Jump to content

Πρωτοσέλιδα, άρθρα και λοιπές ομορφιές. #2


Bukowski
 Share

Recommended Posts

Του 'χει γράψει χοντράδες κι ο σουβλακομπιφτεκος ο Αρναούτογλου.

Αφήστε τους να τσακώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω εδώ 

 

Αναλυτικά τα όσα είπε ο Μηνάς Λυσάνδρου στο Face 2 Face: 

Για τις σπουδές του και ότι όλα στη ζωή του κινούνται γύρω από μια μπάλα: «Οι βασικές μου σπουδές είναι στην δικηγορία. Με εξιδίκευση στο αθλητικό και διεθνές δίκαιο όσο άσκησα το επάγγελμα. Νομίζω ότι εύστοχο να πούμε ότι όλη μου η ζωή κινείται γύρω από το ποδόσφαιρο».

Για την ποδοσφαιρική του καριέρα: «Δεν είναι μια καρίερα άξια λόγου για να την αναδείξουμε. Σε αντίθεση με την καριέρα του πατέρα μου που ήταν πάρα πολύ μεγάλη και σημαντική σε μία ιδιαίτερη περίοδο για την Κύπρο. Ξεκίνησε από το χωριό που καταγόμαστε, που είναι ένα κατεχόμενο χωριό. Στη συνέχεια πήγε στην Ανόρθωση ένα τεράστιο μέγεθος για την Κύπρο και τελικά ολοκλήρωσε την καριέρα του εκεί. Μου έδωσε το ερέθισμα να ασχοληθώ με το ποδόσφαιρο».

Για το γεγονός ότι ήταν στην αποστολή του Χαϊδαρίου όταν απέκλεισε την ΑΕΚ: «Οι συμπαίκτες μου είχαν μεγάλη συμβολή. Εγώ δεν είχα παίξει τότε. Δεν ξέρω αν είναι σημάδι ή παιχνίδι της μοίρας. Σε ποδοσφαιρικό επίπεδο είναι η μεγαλύτερη χαρά που έχω λάβει. Ανεξάρτητα αν αφορά την ΑΕΚ».

Για το πως είναι το συναίσθημα να αγωνίζεσαι απέναντι στην ομάδα που υποστηρίζεις: «Κοιτάξτε. Η χαρά της πρόκρισης για μια ομάδα Β΄Εθνικής όταν αγωνίζεται κόντρα σε μία ομάδα Α΄Εθνικής είναι πολύ μεγάλη, που υπερκαλύπτει κάθε συναίσθημα».

Για το αν του είχε περάσει από το μυαλό ότι θα γινόταν αθλητικός παράγοντας: «Όχι στο επίπεδο που βρίσκομαι τώρα όχι. Δεν ήταν στο σχεδιασμό μου. Δεν ήταν στα πλάνα μου να ασχοληθώ, αλλά δεν μου ήταν ξένο να αγωνιστώ με την αθλητική διοίκηση, καθώς ένας νομικός συμβουλος πρέπει να είναι κοντά στην ΠΑΕ, για να βοηθάει με τις συμβουλές του. Για να καθοδηγεί και να πει μια γνώμη».

Για τη... γέφυρα που υπάρχει ανάμεσα σε έναν νομικό και έναν αθλητικό παράγοντα: «Υπάρχει γέφυρα. Δεν αποτελεί εξαίρεση ένας δικηγόρος. Με την διοίκηση δεν είναι τόσο συνηθισμένο, αλλά ως δικηγόρος αθλητικού δικαίου δεν είναι ιδιαίτερα σπάνιο σε όλο τον κόσμο».

Για το ότι παλαιότερα συνεργαζόταν με την Λίνα Σουλούκου και πλέον είναι απέναντι: «Η κ. Σουλούκου ήταν συνεργάτης και φίλη. Μάλιστα ήμασταν μαζί στο μεταπτυχιακό αλλά και στις προπτυχιακές σπουδές χωρίς να γνωριζόμαστε βέβαια. Είναι ένας άνθρωπος που εκτιμάω πάρα πολύ. Απλά έτυχε τώρα να εξυπηρετούμε διαφορετικά συμφέροντα».

Για το ποιος είναι ο άνθρωπος που τον πρότεινε στον Δημήτρη Μελισσανίδη: «Δέχτηκα ένα τηλεφώνημα από τον κ. Μελισσανίδη. Έγινε μια συνάντηση τον Οκτώβριο του 2016 και στη συνέχεια ανέλαβα. Σε λίγα μόλις λεπτά συμφωνήσαμε. Ο κ. Μελισσανίδης όπως και κάθε επιχειρηματίας ρωτάει περισσότερους από έναν για μια επιλογή που κάνει. Έχω την εντύπωση ότι ήταν αρκετοί άνθρωποι που μίλησαν για μένα».

Για το αν δυσκολεύτηκε να πάρει την απόφαση και αν τον προβλημάτισε η πίεση που θα είχε: «Ήταν μια απόφαση που είχε αρκετή δόση ενστίκτου. Αν και πολλές φορές στη ζωή μου προσπαθώ να αφήνω εκτός το συναισθηματικό κριτήριο, πράγμα που δεν είναι εύκολο. Θεωρώ ότι το συναίσθημα δεν είναι ο πιο ασφαλής σύμβουλος. Ένιωσα ότι ήταν κάτι που έπρεπε να κάνω και πως αυτό θα μου ταιριάζει. Δεν δυσκολεύτηκα να αναλάβω τη θέση. Άλλωστε είναι η ΑΕΚ και ο κ. Δημήτρης Μελισσανίδης. Από μόνα τους είναι τόσο μεγάλα. Είναι λίγο άδικο να τύχουν ιδιαίτερης επεξεργασίας».

Για το αν ένιωσε πότε πίεση από τον Μελισσανίδη: «Μπορώ να πω το αντίθετο. Νομίζω ότι η προσωπικότητα του κ. Μελισσανίδη παρέχει ασφάλεια αυτομάτως την αφαιρεί».

Για το αν ο Μελισσανίδης δίνει το χώρο στα στελέχη να... παίξουν μπάλα: «Σε ορισμένες περιπτώσεις ναι. Λέω σε ορισμένες περιπτώσεις καθώς γενικά είναι πολύ ενεργός. Είναι αρκετές οι περιπτώσεις που αναλαμβάνει πρωτοβουλίες».

Για το αν το στέλεχος εκφράζει τις διαφωνίες του στον Μελισσανίδη: «Ως προς το αποτέλεσμα είναι δεδομένο και λογικό ότι εφαρμόζεται η κυριαρχία. Αν έχει κάποιο χαρακτηριστικό είναι ότι ακούει. Και δεν ακούει για να ακούσει. Έχει τύχει να ακούσει και να ακολουθήσει αυτό που του λέει κάποιος και έχει τύχει να μην τον ακούσει. Αυτό είναι υγεία σε μια επαγγελματική σχέση».

Για το αν του έχει εκφράσει τις διαφωνίες του για μεταγραφικές κινήσεις: «Όχι αυτό δεν το έχω κάνει. Είναι προσωπικό μου αρχή να μην κοιτάω το παρελθόν. Είμαι φαν του ρητού “ οι έξυπνοι κοιτούν μπροστά, ενώ οι βλάκες βρίσκουν δικαιολογίες»

Για το αν υπήρξε κάποια στιγμή που μετάνιωσε που έμπλεξε με όλα αυτά: «Θα απαντήσω γενικότερα. Νομίζω ότι το ποδόσφαιρο και ο αθλητισμός έχει πολλές εναλλαγές συναισθημάτων. Βέβαια οι στεναχώριες μπορεί να είναι και περισσότερες από τις χαρές ή τέλος πάντων οι έντονες χαρές μπορεί να μην είναι τόσες πολλές. Άρα αναλογικά ναι μπορεί να έχω πει περισσότερες φορες” τι ήθελα και έμπλεξα” όμως έχω περισσότερες ποιοτικά φορές ότι “Χαίρομαι που νιώθω ευλογημένος στον αθλητισμό».

Για το φοβήθηκε τη... φθορά ως πρόεδρος της Super League: «Μέσα από συζήτηση και μετά από δική του ιδέα ανέλαβα πρόεδρος της Super League, καθώς πρέπει να είναι πρόεδρος ομάδας ενώ πρέπει να προασπίζεται τα συμφέροντα της Λίγκας και όχι της ομάδας του. Πέρασαν αρκετοί αξιόλογοι άνθρωποι πριν από μένα. Η ΑΕΚ αποφάσισε να διεκδικήσει τη προεδρία. Η προεδρία της Λίγκας ούτε φόβιζε ούτε με γοήτευε, καθώς είμαι ο αντιπρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ. Ήμουν εκπρόσωπος σε Δ.Σ. και μάλιστα στα πιο κρίσιμα Δ.Σ. Από μέλος του Δ.Σ να γίνεις πρόεδρος δεν ήταν κάτι τόσο εκτός προγραμματισμού, όπως ανέφερα και νωρίτερα».

Για το γεγονός ότι έχει δει να γίνονται άσχημα πράγματα μέσα σε Δ.Σ. της Λίγκας και αν φοβήθηκε ότι θα συμβούν αυτά επί δικής του προεδρίας: «Όλα αυτά πέρασαν από το μυαλό, ώστε να κινηθώ με έναν τρόπο για να μη συμβούν επί προεδρίας μου όλα αυτά. Όχι για να με αποτρέψουν».

Για το ποιο ήταν το σχέδιο του: «Προφανώς όλα αυτά τα παραπάνω τα γνώριζα και τα αποδέχτηκα. Το πως επιλέξαμε με τους συνεργάτες μου να αντιμετωπίσουμε αυτές τις καταστάσεις είχε να κάνει με το γεγονός ότι οι κινήσεις μας είχαν προληπτικό χαρακτήρα και όχι κατασταλτικό».

Για το αν ήταν πετυχημένο το σχέδιο της αναδιάρθρωσης: «Να πούμε δύο πράγματα. Η αναδιάρθρωση ήταν μια διαδικασία, μια απόφαση, ένα πλάνο, το οποίο ήταν ευρύτερο από την Super League. Επομένως δεν είναι πλάνο κάποιου συγκεκριμένου μέλος Δ.Σ. ή κάποιας ομάδας , αλλά ήταν κάτι που προτάθηκε και επεξεργάστηκε. Το αν ήταν ανάγκη του ποδοσφαίρου θα το κρίνουμε σε λίγο καιρό θεωρώ. Η αλλαγή ήταν ανάγκη του ποδοσφαίρου και γι΄ αυτό τη στήριζα, τη στηρίζω και προσπάθησα να την ενισχύσω και να την υπηρετήσω με τον καλύτερο τρόπο. Γενικά είμαι υπέρ της σταθερότητας».

Για το αν είναι θετικό το μοντέλο: «Φυσικά είναι θετικό, φυσικά και ταυτίζομαι με τους συναδέλφους μου, που ψηφίσαμε την προκήρυξη όπως έχει. Αν αλλάξει κάτι να γίνει μόνο προς το καλύτερο».

Για το μοντέλο με τις 12 ομάδες: «Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο. Δεν το απορρίπτω. Γενικότερα δεν με εκφράζουν οι ακραίες τοποθετήσεις. Όντως υπήρξε μια μελέτη για λογαριασμό της Super League. Υπήρχαν διάφορα μοντέλα είτε 12 είτε 14 ομάδων. Όπως και άλλα μοντέλα διεξαγωγής. Κατά την αξιολόγηση το πρώτο εξάμηνο του 2019, όλα αυτά έπεσαν στο τραπέζι. Από τη μία είχαμε τη μελέτη και από την άλλη τα μοντέλα των άλλων χωρών. Είναι πολλά τα στοιχεία που οδήγησαν σε αυτό το αποτέλεσμα».

Για το αν είναι επιτυχημένο: «Είναι πολύ σύντομο να κριθεί. Η φετινή χρονιά είναι πολύ σημαντική. Αν κριθεί πετυχημένο είναι υποχρέωση μας να το ενισχύσουμε ακόμα περισσότερο, με το να διατηρήσουμε τη βάση. Αν κριθεί ότι χρίζει βελτίωσης θα δούμε τι ενέργειες θα κάνουμε. Κρισιμότερο στοιχείο για μένα είναι η σταθερότητα. Οποιοδήποτε format προκριθεί να αξιολογηθεί με ποδοσφαιρικά κριτήρια. Εγώ πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε κρίνεται. Πρέπει να επενδύσουμε χώρο, χρόνο και ενέργεια».

Για το αν πρέπει να πάνε οι ομάδες σε μία κοινή τηλεοπτική διαχείρηση: «Ως προς τη διαχείριση της περσινής κρίσης των τηλεοπτικών πρέπει να πω ότι καθοριστικότερο ρόλο είχαν οι εκπρόσωποι και οι ιδιοκτήτες των άστεγων ομάδων. Η κάθε περίπτωση ήταν διαφορετική. Είχαμε πολλές ανακατατάξεις, όπως την μετάθεση της ΠΑΕ Παναθηναϊκός στη NOVA, τη διατήρηση 4 ομάδων στο συμβόλαιο. Γι΄ αυτό είπα ότι έπαιξαν σημαντικό ρόλο οι ίδιες οι ομάδες, καθώς όλα αυτά είχα να κάνουν με χρήματα. Αυτοί έπαιξαν ρόλο να βρεθεί λύση. Μπορεί υπό την εποπτεία της Λίγκας να έγινε όλο αυτό, αλλά δεν σημαίνει ότι ακυρώνεται η προσπάθεια των ομάδων».

Για το γεγονός ότι υπάρχουν μεγάλες αποστάσεις λόγω του ότι δεν υπάρχει κεντρική διαχείριση: «Μου κάνουν εντύπωση τα νούμερα τα οποία γνωρίζεται, καθώς δεν είναι ακριβώς πραγματικά. Το μοντέλο της κεντρικής διαχείρισης θεωρείται παντού σε όλο τον κόσμο πετυχημένο. Το ξεκαθαρίζω αυτό. Ως θεσμός προφανώς έχει θεμελιώδη σκοπό να διαχειρίζεται ορισμένα κεντρικά δικαιώματα. Αυτό το εφαρμόσαμε ως λίγκα πλην των τηλεοπτικών και σε άλλα ζητήματα, όπως στη συντήρηση των αγωνιστικών χώρων. Από πέρυσι και συνεχίζεται και φέτος με την προβολή κάποιων διαφημίσεων μέσω κεντρικής διαχείρισης για όλες τις ομάδες. Η κεντρική διαχείρηση είναι μέθοδος και κρίνεται πετυχημένοι».

Για το αν πρέπει να πάει το ελληνικό ποδόσφαιρο σε μία κεντρική διαχείριση εκ νέου: «Οι σύγχρονες τάσεις είναι πολύ πιο πολύπλοκες. Θα σας δώσω ένα παράδειγμα. Όταν μιλάμε για αγώνες για ποιους αγώνες μιλάμε; Για αγώνες του πρωταθλήματος, για αγώνες των τμημάτων υποδομής; Σας εξηγώ ότι είναι δύσκολο και σύνθετο όλο αυτό. Είναι 16 ομάδες άρα βγαίνουν συνολικά 240 αγώνες. 14 ομάδες επίσης 240. Ποσοτικά είναι οι ίδιοι αγώνες αλλά ποιοτικά είναι καλύτερα καθώς έχουμε περισσότερα ντέρμπι. Είμαι υπέρ της κεντρικής διαχειρισης. Είναι πολύ κρίσιμο να αναλυθούν οι τρόπο με τους οποίους θα παρθούν οι αποφάσεις. Είναι ερωτήσεις με μεγάλο οικονομικό αντικείμενο. Με πολλά παρακλάδια. Είναι πολλά τα ερωτήματα που μπορούν να απαιτηθούν».

