Jump to content

Recommended Posts

Φοβερός ο Bukowski.

Ο άνθρωπος έχει τεχνογνωσία και ως πρώτος προπονητής έκανε εξαίρεση δουλειά σε μία ομάδα και καλή διαχείριση στην άλλη λόγω προσωρινής απουσίας του Κόντε. Το ότι τον υμνούν οι οπαδοί τα λέει όλα.

Θαύματα δεν μπορεί να κάνει, φρονώ ότι π.χ. ο Σιμάο δεν μπορεί να παίξει καλύτερα ως οκτάρι, μπορεί όμως να επαναφέρει πρώτα την κανονικότητα, υψηλή ένταση, μαχητικότητα που χαρακτήριζαν και την περίοδο Χιμένεθ.

Το καλό είναι πως δεν μπορεί να "φαγωθεί" εύκολα γιατί ο Ίβιτς έχει την επιστασία και μάλιστα ουσιαστικά στήριξε τον Κωστένογλου μέχρι τέλους αποθεώνοντας στο τέλος και είχαν μπει και στο κάδρο οι παίκτες για την κακή απόδοση των τελευταίων αγώνων.

Θα στηριχθεί ακόμα και αν χρειαστεί π.χ. μελλοντικά να αδρανοποιηθεί ένας ποδοσφαιριστής. Άλλωστε και ρεαλιστικά αποζημίωση στην αποζημίωση μεσούσης της περιόδου δεν αποτελεί επιλογή. Είναι ειρωνικό αλλά οι δύο αποζημιώσεις και ο μισθός των ιταλών δεν επιτρέπουν κάτι άλλο μέχρι το τέλος της περιόδου όπου πάλι προβλέπεται αποζημίωση.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο γυμναστής δεν είναι τυχαίος. Προετοίμαζε Ολυμπιονίκες σε όλη του τη ζωή (κυρίως αυτό). Οποιος έχει ελάχιστη σχέση με τον αθλητισμό μπορεί να καταλάβει και τη διαφορά. Γενικά οι τύποι αυτοί δεν παίζουν αλλά είναι δύσκολο να διαχειριστούν πολλούς χαρακτήρες όταν έχουν μάθει να επικεντρώνονται στον έναν, ή σε μια ολιγομελή ομάδα. Αυτό που είπε ο Μπούκο για τη Σπαρτακ δεν το έχω διαβάσει αλλά το πιστεύω 

Link to comment
Share on other sites

Ο Καρέρα έχει πει σε συνέντευξη του πως ο λόγος που έπαιζε ποδόσφαιρο μέχρι τα 44 του ήταν ο συγκεκριμένος γυμναστής ο οποίος του χάρισε άλλα 7 χρόνια ποδοσφαιρικά. Έκτοτε τον έχει μαζί του. Στην Σπαρτάκ όντως υπήρχαν αντιδράσεις πολλές ήδη από το δεύτερο μισό της δεύτερης σεζόν για τις μεθόδους εκγύμνασης που εφάρμοζε οι οποίες γίνονταν όλο και πιο σκληρές (έκανε μεν κύκλους αλλά όλο και δυνάμωνε ένταση με στόχο κάθε φορά την επόμενη καλοκαιρινή προετοιμασία). Ε κάπου εκεί στην τρίτη σεζόν δεν την πάλεψαν οι Μοσχοβίτες. Ο Καρέρα πάντως τότε στήριξε τον συνεργάτη του και έστειλε εκτός ομάδας τους δύο αρχηγούς και άρχισαν τα περίεργα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για αρχή από όσο τον ψάχνω εδώ και μέρες (τον θυμόμουν από Juve) μου δείχνει πως δεν είναι απατεώνας. Το αντίθετο μάλιστα, ασχέτως αν πετύχει η πορεία του στο ποδόσφαιρο ως παίχτης και προπονητής δείχνει πως διαθέτει loyalty (ο Manolo πχ ήταν λίγο τυχοδιώκτης) και το ότι έχει λατρευτεί από όπου έχει περάσει ως παίχτης και προπονητής επίσης κάτι λέει. Γιατί πέρασε από αρκετές ομάδες όμως το παρατσούκλι που τον συνόδευε από κάποια στιγμή και μετά ήταν "La Bandera" (Η σημαία).

