Jump to content

Recommended Posts

Μαλακια το γαμησαν..τι ηταν αυτο? ..

Νομιζα οτι βλεπω παρωδια...

Ας παντρευαν το σνοουμε την καλισι ας νικαγαν τα ζομπι οπως τα νικησαν εμενα μ αρεσε και ας εκαναν ολοι οι αλλοι μια επικη μαχη με την σερσει .Αυτο θα κλεινε μια επικη σειρα με ενα μετριο φιναλε .Αυτο που καναν ηταν καρναβαλι

Link to comment
Share on other sites

Πανε κι οι θρονοι.

εξαιρετικα μας κρατησαν 7 σεζον, μπαλαρα μεγαλη.

Αυτη η 8η δεν. Καμια σχεση, εκτος απ το θεαμα.

Σα να βλεπεις μια παρτιδα σκακι απ τους καλυτερους και στο τελος βαζουν να την τελιωσει ο σβαρτσενεγκερ με το σταλονε.

Τελος παντων, ανεβασε πολυ τον πηχη  σειρα, αλλαξε επιπεδο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

και η 7η τρύπια ήταν σεναριακα. 2 σεζόν τώρα, το σενάριο έχει τρύπες σαν το σουρωτήρι για τα μακαρόνια. και αυτος ο Χαριγκτον ρε πούστη, τι λίγος, μια εκφραση έχει είτε παίζει δράμα είτε τον γαργαλας με πούπουλα.

αλλα τα αλλα χαρακτηριστικά την κανουν την σειρα τεράστια, ιστορική για την τηλεόραση. τι κουστούμια, τι σκηνοθεσίες, τι ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ εικονες είδαμε, που δυστυχώς θαφτηκαν από το βιαστικό σενάριο. οι τύποι πήγαν και γυρίσανε περίληψη.

 

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη σειρά. Ανέβασε πολύ ψηλά τον πήχη των προσδοκιών μας με την τακτική προσέγγιση στον αιφνιδιασμό.

Ως γνωστόν όμως ακόμα και έτσι, ο κόσμος προσαρμόστηκε στο ξαφνικό των θανάτων των πρωταγωνιστών και ήταν κάθε φορά και πιο υποψιασμένος.

Τόσο πολύ που οποιοδήποτε τέλος θα είχε βασικές αντιρρήσεις από κάποιους.

Κολλήσαμε τελείως με τον κόσμο αυτό που στο τέλος ένιωθες ότι υπήρχε στα αλήθεια.

Υπάρχουν κενά. Υπάρχει μια βιασύνη. Υπάρχουν πράγματα που μπορείς να πεις.

Αλλά σε έβαλε μέσα στον κόσμο του. Σε ταξίδεψε. Σε άφησε να συζητάς μετά για ώρες για αυτό.

Congrats!

GoT θένξ! Θα μου λείψει ο κόσμος που με πήγαινες βόλτα για να ξεφύγω τα βράδυα από την πραγματικότητα.

10/10

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τελευταίος κύκλος είναι κοροϊδία και προχειροδουλεια. Τους γαμησε ο συγγραφέας απλά. Ωραίοι σεναριογράφοι πληρώθηκαν για αυτές τις πιπες. Καλύτερα να είχα φάει σποιλ και να μην έβλεπα το τηλεοπτικό αυτό έκτρωμα 

Ευχαριστούμε για τις 7 γαματες σεζόν. 

Link to comment
Share on other sites

Guest mich21

Εμένα αυτό που με ενόχλησε περισσότερο είναι κάποιοι συμβολισμοί που ήταν εντελώς κενοί και έγιναν μόνο και μόνο για την δηθενιά. Και εξηγούμαι:

1) O Δράκος καίει το σιδηρούν θρόνο του τύπου χρησιμοποιήσατε κάθε μέσο για να τον κατακτήσετε ώστε δεν έμεινε βασίλειο να κυβερνηθεί.Μετά από τρεις σκηνές, ο Μπραν Βασιλιάς και η ζωή στο King's Landing συνεχίζεται.

