Jump to content

Η κατασκευή του γηπέδου είναι επαρκής λόγος;


stavros 9-11
 Share

Αξίζει τον κόπο;  

36 members have voted

  1. 1. Αξίζει τον κόπο;

  2. 2. Τι πιστεύετε ότι θα δούμε στο νέο γήπεδο;

    • Μια από τα ίδια
    • Κανονική ΑΕΚ


Recommended Posts

Όπως είπα και πιο πριν δεν έχουμε αρκετά στοιχεία σχετικά με εμπορικό κέντρο σε γήπεδο, διότι απλά δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα.

Τα περιορισμένης έκτασης εμπορικά του Καραισκάκης δουλεύουν μόνο τις ημέρες του αγώνα, στις υπόλοιπες μέρες δεν έχουν κίνηση και θεωρώ πως κάτι τέτοιο θα γίνει και σε εμάς.

Δηλαδή, δεν βλέπω για ποιο λόγο να προτιμήσει κάποιος το εστιατόριο ενός γηπέδου από ένα γνωστό εστιατόριο σε καλύτερη περιοχή. Η ΝΦ δεν είναι και τόσο τοπ περιοχή.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τα 15 του τσουλού αντικαθιστούν τα δικά του ή του ονόματος ? Εγώ θέλω το δεύτερο άλλα μάλλον είναι το πρώτο . Τα χρήματα του κόσμου που πήγαν ? Στις μελέτες ? στο γήπεδο? 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, AG21 said:

Εντάξει τα μηδέν έσοδα είναι και λίγο μύθος .τι έπρεπε να είχε ? κανένα mall ?

- Πανοραμικό εστιατόριο που θα δουλεύει κάθε μέρα , μπουτίκ , καφενείο , χαμάμ κτλ , πάρκιγκ , αναψυκτήρια , σουίτες με σαλόνια και μπάρ πριβέ και σίγουρα στη πορεία ξαφνικά θα γίνουν και άλλα και όλα αυτά με 0 δάνεια .

Δεν υπάρχει σύγκριση με καραιτάβλι και αελ γιατί αυτά τα έκαναν σε άσχημο σημείο . π.χ. Καραιταβλι αντιτουριστικό σημείο για καθημερινή επίσκεψη ενώ άγια σοφιά άνετα θα μπορεί να είναι καθημερινό στέκι για πολλή κόσμο αφού δεν θα έχει δρόμους θόρυβο και θα έχει τραπεζάκια π.χ. πάνω απο την υπογειοποίηση ή θα έχει το πανοραμικό για παρακολούθηση αγώνων και στέκι για παρέες . 

Κανονικά θα πρέπει να μπαίνει χρήμα όχι να βγαίνει . 

Εύστοχες διαπιστώσεις. Να τονίσω το εξής, όλα τα παραπάνω και σε εκτός έδρας αγώνες της ΑΕΚ θα έχουν τεράστια ζήτηση. Γίνεται χαμός, σε μερικές καφετέριες θέλει κράτηση μέρες πριν, άλλες ευτυχώς δεν έχουν αυτό το σύστημα. Επιπλέον και καθημερινές έχει κίνηση και θα συγκεντρώνει κόσμο λιγότερο ή περισσότερο.

Επίσης πολυ μικρότερο ως έσοδο αλλά με τη δική του δυναμική, επίσκεψη σχολείων για το μουσείο, κάτι εύκολο να γίνει.

Γενικότερα απέχει πολύ από το ανεδαφικό υπερκαπιταλιστικό ΟΔΔΥ στο οποίο θα είχαμε μαγαζιά-φαντάσματα αλα Plaza στον Ασπρόπυργο και προφανώς παρά την φαινομενικά χιλιομετρική μικρή διαφορά δεν θα πήγαινε κάποιος έτσι για...βόλτα συν τη δυσκολία με τα μέσα σταθερής τροχιάς.

Το θέμα είναι να λειτουργήσουν οργανωμένα και επαγγελματικά όλα αυτά.

