Jump to content

Πρωτοσέλιδα, άρθρα και λοιπές ομορφιές. #2


Bukowski
 Share

Recommended Posts

3 hours ago, Vargas21 said:

* Ομάδα σε τρικυμία. Αποδυτήρια χωρισμένα σε «εγώ»! Προπονητής που πλέον δεν εμπνέει σεβασμό και δε διακρίνεται από ποδοσφαιρικό πλάνο. Ένα μεταγραφικό κάστινγκ γεμάτο ερωτήματα (σ.σ: αλήθεια δεν ήξεραν, δεν ρώταγαν για τον Νεντελτσιάρου;) 

Τι εννοεί για τον Νεντελτσιαρου; Ψοφάμε για ίντριγκα γενικά 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mporat said:

Τι εννοεί για τον Νεντελτσιαρου; Ψοφάμε για ίντριγκα γενικά 

Μονο αυτος μπορει να μας πει.....αν και πιστευω οτι το γραφει για το οτι ειναι αργος

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Hoffman21 said:

Με έχει εκνευρίσει απίστευτα ο λακαμας με την συμπεριφορά του από τον τελικό και μετά αλλά όπως και να έχει δεν θέλω να τον δω στον γαύρο με τίποτα 

Ο Βαγγελας δεν παιρνει παραλιες παιχτες στην ομαδα του. Αν τον παρει θα ναι μονο για σπασιμο.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Vargas21 said:

Μονο αυτος μπορει να μας πει.....αν και πιστευω οτι το γραφει για το οτι ειναι αργος

Η απλα για να παιζει ο Σβαρνας.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεί για τον Νεντελτσιαρου;

E, το πασιφανές εννοει... Οτι είνα αργός και δε στρίβει... Δε χρειάζεται να τον δεις και πολλές φορές για να το διαπιστώσεις αυτό...

Από τη στιγμή που ανανέωσες τον Τσιγκρίνσκι και άφησες τον Βράνιες η κοινή λογική έλεγε οτι έπρεπε να ψάξεις για έναν γρήγορο... Κι εσύ κατόρθωσες να πάρεις 2 (με Χνιντ) και να είναι και οι 2 μαούνες...

Οπότε, σε οποιοδήποτε ματς έχεις αντίπαλο από επίπεδο Λαμίας και πάνω, ή θα πρέπει να παίζεις με 3 πίσω για να μη σε κάνουν πουτάνα ή θα πρέπει να ξεκινάς με Σβάρνα που δεν είναι μαούνα, αλλά είναι βεβαίως επιπέδου Λεβαδειακου...

Εν κατακλείδι, αυτός που έκανε τις επιλογές στα στόπερ, είτε λέγεται Ίβιτς έιτε Καρέρα, είναι για πολλές φάπες...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστή επιλογή ήταν. Χρειαζόμουν ένα παίχτη που να παίζει αντί του Ουκρανου οπότε είναι στα πιτς η με τον ουκρανο αν χρειαστεί.δλδ ένας ψηλός κυρίαρχος στην άμυνα. Εκτός του Ουκρανου όλοι οι άλλοι δεν ήταν αυτό ούτε ο Χνιντ που πιο πολλή σαν δυναμικός στόπερ. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως λέει "δεν ήξερες, δε ρώταγες;" που εμένα με κάνει να σκέφτομαι θέματα συμπεριφοράς κι όχι αγωνιστικής κατάστασης. Αυτά υποτίθεται τα είχαμε δει. Κι ο παίχτης είναι μια χαρά, το να τον λέμε μαούνα είναι τουλάχιστον υπερβολή. 

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να μην αναπαράγεται -τουλαχιστον εδώ - απο ΑΕΚτζήδες ο,τι γράφεται στο sportime του γνωστού ιδιοκτήτη.

Ασχολείστε σοβαρά τώρα με το τι γράφει το πιο πούστικο μέσο κατά της ΑΕΚ; Που αναφέρει συχνά πυκνά σε ανώνυμα σχολιάκια οτι η ΑΕΚ είναι ομάδα με ιστορία απο το 2013 ; 

Να βάζουμε και του gavros το ρεπορτάζ για ανάλυση σε λίγο.

Λίγο φίλτρο .

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

Quote

Σωστή επιλογή ήταν. Χρειαζόμουν ένα παίχτη που να παίζει αντί του Ουκρανου

Όχι δεν ήταν σωστή επιλογή. Σωστή επιλογή θα ήταν αν είχες κρατήσει το Βράνιες κι έψαχνες παρτενέρ του Βόσνιου...