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον ο νεος κοουτς έχει προσωπικότητα.

Ο Εκγύμναση - διαχείριση στην Ελλάδα είναι το Α & το Ω. 

Αν στρώσει η ομάδα στην ένταση - εκρηξη - αντοχή, θα δούμε σύντομα άλλη ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Bukowski said:

Ο Καρέρα έχει πει σε συνέντευξη του πως ο λόγος που έπαιζε ποδόσφαιρο μέχρι τα 44 του ήταν ο συγκεκριμένος γυμναστής ο οποίος του χάρισε άλλα 7 χρόνια ποδοσφαιρικά. Έκτοτε τον έχει μαζί του. Στην Σπαρτάκ όντως υπήρχαν αντιδράσεις πολλές ήδη από το δεύτερο μισό της δεύτερης σεζόν για τις μεθόδους εκγύμνασης που εφάρμοζε οι οποίες γίνονταν όλο και πιο σκληρές (έκανε μεν κύκλους αλλά όλο και δυνάμωνε ένταση με στόχο κάθε φορά την επόμενη καλοκαιρινή προετοιμασία). Ε κάπου εκεί στην τρίτη σεζόν δεν την πάλεψαν οι Μοσχοβίτες. Ο Καρέρα πάντως τότε στήριξε τον συνεργάτη του και έστειλε εκτός ομάδας τους δύο αρχηγούς και άρχισαν τα περίεργα.

κάποιοι θα στραβώσουν

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα στα σοβαρά, η υπογραφή που έχω πάνω από το νέο μου avatar είναι το slogan της Juve και σημαίνει "Η νίκη δεν είναι σημαντική, είναι το μόνο που μετράει". Μάλιστα το χουν τυπωμένο και στις φανέλες τους 

8980a67be5c6a0759328933f19ff30fc.jpg

Η εμμονή που έχουν οι Ζέβρες και η οποία διακατέχει όλους όσους βρίσκονται στο κλαμπ, από τον Ανιέλι μέχρι τους φροντιστές έστω και αν πολλές φορές τους έχει κάνει να την διεκδικήσουν με αθέμιτους τρόπους, είναι κάτι που το χρειάζεται η ΑΕΚ. Μια ΑΕΚ που επί Ντέμη μάθαμε πως "και ο Ηρακλής έχει δικαίωμα να μας κερδίσει" και επί Μελισσανίδη μετά τον τρίτο χαμένο τελικό από τον ΠΑΟΚ πως "ε δεν είμαστε και η Μπαρτσελόνα".

Μερικές φορές κάποια πράγματα είναι και θέματα αύρας που σου βγάζει ο άλλος. Είχε Βαλβέρδε ο Ολυμπιακός είχε και Μίτσελ. Απείρως καλύτερος προπονητής ο πρώτος αλλά έγραψε και κάτι ραψωδίες στην Ευρώπη (αποκλεισμός από Ανόρθωση πχ) που τις συνέχισε και στην Μπαρτσελόνα (Ρόμα πρόπερσι, Λίβερπουλ πέρσι). Ο Μαδριλένος και άρα winner Μίτσελ από την άλλη της αστείας προπονητικής καριέρας τους οδήγησε σε μεγάλες νίκες στο CL, τους έστειλε και στους 16 όπου κέρδισαν την MU στο πρώτο παιχνίδι μέχρι που τους γάμησε στην ρεβάνς ο RVP. Και μιλάμε για Ολυμπιακό στην Ευρώπη έτσι; Τότε άρχισε να αλλάζει level στην Ευρώπη και να σοβαρεύεται. Επί Μίτσελ.

