Jump to content

VAR στην Super League


nikos
 Share

Άποψη για VAR  

34 members have voted

  1. 1. Είστε υπέρ του VAR;



Recommended Posts

Αντε τωρα κανε var για οφσαιντ στο γεντικουλε που η καμερα δεν πιανει την πλαγια γραμμη.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
  • nikos unlocked this topic

Λοιπόν σε συνεχεια από το τοπικ των γαυρων του βορρά: κοίταξα μερικά βιντεάκια για το var στο offside.

τι καταλαβαίνω εγώ:

- Η κόκκινη γραμμη του επιθετικού και η μπλε γραμμη του αμυντικού αποκλειεται να είναι στραβές και τέτοια, βγαινουν αυτόματα σωστες από το προγραμμα

- Η πιο κοντινή γραμμη προς το τερμα δειχνει αν είναι οφσαιντ ή όχι (κόκκινη πιο κοντά οφσαιντ, μπλε πιο κοντά όχι οφσαιντ)

- Για τηλεοπτικούς λογους παχαίνουν τις γραμμές να φανούν καλύτερα στην tv και όταν δεν γίνεται σωστή δουλειά και δεν είναι καλη η ανάλυση το αποτέλεσμα βγαινει μια μωβ γραμμη (κόκκινη και μπλε μαζί) που δεν προσφέρει απολυτως τίποτα στον τηλεθεατή σε αυτήν την περίπτωση (δλδ αν δείτε μια μωβ γραμμη αντι για μια κόκκινη και μια μπλε μιλάμε για έπος, δεν λέει τίποτα)

- Το σημείο του σωματος του επιθετικού ή του αμυντικού που είναι πιο κοντά στο τερμα καθως και την στιγμή που φεύγει η μπάλα από αυτόν που πασάρει τα βρίσκουν από τις πολλες κάμερες που υπάρχουν (βοηθάει και η τεχνολογία και σε αυτά από ο,τι κατάλαβα) και το σημείο του σωματος το επιλέγουν με έναν σταυρό με το mouse πχ. ΕΚΕΙ υπάρχει το μονο σκοτεινό σημείο, αν δλδ κάθε φορά επέλεξαν πραγματι το σωστό σημείο του κάθε σωματος. Καλο είναι σε οριακές φασεις που γίνεται χαμος, αυτος ο Κλατεμπεργκ να δειχνει ακριβώς το σημειο του σωματος που επιλέχτηκε και το πώς επιλεχτηκε από τον χειριστή var για να βλέπουμε αν έπραξε  σωστα.


Ετσι τα κατάλαβα από αυτά που είδα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • George_D locked this topic
  • nikos unlocked this topic

Ένα post σεντόνι που θέλω εδώ και καιρό να κάνω:

 

Καταρχην έχω ξαναπεί ότι ειμαι υπέρ του βαρ.

Με το βαρ το θέμα οφσαιντ έχει τελειώσει κατα τουλαχιστον 90-95%. Έχει μείνει μονο αν έβαλαν στο σωστό timing την επαφή με την μπαλα των πασερ. 
Μεγαλη βελτιωση και στις κόκκινες κάρτες. Δίνονται πολύ συχνότερα εστω  αυτές που πρέπει (ή δεν δίνονται αυτές που δεν πρέπει).
Μιλαμε για τεραστια βελτιωση σε σχέση με πριν που είχαμε πλήρη αναρχία σε ολα αυτά. Σφυραγε ο καθενας ο,τι γούσταρε και χαιρετε.

Και έρχεται το θέμα με τα πεναλτυ (ή φάουλ σε φασεις που καταλήγουν γκολ). Κι εκεί υπαρχει τεραστια βελτιωση αλλά υπάρχουν και σοβαρά θέματα.

Παρένθεση. Καταρχην, ανεξαρτητα από το βαρ, πρέπει πρώτα από ολα να χωνέψουν ολοι ότι το ποδόσφαιρο δεν είναι μπασκετ και οσο και να προσπαθούν να κάνουν βελτιώσεις στους κανονισμούς διαιτησίας, παρα πολλά πραγματα μενουν «στην κρίση του διαιτητη». Η περιβόητη φάση πχ του Μαουριτσιο ήταν μια φάση που ουσιαστικα πήγαινε σε αυτήν την κατηγορία γιατί οι κανονισμοί σε καποιες φασεις δεν είναι ασπρο ή μαύρο. Για αυτό λυσσάξαν τοτε οι ΠΑΟΚτζηδες γιατι απλά ετυχε (δλδ αυτό έκρινε τοτε ο εποπτης -με πολύ λογικά κριτήρια σύμφωνα με τον περισσότερο κοσμο- και φώναξε τον διαιτητη) να είναι στην λαθος πλευρά στην φάση αυτή  και δεν τους βόλεψε η αποφαση. Αν ήταν στην άλλη πλευρά μια χαρα απόφαση θα την έβρισκαν, δεν το συζηταμε.
 

