Jump to content

Bem-vindo Miguel Cardoso


George_D
 Share

Recommended Posts

Μία ακόμη

Ισως τελικά να μην έχει ολοκληρωθεί ακόμη το «παζλ» της σύνθεσης του τεχνικού τιμ του Μιγκέλ Καρντόσο στην ΑΕΚ. Υπάρχει ζήτημα άλλης μιας προσθήκης που έχει βάλει στο τραπέζι ο ίδιος και προς το παρόν είναι υπό συζήτηση. Δεν πρόκειται για πρόσωπο άγνωστο στο περιβάλλον της ΑΕΚ, πάντως...
Τ.Τ.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

Θα του φερουν καποιον διπλα δικο μας παιδι να περναει τα χαρτακια του τιγρη και να αναλαβει υπηρεσιακος την ομαδα οταν θα μας αφησει ο πορτογαλος μολιας αρχισουν να πεφτουν τα πρωτα φυλλα απο τα δεντρα.......

Δεν ξερω γιατι εχω ενα προαισθημα εδω και μερες και με τρωει οτι θα φυγει πριν αρχισει το πρωταθλημα.....δεν ξερω γιατι αλλα ειναι εντονο....

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πιστεύω πάντως ότι θα συμβιβαστεί όσο ο Ουζουνίδης και ο Χιμένεθ. Ήδη το ότι έφερε δικό του προπονητή τερματοφυλάκων παρότι η ΑΕΚ δεν το ήθελε αρχικά δείχνει πολλά.

Επίσης πολλοί μπορεί να λένε για φθηνό αλλά με τόσο μεγάλο επιτελείο σίγουρα είναι ακριβότερος του Ουζουνίδη και σε τελική ανάλυση ο Καρντόσο δεν είναι Μοράις που προπόνησε στην Τυνησία, σε Πορτογαλία και Ισπανία προπονούσε και δεν θα ήθελε να χαντακωθεί στην ΑΕΚ του Μελισσανίδη για λίγα ψωροχιλιάρικα που δεν του λείπουν ούτε έχει το πνευματικό δέσιμο με την ΑΕΚ που είχε ο Χιμένεθ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, The Magician said:

Εννοειται δεν ειναι Μοραις ο ανθρωπος. Σε καμια περιπτωση.

Το θεμα ειναι να στηριχθει και να μην συνθηκολογησει. Ολο το παιχνιδι εκει ειναι.

Το θέμα είναι να στηριχθεί μανατζερικά από Πόρτο/Σάντος μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησαν πολύ

Από την ΑΕΚ κανείς δεν μίλησε με τον Φερνάντο Σάντος για τον συμπατριώτη του Μιγκέλ Καρντόσο πριν οριστικοποιηθεί η συμφωνία με τον Πορτογάλο τεχνικό. Μίλησε όμως, και μάλιστα πολύ, πριν από τη συμφωνία επίσης, ο ίδιος ο Καρντόσο. Κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Ποιος πιο κατάλληλος για να του δώσει ιδέα για πρόσωπα και πράγματα;

Τ.Τ.

Link to comment
Share on other sites

Αλλες απαιτήσεις

Με τον Καρντόσο η ΑΕΚ έχει μπει γενικά σε ατμόσφαιρα αλλαγών. Αλλοι ρυθμοί, άλλες απαιτήσεις. Πιο ψηλά ο πήχης για όλους. Και ξέρετε το ένα φέρνει το άλλο. Για παράδειγμα οι νέοι ρυθμοί και οι νέες απαιτήσεις φέρνουν ενδεχομένως κι άλλες ανάγκες από πλευράς αριθμού προσώπων που έχουν την ευθύνη για συγκεκριμένους τομείς γύρω από την ομάδα. Προσθήκες δεν γίνονται άλλωστε μόνο στο ρόστερ…
Τ.Τ.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, AG21 said:

 

 

Το πρωτο βιντεακι το ειχα παρακολουθησει ως ενα σημειο.

Μου βγαζει ανθρωπος που το ψαχνει και το κυνηγαει αυτο που κανει. Δειχνει να δουλευει πραγματικα επανω σε τακτικες και να θελει να περασει μια φιλοσοφια και ενα πλανο παιχνιδιου στις ομαδες που προπονει. Βεβαια δεν εχουμε πολλα δειγματα της δουλειας του μεσα στο γηπεδο, ομως εχει την προοπτικη να πετυχει ως προπονητης.

 

Γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

• Ο Μάνταλος; Ο Καρντόσο υπολογίζει πολύ στον Μάνταλο. Τον έχει «σκανάρει», θεωρεί πως υπάρχουν προβλήματα που αφορούν την ψυχολογία του και μπορεί να τα λύσει σε συνεργασία μαζί του. Ζήτημα του Μάνταλου είναι να επωφεληθεί από αυτό.

• Ο Μπακάκης; Υπολογίζει πολύ στις υπηρεσίες του, ανάλογα με τις απαιτήσεις από αγώνα σε αγώνα. Ναι, δεν είναι ακριβώς το προφίλ του μπακ που θα δεις να έχουν κεντρικό ρόλο σε ομάδα Καρντόσο, αλλά έχει ρόλο να παίξει.

• Και να πούμε και κάτι άλλο. Την τελευταία διετία ο χρόνος του Μπακάκη ανάμεσα στην θέση του δεξιού μπακ κι αυτές του αριστερού μπακ ή αριστερού στόπερ, είναι μοιρασμένος. Έτσι κι αλλιώς.

• Ο Κλωναρίδης και ο Αλμπάνης; Είναι και οι δύο στα πλάνα του νέου προπονητή. Ως παίκτες που θα έρχονται στο προσκήνιο ειδικά σε καταστάσεις που η ΑΕΚ, θα έχει ευκαιρία να παίξει πιο πολύ στον ανοιχτό χώρο μπροστά.

• Να πούμε και για τον Λιβάγια, γιατί και γι' αυτόν διακινούνται σενάρια.

• Βασικότατος στα πλάνα του Καρντόσο. Αρχικά ως βασικός φορ, μέχρι να κλείσει η ΑΕΚ τον αντικαταστάτη του Πόνσε. Κατόπιν σε εναλλαγή σε αυτόν τον ρόλο με τον παίκτη που θα έρθει, αλλά και δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί και με διαφορετικό τρόπο, κυρίως ως περιφερειακός επιθετικός.
 

http://www.sport-fm.gr/article/Tasos Tsatalis/mi-to-kanoume-kai-lussa-me-ton-daneismo-tou-zeraldes/3990374

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη ειμαι σιγουρος οτι ο Καρντοσο δεν παιρνει τηλεφωνα τους Τσαταληδες να τους αναλυει τις σκεψεις του,2 ενδεχομενα υπαρχουν.

1)Οτι γραφουν το βγαζουν απο το μυαλο τους

2)Ο Nikos κανει δημοσιες σχεσεις και τα ξερναει ολα χαρτι και καλαμαρι

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Bluesman said:

• Ο Μάνταλος; Ο Καρντόσο υπολογίζει πολύ στον Μάνταλο. Τον έχει «σκανάρει», θεωρεί πως υπάρχουν προβλήματα που αφορούν την ψυχολογία του και μπορεί να τα λύσει σε συνεργασία μαζί του. Ζήτημα του Μάνταλου είναι να επωφεληθεί από αυτό.

• Ο Μπακάκης; Υπολογίζει πολύ στις υπηρεσίες του, ανάλογα με τις απαιτήσεις από αγώνα σε αγώνα. Ναι, δεν είναι ακριβώς το προφίλ του μπακ που θα δεις να έχουν κεντρικό ρόλο σε ομάδα Καρντόσο, αλλά έχει ρόλο να παίξει.

• Και να πούμε και κάτι άλλο. Την τελευταία διετία ο χρόνος του Μπακάκη ανάμεσα στην θέση του δεξιού μπακ κι αυτές του αριστερού μπακ ή αριστερού στόπερ, είναι μοιρασμένος. Έτσι κι αλλιώς.

• Ο Κλωναρίδης και ο Αλμπάνης; Είναι και οι δύο στα πλάνα του νέου προπονητή. Ως παίκτες που θα έρχονται στο προσκήνιο ειδικά σε καταστάσεις που η ΑΕΚ, θα έχει ευκαιρία να παίξει πιο πολύ στον ανοιχτό χώρο μπροστά.

• Να πούμε και για τον Λιβάγια, γιατί και γι' αυτόν διακινούνται σενάρια.

• Βασικότατος στα πλάνα του Καρντόσο. Αρχικά ως βασικός φορ, μέχρι να κλείσει η ΑΕΚ τον αντικαταστάτη του Πόνσε. Κατόπιν σε εναλλαγή σε αυτόν τον ρόλο με τον παίκτη που θα έρθει, αλλά και δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί και με διαφορετικό τρόπο, κυρίως ως περιφερειακός επιθετικός.
 

http://www.sport-fm.gr/article/Tasos Tsatalis/mi-to-kanoume-kai-lussa-me-ton-daneismo-tou-zeraldes/3990374

Από όλα αυτά μόνο για το λιβαγια είπε τη λέξη βασικός και για τον μάνταλο ότι είναι υπολογίσιμος με ότι σημαίνει αυτό για μπακακη Αλμπάνη κλωναριδη γράφει ότι πάνε στο ροτεισον .Όσο για τη ψυχολογία του μάνταλο καλύτερα να προσέξει τη δική του σε σχέση με το μάνταλο παρά το αντίστροφο . 

Link to comment
Share on other sites

Αδιανοητο στυλ (σουπερ τρεντυ που λενε και οι νεοι). Πιο γυμνασμενος απο το 90% των ποδοσφαιριστων μας επισης.Κανω την προβλεψη οτι δεν ειναι παντρεμενος και θα γαμησει αρκετα στις Γλυφαδες και τα Κεφαλαρια αυτου του κοσμου.

 

Δεν ξερω τι ρολο βαρανε τα σελοφαν στις βαλιτσες. Ειναι τελειως δανδης και δεν θελει σημαδια και βρωμια στο βαλιτσικο? Επεισθη για το μακροπροθεσμο του πραγματος και κουβαλησε μαζι του τις πορσελανες και τα κρυσταλλα? Ειναι καρμοιρης (κακοιμοιρης) σαν τον προηγουμενο Πορτογαλο προπονητη της ομαδας και φοβαται μην παθει τπτ η βαλιτσα κι αναγκαστει να παρει καινουργια? Μεγαλα ερωτηματα

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

Και εγω βαζω ΣΕΛΟΦΑΝ στις Λουι Βιτον αποσκευες μου οταν ταξιδευω στο Μιλανω για καφε.? περισσοτερο για να μην τις ανοιξει καποιος ειναι παρα για φθορα. Εχει ακριβα παντως το τυλιγμα ελπιζω να το πληρωσε απο την τσεπη του και οχι να το χρεωσε στην ομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
Quote

Την ικανοποίησή του για τις μέχρι τώρα μεταγραφικές κινήσεις της ΑΕΚ εξέφρασε ο Μιγκέλ Καρντόσο μιλώντας στους δημοσιογράφους που βρέθηκαν στα Σπάτα, για την πρώτη προπόνηση της Ένωσης.

Παράλληλα ο νέος τεχνικός του «δικεφάλου» τόνισε ότι είναι πλέον δική του ευθύνη να κάνει καλύτερους τους παίκτες των «κιτρινόμαυρων», επισημαίνοντας ότι η ομάδα του ενδεχομένως να κάνει τρεις ακόμη προσθήκες ποδοσφαιριστών.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Για το όραμα που υπάρχει στην ΑΕΚ: «Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Από την πρώτη στιγμή καταλάβαμε πως πρέπει να χτίσουμε σε ένα καλό μοντέλο δουλειάς. Αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε είναι να γίνουν τα πράγματα που έχουμε συμφωνήσει με την ομάδα.

Έχουμε ένα όραμα για να δημιουργήσουμε ένα καλό μοντέλο δουλειάς. Πιστεύω στο σύλλογο και αυτοί σε εμένα και πιστεύω πως έχουμε ένα καλό γκρουπ για να φτάσουμε στο επίπεδο που θέλουμε. Για την ώρα βλέπω τον κόσμο να είναι αποφασισμένος να βοηθήσει κι αυτό είναι σημαντικό για εμένα».

Για τις μεταγραφικές κινήσεις που γίνονται: «Φυσικά όλοι οι προπονητές στον κόσμο θέλουν και κάτι καλύτερο. Πρέπει να καταλάβουμε σε τι συνθήκες είμαστε και τι μπορούμε να κάνουμε. Πιστεύω πως κάνουμε καλές κινήσεις στην αγορά.

Όταν ολοκληρωθεί το ρόστερ, οι παίκτες μου θα είναι οι καλύτεροι στον κόσμο. Μετά εξαρτάται από εμένα να τους κάνω καλύτερους. Γνωρίζετε καλύτερα από εμένα το επίπεδο του ανταγωνισμού στην Ελλάδα, αλλά εμένα με ενδιαφέρει να δημιουργήσουμε ένα δυνατό χαρακτήρα και ένα καλό γκρουπ παικτών.

Για τους παίκτες, όπως είπα και στην παρουσίασή μου, είναι απίθανο να κλείσει πριν τις 31 Αυγούστου. Είναι πιθανό να κάνουμε μια, δύο ή τρεις κινήσεις ακόμα. Εξαρτάται από την αγορά. Η διοίκηση και ο τεχνικός διευθυντής κι εγώ δουλεύουμε γι' αυτό, αλλά προς το παρόν πρέπει να δουλέψουμε με το υπάρχον υλικό».

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Βρανιεζ προχθές που ήταν στο κλαμπ της Φιλαδέλφειας εξέφρασε πολύ θετικές απόψεις για τον Καρντοσο . Τον θεωρεί σοβαρό και διαβασμενο . Είπε για Χιμένεθ πως ήταν πολυλογας και δεν έκαναν τακτικη. 

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

On 6/29/2019 at 4:09 PM, Stylianopoulos said:

Ο Βρανιεζ προχθές που ήταν στο κλαμπ της Φιλαδέλφειας εξέφρασε πολύ θετικές απόψεις για τον Καρντοσο . Τον θεωρεί σοβαρό και διαβασμενο . Είπε για Χιμένεθ πως ήταν πολυλογας και δεν έκαναν τακτικη. 

Ναι, καλά ....

Μέχρι να του τρεσάρει κι αυτουνού τα πρώτα σκαμπίλια και μετά από "σοβαρός και διαβασμένος" θα γίνει "απόμακρος" και "δεν μπορούσε να εκτιμήσει το πάθος μου για την ομάδα και την ομορφιά του κώλου της Καρλέουσας".

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

Καρντοζο πριν ερθει στην ομαδα και δει.

Screenshot_1.jpg

Καρντοζο οταν ηρθε στην ομαδα και ειδε.

foto3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×