Jump to content
mobster21

Προπονητολογία Vol.IV

Recommended Posts

11 minutes ago, Man Of Faith said:

Ολο μπαινω στο 365 και ολο τον Χρυσικοπουλο μου βγαζει πανω πανω

Και γω κανω τα F5 με την ελπιδα ότι θα διαβασω για παραιτηση Λυμπε, Προφεσορ και συνεργατών.

10 minutes ago, George_D said:

Μόνο Χιμενεθ αποσους ακούγονται 

Εχω γυρισει ολο το ιντερνετ και ονοματα δεν εχω διαβασει ακομα...εκτος απο τα χαζα Κωστενογλου και Δελλα

Προκαλεί πάντως εντύπωση πως μετά από όσα έχουν γίνει στο παρελθόν οι στοιχηματικές βάζουν και το όνομα του Πογιέτ στο τραπέζι έστω ως outsider.

1 minute ago, Bukowski said:

Προκαλεί πάντως εντύπωση πως μετά από όσα έχουν γίνει στο παρελθόν οι στοιχηματικές βάζουν και το όνομα του Πογιέτ στο τραπέζι έστω ως outsider.

μπορει να διαβασε ο μπουκ τα post σου😜

12 minutes ago, Hoffman21 said:

Και γω κανω τα F5 με την ελπιδα ότι θα διαβασω για παραιτηση Λυμπε, Προφεσορ και συνεργατών.

Επιχειρηση σκουπα;

1 minute ago, Hoffman21 said:

μπορει να διαβασε ο μπουκ τα post σου😜

Εγω λεω πως εχει πεσει το ονομα του στο τραπεζι. Το θεμα ειναι πως αυτος θα ζητησει συγκεκριμενα πραγματα και το ξερουν στην ΠΑΕ.

Ο Πογιετ είναι φραγκάτος, πήρε και την βαρβάτη αποζημίωση από την Μπορντό, δεν θα ζητήσει παρά πολλά ακόμα και για άλλες κινήσεις. Θα φέρει και καναν καλό δανεικό με ένα τηλεφώνημα. Άλλωστε ακόμα και ο Πέκχαρτ έβαλε πολλαπλάσια γκόλ από τον Γιακουμακούχο.

Μιλάμε για υπερπροονητή, εναν φοβερό master tactician που μεταδίδει συγχρόνως νοοτροπία μαχητή. Μελισσανίδη ξύπνα, σου κάνει ιδίως αν θές να βγάλεις την χρονιά χωρίς άλλες ιδιαίτερες δαπάνες. Ο Πογιετ αν έρθει θα απαιτήσει πολλά πράγματα το καλοκαίρι. Μιλάμε για ιδιάζουσα περίπτωση προπονητή, το βλέπει και ως πρόκληση. Επίσης του άρεσε η Βούλα, η Γλυφάδα αλλά πιθανώς και το κρέας στον Χριστόφορο(χαχα).

Και Χιμένεθ να είχες και όποιον άλλο, αν μπορείς να φέρεις Πογιέτ τον φέρνεις. Υπερβατικός προπονητής.

4 minutes ago, SpiRos said:

Να ανοίξω τοπικ για την επιστροφή του Τράι ή να περιμένουμε λίγο ακόμα;

Δέλλας για Πογέτ

"Για την αγωνιστική φιλοσοφία της ΑΕΚ επί Πογιέτ: «Το είχα ξαναπεί ότι η ΑΕΚ έπαιξε ένα ποδόσφαιρο της λογικής “πρώτα να μην φάμε γκολ”. Ακόμα και σε κάποια παιχνίδια του ΟΑΚΑ περίμενε τον αντίπαλο. Στα δικά μου μάτια η φιλοσοφία αυτή δεν ταίριαζε στην ΑΕΚ. Είναι από τη φύση της επιθετική ομάδα και έτσι πρέπει να παίζει."
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/news/266372/dellas-kata-taktikis-poget-i-ataka-toy-zoyrlomandya-gia-ton-mpoyonanote