Και τώρα έρχεται η κουβέντα στην ιδιαιτερότητα, ή αν θέλετε στο ελάττωμα (;) του βαρ.

Δεν υπαρχει δυναμόμετρο ως γνωστόν.

Γινεται λοιπόν μια απλη επαφή εντος περιοχής. Την δίνει ή δεν την δίνει; 
 

Αν το θέμα παει «στην κρίση του διαιτητη» έχουμε πάλι χαμό. Γιατί πχ δλδ ήταν πεναλτυ του Αβιλα στο ΠΑΟ-ΟΣΦΠ (που έφτασε η κατάσταση σε δημόσιο ξεκατίνιασμα του ιδιοκτήτη του ΟΣΦΠ με τον πρωθυπουργό) και δεν ήταν επιθετικό φάουλ του Σποραρ στον Χατζισαφι πριν το χερι του Χατζισαφι στο ΠΑΟ-ΑΕΚ; Ναι, το πρώτο φαίνεται πιο δυνατή επαφή από το δεύτερο, αλλά μηπως έχει κανεις δυναμόμετρο; Τυχαία τα παραδειγματα, απλά τα αναφέρω γιατί έκριναν ντερμπυ. Υπάρχουν αμέτρητες φασεις τετοιες και φετος. Που μπορεί να είχαν διαμορφώσει εντελως διαφορετικά και την βαθμολογία, ειδικά από την στιγμή που ο 1ος μέχρι σήμερα ΠΑΟ έχει πάρει ένα σωρο πεναλτυ που έκριναν σοβαρά ματς με την χρήση βαρ.

 

Βλεπω λοιπόν μια τάση από τους διαιτητές και τους βαριστες, για να γλιτώσουν από ολο αυτό το θέμα, να δίνουν την παραμικρή επαφή στην περιοχή σε πεναλτυ, ώστε να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Χωρίς άλλα κριτήρια. Επαφή, πεναλτυ και τελος. Έγινε (και) υπέρ ημων ειδικά σήμερα στο πρώτο γκολ με τον ΟΦΗ.

Μονο που και πάλι, αυτό δεν το κάνουν ολοι. Άλλοι κρίνουν ότι άλλες επαφές δεν ήταν δυνατές και άλλες ότι είναι και άλλοι απλά δίνουν ολες τις επαφές και ησυχάζουν ακόμα κι αν φαινονται αστείες επαφές.

 

Γιατι τα γράφω ολα αυτά; Γιατί καταληγω ότι το βαρ έχει βοηθήσει απιστευτα στα οφσαιντ και στις κόκκινες, έχει βοηθήσει απιστευτα σε χοντραδες που δίνονταν ή δεν δίνονταν παλιότερα, αλλά θα πρέπει να δοθουν πιο σαφείς οδηγίες σε ολα τα κοράκια για το θέμα των επαφών εντός περιοχης.

Δεν μπορεί ο ένας διαιτητής να βαζει την λογική του δυναμόμετρου και ο άλλος κάθε επαφή να την δίνει. Γιατί ο πρώτος συνεχίζει στον παραδοσιακό τροπο διαιτησίας και ο δευτερος μετατρέπει το ποδόσφαιρο σε μπασκετ. 
 

Και τα 2 παραπάνω έχουν τα καλά τους και τα άσχημά τους.

ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να γίνεται ΕΝΑ απο τα δυο παραπανω, παντου. Σε ολα τα ματς παγκοσμίως.


 

Αυτα τα ολιγα ήθελα να αναπτύξω και ελπίζω … να σας κούρασα 😜

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

VAR μέχρι να σταματήσει ο Αλέκος να κλέβει τον γιό του. Και επειδή οι ξένοι ρεφ σε λίγο δεν θα θέλουν να έρθουν στην Κολομβία των Βαλκανίων, VAR κ ξανά VAR και ημιαυτόματο οφσάιντ κ goal line technology και όλα. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, billy21 said:

VAR μέχρι να σταματήσει ο Αλέκος να κλέβει τον γιό του. Και επειδή οι ξένοι ρεφ σε λίγο δεν θα θέλουν να έρθουν στην Κολομβία των Βαλκανίων, VAR κ ξανά VAR και ημιαυτόματο οφσάιντ κ goal line technology και όλα. 