2) Η Άρυα στην πλώρη να ταξιδεύει προς ανεξερεύνητους τόπους.Γιατί? Its complicated ή απλά ξεχάσαμε να την σκοτώσουμε στο προηγούμενο επεισόδιο, δεν ξέραμε πως να κλείσουμε τον χαρακτήρα της και απλά κοπιάραμε το τέλος της τέταρτης σαιζόν με τη διαφορά ότι τότε υπήρχε λόγος να πάει στο μπράαβος, να γίνει εξερευνήτρια κανένας.

Κατά τα άλλα η σαιζόν δεν με απογοήτευσε τόσο γιατί μετά την 7η οι απαιτήσεις μου ήταν πολύ μικρές.Δεν με χάλασε η εξέλιξη από τη μία, δεν με ενθουσίασαν οι αφόρητες χαιρετούρες των δύο πρώτον επεισοδίων από την άλλη.Το 5ο επεισόδιο το βρήκα πολύ καλό γιατί έδωσε νόημα στο τελευταίο.Μία καλή Καλίση δεν θα άφηνε περιθώρια για κάποια ανατροπή.Δεν διάβασα καθόλου διαρροές ή θεωρίες οπότε έπαιζαν στο μυαλό μου σενάρια από το να σφάξει όλους τους Σταρκ και να κάτσει στον θρόνο σε μια επανάληψη της ιστορίας μέχρι να μπουκάρει η Σάνσα με τους βόρειους πάνω που ετοιμαζόταν η άλλη να κάψει ζωντανό τον Σνόου και να γίνει πανικός.Τίποτα από αυτά ή άλλα πολλά που σκεφτόμουν δεν έγινε αλλά αντιθέτως πήγαμε στην πιο φλώρικη λύση.

Μου άρεσε που ο Τζον κατέληξε τελικά με τους πιο Βόρειους γιατί ένιωθες ότι εκεί ήταν το σπίτι του.Άλλωστε το έχτισαν καλά.Αυτός ο Χάρινγκτον βεβαίως είναι για τον πούτσο ηθοποιός.8 Χρόνια δεν έχει αλλάξει βλέμμα και μου θυμίζει τον τύπο από τους βίκινγκς που ότι και να γίνει έχει την ίδια αποβλακωμένη φάτσα.Στον έβδομο γιο εν τω μεταξύ παίζει το ίδιο ακριβώς πράγμα.Στην επίμαχη σκηνή με την Καλίσι δε αναρωτιέσαι αν το πάει για πήδημα γιατί έτσι κοιτούσε πριν κάποιες σαιζόν την κοκκινομάλλα πριν της δώσει ότι πολυτιμότερο είχε.

Η στροφή της Καλίσι ως ψυχοπαθής τύραννος που καίει άμαχο πληθυσμό ήταν αναγκαία αλλά δεν αιτιολογήθηκε σωστά.Το ότι σκότωσαν την υπηρέτριά της δεν ήταν σοβαρός λόγος.Από την άλλη το ''να ελευθερώσω όλο τον πλανήτη με κάθε τρόπο'' ήταν οκ αλλά φάνηκε περισσότερο ως μια προσπάθεια να δικαιολογηθούν εκ των υστέρων τα γεγονότα του προηγούμενου επεισοδίου παρά να δώσουν πάτημα στον Τζον να την σκοτώσει.Αυτό θα μπορούσε να το κάνει οποιοσδήποτε από τους Άρυα,Σάνσα και Τύριον. Ειδικά αν το έκανε ο Τύριον θα μετρούσε περισσότερο γιατί θα υπήρχε μια σύνδεση με τον αδερφό του που επίσης σκότωσε Ταργκάριεν που καθόταν στον θρόνο.