 

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Epitaph21 said:

Όπως είπα και πιο πριν δεν έχουμε αρκετά στοιχεία σχετικά με εμπορικό κέντρο σε γήπεδο, διότι απλά δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα.

Τα περιορισμένης έκτασης εμπορικά του Καραισκάκης δουλεύουν μόνο τις ημέρες του αγώνα, στις υπόλοιπες μέρες δεν έχουν κίνηση και θεωρώ πως κάτι τέτοιο θα γίνει και σε εμάς.

Δηλαδή, δεν βλέπω για ποιο λόγο να προτιμήσει κάποιος το εστιατόριο ενός γηπέδου από ένα γνωστό εστιατόριο σε καλύτερη περιοχή. Η ΝΦ δεν είναι και τόσο τοπ περιοχή.

διαφωνώ στο

-ότι μπορεί να μαζέψεις κόσμο σε τραπεζάκια του παραδοσιακού καφενείου στο πεζόδρομο μεταξύ γηπέδου με αγίας τριάδος (πάνω απο υπογειοποίηση) κάθε μέρα αφού θα μπορούν τα παιδιά να κάνουν πατίνια , ποδήλατο και οι γονείς να κάτσουν με παρέα . τέτοια σπότ υπάρχουν και γίνεται χαμός εντός αθηνών και ένα τέτοιο είναι στη νίκαια που έχω πάει αρκετές φορές και μου αρέσει δίπλα στο κολυμβητήριο ή στο καφέ στο τέλος της λίμνης στο νιάρχια κτλ  . 

-ότι η πανοραμική καφετέρια μπορεί να γίνει άνετα μέρος για μπυρίτσα με φίλους αφού θα έχει ωραία θέμα στη φιλαδέλφεια και στο γήπεδο για κάποιους οπαδούς, τηλεοράσεις ψηλά για αγώνες και μπάρα ακόμα και για βραδυνή έξοδο . 

-Το χαμάμ για προγράμματα σε άντρες και γυναίκες μασάζ , χαμάμ πισίνα κτλ θα δουλέψει αρκετά . τέτοια συνήθως θέλουν κράτηση μέρες πρίν . 

αυτά είναι μερικά που θα φέρουν έσοδα κάθε μέρα κάτα τη γνώμη μου άλλα αν οργανωθούν μπορούν να βάλουν και άλλες χρήσεις στο υπέθριο χώρο ή ακόμα και στο αίθριο του πίσω κτηρίου . Μπορούν ακόμα να γίνονται εκδηλώσεις , συναυλίες , εκθέσεις κτλ . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Epitaph21 said:

Τα περιορισμένης έκτασης εμπορικά του Καραισκάκης δουλεύουν μόνο τις ημέρες του αγώνα, στις υπόλοιπες μέρες δεν έχουν κίνηση και θεωρώ πως κάτι τέτοιο θα γίνει και σε εμάς.

 

Το καραιτάβλι είναι αντιτουριστικό εντελώς σημείο γιατί εκτός ότι περιβάλεται απο δεκάδες δρόμους με τεράστια ρύπανση σε θόρυβο και καυσαέριο και δεν συνορεύει με τπτ ουσιαστικά . οπτικά είναι άσχημο και βλέπεις μόνο τσιμέντο παντού και τα εμπορικά είναι μεν στο ισόγειο άλλα είναι σαν στοά χωμένα . Μόνο το καφέ πάνω στον ηλεκτρικό πρέπει να ψιλοδουλεύει καθημερινά για περαστικούς απο τράμ σε ηλεκτρικό και αντίστροφα . 

Συγκριτικά τριγύρο υπάρχουν πολλή καλύτερες επιλογές για οικογενειακή βόλτα είτε παραλία μικρολίμανο και πέριξ π.χ. και ειδικά μετά το νιάρχειο πλέον μόνο κάνενας καθυστέρας θα πάει εκεί για βόλτα . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Epitaph21 said:

Όπως είπα και πιο πριν δεν έχουμε αρκετά στοιχεία σχετικά με εμπορικό κέντρο σε γήπεδο, διότι απλά δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα.