Ο τύπος μπορεί να είναι πολύ καλός ποδοσφαιριστής.... να ξέρει να μοιράζει μπάλα... να διαβάζει καλά τις φάσεις... να είναι δυνατός στα ψηλά... μπορεί να έχει χιλιαδυο προτερήματα...

Αλλά όπως είσαι τώρα, είσαι με τρεις αργούς (4 αν βάλεις και το Λατσι) και το Σβάρνα...

Δεν πας πουθενά έτσι... μακαρι τα πρώτα δείγματα γραφής να είναι παραπλανητικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ το Χνιντ αργο πάρα το ύψος του αλλά ούτε και σπρίντερ φυσικά, ούτε ο βρανιες ήταν σβάρνας σε ταχύτητα . Τσιγκρισκι με ντεντε μοιάζουν και κυρίως θα παίξουν εναλλάξ αλλά μπορούν να παίξουν και μαζί φυσικά με προβλήματα. Ο πιο γρήγορος είναι ο σβάρνας με θέματα όμως στο ψηλό παιχνίδι και στα λάθη. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα με τα ποσά που δίνουμε και πλέον οποίος καλός στόπερ που έχει το πακέτο τον εντοπίζουν γρήγορα οι σκαουτερς. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο Χνιντ μόλις προσαρμοστεί και δουλευτεί τακτικά λίγο θα είναι αναβάθμιση στον Βρανιες 

Γενικά στους νέους θέλουμε λίγο υπομονή να κάνουμε 

Είναι δύσκολη χρονιά η φετινή 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με Τζαβ. Μετριότατος ο ρουμάνος, ο δε Χνιντ πάντα θα κάνει μαλακιες και θα χάνει κεφαλιές σε καίρια σημεία όπως στο γκολ του παοκ γιατί απλά δεν έχει μυαλό. Γνώμη μου αυτά, θα δούμε, τους δίνω φυσικά χρόνο να αποδείξουν το αντίθετο. 

Link to comment
Share on other sites

Guest fighter21
4 minutes ago, SpiRos said:

Εγώ είμαι με Τζαβ. Μετριότατος ο ρουμάνος, ο δε Χνιντ πάντα θα κάνει μαλακιες και θα χάνει κεφαλιές σε καίρια σημεία όπως στο γκολ του παοκ γιατί απλά δεν έχει μυαλό. Γνώμη μου αυτά, θα δούμε, τους δίνω φυσικά χρόνο να αποδείξουν το αντίθετο. 

Όταν γυρνάς πίσω και δέχεσαι πίεση και συνεχείς σέντρες θα χάσεις και κεφαλιές. Και θα γίνουν αρκετά λάθη όταν ρίχνεις παίκτες όπως τον Χνίντ και τον Νεντε κατευθείαν στα βαθιά χωρίς κάποιο δέσιμο μεταξύ τους και με την υπόλοιπη ομάδα.

Δεν λέω ότι είναι παικταράδες αλλά θα κριθούν κι αυτοί στην ώρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το θέμα είναι τι περιμενουμε. Αν περιμέναμε τα νέο Γκαμαρα ε δεν είναι αλλά από την άλλη δεν είναι κακή παίκτες. Φυσικά στην άμυνα δεν φτάνει η ατομική ποιότητα πολλές φορές και χρειάζεται συνεργασία, συνοχή και να μην εκθετονται από συμπαίκτες αλλά λογικά όλοι μένουμε στους αμυντικούς γιατί είναι η θέση τους τέτοια που αν τα κάνουν όλα τέλεια γκολ δεν μπαίνει γκολ αλλά κανονικά η άμυνα ξεκινάει από τους επιθετικούς μετά από τα χαφ - ακραία μπακ και τέλος οι κεντρικοί. Αν όλοι οι άλλοι μαλακιζονται η δεν μπορούν να τρέξουν - μαρκαρουν τι περιμένεις από τους κεντρικούς. 

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη λεει οτι ο Νεντε ηρθε για τη θεση του Ουκρανου.Περιμενω να δειξει οτι ειναι καλυτερος του σε λιγο καιρο.Η ακατανοητη επιλογη ηταν ο Χνιντ,που αν δεν γινει με καποιο μαγικο τροπο 2 κλικ πιο εκρητικος/ταχυς δεν προκειται να παρει ουτε τη θεση του Σβαρνα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tzav said:

 

E, το πασιφανές εννοει... Οτι είνα αργός και δε στρίβει... Δε χρειάζεται να τον δεις και πολλές φορές για να το διαπιστώσεις αυτό...