Για το πως αντιμετώπισε τον... πόλεμο που γινόταν ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό ως πρόεδρος της λίγκας και αντιπρόεδρος της ΑΕΚ: «Δεν αντιμετώπισα τίποτα ως αντιπρόεδρος της ΑΕΚ. Είχα υποχρέωση να αντιμετωπίσω οποιαδήποτε κρίση. Ήταν μια αντιπαράθεση. Μέσα από τη συζήτηση, την αποφασιστικότητα και τη συνεχή παρακολούθηση. Αυτό δεν γινόταν μόνο από μένα. Δεν διοικούσα μόνος μου, καθώς υπάρχει ένα ολόκληρο τιμ που διοικεί τη λίγκα. Κανείς δεν πρέπει να διοικεί μόνος του. Μπορέσαμε να διαχειριστούμε τις επιμέρους κρίσεις. Και σε γενικό επίπεδο φτάσαμε σε ένα σημείο και αυτοί που είχαν την αντιπαράθεση να εξασκήσουν τα δικαιώματα τους και η λίγκα να πετύχει να διοργανώσει το πρωτάθλημα χωρίς προβλήματα και χωρίς κάποια αλλαγή στον προγραμματισμό».

Για το αν ένιωθε τα καλά λόγια που έλεγε για τον Μάκη Γκαγκάτση: «Νομίζω ότι είναι αυτονόητη η απάντηση. Αν δεν είναι αυτονόητη είμαι ηθοποιός. Ο κ. Μάκης Γκαγκάτσης είναι φίλος μου. Η γνωρίμια μας ξεκίνησε από το ποδόσφαιρο. Τρέφω εκτίμηση και για την κ. Σουλούκου και για τον κ. Μποροβήλο και για τον κ. Γκαγκάτση. Φυσικά και έχω κόντρα με κάποιους. Νομίζω ότι ο κ. Γκαγκάτσης στηρίζει, δεν πολεμά. Το κάθε στέλεχος και ο κάθε πρόεδρος δεν έχει λόγο να στηρίξει κάποιον που θέλει το καλό του συνεταιρισμού».

Για το αν η καλή του σχέση με τον κ. Γκαγκάτση έπαιξε ρόλο στο να λήξει ο “πόλεμος” ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ: «Η λέξη πόλεμος δεν έχει καμία θέση στο ποδόσφαιρο, στα δικά μου μάτια. Οι αντιπαραθέσεις σε οποιοδήποτε επίπεδο είναι μέρος της ζωής. Η σχέση μου με τον κ. Γκαγκάτση είναι αυτή που περιέγραψα πριν. Οι σχέσεις μου με άλλα στελέχη του ΠΑΟΚ, όπως με τον κ. Κυριάκου είναι καλές και ειλικρινείς. Αυτό βοηθά είτε σε περίοδο κρίσεων είτε... ανακωχής».

Για το με ποιον έχει κόντρα: «Δεν έχω πρόθεση να δημοσιοποιήσω πιθανές κόντρες μου εάν αυτές είναι υπαρκτές ή υπήρξαν. Φυσικά και υπήρξαν κόντρες. Ο κάθε άνθρωπος έχει κάποιες διενέξεις είναι λογικό αυτό, αλλά δεν έχει νόημα να βγάλω έναν κατάλογο και να γράφω».

Για το γεγονός ότι δεν απάντησε στις επιθέσεις που δέχτηκε: «Απαντήσατε μόνος σας σε αυτό. Δεν θα ήθελα να αναφερθώ σε αυτό».

Για το θέμα των χορηγιών: «Δεν είμαι από τους ανθρώπους που μιλάω με απαξιωτικούς όρους για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Ούτε υιοθετώ κάποιους που το χαρακτηρίζουν άμοιρο. Ούτε πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν οι χαρακτηρισμοί αυτοί στο χώρο που δραστηριοποιούμε επαγγελματικά. Η Interwetten δεν ήρθε αλλά έμεινε. Ξεκίνησε την χορηγία το καλοκαίρι του 2019 για να δοκιμάσει. Η Interwetten ήρθε σε πολλές εκφάνσεις. Η Interwetten δοκίμασε και έμεινε ευχαριστημένοι. Έμεινε και ευχαριστημένοι και με τις ομάδες. Βρήκε 14 καλούς συνεργάτες. Είδε ότι οι μετρήσεις ήταν καλές και το προϊόν ιδιαίτερα δυνατό».

Για ποιο λόγο ένας επιχειρηματίας να επενδύσει στο ελληνικό ποδόσφαιρο που έχουν γίνει τόσα και τόσα: «Δεν είναι στόχος μου να μιλήσω για ένα ποδόσφαιρο που δεν είναι πραγματικότητα. Αναγνωρίζω τις ιδιαιτερότητες και τις αντιπαραθέσεις και ξέρω καλά ότι όλο αυτό έχει βγει προς τα έξω με ευθύνη περισσότερο των ομάδων, αλλά και του τρόπο που παρουσιάζονται τα προϊόντα. Δεν είναι ιδανικές συνθήκες σε σχέση με τα ξένα πρωταθλήματα. Υπάρχουν πολλοί λόγοι, που ένας επιχειρηματίας επιλέγει να επενδύσει στο ποδόσφαιρο μέσα από τη διαφήμιση και υπάρχουν και πολλοί λόγοι που επιλέγει να μην το κάνει. Ένας εξ αυτών είναι ότι το περιβάλλον που δεν κάνει. Αντίστοιχα υπάρχουν και αντεπιχειρήματα. Όπως ότι είναι ένας γεγονός που απευθύνεται σε όλα τα κοινωνικά στρώματα. Όπως ότι είναι ένας γεγονός που έχει συνεχόμενη προβολή μέσα από κάθε θεματολογία μέσο. Προβολή που έχει μνήμη. Όλα αυτά είναι πλεονεκτήματα. Ο κάθε επιχειρηματίας θα τα ζυγίσει και θα αποφασίσει. Πέρυσι υπήρχαν 9 εταιρίες που συμμετείχαν στην κεντρική διαχείριση των led των 10 ομάδων και προβλήθηκαν σε 10 γήπεδα».

Για το αν φοβήθηκε ότι θα υπάρξει οριστική διακοπή και αν υπήρχαν πρόσωπα που έκαναν τη ζωή του δύσκολη επειδή πίστευε στην οριστική διακοπή: «Η μισή δουλειά στα πάντα είναι η προετοιμασία. Αν προετοιμαστείς καλά λογικά θα ανταποκριθείς. Ειδικά όταν μιλάμε για μία πρωτόγνωρη κατάσταση. Επομένως όταν ένα σύνολο ανθρώπων είναι προετοιμασμένο τότε περιορίζει και τους φόβους του. Το κλειδί ήταν η αποφασιστικότητα και η ιεράρχηση των προτεραιοτήτων ως προς το τι πρέπει να υποστηρίξει η Super League σε σχέση με το μέλλον του πρωταθλήματος της. Θα ήταν αφύσικο να μην κάνουμε τα πάντα για να τελειώσει το πρωτάθλημα. Αν δεν ήταν εφικτό θα έπρεπε να εξετάσουμε πως να φτάσουμε σε μία διακοπή. Το είδαμε και τεχνοκρατικά μέσω μελέτης. Οι διαφωνίες είναι υγεία, καθώς σημαίνει ότι ακούγονται πολλές διαφορετικές απόψεις. Κανείς δεν προσπάθησε να επιβάλει την άποψη του σε ένα τόσο σοβαρό θέμα».

Για το αν δικαιώνει τις λίγκες που συνέχισαν το πρωτοσέλιδο της L’ Equipe: «Δεν το παίρνω ως δικαίωση, διότι σας είπα οι γενικές κρίσεις δεν με βρίσκουν σύμφωνο. Δεν ξέρω τι δεδομένα είχαν μπροστά τους οι συνάδελφοι από Γαλλία και Βέλγιο».

Για το αν πρέπει να μπει ο κόσμος στο γήπεδο: «Η δομή και η φύση του ποδοσφαίρου είναι συνυφασμένη με τον κόσμο».

Για το αν τα 400 κρούσματα τον προβληματίζουν: «Δεν θα πάρω θέση σε ένα τόσο σοβαρό θέμα που εξετάζουν συνεχώς οι κορυφαίοι λοιμοξιολόγοι της χώρας. Δεν θα πάρω θέση για κάτι που βγαίνει μετά από καποιες μελέτες ανθρώπων που ξέρουν καλά τη δουλειά τους. Η επιθυμία είναι τα γήπεδα να ανοίξουν, αλλά είναι αδιαπραγμάτευτοι η εξασφάλιση των όρων της ασφάλειας».

Για τον λόγο που δεν έβαλε υποψηφιότητα:«Με τον ίδιο τύπο που λαμβάνετε η απόφαση για κάτι , με τον ίδιο τρόπο λήφθηκε και η απόφαση να μην είμαι υποψήφιος».

Για τον αν ήταν σύμφωνος: «Δεν είχα ολοκληρώσει αυτό που είχα στο μυαλό μου, αλλά είχα ολοκληρώσει το πρώτο στάδιο για να εξελιχθεί το προιον. Το σύνολο του έργου δεν ολοκληρώθηκε , αλλά το πρώτο σκέλος μπορώ να πω πως ολοκληρώθηκε. Αλίμονο αν κάποιος μπορεί να αλλάξει όλη την κατάσταση μέσα σε 15 μήνες».

Για τη στήριξη στον Μπουτσικάρη: «Τον κ. Μπουτσικάρη τον ξέρω αρκετά χρόνια και είμαι αρκετά βέβαιος για το ήθος του και τις ικανότητες του. Αυτό είναι πέρα από το ποδόσφαιρο. Τον κ. Μπουτσικάρη τον στήριξε η ΠΑΕ ΑΕΚ. Δεν τον στήριξε κ. Λυσάνδρου. Η ΠΑΕ ΑΕΚ είναι ένα μέγεθος που δεν επιδέχεται επιβολής. Η ΠΑΕ ΑΕΚ αποφάσισε να στηρίξει μια υποψηφιότητα».

Για τη παρουσία του Βαγγέλη Μαρινάκη στη Λίγκα: «Δεν τον γνωρίζω τόσο καλά για να εκφράσω την άποψη μου. Στη Λίγκα όσες φορές ήρθε έδειξε ένα πρόσωπο αρκετά καλό και βοηθητικό στην εξέλιξη των συζητήσεων και στη λήψη των αποφάσεων. Δεν έχω κάτι αρνητικό να πω για τη συμμετοχή του στη Λίγκα».

Για τον κ. Αλαφούζο: «Ο κ. Αλαφούζος παρίσταται πλέον στο σύνολο των συνεδριάσεων πλην εξαιρέσεων. Είναι ένας άνθρωπος πολύ ενεργός που θέτει προβληματισμούς. Μπορεί με κάποια να μην συμφωνώ, αλλά ο τρόπος που τα θέτει βοηθάει στην εύρεση λύσης».

Για την γνώμη για τον κ. Σαββίδη: «Τον κ. Σαββίδη τον γνώρισα στη συνάντηση των Big -4 και εκεί είχαμε μία πρώτη επαφή. Δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη. Με τους άλλους δύο είχαμε κάποια συναναστροφή και γι΄ αυτό είπα δύο λόγια».

Για το αν ο Γραμμένος πέτυχε ή απέτυχε: «Σε αρκετά πράγματα πέτυχε και σε άλλα απέτυχε. Δεν θα είναι υπεύθυνη η απάντηση μου, καθώς μπορεί ποσοτικά περισσότερα πράγματα να έγιναν καλά και κάποια άλλα λιγότερο καλά. Μπορεί να ισχύει και το αντίθετο. Η διοίκηση του κ. Γραμμένου έχει κάνει κάποια πράγματα καλά. Νομίζω ότι το πρόσημο είναι θετικό».

Για το πως κρίνει τη στάση του Ολυμπιακού στη συγκεκριμένη διοίκηση: «Δεν θέλω να την κρίνω και δεν θα την κρίνω. Δεν είμαι ο αρμόδιος. Κάθε ΠΑΕ επιλέγει την στρατηγική της και κινείται».

Για το αν μπορούσε να στοιχηματίσει για το πότε θα γίνουν εκλογές στην ΕΠΟ: «Οι εκλογές έχουν προκηρυχθεί στις 23 Νοεμβρίου».

Για το αν ξέρει τον λόγο που κ. Αυγενάκης ήθελε να πάει πιο πίσω τις εκλογές: «Δεν είμαι από πάνω από τις συζητήσεις που γίνονται και γι΄ αυτό δεν μπορώ να απαντήσω. Από τα δεδομένα και τα έγγραφα προέκυπτε μια διάθεση να μην γίνουν τον Οκτώβριο, αλλά πλέον αποφάσισε ότι θα γίνει τον Νοέμβριο. Εγώ είμαι υπέρ των αποφάσεων των ποδοσφαιρικών οργάνων. Είμαι άνθρωπος του ποδοσφαίρου. Η φύση του ποδοσφαίρου είναι να αποφασίζει με τα δεδομένα που υπάρχουν. Έτσι είναι φυσιολογικό να στηρίξω και εγώ την απόφαση της ΕΠΟ».

Για το τι διαφορετικό θα σηματοδοτήσουν οι επερχόμενες εκλογές της ΕΠΟ: «Το πρόσημο της διοίκησης είναι θετικό. Γίνονται πράγματα όπως η εφαρμογή του DTMS. Η νέα διοίκηση θα πρέπει να ενισχύσει τα καλά και αλλάξει τα κακά».

Για το αν μπορεί πείσει η διοίκηση της ΕΠΟ ότι βλέπει όλες τις ομάδες με το ίδιο... τρόπο: «Αυτός είναι ο στόχος του κάθε προσώπου και της κάθε διοίκησης οποιουδήποτε σώματος. Δεν είναι αν μπορεί ή όχι αλλά αυτό είναι υποχρέωση. Η υποχρέωση προκύπτει μέσα από τις πράξεις και όχι μέσα από τα λόγια».

Για το αν πρέπει να γίνει η ΕΠΟ πιο αυστηρή με όσους ξεφεύγουν: «Σε επίπεδο τιμωριών έχουμε δει αρκετά πράγματα. Έχω την αίσθηση ότι γίνεται μια απομόνωση των αρνητικών πραγμάτων και ξεχνούνται τα θετικά. Σίγουρα κάποια πράγματα θα μπορούσαν να εξελιχθούν διαφορετικά. Πρέπει να μην ξεχνάμε ότι πλέον έχουμε διοικητικά όργανα στελεχωμένα από τακτικούς δικαστές».

Για τις ανακοινώσεις που βγαίνουν και τις τοποθετήσεις διάφορων προσώπων: «Δεν είναι στη δική μου αισθητική και επαγγελματική νοοτροπία. Ο καθένας ξέρει για ποιο λόγο το κάνει. Υπάρχουν συγκεκριμένα πλαίσια που πρέπει μια ΠΑΕ να εκφράζεται, αν ξεφεύγουν θα πρέπει φυσικά οι υπαίτιοι να τιμωρούνται. Τώρα για το αν γίνεται σωστά αυτό μπορώ να πω ότι είναι κάτι που χρίζει βελτίωσης και θα πρέπει να γίνεται με μία μεγαλύτερη αποφασιστικότητα. Το νομικό πλαίσιο υπάρχει, ο μηχανισμός υπάρχει. Πρέπει να επιδείξει η διοίκηση της ΕΠΟ μεγαλύτερη αποφασιστικότητα».

