Jump to content

ΑΕΚ-Πανιώνιος (13η αγ.) : 07/12, 19:30, Novasports 2


MVP-Κόουτσινγκ-Βραβείο Σοιλέδη  

21 members have voted

  1. 1. M.V.P.

    • Μπάρκας
      5
    • Χουλτ
      0
    • Μπακάκης
      0
    • Οικονόμου
      0
    • Τσιγκρίνσκι
      0
    • Γαλανόπουλος
      0
    • Κρστισίτς
      0
    • Βέρντε
      2
    • Μάνταλος
      0
    • Λιβάγια
      0
    • Ολιβέιρα
      14
    • Σαμπανάτζοβιτς
      0
    • Αλμπάνης
      0
    • Γιακουμάκης
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Κωστένογλου

    • Καλό
      6
    • Μέτριο
      4
    • Κακό
      1
    • Φυσιολογικό
      10
  3. 3. Βραβείο Άρη Σοιλέδη (χειρότερος παίκτης)

    • Μπάρκας
      0
    • Χουλτ
      1
    • Μπακάκης
      1
    • Οικονόμου
      1
    • Τσιγκρίνσκι
      0
    • Γαλανόπουλος
      1
    • Κρστισίτς
      7
    • Βέρντε
      0
    • Μάνταλος
      3
    • Λιβάγια
      5
    • Ολιβέιρα
      0
    • Σαμπανάτζοβιτς
      0
    • Αλμπάνης
      0
    • Γιακουμάκης
      2


Recommended Posts

9 minutes ago, SpiRos said:

Πωπωωω είναι να μην σου τύχει ρε φίλε...

Αστα φιλος δεν μπορω να το χωνεψω επιασα ολα τα αλλα και εχασα το σιγουρακι.

Θα μιλουσαμε για επικο σαββατο πουτσα στους βουλγαρους πουτσα στα πουστρακια τριποντο και πενταποντο..

Τι αλλο να ζητησει κανεις απο αυτη τη πουτανα τη ζωη;

  • Δικεφαλάκι 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Είχε διάθεση η ομάδα, ο αντίπαλος είναι πολλή αδύναμος δεν ηθελε και πολλή να γίνει.

Πάντως οι παθογένειες φάνηκαν όλες όπως η κακή αμυντική λειτουργία, αδυναμία να κόψουμε κάθετες και στη πλάτη της αμυνας, ανεπάρκεια του κέντρου και ότι ο Σέρβος κάνει λάθος πάσες, μετριότητα των ακραίων μπακ και αταίριαστα κεντρικά μπακ κα 

Τα θετικα ήταν 

Η εμφάνιση του σάμπα που δείχνει ότι μπορεί να βρει ρόλο και να εξελιχθεί και από όλα τα κεντρικά μας χαφ δυστυχώς ίσως ξέρει περισσότερη μπάλα. Η καθετη κίνηση στην ευκαιρία που χάθηκε έδειξε πόσο μας λυπεί κάποιο ποιοτητικο κεντρικό χαφ. Μπορεί να ξεκινήσει να περνει χρόνο έναντι κάποιους αστείους όπως Σιμάο και βλέπουμε. 

Ο Ολιβέιρα δείχνει συνέπεια στο πως λειτουργεί και δίνει μεγάλη σημασία να φτιάχνει φάσεις και γκολ με το τρέχει και να πιέζει τους αμυντικούς και το τέρμα. Ήταν MVP προφανώς λόγο χατ τρικ γιατί εγώ δίνω μεγάλη συμασια στο τρόπο που ήρθαν τα γκολ αλλά και οι μεγάλες ευκαιριες. Όπως κλέψιμο και τέλειο τελείωμα , γκολ στη μικρή περιοχή συμαντικο για επιθετικό και ότι ανατράπηκε γιατί απλά δεν μπορούσαν να το κόψουν και θυμάμαι και το καταπληκτικό σουτ στα όρια της μεγάλης περιοχής . Νομίζω ότι είναι ότι πιο πλήρες σε επιθετικό θυμάμαι στην ΑΕΚ. 

Ο Βέρντε μετά το γκολ απελευθερωθηκε και έδειξε ίσως για ποιο λόγο τον πήραμε αντί να κρατήσουμε τον πιατέλα φυσικά έχει ένα θέματακι με την τελική ενέργεια και δεν ξέρω αν θέλουμε να τον έχουμε για βασικό αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Μπορεί να βρει ρόλο και να περνει αρκετά λεπτά και με μια μεταγραφή στα εξτρεμ. 