Από τη στιγμή που ανανέωσες τον Τσιγκρίνσκι και άφησες τον Βράνιες η κοινή λογική έλεγε οτι έπρεπε να ψάξεις για έναν γρήγορο... Κι εσύ κατόρθωσες να πάρεις 2 (με Χνιντ) και να είναι και οι 2 μαούνες...

Οπότε, σε οποιοδήποτε ματς έχεις αντίπαλο από επίπεδο Λαμίας και πάνω, ή θα πρέπει να παίζεις με 3 πίσω για να μη σε κάνουν πουτάνα ή θα πρέπει να ξεκινάς με Σβάρνα που δεν είναι μαούνα, αλλά είναι βεβαίως επιπέδου Λεβαδειακου...

Εν κατακλείδι, αυτός που έκανε τις επιλογές στα στόπερ, είτε λέγεται Ίβιτς έιτε Καρέρα, είναι για πολλές φάπες...

Ετσι όπως τα λες, είναι άλλωστε γραμμένα εδω μέσα από πολύ νωρίς το καλοκαίρι.

Ο Σβάρνας είναι ο μόνος γρήγορος και επομένως είναι μονόδρομος η συνεχής επιλογή του όταν παίζουμε με ομάδες που έχουν έστω έναν ταχύ επιθετικό.

Χρειαζόταν ένας ταχύς και αλτικός στόπερ όπως ο Βράνιες και βεβαίως χρειαζόταν ΜΙΑ ακριβή περίπτωση στα χαφ που θα είχε πολλά καλά χαρακτηριστικά.

Όσον αφορά τους Χνιντ και τον Ρουμάνο είναι καλοί παίχτες αλλά όχι αυτοί που θα καλύψουν τη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Σημασια δεν εχει το ποσο γρήγορα τρεχει ο αμυντικος. Δεν τρεχει αγώνα δρόμου. 

Σημασία έχει η ταχύτητα με την οποία κανει τις κινήσεις που πρέπει. Πόσο αποφασιστικα παει να κόψει, παει για κεφαλια, παει στο μαρκαρισμα.

Ο Σβαρνας, μπορει σαν φυσικο προσον να εχει πιο μεγάλη ταχύτητα απο τους αλλους, αλλα το μονο που κανει ειναι να πηγαίνει πιο γρήγορα με πισωπεταλιες στο πουθενα, να τρέχει ασκοπα χωρις να μαρκαρει καποιον κτλ κτλ. Τι να τον κανω αν ειναι γρήγορος οταν δεν τρεχει να παει πανω στον αντίπαλο να κοψει δυναμικα. Επισης για κεφαλιά δεν πηδάει καν.

Πάντως, δεν είναι αυτοσκοπος να παιζουν ενας αργος με εναν γρήγορο παντα στην άμυνα. Με σωστές τοποθετησεις καλύπτεται η ελλειψη ταχύτητας. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Geologos said:

Σημασια δεν εχει το ποσο γρήγορα τρεχει ο αμυντικος. Δεν τρεχει αγώνα δρόμου. 

Σημασία έχει η ταχύτητα με την οποία κανει τις κινήσεις που πρέπει. Πόσο αποφασιστικα παει να κόψει, παει για κεφαλια, παει στο μαρκαρισμα.

Ο Σβαρνας, μπορει σαν φυσικο προσον να εχει πιο μεγάλη ταχύτητα απο τους αλλους, αλλα το μονο που κανει ειναι να πηγαίνει πιο γρήγορα με πισωπεταλιες στο πουθενα, να τρέχει ασκοπα χωρις να μαρκαρει καποιον κτλ κτλ. Τι να τον κανω αν ειναι γρήγορος οταν δεν τρεχει να παει πανω στον αντίπαλο να κοψει δυναμικα. Επισης για κεφαλιά δεν πηδάει καν.

Πάντως, δεν είναι αυτοσκοπος να παιζουν ενας αργος με εναν γρήγορο παντα στην άμυνα. Με σωστές τοποθετησεις καλύπτεται η ελλειψη ταχύτητας. 