Εν ολιγοις αυτό λεω ΑΛΛΑ να δοθουν παγκοσμίως οδηγίες για τις επαφές εντος περιοχής. 
Ή θα παραμένουν στην κρίση του διαιτητη ή θα το μετατρέψουν σε μπασκετ, δεν έχω πρόβλημα προσωπικά, αλλά να κάνουν ολοι το ιδιο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται αλλιώς από το να παραμείνουν στην κρίση του διαιτητή τα πέναλτι, οι κάρτες και σε κάποιες περιπτώσεις το οφσάιντ (επηρεάζει ή όχι την φάση παίκτης που είναι οφσάιντ και δεν έχει έρθει σε επαφή με την μπάλα). Φυσικά δεν μπορούν να δοθούν παγκόσμιες οδηγίες, αυτό σημαίνει η κρίση: ένας το βλέπει έτσι άλλος το βλέπει αλλιώς. Ούτε και να δίνεται κάθε επαφή ως παράβαση σε άθλημα επαφής αλλιώς θα βλέπαμε 10 πέναλτι και 500 φάουλ ανά αγώνα. Εμένα δεν με πειράζει καθόλου παρεμπιπτόντως τα σφυρίγματα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ διαιτητών σε διαφορετικά ματς να διαφέρουν. Ένας δίνει δύσκολα φάουλ/πέναλτι, άλλος εύκολα. Με ενοχλεί όταν ο ίδιος διαιτητής σφυρίζει αλλοπρόσαλλα και δεν έχει το ίδιο κριτήριο για τις φάσεις στο ίδιο ματς. Τώρα το αν σε ένα ματς σε μία φάση ο ένας διαιτητής σφύριξε το τάδε και σε άλλο ματς σε αντίστοιχη φάση ο άλλος διαιτητής σφύριξε το άλλο δεν με νοιάζει. Ίσα ίσα το θεωρώ ένα challenge που πρέπει να απαντήσει κάποιος που θέλει να γίνει πρωταθλητής.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Epitaph21 said:

Δεν γίνεται αλλιώς από το να παραμείνουν στην κρίση του διαιτητή τα πέναλτι, οι κάρτες και σε κάποιες περιπτώσεις το οφσάιντ (επηρεάζει ή όχι την φάση παίκτης που είναι οφσάιντ και δεν έχει έρθει σε επαφή με την μπάλα). Φυσικά δεν μπορούν να δοθούν παγκόσμιες οδηγίες, αυτό σημαίνει η κρίση: ένας το βλέπει έτσι άλλος το βλέπει αλλιώς. Ούτε και να δίνεται κάθε επαφή ως παράβαση σε άθλημα επαφής αλλιώς θα βλέπαμε 10 πέναλτι και 500 φάουλ ανά αγώνα. Εμένα δεν με πειράζει καθόλου παρεμπιπτόντως τα σφυρίγματα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ διαιτητών σε διαφορετικά ματς να διαφέρουν. Ένας δίνει δύσκολα φάουλ/πέναλτι, άλλος εύκολα. Με ενοχλεί όταν ο ίδιος διαιτητής σφυρίζει αλλοπρόσαλλα και δεν έχει το ίδιο κριτήριο για τις φάσεις στο ίδιο ματς. Τώρα το αν σε ένα ματς σε μία φάση ο ένας διαιτητής σφύριξε το τάδε και σε άλλο ματς σε αντίστοιχη φάση ο άλλος διαιτητής σφύριξε το άλλο δεν με νοιάζει. Ίσα ίσα το θεωρώ ένα challenge που πρέπει να απαντήσει κάποιος που θέλει να γίνει πρωταθλητής.

Συμφωνω γενικά με αυτά που γραφεις, αυτή είναι η λογική του ποδοσφαίρου, ΑΛΛΑ δεν θεωρεις ότι βλέπουμε πεναλτυ που δεν υπήρχε ούτε μια στο εκατομμυριο να δίνονταν πριν το βαρ ακόμα κι αν τα εβλεπαν τοτε σε ρηπλευ; 
 

Θα μπορούσε να δοθεί μια οδηγία να χαλαρώσουν λιγο με την απλη επαφή, ώστε τουλαχιστον να υπαρχει μια κοινη γραμμη.

Πχ το πεναλτυ το σημερινό δεν το ήθελα ούτε σε εμας ούτε σε αντίπαλο. Αν και δεν μπορεί να τους πει κανεις τίποτα ετσι όπως έχει γίνει πλέον το πραγμα. Βαρισια πεναλτυ τα λεω εγώ αυτά.