Η εμφάνιση Μπάρκα που έδειξε πόσο σημαντικό περιουσιακό στοιχείο είναι αφού εκτός το θέμα με τη μπάλα στα πόδια έκανε άριστες και δύσκολες αποκρούσεις και σε τετ α τετ και σε σούταρε και

 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Μπαρκας αντι για ολιβειρα (κριμα ηθελα να σε ψηφισω) γιατι στην αρχη μας κρατησε μονος του. 

Φυσιολογικο (τραγικη η αλλαγη ολιβειρα που εχει καυλωσει, για να μπει το ταγαρι) 

Λιβαγια κ γιατι δεν υπηρχε στο ματς κ γιατι κυνηγούσε την κοκκινη. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Επιμένω γι αυτή την ΑΕΚ πως θέλει δύο τρείς πινελιές & έναν προπονητή να ηγηθεί για να γίνει μια καλή ομάδα ακόμα και μέσα στη σεζόν που διανύουμε. Ελπιζω ο καρερα να ειναι τετοιος.

Για μεταγραφες, δεν ελπιζω.

Ο Ολιβειρα το θετικο που έχει είναι πως δείχνει επαγγελματίας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

θέλω να σταθώ σε 4 παίκτες.

στον Μπάρκα του οποίου έχω υπάρξει μεγάλος υπερασπιστής. Θεωρω ότι τον παίρνει αδίκως η μπάλα της γκρίνιας, είναι καλος κηπερ. Αυτό το θέμα με τις πάσες με τα πόδια δεν μπορεί να το λύσει, αλλά μην τα θελουμε κι ολα.

στον Ολιβέιρα που είναι ένας πολύ καλος φορ, με το δικό του συγκεκριμένο στυλ έστω. Μας υπενθυμίζει τι σημαινει η οικονομική άνεση να παίρνεις παίκτες του μυριου. Και να μην αποδειχθεί του μυριου, των 700κ ξέρω ´γω θα αποδειχθεί στην χειρότερη, όπως φαίνεται.

στον Βερντε. Δεν αμφιβάλλει κανεις ότι ξέρει από μπάλα. Ωστόσο δεν με πειράζει τόσο ότι κάνει ως τώρα πολλες ημιτελείς προσπάθειες, οσο 2 πραγματα: ότι φαίνεται ψυχικα αδύναμος γενικα και ότι δεν είναι κλασικός γουινγκερ που θα πλαγιοκοπησει κλπ.

τελος στον Κρστιτσιτς. Ρε τι πραγμα είναι αυτό;.. Δεν ξέρω αν έχει ξανα κανένα πρόβλημα υγείας ο άνθρωπος, παντως δεν την παλεύει, δεν στρώνει αυτό το πραγμα που βλέπουμε τοσον καιρό.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, nikos said:

θέλω να σταθώ σε 4 παίκτες.

στον Μπάρκα του οποίου έχω υπάρξει μεγάλος υπερασπιστής. Θεωρω ότι τον παίρνει αδίκως η μπάλα της γκρίνιας, είναι καλος κηπερ. Αυτό το θέμα με τις πάσες με τα πόδια δεν μπορεί να το λύσει, αλλά μην τα θελουμε κι ολα.

στον Ολιβέιρα που είναι ένας πολύ καλος φορ, με το δικό του συγκεκριμένο στυλ έστω. Μας υπενθυμίζει τι σημαινει η οικονομική άνεση να παίρνεις παίκτες του μυριου. Και να μην αποδειχθεί του μυριου, των 700κ ξέρω ´γω θα αποδειχθεί στην χειρότερη, όπως φαίνεται.

στον Βερντε. Δεν αμφιβάλλει κανεις ότι ξέρει από μπάλα. Ωστόσο δεν με πειράζει τόσο ότι κάνει ως τώρα πολλες ημιτελείς προσπάθειες, οσο 2 πραγματα: ότι φαίνεται ψυχικα αδύναμος γενικα και ότι δεν είναι κλασικός γουινγκερ που θα πλαγιοκοπησει κλπ.

τελος στον Κρστιτσιτς. Ρε τι πραγμα είναι αυτό;.. Δεν ξέρω αν έχει ξανα κανένα πρόβλημα υγείας ο άνθρωπος, παντως δεν την παλεύει, δεν στρώνει αυτό το πραγμα που βλέπουμε τοσον καιρό.

