό. Άμα έχεις ποδοσφαιρική λογική όπως το ονομάσαμε, κάποια στιγμή θα γίνεις και Νο1 μπάτζετ ή εκεί κοντά γιατί θα αυξηθούν τα έσοδά σου και θα έχεις περισσότερα να ξοδέψεις. Κάποια στιγμή θα κλείσει ο κύκλος και θα πρέπει να ξαναρχίσεις από την αρχή, αλλά με κεκτημένες βάσεις, δηλαδή το σημείο μηδέν θα είναι πιο ψηλά από το παρελθόν. 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×