Μονο που αν πχ πάρει ένα τέτοιο ο βαζελος κι εσυ στην ίδια αγωνιστική δεν παρεις ένα τέτοιο και με αυτες τις αποφασεις χασεις το πρωτάθλημα θα γκρινιάζεις και θα είναι και λογικο να γκρινιάζεις.

Μια κοινη οδηγία για τις απλές επαφές. Να χαλαρώσουν λιγο. 
 

Εγω αυτό πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, nikos said:

Συμφωνω γενικά με αυτά που γραφεις, αυτή είναι η λογική του ποδοσφαίρου, ΑΛΛΑ δεν θεωρεις ότι βλέπουμε πεναλτυ που δεν υπήρχε ούτε μια στο εκατομμυριο να δίνονταν πριν το βαρ ακόμα κι αν τα εβλεπαν τοτε σε ρηπλευ; 
 

Θα μπορούσε να δοθεί μια οδηγία να χαλαρώσουν λιγο με την απλη επαφή, ώστε τουλαχιστον να υπαρχει μια κοινη γραμμη.

Πχ το πεναλτυ το σημερινό δεν το ήθελα ούτε σε εμας ούτε σε αντίπαλο. Αν και δεν μπορεί να τους πει κανεις τίποτα ετσι όπως έχει γίνει πλέον το πραγμα. Βαρισια πεναλτυ τα λεω εγώ αυτά.

Μονο που αν πχ πάρει ένα τέτοιο ο βαζελος κι εσυ στην ίδια αγωνιστική δεν παρεις ένα τέτοιο και με αυτες τις αποφασεις χασεις το πρωτάθλημα θα γκρινιάζεις και θα είναι και λογικο να γκρινιάζεις.

Μια κοινη οδηγία για τις απλές επαφές. Να χαλαρώσουν λιγο. 
 

Εγω αυτό πιστεύω.

 

Για να είμαι ειλικρινής στην Ελλάδα θυμάμαι πάντα να δίνονται δεκάδες γελοία πέναλτι, θυμάμαι να δίνεται η παραμικρή επαφή και θυμάμαι μόνιμη γκρίνια και καυγάδες. Ειδικά την εποχή που ξεκίνησαν οι τηλεδιαιτητές και η κάθε ΠΑΕ έστελνε επίσημο εκπρόσωπο (!!!) στις αθλητικές εκπομπές, εκεί στα μέσα των 00s, ακούγαμε πράγματα να μας πέσουν τα μαλλιά και είμασταν και νέα παιδιά. Αλήστου μνήμης ατάκες του Βαρούχα πχ: "βλέπουμε τον βρίσκει εδώ με το πόδι", "βάζει το χέρι του και τον πετάει κάτω, είναι πέναλτι" και άλλα πολλά.

Το βαρ σου εξασφαλίζει ότι δεν θα σου ακυρώσουν γκολ με τον παίκτη να καλύπτεται 2 μέτρα, όπως επίσης και ότι δεν θα φας γκολ 2 μέτρα οφσάιντ. Τώρα τα υπόλοιπα είναι ανάλογα με το πρωτάθλημα, από το να τραβάς τα μαλλιά σου μέχρι το δεν άλλαξε τίποτα και μέχρι να είναι ανεκτό.

Αυτό που έχω παρατηρήσει πάντως είναι ότι στην Premier League πηγαίνουν στο βίντεο σίγουρα λιγότερο από εδώ και από το Τσάμπιονς Λιγκ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να ´χει..

Όπως συζητούσα και με κάποιον σήμερα, θα πρέπει να προσαρμοστούν ολοι (και πρώτοι απο ολους οι παικτες), στο ότι στα πεναλτυ πολλοι  διαιτητές και βαριστες το έχουν κάνει ή θα το κάνουν μπασκετ.

Υγ. Και κυριως οι διαιτητές, γιατί ο βαριστας αν υπαρχει επαφή δύσκολα να διαφωνήσει και να τον φωνάξει 

Link to comment
Share on other sites

Ποδόσφαιρο = ΓΚΟΛ

Έτσι λέει ένα αρχαίο ... γνωμικό του παγκόσμιου φουτμπόλ.

Τα (πολλά) τελευταία χρόνια, κάτι οι σκοπιμότητες, κάτι οι "αθλητικοί" αμυντικοί, κάτι τα τσιτάτα τύπου "οι επιθέσεις φέρνουν εισιτήρια, οι άμυνες φέρνουν τίτλους", το ΓΚΟΛ έχει λείψει εμφατικά από το ποδόσφαιρο.