5 minutes ago, Bluesman said:

Ο Πογιετ είναι φραγκάτος, πήρε και την βαρβάτη αποζημίωση από την Μπορντό, δεν θα ζητήσει παρά πολλά ακόμα και για άλλες κινήσεις. Θα φέρει και καναν καλό δανεικό με ένα τηλεφώνημα. Άλλωστε ακόμα και ο Πέκχαρτ έβαλε πολλαπλάσια γκόλ από τον Γιακουμακούχο.

Μιλάμε για υπερπροονητή, εναν φοβερό master tactician που μεταδίδει συγχρόνως νοοτροπία μαχητή. Μελισσανίδη ξύπνα, σου κάνει ιδίως αν θές να βγάλεις την χρονιά χωρίς άλλες ιδιαίτερες δαπάνες. Ο Πογιετ αν έρθει θα απαιτήσει πολλά πράγματα το καλοκαίρι. Μιλάμε για ιδιάζουσα περίπτωση προπονητή, το βλέπει και ως πρόκληση. Επίσης του άρεσε η Βούλα, η Γλυφάδα αλλά πιθανώς και το κρέας στον Χριστόφορο(χαχα).

Και Χιμένεθ να είχες και όποιον άλλο, αν μπορείς να φέρεις Πογιέτ τον φέρνεις. Υπερβατικός προπονητής.

Ξεχασες την βραδια που βγηκαν Μελ με Πογιετ στο Μπαραοντα οπου απολαυσαν ζωντανα παλαια ασματα του πατερα Κοκοτα.

Δεν έχει γραφτεί τίποτα.

Ή ζυμωνουνε ή θα περιμένει να χάσει 2 ματς ακόμα για να τελειώσουν οι μεταγραφες, με κίνδυνο να καταστραφείς χειρότερα.

Καλός ο Πογιετ,  αλλά δεν είναι μόνο η Μπορντό. 

Πουθενά δε στεριωσε,  σε καμία ομάδα. 

Μου κανει περισσότερο για προπονητής ειδικών στόχων και μονο για περιορισμένο χρονικό διάστημα. 

Όχι για κάποιον που θα βασιστείς πάνω του για τα επόμενα τρία τέσσερα χρόνια 

Και προσωπικά με έχει κουράσει να αλλάζουμε προπονητές κάθε λίγο και λιγάκι. 

Θέλω τοπ όνομα,  όπως όταν μας έφερε ο Ψωμιαδης τον Σαντος που τότε ήταν στο τοπ 10 των προπονητών της Ευρώπης. 

Αφού ρε μπαγάσα δεν θέλεις να τα ακουμπήσεις για παίκτες,  δώσε πολλά σε έναν.  Τον προπονητή σου. 

4 minutes ago, Ritzeri said:

Καλός ο Πογιετ,  αλλά δεν είναι μόνο η Μπορντό. 

Πουθενά δε στεριωσε,  σε καμία ομάδα. 

Μου κανει περισσότερο για προπονητής ειδικών στόχων και μονο για περιορισμένο χρονικό διάστημα. 

Όχι για κάποιον που θα βασιστείς πάνω του για τα επόμενα τρία τέσσερα χρόνια 

Και προσωπικά με έχει κουράσει να αλλάζουμε προπονητές κάθε λίγο και λιγάκι. 

Θέλω τοπ όνομα,  όπως όταν μας έφερε ο Ψωμιαδης τον Σαντος που τότε ήταν στο τοπ 10 των προπονητών της Ευρώπης. 

Αφού ρε μπαγάσα δεν θέλεις να τα ακουμπήσεις για παίκτες,  δώσε πολλά σε έναν.  Τον προπονητή σου. 