Link to comment
Share on other sites

On 5/17/2019 at 7:47 PM, aris2168 said:

Μπραν βασιλιάς, προσαρμογή του θρόνου με ρόδες εκατέρωθεν, ΑΜΕΑ φρεντλι τέλος, Σνόου καλόγερος στα βόρεια, κοντός ανοίγει μπουρδέλο.

μονο ποτε θα πεθανει ο Ματζισιαν δε ξερω 

Link to comment
Share on other sites

Ανεπανάληπτη σειρά που μας έκανε να στεκόμαστε με προσμονή μπροστά από την τηλεόραση....δε θυμάμαι πόσα χρόνια είχα να περιμένω κάτι τόσο έντονα μπροστά από την τιβι.

Οι ενστάσεις και οι ξενερες πηγάζουν από το γεγονός οτι τελείωνε η σειρά...και ολοι περίμεναν να δούνε ανυπέρβλητες καταστάσεις που δεν είχε κανείς προβλέψει, να τα δουν ολα και να τα εξηγήσουν ολα σε έξι επεισόδια....ο πήχης είχε ανέβει στο θεό, και για αυτό υπάρχει κάποια απογοήτευση. Όχι όμως γιατί δεν ήταν καλό. Απλά γιατί τελειώνει. Αυτό από μόνο του είναι η αιτία που γεννά αντιδράσεις.

Εγώ έφαγα ξενερα όταν πετάχτηκε η αρυα σα μπεκατσα και σκότωσε τον ναιτ κινγκ. Αυτό οκ δε μου άρεσε. Επίσης νομίζω οτι το τέλος αδικεί τον Χιόνη. Εχει σκοτωσει ο.τι ζωντανό και νεκρό υπάρχει και τον στείλανε πίσω και μάλιστα πέρα από το τείχος....ΟΚ έγινε κ αυτό. Θα μπορούσε να είναι καλύτερη η τελευταία σεζόν, αλλα δεν πειράζει. Κρατάμε τα εφέ.

GOT στο σκληρό δίσκο και σάπισμα με επαναλήψεις.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21
42 minutes ago, kitrinomauros_asthenis said:

2) Η Άρυα στην πλώρη να ταξιδεύει προς ανεξερεύνητους τόπους.Γιατί? Its complicated ή απλά ξεχάσαμε να την σκοτώσουμε στο προηγούμενο επεισόδιο, δεν ξέραμε πως να κλείσουμε τον χαρακτήρα της και απλά κοπιάραμε το τέλος της τέταρτης σαιζόν με τη διαφορά ότι τότε υπήρχε λόγος να πάει στο μπράαβος, να γίνει εξερευνήτρια κανένας.

Πολύ πιθανό να έχουμε κανά spinoff εδώ.

Στο τοπ 10 των σειρών προσωπικά, συνολικά έχω δει πολύ καλύτερες. Θα την έβαζα στο τοπ5, αλλά η τελευταία σεζόν ήταν εντελώς προχειρογραμμένη και ερασιτεχνική, καλύτερα μην την έβγαζαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράν μεγάλο μουνόπανο , ξέρει εκ των προτέρων τι θα γίνει κ αφήνει την άλλη να εξαφανίσει ολόκληρη πόλη για να τον κάνουν τελικά βασιλιά.

Τους άλλους τους πλακώνει το Ρεντ κιπ ,κ όλως τυχαίως πάνε κ κάθονται εκεί που πέφτουν τα τούβλα.Στη συνέχεια βέβαια τους βρίσκει ο Τυριον πολύ εύκολα.

Το συμβούλιο του βασιλιά τελικά αποφασίζει να παίξει Monopoly χτίζοντας εκ νέου το Κινγκς Λαντινγκ.

Τέλος ο άλλος ανεβαίνει στο βορρά την στιγμή που οι ασπιλοι φεύγουν ..από την πόλη.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest mich21
37 minutes ago, Fadrhonc21 said:

Πολύ πιθανό να έχουμε κανά spinoff εδώ.