Τα περιορισμένης έκτασης εμπορικά του Καραισκάκης δουλεύουν μόνο τις ημέρες του αγώνα, στις υπόλοιπες μέρες δεν έχουν κίνηση και θεωρώ πως κάτι τέτοιο θα γίνει και σε εμάς.

Δηλαδή, δεν βλέπω για ποιο λόγο να προτιμήσει κάποιος το εστιατόριο ενός γηπέδου από ένα γνωστό εστιατόριο σε καλύτερη περιοχή. Η ΝΦ δεν είναι και τόσο τοπ περιοχή.

Διαφωνώ, ειδικά τα πρώτα χρόνια με τόση στέρηση από Φιλαδέλφεια, τα μαγαζιά θα δουλέψουν πολύ καλά. Αν πχ κρατιέται η Βυζαντινή Γωνιά που απ' όσο έχω καταλάβει πάει καλά σαν μαγαζί, γιατί να μη κρατηθεί ένα μαγαζί εντός του γηπέδου που θα είναι ακόμα πιο real thing? Δεν έχω πάει στο γήπεδο των πούστηδων, αλλά έχοντας περάσει από εκεί, νομίζω ότι η διαφορά τοποθεσίας είναι χαοτικά υπέρ της ΑΕΚ. Εντάξει δε λέμε ότι τα καταστήματα του γηπέδου απευθύνονται σε κόσμο που θα πάρει τη γυναίκα του να πάνε έξω να φάνε, προφανώς και όχι. Αλλά θα επαναλάβω αν μπορεί να κρατηθεί η Βυζ. και να αποφέρει κέρδη στους ιδιοκτήτες της, γιατί όχι τα καταστήματα εντός του γηπέδου τα οποία απλά θα φέρουν έσοδα στο γήπεδο χωρίς να πληρώνουν ενοίκια κλπ;

Κοντολογίς, νομίζω ότι κάτι πρέπει να κάνει πολύ λάθος η ΠΑΕ για να μη βγει καλό χρήμα τουλάχιστον την πρώτη δεκαετία από το γήπεδο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, AG21 said:

διαφωνώ στο

-ότι μπορεί να μαζέψεις κόσμο σε τραπεζάκια του παραδοσιακού καφενείου στο πεζόδρομο μεταξύ γηπέδου με αγίας τριάδος (πάνω απο υπογειοποίηση) κάθε μέρα αφού θα μπορούν τα παιδιά να κάνουν πατίνια , ποδήλατο και οι γονείς να κάτσουν με παρέα . τέτοια σπότ υπάρχουν και γίνεται χαμός εντός αθηνών και ένα τέτοιο είναι στη νίκαια που έχω πάει αρκετές φορές και μου αρέσει δίπλα στο κολυμβητήριο ή στο καφέ στο τέλος της λίμνης στο νιάρχια κτλ  . 

-ότι η πανοραμική καφετέρια μπορεί να γίνει άνετα μέρος για μπυρίτσα με φίλους αφού θα έχει ωραία θέμα στη φιλαδέλφεια και στο γήπεδο για κάποιους οπαδούς, τηλεοράσεις ψηλά για αγώνες και μπάρα ακόμα και για βραδυνή έξοδο . 

-Το χαμάμ για προγράμματα σε άντρες και γυναίκες μασάζ , χαμάμ πισίνα κτλ θα δουλέψει αρκετά . τέτοια συνήθως θέλουν κράτηση μέρες πρίν . 

αυτά είναι μερικά που θα φέρουν έσοδα κάθε μέρα κάτα τη γνώμη μου άλλα αν οργανωθούν μπορούν να βάλουν και άλλες χρήσεις στο υπέθριο χώρο ή ακόμα και στο αίθριο του πίσω κτηρίου . Μπορούν ακόμα να γίνονται εκδηλώσεις , συναυλίες , εκθέσεις κτλ . 

Διαφωνεις ή συμφωνεις; ?

