Jump to content

VAR στην Super League


nikos
 Share

Άποψη για VAR  

34 members have voted

  1. 1. Είστε υπέρ του VAR;



Recommended Posts

Η γνώμη μου είναι ότι στο ποδόσφαιρο γενικά πολλές φάσεις είναι στην κρίση του διαιτητου, άρα μαγικά δεν γίνονται, ούτε υπάρχει ο κατέχων την πλήρη αλήθεια και δικαιοσύνη.

Ομως -θενε δεν θενε κάποιοι- θα σταματήσουν τα προβλήματα με τα οφσάιντ, τις κοκκινες και τις τρελές σφαγές. Δεν το λες καθόλου λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Φανατικά υπέρ, όπως ειπώθηκε και είδαμε και σήμερα δε θα μετράνε τα γκολ οφσάιντ που δε βλέπουν οι γκαβοι πλαϊνοί. Επίσης πολύ σημαντικό για επιθετικά φάουλ σε γκολ, κάρτες σε χτυπήματα εκτός φάσης.

Το μεγάλο θέμα θα είναι τα πέναλτι που, σε πολλές περιπτώσεις, πολλοί διαιτητές κρίνουν ανάλογα με τα χουγια τους, ακόμα και στο εξωτερικό. Εκεί η εύνοια στον ισχυρό δε θα πάψει σύντομα, αλλά ελπίζω να αλλάξει κάτι. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης θα είχαν ακυρωθεί άπειρες μουφες που έδωσαν τζούφιους τίτλους σε γαύρους και σια.

Πχ στην Ελλάδα δεν θα είχε μετρήσει το γκολ του Ενρικε, τα πέναλτυ του Μπάκα, του Παπουτσελη και του Καρατζαφερη και δεκάδες άλλες καθοριστικες φασεις.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikos said:

Επισης θα είχαν ακυρωθεί άπειρες μουφες που έδωσαν τζούφιους τίτλους σε γαύρους και σια.

Πχ στην Ελλάδα δεν θα είχε μετρήσει το γκολ του Ενρικε, τα πέναλτυ του Μπάκα, του Παπουτσελη και του Καρατζαφερη και δεκάδες άλλες καθοριστικες φασεις.

 

Σε έναν ιδεατό κόσμο ναι. Εδώ όχι. Μια χαρά σε σφάζει και με βαρ άμα θέλει. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, SpiRos said:

Σε έναν ιδεατό κόσμο ναι. Εδώ όχι. Μια χαρά σε σφάζει και με βαρ άμα θέλει. 

Στα παραδειγματα που ανέφερα:

Στα οφσάιντ υπάρχει γραμμή και τέλος.

Στα υπόλοιπα που ανέφερα μονο του Μπακα θα μπορουσε να το γλιτώσει ισως ο τοτε καπετάνιος. 

Τα αλλά αποκλείεται να περναγανε, θα διακόπτονταν το πρωτάθλημα. Ενω σε απόφαση δευτερολέπτου επιτρεπόταν το «ανθρώπινο λαθος».

Γνωμη μου παντα Σπύρε.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikos said:

Στα παραδειγματα που ανέφερα:

Στα οφσάιντ υπάρχει γραμμή και τέλος.

Στα υπόλοιπα που ανέφερα μονο του Μπακα θα μπορουσε να το γλιτώσει ισως ο τοτε καπετάνιος. 

Τα αλλά αποκλείεται να περναγανε, θα διακόπτονταν το πρωτάθλημα. Ενω σε απόφαση δευτερολέπτου επιτρεπόταν το «ανθρώπινο λαθος».

Γνωμη μου παντα Σπύρε.

Και να υπήρχε var τότε και πάλι οι ίδιοι θα έπαιρναν το πρωτάθλημα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Πχ αν θέλει να σαφησει με 10 θα σε σώσει το var? Όχι βέβαια. Πες ότι με Παπουτσελη δεν δινόταν το πέναλτι (το οποίο δόθηκε για να δείξει ο Κόκκαλης τη δύναμη του στον καπετάνιο) ο γαυρος σε εκείνο το πρωτάθλημα σε 34 αγώνες είχε 15 πεναλτι ενώ στους 30 αγώνες (χωρίς υπερβολή) οι αντίπαλες ομάδες τελείωσαν το ματς με 10 παικτες 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, George_D said:

Και να υπήρχε var τότε και πάλι οι ίδιοι θα έπαιρναν το πρωτάθλημα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Πχ αν θέλει να σαφησει με 10 θα σε σώσει το var? Όχι βέβαια. Πες ότι με Παπουτσελη δεν δινόταν το πέναλτι (το οποίο δόθηκε για να δείξει ο Κόκκαλης τη δύναμη του στον καπετάνιο) ο γαυρος σε εκείνο το πρωτάθλημα σε 34 αγώνες είχε 15 πεναλτι ενώ στους 30 αγώνες (χωρίς υπερβολή) οι αντίπαλες ομάδες τελείωσαν το ματς με 10 παικτες 

Και αυτό σημαινει ότι το να υπαρχει var δεν είναι βελτίωση; Θες μικρή; Μικρή.

