Jump to content

Αφιέρωμα στην πρωταθλήτρια ΑΕΚ 1988-89..Η αρχη της "χρυσής εποχής"..


1989 generation
 Share

Recommended Posts

13 minutes ago, CHⓇIS said:

Asto karatsekarismeno k ap ton idio. Dn milame g th xronia tou protathlimatos. G thn epomenh. Xoris na eimai sigouros ton eixe valei mono sto 4 0 apo vazelo

Την μεθεπόμενη ήταν αυτο. Ημανε μέσα δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nikos said:

Δυστυχως. Χαμένο ταλέντο από βλακείες του..

Αυτός και ο Δίντσυκος, τα μεγαλύτερα χαμένα ταλέντα που θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, 1989 generation said:

Αυτός και ο Δίντσυκος, τα μεγαλύτερα χαμένα ταλέντα που θυμάμαι.

Τον Γιάννη δεν τον θυμαμαι καλά, αλλά το έχω ακούσει από πολλους.

Link to comment
Share on other sites

Ο Νίλσεν είχε μπεί στο στόχαστρο του Γιδόπουλου είτε λόγω φερόμενης μη καλής απόδοσης είτε επειδή ο Εθνικός τον ζητούσε ως αντάλλαγμα για την παραχώρηση του Μπατίστα τον Δεκέμβριο του 1989 και ο ποδοσφαιριστής δεν το δεχόταν, λέγοντας στον Γιδόπουλο ότι φεύγει από την ΑΕΚ μόνο ως ελεύθερος.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nikos said:

Τον Γιάννη δεν τον θυμαμαι καλά, αλλά το έχω ακούσει από πολλους.

Τον πήγαινε πολύ ένας ξάδερφός μου, βάζελος. Όλη την ώρα γι αυτόν μου έλεγε, ότι τον έχασε ο Βαρδινογιάννης τον παικταρά. Εγώ τον θυμάμαι γιατί μαζί με το Μαύρο, όταν άρχισα να πρωτοκαταλαβαίνω τί είναι η ΑΕΚ, ήταν αυτός ο πλέον ταλαντούχος. Αλλά δυστυχώς και τους δύο στο γήπεδο με τη φανέλα της ΑΕΚ δεν τους είδα, μόνο από την τηλεόραση. Κι αυτός δεν έιχε μυαλό, είχε και τραυματισμούς, χάθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Soeey. G keinh th xronia xexases k to penalty pou apekrouse sto league cup? Super cup pos onomazotan ekeinh th xronia.kerdisame th vazela k phrame to monadiko? 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, CHⓇIS said:

O  xenrikos o n thn 2h xronia dn scorare k xeimona an dn kano lathos phge hraklh

ναι τον δεκεμβρη. Παντως βλεπω ειχε 10 συμμετοχες στο πρωταθλημα και 5 γκολ ως εκεινο το σημειο. Οχι κι ασχημα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bluesman said:

Ο Νίλσεν είχε μπεί στο στόχαστρο του Γιδόπουλου είτε λόγω φερόμενης μη καλής απόδοσης είτε επειδή ο Εθνικός τον ζητούσε ως αντάλλαγμα για την παραχώρηση του Μπατίστα τον Δεκέμβριο του 1989 και ο ποδοσφαιριστής δεν το δεχόταν, λέγοντας στον Γιδόπουλο ότι φεύγει από την ΑΕΚ μόνο ως ελεύθερος.

 

Σωστός. Και ο Νίλσεν είχε πει ότι τον απείλησε ότι θα του κόψει τη μπαλα αν δεν φύγει, και μάλιστα τον απείλησε και με όπλο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CHⓇIS said:

Soeey. G keinh th xronia xexases k to penalty pou apekrouse sto league cup? Super cup pos onomazotan ekeinh th xronia.kerdisame th vazela k phrame to monadiko? 

Το σούπερ καπ, έπιασε το πέναλντι του Καλατζή. Στο λιγκ καπ, που κερδίσαμε το γάβρο στον τελικό, τέρμα έπαιξε ο Κοφινάς.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, 1989 generation said:

Στο λιγκ καπ, που κερδίσαμε το γάβρο στον τελικό, τέρμα έπαιξε ο Κοφινάς.

και το λιγκ καπ (κυπελλο ΕΠΑΕ σε μας) ηταν το 1990

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τον Νιλσεν, τον Μπατιστα και το ..όπλο δεν το θυμόμουν.
Παντως δεν είχε παει άσχημα, 5 γκολακια τα πρόλαβε.

Μετα παντως δεν έκανε ιδιαίτερη καριέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έγινα ΑΕΚ απο αυτό το πρωτάθλημα ή απο άκυρη φάση του επόμενου πρωταθλήματος,πάντως αυτό που μου έρχεται στο νου είναι μια εικόνα να πανηγυρίζουν τρελά οι παίκτες μας ένα γκολ και ανάμεσα τους θυμάμαι έναν μελαμψό,λογικά Παπαϊωάννου ή Μπατίστα.Γενικά,θυμάμαι ότι στην ηλικία των πέντε ήμουν ήδη ΑΕΚ (84' γεννηθείς) αλλά δε μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς τη στιγμή καθώς δε με ανάγκασε κανένας απο το στενό περιβάλλον αφού ο πατέρας μου δεν ασχολιόταν.

Επίσης θυμάμαι το 4-0 απο το βάζελο που έβλεπα και απορούσα γιατί χάναμε,εκεί απο πείσμα και μόνο έγινα πιο ΑΕΚ.