Για το αν έχει πέσει στο τραπέζι το ενδεχόμενο να αναλάβει την προεδρία της ΕΠΟ και κατά πόσο τον ενδιαφέρει: «Δεν έχω κάποια άμεση άποψη για επιλογή της UEFA πάνω σε κάποιο συγκεκριμένο πρόσωπο και δεν ξέρω αν θα συνέβαινε και ποτέ. Είναι τιμητικό αν η FIFA και η UEFA ισχυρίζεται κάτι τέτοιο. Δεν υπάρχει ενδεχόμενο να είμαι υποψήφιος στις εκλογές της ΕΠΟ. Δεν υπάρχει καμία διαδικασία αυτή τη στιγμή. Στη θέση που ήμουν όμως ήταν κάτι σαν αντιπρόεδρος της ΕΠΟ. Αυτή είναι σημαντικότερη θέση στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Δεν είναι συζητήσεις με καφέ και τσιγάρο αν μου επιτρέπετε. Και ειδικά όταν αναφέρουμε το όνομα της FIFA και της UEFA. Δεν έχει κανά καημό η FIFA και η UEFA να αξιολογήσει τη δική μου δουλειά. Είναι θέμα κανονιστικής παρουσίας και στόχο έχει να βοηθήσει στη καλύτερη λειτουργία του ελληνικού ποδοσφαίρου».

Για το αν έχει φιλοδοξία να ακολουθήσει τα χνάρια του Θεοδωρίδη: «Βάζατε πολύ ψηλά τον πήχη. Εκτιμώ και θαυμάζω τον κ. Θεοδωρίδη για την παρουσία του στο παγκόσμιο γίγνεσθαι. Είναι σημαντικό για το ελληνικό ποδόσφαιρο να προωθεί στελέχη. Είμαι ένα στέλεχος που έχω τη διάθεση να κάνω πράγματα. Αυτό ισχύει για πολλά στελέχη στην κάθε ΠΑΕ. Ενδεχομένως και σε άλλες κατηγορίες που δεν τις ξέρουμε ακόμη. Όλοι έχουμε ως στόχο να φτάσουμε ψηλά».

Για τον Λευτέρη Αυγενάκη: «Η ΑΕΚ έχει εκφράσει έχει τοποθετηθεί. Και νομίζω ότι όταν τοποθετείτε επίσημα η ΑΕΚ δεν υπάρχει λόγος για κάτι παραπάνω. Η ΑΕΚ ασχολείται με την ΠΑΕ ΑΕΚ. Είναι δεδομένο ότι οι ισορροπίες δεν είναι αυτές που θα ήθελε από έναν υφυπουργό αθλητισμού. Γι΄ και το εξέφρασε δημόσια. Δεν έχω κανένα λόγο να μην υιοθετήσω την επίσημη θέση της ΑΕΚ».

Για το αν το είχε διαπιστώσει αυτό στις κατ΄ιδίαν συζητήσεις του με τον Αυγενάκη:«Οι συζητήσεις που είχα με τον Αυγενάκη ήταν αποκλειστικά στο πλαίσιο των καθηκόντων μου ως πρόεδρος της Super League και τίποτα παραπάνω. Δεν είχε να κάνει με την ΠΑΕ ΑΕΚ. Εγώ εξέφραζα ομόφωνες αποφάσεις. Εγώ εκπροσωπούσα το σύνολο των ΠΑΕ».

Για την ανακοίνωση του Ολυμπιακού σήμερα: «Δεν είμαι υπέρ των συνεχόμενων τοποθετήσεων. Βέβαια είπα πριν ότι είναι καλό να γίνονται τοποθετήσεις σε κάποια συγκεκριμένα πλαίσια. Δεν θα σχολιάσω εγώ την τοποθέτηση του Ολυμπιακού».

Για την απόφαση του Κλάτενμπεργκ να τοποθετείτε δημόσια για κάποιες αμφισβητούμενες φάσεις: «Είμαι υπέρ κάθε ενέργειας που ενισχύει την διαφάνεια. Ο κ. Κλάτενμπεργκ το είχε προαναγγείλει και ήταν στα δεδομένα που είχαμε στην απόφαση για την πρόσληψή του. Ήταν κάτι που ήταν γνωστό».

Για το αν πρέπει να βγαίνουν προς τα έξω οι συνομιλίες μεταξύ των διαιτητών: «Αν θεωρεί ότι πρέπει να το κάνει ας το κάνει. Είναι θέμα αξιολόγησης του επικεφαλή της ΚΕΔ».

Για το αν μπορεί να παρεξηγηθεί η αξιολόγηση αυτή: «Την καχυποψία δεν μπορεί κανείς να την εξαλείψει. Ειδικά σε ένα περιβάλλον που έχει ιδιαιτερότητες. Κρίναμε ότι με βάση την καριέρα του και με βάση αυτό που είδαμε από κοντά ότι ο Κλάτενμπεργκ είναι ικανός να ανταπεξέλθει. Οπότε χαίρει της εμπιστοσύνης μας. Πρέπει ότι κάνει να το κάνει αιτιολογημένα».

Για το αν η ΑΕΚ είναι έτοιμη όταν ο Κλάτενμπεργκ θα σχολιάσει την απόφαση που δεν τη συμφέρει: «Εάν η απάντηση είναι αιτιολογημένη, εάν η αξιολόγηση είναι στα πλαίσια της διαφάνειας, τότε η ΑΕΚ και η κάθε ομάδα είναι υποχρεωμένη. Φυσικά και είναι έτοιμη. Είναι απόφαση να στηρίξει οποιαδήποτε διαδικασία πάει το ποδόσφαιρο μπροστά. Συμμετείχε στη διαδικασία πρόσληψης του και μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποια αμφιβολία».

Για το αν πέτυχε ή απέτυχε ο Περέιρα: «Ο κ. Περέιρα βοήθησε σε κάποια πράγματα και σε κάποια άλλα είχαμε κάποια παράπονα και τοποθετηθήκαμε δημόσια».

Για το γεγονός ότι η ΚΕΔ δεν ανέδειξε νέους Έλληνες διαιτητές: «Νομίζω ότι η διαιτησία είναι σε διαδικασία βελτίωσης. Η είσοδος του VAR είναι ένα πολύ καλό στοιχείο. Η χρησιμοποίηση των ξένων διαιτητών συνολικά στα ντέρμπι είναι ένα δείγμα οτι οι Έλληνες δεν είναι έτοιμοι ή δεν προετοιμάστηκαν καλά».

Για το αν γνωρίζει το αν θα επανέλθουν οι Έλληνες διαιτητές στα ντέρμπι: «Στην αρχική του τοποθέτηση είχε πει ότι ένας στόχος του αυτός, αλλά κάποια παραπάνω πληροφόρηση δεν έχω. Δεν έχω καμία γνώση γι΄ αυτά που αφορούν τη διαιτησία».

Για το αν η ΑΕΚ διαθέτει το πληρέστερο ρόστερ: «Ναι και νομίζω ότι αυτό είναι αντικειμενικό. Το αν είναι το καλύτερο θα φανεί στο γήπεδο. Η προσπάθεια ήταν προσανατολισμένη στο να έχει ένα πλήρες ρόστερ , παρά τις όποιες δυσκολίες».

Για το αν οι απώλειες της ΑΕΚ από τα εισιτήρια διαρκείας και από τα εισιτήρια που χάθηκαν λόγω πανδημίας την προηγούμενη σεζόν ήταν γύρω στα 4 εκατ.: «Πρόβλεψη μπορεί να γίνει μόνο. Όσον αφορά την τρέχουσα δεν μπορούμε να ξέρουμε. Πάντως είναι μεγαλύτερη από 4 εκατ. ευρώ η απώλεια. Αρκετά μεγαλύτερη».

Για το αν η ΑΕΚ χτίζει την ομάδα που θα μπει στην Αγια Σοφιά: «Νομίζω ότι η διάρκεια των συμβολαίων το δείχνει. Η ΑΕΚ δημιουργεί μια ποδοσφαιρική ομάδα με προοπτική. Οι ποδοσφαιριστές που αποτελούν τα βαριά χαρτιά της ΑΕΚ είναι ποδοσφαιριστές που ανήκουν στην ΑΕΚ».

Για τον ο Μασίμο Καρέρα: «Ο Καρέρα είναι προπονητής της ομάδας μας από πέρυσι και η στήριξη φαίνεται. Εννοείται ότι τον στηρίζει η ομάδα. Όσον αφορά το αν πρέπει να μείνει χρόνια έχει να κάνει πιο πολύ με τη νοοτροπία. Είμαι βέβαιος ότι η σταθερότητα είναι σημαντική για να έρθουν επιτυχίες στο μέλλον».

Για το αν ο Μελισσανίδης είναι υπέρ της σταθερότητας: «Ναι είναι αλήθεια αυτό. Η δική του νοοτροπία είναι η σταθερότητα. Ένα δείγμα είναι η νευραλγική θέση του προπονητή».

Για την καλοκαιρινή δουλειά του Ίβιτς: «Το αποτέλεσμα δείχνει ότι υπήρχε ετοιμότητα. Η μεταγραφή του Τάνκοβιτς ήρθε σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Λιβάι Γκαρσία. Δεν ήταν βέβαιο ότι θα γίνει η μεταγραφή. Ορισμένα γεγονότα είναι απρόβλεπτα. Απλά κάνουν τα γεγονότα να... τρέχουν πιο γρήγορα».

Για τη μεταγραφή του Τάνκοβιτς: «Ο βαθμός ετοιμότητας του Ίβιτς και γενικότερα η ΑΕΚ ήταν πολύ καλός. Γι΄ αυτό και έκανε την κίνηση αυτή με τις καλύτερες συνθήκες».

Για το αν έμαθε από τα λάθη της η ΑΕΚ: «Η ΑΕΚ είναι ένας οργανισμός που εξελίσσεται. Παίρνει αποφάσεις ως προς την σωστή κατεύθυνση. Αν γίνονται κάποια λάθη αξιολογούνται και δεν επαναλαμβάνονται. Δεν είπε κανείς ότι είμαστε αλάνθαστοι. Είναι άδικο να κρίνουμε μια ομάδα που έχει πετύχει τόσα πολλά. Έχει κατακτήσει πρωτάθλημα,έχει πάρει κύπελλο και έχει παίξει σε 4 τελικούς κυπέλλου ενώ και στην Ευρώπη από ατυχία δεν έχει κάνει το κάτι παραπάνω. Υποστήριξε ένα απίστευτο ρεκόρ στο Γιουρόπα Λιγκ. Έπαιξε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Αν με αυτές τις επιτυχίες που έχει στεκόμαστε στα λάθη. Τι να πω».

Για τα στρατηγικά λάθη της ΑΕΚ: «Η ΑΕΚ έχει μια συνεχώς ανοδική πορεία και έχει επιτυχίες. Σε αυτό τον δρόμο είναι λογικό να υπάρχουν δυσκολίες και λάθη. Το σωστό είναι να τα αξιολογήσουμε και να μην τα επαναλάβουμε».

Για το αν η ΑΕΚ είναι ικανή να αμφισβητήσει τα πρωτεία του Ολυμπιακού: «Η ΑΕΚ εκ της φύσεως της , εκ της ιστορίας της και με βάση τη θέση στον ελληνικό αθλητισμό χτίζεται και υπάρχει για να κατακτά τίτλους. Η ΑΕΚ χτίστηκε με στόχο να κατακτήσει την πρωτιά στις διοργανώσεις που συμμετέχει σε εγχώριο επίπεδο και να πάει όσο πιο ψηλά μπορεί σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Έχει τα εχέγγυα».

Για το τι θα γίνει με τον Λιβάγια και τον Ολιβέιρα: «Οι διαδικασίες είναι σε εξέλιξη και δεν υπάρχει κάτι αυτή τη στιγμή προς δημοσιοποίηση. Θέλουμε το καλύτερο για το ρόστερ μας. Η ΑΕΚ κινείται με γνώμονα το καλό της ΑΕΚ. Η βούληση της ΑΕΚ και για τους δύο είναι αυτονόητη».

Για την αγορά του Λιβάι Γκαρσία έπαιξε ρόλο ο χαμένος τελικός Κυπέλλου: «Η ΑΕΚ σας είπα και πριν αποφεύγει τις αποφάσεις που σχετίζονται με συναισθηματικό κριτήριο. Ήτνα μια ορθολογική επιρροή, η οποία προέκυψε μέσα από μια διεργασία. Η βούληση υπήρχε πριν από τον τελικό και διεκπεραιώθηκε μετά τον τελικό του Κυπέλλου. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόδειξη ότι οι στόχοι μας είναι πάντα στο τραπέζι και κάνουμε το καλύτερο για την ομάδα. Οπότε μην συνδέεται λάθος πράγματα». 

Για το τι γίνεται με τον Μπακάκη: «Δεν υπάρχει κάποιο ζήτημα για τον Μιχάλη Μπακάκη. Ο Μιχάλης Μπακάκης είναι παίκτης  και αρχηγός της ΑΕΚ και μάλιστα έχει ταυτιστεί μ τη σύγχρονη ιστορία της ομάδας. Πέρασε ένα τραυματισμό και πλέον όλα είναι καλά».

Για το πότε αποφάσισαν να σταματήσουν να ασχολούνται με τον Βράνιες: «Πιο πολύ ασχολήθηκαν τα Μέσα παρά η ΑΕΚ. Ο Βράνιες είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση ποδοσφαιριστή όπως και ο Αραούχο, όπως και ο Μάνταλος. Όλα τα παιδιά που ήταν πρωταθληματικό ρόστερ έχουν μια ιδιαίτερη σύνδεση με την ΑΕΚ. Όπως πέρυσι κάναμε μια προσπάθεια και τον φέραμε στην ΑΕΚ και έπαιξε. Δυστυχώς ο κορωνοϊός επηρέασε ιδιαίτερα όλες τις ομάδες». 

Για τον Κώστα Γαλανόπουλο: «Είναι ιατρικό. Ο Κώστας είναι στην τελική φάση της επανόδου του. Είναι μισό βήμα πριν επανενταχθεί πλήρως. Έχουμε ιατρικό τιμ που αξιολογεί και η διοίκηση ακούει”.

Για τις πωλήσεις που έγιναν: «Δεν είναι η πρώτη πώληση αυτή του Μπάρκα, καθώς υπήρχε και η  πώληση του Βράνιες. Σε αυτό το κομμάτι εξελισσόμαστε συνεχώς. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η διαχείριση που έγινε στην περίπτωση του Γιακουμάκη, ο οποίος πήγε δανεικός και δεν ενεργοποιήθηκε η οψιόν, αλλά όλο αυτό οδήγησε άλλον ενδιαφερόμενο στο να τον αποκτήσει. Αυτό δείχνει όλη τη διαχείριση που γίνεται στο ρόστερ της ομάδας». 

Για το αν έχει λόγο στις  μεταγραφές και στις πωλήσεις: «Έχω συμμετοχή. Έχω νομικές γνώσεις και βοηθάω σε όλα τα κομμάτια που είναι στη δικαιοδοσία μου. Είμαι ο διευθύνων συμβουλος του νομικού τμήματος. Υπάρχει συνεργασία με τον κ. Ίβιτς. Θα ήταν πρόβλημα αν δεν συμμετείχα στο βαθμό που το επιτρέπουν οι αρμοδιότητές μου».

Για το αν το... φλερτ με τον Αραούχο έχει ολοκληρωθεί: «Είναι ένας έρωτας. Ο Αραούχο είναι ένα αγαπημένος μας παιδί. Έχει ξεχωριστεί θέση στην καρδιά όλων μας. ‘Εχει προφέρει στην ομάδα μας. Είναι αρκετοί ποδοσφαιριστές που έχουν συνεισφέρει στο να είμαστε αυτό που είμαστε σήμερα».