Στο τοπ 10 των σειρών προσωπικά, συνολικά έχω δει πολύ καλύτερες. Θα την έβαζα στο τοπ5, αλλά η τελευταία σεζόν ήταν εντελώς προχειρογραμμένη και ερασιτεχνική, καλύτερα μην την έβγαζαν ποτέ.

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό, βασικά είναι το μόνο που εξηγεί γιατί κράτησαν ζωντανό ένα βασικό χαρακτήρα που στα δύο τελευταία επεισόδια δεν έκανε απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει δευτερολεπτο απο τη σειρα. Ειδα ομως ενα ωραιο gif στο τουιτερ με εναν τυπο που χαιδευει εναν λευκο λυκο και μ αρεζε. Μπραβο που τελειωσε ενα ακομα παραμυθι, ας ελπισουμε οτι οι παραγωγοι θα βαλουνε μπροστα να κανουνε και καμια σειρα για ενηλικες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gybe21 said:

Μπράν μεγάλο μουνόπανο , ξέρει εκ των προτέρων τι θα γίνει κ αφήνει την άλλη να εξαφανίσει ολόκληρη πόλη για να τον κάνουν τελικά βασιλιά.

Τους άλλους τους πλακώνει το Ρεντ κιπ ,κ όλως τυχαίως πάνε κ κάθονται εκεί που πέφτουν τα τούβλα.Στη συνέχεια βέβαια τους βρίσκει ο Τυριον πολύ εύκολα.

Το συμβούλιο του βασιλιά τελικά αποφασίζει να παίξει Monopoly χτίζοντας εκ νέου το Κινγκς Λαντινγκ.

Τέλος ο άλλος ανεβαίνει στο βορρά την στιγμή που οι ασπιλοι φεύγουν ..από την πόλη.

 

Οι Ασπιλοι, που χαν θολώσει και σφάζανε τους πάντες που παραδόθηκαν και δεν φταίγαν σε τίποτα, κράτησαν για εβδομάδες ζωντανό αυτόν που σκότωσε την βασίλισσα-ελευθερώτριά τους.

Βέβαια τους κάνανε καλή προσφορά, να πανε να παρουν το reach και να ζήσουν ειρηνικα παιρνοντας γυναικες και αφήνοντας απογόνους, αλλά, ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΝΑ ΠΟΥΝ ΝΑΙ.

Και φυσικά φύγανε έτσι απλά εκτός Βασιλείου, ενώ και οι Ντοθράκοι απλά εξαφανιστηκαν.

Χώρια που εφόσον φύγανε δεν υπήρχε λόγος να συνεχίσει η τιμωρία του Σνόου, ποιος θα το ελεγξει? Και βέβαια ποιος υποχρεώνει τη Σανσα, άλλο κράτος πλέον ο Βορρας, να μην έχει τον Σνόου στην πόλη της, αφού Βασίλισσα είναι ότι γουστάρει μπορεί να κάνει.

Μας έδειξε εκεί ένα συμβούλιο με καποιους αυτόκλητους ηγέτες και εκπροσώπους, και δεν είχαν καν την έννοια να μας πουν ποιοι ήταν 2 από αυτούς πως βρέθηκαν και γιατι.

Και γιατί αφού η Σανσα έτσι έυκολα είπε εμεις οι Βορειοι μόνοι μας στην Α2, δεν βρεθηκε και κανας άλλος να ζητήσει την ανεξαρτησία του. Κανα Ντορν πχ

Τόσες τρύπες ούτε τα καλσόν του Μανταλου

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gybe21 said:

Τους άλλους τους πλακώνει το Ρεντ κιπ ,κ όλως τυχαίως πάνε κ κάθονται εκεί που πέφτουν τα τούβλα.

ξερεις απο που εμπνευστηκαν τη σκηνη, ε?