Γιατι να μην υπάρχει; Για να μην χαθεί η ομορφιά του ποδοσφαίρου κλπ; Ποια ομορφιά θα χαθεί; Του Ενρικε να πανηγυρίζει γκολ 2 μέτρα οφσάιντ;

Εγω είναι κάθετα υπέρ παντως.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, George_D said:

Aν υπήρχε το VAR πιθανόν παγκόσμια πρωταθλήτρια του 1966 να ήταν η Δυτ. Γερμανία. Δεν θα είχαμε τις συγκινήσεις του αμφισβητουμενου, διεθνώς εγώ είμαι κατά. 

το goal line technology ειναι αυτο που θα δινε απαντηση αν το γκολ μπήκε ή δεν μπήκε, και με αυτο είμαι υπερ οπως και με οποιαδηποτε τεχνολογια που μπορει ΑΥΤΟΜΑΤΑ να δώσει λύση σε αμφισβητούμενα.

 

Αυτή την πίπα να παίρνει ταιμαουτ το παιχνιδι και να βλέπει ο αλλος τηλεοραση δεν την μπορω.

ας αναπτύξουν αλλες ιδεες τεχνολογικες, κυριως για τα οφσάιντ και για τα αουτ, που θεωρητικα είναι εφικτα, και ας καταργήσουν τις σημαιες στους εποπτες. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως καλές διαιτησίες επιπέδου premiership, με τα όποια λάθη τους, αν ήταν εύκολο να υπάρχουν παντού, δεν θα είχε υπάρξει ποτέ VAR.

Αυτή τη στιγμή η διαιτησία με VAR λειτουργεί κάπως παράλογα. Στο πλαίσιο που θέτει και ο Γεωλογος, ιδανικά, στο μέλλον, ένας μονο "διαιτητής" στον αγωνιστικό χώρο θα μεταφέρει ουσιαστικά τις αποφάσεις σε πραγματικό σχεδόν χρόνο. Αποφάσεις που θα λαμβάνονται από την όποια δομή έμπειρων και καταρτισμένων -πλέον- τηλεδιαιτητών και διαδικασιών. 

Υπέρ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

H NOVA επιμένει στο αίτημά της για απεμπλοκή της από το VAR και πλέον, είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν θα υπάρχει στο β' γύρο του πρωταθλήματος.

Παρά τη συνάντηση που έγινε με την ΕΠΟ, η NOVA, σύμφωνα με πληροφορίες του SDNA, φέρεται να επιμένει στο αίτημα για τον «απεγκλωβισμό» της από το VAR, δηλαδή για την παύση της παροχής της εικόνας του αγώνα στο «κέντρο επιχειρήσεων» του VAR, χωρίς την οποία το VAR δεν μπορεί να λειτουργήσει.

Η NOVA επρόκειτο να στείλει επιστολή στην ΕΠΟ στην οποία θα δηλώνει, ότι επειδή «δυσφημείται» από τις δηλώσεις που γίνονται μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου επιθυμεί να πάψει να παρέχει την εικόνα της μετάδοσης των αγώνων της Σούπερ Λιγκ 1, που μεταδίδει στο VAR.  

Με αυτόν τον τρόπο πλέον η συνδρομητική τηλεόραση δημιουργεί μείζον ζήτημα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος καθώς η παροχή άλλης εικόνας από άλλο πάροχο θα κοστίσει... τον κούκο αηδόνι σε ΕΠΟ-Super League που μοιάζει απίθανο να αποδεχθούν τέτοιου είδους κόστος.

Αυτό συνεπάγεται ότι όσο επιμένει η συνδρομητική τηλεόραση, η χρήση VAR στον β' γύρο είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν θα υπάρξει. Αντιλαμβάνεται κανείς ότι υπάρχουν συγκεκριμένες ομάδες που επιθυμούν σφόδρα μία τέτοια εξέλιξη και άλλες που θα εναντιωθούν κάθετα...

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×