Jump to content

La Liga 🇪🇸


MITSAKLAS
 Share

Recommended Posts

Τώρα θα πρέπει να μπαίνω και στα φόρα των καταλανων για να τους λέω για την ιστορία της ομάδας τους που δεν πρέπει να ντροπιαστει. Θα με πάρει χαμπάρι κανένας, ρωτώντας με κάτι στα καταλανικα. 

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Τώρα θα πρέπει να μπαίνω και στα φόρα των καταλανων για να τους λέω για την ιστορία της ομάδας τους που δεν πρέπει να ντροπιαστει. Θα με πάρει χαμπάρι κανένας, ρωτώντας με κάτι στα καταλανικα. 

Έχουν και εκεί @Bukowski στα φόρα;

Link to comment
Share on other sites

Τι παστέλι. Μπήκε το παιδάκι και το ρούφηξε. Ο Αθανασιάδης το είχε πιάσει δεκα φορές. Ε αν είναι να βάζουν τέτοια ας μείνουν. Μας έκανε και την χάρη η σπουδαία Αλμερία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
13 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

"Κλειστοφοβικο" νέο Σαντιάγο Μπερνανπεου. Σιγά μην άφηνε η Ρεαλ την Ατλετικο να έχει πιο σύγχρονο γήπεδο από αυτην. 

 

16936608219109.jpg

Κλειστοφοβικό ήταν πάντα.. Οταν μπήκα στον αγωνιστικό χώρο (σχεδόν) και κοίταξα πάνω, κατάλαβα γιατί τα παλιά τα χρόνια (70s-80s) εμπαιναν μέσα οι αντίπαλοι και τα έκαναν πάνω τους..

Ενιωθα σαν να περπάταγα στον πάτο ενός κουβά!!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kami said:

Κλειστοφοβικό ήταν πάντα.. Οταν μπήκα στον αγωνιστικό χώρο (σχεδόν) και κοίταξα πάνω, κατάλαβα γιατί τα παλιά τα χρόνια (70s-80s) εμπαιναν μέσα οι αντίπαλοι και τα έκαναν πάνω τους..

Ενιωθα σαν να περπάταγα στον πάτο ενός κουβά!!

Εγω στο πάνω  πάνω διάζωμα οπότε βρέθηκα ζαλιζομουν από την κλίση. Στα 70ς και 80ς αλλά και στα 90ς μέχρι το 98 πάντως η Ρεαλ μάλλον νοσταλγούσε τα ευρωπαικα μεγαλεία του παρελθόντος αν και είχε πάρει δύο ουέφα με τον Εμίλιο τον Μπουντραγκένιο. 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Εγω στο πάνω  πάνω διάζωμα οπότε βρέθηκα ζαλιζομουν από την κλίση. Στα 70ς και 80ς αλλά και στα 90ς μέχρι το 98 πάντως η Ρεαλ μάλλον νοσταλγούσε τα ευρωπαικα μεγαλεία του παρελθόντος αν και είχε πάρει δύο ουέφα με τον Εμίλιο τον Μπουντραγκένιο. 

Αυτό εννοώ… Μεγάλωσα με τη Ρεάλ σε 2ο ευρωπαικό ρόλο, πρόλαβα και το ματς μας εκεί, που ο Αρβανίτης μπήκε χεσμένος αλλά και πολλες περιπτώσεις που η Ρεάλ ετρωγε 3 εκτός και έβαζε 4 στη ρεβάνς του Μπερναμπέου!

Μόνο οταν μπήκα μέσα αυτή η εικόνα έφυγε απο το μεταφυσικό και απέκτησε ρεαλιστική εκδοχή.

Το Σαντιάγκο Μπερναμπέου είναι η πιο ισχυρή εδρα, τουλάχιστον στην Ευρώπη.

φυσικά στην συγχρονη εποχή των πανάκριβων εισητηρίων και των ινφλουενσερς που αντί να φωνάξουν και να δουν μπάλα, τραβάνε σέλφι με ντάκφεις, η εδρα δεν είναι το ίδιο δυνατή, αλλά σαν τσιμέντα είναι ασυναγώνιστα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kami said:

Αυτό εννοώ… Μεγάλωσα με τη Ρεάλ σε 2ο ευρωπαικό ρόλο, πρόλαβα και το ματς μας εκεί, που ο Αρβανίτης μπήκε χεσμένος αλλά και πολλες περιπτώσεις που η Ρεάλ ετρωγε 3 εκτός και έβαζε 4 στη ρεβάνς του Μπερναμπέου!

Μόνο οταν μπήκα μέσα αυτή η εικόνα έφυγε απο το μεταφυσικό και απέκτησε ρεαλιστική εκδοχή.

Το Σαντιάγκο Μπερναμπέου είναι η πιο ισχυρή εδρα, τουλάχιστον στην Ευρώπη.

φυσικά στην συγχρονη εποχή των πανάκριβων εισητηρίων και των ινφλουενσερς που αντί να φωνάξουν και να δουν μπάλα, τραβάνε σέλφι με ντάκφεις, η εδρα δεν είναι το ίδιο δυνατή, αλλά σαν τσιμέντα είναι ασυναγώνιστα!