Παντως την Μπραιτον την πηρε στην Γ και κοντεψε να την ανεβασει σε δυο χρονια στην Πρεμιερ Λιγκ (εχασε την ανοδο στα πλευ οφς). Με Σαντερλαντ πηγε τελικο Λιγκ Καπ αφηνοντας εξω ολους τους μεγαλους και εχασε απο την Σιτυ ενω την εσωσε κιολας. Την ΑΕΚ ουσιαστικα αυτος την πηγε τελικο Κυπελλου. Αρπαχτη εκανε στην Κινα, στην Ισπανια δεν πηγε καλα ενω στην Μπορντο πολυ καλα πηγε αλλα σκοτωθηκε με την διοικηση οταν πουλησαν τον καλυτερο του παιχτη χωρις να συμφωνει. Οι οπαδοι της ενημερωτικα τον γουσταρουν ακομα.

Το θεμα με τον Πογιετ δεν ειναι πως ειναι περιεργος χαρακτηρας. Αλλα πως δεν εχει αναγκη απο φραγκα. Οποτε δεν θα κατσει ευκολα να γινεται καραγκιοζης η γλειφτης του καθε Προεδρου. Επισης ειναι αρκετα εξυπνος και πηρε νωρις γραμμη τι παιζει με τον υδροβιοτοπο των Σπατων. Στην ΑΕΚ οσο εμεινε ετρεχε για 10 γιατι ειχε ψηθει με το προτζεκτ και θεωρουσε πως θα εμενε να εφτιαχνε την μεγαλη ευρωπαικη ΑΕΚ. Οταν αργουσε η ανανεωση του ενω πηρε ολα τα ντερμπι απλα ξενερωσε και δηλωσε πως το καλοκαιρι θα φυγει.

Αυτα γιατι εχουμε διαβασε αρκουδες για τον Πογιετ απο τους Ογλου επειδη δεν εσκυψε στον Αφεντη σαν τους αλλους οταν φευγουν.

Επίσης, μιας κ η κουβέντα ... ε μη με προκαλείτε τώρα κ αρχίσουμε... 🙂

τι να πρωτοθυμηθώ   από τις μεγάλες υπερβάσεις του Πογιέτ ... το περίφημο 8-0 από τη Σαουθάμπτον ;

Το ότι παντού μετά την πρώτη περίοδο «μέλιτος» κ αφού έδειχνε τον πραγματικό του χαρακτήρα ... έφευγε νύχτα όχι απλά ως αποτυχημένος αλλά ως καταστροφέας...

http://www.gazzetta.gr/planetfootball/article/704780/taseis-aytokatastrofis-o-pogiet

Η λύση της συνεργασίας των δύο πλευρών ήρθε τέσσερις ημέρες μετά την εντός έδρας συντριβή των «μαύρων γατών» από την Άστον Βίλα με 0-4. Και τα τέσσερα γκολ των «χωριατών», μάλιστα, ήρθαν στο πρώτο μέρος με χιλιάδες οπαδούς της Σάντερλαντ να αποχωρούν από το γήπεδο εις ένδειξη διαμαρτυρίας και κάποιους πιο... θερμόαιμους να προσπαθούν να τον προσεγγίσουν στον πάγκο!

ενώ κυνηγήθηκε μέχρι και στην Κίνα ! Στη Σαγκάη και  ενώ αυτοί επένδυσαν μέχρι και σε παίκτες επιπέδου Τέβες, όπου μάλιστα ήθελε να πάρει μαζί του κ τον Μάνταλο!! Κλαίω 😂 

https://www.aek365.org/a-504438/kinduneuei-me-apolush-o-pogiet-meta-apo-ena-mat.htm

Το ΤΟΠ της καριέρας του πάντως πρέπει να ήταν εκείνη η απόλυσή του από τη Μπράιτον LIVE!!

Ζωντανά, στον αέρα ...εκείνο το βράδυ στο τηλεοπτικό στούντιο ...

