Jump to content

Recommended Posts

2 hours ago, Ban Viveur said:

Ο συνδυασμός  τσιτάτων και εύκολων ατακών  αποτελεί το πρώτο αλλά και το στερνό καταφύγιο των φαφλατάδων. Το έχω δέσει από 1000 μεριές ότι θα ακόσουμε άπειρες μαλακίες. Σε μια συνέντευξη τύπου το 99,99% θα πει μπούρδες, οι περισσότεροι δεν αλλάζουν ούτε κόμμα από τα λεγόμενα τους στις προηγούμενες δουλειές τους. Αναμένω τη Σ/Τ  μετά από κουκούνα, τον διερμηνέα σοόυμαν και χαλί το felicita
.

Το κραταμε. 

Link to comment
Share on other sites

Μίστερ όμορφε με τα ψαγμένα σου ρούχα. Σε θυμάμαι να παίζεις όταν ήμουν πιτσιρικάς. Άσε τα πολλά τα λόγια τα ωραία και κόψε κανέναν κώλο για αρχή. Πάρε την νίκη με μισό μηδέν στην Ξάνθη και φέρε κανέναν Ιταλό αμυντικό να ηρεμήσουμε λίγο χρονιάρες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιταλός προπονητής είπε λίγα και απλά λόγια και ορθώς ενήργησε.

Η μόνη λέξη-κλειδί που δεν αναφέρθηκε αλλά περικλείει ουσία και όχι απλώς τα τετριμμένα, αφορά το "χαμαιλέοντας". Που σημαίνει προσαρμογή όπως με Χιμένεθ ή Πογιέτ σε έναν αγώνα ή την εξέλιξη του.

Κοινώς, άλλοτε αμυντικογενώς, άλλοτε επιθετικογενώς, άλλοτε με 3-5-2 ή 4-2-3-1 στον ίδιο αγώνα(!) και πάει λέγοντας. Είναι το μόνο που πέρασε στα ψιλά αλλά δίνει στίγμα πραγματικότητας. Δεν αποτελεί ένα στερεότυπο, μια κλισεδιά.

Από εκεί και πέρα σε τέτοιες περιπτώσεις ισχύει ότι:

Tα πολλά λόγια είναι φτώχεια, τα λίγα ζάχαρη και τα καθόλου μέλι.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bluesman said:

Ο ιταλός προπονητής είπε λίγα και απλά λόγια και ορθώς ενήργησε.

Η μόνη λέξη-κλειδί που δεν αναφέρθηκε αλλά περικλείει ουσία και όχι απλώς τα τετριμμένα, αφορά το "χαμαιλέοντας". Που σημαίνει προσαρμογή όπως με Χιμένεθ ή Πογιέτ σε έναν αγώνα ή την εξέλιξη του.

Κοινώς, άλλοτε αμυντικογενώς, άλλοτε επιθετικογενώς, άλλοτε με 3-5-2 ή 4-2-3-1 στον ίδιο αγώνα(!) και πάει λέγοντας. Είναι το μόνο που πέρασε στα ψιλά αλλά δίνει στίγμα πραγματικότητας. Δεν αποτελεί ένα στερεότυπο, μια κλισεδιά.

Από εκεί και πέρα σε τέτοιες περιπτώσεις ισχύει ότι:

Tα πολλά λόγια είναι φτώχεια, τα λίγα ζάχαρη και τα καθόλου μέλι.

 

Βασικά είπε και 5-6 φορές την λέξη "νίκη". Καθόλου τυχαίο όταν έχει θητεύσει τόσα χρόνια στη Vecchia Signora σε κάθε πόστο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει την αξία του.

 

 

Και βεβαίως, στην Σπαρτάκ Μόσχας με την οποία κατέκτησε το πρωτάθλημα τη σεζόν 2016/17. Εκείνη την εποχή θυμήθηκε ο τότε μεταφραστής του νυν τεχνικού της ΑΕΚ Αρτέμ Φετίσοφ, οποίος μιλώντας σε εκπομπή στο Youtube αποκάλυψε τι συνέβη στην πρώτη… γνωριμία με τους παίκτες. Ο Φετίσοφ, περιγράφει ότι ο Μάσιμο Καρέρα τον έπιασε από το λαιμό επειδή ήθελε να δείξει στους παίκτες του πώς έπρεπε να παίζουν με αυτόν τον τρόπο. Ο μεταφραστής αναφέρει για το περιστατικό: "Ηθελε να τους δείξει ότι έτσι πρέπει να κρατάνε τον αντίπαλο έως το τελευταίο λεπτό".Όσον αφορά στο μυστικό της επιτυχίας με την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ο πρώην μεταφραστής του Καρέρα σημειώνει έπαιξαν το ρόλο τους ο ενθουσιασμός, το κίνητρο και κάποιες λεπτομέρειες που πρόσθεσε ο κιτρινόμαυρος προπονητής. Σημαντικό κομμάτι, βέβαια, για να φτάσει το κλαμπ στην κορυφή ήταν και η φυσική κατάσταση. Ο Φετίσοφ αναφέρει πως οι οπαδοί κατηγορούσαν τους ποδοσφαιριστές πως έτρεχαν έως το 60'. Έπειτα από την πρόσληψη του Καρέρα, η ομάδα έφτασε στο σημείο να τρέχει μέχρι το τέλος και να νικάει αγώνες στο 90ο λεπτό.

 

http://www.aek365.org/a-692915/mia-apisteuth-istoria-apo-ton-prwhn-metafrasth-tou-karera.htm

 

Πογετ και Χιμενεθ θυμίζουν αυτά.

«Μερικές φορές, και μην το παρεξηγήσετε αυτό που λέω, παραείμαστε καλά παιδιά στο γήπεδο… Το ποδόσφαιρο δεν είναι μόνο πάσες, τρέξιμο, τακτική. Με τον Ηρακλή και με τον Ατρόμητο οι αντίπαλοι έσπρωχναν, έπαιζαν πολύ δυνατά, κοιτούσαν να κερδίσουν φάουλ με κάθε τρόπο και εμείς κοιτάζαμε. Οταν μας σπρώχνουν, θα σπρώχνουμε κι εμείς.

»Οσο δυνατά μάς παίζουν αυτοί, άλλο τόσο πρέπει να παίζουμε κι εμείς. Αν θέλουν να παίξουν ξύλο, πρέπει να είμαστε έτοιμοι να παίξουμε κι εμείς. Είμαστε πολύ μαλακοί και άχρωμοι στο γήπεδο», ήταν μερικά από αυτά που είπε χθες ο Πογέτ στους παίκτες του.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Ban Viveur said:

Αν αληθεύει πρόκειται για μέγιστο κλόουν. θα έχει ενδιαφέρον να πιάσει το απο το λαιμό τον Λιβαγια για παραδειγματισμο. Και για το feedback του ψυχακια και για την αντίδραση των θυμάτων μας στον αγωνα 

tumblr_mqm4w66ICG1s8hxm5o1_500.gif

beckham_2557129a.jpg

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την αποψη μου.οταν ακουω κοουτσ να λεει θα αλλαζουμε και θα παιζουμε διαφορετικα αναλογα και τον αντιπαλο εγω γουσταρω... τυποι σαν τον καρντοσο τον κετσπαγια τον μαρινο που παιζαν ενα πραγμα οτι ομαδα και να χουν και οτι αντιπαλο να χουν εγω τους φοβαμαι...

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2019 at 1:09 PM, Bluesman said:

οι οπαδοί κατηγορούσαν τους ποδοσφαιριστές πως έτρεχαν έως το 60'. Έπειτα από την πρόσληψη του Καρέρα, η ομάδα έφτασε στο σημείο να τρέχει μέχρι το τέλος και να νικάει αγώνες στο 90ο λεπτό.

Το προβλημα ειναι οτι οι δικοι μας δεν τρεχουν ουτε μεχρι το 60' . Αρχιζουν να ζοριζονται μολις φανε το μπαλακι 

Link to comment
Share on other sites

Μετά την νίκη των «κιτρινόμαυρων» στο ντεμπούτο του Καρέρα στον πάγκο και παρά το ευχάριστο αποτέλεσμα ο Ιταλός τεχνικός έδωσε σαφή εντολή προς τους ποδοσφαιριστές του για προπόνηση την Κυριακή. Πιο συγκεκριμένα να βρίσκονται έξω στο γήπεδο στα Σπάτα στις 12:00 ακριβώς. Παρά την νίκη, παρά την δεδομένη κούραση από το παιχνίδι, δεν υπήρξε ούτε ρεπό – ούτε ξεκούραση για τους παίκτες. Αλλωστε έχει την Τετάρτη ματς με τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ.

Στην προπόνηση της Κυριακής λοιπόν, ορισμένοι παίκτες καθυστέρησαν λίγα λεπτά να βγουν, την στιγμή που τους περίμεναν έξω οι υπόλοιποι. Κάτι που ο προπονητής της ΑΕΚ δεν το άφησε ασχολίαστο. «Τελευταία φορά που αργείτε, έστω και λίγο, για καλό δικό σας… Άλλη φορά όποιος αργήσει να βγει για προπόνηση θα μένει εκτός. Να σέβεστε την ομάδα και τους εαυτούς σας»

 

https://www.enwsi.gr/epikairotita/toys-evale-cheri-o-karera-teleytaia-sas-fora-ayto/

Link to comment
Share on other sites

Η ομιλία του στα αποδυτήρια οδήγησε τους παίκτες του να μπουν στον αγωνιστικό χώρο με το «μαχαίρι στα δόντια». Ο Καρέρα, παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες ήταν διαρκώς όρθιος και έδινε εντολές στους ποδοσφαιριστές του.

Μάλιστα στα αποδυτήρια πριν το ματς… ντόπαρε τους παίκτες του με δυνατές ατάκες και χαρακτηριστικές χειρονομίες: «Βγείτε έξω να τους κερδίσουμε! Βγείτε έξω να πάρουμε το παιχνίδι! Θέλω δύναμη και πάθος από το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο! Τίποτα λιγότερο! Δύναμη και πάθος! Και θα το πάρουμε»!
Χτυπούσε το χέρι στον πίνακα


Αυτή ήταν μία από τις εκφράσεις που είπε προς τους ποδοσφαιριστές του, πριν βγουν στον αγωνιστικό χώρο στα Πηγάδια. Ο Καρέρα έλεγε διαρκώς «δυνατές» ατάκες, ζούσε έντονα την ομιλία του, χτυπούσε τον πίνακα τακτικής του γηπέδου για να δείξει πόσο το θέλει και επαναλάμβανε προς τους παίκτες του ότι πρέπει να βγουν έξω και να… κερδίσουν για να δείξουν σε όλους τι ομάδα είναι.

Η ΑΕΚ κέρδισε τελικά με 0-1 την Ξάνθη και άπαντες το πανηγύρισαν με την ψυχή τους. Το ίδιο και ο Καρέρα που μετά το τέλος του αγώνα είπε στους παίκτες του: «Έτσι θέλω να παίζουμε συνέχεια. Είδατε πώς πήρατε το ματς. Με πάθος και δύναμη μέχρι το τέλος. Δεν τα παρατήσατε ποτέ. Έτσι σας θέλω σε όλα τα ματς. Έτσι θα τους κερδίζουμε όλους».
H εντολή Ιβιτς για την φωτογραφία

Επίσης στα αποδυτήρια της ΑΕΚ ο Μάσιμο Καρέρα είπε στους παίκτες «Θέλω να θυμάστε αυτή την ημέρα που ξεκινήσαμε μαζί. Είναι η δική σας ημέρα. Θέλω να βγάλατε μία αναμνηστική φωτογραφία μεταξύ σας». Τότε ο Ίλια Ίβιτς του ζήτησε να μπει και αυτός στην ομαδική φωτογραφία, με τον 55χρονο προπονητής να απαντά «Όχι εγώ στη φωτογραφία. Οι παίκτες κέρδισαν». Ο Ίβιτς επέμενε λέγοντας «Η ημέρα και η νίκη ανήκει σε όλους. Ολοι μαζί στη φωτογραφία να δείξουμε πως είμαστε οικογένεια από σήμερα ξανά». Ο Σέρβος τεχνικός διευθυντής της «Ένωσης» φαίνεται πως «έπεισε» τον Καρέρα που πόζαρε κανονικά και αυτός την ομαδική φωτογραφία της ομάδας και έδειξε να το ζει με τον δικό του τρόπο.

 

https://www.enwsi.gr/epikairotita/toys-evale-cheri-o-karera-teleytaia-sas-fora-ayto/

Link to comment
Share on other sites

Στην προπόνηση της Κυριακής λοιπόν, ορισμένοι παίκτες καθυστέρησαν λίγα λεπτά να βγουν, την στιγμή που τους περίμεναν έξω οι υπόλοιποι. Κάτι που ο προπονητής της ΑΕΚ δεν το άφησε ασχολίαστο. «Τελευταία φορά που αργείτε, έστω και λίγο, για καλό δικό σας… Άλλη φορά όποιος αργήσει να βγει για προπόνηση θα μένει εκτός. Να σέβεστε την ομάδα και τους εαυτούς σας». Με αυτή την φράση θέλει να «τρίξει» τα δόντια στους ποδοσφαιριστές τους και να τους αποδείξει ότι όσον αφορά την πειθαρχία είναι αμείλικτος. Και μένει να δούμε αν θα το εφαρμόσουν οι… δύσκολοι «κιτρινόμαυροι».

Link to comment
Share on other sites

On 12/14/2019 at 4:34 PM, Vargas21 said:

Το προβλημα ειναι οτι οι δικοι μας δεν τρεχουν ουτε μεχρι το 60' . Αρχιζουν να ζοριζονται μολις φανε το μπαλακι 

Είναι κουρασμένοι από τον αγώνα με τη Σέλτικ

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kitrinomauros_asthenis said:

Είναι κουρασμένοι από τον αγώνα με τη Σέλτικ

Σωστο και αυτο 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή πολλά διαβάζουμε και πλέον ψιλοξερουμε το ποσο για τον πούτσο ειναι ο οργανισμός, να πω κάποια πράγματα τώρα που ειναι νωρίς, για να μη λέμε για μετά Χριστό προφήτες.

Ο Καρέρα πρέπει να στηριχτεί. Όχι γιατί είναι καλός ή γιατί είναι ο κατάλληλος, αλλά γιατί έχει κάποια στάνταρ που για την ΑΕΚ τα τελευταία χρόνια είναι πολυτέλεια και καθόλου δεδομένα. Έχει παραστάσεις από κανονικές ομάδες είτε σαν παίχτης, είτε σαν προπονητής.

Λυπαμαι πολύ αλλά η εναλλακτική δεν είναι ο Πογιετ. Είναι ένας Έλληνας καλύτερος Έλληνας προπονητής ή στην καλύτερη κανένας Σλάβος πορτοφολας.

Για να γίνει αυτό πρέπει κι εμείς, οι απαιτητικοί οπαδοί της ΑΕΚ και όχι οι λινατσες που εθίστηκαν στις ήττες να καταλάβουμε ποιοι είναι οι στόχοι της ΑΕΚ. Πονάει πάρα πολύ, αλλά οι φετινοι αντίπαλοι μας είναι ο ΟΦΗ, το σκουλήκι, η βαζελα και η Ξάνθη. Και στόχος φυσικά η τρίτη θέση. Έτσι πρέπει να κριθεί ο Καρέρα.

Το να λες ότι εμένα αντίπαλοι μου είναι οι γαύροι και στόχος το πρωτάθλημα δεν σε κάνει πιο ΑΕΚ. Γενικά το να μην έχουμε επαφή με την πραγματικότητα δεν μας κάνει πιο ΑΕΚ, αντιθέτως κάνει κακό στην ΑΕΚ.

Αν είχαμε εξάλλου επαφή με την πραγματικότητα δεν θα δεχόμασταν με ενθουσιασμό τη μονιμοποίηση του Κωστένογλου. Έτσι με τον τρόπο μας, σαν κόσμος, γαμησαμε την ΑΕΚ. Άρα λοιπόν το να είμαστε λαρτζ στις απαιτήσεις μας δεν μας κάνει πιο ΑΕΚ. Μας κάνει καραγκιόζηδες.

Η ΑΕΚ έχει ένα συγκεκριμένο έμψυχο υλικό το οποίο της επιτρέπει να διεκδικήσει έως και την τρίτη θέση.

Βάσει αυτού πρέπει να κριθεί ο Καρέρα και αν τα καταφέρει να στηριχτεί. Να στηριχτεί και να μείνει 2-3 χρόνια. Εντός του 2019 έχουμε αλλάξει 5 προπονητές. Κράτησες έναν προπονητή ενάμιση χρόνο και πήρες πρωτάθλημα. Επιτέλους βρείτε έναν κανονικό προπονητή και ας μην είναι Μουρίνιο και κρατήστε τον.

Είναι απλό γαμω το μουνι που σας γέννησε άγιες μέρες που είναι.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Ο Καρερα μεσα σε 10 μερες που ειναι στην Ελλαδα, επαιξε 3 παιχνιδια, τα 2 εκτος εδρας με σκληροτραχηλες ομαδες και πηρε 7 βαθμους με ενα γκολ παθητικο.Αυτα με ενα προβληματικο ροστερ και αναποδιες με τραυματισμους.

Και αυτα τα αποτελεσματα εφεραν προβληματισμο γιατι ενα μηνα πισω κεντουσαμε αλλα να μωρε, απλα δεν καθονταν τα αποτελεσματα.

Εννοειτε πως δεν επαιξε καμια μπαλαρα(πως θα μπορουσε αλλωστε), πονοματοι ηταν τα ματς, αλλα αυτο δεν δινει κανενα δικαιωμα σε κανενα αρδακι ή χαζοχαρουμενο ΑΕΚτζη να τον βγαζει αχρηστο γιατι "αυτο δεν ειναι ΑΕΚ" και "ΑΕΚ σημαινει επιθεση" και αλλα τετοια αστεια και εκτος πραγματικοτητας.

Αιντε γιατι δειλα δειλα αρχισαν να ακονιζουν τα πριονια για να μας φερουν τον Δελλα που παιζει για την νικη και  το θεαμα και βγαζει Σιμοες στο Καραισκακη και τρωει τεσσερα.

Στηριζω Μασιμο πλεον οχι γιατι πιστευω οτι θα μας φτιαξει ομαδα (που πιο πιθανο αν βοηθηθει ειναι να μας φτιαξει), αλλα γιατι δεν ανεχομαι πλεον να μου φορτωνουν το καθε φιλαρακι τους στην θεση του προπονητη και του τεχνικου διευθυντη.

Βαρεθηκα τις δικες τους ΑΕΚ καιρος να δω και την δικη μου ΑΕΚ, που παιζει μονο για την νικη και για τους τιτλους και οχι για την θολουρα που εχουν στο μυαλο τους και εχουν μπερδεψει το πιδοσφαιρο με τους Χαρλεμς.

Καρερα μαζι σου, αν δεν μπορεις να κερδισεις εναν αγωνα μην τον χανεις.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Κώστας ο Κετσετζόγλου σήμερα μας καλεί να μη συμβιβαστούμε με τη μετριότητα. Ο Κώστας ο Κετσετζόγλου που μόνο καλά λόγια έχει να πει για περιπτώσεις όπως ο γιακουμάκης.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιακουμάκης να πουμε ότι, όταν μια μέρα φτάσει η λύτρωση και τον δούμε να φεύγει από την ομάδα, θα γραφτει ότι αυτό το παιδί δεν πήρε αρκετές ευκαιρίες να δείξει τι αξίζει, θυμάσαι την γκολάρα του που μας έδωσε το πρωτάθλημα?

Για το μόνο που έχω καποιες αμφιβολίες σε σχέση με αυτή την πρόβλεψη, είναι αν όντως θα φύγει από την ομάδα

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε "θα φύγει ο Χ και θα έρθει ο Δέλλας/Μοράις" θα υπάρχει πάντα ένα "θα φύγει ο Χ και θα έρθει ο Πογιέτ/Χιμένεθ".

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου είναι πως η ομάδα οφείλει να μάθει από την αρχή να μην χάνει και να μην δέχεται εύκολα γκολ μέχρι το τέλος της σεζόν, αν θέλει του χρόνου να ελπίζει σε κάτι σοβαρό.

Πριν τον Καρέρα είχαμε σε 13 παιχνίδια 21 βαθμούς (1,6 βαθμούς/ματς) και είχαμε δεχτεί 15 γκολ (1,2 γκολ/ματς).

Με Καρέρα αυτή την στιγμή που μιλάμε (αν και είναι μικρό το δείγμα των 3 αγώνων) είμαστε στους 2,3 βαθμούς/ματς και στα 0,3 γκολ κατά/ματς.

Φυσικά οι βαθμοί/ματς θα πέσουν και τα γκολ κατά/ματς θα αυξηθούν όσο θα προχωράμε μέχρι να φτάσουμε σε ένα συγκεκριμένο αριθμό παιχνιδιών όταν και θα έχουμε πλέον σαφές δείγμα, όμως η ουσία παραμένει πως οι αριθμοί με τους οποίους θα συγκρίνεται ο Καρέρα (ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ) είναι οι 1,6 βαθμοί/ματς και 1,2 γκολ κατά/ματς.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο μάτς πάτερ, ΑΕΚ - νιονιος 5 - 0 . Με 3 ευκαιριες νίονιου μέχρι το 15.

Και εγω πογιετ θα ήθελα γιατι θα έστρωνε την άμυνα και επειδη ξέρει τι ειναι και πως είναι θα κοκκίνιζε 2 - 3 κακομαθημένα κωλοπαιδάκια.

Αλλα απο Καρέρα προσωπικα μέχρι στιγμής είμαι ΟΚ γιατι απο τη 3 παιχνίδια πήρε ότι μπορούσε.

Μετα τισ διακοπές και κυρίως απο το αν έρθει κάνας παίχτης θα φανεί αν γίνονται πραγματάκια.

Γνώμη μου. θα πάει καλά ( με κακη μπάλα αλλα με αποτεσματα ) αν βρεί γκολ απο τα στημένα

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Bukowski said:

Άποψη μου είναι πως η ομάδα οφείλει να μάθει από την αρχή να μην χάνει και να μην δέχεται εύκολα γκολ μέχρι το τέλος της σεζόν, αν θέλει του χρόνου να ελπίζει σε κάτι σοβαρό.

Πριν τον Καρέρα είχαμε σε 13 παιχνίδια 21 βαθμούς (1,6 βαθμούς/ματς) και είχαμε δεχτεί 15 γκολ (1,2 γκολ/ματς).

Με Καρέρα αυτή την στιγμή που μιλάμε (αν και είναι μικρό το δείγμα των 3 αγώνων) είμαστε στους 2,3 βαθμούς/ματς και στα 0,3 γκολ κατά/ματς.

Φυσικά οι βαθμοί/ματς θα πέσουν και τα γκολ κατά/ματς θα αυξηθούν όσο θα προχωράμε μέχρι να φτάσουμε σε ένα συγκεκριμένο αριθμό παιχνιδιών όταν και θα έχουμε πλέον σαφές δείγμα, όμως η ουσία παραμένει πως οι αριθμοί με τους οποίους θα συγκρίνεται ο Καρέρα (ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ) είναι οι 1,6 βαθμοί/ματς και 1,2 γκολ κατά/ματς.

Θα το φτάσει αυτό και θα θέλω πολύ να δω τι θα κατεβάσει στι τουμπα.

Αλλα για να ελπίζεις σε κατι του χρονου η εστω να εχεις πιθανοτητες, χρειαζεται ριζικη ανανεωση στο ροστερ και να μεινει ο ιδιος προπονητης

Link to comment
Share on other sites

  • George_D unfeatured this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×