5 έφαγε η ΑΕΚ από την Ρεαλ και άλλα τόσα από την Κολωνία λίγα χρόνια πριν. Σίγουρα έχει κάνει επικές  ανατροπές στο Μπερνανπεου η Ρεαλ, ειδικά τις δύο χρονιές που πήρε το ουεφα αλλά εγώ θυμάμαι και κάποια  μεγάλα εντός έδρας φιασκα σε άλλες χρονιές. Για να πούμε με σιγουριά  ότι είναι  η καλύτερη έδρα πρέπει να έχουμε κάποια στοιχεία, είτε αν σε απόλυτους αριθμούς έχει καλύτερα αποτελέσματα, διαχρονικά η Ρεαλ σε σύγκριση με άλλες ομάδες στο γήπεδο τους,  είτε αν η  Ρεαλ ανεβαινε ή ανεβαίνει  περισσότερο από άλλες ομάδες στα εντός έδρας σε σχέση με τα εκτός  κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτό με την "καλύτερη έδρα" επειδή είναι δύσκολο να μετρηθεί αντικειμενικά, τελικά γίνεται θέμα υποκειμενικής εκτίμησης ή μάλλον αίσθησης του καθένα. Πρόσφατα οι δημοσιογράφοι γνωστού γαλλικού περιοδικού περί του ποδοσφαίρου έβγαλαν το Ανφιλντ, κορυφαία έδρα της Ευρώπης. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

Γενικά αυτό με την "καλύτερη έδρα" επειδή είναι δύσκολο να μετρηθεί αντικειμενικά, τελικά γίνεται θέμα υποκειμενικής εκτίμησης ή μάλλον αίσθησης του καθένα. Πρόσφατα οι δημοσιογράφοι γνωστού γαλλικού περιοδικού περί του ποδοσφαίρου έβγαλαν το Ανφιλντ, κορυφαία έδρα της Ευρώπης. 

Ναι έδρα λέμε και τον λαό και τα τσιμέντα, αλλά διευκρίνισα ότι αναφερόμουν στα τσιμέντα.

Η Λίβερπουλ εχει σίγουρα πολύ πιστό κοινό. Αλλα το κενό Ανφιλντ  δεν σε προϊδεάζει όπως το κενό Μπερναμπέου. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Kami said:

Ναι έδρα λέμε και τον λαό και τα τσιμέντα, αλλά διευκρίνισα ότι αναφερόμουν στα τσιμέντα.

Η Λίβερπουλ εχει σίγουρα πολύ πιστό κοινό. Αλλα το κενό Ανφιλντ  δεν σε προϊδεάζει όπως το κενό Μπερναμπέου. 

Εμένα και το τεράστιο κενό καμπ νου με είχε εντυπωσιάσει μια φορά που το επισκέφτηκα το μακρινό πλέον 2002,αλλά δεν μπορώ να συγκρινω με το κενό Μπερναμπέου γιατί σε αυτό έχω βρεθεί μεσα, μόνο σε αγώνες. Απ έξω αλλάζει η αίσθηση και ανάλογα πόσες θα το δεις προφανώς, την πρώτη φορά που πήγαμε ως τουρίστες το 2000, είχα εντυπωσιαστει πάρα πολύ. Αργότερα που έζησα για χρόνια  Μαδρίτη και το βλεπα  συχνά, δεν μου κανε καμία αίσθηση πλέον, σαν ένα κτίριο μέσα στο ντεκόρ της πόλης. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Εμένα και το τεράστιο κενό καμπ νου με είχε εντυπωσιάσει μια φορά που το επισκέφτηκα το μακρινό πλέον 2002,αλλά δεν μπορώ να συγκρινω με το κενό Μπερναμπέου γιατί σε αυτό έχω βρεθεί μεσα, μόνο σε αγώνες. Απ έξω αλλάζει η αίσθηση και ανάλογα πόσες θα το δεις προφανώς, την πρώτη φορά που πήγαμε ως τουρίστες το 2000, είχα εντυπωσιαστει πάρα πολύ. Αργότερα που έζησα για χρόνια  Μαδρίτη και το βλεπα  συχνά, δεν μου κανε καμία αίσθηση πλέον, σαν ένα κτίριο μέσα στο ντεκόρ της πόλης. 

Τεράστιο όντως καμπ νου, μονο με την ΑΕΚ εχω παει και εκατσα στο nosebleed😆 πιο αρχοντικό με πολύ αέρα. Δεν μπορώ να φανταστώ οτι θα εχεις το αισθημα ασφυξίας που προκαλεί το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
13 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Παίκτης της Ρεαλ Μπετις Μπαλονπιέ ο Παπασταθοπο-ουλος. Δεν λυπάται τους Ισπανούς σπικερς  που θα  προφέρουν έτσι το όνομα του; 

Μπορεί να μην συμπεριφέρθηκε σωστά όσο αναφορά την ΑΕΚ αλλά

μαγκιά του που πήρε τέτοια μεταγραφή από ελεύθερος στα 35 του.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Janjanin said:

Μπορεί να μην συμπεριφέρθηκε σωστά όσο αναφορά την ΑΕΚ αλλά

μαγκιά του που πήρε τέτοια μεταγραφή από ελεύθερος στα 35 του.

Μπράβο του αλλά προσωπικα δεν βλέπω καμία μαγκιά. Για να γίνω λίγο... Γιούργκεν Κλοπ, μεγαλύτερη μαγκιά είναι πχ να μεγαλώνει κάποιος παιδιά ενώ δεν του φθάνει ο μισθός του. 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×