ειλικρινά δε θυμάμαι να έχω ματαξαναδεί κάτι τέτοιο 😂😂..

Τον Ιούνιο του 2013 ήταν καλεσμένος σε εκπομπή του BBC για να σχολιάσει την αναμέτρηση της Ισπανίας με την Νιγηρία για το Κύπελλο Συνομοσπονδιών. Στη διάρκεια της εκπομπής ο... ανέμελος Πογιέτ ενημερώθηκε από την παραγωγή του BBC (!) ότι απολύθηκε από την Μπράιτον! Ο Ουρουγουανός το αντιμετώπισε με χιούμορ υπογραμμίζοντας πως «εσείς έχετε πρώτη την είδηση και εγώ είμαι άνεργος»!

«....Δεν με είχε ενημερώσει κανείς... Δεν το ήξερα. Δεν έλαβα κανένα τηλεφώνημα, κανένα e-mail. Από εσάς το μαθαίνω» τόνισε ο Γκουστάβο Πογιέτ και προανήγγειλε έφεση: «Θα προσβάλω την απόφαση. Θα μιλήσω με το νομικό μου επιτελείο για να δω τι θα μου πουν, αλλά σίγουρα θα καταθέσω έφεση».

Δλδ δεν ήταν μόνο ο Μελ με το βατράχι που τον σκούπισαν στα ξαφνικά 😂

ΜΑΚΡΙΑ από την ΑΕΚΑΡΑ μας φυσικά, αρκετά αποκαίδια και κλικαρία άφησε στο προηγούμενο πέρασμα του.

Αλλά τι το συζητάμε εφόσον (ευτυχώς) δεν υπάρχει ούτε μία στο μύριο να γίνει. 

ΜΑΝΟΛΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΝΟΛΟ , να το ρισκάρουν να πέσουν στα πόδια του τα κοπρόσκυλα (που τα έκανε μάγκες από τα πουθενά) μετανιωμένα, ναι για άλλη μια φορά ...κι ας τους φτύσει οπως τους αξίζει ..

Σε διαφορετική περίπτωση, ο Αρουαμπαρένα θα ήταν μια καλή επιλογή μήπως κ σώσεις ότι σώζεται από τη χρονιά.

Δυο κανονικοι προπονητες περασαν τα τελευταια 5 χρονια στην ομαδα, Χιμενεθ και Πογιετ.

Καταλαβαινω αυτους που δεν θελουν αεναες επιστροφες ή συχνες αλλαγες, αλλα να συζηταμε αν μας κανουν ή οχι το θεωρω ατοπο.

Μιλαμε για προπονητες που με τα ροστερ που ειχαν παρουσιασαν τις καλυτερες εκδοχες της ομαδας τα τελευταια 5 χρονια.Παιζουμε για τη νικη και την κραταμε παση θυσια και αρνουμαστε να χασουμε.Ουτε τριγωνακια ουτε Μαρινικα 4 4 2, ουτε φαντασιωσεις και ονειρωξεις.Και αυτους δεν τους βοηθησαμε με ενα δυο παικτες αλλα τους κυνηγησαμε ως περιπου τσαρλατανους, για να φερουμε δικα μας παιδια ή Ελληνες που ξερουν τι θα πει ΑΕΚ.

Lol

Αυτό με την Σάντερλαντ είναι λίγο αστείο αν αναλογιστούμε πως την χρονιά που έφυγε σώσαν με το ζόρι την κατηγορία και τις επόμενες δύο σεζόν είχαν δύο διαδοχικούς υποβιβασμούς παίζοντας πλέον στην τρίτη κατηγορία της Αγγλίας. Θαρρώ πως αν τους ρώταγες τώρα αν θέλουν Πογέτ θα χαν αλλάξει κάπως οι απόψεις. 