Καλες οι τοποθετησεις αλλα καποια στιγμη θα πρεπει να μπορουμε να ανεβαζουμε την τετραδα της αμυνας και πανω απο τη μεγαλη μας περιοχη χωρις να τρεμουμε.Να μπορουν να παρουν και τα χαφ κανενα ρισκο παραπανω χωρις να εχουν το μυαλο τους μονιμα στην αμυνα.Επισης αν οι αμυντικοι σου ειναι γρηγοροι δυσκολευεται και ο αντιπαλος να σε πρεσαρει,αν εχεις μαουνες γινεται της Μπραγκας.Γενικα στο συγχρονο ποδοσφαιρο δεν υπαρχει καμια θεση που να γινεται εκπτωση στην ταχυτητα,ουτε καν στον τερματοφυλακα.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, fighter21 said:

και θα γίνουν αρκετά λάθη όταν ρίχνεις παίκτες όπως τον Χνίντ και τον Νεντε κατευθείαν στα βαθιά χωρίς κάποιο δέσιμο μεταξύ τους και με την υπόλοιπη ομάδα.

 

Ε ναι, όταν τα έλεγα όμως για το ματς και την κατάσταση της ομάδας με 4 νέους στην 11άδα όλοι σχεδόν πετάγαν αετό εδώ μέσα, τεσπά. Η γνώμη μου για τους συγκεκριμένους παίχτες δεν είναι της στιγμής, έχω ένα πρώτο δείγμα και βάσει της εμπειρίας μου που έχω δει τόσα χρόνια στα γήπεδα, δεν πιστεύω ότι είναι κάτι παραπάνω από μέτριοι παίχτες. Μπορεί να κάνω και λάθος φυσικά #not :D , θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, MikrosKaiAtropos said:

Καλες οι τοποθετησεις αλλα καποια στιγμη θα πρεπει να μπορουμε να ανεβαζουμε την τετραδα της αμυνας και πανω απο τη μεγαλη μας περιοχη χωρις να τρεμουμε.Να μπορουν να παρουν και τα χαφ κανενα ρισκο παραπανω χωρις να εχουν το μυαλο τους μονιμα στην αμυνα.Επισης αν οι αμυντικοι σου ειναι γρηγοροι δυσκολευεται και ο αντιπαλος να σε πρεσαρει,αν εχεις μαουνες γινεται της Μπραγκας.Γενικα στο συγχρονο ποδοσφαιρο δεν υπαρχει καμια θεση που να γινεται εκπτωση στην ταχυτητα,ουτε καν στον τερματοφυλακα.

Το πόιντ μου ήταν να αναδείξω την μη αναγκαιότητα του Σβάρνα, σε σχέση με τους υπάρχοντες, όχι να δώσω το σύνθημα να βρίσκουμε μονιμα αργούς.

Αυτό παντως που εμένα μου κάνει μεγαλύτερη εντύπωση απο την ταχύτητα, είναι το ποιος παιζει αριστερα. Τονοι ιντερνετικής μελάνης εχουν χυθεί για την σημαντικότητα του αριστεροποδαρου στοπερ, και το ποσο τον ψαχνουμε. Ιδιαιτερη μνεια εγινε στο σκαουτινγκ ριπορτ των ιστοσελιδων για τον Χνιντ, ότι παροτι δεξιοποδαρος, παιζει πολυ καλα ως αριστεροποδαρο στοπερ. Τελικά, ενώ όλα εδειχναν οτι παμε οπως ειμαστε, αποκτήθηκε και δευτερο στοπερ, ο Νεντε.

Αποτελεσμα? Αριστερο στοπερ παιζει παντα ο Σβαρνας...

Link to comment
Share on other sites

Τσακίρης: «Η ΑΕΚ είναι αδούλευτη στον τομέα της δημιουργίας»

το πριονισμα ξεκινησε .....

Ο ρεπόρτερ της Ένωσης στάθηκε και στην αγωνιστική εικόνα της Ένωσης επισημαίνοντας ότι η ομάδα είναι αδούλευτη στην επιθετική της λειτουργία και υποστήριξε ότι παρά το γεγονός πως η Ένωση έχει αμυντική προσέγγιση ούτε εκεί αποδεικνύεται ότι λειτουργεί σωστά καθώς στα περισσότερα ματς δέχεται γκολ.

 

Οταν σε τρυπανε οι πακτες κανενα συστημα δεν αποδιδει 

Link to comment
Share on other sites

  • nikos pinned this topic
  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×