Jump to content

Recommended Posts

Γράφουν Όλοι φάγανε σε καλό κλίμα, τα είπαν ωραία, θετικές εξελίξεις και μαλακιες 

Μπαίνει ο ΈΝΑΣ, γράφει το και το και ξέρεις ότι είναι αλήθεια, και τέλος.

Στυλιανοπουλος, γονέας 1, πατέρας, μπαμπάς όλων.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι όλοι οι άλλοι γράφουν γενικολογίες από την κοιλιά τους, δλδ τίποτα.

Υστερα φταίω εγώ που λεω ότι αθλητικό ρεπορτάζ έχει πάψει να υπάρχει. Ας είναι καλά ο Στυλιανόπουλος, μαθαίνουμε πρώτοι σωστες ειδήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απ οσα ειπε ο Στυλ θα σταθω στο οτι ο Καρερα θελει οπωσδήποτε τον Βρανιες που ο Καρντοζο ας πουμε δεν ηθελε και κοντεψαμε να τον τελειωσουμε φετος. Το οτι επισης θελσι Σιμανσκι και Αραουχο και δεν σταθηκε στους Λιβαγια-Μανταλο-Κρστσιτς μου δειχνει πως εχει στο μυαλο του μια αθλητικη ΑΕΚ καμια σχεση δηλαδη με οσα βλεπουμε εδω και 10 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bukowski said:

Το οτι επισης θελσι Σιμανσκι και Αραουχο και δεν σταθηκε στους Λιβαγια-Μανταλο-Κρστσιτς μου δειχνει πως εχει στο μυαλο του μια αθλητικη ΑΕΚ καμια σχεση δηλαδη με οσα βλεπουμε εδω και 10 χρονια.

Η τριάδα που αναφέρεις έχει συμβόλαιο έτσι κι αλλιώς, αναφέρθηκαν οι άλλοι δύο γιατί είναι δανεικοί. Έτσι πιστεύω.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτούς που είναι δανεικοί αναφέρθηκε προφανως ο Καρερα.

 

Εγω έχω ξαναπεί ότι οποιοσδηποτε σοβαρος προπονητης κρατάει την δυναμική του υπάρχοντος ρόστερ (με τον όρο «δυναμική» εννοώ ότι αν φύγει ξερω ´γω πχ ο Ολιβέιρα, παίρνεις παρόμοιου επιπέδου παίκτη ακομα και σε αλλη θέση, ή αν φύγει πχ ο Μπάρκας προσπαθείς να τον αντικαταστήσεις και δεν λες έχω Τσιντωτα κλπ) που είναι δυναμική κανονικής ΑΕΚ και προσθέτεις 2 ποιοτικούς ακόμα. 
Αν το κανεις αυτό -και με δεδομένο ότι ο Καρερα έχει δείξει εξαιρετικά δείγματα- θεωρω ότι δεν θα έχεις πλέον τίποτα να ζηλέψεις από τους 2 γαύρους, όσα λεφτα και να ξοδέψουν αυτοί το καλοκαίρί  (οκ για ελληνικό ποδόσφαιρο συζηταμε),  είναι μια μικρή υπέρβαση αλλά αξίζει με το παραπανω τον κόπο.
Ελπίζω το αφεντικό μπαίνοντας στην τελική ευθεία για το γήπεδο να μπει σε τέτοια λογική.

Υγ. Έχουμε ντερμπυ και στόχους μπροστά μας, αυτά προηγούνται τώρα, απλά  προφανως ήδη πρέπει να συζηταμε και για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

το ποδοσφαιρο πλεον θελει ταχυτητα, δυναμη, ενταση, τεχνικη και τακτικη προσηλωση

ολοι αμυνονται και ολοι επιτιθενται

βλεπεις αγωνα σε τοπ πρωταθλημα της Ευρωπης και οι παιχτες δεν σταματανε να τρεχουν

με αυτο το σκεπτικο και με δεδομενο οτι ο Ιταλος εχει μπολιαστει για δεκαετιες απο την ιταλικη νοοτροπια του πρωτα κοιταζω την αμυνα

νομιζω οτι και ο βρανιες και ο σιμανσκι και ο αραουχο ταιριαζουν με την φιλοσοφια του

και θα ταιριαξουν ακομα περισσοτερο με δικη του προετοιμασια και οχι προετοιμασια για build up και total football

υπαρχει κανονικος προπονητης και ειμαι αισιοδοξος για την νεα χρονια

στο πλανο του αυτοι που ταιριαζουν λιγοτερο απο τους αλλους ειναι ο λιβαγια και ο μανταλος

αν και φετος ομολογω οτι διανυει μια καλη χρονια ο πετρος

ακομα και ο ολιβειρα ταιριαζει σε αυτο που νομιζω οτι ψαχνει να φτιαξει

οποτε παμε σιγουρα για μια καλη προσθηκη στο κεντρο της αμυνας

μια που να μπορει να παιξει και στα δυο ακρα της επιθεσης

θα ελεγα και ενα χαφ σημειο αναφορας (με ερωτηματικο πλεον μετα τις εμφανισεις του σερβου και του πολωνου)

και απο εκει και περα προσωπικα θα κοιτουσα στις θεσεις των ακραιων μπακ μηπως μπορεσω να βρω παιχτη που να εχει εκτος απο αμυντικα χαρακτηριστικα και το γκολ

σιγουρα θελεις και αναπληρωματικο σεντερ φορ μιας και γιακουμακης ειναι ενα επιπεδο κατω απο αυτο που ζητας

το πρωτο για μενα ειναι να κρατησεις τον ιταλο στον παγκο

και τον ιλια εκει που ειναι

τον κατηγορησα για καθυστερηση αλλα οι επιλογες του ειναι εξαιρετικες μεχρι στιγμης

να δουμε σημερα και το σεντερ μπακ τον πιτσιρικα

τα καλυτερα ειναι μπροστα

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Μάσιμο Καρέρα πάτησε «γκάζια» τους παίκτες της «Ένωσης» για την εμφάνισή τους κόντρα στον Πανιώνιο την Κυριακή.

 

Ο Ιταλός τεχνικός ήταν φανερά εκνευρισμένος από την εικόνα των παικτών της ΑΕΚ στο ματς με τον Πανιώνιο. Κάτι που φάνηκε και μέσα από τις δηλώσεις του, τόσο στο συνδρομητικό κανάλι, όσο και στην συνέντευξη Τύπου.

Μάλιστα, στον αγώνα κόντρα στους ΝεόΣμυρνιώτες, ποιος τον είδε και δεν… φοβήθηκε! Άστραψε και βρόντηξε για την εμφάνιση των «κιτρινόμαυρων».

«Δεν μιλάτε μεταξύ σας, δεν έχετε συνοχή και δεν λειτουργείτε ως ομάδα» φώναζε ο Καρέρα στους παίκτες της ΑΕΚ στο ημίχρονο ζητώντας να βγουν έξω και να δείξουν την πραγματική εικόνα και τις δυνατότητες τους. Το τελικό 1-1 δεν τον χαροποίησε ιδιαίτερα για να ηρεμήσει. Ίσα-ίσα ο Καρέρα δεν σταμάτησε… «Δεν ήταν εικόνα αυτή που είχαμε. Νομίζατε πως κάνετε περίπατο και βγήκατε στο γήπεδο για βόλτα. Δεν ήμασταν ομάδα, δεν ήμασταν τίποτα. Έτσι, να ξέρετε, δεν μπορούμε να πάμε πουθενά. Μπήκε στο τέλος ένας 19χρονος (Θεοδόσης Μαχαίρας) και σας έδειξε τι έπρεπε να κάνετε στο παιχνίδι και τι νοοτροπία έπρεπε να δείξετε».

 

Ο Καρέρα καλά τα χώνει και δουλεύει. Ωστόσο έχει μείνει με τον Ολιβέϊρα στην κορυφή της επίθεσης εκτός δράσης και με τον αξιόμαχο Γαλανόπουλο που ως συμπληρωματικός χαφ θα ήταν καλή λύση εκτός δράσης μέχρι τις αρχές του Απριλίου, καθώς και ο Τσιγκρίνσκι παραμένει εκτός δράσης.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bluesman said:

Ο Μάσιμο Καρέρα πάτησε «γκάζια» τους παίκτες της «Ένωσης» για την εμφάνισή τους κόντρα στον Πανιώνιο την Κυριακή.

 

Ο Ιταλός τεχνικός ήταν φανερά εκνευρισμένος από την εικόνα των παικτών της ΑΕΚ στο ματς με τον Πανιώνιο. Κάτι που φάνηκε και μέσα από τις δηλώσεις του, τόσο στο συνδρομητικό κανάλι, όσο και στην συνέντευξη Τύπου.

Μάλιστα, στον αγώνα κόντρα στους ΝεόΣμυρνιώτες, ποιος τον είδε και δεν… φοβήθηκε! Άστραψε και βρόντηξε για την εμφάνιση των «κιτρινόμαυρων».

«Δεν μιλάτε μεταξύ σας, δεν έχετε συνοχή και δεν λειτουργείτε ως ομάδα» φώναζε ο Καρέρα στους παίκτες της ΑΕΚ στο ημίχρονο ζητώντας να βγουν έξω και να δείξουν την πραγματική εικόνα και τις δυνατότητες τους. Το τελικό 1-1 δεν τον χαροποίησε ιδιαίτερα για να ηρεμήσει. Ίσα-ίσα ο Καρέρα δεν σταμάτησε… «Δεν ήταν εικόνα αυτή που είχαμε. Νομίζατε πως κάνετε περίπατο και βγήκατε στο γήπεδο για βόλτα. Δεν ήμασταν ομάδα, δεν ήμασταν τίποτα. Έτσι, να ξέρετε, δεν μπορούμε να πάμε πουθενά. Μπήκε στο τέλος ένας 19χρονος (Θεοδόσης Μαχαίρας) και σας έδειξε τι έπρεπε να κάνετε στο παιχνίδι και τι νοοτροπία έπρεπε να δείξετε».

 

Ο Καρέρα καλά τα χώνει και δουλεύει. Ωστόσο έχει μείνει με τον Ολιβέϊρα στην κορυφή της επίθεσης εκτός δράσης και με τον αξιόμαχο Γαλανόπουλο που ως συμπληρωματικός χαφ θα ήταν καλή λύση εκτός δράσης μέχρι τις αρχές του Απριλίου, καθώς και ο Τσιγκρίνσκι παραμένει εκτός δράσης.

 

Στον αγωνα με τον νιονιο η αισθηση μου είναι πως εχει αποκτησει άλλη .. προοπτικη το πραγμα, φανηκε και από τις δηλωσεις του

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Έξυπνος φαίνεσαι ρε Ιταλέ, δώσε το περιβραχιόνιο αλλού από τώρα και τελείωσε την μουσίτσα, δεν είναι τυχαίο ότι η ομάδα δεν βλέπεται όταν ο σούπερ σταρ και καλά είναι ο εικονιζόμενος.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Fadrhonc21 said:

Έξυπνος φαίνεσαι ρε Ιταλέ, δώσε το περιβραχιόνιο αλλού από τώρα και τελείωσε την μουσίτσα, δεν είναι τυχαίο ότι η ομάδα δεν βλέπεται όταν ο σούπερ σταρ και καλά είναι ο εικονιζόμενος.

Σε ρώτησα και προχθές και δεν απάντησες. Τις προάλλες μετά τον αγώνα με τον Πανιώνιο είπες μικρή ομαδίτσα την ΑΕΚ ή δεν κατάλαβα καλά; Δεν μου το διευκρινίζεις αν θες γιατί σε κάτι τέτοια δεν μου αρέσει να μου μένουν απορίες. Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι αλλά εγώ όσο να είναι είμαι λίγο ευαίσθητος με κάτι τέτοια

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ... Τρίτη σήμερα και όπως κάθε Τρίτη μάθαμε από νωρίς τι ακριβώς συνέβη και τι ειπώθηκε στα αποδυτήρια της ομάδας την Κυριακή .. όπως την άλλη φορά π.χ. που τους γκάζωσε ο Ιταλός και έσπασε τον πίνακα ή με Αστέρα ...

Άρα  είναι φανερό πλέον, ότι κάποιος μέσα από την ΑΕΚ... σίγουρα όχι ο Καρέρα σίγουρα όχι ο Ιβιτς , πιθανότατα του μαλακοδημάτου ιδέα μου φαίνεται ...

μάλλον με τη λογική του «να επικοινωνήσουμε ότι έχουμε αφεντικό στα αποδυτήρια» ... βγάζει προς τα έξω τα άπλυτα και τρυπάει τα αποδυτήρια της ομάδας ...

κι αυτό όσο τα αποτελέσματα είναι καλά λες ο.κ , αν όμως στραβώσουν δε θέλει και πολύ να βγαίνουν άπλυτα από παραπονούμενους παίκτες π.χ...

γιατί σε αποδυτήρια που έχεις τρυπήσει ο ίδιος , έχεις δώσει ο ίδιος το δικαίωμα να κάνει ερωτήσεις ο οπαδογράφος στον παίκτη... δε θέλει και πολύ σε αρνητικά αποτελέσματα ,να βάλουν οι «αντικειμενικοί» θέμα στραβώματος παικτών με τον προπονητή ... και ο οπαδός να αρχίσει να μιλάει για «προπονητή που δεν αναλαμβάνει ευθύνες» κλπ και άλλα πολλά...

Άρα, ο,τι πει ο προπονητής στη συνέντευξη τύπου και μέχρι εκεί ...

Τα αποδυτήρια της ομάδας πρέπει να είναι κλειστά κι αυτή η μαλακισμένη διαρροή που πάει να γίνει κάτι σαν «θεσμός» ή προγραμματισμένο δελτίο τύπου ...επιτέλους να σταματήσει.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21
5 hours ago, nikos said:

@Fadrhonc21

το post σου που ανεφερε ο @Skepastos αφαιρεθηκε, δεν το ειχαμε προσεξει.

 

περιμενουμε μινιμουμ καποια διευκρυνιση.

Να διευκρυνίσω λοιπόν. Όταν κατ'επανάληψη η ποδοσφαιρική ΑΕΚ χάνει κομβικά ματς (κάθε χρόνο υπάρχει τουλάχιστον ένα τέτοιο) και οι παίκτες της + διοίκηση το αντιμετωπίζουν σαν να μην έγινε τίποτα τότε ναι θεωρήσε μικρή ομάδα. Ο γαύρος ας πούμε όταν σε βρήκε χώμα σου έριξε 6, εσύ σαν δήθεν όταν τον βρεις χώμα σταματάς. Με τον νιώνιο αντί να τον διαλύσεις, μου κάνεις αναφορές στο twitter σαν παε για την υπέροχη κάθετη του Μάνταλου κοκ. Δεν θα αναφερθώ ότι δίνεις τίτλους δεξιά κι αριστερά λες και είσαι Ρεαλ ξέρω γω.
Δεν μπορώ να βλέπω τους Μάνταλους και σία να μην ξέρουν τι εστί ΑΕΚ και να παίζουν σαν αδερφές απέναντι σε ομάδες που μας έχουν βλάψει. Όταν η διοίκηση και οι οπαδοί συγχρόνως (μαζί κι εγώ κι όλοι μας) δεν τους τραβάει το αυτί τότε ναι μικραίνεις σαν ομάδα.

Καλός ο ρομαντισμός, κι εγώ ρομαντικός είμαι κι ακόμα πιστεύω ότι είμαστε η ΑΕΚ του 90, αλλά καλό είναι να βλέπουμε ότι η απάθεια μας μας οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σαν την Άρσεναλ ξέρω γω. Οι κενές εξέδρες στο ΟΑΚΑ αυτό δείχνουν τουλάχιστον.

Αυτή είναι η άποψη μου, και δεν γουστάρω να εθελοτυφλώ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fadrhonc21 said:

Να διευκρυνίσω λοιπόν. Όταν κατ'επανάληψη η ποδοσφαιρική ΑΕΚ χάνει κομβικά ματς (κάθε χρόνο υπάρχει τουλάχιστον ένα τέτοιο) και οι παίκτες της + διοίκηση το αντιμετωπίζουν σαν να μην έγινε τίποτα τότε ναι θεωρήσε μικρή ομάδα. Ο γαύρος ας πούμε όταν σε βρήκε χώμα σου έριξε 6, εσύ σαν δήθεν όταν τον βρεις χώμα σταματάς. Με τον νιώνιο αντί να τον διαλύσεις, μου κάνεις αναφορές στο twitter σαν παε για την υπέροχη κάθετη του Μάνταλου κοκ. Δεν θα αναφερθώ ότι δίνεις τίτλους δεξιά κι αριστερά λες και είσαι Ρεαλ ξέρω γω.
Δεν μπορώ να βλέπω τους Μάνταλους και σία να μην ξέρουν τι εστί ΑΕΚ και να παίζουν σαν αδερφές απέναντι σε ομάδες που μας έχουν βλάψει. Όταν η διοίκηση και οι οπαδοί συγχρόνως (μαζί κι εγώ κι όλοι μας) δεν τους τραβάει το αυτί τότε ναι μικραίνεις σαν ομάδα.

Καλός ο ρομαντισμός, κι εγώ ρομαντικός είμαι κι ακόμα πιστεύω ότι είμαστε η ΑΕΚ του 90, αλλά καλό είναι να βλέπουμε ότι η απάθεια μας μας οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σαν την Άρσεναλ ξέρω γω. Οι κενές εξέδρες στο ΟΑΚΑ αυτό δείχνουν τουλάχιστον.

Αυτή είναι η άποψη μου, και δεν γουστάρω να εθελοτυφλώ.

Ποιο ήταν το κομβικό ματς της ΑΕΚ; αυτό με τον νιονιο που θα πήγαινες από το -8 στο -6; Έχουν υπάρξει πολύ κρισιμότερα ματς στην ιστορία μας που είτε θριαμβεύσαμε ειτε αποτύχαμε παταγωδως. Όσο για το πως αντιμετωπίζει γενικά ο οργανισμος την ομάδα, πριν καν ξεκινήσει η χρόνια ο κόσμος ήταν στα κάγκελα και ο προπονητής πουλεψε. Με την επιλογή Κωστένογλου η πλειοψηφία δεν συμβιβάστηκε ποτε, στα δύσκολα ματς οι οπαδοί ήταν εκεί. Υπάρχει κριτική, υπάρχουν λάθη, υπάρχει και προσπάθεια που διορθώνει τις ανορθογραφίες...Αυτό φανερώνει απαιτήσεις, αυτά είναι δείγματα ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ομάδας. Ο κάθε Μανταλακος θα φύγει, αλλά η ΑΕΚΑΡΑ θα μείνει στους αιώνες των αιώνων. 
 

Δεν ξέρω ποσω χρόνων είσαι αλλά η ΑΕΚ δεν μίκρυνε ούτε πέφτοντας στη Γ. Γενικά να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι η ΑΕΚΑΡΑ είναι η μεγαλύτερη ομάδα του Γαλαξία. Και οποίος νιώθει άβολα η δεν το πιστεύει επειδή κάπως, κάπου, κάποτε, υπήρχαν στραβές στην ιστορία της, τότε εκτός από ελεύθερος να αλλάξει ομάδα μπορεί να ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ.

Φιλικα, από έναν οπαδό της ομάδας που δεν συγκρίνεται με καμία άλλη στον κόσμο. Της ΘΕΑΣ ΑΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21
6 minutes ago, Skepastos said:

Ποιο ήταν το κομβικό ματς της ΑΕΚ; αυτό με τον νιονιο που θα πήγαινες από το -8 στο -6; Έχουν υπάρξει πολύ κρισιμότερα ματς στην ιστορία μας που είτε θριαμβεύσαμε ειτε αποτύχαμε παταγωδως. Όσο για το πως αντιμετωπίζει γενικά ο οργανισμος την ομάδα, πριν καν ξεκινήσει η χρόνια ο κόσμος ήταν στα κάγκελα και ο προπονητής πουλεψε. Με την επιλογή Κωστένογλου η πλειοψηφία δεν συμβιβάστηκε ποτε, στα δύσκολα ματς οι οπαδοί ήταν εκεί. Υπάρχει κριτική, υπάρχουν λάθη, υπάρχει και προσπάθεια που διορθώνει τις ανορθογραφίες...Αυτό φανερώνει απαιτήσεις, αυτά είναι δείγματα ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ομάδας. Ο κάθε Μανταλακος θα φύγει, αλλά η ΑΕΚΑΡΑ θα μείνει στους αιώνες των αιώνων. 
  

Δεν ξέρω ποσω χρόνων είσαι αλλά η ΑΕΚ δεν μίκρυνε ούτε πέφτοντας στη Γ. Γενικά να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι η ΑΕΚΑΡΑ είναι η μεγαλύτερη ομάδα του Γαλαξία. Και οποίος νιώθει άβολα η δεν το πιστεύει επειδή κάπως, κάπου, κάποτε, υπήρχαν στραβές στην ιστορία της, τότε εκτός από ελεύθερος να αλλάξει ομάδα μπορεί να ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ.

Φιλικα, από έναν οπαδό της ομάδας που δεν συγκρίνεται με καμία άλλη στον κόσμο. Της ΘΕΑΣ ΑΕΚ

Ρε Σκεπαστέ, μαζί σου, αλλά εγώ βλέπω ότι ο μέσος κόσμος, όχι εσύ κι όλοι εμείς οι τρελοί εδώ μέσα, έχει είτε ξενερώσει λόγω ενός συνδυασμού ελληνικού ποδόσφαιρου + ελληνικής κοινωνίας, είτε απλά αποδεχτεί ότι διάφορες καταστάσεις μας μικραίνουν για αυτό και η απουσία τους από το γήπεδο. 

Το ματς με τον νιώνιο ήταν κομβικό για να του βάλεις ταφόπλακα ψυχολογικά (όχι ότι θα σωθεί αλλά ποτέ δεν ξέρεις μπάλα είναι), και συγχρόνως ήταν και βαθμολογικό όπου πιστεύω χτυπάγαμε άνετα 2η θέση στους -6 (τώρα θέλουμε 3 γκέλες του μπαοκ, μπορεί και να γίνει). Σκάψανε ολόκληρο γήπεδο για να μην παίξεις, το λιγότερο που πρέπει να κάνεις σε τέτοιες ομάδες είναι να τις χτυπάς όπου τις βρίσκεις κι όχι να γράφεις διθυράμβους για έναν παίκτη 18αδας.

Πάντως αν την δεκαετία του 90 σου λέγανε ότι η ΑΕΚ θα πέσει στην Γ κι ο μέσος ΑΕΚτζής θα ήταν οκ θα γέλαγαν μαζί σου. