Jump to content

απόγονοι του 6ου αμερικανικού στόλου - ΑΕΚΑΡΑ (8η αγ.) 27/10, 19:30, Novasports 1


MVP-Κοουτσινγκ-βραβειο σοιλεδη  

31 members have voted

  1. 1. M. V. P.

    • Τσιντώτας
      0
    • Λόπες
      1
    • Μπακάκης
      0
    • Τσιγκρίνσκι
      12
    • Βράνιες
      1
    • Σιμόες
      0
    • Γαλανόπουλος
      0
    • Ντέλετιτς
      0
    • Αλμπάνης
      1
    • Λιβάγια
      2
    • Ολιβέιρα
      14
    • Σιμάο
      0
    • Βέρντε
      0
    • Γιακουμάκης
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Κωστένογλου

    • Καλό
      0
    • Μέτριο
      6
    • Κακό
      20
    • Φυσιολογικό
      5
  3. 3. Βραβείο Σοϊλέδη (χειρότερος παίκτης)

    • Τσιντωτας
      8
    • Λόπες
      3
    • Μπακάκης
      3
    • Τσιγκρίνσκι
      0
    • Βράνιες
      14
    • Σιμόες
      2
    • Γαλανόπουλος
      0
    • Ντέλετιτς
      0
    • Αλμπάνης
      0
    • Λιβάγια
      1
    • Ολιβέιρα
      0
    • Σιμάο
      0
    • Βέρντε
      0
    • Γιακουμάκης
      0


Recommended Posts

ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΝ ΡΑΒΟΥΣΗ...

Υποχρέωση για νίκη υπό οποιαδήποτε συνθήκη. 

Μάρκο, μπορεί να είναι ιεροσυλία αυτό που θα παραθέσω στην ουσία, αλλά επειδή φέτος μέχρι τώρα τα παίρνεις μόνος σου (ήθελες και τα 'παθες), Μάρκο λοιπόν, αφού δεν μπορούν οι άλλοι, γάμησέ τους μόνος σου!

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Με τα χαφ ανασταλτικά, δεν αναφέρομαι δημιουργικά που ποτέ δεν το είχαν, να λειτουργούν όπως τώρα η ΑΕΚ δεν έχει τύχη για θετικό αποτέλεσμα σε πολλούς αγώνες. Εδω η ΑΕΛ ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο μας πίεσε. Πολλοί ασχολούνται με το αν ο Σιμόες μπορεί να κάνει παιχνίδι, αδιάφορο για μένα σε τέτοιους αγώνες. Στο σύγχρονο ποδόσφαιρο μετράει πολύ το πρεσάρισμα, τα κοψίματα και το να κλέβεις παίρνοντας δεύτερες μπαλιές. Τότε θα βγάλεις και φάσεις έστω λίγες όπως συνέβαινε στην καλή εποχή Χιμένεθ όταν ήταν με δύο ήττες σε επτά μήνες παρότι ομάδα χαμηλού προϋπολογισμού. Ακόμα δε και ο Χριστοδουλόπουλος με Ολυμπιακό δεν έκανε πολλά καλά παιχνίδια ούτε με ΠΑΟΚ.

Το ότι ανασταλτικά παρουσιάζονται με μικρές αναλαμπές σε κάμψη οι Γαλανόες πιθανώς να μην υφίστατο αν είχες έναν Πογιέτ. Έτσι η ΑΕΚ θα κέρδιζε πράγματα.

 

Στο κέντρο της άμυνας με τον Βράνιες ξεκούραστο και τον Τσιγκρίνσκι δεύτερο παιχνίδι μετά από τη διακοπή εικάζω να έχουμε καλύτερη εικόνα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιζα με:

 

Παουλίνιο - Τσίγκρι - Βράνιες - Λόπες

                  Σίμος

Γαλανό          -           Ζεράλδες/Κρίστισιτς/Σιμάο

               Μάνταλος

Λιβάια           -          Ολιβέιρα. 

 

 

Αλλά πιστεύω θα κατεβάσει ίδια εντεκάδα με Βόλο με μοναδική αλλαγή Βράνιες έναντι Οικονόμου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, yiannis_21 said:

Εγώ θα έπαιζα με:

 

Παουλίνιο - Τσίγκρι - Βράνιες - Λόπες

                  Σίμος

Γαλανό          -           Ζεράλδες/Κρίστισιτς/Σιμάο

               Μάνταλος

Λιβάια           -          Ολιβέιρα. 

 

 

Αλλά πιστεύω θα κατεβάσει ίδια εντεκάδα με Βόλο με μοναδική αλλαγή Βράνιες έναντι Οικονόμου. 

Και πιθανότατα παουλινιο αντί βερντε χωρίς να χαλάσει τη 4αδα στην άμυνα. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nikos said:

Κι εγώ δεν βρίσκω λόγο που δεν έχει δοκιμαστεί το 4-3-3, ειδικά στα πιο δύσκολα.
Αυτους θα κατέβαζα κι εγώ με Χουλτ (και Κρστιτσιτς).

Δεν μας πάει το 4-3-3. Το δοκίμασε και ο Χιμένεθ και ήταν καταστροφή, πχ τότε με αστέρα εκτός το 2017-18

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένα:

Άνοιξε τόπικ ο Σπύρος. Ο Σπύρος που από πρώην γκαντέμης, πλέον είναι ο πρωταθληματικός τόπικ στάρτερ του ΚΜ. Ο Σπύρος που άνοιξε το μυθικό 1-2 με Γιακουμάκη. Σοβαρός λόγος για μεγάλη νίκη.

Κάπου εδώ τα θετικά τελειώνουν και αρχίζει η πραγματικότητα:

Δεν έχουμε παίχτες, δεν έχουμε προπονητή ε ντάξει τι ακριβώς ζητάμε;

Μετά και το χθεσινό, νομίζω ότι είναι πλέον πασιφανές πως έχουμε ένα σωρό κατσαπλιάδες στην ομάδα. Δηλαδή κάπου έλεος. Ακόμα και παίχτες που στο παρελθόν προσέφεραν πολλά και τους υπολόγιζες για ατού σε ένα τέτοιο ματς, πλέον είναι αξιοθρήνητοι και κίνδυνος θάνατος. Δηλαδή για παράδειγμα ποιος Σιμόες τώρα να πούμε. Ο παίχτης προκαλεί οίκτο και καμία ασφάλεια. Έχει μεν κάτι ξεσπάσματα στα οποία ελπίζεις, αλλά οι πιθανότητες δεν είναι ακριβώς με το μέρος μας. Η παρακμή της ΑΕΚ συνοψίζεται σε ένα όνομα. Οικονόμου. Τραγικός αμυντικός, πιο φλώρος κι από ζελεδάκια haribo (πόσο γαμάνε όμως ε), κακός αμυντικός, λέγαμε κάποτε για το Λαμπρόπουλο ότι δεν κάνει και καταλήξαμε με χειρότερο. Θα περάσει πολύ πολύ δύσκολα αν παίξει. Ο Μπακάκης σίγουρα θα κάνει ένα πέναλτι τουλάχιστον και από την πλευρά του προβλέπεται μακελειό. Μπροστά δεν ξέρω τι θα γίνει, αν το σχέδιό μας είναι "δώστε μπάλα στο Λιβάγια, κάτι θα κάνει", τότε θα γίνει ό,τι και με τη μπουγάτσα. Με το που έπαιρνε τη μπάλα έπεφταν πάνω του τρεις αντίπαλοι και τέλος.

Δυστυχώς δεν έχουμε και προπονητή. Ο άνθρωπος είναι βλάκας και άσχετος ταυτόχρονα. Επίσης δεν είναι και προπονητής. Είδε κανείς βελτίωση της ΑΕΚ; Είδατε πουθενά αυτοματισμούς; Είδατε να έχει προσφέρει κάτι ο Κωστένογλου στην ομάδα; Κι όταν φας το πρώτο, τι θα κάνει για να το γυρίσει; Θα βάλει το Γιακουμάκη ή τον Ντελετιτς; Δηλαδή να γελάει ο κόσμος και να σε λυπάται ο Θεός. Ζεράλδες και τέτοιοι λογικά θα είναι εκτός αποστολής, αφού οι κλωναριδογιακουμάκηδες μαζί με τον Ντέλετιτς είναι χρυσά κεφάλαια της ΑΕΚ. Τα γράφω και με πιάνει απελπισία.

Επειδή η μόνη ελπίδα της ΑΕΚ σε αυτό το ματς είναι ο Σπύρος και ο Λιβάγια, προσωπικά θα αγόραζα χθες ένα 2-0 στο σβηστό, κατά προτίμηση το ένα γκολ με πέναλτι, να μας κόψει και κάνα οφσάιντ στο 89 να έχουμε να γαβγίζουμε ότι μας αδικέψανε κ. Πρόεδρε, να φύγει το βράδυ ήσυχα.

Επειδή έτσι θέλω εγώ όμως, δε σημαίνει ότι θα γίνει κι έτσι. Προβλέπω 4-0 και τι άλλο να κάνουν πια οι ήρωες που πήραν μια διαλυμένη ομάδα. Μην ελπίζετε σε αποχώρηση Κωστένογλου σε περίπτωση ήττας, δεν το κουνάει αυτός από εδώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Η γλώσσα της αλήθειας. Μακαρι να μην είναι έτσι το πραγμα. 

Ελπιζω παντως ότι επειδή θα είσαι πιο ξεκούραστος και μάλλον δεν παίζει κι ο Βαλμπουενα καπως βελτιώνουν λίγο τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

4-2-3-1

                    ΜΠΑΡΚΑΣ

ΜΠΑΚΑΚΗΣ.ΒΡΑΝΙΕΣ.ΤΣΙΓΚΡΙΣΚΙ.ΧΟΥΛΤ

                 ΣΙΜΟΕΣ     ΓΑΛΑΝΟ 

   ΠΑΟΥΛΙΝΙΟ  ΜΑΡΚΟ.   ΜΑΝΤΑΛΟΣ

                        ΟΛΙΒΕΙΡΑ

Με το γαλανό στην άμυνα να έχει το μυαλό του αριστερά και το παουλινιο να παίζει πιο κεντρικά δλδ κάπως ετσι

                    ΜΠΑΡΚΑΣ

ΜΠΑΚΑΚΗΣ.ΒΡΑΝΙΕΣ.ΤΣΙΓΚΡΙΣΚΙ.ΧΟΥΛΤ

 ΠΑΟΥΛΙΝΙΟ      ΣΙΜΟΕΣ     ΓΑΛΑΝΟ 

            ΜΑΡΚΟ.   ΜΑΝΤΑΛΟΣ

                        ΟΛΙΒΕΙΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Μπάρκας θα είναι έτοιμος;

Αν όχι, θα έχουμε τεράστιο θέμα με των Τσιντωτα.

Καταλαβαίνουμε όλοι ότι με ήττα και -8 λέμε αντίο στον κύριο "στόχο" μας.

Ας πάμε λοιπόν για το Χ κι ο,τι κάτσει μπροστά.

Και γω με 3 κεντρικούς χαφ θα κατέβαινα, Σιμοες, Γαλανό και την απάτη τον Σέρβο.

Link to comment
Share on other sites

Mετά το γλέντι που έφαγε στο πρώτο ημίχρονο με μπουγάτσα ο Πάτερ θα κατεβάσει 4 2 3 1 θεωρώ. Βρανιες Τσιγκρι Μπακακης Χουλτ Σιμοες Γαλανοπουλος Μανταλος Λιβαγια Αλμπανης Ολιβειρα. 

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι είναι δύσκολο, όλοι το ξέρουμε. Ακούω τους πάντες να λένε για το Λιβάγια, και ότι αυτός είναι η μεγάλη μας ελπίδα. Εγώ λέω ότι θα είναι τόσο πολύ καλά κλεισμένος που δε θα μπορεί να κάνει και πολλά. Για να βοηθηθεί, πρέπει ο Ολιβέιρα να παίξει πολύ ξύλο με τα μπακ του γάβρου, ενώ πρέπει να έχει κοντά του και κάποιο γρήγορο που θα απασχολεί όχι έναν, αλλά δύο παίκτες. Υπό αυτή την έννοια, θα ξεκίναγα το Βέρντε. Το παιχνίδι επίσης δε θέλει καλά παιδιά, αλλά πάικτες που γυαλίζει το μάτι τους και έχουν το puta madre για ψωμοτύρι. Οπότε θα κατέβαζα τέρμα Τσιντώτα, πίσω τετράδα Παουλίνιο, Βράνιες, Τσίγκρι, Λόπες, μπροστά Σιμόες, Γαλανόπουλο, Μάνταλο ελεύθερο και Βέρντε, Λιβάγια, Ολιβέιρα.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, 1989 generation said:

Το παιχνίδι είναι δύσκολο, όλοι το ξέρουμε. Ακούω τους πάντες να λένε για το Λιβάγια, και ότι αυτός είναι η μεγάλη μας ελπίδα. Εγώ λέω ότι θα είναι τόσο πολύ καλά κλεισμένος που δε θα μπορεί να κάνει και πολλά. Για να βοηθηθεί, πρέπει ο Ολιβέιρα να παίξει πολύ ξύλο με τα μπακ του γάβρου, ενώ πρέπει να έχει κοντά του και κάποιο γρήγορο που θα απασχολεί όχι έναν, αλλά δύο παίκτες. Υπό αυτή την έννοια, θα ξεκίναγα το Βέρντε. Το παιχνίδι επίσης δε θέλει καλά παιδιά, αλλά πάικτες που γυαλίζει το μάτι τους και έχουν το puta madre για ψωμοτύρι. Οπότε θα κατέβαζα τέρμα Τσιντώτα, πίσω τετράδα Παουλίνιο, Βράνιες, Τσίγκρι, Λόπες, μπροστά Σιμόες, Γαλανόπουλο, Μάνταλο ελεύθερο και Βέρντε, Λιβάγια, Ολιβέιρα.

Αυτοαναιρεισαι εδω...Τα ''puta madre'' τι σχεση εχουν με τον Βερντε; Φλωρακι δειχνει ο Ιταλος, στα ματια μου τουλαχιστον.

Εγω θα πηγαινα χωρις εξτρεμ στο ματς (ουτε καν αυτα τα 10αρια που βαζουμε εκει για εξτρεμ δεν θα ξεκιναγα). Δεδομενου οτι ο γαυρος εχει την δυναμη του στα ακρα θα κατεβαζα Λοπεζ-Παουλινιο μπροστα απο Χουλτ και Μπακακη.

Επισης θα εβρισκα ενδιαφερον τον ερχομο του Λιβαγια απο τον παγκο και οχι βασικο, κατι που συνηθιζε να κανει και ο Μανολο, μονο που τοτε ειχε περισσοτερη ποιοτητα η ομαδα βεβαια.

Μπαρκας, Μπακακης, Βρανιες, Τσιγκρι, Χουλτ, Σιμοες, Γαλανο, Παουλινιο, Λοπεζ και Ολιβειρα με τους Μανταλο και Λιβαγια να διεκδικουν την θεση πισω απο τον φορ. Προτιμω Μανταλο και αλλαγη του τον Λιβαγια αφου ο Πετρακης πηγαινει πιο ευκολα ως 3ο χαφ, οταν αμυνεσαι, μπροστα απο Σιμοες και Γαλανο σε σχεση με τον Κροατη.

Βεβαια για να γινουν τα παραπανω χρειαζονται και οι απαραιτητες προπονητικες οδηγιες απο τον Κωστε, τις οποιοες ομως δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι σε θεση να δωσει στους παικτε για να ακολουθησουν ενα τετοιο πλανο.

Υπεραπαραιτητο να εχεις εναν παικτη στον παγκο που θα μπορει να σου χτυπησει το παιχνιδι μετα το 65'. Τωρα αν αυτος θα ειναι ο Μανταλος, ο Λιβαγια ή...ο Αλμπανης δεν το γνωριζω.

Την δεδομενη χρονικη στιγμη παντως και αν σκεφτουμε την κατασταση που επικρατει στην ομαδα πας οσο πιο αμυντικα γινεται ειδικα εκει μεσα. Δεν εχεις τους παικτες και τα τρεξιματα να τους παιξεις στον ανοιχτο χωρο. θεωρω ομως οτι εχεις την ποιοτητα να τους χτυπησεις στην κοντρα.

Επισης, ας ελπισουμε να μην εχουμε επαναληψη των διαιτητικων αποφασεων οπως αυτων στους αγωνες με Αστερα, Οφη κλπ. Ας ελπισουμε εμας να μας σεβαστουν λιγο.

 

Link to comment
Share on other sites

Το Βέρντε τον θέλω για την ταχύτητα. Θες οπωσδήποτε κάποιον γρήγορο εκεί, αν κλειστείς πίσω από την αρχή το παιχνίδι θα κριθεί πολύ πριν το 65...Για τα puta madre εννοώ ότι δε θέλω Μπακάκη και Χουλτ...Πολύ soft παίκτες για Καραισκάκη. Θέλω την τρέλα και την άγνοια κινδύνου του Λόπες εκεί μέσα..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×