Για το αν θα προκύψει ξανά θέμα Αραούχο αν δεν προχωρήσει η ανανέωση του Ολιβέιρα:«Η ΑΕΚ πήρε τον Αραούχο ενώ είχε τον Ολιβέιρα στο ρόστερ της. Τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους».

Για το τι θα γίνει στα Σπάτα: «Υπάρχουν διαδικασίες εκσυγχρονισμού του προπονητικού κέντρου στα Σπάτα. Αυτό είναι γνωστό και έχει δρομολογηθεί».

Για το τι θα περιλαμβάνει ο εκσυγχρονισμός:«Ο εκσυγχρονισμός και η επέκταση σημαίνει ότι και οι υπάρχουσες υποδομές θα εκσυγχρονιστούν αλλά και ότι θα δημιουργηθούν νέες».

Για το αν θα στεγάζονται οι ακαδημίες: «Αυτό ισχύει ήδη»

Για το νέο γήπεδο της ΑΕΚ: «Το γήπεδο προχωράει κανονικά. Προχωράει με βάση το σχεδιασμό και το χρονοδιάγραμμα. Το έργο είναι μεγάλο και δεν μπορούμε να παίξουμε με την μέρα. Σε ορισμένα θέματα τα πράγματα γίνονται πιο γρήγορα και σε άλλα είναι εντός χρονοδιαγράμματος. Αλλά δεν έχει νόημα να πούμε κάτι παραπάνω από τη στιγμή που όταν κάποιος περνάει από μπροστά από το γήπεδο το βλέπει να... υψώνεται. Είναι ήδη ένα στολίδι που είναι υπό κατασκευή».

Για το αν το νέο γήπεδο θα λειτουργήσει έτσι ώστε να μην υπάρχουν τα προβλήματα... βίας που υπήρχαν ή θα πρέπει η ΑΕΚ να το επιβάλλει στον κόσμο της: «Αυτή η ερώτηση είναι γενική. Είμαι υπέρ του να φτιάχνονται νέες υποδομές. Καθώς μέσα από καλύτερες υποδομές βελτιώνονται τα πράγματα στο ποδόσφαιρο. Είναι ένας συνδυασμός στοιχείων που θα διατηρεί την όμορφη ατμόσφαιρα στο γήπεδο και θα αποκλείει τις παραβατικές συμπεριφορές. Αυτή η διαδικασία έχει ως βασικό πυρήνα τις νέες εγκαταστάσεις».

Για το αν το βράδυ κόντρα στη Βόλφσμπουργκ έφτιαξε τη χρονιά: «Θεωρώ ότι ήταν ένα καθοριστικό. Ήταν ένα όμορφο βράδυ. Ήταν ποδοσφαιρικό. Η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν μοναδική».

Για το ότι οι παίκτες της ΑΕΚ πήγαν και πανηγύρισαν μπροστά στις άδειες κερκίδες:«Ήταν σημειολογικό και έδειξε ξεκάθαρα τον σεβασμό που υπάρχει προς τον κόσμο. Αν επιτρεπόταν στον κόσμο να έρθει είμαι σίγουρος ότι θα ερχόταν στο γήπεδο, θα το γέμιζε και μπορεί να βοηθούσε κιόλας»

Για το αν είναι άδικο το πως αντιμετωπίζει τον Μάνταλο ένα μέρος των φιλάθλων της ΑΕΚ: «Ο Πέτρος είναι ο αρχηγός της ομάδας. Είναι σημείο αναφοράς στη σύγχρονη ιστορία της ΑΕΚ. Έχει συνδέσει το όνομα του με την ΑΕΚ. Η συμπεριφορά του δείχνει ότι πρέπει να είναι αυτό που είναι στην ΑΕΚ. Θεωρώ ότι ο Πέτρος έχει προσφέρει πάρα πολλά. Η κριτική επιβάλλεται αλλά πρέπει να είναι στα σωστά πλαίσια. Ο Πέτρος είναι αρχηγός μας, είναι εν ενεργεία διεθνής ποδοσφαιριστής. Το όνομα του έχει ακουστεί και εκτός συνόρων. Πραγματικά με χαροποιεί που τιμά το περιβραχιόνιο της ΑΕΚ ένα τέτοιο παιδί».

Για το πόσο εύκολο είναι ένα παιδί σε αυτή την ηλικία να μην αποδεχτεί μια τέτοια πρόταση: «Το γεγονός ότι είπα αυτή πριν για τον Πέτρο δεν είναι τυχαίο. Η άποψη μου προκύπτει και από πως τον έχω δει να διαχειρίζεται ορισμένες καταστάσεις. Ένα σημαντικό ζήτημα είναι και το πως διαχειρίζεται καταστάσεις που μπορούν να οδηγήσουν σε αποσυντονισμό. Έχει την προσωπικότητα  και το έχει αποδείξει, με πρόσφατο παράδειγμα το πως άλλαξε τα δεδομένα στο ματς με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Ο Πέτρος είναι ο αρχηγός μας. Με τα σωστά και τα λάθη του».

Για το που βλέπει τον εαυτό του μετά από 10 χρόνια: «Επιθυμία μου είναι μετά από 10 χρόνια είναι να συνεχίσω να υπηρετώ αυτό που αγαπώ, το ποδόσφαιρο, από μία θέση που θα είναι καθοριστική στην εξέλιξή του. Όπου και αν είναι αυτό».

 

Link to comment
Share on other sites

Λυσάνδρου: «Δε θα κατέβω για πρόεδρος της ΕΠΟ- Ο Μελισσανίδης παρέχει ασφάλεια στην ΑΕΚ

07-10-2020 20:54

 

Ο Α' αντιπρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της ΠΑΕ ΑΕΚ μίλησε στον Βασίλη Βέργη και το Face 2 Face για όλους και για όλα: την πρόθεσή του να μην κατέβει ως υποψήφιος για πρόεδρος της ΕΠΟ, τον Δημήτρη Μελισσανίδη, τον... έρωτα για Αραούχο-Μάνταλο, την γνώμη του για τον Αυγενάκη, αλλά και τους Μαρινάκη, Αλαφούζο, Σαββίδη.

Αναλυτικά τα όσα είπε ο Μηνάς Λυσάνδρου στο Face 2 Face: 

Για τις σπουδές του και ότι όλα στη ζωή του κινούνται γύρω από μια μπάλα: «Οι βασικές μου σπουδές είναι στην δικηγορία. Με εξιδίκευση στο αθλητικό και διεθνές δίκαιο όσο άσκησα το επάγγελμα. Νομίζω ότι εύστοχο να πούμε ότι όλη μου η ζωή κινείται γύρω από το ποδόσφαιρο».

 

Για την ποδοσφαιρική του καριέρα: «Δεν είναι μια καρίερα άξια λόγου για να την αναδείξουμε. Σε αντίθεση με την καριέρα του πατέρα μου που ήταν πάρα πολύ μεγάλη και σημαντική σε μία ιδιαίτερη περίοδο για την Κύπρο. Ξεκίνησε από το χωριό που καταγόμαστε, που είναι ένα κατεχόμενο χωριό. Στη συνέχεια πήγε στην Ανόρθωση ένα τεράστιο μέγεθος για την Κύπρο και τελικά ολοκλήρωσε την καριέρα του εκεί. Μου έδωσε το ερέθισμα να ασχοληθώ με το ποδόσφαιρο».

 

Για το γεγονός ότι ήταν στην αποστολή του Χαϊδαρίου όταν απέκλεισε την ΑΕΚ: «Οι συμπαίκτες μου είχαν μεγάλη συμβολή. Εγώ δεν είχα παίξει τότε. Δεν ξέρω αν είναι σημάδι ή παιχνίδι της μοίρας. Σε ποδοσφαιρικό επίπεδο είναι η μεγαλύτερη χαρά που έχω λάβει. Ανεξάρτητα αν αφορά την ΑΕΚ».

Για το πως είναι το συναίσθημα να αγωνίζεσαι απέναντι στην ομάδα που υποστηρίζεις: «Κοιτάξτε. Η χαρά της πρόκρισης για μια ομάδα Β΄Εθνικής όταν αγωνίζεται κόντρα σε μία ομάδα Α΄Εθνικής είναι πολύ μεγάλη, που υπερκαλύπτει κάθε συναίσθημα».

Για το αν του είχε περάσει από το μυαλό ότι θα γινόταν αθλητικός παράγοντας: «Όχι στο επίπεδο που βρίσκομαι τώρα όχι. Δεν ήταν στο σχεδιασμό μου. Δεν ήταν στα πλάνα μου να ασχοληθώ, αλλά δεν μου ήταν ξένο να αγωνιστώ με την αθλητική διοίκηση, καθώς ένας νομικός συμβουλος πρέπει να είναι κοντά στην ΠΑΕ, για να βοηθάει με τις συμβουλές του. Για να καθοδηγεί και να πει μια γνώμη».

Για τη... γέφυρα που υπάρχει ανάμεσα σε έναν νομικό και έναν αθλητικό παράγοντα: «Υπάρχει γέφυρα. Δεν αποτελεί εξαίρεση ένας δικηγόρος. Με την διοίκηση δεν είναι τόσο συνηθισμένο, αλλά ως δικηγόρος αθλητικού δικαίου δεν είναι ιδιαίτερα σπάνιο σε όλο τον κόσμο».

Για το ότι παλαιότερα συνεργαζόταν με την Λίνα Σουλούκου και πλέον είναι απέναντι: «Η κ. Σουλούκου ήταν συνεργάτης και φίλη. Μάλιστα ήμασταν μαζί στο μεταπτυχιακό αλλά και στις προπτυχιακές σπουδές χωρίς να γνωριζόμαστε βέβαια. Είναι ένας άνθρωπος που εκτιμάω πάρα πολύ. Απλά έτυχε τώρα να εξυπηρετούμε διαφορετικά συμφέροντα».

Για το ποιος είναι ο άνθρωπος που τον πρότεινε στον Δημήτρη Μελισσανίδη: «Δέχτηκα ένα τηλεφώνημα από τον κ. Μελισσανίδη. Έγινε μια συνάντηση τον Οκτώβριο του 2016 και στη συνέχεια ανέλαβα. Σε λίγα μόλις λεπτά συμφωνήσαμε. Ο κ. Μελισσανίδης όπως και κάθε επιχειρηματίας ρωτάει περισσότερους από έναν για μια επιλογή που κάνει. Έχω την εντύπωση ότι ήταν αρκετοί άνθρωποι που μίλησαν για μένα».

Για το αν δυσκολεύτηκε να πάρει την απόφαση και αν τον προβλημάτισε η πίεση που θα είχε: «Ήταν μια απόφαση που είχε αρκετή δόση ενστίκτου. Αν και πολλές φορές στη ζωή μου προσπαθώ να αφήνω εκτός το συναισθηματικό κριτήριο, πράγμα που δεν είναι εύκολο. Θεωρώ ότι το συναίσθημα δεν είναι ο πιο ασφαλής σύμβουλος. Ένιωσα ότι ήταν κάτι που έπρεπε να κάνω και πως αυτό θα μου ταιριάζει. Δεν δυσκολεύτηκα να αναλάβω τη θέση. Άλλωστε είναι η ΑΕΚ και ο κ. Δημήτρης Μελισσανίδης. Από μόνα τους είναι τόσο μεγάλα. Είναι λίγο άδικο να τύχουν ιδιαίτερης επεξεργασίας».

Για το αν ένιωσε πότε πίεση από τον Μελισσανίδη: «Μπορώ να πω το αντίθετο. Νομίζω ότι η προσωπικότητα του κ. Μελισσανίδη παρέχει ασφάλεια αυτομάτως την αφαιρεί».

Για το αν ο Μελισσανίδης δίνει το χώρο στα στελέχη να... παίξουν μπάλα: «Σε ορισμένες περιπτώσεις ναι. Λέω σε ορισμένες περιπτώσεις καθώς γενικά είναι πολύ ενεργός. Είναι αρκετές οι περιπτώσεις που αναλαμβάνει πρωτοβουλίες».

Για το αν το στέλεχος εκφράζει τις διαφωνίες του στον Μελισσανίδη: «Ως προς το αποτέλεσμα είναι δεδομένο και λογικό ότι εφαρμόζεται η κυριαρχία. Αν έχει κάποιο χαρακτηριστικό είναι ότι ακούει. Και δεν ακούει για να ακούσει. Έχει τύχει να ακούσει και να ακολουθήσει αυτό που του λέει κάποιος και έχει τύχει να μην τον ακούσει. Αυτό είναι υγεία σε μια επαγγελματική σχέση».

Για το αν του έχει εκφράσει τις διαφωνίες του για μεταγραφικές κινήσεις: «Όχι αυτό δεν το έχω κάνει. Είναι προσωπικό μου αρχή να μην κοιτάω το παρελθόν. Είμαι φαν του ρητού “ οι έξυπνοι κοιτούν μπροστά, ενώ οι βλάκες βρίσκουν δικαιολογίες»

Για το αν υπήρξε κάποια στιγμή που μετάνιωσε που έμπλεξε με όλα αυτά: «Θα απαντήσω γενικότερα. Νομίζω ότι το ποδόσφαιρο και ο αθλητισμός έχει πολλές εναλλαγές συναισθημάτων. Βέβαια οι στεναχώριες μπορεί να είναι και περισσότερες από τις χαρές ή τέλος πάντων οι έντονες χαρές μπορεί να μην είναι τόσες πολλές. Άρα αναλογικά ναι μπορεί να έχω πει περισσότερες φορες” τι ήθελα και έμπλεξα” όμως έχω περισσότερες ποιοτικά φορές ότι “Χαίρομαι που νιώθω ευλογημένος στον αθλητισμό».

Για το φοβήθηκε τη... φθορά ως πρόεδρος της Super League: «Μέσα από συζήτηση και μετά από δική του ιδέα ανέλαβα πρόεδρος της Super League, καθώς πρέπει να είναι πρόεδρος ομάδας ενώ πρέπει να προασπίζεται τα συμφέροντα της Λίγκας και όχι της ομάδας του. Πέρασαν αρκετοί αξιόλογοι άνθρωποι πριν από μένα. Η ΑΕΚ αποφάσισε να διεκδικήσει τη προεδρία. Η προεδρία της Λίγκας ούτε φόβιζε ούτε με γοήτευε, καθώς είμαι ο αντιπρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ. Ήμουν εκπρόσωπος σε Δ.Σ. και μάλιστα στα πιο κρίσιμα Δ.Σ. Από μέλος του Δ.Σ να γίνεις πρόεδρος δεν ήταν κάτι τόσο εκτός προγραμματισμού, όπως ανέφερα και νωρίτερα».

Για το γεγονός ότι έχει δει να γίνονται άσχημα πράγματα μέσα σε Δ.Σ. της Λίγκας και αν φοβήθηκε ότι θα συμβούν αυτά επί δικής του προεδρίας: «Όλα αυτά πέρασαν από το μυαλό, ώστε να κινηθώ με έναν τρόπο για να μη συμβούν επί προεδρίας μου όλα αυτά. Όχι για να με αποτρέψουν».

Για το ποιο ήταν το σχέδιο του: «Προφανώς όλα αυτά τα παραπάνω τα γνώριζα και τα αποδέχτηκα. Το πως επιλέξαμε με τους συνεργάτες μου να αντιμετωπίσουμε αυτές τις καταστάσεις είχε να κάνει με το γεγονός ότι οι κινήσεις μας είχαν προληπτικό χαρακτήρα και όχι κατασταλτικό».

Για το αν ήταν πετυχημένο το σχέδιο της αναδιάρθρωσης: «Να πούμε δύο πράγματα. Η αναδιάρθρωση ήταν μια διαδικασία, μια απόφαση, ένα πλάνο, το οποίο ήταν ευρύτερο από την Super League. Επομένως δεν είναι πλάνο κάποιου συγκεκριμένου μέλος Δ.Σ. ή κάποιας ομάδας , αλλά ήταν κάτι που προτάθηκε και επεξεργάστηκε. Το αν ήταν ανάγκη του ποδοσφαίρου θα το κρίνουμε σε λίγο καιρό θεωρώ. Η αλλαγή ήταν ανάγκη του ποδοσφαίρου και γι΄ αυτό τη στήριζα, τη στηρίζω και προσπάθησα να την ενισχύσω και να την υπηρετήσω με τον καλύτερο τρόπο. Γενικά είμαι υπέρ της σταθερότητας».

Για το αν είναι θετικό το μοντέλο: «Φυσικά είναι θετικό, φυσικά και ταυτίζομαι με τους συναδέλφους μου, που ψηφίσαμε την προκήρυξη όπως έχει. Αν αλλάξει κάτι να γίνει μόνο προς το καλύτερο».

Για το μοντέλο με τις 12 ομάδες: «Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο. Δεν το απορρίπτω. Γενικότερα δεν με εκφράζουν οι ακραίες τοποθετήσεις. Όντως υπήρξε μια μελέτη για λογαριασμό της Super League. Υπήρχαν διάφορα μοντέλα είτε 12 είτε 14 ομάδων. Όπως και άλλα μοντέλα διεξαγωγής. Κατά την αξιολόγηση το πρώτο εξάμηνο του 2019, όλα αυτά έπεσαν στο τραπέζι. Από τη μία είχαμε τη μελέτη και από την άλλη τα μοντέλα των άλλων χωρών. Είναι πολλά τα στοιχεία που οδήγησαν σε αυτό το αποτέλεσμα».

Για το αν είναι επιτυχημένο: «Είναι πολύ σύντομο να κριθεί. Η φετινή χρονιά είναι πολύ σημαντική. Αν κριθεί πετυχημένο είναι υποχρέωση μας να το ενισχύσουμε ακόμα περισσότερο, με το να διατηρήσουμε τη βάση. Αν κριθεί ότι χρίζει βελτίωσης θα δούμε τι ενέργειες θα κάνουμε. Κρισιμότερο στοιχείο για μένα είναι η σταθερότητα. Οποιοδήποτε format προκριθεί να αξιολογηθεί με ποδοσφαιρικά κριτήρια. Εγώ πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε κρίνεται. Πρέπει να επενδύσουμε χώρο, χρόνο και ενέργεια».

Για το αν πρέπει να πάνε οι ομάδες σε μία κοινή τηλεοπτική διαχείρηση: «Ως προς τη διαχείριση της περσινής κρίσης των τηλεοπτικών πρέπει να πω ότι καθοριστικότερο ρόλο είχαν οι εκπρόσωποι και οι ιδιοκτήτες των άστεγων ομάδων. Η κάθε περίπτωση ήταν διαφορετική. Είχαμε πολλές ανακατατάξεις, όπως την μετάθεση της ΠΑΕ Παναθηναϊκός στη NOVA, τη διατήρηση 4 ομάδων στο συμβόλαιο. Γι΄ αυτό είπα ότι έπαιξαν σημαντικό ρόλο οι ίδιες οι ομάδες, καθώς όλα αυτά είχα να κάνουν με χρήματα. Αυτοί έπαιξαν ρόλο να βρεθεί λύση. Μπορεί υπό την εποπτεία της Λίγκας να έγινε όλο αυτό, αλλά δεν σημαίνει ότι ακυρώνεται η προσπάθεια των ομάδων».

Για το γεγονός ότι υπάρχουν μεγάλες αποστάσεις λόγω του ότι δεν υπάρχει κεντρική διαχείριση: «Μου κάνουν εντύπωση τα νούμερα τα οποία γνωρίζεται, καθώς δεν είναι ακριβώς πραγματικά. Το μοντέλο της κεντρικής διαχείρισης θεωρείται παντού σε όλο τον κόσμο πετυχημένο. Το ξεκαθαρίζω αυτό. Ως θεσμός προφανώς έχει θεμελιώδη σκοπό να διαχειρίζεται ορισμένα κεντρικά δικαιώματα. Αυτό το εφαρμόσαμε ως λίγκα πλην των τηλεοπτικών και σε άλλα ζητήματα, όπως στη συντήρηση των αγωνιστικών χώρων. Από πέρυσι και συνεχίζεται και φέτος με την προβολή κάποιων διαφημίσεων μέσω κεντρικής διαχείρισης για όλες τις ομάδες. Η κεντρική διαχείρηση είναι μέθοδος και κρίνεται πετυχημένοι».

Για το αν πρέπει να πάει το ελληνικό ποδόσφαιρο σε μία κεντρική διαχείριση εκ νέου: «Οι σύγχρονες τάσεις είναι πολύ πιο πολύπλοκες. Θα σας δώσω ένα παράδειγμα. Όταν μιλάμε για αγώνες για ποιους αγώνες μιλάμε; Για αγώνες του πρωταθλήματος, για αγώνες των τμημάτων υποδομής; Σας εξηγώ ότι είναι δύσκολο και σύνθετο όλο αυτό. Είναι 16 ομάδες άρα βγαίνουν συνολικά 240 αγώνες. 14 ομάδες επίσης 240. Ποσοτικά είναι οι ίδιοι αγώνες αλλά ποιοτικά είναι καλύτερα καθώς έχουμε περισσότερα ντέρμπι. Είμαι υπέρ της κεντρικής διαχειρισης. Είναι πολύ κρίσιμο να αναλυθούν οι τρόπο με τους οποίους θα παρθούν οι αποφάσεις. Είναι ερωτήσεις με μεγάλο οικονομικό αντικείμενο. Με πολλά παρακλάδια. Είναι πολλά τα ερωτήματα που μπορούν να απαιτηθούν».

Για το πως αντιμετώπισε τον... πόλεμο που γινόταν ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό ως πρόεδρος της λίγκας και αντιπρόεδρος της ΑΕΚ: «Δεν αντιμετώπισα τίποτα ως αντιπρόεδρος της ΑΕΚ. Είχα υποχρέωση να αντιμετωπίσω οποιαδήποτε κρίση. Ήταν μια αντιπαράθεση. Μέσα από τη συζήτηση, την αποφασιστικότητα και τη συνεχή παρακολούθηση. Αυτό δεν γινόταν μόνο από μένα. Δεν διοικούσα μόνος μου, καθώς υπάρχει ένα ολόκληρο τιμ που διοικεί τη λίγκα. Κανείς δεν πρέπει να διοικεί μόνος του. Μπορέσαμε να διαχειριστούμε τις επιμέρους κρίσεις. Και σε γενικό επίπεδο φτάσαμε σε ένα σημείο και αυτοί που είχαν την αντιπαράθεση να εξασκήσουν τα δικαιώματα τους και η λίγκα να πετύχει να διοργανώσει το πρωτάθλημα χωρίς προβλήματα και χωρίς κάποια αλλαγή στον προγραμματισμό».

Για το αν ένιωθε τα καλά λόγια που έλεγε για τον Μάκη Γκαγκάτση: «Νομίζω ότι είναι αυτονόητη η απάντηση. Αν δεν είναι αυτονόητη είμαι ηθοποιός. Ο κ. Μάκης Γκαγκάτσης είναι φίλος μου. Η γνωρίμια μας ξεκίνησε από το ποδόσφαιρο. Τρέφω εκτίμηση και για την κ. Σουλούκου και για τον κ. Μποροβήλο και για τον κ. Γκαγκάτση. Φυσικά και έχω κόντρα με κάποιους. Νομίζω ότι ο κ. Γκαγκάτσης στηρίζει, δεν πολεμά. Το κάθε στέλεχος και ο κάθε πρόεδρος δεν έχει λόγο να στηρίξει κάποιον που θέλει το καλό του συνεταιρισμού».

Για το αν η καλή του σχέση με τον κ. Γκαγκάτση έπαιξε ρόλο στο να λήξει ο “πόλεμος” ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ: «Η λέξη πόλεμος δεν έχει καμία θέση στο ποδόσφαιρο, στα δικά μου μάτια. Οι αντιπαραθέσεις σε οποιοδήποτε επίπεδο είναι μέρος της ζωής. Η σχέση μου με τον κ. Γκαγκάτση είναι αυτή που περιέγραψα πριν. Οι σχέσεις μου με άλλα στελέχη του ΠΑΟΚ, όπως με τον κ. Κυριάκου είναι καλές και ειλικρινείς. Αυτό βοηθά είτε σε περίοδο κρίσεων είτε... ανακωχής».

Για το με ποιον έχει κόντρα: «Δεν έχω πρόθεση να δημοσιοποιήσω πιθανές κόντρες μου εάν αυτές είναι υπαρκτές ή υπήρξαν. Φυσικά και υπήρξαν κόντρες. Ο κάθε άνθρωπος έχει κάποιες διενέξεις είναι λογικό αυτό, αλλά δεν έχει νόημα να βγάλω έναν κατάλογο και να γράφω».

Για το γεγονός ότι δεν απάντησε στις επιθέσεις που δέχτηκε: «Απαντήσατε μόνος σας σε αυτό. Δεν θα ήθελα να αναφερθώ σε αυτό».

Για το θέμα των χορηγιών: «Δεν είμαι από τους ανθρώπους που μιλάω με απαξιωτικούς όρους για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Ούτε υιοθετώ κάποιους που το χαρακτηρίζουν άμοιρο. Ούτε πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν οι χαρακτηρισμοί αυτοί στο χώρο που δραστηριοποιούμε επαγγελματικά. Η Interwetten δεν ήρθε αλλά έμεινε. Ξεκίνησε την χορηγία το καλοκαίρι του 2019 για να δοκιμάσει. Η Interwetten ήρθε σε πολλές εκφάνσεις. Η Interwetten δοκίμασε και έμεινε ευχαριστημένοι. Έμεινε και ευχαριστημένοι και με τις ομάδες. Βρήκε 14 καλούς συνεργάτες. Είδε ότι οι μετρήσεις ήταν καλές και το προϊόν ιδιαίτερα δυνατό».

Για ποιο λόγο ένας επιχειρηματίας να επενδύσει στο ελληνικό ποδόσφαιρο που έχουν γίνει τόσα και τόσα: «Δεν είναι στόχος μου να μιλήσω για ένα ποδόσφαιρο που δεν είναι πραγματικότητα. Αναγνωρίζω τις ιδιαιτερότητες και τις αντιπαραθέσεις και ξέρω καλά ότι όλο αυτό έχει βγει προς τα έξω με ευθύνη περισσότερο των ομάδων, αλλά και του τρόπο που παρουσιάζονται τα προϊόντα. Δεν είναι ιδανικές συνθήκες σε σχέση με τα ξένα πρωταθλήματα. Υπάρχουν πολλοί λόγοι, που ένας επιχειρηματίας επιλέγει να επενδύσει στο ποδόσφαιρο μέσα από τη διαφήμιση και υπάρχουν και πολλοί λόγοι που επιλέγει να μην το κάνει. Ένας εξ αυτών είναι ότι το περιβάλλον που δεν κάνει. Αντίστοιχα υπάρχουν και αντεπιχειρήματα. Όπως ότι είναι ένας γεγονός που απευθύνεται σε όλα τα κοινωνικά στρώματα. Όπως ότι είναι ένας γεγονός που έχει συνεχόμενη προβολή μέσα από κάθε θεματολογία μέσο. Προβολή που έχει μνήμη. Όλα αυτά είναι πλεονεκτήματα. Ο κάθε επιχειρηματίας θα τα ζυγίσει και θα αποφασίσει. Πέρυσι υπήρχαν 9 εταιρίες που συμμετείχαν στην κεντρική διαχείριση των led των 10 ομάδων και προβλήθηκαν σε 10 γήπεδα».

Για το αν φοβήθηκε ότι θα υπάρξει οριστική διακοπή και αν υπήρχαν πρόσωπα που έκαναν τη ζωή του δύσκολη επειδή πίστευε στην οριστική διακοπή: «Η μισή δουλειά στα πάντα είναι η προετοιμασία. Αν προετοιμαστείς καλά λογικά θα ανταποκριθείς. Ειδικά όταν μιλάμε για μία πρωτόγνωρη κατάσταση. Επομένως όταν ένα σύνολο ανθρώπων είναι προετοιμασμένο τότε περιορίζει και τους φόβους του. Το κλειδί ήταν η αποφασιστικότητα και η ιεράρχηση των προτεραιοτήτων ως προς το τι πρέπει να υποστηρίξει η Super League σε σχέση με το μέλλον του πρωταθλήματος της. Θα ήταν αφύσικο να μην κάνουμε τα πάντα για να τελειώσει το πρωτάθλημα. Αν δεν ήταν εφικτό θα έπρεπε να εξετάσουμε πως να φτάσουμε σε μία διακοπή. Το είδαμε και τεχνοκρατικά μέσω μελέτης. Οι διαφωνίες είναι υγεία, καθώς σημαίνει ότι ακούγονται πολλές διαφορετικές απόψεις. Κανείς δεν προσπάθησε να επιβάλει την άποψη του σε ένα τόσο σοβαρό θέμα».

Για το αν δικαιώνει τις λίγκες που συνέχισαν το πρωτοσέλιδο της L’ Equipe: «Δεν το παίρνω ως δικαίωση, διότι σας είπα οι γενικές κρίσεις δεν με βρίσκουν σύμφωνο. Δεν ξέρω τι δεδομένα είχαν μπροστά τους οι συνάδελφοι από Γαλλία και Βέλγιο».

Για το αν πρέπει να μπει ο κόσμος στο γήπεδο: «Η δομή και η φύση του ποδοσφαίρου είναι συνυφασμένη με τον κόσμο».

Για το αν τα 400 κρούσματα τον προβληματίζουν: «Δεν θα πάρω θέση σε ένα τόσο σοβαρό θέμα που εξετάζουν συνεχώς οι κορυφαίοι λοιμοξιολόγοι της χώρας. Δεν θα πάρω θέση για κάτι που βγαίνει μετά από καποιες μελέτες ανθρώπων που ξέρουν καλά τη δουλειά τους. Η επιθυμία είναι τα γήπεδα να ανοίξουν, αλλά είναι αδιαπραγμάτευτοι η εξασφάλιση των όρων της ασφάλειας».

Για τον λόγο που δεν έβαλε υποψηφιότητα: «Με τον ίδιο τύπο που λαμβάνετε η απόφαση για κάτι , με τον ίδιο τρόπο λήφθηκε και η απόφαση να μην είμαι υποψήφιος».

Για τον αν ήταν σύμφωνος: «Δεν είχα ολοκληρώσει αυτό που είχα στο μυαλό μου, αλλά είχα ολοκληρώσει το πρώτο στάδιο για να εξελιχθεί το προιον. Το σύνολο του έργου δεν ολοκληρώθηκε , αλλά το πρώτο σκέλος μπορώ να πω πως ολοκληρώθηκε. Αλίμονο αν κάποιος μπορεί να αλλάξει όλη την κατάσταση μέσα σε 15 μήνες».

Για τη στήριξη στον Μπουτσικάρη: «Τον κ. Μπουτσικάρη τον ξέρω αρκετά χρόνια και είμαι αρκετά βέβαιος για το ήθος του και τις ικανότητες του. Αυτό είναι πέρα από το ποδόσφαιρο. Τον κ. Μπουτσικάρη τον στήριξε η ΠΑΕ ΑΕΚ. Δεν τον στήριξε κ. Λυσάνδρου. Η ΠΑΕ ΑΕΚ είναι ένα μέγεθος που δεν επιδέχεται επιβολής. Η ΠΑΕ ΑΕΚ αποφάσισε να στηρίξει μια υποψηφιότητα».

Για τη παρουσία του Βαγγέλη Μαρινάκη στη Λίγκα: «Δεν τον γνωρίζω τόσο καλά για να εκφράσω την άποψη μου. Στη Λίγκα όσες φορές ήρθε έδειξε ένα πρόσωπο αρκετά καλό και βοηθητικό στην εξέλιξη των συζητήσεων και στη λήψη των αποφάσεων. Δεν έχω κάτι αρνητικό να πω για τη συμμετοχή του στη Λίγκα».

Για τον κ. Αλαφούζο: «Ο κ. Αλαφούζος παρίσταται πλέον στο σύνολο των συνεδριάσεων πλην εξαιρέσεων. Είναι ένας άνθρωπος πολύ ενεργός που θέτει προβληματισμούς. Μπορεί με κάποια να μην συμφωνώ, αλλά ο τρόπος που τα θέτει βοηθάει στην εύρεση λύσης».

Για την γνώμη για τον κ. Σαββίδη: «Τον κ. Σαββίδη τον γνώρισα στη συνάντηση των Big -4 και εκεί είχαμε μία πρώτη επαφή. Δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη. Με τους άλλους δύο είχαμε κάποια συναναστροφή και γι΄ αυτό είπα δύο λόγια».

Για το αν ο Γραμμένος πέτυχε ή απέτυχε: «Σε αρκετά πράγματα πέτυχε και σε άλλα απέτυχε. Δεν θα είναι υπεύθυνη η απάντηση μου, καθώς μπορεί ποσοτικά περισσότερα πράγματα να έγιναν καλά και κάποια άλλα λιγότερο καλά. Μπορεί να ισχύει και το αντίθετο. Η διοίκηση του κ. Γραμμένου έχει κάνει κάποια πράγματα καλά. Νομίζω ότι το πρόσημο είναι θετικό».

Για το πως κρίνει τη στάση του Ολυμπιακού στη συγκεκριμένη διοίκηση: «Δεν θέλω να την κρίνω και δεν θα την κρίνω. Δεν είμαι ο αρμόδιος. Κάθε ΠΑΕ επιλέγει την στρατηγική της και κινείται».

Για το αν μπορούσε να στοιχηματίσει για το πότε θα γίνουν εκλογές στην ΕΠΟ: «Οι εκλογές έχουν προκηρυχθεί στις 23 Νοεμβρίου».

Για το αν ξέρει τον λόγο που κ. Αυγενάκης ήθελε να πάει πιο πίσω τις εκλογές: «Δεν είμαι από πάνω από τις συζητήσεις που γίνονται και γι΄ αυτό δεν μπορώ να απαντήσω. Από τα δεδομένα και τα έγγραφα προέκυπτε μια διάθεση να μην γίνουν τον Οκτώβριο, αλλά πλέον αποφάσισε ότι θα γίνει τον Νοέμβριο. Εγώ είμαι υπέρ των αποφάσεων των ποδοσφαιρικών οργάνων. Είμαι άνθρωπος του ποδοσφαίρου. Η φύση του ποδοσφαίρου είναι να αποφασίζει με τα δεδομένα που υπάρχουν. Έτσι είναι φυσιολογικό να στηρίξω και εγώ την απόφαση της ΕΠΟ».

Για το τι διαφορετικό θα σηματοδοτήσουν οι επερχόμενες εκλογές της ΕΠΟ: «Το πρόσημο της διοίκησης είναι θετικό. Γίνονται πράγματα όπως η εφαρμογή του DTMS. Η νέα διοίκηση θα πρέπει να ενισχύσει τα καλά και αλλάξει τα κακά».

Για το αν μπορεί πείσει η διοίκηση της ΕΠΟ ότι βλέπει όλες τις ομάδες με το ίδιο... τρόπο: «Αυτός είναι ο στόχος του κάθε προσώπου και της κάθε διοίκησης οποιουδήποτε σώματος. Δεν είναι αν μπορεί ή όχι αλλά αυτό είναι υποχρέωση. Η υποχρέωση προκύπτει μέσα από τις πράξεις και όχι μέσα από τα λόγια».

Για το αν πρέπει να γίνει η ΕΠΟ πιο αυστηρή με όσους ξεφεύγουν: «Σε επίπεδο τιμωριών έχουμε δει αρκετά πράγματα. Έχω την αίσθηση ότι γίνεται μια απομόνωση των αρνητικών πραγμάτων και ξεχνούνται τα θετικά. Σίγουρα κάποια πράγματα θα μπορούσαν να εξελιχθούν διαφορετικά. Πρέπει να μην ξεχνάμε ότι πλέον έχουμε διοικητικά όργανα στελεχωμένα από τακτικούς δικαστές».

Για τις ανακοινώσεις που βγαίνουν και τις τοποθετήσεις διάφορων προσώπων: «Δεν είναι στη δική μου αισθητική και επαγγελματική νοοτροπία. Ο καθένας ξέρει για ποιο λόγο το κάνει. Υπάρχουν συγκεκριμένα πλαίσια που πρέπει μια ΠΑΕ να εκφράζεται, αν ξεφεύγουν θα πρέπει φυσικά οι υπαίτιοι να τιμωρούνται. Τώρα για το αν γίνεται σωστά αυτό μπορώ να πω ότι είναι κάτι που χρίζει βελτίωσης και θα πρέπει να γίνεται με μία μεγαλύτερη αποφασιστικότητα. Το νομικό πλαίσιο υπάρχει, ο μηχανισμός υπάρχει. Πρέπει να επιδείξει η διοίκηση της ΕΠΟ μεγαλύτερη αποφασιστικότητα».

Για το αν έχει πέσει στο τραπέζι το ενδεχόμενο να αναλάβει την προεδρία της ΕΠΟ και κατά πόσο τον ενδιαφέρει: «Δεν έχω κάποια άμεση άποψη για επιλογή της UEFA πάνω σε κάποιο συγκεκριμένο πρόσωπο και δεν ξέρω αν θα συνέβαινε και ποτέ. Είναι τιμητικό αν η FIFA και η UEFA ισχυρίζεται κάτι τέτοιο. Δεν υπάρχει ενδεχόμενο να είμαι υποψήφιος στις εκλογές της ΕΠΟ. Δεν υπάρχει καμία διαδικασία αυτή τη στιγμή. Στη θέση που ήμουν όμως ήταν κάτι σαν αντιπρόεδρος της ΕΠΟ. Αυτή είναι σημαντικότερη θέση στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Δεν είναι συζητήσεις με καφέ και τσιγάρο αν μου επιτρέπετε. Και ειδικά όταν αναφέρουμε το όνομα της FIFA και της UEFA. Δεν έχει κανά καημό η FIFA και η UEFA να αξιολογήσει τη δική μου δουλειά. Είναι θέμα κανονιστικής παρουσίας και στόχο έχει να βοηθήσει στη καλύτερη λειτουργία του ελληνικού ποδοσφαίρου».

Για το αν έχει φιλοδοξία να ακολουθήσει τα χνάρια του Θεοδωρίδη: «Βάζατε πολύ ψηλά τον πήχη. Εκτιμώ και θαυμάζω τον κ. Θεοδωρίδη για την παρουσία του στο παγκόσμιο γίγνεσθαι. Είναι σημαντικό για το ελληνικό ποδόσφαιρο να προωθεί στελέχη. Είμαι ένα στέλεχος που έχω τη διάθεση να κάνω πράγματα. Αυτό ισχύει για πολλά στελέχη στην κάθε ΠΑΕ. Ενδεχομένως και σε άλλες κατηγορίες που δεν τις ξέρουμε ακόμη. Όλοι έχουμε ως στόχο να φτάσουμε ψηλά».

Για τον Λευτέρη Αυγενάκη: «Η ΑΕΚ έχει εκφράσει έχει τοποθετηθεί. Και νομίζω ότι όταν τοποθετείτε επίσημα η ΑΕΚ δεν υπάρχει λόγος για κάτι παραπάνω. Η ΑΕΚ ασχολείται με την ΠΑΕ ΑΕΚ. Είναι δεδομένο ότι οι ισορροπίες δεν είναι αυτές που θα ήθελε από έναν υφυπουργό αθλητισμού. Γι΄ και το εξέφρασε δημόσια. Δεν έχω κανένα λόγο να μην υιοθετήσω την επίσημη θέση της ΑΕΚ».

Για το αν το είχε διαπιστώσει αυτό στις κατ΄ιδίαν συζητήσεις του με τον Αυγενάκη: «Οι συζητήσεις που είχα με τον Αυγενάκη ήταν αποκλειστικά στο πλαίσιο των καθηκόντων μου ως πρόεδρος της Super League και τίποτα παραπάνω. Δεν είχε να κάνει με την ΠΑΕ ΑΕΚ. Εγώ εξέφραζα ομόφωνες αποφάσεις. Εγώ εκπροσωπούσα το σύνολο των ΠΑΕ».

Για την ανακοίνωση του Ολυμπιακού σήμερα: «Δεν είμαι υπέρ των συνεχόμενων τοποθετήσεων. Βέβαια είπα πριν ότι είναι καλό να γίνονται τοποθετήσεις σε κάποια συγκεκριμένα πλαίσια. Δεν θα σχολιάσω εγώ την τοποθέτηση του Ολυμπιακού».

Για την απόφαση του Κλάτενμπεργκ να τοποθετείτε δημόσια για κάποιες αμφισβητούμενες φάσεις: «Είμαι υπέρ κάθε ενέργειας που ενισχύει την διαφάνεια. Ο κ. Κλάτενμπεργκ το είχε προαναγγείλει και ήταν στα δεδομένα που είχαμε στην απόφαση για την πρόσληψή του. Ήταν κάτι που ήταν γνωστό».

Για το αν πρέπει να βγαίνουν προς τα έξω οι συνομιλίες μεταξύ των διαιτητών: «Αν θεωρεί ότι πρέπει να το κάνει ας το κάνει. Είναι θέμα αξιολόγησης του επικεφαλή της ΚΕΔ».

Για το αν μπορεί να παρεξηγηθεί η αξιολόγηση αυτή: «Την καχυποψία δεν μπορεί κανείς να την εξαλείψει. Ειδικά σε ένα περιβάλλον που έχει ιδιαιτερότητες. Κρίναμε ότι με βάση την καριέρα του και με βάση αυτό που είδαμε από κοντά ότι ο Κλάτενμπεργκ είναι ικανός να ανταπεξέλθει. Οπότε χαίρει της εμπιστοσύνης μας. Πρέπει ότι κάνει να το κάνει αιτιολογημένα».

Για το αν η ΑΕΚ είναι έτοιμη όταν ο Κλάτενμπεργκ θα σχολιάσει την απόφαση που δεν τη συμφέρει: «Εάν η απάντηση είναι αιτιολογημένη, εάν η αξιολόγηση είναι στα πλαίσια της διαφάνειας, τότε η ΑΕΚ και η κάθε ομάδα είναι υποχρεωμένη. Φυσικά και είναι έτοιμη. Είναι απόφαση να στηρίξει οποιαδήποτε διαδικασία πάει το ποδόσφαιρο μπροστά. Συμμετείχε στη διαδικασία πρόσληψης του και μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποια αμφιβολία».

Για το αν πέτυχε ή απέτυχε ο Περέιρα: «Ο κ. Περέιρα βοήθησε σε κάποια πράγματα και σε κάποια άλλα είχαμε κάποια παράπονα και τοποθετηθήκαμε δημόσια».

Για το γεγονός ότι η ΚΕΔ δεν ανέδειξε νέους Έλληνες διαιτητές: «Νομίζω ότι η διαιτησία είναι σε διαδικασία βελτίωσης. Η είσοδος του VAR είναι ένα πολύ καλό στοιχείο. Η χρησιμοποίηση των ξένων διαιτητών συνολικά στα ντέρμπι είναι ένα δείγμα οτι οι Έλληνες δεν είναι έτοιμοι ή δεν προετοιμάστηκαν καλά».

Για το αν γνωρίζει το αν θα επανέλθουν οι Έλληνες διαιτητές στα ντέρμπι: «Στην αρχική του τοποθέτηση είχε πει ότι ένας στόχος του αυτός, αλλά κάποια παραπάνω πληροφόρηση δεν έχω. Δεν έχω καμία γνώση γι΄ αυτά που αφορούν τη διαιτησία».

Για το αν η ΑΕΚ διαθέτει το πληρέστερο ρόστερ: «Ναι και νομίζω ότι αυτό είναι αντικειμενικό. Το αν είναι το καλύτερο θα φανεί στο γήπεδο. Η προσπάθεια ήταν προσανατολισμένη στο να έχει ένα πλήρες ρόστερ , παρά τις όποιες δυσκολίες».

Για το αν οι απώλειες της ΑΕΚ από τα εισιτήρια διαρκείας και από τα εισιτήρια που χάθηκαν λόγω πανδημίας την προηγούμενη σεζόν ήταν γύρω στα 4 εκατ.: «Πρόβλεψη μπορεί να γίνει μόνο. Όσον αφορά την τρέχουσα δεν μπορούμε να ξέρουμε. Πάντως είναι μεγαλύτερη από 4 εκατ. ευρώ η απώλεια. Αρκετά μεγαλύτερη».

Για το αν η ΑΕΚ χτίζει την ομάδα που θα μπει στην Αγια Σοφιά: «Νομίζω ότι η διάρκεια των συμβολαίων το δείχνει. Η ΑΕΚ δημιουργεί μια ποδοσφαιρική ομάδα με προοπτική. Οι ποδοσφαιριστές που αποτελούν τα βαριά χαρτιά της ΑΕΚ είναι ποδοσφαιριστές που ανήκουν στην ΑΕΚ».

Για τον ο Μασίμο Καρέρα: «Ο Καρέρα είναι προπονητής της ομάδας μας από πέρυσι και η στήριξη φαίνεται. Εννοείται ότι τον στηρίζει η ομάδα. Όσον αφορά το αν πρέπει να μείνει χρόνια έχει να κάνει πιο πολύ με τη νοοτροπία. Είμαι βέβαιος ότι η σταθερότητα είναι σημαντική για να έρθουν επιτυχίες στο μέλλον».

Για το αν ο Μελισσανίδης είναι υπέρ της σταθερότητας: «Ναι είναι αλήθεια αυτό. Η δική του νοοτροπία είναι η σταθερότητα. Ένα δείγμα είναι η νευραλγική θέση του προπονητή».

Για την καλοκαιρινή δουλειά του Ίβιτς: «Το αποτέλεσμα δείχνει ότι υπήρχε ετοιμότητα. Η μεταγραφή του Τάνκοβιτς ήρθε σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Λιβάι Γκαρσία. Δεν ήταν βέβαιο ότι θα γίνει η μεταγραφή. Ορισμένα γεγονότα είναι απρόβλεπτα. Απλά κάνουν τα γεγονότα να... τρέχουν πιο γρήγορα».

Για τη μεταγραφή του Τάνκοβιτς: «Ο βαθμός ετοιμότητας του Ίβιτς και γενικότερα η ΑΕΚ ήταν πολύ καλός. Γι΄ αυτό και έκανε την κίνηση αυτή με τις καλύτερες συνθήκες».