 

 

(ο δρακος στο ρολο του καραβακου)

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, The Magician said:

Δεν εχω δει δευτερολεπτο απο τη σειρα. Ειδα ομως ενα ωραιο gif στο τουιτερ με εναν τυπο που χαιδευει εναν λευκο λυκο και μ αρεζε. Μπραβο που τελειωσε ενα ακομα παραμυθι, ας ελπισουμε οτι οι παραγωγοι θα βαλουνε μπροστα να κανουνε και καμια σειρα για ενηλικες.

Εδω κανεις λαθος μαγε.Αν εξαιρεσεις το φανταστικο στοιχειο, το οποιο το κρατησαν αρκετα χαμηλα μεχρι την 6η σεζον, η σειρα εχει απο τα πιο ενηλικα σεναρια που υπαρχουν με απιστευτες δολοπλοκιες και ρεαλισμο και εναν κοσμο που δεν θα ηθελες να ζεις σιγουρα και που η αξια της ανθρωπινης ζωης ηταν ασημαντη.

Δεν εχει σχεση με παραμυθι στην καρδια της η σειρα, οπως φυσικα και το καθε σωστο fantasy ή sci fi.

Απο τον Μπενιοφ παντως μπορεις να δεις το εξαιρετικο 25th hour, που ειμαι σιγουρος οτι το εχεις δει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ήτανε, όχι αρειστούργημα, αλλά δεν βλέπω λόγο για όλεθρο. Μην θέλετε και χάππυ έντινγκ για όλους σε μια σειρά που από D1 σκοτώνονται συνέχεια οι ήρωες και οι αντι-ήρωες.
Εμένα αντίθετα μου άρεσε το τέλος της Άρια και πιστεύω ταίριαζε στον χαρακτήρα της. Ανεξάρτητοι Σταρκ, ο Τζώνης τι είχες Γιάννη μου τι είχα πάντα. 
Πάμε για άλλα.

Link to comment
Share on other sites

το τέλος είναι ότι οι stark όχι μόνο κέρδισαν το game of thrones αλλα είχαν θρίαμβο και ειδικά η νέα μικροδάκτυλος σανσα που έκανε κινηση ματ με το να το πεί στο τύριον. Έχουμε βασιλειά 6 βασιλείων Μπραν ΣΤΑΡΚ και σχεδόν όλοι οι άρχοντες είναι ΣΤΑΡΚ ΦΑΝ , Βασίλεισσα του βορρά Σάνσα ΣΤΑΡΚ ,κάτι σαν Βασιλεία πέρα απο το τοίχος Τζον σνόου ΣΤΑΡΚ και εξερευνήτρια δεξιά του westeros Aρια ΣΤΑΡΚ . Απο όλα τα παιδιά και αποπαίδια Σταρκ μόνο ο μουνόδουλος ο Ρομπ έφαγε το κεφάλι του και πήρε και στο λαιμό του και τη μάνα του , ο Ριγκτον πώς λεγόταν που ακόμα τρέχει και ο Γκειτζόυ που θυσιαστηκε για το Μπράν . Δεν το βλέπω και πολλή bitter sweet άλλα σκέτο sweet αφού όλοι οι αγαπημένοι πρώτοι χαρακτήρες έζησαν στο τέλος ( σε αντίθεση με τους πρώτους κύκλος) ενώ η νταινέσις είχε γίνει αρκετά μισητοί και δεν έκλαψε και κανένας που πέθανε . Ήταν η ιστορία των ΣΤΑΡΚ στο τέλος άλλωστε εκτός ότι όλα ξεκίνησαν απο αυτούς , τα παιδιά και αποπαίδια ΣΤΑΡΚ κυρίως βλέπαμε σε κάθε κύκλο χωρισμένοι σε όλο το κόσμο μέχρι να μαζευτούν στο 8.2 ( μόνο ο ρομπ έφυγε νωρίς σχετικά και ο ριγκτον που ούτε ακούμπησε στο σόου όχι πώς ο μπραν έπαιξε πολλή στους 6 πρώτους κύκλους) 

game-of-thrones-starks-1543429487.jpg?re

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×