Και ο βερντε κ ο Ολιβέιρα έχουν πράγματα να δώσουν. Και από την επόμενη χρόνια αν φτιαχτεί ένα σωστό ρόστερ, με ρόλους , σχέδιο και σοβαρό προπονητή είναι πολύ πιθανό να δώσουν πολλά παραπάνω. Για τον Κριστισιτς τα λέω πολύ καιρό. Είναι ότι χειρότερο έχω δει σε χάφ εδώ κ χρόνια. Είναι ένα φάντασμα στην μεσαία γραμμή. Κρίμα 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Vagos21 said:

Και ο βερντε κ ο Ολιβέιρα έχουν πράγματα να δώσουν. Και από την επόμενη χρόνια αν φτιαχτεί ένα σωστό ρόστερ, με ρόλους , σχέδιο και σοβαρό προπονητή είναι πολύ πιθανό να δώσουν πολλά παραπάνω. Για τον Κριστισιτς τα λέω πολύ καιρό. Είναι ότι χειρότερο έχω δει σε χάφ εδώ κ χρόνια. Είναι ένα φάντασμα στην μεσαία γραμμή. Κρίμα 

Ο κρι κρι ειναι στα ορια του επιτηδες. Και τυγχανει μιας περιεργης ασυλιας λογω του οτι ηταν καλος με τον αστερα στο cl. 

Και αλλοι παιχτες μπορουν να δωσουν παραπανω, η ΑΕΚ ειναι ο ορισμος του underachieve απο περυσι τον Νοεμβρη εως φετος. 

 

Link to comment
Share on other sites

Με βρίσκει σύμφωνο σε γενικές γραμμές ο Τάσος Τσατάλης.

 

• Διαβάζω κι ακούω μετά το χθεσινό ματς στο ΟΑΚΑ, σχόλια πως οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ χθες έδειξαν πως ήταν αδιάφοροι στα αμέσως προηγούμενα ματς και πως τώρα που τους έβλεπε ο νέος προπονητής, έπαιξαν κανονικά.

• Δε νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο. Και δεν ισχύει, γιατί πανω κάτω οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ σε ατομικό και σε επίπεδο συνόλου, την ίδια εικόνα είχαν με τα προηγούμενα ματς.

• Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν κάκιστη. Η σταθερότητα του Μπάρκα και η αποτελεσματικότητα του Ολιβέιρα, έφεραν στο 2-0 ένα ματς που δεν ήταν για 2-0.

• Ο Μπάρκας στην αρχή του δεύτερου 45λεπτου, με την μεγάλη επέμβαση στο πλασέ του Παπανικολάου, δεν άφησε να δούμε αν θα είχαμε ψυχολογική κατάρρευση από τις γνωστές, μετά το 2-1 και ο Ολιβέιρα κέρδισε το πέναλτι κι έκανε το 3-0.

• Με τον Πανιώνιο να έχει μπει πάλι πιο δυνατά μετά την ανάπαυλα.

• Να έχεις κερδίσει 5-0 και ο ενας από τους δύο κορυφαίους σου να είναι ο τερματοφύλακας, κάτι λέει.

• Μετά το 3-0, ναι, η σιγουριά πλέον πως αυτό το ματς θα το κέρδιζαν, άλλαξε την ψυχολογία και είδαμε κάποια καλύτερα πράγματα.

• Ο Καρέρα έχει απίστευτα δύσκολο έργο. Η ΑΕΚ αυτή την στιγμή δεν είναι ομάδα. Δεν έχει κανένα στοιχείο που να χαρακτηρίζει μια ομάδα.

• Όπως εύστοχα μου είπε το βράδυ του Σαββάτου, κάποιος που την παρακολουθεί την ΑΕΚ πολύ στενά, αν είχες την ευκαιρία να βλέπεις το ματς από μια κάμερα από πάνω από το ΟΑΚΑ, θα ήταν αδύνατο να καταλάβεις την διάταξη της Ένωσης. Τι έπαιζε και χθες βράδυ.

• Και κανονικά που την έβλεπες βέβαια αδυνατούσες να βρεις ένα έστω στοιχείο που να σε κάνει να λες «αυτό παίζει η ΑΕΚ σήμερα».

 

• Αποστάσεις ανάμεσα στις γραμμές; Χαώδεις.

• Πρέσινγκ; Η μόνη ομάδα ίσως στην Super League που αδυνατεί να το κάνει υποτυπωδώς οργανωμένα.

• Πολύ χαρακτηριστική επίσης η αδυναμία των παικτών της ΑΕΚ να βγάλουν μια σωστή συνδυαστική επίθεση, όταν βγαίνουν με υπεραριθμία στην κόντρα.