Και τέλος το παιχνίδι που κλείδωσε η όλη φάση ήταν στο 2-1 με τη Σπαρτάκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαίρι 89 ήταν το σούπερ καπ που έπιασε το πεναλτυ του Καλατζη ο Σπύρος.

Το λιγκ καπ ήταν την επόμενη  και ήταν ολόκληρη διοργάνωση. Επαιζε ο Κοφινάς σε ολα τα ματς (και είχε παει και καλά στην διοργανωση).

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos said:

Καλοκαίρι 89 ήταν το σούπερ καπ που έπιασε το πενσλτυ του Καλατζη ο Σπύρος.

Το λιγκ καπ ήταν την επόμενη και ήταν ολόκληρη διοργάνωση. Επαιζε ο Κοφινάς σε ολα τα ματς (και είχε παει και καλά στην διοργανωση).

Το λιγκ καπ δεν ήταν την περίοδο 89-90? Και το καλοκαίρι του 89, αρχή δηλαδή εκέινης της χρονιάς πήραμε το σούπερ καπ??Ο Κοφινάς πλήρωσε εκείνο το γκολ του Χατζηαθανασίου, αν και δεν ήταν και κάτι το ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, 1989 generation said:

Το λιγκ καπ δεν ήταν την περίοδο 89-90? Και το καλοκαίρι του 89, αρχή δηλαδή εκέινης της χρονιάς πήραμε το σούπερ καπ??Ο Κοφινάς πλήρωσε εκείνο το γκολ του Χατζηαθανασίου, αν και δεν ήταν και κάτι το ιδιαίτερο.

Δίκιο έχεις, αρχίζω και ξεχναω

http://www.kitrinomavro.gr/aekpedia/2015/05/24/aek-1989-1990/

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nikos said:

Υπάρχουν ολα στο aekpedia παίδες. Και παίχτες και τα πάντα.

Πω ρε συ φωτογραφία της σεζόν 89-90. Ρόστερ με Τζίμη Πατίκα και Τέρη Μπατάλη.....Αυστραλία....

Link to comment
Share on other sites

Just now, 1989 generation said:

Πω ρε συ φωτογραφία της σεζόν 89-90. Ρόστερ με Τζίμη Πατίκα και Τέρη Μπατάλη.....Αυστραλία

http://www.kitrinomavro.gr/aekpedia/2015/05/24/jimmy-patikas/

 

http://www.kitrinomavro.gr/aekpedia/2015/05/23/δημοσθένης-τέρυ-μπατάλης/

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Τον είχα δει τον Τζίμη σε πρόσφατη φωτό φουσκωμένο και αγνώριστο. Μορφή μεγάλη, είχα και αυτόγραφο ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Τον είχα δει τον Τζίμη σε πρόσφατη φωτό φουσκωμένο και αγνώριστο. Μορφή μεγάλη, είχα και αυτόγραφο ?

Μπορεί να ήταν χασογκόλης, αλλά έβαζε πάντα τα πόδια του στη φωτιά. Και ήταν πολύ γρήγορος, ειδικά για εκείνη την εποχή. 

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ειπωθεί και γραφτεί τόσα για εκείνη την χρονιά. Έχει σημασία και πως ήταν ο οργανισμός ΑΕΚ, όταν ξεκίνησε. Εχοντας χάσει την χρονια της επιστροφής στην ΝΦ, το πρωτάθλημα από την Λάρισα και με γαυρο βαζελο εκτός διεκδίκησης, το ηθικό ήταν στο ναδίρ. Η ομάδα μετά την υπόθεση θεολογη παπαδόπουλου έμοιαζε και ήταν τελείως διαλυμένη, με τον Μανωλά να ζητάει επιτακτικά να φύγει μπας και πάρει κανένα τίτλο, αφού η καριέρα του μεγαλύτερου με διαφορά Έλληνα αμυντικού,χαραμιζοταν στην τότε ΑΕΚ. Ο Ολυμπιακός με το Κοσκωτά να παίρνει όποιον θέλει ήταν ως γνωστόν το απόλυτο φαβορί, ενώ αν υπήρχαν τότε στοιχηματικες δεν αποκλείεται να μην μας έπαιζαν ούτε σαν αουτσάιντερ

Πάντως ένα παιχνίδι που δεν ήταν για το πρωτάθλημα αλλά μου χει μείνει έντονα, ηταν αυτό με Αθλετικ Μπιλμπάο, για το ΟΥΕΦΑ, τέσσερις μέρες πριν την πρώτη αγωνιστική. 

Ή ατμόσφαιρα κόλασης, στο γήπεδο, ειδικά σε Σκεπαστη και 21, με την ΝΦ να σειεται ήδη 2 ώρες πριν το παιχνίδι κάτω από καταιγιστική βροχή, έμοιαζε σαν αντίδραση σε όλα όσα είχε περάσει η ομάδα και  ο κόσμος υπενθυμίζε με τον δικό του  τρόπο, ότι η ΑΕΚ παρέμενε μεγάλη ομάδα. 

Ή συνέχεια, εκείνη την χρονιά γνωστή, νομίζω τα γράψατε η θα τα γράψετε όλα. 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Πριν τη Μπιλμπάο είχαμε παίξει δύο φιλικά με τη Γαλατάσαραι, ισοπαλία 2-2 εδώ και νίκη 4-3 στην Πόλη. Η νίκη στην Πόλη είχε φέρει ενθουσιασμό σε πολύ κόσμο, και φάνηκε στο παιχνίδι με τους Ισπανούς. Ήταν και η επιστροφή Μπάγεβιτς, που ο κόσμος τον λάτρευε τότε.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×