Αν παρατηρήσετε καλά, όλες οι αποφάσεις και οι ... νεωτερισμοί των ΦιφοΟυέφων συντείνουν προς τα εκεί. Στην αύξηση των ΓΚΟΛ.

Σε αυτή τη λογική κινούνται και τα βαρ σε ότι έχει να κάνει με το πέναλτι. Αφ' ενός να μην "χάνονται" πέναλτι (άρα και 90% ΓΚΟΛ) και αφ' ετέρου να "φοβάται" ο αμυντικός ότι θα τον "δει" το βαρ και να είναι πιο ... σοφτ στις άμυνες του (άρα περισσότερες πιθανότητες για ΓΚΟΛ).

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

ΒΑΡ μέχρι να ρίξει μαύρο χιόνι, ΑΛΛΑ το σημαντικότερο από όλα είναι να σφυριζονται οι αγώνες στο ίδιο πνεύμα και όχι στο ένα γήπεδο κάποιο να είναι πέναλτι και στο άλλο γήπεδο να μην είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό είναι που λεω οτι είναι δύσκολο να γίνει.

Οποτε ειδικά με τα πεναλτυ θα παραμείνουμε όπως ήμασταν, οκ σαφως λιγο καλύτερα, αλλά παντα θα υπαρχει θέμα.

Γιατι εγώ πχ είπα ότι του Χατζισαφι με βαζελο δεν το βρηκα επιθετικό φάουλ, αλλά αν είναι να δίνονται αλλου απλές επαφές σε κρίσιμες φασεις, θα το έβλεπα κι εγω αλλιώς.

Τεσπα. Τουλαχιστον  να μην ευνοείται συνέχεια ένας ή δυο.

Link to comment
Share on other sites

100% υπερ του βαρ μπας και δουμε καποια στιγμη και λιγο θεαμα στην ελλαδα.Κατι αντιστοιχο ειχε γινει και στο NBA που απαγορευθηκε το hand-check και αλλαξε τελειως το παιχνιδι και εμεις εδω εχουμε μεινει ενα αιωνα πισω με εθνικη ομαδα χωρις σουτ αλλα "ψυχη" και "αμυνα".

Εχω σιχαθει τους πονηρους αμυντικους και το ποδοσφαιρο σκοπιμοτητας.

Να αναδειχθουν οι πραγματικα ταλαντουχοι αμυντικοι,οι τσοπανηδες να γυρισουν στα προβατα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Βαρ με τα χιλια.

Παρολο που μαρεσει το σκληρο ποδοσφαιρο και τα μαρκαρισματα τυπου mean machine.

Ειδικα μες στη περιοχη να σφυριζονται οι αγκωνες, τραβηγματα, σπρωξιματα πατηματα. Να βλεπουμε πολλα γκολ

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2022 at 11:30 PM, nikos said:

Ένα post σεντόνι που θέλω εδώ και καιρό να κάνω:

 

Καταρχην έχω ξαναπεί ότι ειμαι υπέρ του βαρ.

 

αν υπηρχε βαρ το 1966 δεν θα ειχε μετρησει το γκολ της Αγγλιας και ισως ειχαμε αλλο νικητη τροπαιου (Δυτ.Γερμανία)

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι τόσο το. VAR όσο και οι ξένοι διαιτητές είχαν παρουσιαστεί ως η μαγική   λύση στο αιώνιο και διαχρονικό πρόβλημα της αμφισβήτησης των διαιτητών και της αναξιοπιστίας τους στην Ελλάδα. Φυσικά, όλα αυτά κράτησαν λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, George_D said:

αν υπηρχε βαρ το 1966 δεν θα ειχε μετρησει το γκολ της Αγγλιας και ισως ειχαμε αλλο νικητη τροπαιου (Δυτ.Γερμανία)

Άπειροι τίτλοι θα είχαν αλλάξει χέρια 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, nikos said:

Δεν θελουμε var ειπαμε 

 

 

Βέβαια  και VAR να υπήρχε μάλλον θα έβρισκαν τον τρόπο να βοηθήσουν το θρύλο του ελληνικού ποδοσφαίρου.   

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ αμα θέλουν αυτοί. Αλλά τουλαχιστον θα αποφεύγονταν τα τρομερά μακροβούτια 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι τα γκολ και σήμερα μπαίνουν πιο πολλά γκολ από παλιά, αλλά να 'ναι γκολ από open play. Από πέναλτι και στημένες φάσεις δεν λένε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×