• Τίποτε δεν λειτουργεί, που να έχει σχέση με το αποτέλεσμα δουλειάς σωστής σε μια ομάδα.

• Η ΑΕΚ μπήκε στην μετά – Καρντόσο περίοδο με πρόσκαιρο ενθουσιασμό, πάτησε και σε όσα στοιχεία είχαν δουλευτεί λίγο περισσότερο με τον Πορτογάλο κι έφτασε μέχρι και το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

• Μετά καλύτερα να μη σχολιάσουμε. Δυστυχώς.

• Σίγουρα είναι αρκετά έμπειρος ο Καρέρα για να καταλάβει βλέποντας προχθές την ομάδα, τι ακριβώς έχει να αντιμετωπίσει. Να δούμε αν έχει την ικανότητα. Θαύματα βέβαια δεν γίνονται.

• Ο Ιταλός έχει να φτιάξει ομάδα από το «μηδέν». Δεν παραλαμβάνει τίποτε σε επίπεδο συνόλου.

• Αυτό το πράγμα θέλει πολύ καιρό να συμμαζευτεί. Και στα πρώτα δύο παιχνίδια του, στην άμυνα δεν θα έχει και τον Βράνιες.

• Το μόνο παρήγορο, πως από το σημείο που απελευθερώθηκαν ψυχολογικά οι παίκτες, φάνηκε πάλι πως υπάρχουν δυνατότητες, που με έναν κανονικό προπονητή μπορούν να γίνουν βάση για βελτίωση. Και φυσικά με κινήσεις που θα καλύψουν τις πιο χτυπητές ανάγκες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ήταν η πρώτη φορά στα χρόνια της Α' Εθνικής/Super League, που σε μια ομάδα αγωνίζεται γιoς πρώην ξένου ποδοσφαιριστή της! Ο 20χρονος Ανέλ είναι γιoς του Ρέφικ Σαμπανάτζοβιτς, που αγωνίστηκε στην ΑΕΚ από το 1991 ως το 1996 και κατέκτησε τρία πρωταθλήματα και ένα Κύπελλο. Μάλιστα πήρε άλλα δύο αμέσως μετά με τον Ολυμπιακό.

Ποτέ λοιπόν στην ιστορία δεν είχαν φορέσει τη φανέλα της ίδιας ομάδας στο πρωτάθλημα πατέρας και γιoς, που δεν ήταν Έλληνες. Υπήρξαν αρκετές περιπτώσεις που πατέρας και γιoς έχουν παίξει στην Ελλάδα, αλλά σε διαφορετικές ομάδες.

Μία φορά λίγο έλειψε να… προλάβουν τους Σαμπανάτζοβιτς, οι Βελίτσκοφ. Ο Βούλγαρος Μπόιτσο Βελίτσκοφ έπαιξε στον Πανσερραϊκό από το 1987 ως το 1990 σε 39 αγώνες στην Α' Εθνική. Τον Ιανουάριο του 2009 ο Πανσερραϊκός απέκτησε τον 20χρονο γιο του Κρίστιαν Βελίτσκοφ, που έμεινε ως το καλοκαίρι, χωρίς όμως να πάρει συμμετοχή.

Περιπτώσεις πατέρα και γιου να έχουν παίξει στη μεγάλη κατηγορία, αλλά όχι στην ίδια ομάδα, είναι ακόμα:

- Ο Άνχελ Ιορντανέσκου (ΟΦΗ 1982-84) και Έντουαρντ Ιορντανέσκου (Πανιώνιος 1998-99).

- Ο Μόγιας Ράντονιτς (ΑΕΚ 1981-1983) και ο Μάρκο Ράντονιτς (Καβάλα 1998-99).

- Ο Νίκολα Νίκιτς (Αιγάλεω, Άρης και ΠΑΟΚ 1984-1988) και Μπράνισλαβ Νίκιτς (Κέρκυρα 2016-17).

Μάλιστα οι Νίκιτς έχουν παίξει και οι δύο στον Άρη, αλλά ο Μπράνισλαβ όταν η ομάδα ήταν σε μικρότερη κατηγορία.

Υπάρχουν και οι περιπτώσεις των Μιλόγεβιτς και των Λίμα, αλλά οι γιοί Νεμάνια και Κώστας παίζουν ως Έλληνες. Ακόμα τη φανέλα του Πανιώνιου φόρεσαν ο Φώτης και ο Θωμάς Στρακόσα, ο μικρός όμως έφτασε μέχρι την Κ19 και δεν έπαιξε ποτέ Α’ Εθνική.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×