Jump to content

Φιλικά & Προετοιμασία- καλοκαίρι 2019


Recommended Posts

Για τις θέσεις που λέτε στην αρχή, δεν θα είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που ο προπονητής δοκιμάζει στα φιλικά παίχτες σε θέσεις στις οποίες σπάνια θα δούμε ΥΚΣ μέσα στη σεζόν.

Όταν γυρίσει η ομάδα από την προετοιμασία, περάσει κάνα 10ήμερο, ίσως κάτσω να δω φιλικό για τα πρώτα συμπεράσματα. Άσε που πρέπει να ενσωματωθούν και οι Βέρντε/Ολιβέιρα, οπότε... πάμε για το πρώτο επίσημο με το καλό. :D

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AlexKR21 said:

Θα τα πούμε πουθενά και φέτος; :D ;) 

Ε άμα κάτσει κάτι καλό, φυσικά. Μπάσκετ τα βλέπω δύσκολα τα πράματα στου ομίλους (από άποψη ταξιδιών για μένα), οπότε ας ελπίσουμε μπάλα, αλλά θα είναι δύσκολη η είσοδος στους ομίλους.

Ψήσου για χάντμπολ. ?

Link to comment
Share on other sites

Ζεραλδες πολυ κακος σημερα

3-4 σουτ στα περιστερια, καθυστερησε μερικες επιθεσεις ειδικα εκει που τρακαρε πανω στον αμυντικο. Γενικα κατω του μετριου. Μανταλος καλυτερος.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SpiRos said:

Ε άμα κάτσει κάτι καλό, φυσικά. Μπάσκετ τα βλέπω δύσκολα τα πράματα στου ομίλους (από άποψη ταξιδιών για μένα), οπότε ας ελπίσουμε μπάλα, αλλά θα είναι δύσκολη η είσοδος στους ομίλους.

Ψήσου για χάντμπολ. ?

Που εχει χαντμπολ?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SpiRos said:

Ε άμα κάτσει κάτι καλό, φυσικά. Μπάσκετ τα βλέπω δύσκολα τα πράματα στου ομίλους (από άποψη ταξιδιών για μένα), οπότε ας ελπίσουμε μπάλα, αλλά θα είναι δύσκολη η είσοδος στους ομίλους.

Έχω ψηθεί και για προκριματικά εγώ αν κάτσει τίποτα καλό, αν και το βλέπω δύσκολο να βρίσκω παρέα. Άσε που όπως λες και συ παίζει άσχημα να ναι τα μόνα ευρωπαϊκά για φέτος.

Πάντως φέτος για εκδρομές έχω καιρό μέχρι τον Οκτώβρη, μετά υπηρετώ την μαμά πατρίδα... 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Λίγες παρατηρήσεις από το παιχνίδι: λίγο καλύτερη μου φαίνεται η ομάδα από τον περσινό τον πόνοματο και ας είναι περιορισμένης δυνατότητας οι ομάδες και σίγουρα με τις προσθήκες θα είναι ακόμα καλύτερη. Φοβάμαι λίγο αμυντικά αυτό το γύρω-γύρω με την μπάλα. Ο λιβάγια δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να βάλει πάνω από 10 12 γκολ ίσως είναι χρήσιμος για τον προπονητή για άλλα πράγματα βέβαια. Ζεραλδες δεν είναι ο παίκτης που δεν μπορούσαμε να τον αγοράσουμε κ να του κάνουμε συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AlexKR21 said:

Έχω ψηθεί και για προκριματικά εγώ αν κάτσει τίποτα καλό, αν και το βλέπω δύσκολο να βρίσκω παρέα. Άσε που όπως λες και συ παίζει άσχημα να ναι τα μόνα ευρωπαϊκά για φέτος.

Πάντως φέτος για εκδρομές έχω καιρό μέχρι τον Οκτώβρη, μετά υπηρετώ την μαμά πατρίδα... 

Φέτος θα κάνω διακοπές τον Αύγουστο επιτέλους. :P

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, CHⓇIS said:

Κατσε.θα βγει κανα καλο εκτος γιουροπα κ θα σου πω εγω....