Ας ελπίσουμε λοιπόν ο Καρρέρα να καταφέρει να μεταφέρει και σε εμάς λίγη από την δίψα για νίκη με την οποία ο ίδιος δεδομένα έχει μπολιαστεί (3 τίτλους έχει ήδη ως προπονητής, 1 σε Ιταλία και 2 σε Ρωσία). Αυτό μαζί με την μαχητικότητα που λέει πως θέλει να φέρει, ίσως και να αρκεί για δεδομένα Ελλάδας και με το παραπάνω.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

ο βοηθός , αν είναι αυτός , φαίνεται ότι έχει κάνει πέρασμα και απο την Ελλάδα για μια 2ετία . 

https://www.transfermarkt.com/gianluca-colonnello/profil/trainer/30469

ο γυμναστης φαίνεται ότι έχει σταθερή εργασία με μικρα διαστήματα ανεργείς τη τελευταία 15ετία 

https://www.transfermarkt.com/giorgio-durbano/profil/trainer/13953

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

Σε έψησε ο κόουτς ε ?

Εξ αρχής λόγω παρελθόντος στην Juve. Απλά δεν είχα ασχοληθεί με το τί έκανε στην Μόσχα. Ψάχνοντας μου άρεσαν αυτά που είδα. ΟΚ υπήρξαν και στραβές φυσικά, αλλά πρώτη του δουλειά ως πρώτος κόουτς σε ζόρικη χώρα (Ρωσία) πήγε κάτι παραπάνω από καλά που δείχνει και προσαρμοστικότητα εκτός των άλλων (σημαντικό γιατί εδώ πάσχουν συχνά οι Ιταλοί προπονητές). Το ότι οι δύσκολοι Μοσχοβίτες τον αγάπησαν τόσο, τον τραγούδησαν, τον έκαναν κορέο και από χτες μας ζαλίζουν τα παπάρια με το απαράδεκτο αλφάβητο τους στα σχετικά ποστς της ΠΑΕ επίσης κάτι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Στα Σπάτα βρέθηκε (και) σήμερα ο Ίλια Ίβιτς και παρουσίασε τον Μάσιμο Καρέρα στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ. Η παρουσίαση έγινε στα αποδυτήρια παρουσία όλου του ποδοσφαιρικού τμήματος.

Ο τεχνικός διευθυντής της Ένωσης πήρε τον λόγο και τόνισε: «Καλωσορίζω στην ομάδα μας τον νέο μας προπονητή, Μάσιμο Καρέρα. Έχει αγωνιστεί ως ποδοσφαιριστής και έχει εργαστεί ως προπονητής σε υψηλό επίπεδο έχοντας περάσει από μεγάλα κλαμπ. Υπήρξε ο πιο στενός συνεργάτης του Αντόνιο Κόντε και όταν συνέχισε ως πρώτος προπονητής κατάφερε να πάρει το πρωτάθλημα στη Ρωσία με τη Σπαρτάκ Μόσχας. Από εσάς περιμένω την καλύτερη συνεργασία μαζί του. Μάσιμο, καλώς όρισες στη δική μας οικογένεια, σου εύχομαι κάθε επιτυχία».

Ενώ ο Ίβιτς παρουσίαζε το βιογραφικό του ο Καρέρα παρενέβη και τόνισε: «Ιλια σε ευχαριστώ, δεν χρειάζεται να πεις περισσότερα για εμένα. Το ζητούμενο είναι μόνο η ομάδα και η δική μου άποψη πάντα είναι ότι η ομάδα που προπονώ είναι η πιο δυνατή ομάδα που υπάρχει. Βεβαίως ο καθρέφτης για όλους μας είναι το γήπεδο. Χωρίς καλή προπόνηση μέσα στην εβδομάδα, δεν υπάρχει καλό ματς το σαββατοκύριακο. Αυτό που θέλω είναι να βλέπω παίκτες – μαχητές. Αν είναι να χάσουμε ένα ματς, να το χάσουμε επειδή η αντίπαλη ομάδα ήταν καλύτερη, όχι γιατί εμείς δεν κάναμε αυτό που έπρεπε. Θέλω να είμαστε μια οικογένεια και συγκεντρωμένοι στο στόχο μας 200%. Αυτά από εμένα, δεν μου αρέσουν τα πολλά λόγια, σε πέντε λεπτά όλοι έξω για προπόνηση».