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, AG21 said:

Το θέμα είναι τα 15 του τσουλού αντικαθιστούν τα δικά του ή του ονόματος ? Εγώ θέλω το δεύτερο άλλα μάλλον είναι το πρώτο . Τα χρήματα του κόσμου που πήγαν ? Στις μελέτες ? στο γήπεδο? 

Αντικαθιστουν αυτά που θα έπρεπε να δανειστει

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Man Of Faith said:

Διαφωνεις ή συμφωνεις; ?

σε αυτό 

Τα περιορισμένης έκτασης εμπορικά του Καραισκάκης δουλεύουν μόνο τις ημέρες του αγώνα, στις υπόλοιπες μέρες δεν έχουν κίνηση και θεωρώ πως κάτι τέτοιο θα γίνει και σε εμάς

Link to comment
Share on other sites

btw υποτιμάμε λίγο την εμπειρία στα μουσεία και το ώφελος που θα υπάρχουν έμμεσο και άμεσο . 

Το κτήριο λειτουργεί και σαν μέρος του γηπέδου και εντελώς αυτόνομα καθημερινές . 

Μην ξεχνάμε τις υποχρεωτικές μηνιαίες εκδρομές στα σχολεία . 

 

ScreenHunter 180.png

ScreenHunter 179.png

ScreenHunter 176.png

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντησω στο ερωτημα που θετει το τοπικ, προφανως και αξιζει τον κοπο ολο αυτο που περναμε για να χτιστει το γηπεδο γιατι θεωρω οτι θα μπορουσαμε πολυ ευκολα να το περναμε και χωρις πιθανοτατα να εχουμε παρει και πρωταθλημα, και να μην χτιζεται το γηπεδο.Δηλαδη οτι ακριβως συνεβαινε και τα προηγουμενα χρονια και με το χρονο να χανεται χωρις ουτε καν προεργασια για το γηπεδο και χωρις πρωταθλητισμο φυσικα.Οποτε ειναι αυτονοητο το ναι στο πρωτο σκελος της ερωτησης.

Στο δευτερο σκελος στο αν θα δουμε κανονικη ΑΕΚ, θελω να πιστευω οτι θα δουμε, αν και το τι θεωρει κανεις κανονικη ειναι και λιγο υποκειμενικο.Για παραδειγμα παροτι η ομαδα του 2004 -05 που στηθηκε απο Ντεμη Ιβιτς Σαντος πιθανοτατα ηταν καλυτερη απο την σημερινη δεν την θεωρω ακριβως κανονικη ΑΕΚ.Για μενα ηταν μεγαλο το σοκ τοτε της αποχωρησης τοσων πολλων καλων παικτων και αντικαταστασης τους απο τους γνωστους που ολοι θυμαστε αλλα πρωταθλητισμο εκανε, οποτε εκ του αποτελεσματος ειναι κανονικη.Αν η ιδια ομαδα που εχουμε σημερα μπει στην Αγια Σοφια και διεκδικησει πρωταθλημα αυτοματως θα ειναι κανονικη.

Τωρα αυτο που πιστευω για την σχεση αγωνιστικου/γηπεδου για οσο χτιζεται το γηπεδο τουλαχιστον, θεωρω οτι η ομαδα βρισκεται σε ομηρεια λογω του γηπεδου και οχι μονο στο οικονομικο κομματι.Ελπιζω πως οπως ειπε εκεινο το βραδυ που σχεδον απολογουνταν που πηραμε το πρωταθλημα, οτι το περιμενουμε στο νεο μας γηπεδο, οποτε θα κανει οτι χρειαζεται για να δουμε κανονικη ΑΕΚ που οχι μονο θα διεκδικει αλλα θα παρει και το πρωταθλημα και οχι μονο ενα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ μπουμε στο νεο γηπεδο χωρις να χρωσταμε ευρω θα εχουμε 5-10 εκ επιπλεον εσοδα καθε χρονο.Η πολιτικη του μελ δεν θα αλλαξει ουτε πιστευω οτι εχει σκοπο να πουλησει την ομαδα.Υποθετω οτι θελει να κανει το βυζαντινο αυτοκρατορα-μαρμαρωμενο βασιλια  για τουλαχιστον 5 χρονια και υπολογιζει οτι με τα επιπλεον εσοδα θα φτιαξει και την "παγκοσμια" ομαδαρα.Ακολουθει(ετσι νομιζει) το μοντελο βαρδινογιαννη που αν το δουμε αντικειμενικα ειναι το πιο πετυχημενο στην ιστορια του ελληνικου ποδοσφαιρου.Ειμαι αισιοδοξος και απαισιοδοξος.Με μεγαλυτερο μπατζετ θα δουμε καλυτερη ομαδα/κανονικη ΑΕΚ αλλα ποιος μου λεει οτι δεν θα την αποδομησει λογω εγωισμου χαρακτηρα κτλ?Οργανωση ακαδημιες σκαουτινγκ κτλ προφανως δεν υφιστανται ποτε με μελισσανιδη προεδρο αλλα απο την αλλη εχεις και την πιστη οτι οταν αξιζεις το πρωταθλημα θα το παρεις.Αν υποθεσουμε οτι το οραμα σου σαν οπαδος ειναι η ομαδα να φτασει σε πρωτογνωρες επιτυχιες,οχι δεν το βλεπω με μελισσανιδη.Πιστευω ομως οτι η κατασκευη του γηπεδου ειναι ενα βημα ΑΝΑΓΚΑΙΟ προς αυτη την κατευθυνση.

Η ΑΕΚ χωρις χρεη με καινουριο γηπεδο αργα η γρηγορα θα βρει το δρομο της,ειμαι 100% σιγουρος για αυτο,οποτε ναι αξιζει τον κοπο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

«Θα μπούμε μέσα στο 2020. Πάμε καλά το χρονοδιάγραμμα. Περιμένουμε τώρα την υπογειοποίηση, αλλά εμείς προχωράμε κανονικά.

Εχω ξαναπεί ότι θα βάλω εγώ 15 με 20 εκατ. ευρώ, 5 εκατ. ευρώ θα δώσουν ο Παππάς, ο Πόλυς και κάποιοι φίλοι. Έχουμε ακόμη 20 εκατ. ευρώ από την Περιφέρεια Αττικής. Θα δούμε και το θέμα του ονόματος. Μιλάω για να το πάρει μεγάλη εταιρία για 10 χρόνια, είναι δύο υποψήφιες, και να καλύψουμε από εκεί τα υπόλοιπα χρήματα που χρειάζονται.

Ο στόχος είναι την ημέρα που θα μπούμε μέσα να μην  χρωστά η ΑΕΚ σε κανέναν και τίποτα. Θα φτιάξει γήπεδο και στο τέλος δεν θα χρωστάει τίποτα. Δεν θα κάνουμε όπως άλλοι γήπεδα που ακόμη χρωστάνε, είχαν πουλήσει το μισό. Το γήπεδο της ΑΕΚ θα έχει και άλλες χρήσεις. Το γήπεδο θα ανήκει στην Ερασιτεχνική. Είναι δεδομένο αυτό από την πρώτη στιγμή τα έχουμε πει και δεν αλλάζει. Όταν κι αν εγώ φύγω και να θέλω να... πάρω το γήπεδο να το πουλήσω, δεν μπορώ. Το γήπεδο θα μείνει για πάντα στην ΑΕΚ. Θα ανήκει στην Ερασιτεχνική και... απλά θα παίζει εκεί η ΠΑΕ για 49 χρόνια. Θα ανήκει στην ΑΕΚ και θα μείνει στην ΑΕΚ για πάντα. Η υπογειοποίηση και ο διαγωνισμός πιστεύω θα προχωρήσει μέσα στον επόμενο 1 με 1,5 μήνα. Εμείς προχωράμε τα έργα μας. Δεν μπορώ να ξέρω πότε θα μπούμε μέσα στο 2020. Μπορεί τον Γενάρη του '20, μπορεί το καλοκαίρι. Όμως πάμε καλά. Μιλάω με κορυφαίες εταιρίες για την ονομασία. Μακάρι να βρεθεί κάτι. Αν όμως δεν βρεθεί πρέπει να υπάρχει ένα... μαξιλαράκι. Να είμαστε καλυμμένοι σε όλα. Και θα είμαστε. Το γήπεδο θα είναι τεράστιο έργο. Αυτός είναι ο στόχος μου. Γι' αυτό μπήκα ξανά στην ΑΕΚ. Θα φέρνει έσοδα κάθε χρόνο τουλάχιστον 6 εκατ. ευρώ. Δεν θα παίζεται μόνο ποδόσφαιρο εκεί. Τα δυο μουσεία της ΑΕΚ θα είναι κορυφαία. Θα πάθετε πλάκα. Και θα καθημερινά, εκτός από αγώνες, θα έχει χρήση το γήπεδο».

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τον κόπο; ΝΑΙ

Ο λόγος είναι πως με δεδομένο ότι ως club για διάφορους λόγους δεν είσαι η #1 επενδυτική επιλογή, είναι σημαντικό να έχεις τουλάχιστον... προίκα. Γήπεδο και προπονητικό ειδικά χωρίς χρέη αποτελούν σίγουρα μια ενδιαφέρουσα προοπτική για κάποιον επιχειρηματία ο οποίος μπορεί απλά να γουστάρει να γίνει διάσημος μέσω της μπάλας για άλλους λόγους. Οπότε η ΑΕΚ με βάση τα παραπάνω γίνεται σίγουρα πιο ελκυστική. Τώρα το πόσο ελκυστική, σηκώνει μεγάλη συζήτηση και θα φανεί κιόλας μόλις αποχωρήσει ο Μελισσανίδης (ευελπιστώ σύντομα).

 

Τί θα δούμε στο νέο γήπεδο; Ψήφισα ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ

Με Μελισσανίδη ειδικά είναι δεδομένο πως θα είμαστε μία από τα ίδια. Εντάξει άντε να σου φέρει αντί του Τσιγκρίνσκι έναν Λιβάγια στην άμυνα και αντί του Κρστσιτς έναν Λιβάγια και στα χαφ. Θα είσαι μεν καλύτερος αλλά πάλι με βασικούς τον Μάνταλο, τον Μπακάκη και τον Σιμόες θα παίζεις, δηλαδή ΟΚ όσο και να το τραβήξουμε από τα μαλλιά ομάδα ποιοτική δεν θα έχεις. Στο θέμα τώρα του προπονητή νομίζω πως μετά τους: Δέλλας, Πογιέτ, Μανωλάς, Παναγιωτάρας, Κετσπάγια, Μοράις, Χιμένεθ, Ουζουνίδης, Καρντόσο και Κωστένογλου, έχουμε πλέον σαφή εικόνα των γούστων και των προτιμήσεων του αφεντικού. Κανέναν Παράσχο θα φέρει στην καλύτερη ή κανέναν Δέλλα και πάλι πίσω. Οπότε με Μελισσανίδη ομάδα δεν θα φτιάξουμε σοβαρή, ΟΚ θα ναι ίσως πιο αξιόμαχη αλλά μην περιμένουμε πολλά. Τώρα στο παρασκήνιο λογικά θα εξακολουθεί να του λέει "τσούζει τσούζει" ο κάθε Κούγιας κτλ. Γενικά ρε παιδί μου αν για να κάνεις πρωταθλητισμό πρέπει να σαι σε ένα επίπεδο 8/10 και με Μελισσανίδη τα τελευταία χρόνια με εξαίρεση την χρονιά πρωταθλητισμού βρίσκεσαι σε ένα επίπεδο 2/10, ε άντε με το νέο γήπεδο να πας στο 5/10, παπάρια δηλαδή απλά θα σαι ξέρω γω Φλεβάρη στο -5 τάχα μου να λες πως πας για πρωτάθλημα μέχρι να γκελάρεις ενώ σήμερα είσαι αρχές Νοέμβρη στο -10. Τώρα βέβαια τα παραπάνω αλλάζουν αν μπει κάποιος στην ομάδα και με δεδομένο πως θα έχει έτοιμο γήπεδο και προπονητικό ενώ δεν θα έχει και χρέη επιλέξει να σπρώξει κάποιο σοβαρό χρήμα. Εκεί μιλάμε αλλιώς. Αλλά με Μελισσανίδη δεν πρόκειται αυτό, οπότε με τα μέχρι τώρα δεδομένα "ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ".