Για το αν έμαθε από τα λάθη της η ΑΕΚ: «Η ΑΕΚ είναι ένας οργανισμός που εξελίσσεται. Παίρνει αποφάσεις ως προς την σωστή κατεύθυνση. Αν γίνονται κάποια λάθη αξιολογούνται και δεν επαναλαμβάνονται. Δεν είπε κανείς ότι είμαστε αλάνθαστοι. Είναι άδικο να κρίνουμε μια ομάδα που έχει πετύχει τόσα πολλά. Έχει κατακτήσει πρωτάθλημα,έχει πάρει κύπελλο και έχει παίξει σε 4 τελικούς κυπέλλου ενώ και στην Ευρώπη από ατυχία δεν έχει κάνει το κάτι παραπάνω. Υποστήριξε ένα απίστευτο ρεκόρ στο Γιουρόπα Λιγκ. Έπαιξε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Αν με αυτές τις επιτυχίες που έχει στεκόμαστε στα λάθη. Τι να πω».

Για τα στρατηγικά λάθη της ΑΕΚ: «Η ΑΕΚ έχει μια συνεχώς ανοδική πορεία και έχει επιτυχίες. Σε αυτό τον δρόμο είναι λογικό να υπάρχουν δυσκολίες και λάθη. Το σωστό είναι να τα αξιολογήσουμε και να μην τα επαναλάβουμε».

Για το αν η ΑΕΚ είναι ικανή να αμφισβητήσει τα πρωτεία του Ολυμπιακού: «Η ΑΕΚ εκ της φύσεως της , εκ της ιστορίας της και με βάση τη θέση στον ελληνικό αθλητισμό χτίζεται και υπάρχει για να κατακτά τίτλους. Η ΑΕΚ χτίστηκε με στόχο να κατακτήσει την πρωτιά στις διοργανώσεις που συμμετέχει σε εγχώριο επίπεδο και να πάει όσο πιο ψηλά μπορεί σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Έχει τα εχέγγυα».

Για το τι θα γίνει με τον Λιβάγια και τον Ολιβέιρα: «Οι διαδικασίες είναι σε εξέλιξη και δεν υπάρχει κάτι αυτή τη στιγμή προς δημοσιοποίηση. Θέλουμε το καλύτερο για το ρόστερ μας. Η ΑΕΚ κινείται με γνώμονα το καλό της ΑΕΚ. Η βούληση της ΑΕΚ και για τους δύο είναι αυτονόητη».

Για την αγορά του Λιβάι Γκαρσία έπαιξε ρόλο ο χαμένος τελικός Κυπέλλου: «Η ΑΕΚ σας είπα και πριν αποφεύγει τις αποφάσεις που σχετίζονται με συναισθηματικό κριτήριο. Ήτνα μια ορθολογική επιρροή, η οποία προέκυψε μέσα από μια διεργασία. Η βούληση υπήρχε πριν από τον τελικό και διεκπεραιώθηκε μετά τον τελικό του Κυπέλλου. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόδειξη ότι οι στόχοι μας είναι πάντα στο τραπέζι και κάνουμε το καλύτερο για την ομάδα. Οπότε μην συνδέεται λάθος πράγματα». 

Για το τι γίνεται με τον Μπακάκη: «Δεν υπάρχει κάποιο ζήτημα για τον Μιχάλη Μπακάκη. Ο Μιχάλης Μπακάκης είναι παίκτης  και αρχηγός της ΑΕΚ και μάλιστα έχει ταυτιστεί μ τη σύγχρονη ιστορία της ομάδας. Πέρασε ένα τραυματισμό και πλέον όλα είναι καλά».

Για το πότε αποφάσισαν να σταματήσουν να ασχολούνται με τον Βράνιες: «Πιο πολύ ασχολήθηκαν τα Μέσα παρά η ΑΕΚ. Ο Βράνιες είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση ποδοσφαιριστή όπως και ο Αραούχο, όπως και ο Μάνταλος. Όλα τα παιδιά που ήταν πρωταθληματικό ρόστερ έχουν μια ιδιαίτερη σύνδεση με την ΑΕΚ. Όπως πέρυσι κάναμε μια προσπάθεια και τον φέραμε στην ΑΕΚ και έπαιξε. Δυστυχώς ο κορωνοϊός επηρέασε ιδιαίτερα όλες τις ομάδες». 

Για τον Κώστα Γαλανόπουλο: «Είναι ιατρικό. Ο Κώστας είναι στην τελική φάση της επανόδου του. Είναι μισό βήμα πριν επανενταχθεί πλήρως. Έχουμε ιατρικό τιμ που αξιολογεί και η διοίκηση ακούει”.

Για τις πωλήσεις που έγιναν: «Δεν είναι η πρώτη πώληση αυτή του Μπάρκα, καθώς υπήρχε και η  πώληση του Βράνιες. Σε αυτό το κομμάτι εξελισσόμαστε συνεχώς. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η διαχείριση που έγινε στην περίπτωση του Γιακουμάκη, ο οποίος πήγε δανεικός και δεν ενεργοποιήθηκε η οψιόν, αλλά όλο αυτό οδήγησε άλλον ενδιαφερόμενο στο να τον αποκτήσει. Αυτό δείχνει όλη τη διαχείριση που γίνεται στο ρόστερ της ομάδας». 

Για το αν έχει λόγο στις  μεταγραφές και στις πωλήσεις: «Έχω συμμετοχή. Έχω νομικές γνώσεις και βοηθάω σε όλα τα κομμάτια που είναι στη δικαιοδοσία μου. Είμαι ο διευθύνων συμβουλος του νομικού τμήματος. Υπάρχει συνεργασία με τον κ. Ίβιτς. Θα ήταν πρόβλημα αν δεν συμμετείχα στο βαθμό που το επιτρέπουν οι αρμοδιότητές μου».

Για το αν το... φλερτ με τον Αραούχο έχει ολοκληρωθεί: «Είναι ένας έρωτας. Ο Αραούχο είναι ένα αγαπημένος μας παιδί. Έχει ξεχωριστεί θέση στην καρδιά όλων μας. ‘Εχει προφέρει στην ομάδα μας. Είναι αρκετοί ποδοσφαιριστές που έχουν συνεισφέρει στο να είμαστε αυτό που είμαστε σήμερα».

Για το αν θα προκύψει ξανά θέμα Αραούχο αν δεν προχωρήσει η ανανέωση του Ολιβέιρα: «Η ΑΕΚ πήρε τον Αραούχο ενώ είχε τον Ολιβέιρα στο ρόστερ της. Τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους».

Για το τι θα γίνει στα Σπάτα: «Υπάρχουν διαδικασίες εκσυγχρονισμού του προπονητικού κέντρου στα Σπάτα. Αυτό είναι γνωστό και έχει δρομολογηθεί».

Για το τι θα περιλαμβάνει ο εκσυγχρονισμός: «Ο εκσυγχρονισμός και η επέκταση σημαίνει ότι και οι υπάρχουσες υποδομές θα εκσυγχρονιστούν αλλά και ότι θα δημιουργηθούν νέες».

Για το αν θα στεγάζονται οι ακαδημίες: «Αυτό ισχύει ήδη»

Για το νέο γήπεδο της ΑΕΚ: «Το γήπεδο προχωράει κανονικά. Προχωράει με βάση το σχεδιασμό και το χρονοδιάγραμμα. Το έργο είναι μεγάλο και δεν μπορούμε να παίξουμε με την μέρα. Σε ορισμένα θέματα τα πράγματα γίνονται πιο γρήγορα και σε άλλα είναι εντός χρονοδιαγράμματος. Αλλά δεν έχει νόημα να πούμε κάτι παραπάνω από τη στιγμή που όταν κάποιος περνάει από μπροστά από το γήπεδο το βλέπει να... υψώνεται. Είναι ήδη ένα στολίδι που είναι υπό κατασκευή».

Για το αν το νέο γήπεδο θα λειτουργήσει έτσι ώστε να μην υπάρχουν τα προβλήματα... βίας που υπήρχαν ή θα πρέπει η ΑΕΚ να το επιβάλλει στον κόσμο της: «Αυτή η ερώτηση είναι γενική. Είμαι υπέρ του να φτιάχνονται νέες υποδομές. Καθώς μέσα από καλύτερες υποδομές βελτιώνονται τα πράγματα στο ποδόσφαιρο. Είναι ένας συνδυασμός στοιχείων που θα διατηρεί την όμορφη ατμόσφαιρα στο γήπεδο και θα αποκλείει τις παραβατικές συμπεριφορές. Αυτή η διαδικασία έχει ως βασικό πυρήνα τις νέες εγκαταστάσεις».

Για το αν το βράδυ κόντρα στη Βόλφσμπουργκ έφτιαξε τη χρονιά: «Θεωρώ ότι ήταν ένα καθοριστικό. Ήταν ένα όμορφο βράδυ. Ήταν ποδοσφαιρικό. Η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν μοναδική».

Για το ότι οι παίκτες της ΑΕΚ πήγαν και πανηγύρισαν μπροστά στις άδειες κερκίδες: «Ήταν σημειολογικό και έδειξε ξεκάθαρα τον σεβασμό που υπάρχει προς τον κόσμο. Αν επιτρεπόταν στον κόσμο να έρθει είμαι σίγουρος ότι θα ερχόταν στο γήπεδο, θα το γέμιζε και μπορεί να βοηθούσε κιόλας»

Για το αν είναι άδικο το πως αντιμετωπίζει τον Μάνταλο ένα μέρος των φιλάθλων της ΑΕΚ: «Ο Πέτρος είναι ο αρχηγός της ομάδας. Είναι σημείο αναφοράς στη σύγχρονη ιστορία της ΑΕΚ. Έχει συνδέσει το όνομα του με την ΑΕΚ. Η συμπεριφορά του δείχνει ότι πρέπει να είναι αυτό που είναι στην ΑΕΚ. Θεωρώ ότι ο Πέτρος έχει προσφέρει πάρα πολλά. Η κριτική επιβάλλεται αλλά πρέπει να είναι στα σωστά πλαίσια. Ο Πέτρος είναι αρχηγός μας, είναι εν ενεργεία διεθνής ποδοσφαιριστής. Το όνομα του έχει ακουστεί και εκτός συνόρων. Πραγματικά με χαροποιεί που τιμά το περιβραχιόνιο της ΑΕΚ ένα τέτοιο παιδί».

Για το πόσο εύκολο είναι ένα παιδί σε αυτή την ηλικία να μην αποδεχτεί μια τέτοια πρόταση: «Το γεγονός ότι είπα αυτή πριν για τον Πέτρο δεν είναι τυχαίο. Η άποψη μου προκύπτει και από πως τον έχω δει να διαχειρίζεται ορισμένες καταστάσεις. Ένα σημαντικό ζήτημα είναι και το πως διαχειρίζεται καταστάσεις που μπορούν να οδηγήσουν σε αποσυντονισμό. Έχει την προσωπικότητα  και το έχει αποδείξει, με πρόσφατο παράδειγμα το πως άλλαξε τα δεδομένα στο ματς με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Ο Πέτρος είναι ο αρχηγός μας. Με τα σωστά και τα λάθη του».

Για το που βλέπει τον εαυτό του μετά από 10 χρόνια: «Επιθυμία μου είναι μετά από 10 χρόνια είναι να συνεχίσω να υπηρετώ αυτό που αγαπώ, το ποδόσφαιρο, από μία θέση που θα είναι καθοριστική στην εξέλιξή του. Όπου και αν είναι αυτό».

Link to comment
Share on other sites

 

Ένα ακόμα μετρημένο άρθρο του σοβαρότατου Καπετανάκου. Γράφει πράγματα για τα οποία γνωρίζαμε ή καταλαβαίναμε αλλά αναλύει βαθύτερα και έχει σημασία που τα γράφει εκείνος καθώς έχει και γνώση καταστάσεων. Το καλοκαίρι του 2019 και πριν ο Μελισσανίδης έμμεσα προαναγγείλει τον Καρντόσο, ήταν ο μόνος δημοσιογράφος που είχε γράψει πως η ΑΕΚ μιλάει με άλλους προπονητές ενώ θεωρείτο ακόμα βέβαιη η συνέχιση της παρουσίας του Μανόλο Χιμένεθ.

Ιβιτς, από μένα είναι «ναι»

Ο Τάσος Καπετανάκος γράφει για τον... ένα χρόνο και κάτι του Ιλια Ιβιτς στην ΑΕΚ

 
3
Share

Σε ένα κλαμπ σαν την ΑΕΚ που κυριαρχεί η προσωπικότητα του Δημήτρη Μελισσανίδη στα καλά και στα άσχημα, ο Ιλια Ιβιτς κατάφερε πολλά σε αυτό τον ένα χρόνο.

Στις 27 Αυγούστου 2019 πέρασαν μαζί την πύλη των Σπάτων. «Είμαι σήμερα εδώ για να σας παρουσιάσω τον νέο μας τεχνικό διευθυντή. Έχει υπάρξει στο παρελθόν και ποδοσφαιριστής αλλά και τεχνικός διευθυντής σε αυτή την ομάδα. Τον ξέρω πολλά χρόνια και έχει τον σεβασμό και την εμπιστοσύνη μου. Του δίνω τα κλειδιά. Αυτός θα αποφασίζει για όλα! Του εύχομαι καλή επιτυχία! Θα είναι εδώ μαζί μας τα επόμενα τέσσερα χρόνια με ιδιαίτερα αυξημένες αρμοδιότητες» είπε εν ολίγοις ο Μελισσανίδης στους τότε παίκτες και στον τότε προπονητή. Κλειδιά πάντως δεν έδωσε και δεν αποφασίζει για όλα ο Ιβιτς. Να τα λέμε όλα. Ο Μελισσανίδης και οι άνθρωποι του συνεχίζουν να έχουν την υψηλή επιστασία.

Το δύσκολο περιβάλλον ΑΕΚ

Εκτοτε έγιναν αρκετά πράγματα όμως στο κλαμπ. Η ΑΕΚ έζησε πολλά και η πανδημία του κορωνοϊού την επηρέασε πολύ περισσότερο από όλα. Αλλά ο Ιλια Ιβιτς που κατάφερε σε αυτό το σκηνικό να εφαρμόσει ένα συγκεκριμένο πλάνο και σχέδιο, μπορεί να καυχιέται ότι σε ένα «δύσκολο» περιβάλλον στην Ελλάδα και την ΑΕΚ κατάφερε πολλά. Σίγουρα όχι όσα έχει στο κεφάλι του. Αλλά αρκετά για τα δεδομένα του κλαμπ που έχει «αγκυλώσεις» σε πολλά ζητήματα, λανθασμένο σκεπτικό και αρνητική διάθεση σε συγκεκριμένους τομείς. Και όσο δεν τα αναδεικνύουμε αυτά, είναι ακόμη πιο δύσκολο να διορθωθούν και να βελτιωθούν. Και αυτά κρατούν την ΑΕΚ πίσω…

Σε αυτό το διάστημα του ενός έτους που ο Ιλια Ιβιτς ζει, εργάζεται και λειτουργεί για την ΠΑΕ ΑΕΚ οι αλλαγές είναι πολύ-πολύ σημαντικές. Πιο «δυνατές» από ότι θα περιμέναμε και όσοι τον αποδεχθήκαμε με θετική διάθεση, έχοντας ζήσει το παλαιότερο του πέρασμα για 2,5 χρόνια ως ΤΔ στην ΑΕΚ. Οι αλλαγές που έγιναν φέτος για το περιβάλλον της ΑΕΚ κάνουν «θόρυβο» και μετά από καιρό έχουν την καθολική αποδοχή. Βεβαίως για να καταφέρει ο Ιβιτς να πετύχει αυτά που πέτυχε, είχε το… ΟΚ του Μελισσανίδη σε πολλά ζητήματα. Οχι σε όλα, αλλά σε πολλά. Πάντως και ο ίδιος ο Μελισσανίδης δείχνει να αλλάζει λίγο (παραπάνω) την άποψη του για τους Τεχνικούς Διευθυντές στο κλαμπ και να μην αρκείται στο «καλό παιδί που δεν θα μας φάει λεφτά και τον ξέρουμε». Ακούει περισσότερο τον Ιβιτς, τον εμπιστεύεται στο ποδοσφαιρικό κομμάτι λίγο παραπάνω από τους προκατόχους του.