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bukowski said:

Τώρα στα σοβαρά, η υπογραφή που έχω πάνω από το νέο μου avatar είναι το slogan της Juve και σημαίνει "Η νίκη δεν είναι σημαντική, είναι το μόνο που μετράει". Μάλιστα το χουν τυπωμένο και στις φανέλες τους 

8980a67be5c6a0759328933f19ff30fc.jpg

Η εμμονή που έχουν οι Ζέβρες και η οποία διακατέχει όλους όσους βρίσκονται στο κλαμπ, από τον Ανιέλι μέχρι τους φροντιστές έστω και αν πολλές φορές τους έχει κάνει να την διεκδικήσουν με αθέμιτους τρόπους, είναι κάτι που το χρειάζεται η ΑΕΚ. Μια ΑΕΚ που επί Ντέμη μάθαμε πως "και ο Ηρακλής έχει δικαίωμα να μας κερδίσει" και επί Μελισσανίδη μετά τον τρίτο χαμένο τελικό από τον ΠΑΟΚ πως "ε δεν είμαστε και η Μπαρτσελόνα".

Μερικές φορές κάποια πράγματα είναι και θέματα αύρας που σου βγάζει ο άλλος. Είχε Βαλβέρδε ο Ολυμπιακός είχε και Μίτσελ. Απείρως καλύτερος προπονητής ο πρώτος αλλά έγραψε και κάτι ραψωδίες στην Ευρώπη (αποκλεισμός από Ανόρθωση πχ) που τις συνέχισε και στην Μπαρτσελόνα (Ρόμα πρόπερσι, Λίβερπουλ πέρσι). Ο Μαδριλένος και άρα winner Μίτσελ από την άλλη της αστείας προπονητικής καριέρας τους οδήγησε σε μεγάλες νίκες στο CL, τους έστειλε και στους 16 όπου κέρδισαν την MU στο πρώτο παιχνίδι μέχρι που τους γάμησε στην ρεβάνς ο RVP. Και μιλάμε για Ολυμπιακό στην Ευρώπη έτσι; Τότε άρχισε να αλλάζει level στην Ευρώπη και να σοβαρεύεται. Επί Μίτσελ.

Ας ελπίσουμε λοιπόν ο Καρρέρα να καταφέρει να μεταφέρει και σε εμάς λίγη από την δίψα για νίκη με την οποία ο ίδιος δεδομένα έχει μπολιαστεί (3 τίτλους έχει ήδη ως προπονητής, 1 σε Ιταλία και 2 σε Ρωσία). Αυτό μαζί με την μαχητικότητα που λέει πως θέλει να φέρει, ίσως και να αρκεί για δεδομένα Ελλάδας και με το παραπάνω.

Ποδοσφαιρο ειναι και θα χασεις και θα κερδισεις αλλα εμεις το εχουμε παει σε αλλο επιπεδο, μονο που δεν ποινικοποιησαμε την νικη.Και φυσικα οταν μας στραβωνει μια χρονια αντι να κυνηγησουμε οτι μπορουμε, ακομα και σερι νικες χωρις αντικρυσμα, του δινουμε και καταλαβαινει με χαβαλε ηττες απο Λαρισες και ΟΦΗδες και δεν συμμαζευεται.Και φυσικα σαν εστετ που ειμαστε και χομπιστες θελουμε καλο ποδοσφαιρο πανω απ' ολα το οποιο στο κεφαλι μας νομιζουμε δεν συνδυάζεται απαραιτητα με νικες.Οτι ναναι δηλαδη.

Νικες και μονο νικες φερε Ιταλιανε, και γενικα απο δω και περα οποιος και να ερθει, η ΑΕΚ το μεριδιο της στις ηττες και στις ισοπαλιες το εχει ξεπληρωσει και με το παραπανω.

Αιντε

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×