Link to comment
Share on other sites

Ο βαρδινογιαννης μια και αναφέρθηκε, την πρώτη του δεκαετία δεν ακολουθούσε το οικονομικό  μοντέλο του καβουριου στην τσέπη αλλά ξόδευε πολύ μεγάλα για την εποχή ποσά, μετά ήρθαν τα καβούρια και τρυπωσαν στην τσέπη του. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ο βαρδινογιαννης μια και αναφέρθηκε, την πρώτη του δεκαετία δεν ακολουθούσε το οικονομικό  μοντέλο του καβουριου στην τσέπη αλλά ξόδευε πολύ μεγάλα για την εποχή ποσά, μετά ήρθαν τα καβούρια και τρυπωσαν στην τσέπη του. 

Σωστά. Αλλά ο Βαρδινογιάννης είχε ρίξει και απίστευτα ποσά για την εποχή σε Παιανία και ακαδημίες και όντως βγήκαν πολλοί παίκτες. Χαλκιάς, Καραγκούνης, Μπασινάς, Γκούμας και άλλοι. Φωνάζανε οι βάζελοι, αλλά πλάι σε ενα καλό κορμό με αστέρια έβαζε και τους πιτσιρικάδες. Και κάνανε και πορείες στην Ευρώπη που οι πλούσιοι γάβροι δεν είδαν ούτε στο όνειρό τους. Οπότε τα καβούρια δεν ήταν και τόσο καβούρια, αλλά απόσβεση των όσων είχε βάλει. Και δε χρώσταγε η ομάδα του πουθενά ούτε σεντ.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, 1989 generation said:

Σωστά. Αλλά ο Βαρδινογιάννης είχε ρίξει και απίστευτα ποσά για την εποχή σε Παιανία και ακαδημίες και όντως βγήκαν πολλοί παίκτες. Χαλκιάς, Καραγκούνης, Μπασινάς, Γκούμας και άλλοι. Φωνάζανε οι βάζελοι, αλλά πλάι σε ενα καλό κορμό με αστέρια έβαζε και τους πιτσιρικάδες. Και κάνανε και πορείες στην Ευρώπη που οι πλούσιοι γάβροι δεν είδαν ούτε στο όνειρό τους. Οπότε τα καβούρια δεν ήταν και τόσο καβούρια, αλλά απόσβεση των όσων είχε βάλει. Και δε χρώσταγε η ομάδα του πουθενά ούτε σεντ.

Φωνάζανε οι βαζελοι , μετά τα τέλη των 80ς. Γιατί στην διάρκεια τους έπαιρνε σχεδόν όποιον παίκτη ηθελε από την Ελλάδα. 

Ναι, έχεις δίκιο, ήταν επιλεκτικά τα καβούρια μετά, δαγκωναν μόνο όταν πρόκειτο για κάποιες μεταγραφές. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Φωνάζανε οι βαζελοι , μετά τα τέλη των 80ς. Γιατί στην διάρκεια τους έπαιρνε σχεδόν όποιον παίκτη ηθελε από την Ελλάδα. 

Ναι, έχεις δίκιο, ήταν επιλεκτικά τα καβούρια μετά, δαγκωναν μόνο όταν πρόκειτο για κάποιες μεταγραφές. 