Και μην γελιόμαστε, ο Ιβιτς είναι άνθρωπος του ποδοσφαίρου, της αγοράς, ζει και… μυρίζει το ποδόσφαιρο. Και για την ΑΕΚ αυτή την περίοδο είναι κομβική η παρουσία του και η προσωπικότητα του. Για ακόμη μία φορά θα γράψω για την ανάγκη να στηριχθεί και να «προστατευθεί» ο Σέρβος με τον φόβο μην «καεί» σε αυτό το δύσκολο περιβάλλον. Να στηριχθείμε στελέχη σε ένα σωστά δομημένο τμήμα σκάουτινγκ που θα έχει «εφόδια» για την ελληνική αγορά και όλες τις υπόλοιπες που θα προκύπτουν παίκτες-λαχεία. Διότι η ΑΕΚ καλώς ή κακώς έτσι όπως τα έφερε η κατάσταση στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο πρέπει να αποκτά τους περισσότερους ποδοσφαιριστές της με απώτερο στόχο και σκεπτικό να πωληθούν, για να έρθουν οι επόμενοι, να ζει το κλαμπ, να φτιάχνει υποδομές και να λειτουργεί για να πετυχαίνει τους στόχους της.

 

Ο δικός του Καρέρα

Ο προπονητής που η ΑΕΚ έχει από τον περασμένο Δεκέμβριο είναι επιλογή Ιβιτς. Ο Σλούτσκι ήταν ο Νο1 στόχος του, αλλά δεν… έκατσε το deal και ήρθε ο Ιταλός. Το ότι η ΑΕΚ τον κράτησε και για φέτος, σημαίνει ότι είδε αυτά που θέλει ο Μελισσανίδης εν πολλοίς. Και αν πάνε όλα καλά, θα γίνει κουβέντα για να μπει αυτός στην «Αγιά Σοφιά». Μπορεί η σεζόν, με εξαίρεση την σπουδαία πρόκριση με την Βόλφσμπουργκ, να μην άρχισε καλά στο κομμάτι της εικόνας και της απόδοσης για τον Καρέρα, αλλά στο τέλος γίνεται το ταμείο για να δεις τι έχεις πετύχει μαζί του. Εκτός και αν ξεφύγει δυσάρεστα η κατάσταση…  Τώρα ο Ιταλός έχει πλέον ένα «γεμάτο» ρόστερ, με πολλές λύσεις που αυτός θα δείξει αν μπορεί να το κάνει στην ουσία το πληρέστερο των τελευταίων ετών που είδαμε στο χορτάρι από την ΑΕΚ.

Μεταγραφικά ο Ιβιτς μπορεί να μην έχει 100% τη διαχείριση και τις αποφάσεις στον μεταγραφικό τομέα, αλλά έχει συμβάλει πολύ. Η ΑΕΚ απέκτησε τους: Ινσούα, Χνιντ, Ανσαριφάρντ, Γκαρσία, Σάκχοφ, Νεντελτσιάρου, Τάνκοβιτς, Ιατρούδης (έφυγε δανεικός), Καρακλάιτς, Ραντόνια και Ενομπακάρε που… ήρθε και έφυγε και πούλησε σημαντικούς-βασικούς παίκτες (Μπάρκας, Βέρντε, Οικονόμου) με σημαντικά έσοδα. Οπότε χρειάστηκε έδειξε αντανακλαστικά και ετοιμότητα. Ολοι οι ποδοσφαιριστές που ήρθαν, δεν είναι του Ιβιτς. Δεδομένα. Έχει κάνει και αυτός κάποιες επιλογές, έχει κάνει και ο Μελισσανίδης με το περιβάλλον του κάποιες άλλες. Η ΑΕΚ όμως κινήθηκε, ενεργοποιήθηκε, αντέδρασε και τελικά ενισχύθηκε αρκετά, αλλάζοντας το σκεπτικό της.

Ο Ιβιτς είναι ΤΔ για να πας στο επόμενο επίπεδο

Η ουσία είναι ότι η ΑΕΚ έχει ΤΔ πλέον. Που μπορεί να επικοινωνήσει και να συνεργαστεί με πολλές αγορές. Και αυτό πρέπει να αποτελέσει τη βάση για τη νέα ΑΕΚ. Και όχι μόνο στο κομμάτι των αγορών, των επαφών και εν γένει των μεταγραφών. Μπορεί να φτιάξει ένα ποδοσφαιρικό τμήμα με ανθρώπους που θα προσφέρουν στην ΑΕΚ όσα πρέπει για να φτάσει το κλαμπ σε top επίπεδο λειτουργίας. Ο Ιβιτς είναι άνθρωπος του ποδοσφαίρου. Δεν είναι τέλειος, κάνει και λάθη. Αλλά ζει το ποδόσφαιρο. Γεννήθηκε σε γήπεδο, μεγάλωσε στο ποδόσφαιρο, δούλεψε από πολλά πόστα και τώρα κουβαλά εμπειρίες και ατζέντα στο χαρτοφύλακα του. Πράγματα που δεν αγοράζονται από την μία ημέρα στην άλλη και είναι υπερ-πολύτιμα για ΤΔ. Η ΑΕΚ τα πήρε μαζί με τον Ιβιτς όλα αυτά, συν ότι τον ξέρουν και τους ξέρει. Και με αυτά πρέπει να πάει στο επόμενο επίπεδο η συνεργασία ΑΕΚ-Ιβιτς. Προσεχώς…

ΥΓ: Προφανώς και από τον Ιβιτς και την ΑΕΚ γενικότερα περίμενα και το είχα γράψει, κάτι καλύτερο από τον Ινσούα στην θέση του αριστερού μπακ. Και για το συμβόλαιο που πήρε ο Αργεντίνος νομίζω ότι η αγορά θα είχε να δώσει κάτι καλύτερο στην ΑΕΚ… Ξέρω σίγουρα πάντως ότι αν ήταν στο χέρι του θα είχε νέο δεξί μπακ με τον Ιβιτς, για να πλαισιώσει τον Μπακάκη.

ΥΓ1: Από τον Ιβιτς περίμενα και περιμένω, να έχει άποψη-πρόταση για τις Ακαδημίες της ΑΕΚ. Προφανώς και αυτό που παρουσιάζει η ΑΕΚ από την ημέρα που έφυγε ο Κωστένογλου, δεν είναι εικόνα top ελληνικού κλαμπ που θέλει να βγάζει ποδοσφαιριστές. Προσεχώς θα αναλύσουμε περισσότερα για τις Ακαδημίες…

 

https://www.enwsi.gr/ivits-apo-mena-einai-nai/

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Geologos said:

Ναι ειχαμε την Μασια και εφυγε ο Κωστενογλου και χαλασαν όλα.

Υπονοείς κάτι για τις ικανότητες του στρατιώτη/πάτερ;

Link to comment
Share on other sites

* Η παραίτηση του Μπάγεβιτς  από την εθνική Βοσνίας μπορεί να επαναφέρει τον «πρίγκιπα» στην Αθήνα και ενδεχομένως στα Σπάτα. Η απουσία του άλλωστε έγινε ιδιαίτερα αισθητή σε κάποιες περιόδους. Το ερώτημα που γεννάται είναι αν αισθάνεται έτοιμος ο Μελισσανίδης να δώσει στον Μπάγεβιτς έναν νέο ρόλο, να τον κάνει να νιώσει ενεργός. Χωρίς βέβαια να μπλέκεται στα πόδια του Ίβιτς και του Καρέρα. (SPORTDAY)

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Hoffman21 said:

* Η παραίτηση του Μπάγεβιτς  από την εθνική Βοσνίας μπορεί να επαναφέρει τον «πρίγκιπα» στην Αθήνα και ενδεχομένως στα Σπάτα. Η απουσία του άλλωστε έγινε ιδιαίτερα αισθητή σε κάποιες περιόδους. Το ερώτημα που γεννάται είναι αν αισθάνεται έτοιμος ο Μελισσανίδης να δώσει στον Μπάγεβιτς έναν νέο ρόλο, να τον κάνει να νιώσει ενεργός. Χωρίς βέβαια να μπλέκεται στα πόδια του Ίβιτς και του Καρέρα. (SPORTDAY)

Η επιστροφη του κομη Δρακουλα...

 

return-of-dracula-lc8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην γυρισει, οχι τιποτα αλλο αλλα τυχον επιστροφη του θα γεννησει καχυποψια και οτιδηποτε στραβο θα το φορτωνεται αυτος.Οκ δεν ειμαστε για τετοια.Ας καθεται στην κερκιδα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμβουλος άνευ χαρτοφυλακίου. Θα το ορίζει ο πρωθυπουργός μας κάθε μέρα με διάταγμα που θα δημοσιεύεται στο κιοφτέδικο365

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Hoffman21 said:

 Το ερώτημα που γεννάται είναι αν αισθάνεται έτοιμος ο Μελισσανίδης να δώσει στον Μπάγεβιτς έναν νέο ρόλο, να τον κάνει να νιώσει ενεργός. Χωρίς βέβαια να μπλέκεται στα πόδια του Ίβιτς και του Καρέρα. (SPORTDAY)

Eίναι σοβαρά πράγματα αυτά ? Tι θα πει να τον κανει να νιώσει ενεργός ? Ίδρυμα είναι η ομάδα ?

Link to comment
Share on other sites

Πως θα είναι στα Σπάτα και δεν θα μπλέκεται στα πόδια του Ιβιτς και καρερα? Εγώ θα απέκλεια Σπάτα με ιβιτς εκτός και αν τον βολέψει στις ακαδημίες. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, JOSS said:

Eίναι σοβαρά πράγματα αυτά ? Tι θα πει να τον κανει να νιώσει ενεργός ? Ίδρυμα είναι η ομάδα ?

Ας ασχοληθεί με τη κηπουρική. Η ΑΕΚ τι φταίει για την απραγεια του γέρου? 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, μετά την πρόκριση επί της Βόλφσμπουργκ, τη σωστή δουλειά μας, ως επί το πλείστον, στις μεταγραφές και την αρμονική συνεργασία Ίβιτς - Καρέρα, τι καλύτερο από την επιστροφή του πιο διχαστικού καριόλη στην ιστορία της ομάδας;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό νέο! Θα έχουμε κάποιον να βρίσουμε σε περίπτωση που η ομάδα δεν πάει καλά (χτυπά ξύλο). Και αν πάει καλά πάλι θα τον βρίζουμε να μη χαλάσει το γουρι

Link to comment
Share on other sites

Είναι δεδομένο ότι θα γυρίσει ο παλιοπουστρας. Οπότε, με αυτό δεδομένο, ελπίζω να πάρει τις Ακαδημίες, και υπεύθυνος και προπονητής ταυτόχρονα, να χει να ασχολείται. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Stamatis Voulgaris

1 ώρα  · 

Αν δεν συνέλθουν στα Σπάτα και στο Μαρούσι θα τινάξουν ακόμα μια χρονιά στον αέρα. Και θα είναι πραγματικά εντυπωσιακό πως θα το καταφέρουν και αυτό. Διότι αγωνιστικά υπάρχει μόνο ο Ολυμπιακός που είναι πραγματικά πολύ καλός στο γήπεδο και αηδιαστικός έξω από αυτό!

Ο Καρέρα είχε ζητήσει από τον Λιβάια να κόψει τις ντρίμπλες και του είχε φέρει 6 (!) παραδείγματα. Όχι ένα και δύο. Έξι! Όταν λοιπόν βλέπει τον Μάρκο να τον γράφει στα @@ του, καλά κάνει και τον αλλάζει.

Ο Λιβάια και ο Ολιβέιρα, αλλά και κάθε παίκτης θα πρέπει να μάθει ότι έχει συμβόλαιο το οποίο έχει υπογράψει και οφείλει να το τιμά μέχρι τέλους. Τις αποφάσεις δε τις παίρνει ο προπονητής. Κανένας άλλος. Και οφείλεις να κάνεις αυτό που σου λέει.

Link to comment
Share on other sites

* Ομάδα σε τρικυμία. Αποδυτήρια χωρισμένα σε «εγώ»! Προπονητής που πλέον δεν εμπνέει σεβασμό και δε διακρίνεται από ποδοσφαιρικό πλάνο. Ένα μεταγραφικό κάστινγκ γεμάτο ερωτήματα (σ.σ: αλήθεια δεν ήξεραν, δεν ρώταγαν για τον Νεντελτσιάρου;) μια και πλην του «χρυσού» γκολ του Ανσαριφάρντ με τη Βόλφσμπουργκ κανείς δεν έχει δημιουργήσει προϋπόθεση απόσβεσης. Και φυσικά το μείζον θέμα είναι τα δύο «αγκάθια» ονόματι Νέλσον Ολιβέιρα και Μάρκο Λιβάγια. Αμφότεροι κοστίζουν σχεδόν 2,5 μύρια μεικτές απολαβές. Αμφότεροι έχουν συμβόλαιο μέχρι τον επόμενο Ιούνιο και αμφότεροι πλέον είναι οι «πονοκέφαλοι» για τον Δημήτρη Μελισσανίδη. Ήδη, για τον πρώτο υπάρχει πληροφόρηση πως έχει ενημερωθεί να αποχωρήσει τον Ιανουάριο με το ελάχιστο αντίτιμο. Για την περίπτωση του Λιβάγια υπάρχει και ηθικό «δέσιμο» με τον πρόεδρο. Θέλει τρόπο... (SPORTIME)

λαθη πολλα λαθη με τον Πορτογαλο. Επρεπε να εχει φυγει Αυγουστο 

Link to comment
Share on other sites

Μου λένε κάποιοι ότι ανάμεσα σε όλα τα άλλα,ο Λιβάγια έχει δεχτεί τελευταία κάποια μηνύματα αναφορικά με τις συναναστροφές του. Φυσικά, οι ποδοσφαιριστές δεν είναι εχθροί. Αντίπαλοι μέσα στο γήπεδο είναι. Κι αυτό μπορεί να το καταλάβει ο καθένας. Αλλά κάποιοι στο Μαρούσι και στα Σπάτα δυσφορούν από τις παρέες του Κροάτη. Και το πρόβλημα είναι ότι έκανε τα κονέ και σε συμπαίκτες του. (SPORTDAY)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hoffman21 said:

Μου λένε κάποιοι ότι ανάμεσα σε όλα τα άλλα,ο Λιβάγια έχει δεχτεί τελευταία κάποια μηνύματα αναφορικά με τις συναναστροφές του. Φυσικά, οι ποδοσφαιριστές δεν είναι εχθροί. Αντίπαλοι μέσα στο γήπεδο είναι. Κι αυτό μπορεί να το καταλάβει ο καθένας. Αλλά κάποιοι στο Μαρούσι και στα Σπάτα δυσφορούν από τις παρέες του Κροάτη. Και το πρόβλημα είναι ότι έκανε τα κονέ και σε συμπαίκτες του. (SPORTDAY)

Που εχουν μπλεξει. Και δεν εχουμε και ενημερωση απο τον Στυλ.

Link to comment
Share on other sites

Με έχει εκνευρίσει απίστευτα ο λακαμας με την συμπεριφορά του από τον τελικό και μετά αλλά όπως και να έχει δεν θέλω να τον δω στον γαύρο με τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

  • nikos pinned this topic
  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×