Εφαγε 8 η Σαντερλαντ του Πογιετ απο την Σαουθαμπτον ε; Δεν ξαναγινε στην Αγγλια. Ο Βενγκερ να δειτε κατι εξαροεφταρες που χει φαει.

Τεσπα, ο Πογιετ ειναι απο ΟυρΑγουαη και η ΟυρΑγουαη δεν φημιζεται για τα καλα της παιδια.

Θελω να πω αν θες καλα παιδια πας στα Φιλιατρα.

Το θεμα δεν ειναι αν ο Πογιετ ειναι πουτανας γιος που παιζει και να ειναι, αλλα αν ειναι καλος προπονητης.

Εγω λεω πως ειναι καλος προπονητης και πως οι οπαδοι της Μπραιτον, της Σαντερλαντ, μερος των οπαδω της ΑΕΚ και της Μπορντο συμφωνουν ως προς αυτο.

Ενταξει οι Κινεζοι μπορει να μην τον πανε.

Ο Πογιετ πάντα ταίριαζε στην ομάδα. Η ΑΕΚ χρειαζεται ρήξεις και προπονητή με άποψη και πυγμή. Σιγά μην τον φέρει. Αν ειναι για ελληνικο στοιχημα η γενικά στοίχημα,καλύτερα να μείνουμε όπως είμαστε

Πογετ το 2017

ήρα μια απόφαση να φύγω όταν το ήθελα. Νομίζω ότι δεν είναι θέμα του κόσμου να αποφασίσει τι είναι καλύτερο για μένα. Αποδείξαμε με τους συνεργάτες μου ποιοι είμαστε και πιστεύω ότι ξεκάθαρα αξίζαμε μια πρόταση από την ΑΕΚ. Χωρίς καμία αμφιβολία αξίζαμε μια πρόταση. Ξέρεις πως γίνεται. Μου κάνεις μια πρόταση, δεν μου αρέσει, σου απαντάω όχι ή διαπραγματευόμαστε. Αλλά αν δε γίνει πρόταση δεν μπορείς να διαπραγματευτείς. Υπάρχει και κάτι άλλο που θα ήταν καλό να ξεκαθαρίσω. Αν κάποιος πιστεύει ότι ζητήσαμε 4 εκατομμύρια ευρώ, ζει στη …Disneyland και όχι σ’ αυτό τον κόσμο".

Θα θέλατε να επιστρέψετε στην Ελλάδα; Είτε ως προπονητής της ΑΕΚ είτε σε κάποια άλλη ομάδα;

"Στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν ξέρεις. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Δεν κλείνω ποτέ καμία πόρτα. Γνωρίζω καλά ποιος είμαι. Γνωρίζω καλά τι μπορώ να κάνω. Γνωρίζω αρκετούς παίκτες που είναι ακόμα εκεί, όπως και άλλους ανθρώπους που δουλέψαμε μαζί και ήταν φανταστικοί. Μπορώ να δώσω πολλά παραδείγματα. Έδωσα τα πάντα, είχα ξεχωριστές στιγμές όπως τα τρία ντέρμπι τα οποία θα τα θυμάμαι για πάντα. Κόντρα σε Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ μέσα σε έναν μήνα.

Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι δεν έμεινα για να κατακτήσω το κύπελλο. Θέλω να ευχαριστήσω όλους εκεί στην Ελλάδα, όπου έζησα για 7-8 μήνες. Φύγαμε με έναν τρόπο που έμοιαζε σαν να είναι από την …πίσω πόρτα και ήταν κάτι που δεν ήθελα. Είναι κάτι σαν την ταινία «Terminator». Θα επιστρέψουμε. Θέλω να γυρίσω στην Ελλάδα γιατί ήταν πολύ όμορφα για μένα εκεί".

https://www.sport24.gr/football/omades/Aek/poget-gi-aytous-toys-dyo-logoys-den-emeina-sthn-aek.4598931.html

Ενδιαφέρουσα συνέντευξη γενικότερα...