Νομίζω καβούρια αρχίσανε να τον φωνάζουν όταν άρχισε η αυτοκρατορία του γάβρου, ίσως και λίγο πριν επί Όσιμ. Αλλά δεν είχε και μικρούς παίκτες. Και έφερε και κάποια μεγάλα ονόματα, όπως τον Ασάνοβιτς, τη χρονιά με τον Κυράστα που έγραφε ο Φίλαθλος ότι πέταξε λευκή πετσέτα ο Βαρδινογιάννης, και τελικά είχε εξαιρετική ομάδα. Φυσικά βέβαια, έριχνε πολύ λιγότερα χρήματα η οικογένεια από τον Κόκκαλη, μέχρι που ήρθε ο Τζίγκερ και ξανάριξαν πακέτα χωρίς αντίκρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ε, καβουριας ήταν για τοτε.

Βλεπετε δεν είχε σκάσει μύτη η περίπτωση ψιψινελ για να αποκτήσει άλλη πλέον διάσταση ο όρος.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, 1989 generation said:

Νομίζω καβούρια αρχίσανε να τον φωνάζουν όταν άρχισε η αυτοκρατορία του γάβρου, ίσως και λίγο πριν επί Όσιμ. Αλλά δεν είχε και μικρούς παίκτες. Και έφερε και κάποια μεγάλα ονόματα, όπως τον Ασάνοβιτς, τη χρονιά με τον Κυράστα που έγραφε ο Φίλαθλος ότι πέταξε λευκή πετσέτα ο Βαρδινογιάννης, και τελικά είχε εξαιρετική ομάδα. Φυσικά βέβαια, έριχνε πολύ λιγότερα χρήματα η οικογένεια από τον Κόκκαλη, μέχρι που ήρθε ο Τζίγκερ και ξανάριξαν πακέτα χωρίς αντίκρισμα.

Πρωτη φορα που αρχισε να βαζει λιγοτερα χρηματα απο τους γαυρους ηταν επι κοσκωτα. Αργοτερα ο κοκκαλης εβαζε περισσοτερα για μεταγραφες απο τοτε που ανελαβε το 1992, πολυ πριν  εγκαθιδρυσει την χουντα.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Πρωτη φορα που αρχισε να βαζει λιγοτερα χρηματα απο τους γαυρους ηταν επι κοσκωτα. Αργοτερα ο κοκκαλης εβαζε περισσοτερα για μεταγραφες απο τοτε που ανελαβε το 1992, πολυ πριν  εγκαθιδρυσει την χουντα.

Εντάξει, λογικό να βάζει λιγότερα από τον Κοσκωτά..Ο τύπος είχε υπεξαιρέσει όλα τα λεφτά της τράπεζας Κρήτης και τα έριχνε στο γάβρο. Και Σαραβάκο, Αντωνίου είχε κλείσει, αλλά έσκασε το σκάνδαλο και μείνανε στο βάζελο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, SpiRos said:

Το τόπικ είναι επικίνδυνο, γιατί αν αρχίσει ο καθένας να λέει πώς ονειρεύεται την Α.Ε.Κ. και τι Α.Ε.Κ. θέλει, και πώς έχει στο μυαλό του την Α.Ε.Κ., σε συνδυασμό με την αγωνιστική μιζέρια που περνάμε (πετάγονται ήδη οι πρώτοι, ότι μα δεν περνάμε μιζέρια), τότε θα "χυθεί αίμα". Δεν είμαι Νοστράδαμος, απλά το έχω ζήσει μερικές φορές τα τελευταία 15 χρόνια. 

Μαλλον ολοι ονειρευομαστε μια ΑΕΚ που θα σαρωνει τα πρωταθληματα και θα κανει πορειες στην Ευρωπη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν νομίζω ότι είπε κάποιος ότι αρκείται με την πορεία της ΑΕΚ τα τελευταία χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά που είναι μικρότερης ηλικίας έχουν πει ότι βλέπουν αλλιώς την ΑΕΚ από κάποιες γερονταρες.

Γενικοτερα έχει ξανασυζητηθεί ότι ο καθένας αρκείται με αλλα.

Τεσπα. Μικρή σημασία έχουν ολα αυτά ολα από τις διοικήσεις ξεκινάνε πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×