Μπα, κλεισμένη Κροατία με αδερφό, ανηψούλα και φίλους, και 17 του μήνα παντρεύω τον Κύριλλο στην εξωτική Κατερίνη. ;) Την εβδομάδα εκεί, να βρεθούμε για μπύρες. (Είμαστε οφ τοπικ; )

Link to comment
Share on other sites

Αν κ πολυ νωρις, περαν απο τον Λιβαγια που ηταν παντου κ εκανε τα παντα, εμενα ο Ζεραλδες μου αρεσε. Συνεχες τρεξιμο, η μπαλλα με την μια, σουτ σε πρωτο χρονο κ ας μην ηταν on target, ηταν κοντα. Σε σχεση με Μανταλο, μαλλον αναβαθμιση. Επισης στα 10 λεπτα που επαιξε μου αρεσε ο Ντελετιτς, νευρο, τρεξιμο, σωστη πασα κ καλο σουτ. Μπαρκας στο γκολ, για κρεμασμα γαντιων στα μανταλακια..

Link to comment
Share on other sites

Ήταν λιγότερο γραφικό το τσούκου τσούκου μπολ απόψε. Πιο μετρημένο. Δεν έλειψαν βέβαια οι αστειότητες κοντά στην περιοχή (σου).

Σιμαο έχει αρκετή ποιότητα αλλά πρέπει να βρει πιο σαφή ρόλο στο παιχνίδι.

Παουλινιο επίπεδο Μπακακη.

Βρανιες δεν ήταν στην μερα του.

Ζεραλδες μετριότατος, αλλά βγάζει μια κινητικότητα στο παιχνίδι του, έχει και καλή πάσα. Ας του δώσουμε χρόνο.

Θελουμε δουλειά και να δούμε τι θα δώσουν οι νέες μεταγραφές.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στα θετικά η καλύτερη σωματική κατάσταση των Λιβάγια, Σιμόες που θυμίζουν πάλι κανονικούς ποδοσφαιριστες και με δεδομένη και την επιστροφή του παιχταρά Βράνιες λες θα δεις κάτι πιο αξιοπρεπές απ'το περσινο μπουρδέλο...

Στα αρνητικά το οτί εν έτει 2019 παίζεις με βασικό τον Κλωναρίδη και με "10αρι" το Μάνταλο....

Εννοείται πως θέλουμε χρόνο να αξιολογήσουμε τους Ζεράλντες, Σιμάο... αν και προφανέστατα μιλάμε για ρολίστες κι όχι για παίχτες σημεία αναφοράς...

Η αξία των 2 νεοαποκτηθέντων παιχτών φαίνεται πως θα καθορίσει και την τύχη της ομάδας... και βασικά η επαφή τους με τα διχτυα...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικά όσα είπε ο Πορτογάλος:

Για την εικόνα της ομάδας:

«Υπήρξαν στιγμές που φτάσαμε πιο κοντά σε αυτό που θέλαμε. Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου υπήρχαν στιγμές που δεν μου άρεσαν. Αυτή τη στιγμή η ομάδα πράγματι προσπαθεί να εφαρμόσει όσα δουλεύουμε στις προπονήσεις. Στο πρώτο ημίχρονο κάποιες φορές δεν το κάναμε. Στο πρώτο ημίχρονο, περιέργως, όταν βάλαμε τη μπάλα κάτω σκοράραμε και κάναμε φάσεις. Στο ημίχρονο είπα στους παίκτες μου πως όταν πιέζουμε και έχουμε τη μπάλα, κάνουμε δύσκολη τη ζωή του αντιπάλου. Και οι παίκτες το κατάλαβαν. Γι’ αυτό και στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πολύ καλύτερη εικόνα. Πιο κοντά σε αυτά που ζητάμε. Οι πιέσεις που ασκήθηκαν, οι σχέσεις των παικτών και οι συνεργασίες στο γήπεδο. Τα πήγαμε καλύτερα… Ο αντίπαλος αυτό που έκανε ήταν να έχει 2-3 ευκαιρίες στο τέρμα μας. Εμείς κάναμε περισσότερες. Αλλά δεν έχει σημασία μόνο να δημιουργείς, αλλά και να σκοράρεις. Δεν τις κάναμε γκολ. Είναι θετικά τα δείγματα και συνεχίζουμε τη δουλειά. Τις τελευταίες δυο ημέρες μειώσαμε λίγο την ένταση των προπονήσεων για να εμφανιστούν οι παίκτες πιο ξεκούραστοι. Αυτό είδαμε σήμερα κι αυτό θα δούμε κι αύριο».

Για τον βοηθό του Νούνο Μπαπτίστα που είναι στην απέναντι πλευρά του γηπέδου;

«Το πρώτο πράγμα είναι να πούμε ότι μοιράζουμε απολύτως τη δουλειά του προπονητικού επιτελείου. Ο στόχος μου εμένα είναι ως πρώτος προπονητής, να βάλω τους συνεργάτες μου να εργαστούν ώστε να βγει αυτό που θέλω στο γήπεδο. Πρώτα ο γυμναστής να καταλάβει το πλάνο παιχνιδιού μας, ώστε να δουλέψει στον τομέα της φυσικής κατάστασης. Σε σχέση με τον Μπαπτίτσα η βασική ιδέα είναι να υπάρχει και από την άλλη πλευρά οδηγίες προς τους παίκτες. Του έχω 100% εμπιστοσύνη. Κατά τη διάρκεια της χρονιάς μπορεί να με δείτε στις εξέδρες και τον Μπαπτίστα στον πάγκο, σε κάποιο φιλικό παιχνίδι. Εχουμε και τον Φρανσίσκο. Βρίσκεται στις κερκίδες, από ψηλά, μπορεί να δει άλλα πράγματα και να δώσει ίσως το κάτι παραπάνω».

Για τα μεταγραφικά και για Ολιβέιρα και Βέρντε;

«Σε γενικές γραμμές όλοι οι παίκτες που είναι εδώ χρειάζονται χρόνο, αλλά έχουν καταλάβει και δουλεύουν πάνω στις ιδέες μας. Οσον αφορά τα ονόματα δεν θα μιλήσω. Υπάρχει καθαρή και άμεση επικοινωνία και με τον τεχνικό διευθυντή και τον πρόεδρο για να ενισχύσουμε την ομάδα. Ότι θέλει ενίσχυση είναι ξεκάθαρο. Με την προσθήκη νέων παικτών, είναι καλή ευκαιρία θα μεγαλώσει το ρόστερ και θα δούμε το μέλλον. Λεπτομερώς θα δούμε τι θα γίνει. Πολύ προσεκτικά για τους παίκτες. Δεν είναι δεδομένο ότι θα έχουμε 23 ποδοσφαιριστές μόνο στο ρόστερ».

 

Link to comment
Share on other sites

'Οντως ο μάνταλος ήταν καλός σήμερα άλλα δεν νομίζω ότι αλλάζουν οι παίκτες και είδαμε ότι ξέρουμε άντε έχουμε σαφή βελτίωση στη φυσική κατάσταση σε όλους ακόμα και στο κλώνα που ακόμα τρέχει άλλα είδαμε απο τους παλιούς όλες τις παθογένειες τους όπως του κλώνα με τη τελική επιλογή , του μάρκο με τα τελειώματα του , του σιμόες με τις πάσες του κτλ Ο μάνταλος γενικά στα φιλικά και σε προηγούμενα έτη έκανε καλές εμφανίσεις και για μένα δεν είναι κριτήριο το σημερινό . 

Ζεράλδες επηρεασμένος ίσως απο τη διάσειση του και έχασε σχεδον όλο το πρώτο φιλικό το δεύτερο και τις προπονήσεις . Όσο ήταν στο επίπεδο των άλλων ήταν καλός σήμερα φάνηκε πιο πίσω απο τους άλλους .Έχει κάποια καλά στοιχεία στο παιχνίδι του και κάποια που θέλουν βελτίωση ( upgrade petromantalos) έρχονται και άλλα φιλικά και θα κρίνουμε .

Σιμάο χρήσιμος παίκτης στο να γίνει η κάθετη που θα προκαλέσει σύγχυση και ανοίξει τις άμυνες . Παουλίνιο στα αμυντικά του φαίνεται καλός άλλα μπροστά είναι μπακάκης . οκ για τα χρήματα που πληρώνουμε είναι πάντως . 

Για το βράνιες τι να πούμε ? Εδώ και σε φιλικό του έφταιγαν τα πάντα και τρωγόταν με όλους . 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AG21 said:

 

Για το βράνιες τι να πούμε ? Εδώ και σε φιλικό του έφταιγαν τα πάντα και τρωγόταν με όλους . 

 

 

Tου λείπει η καρλεουσα. γιαυτό είναι έτσι 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×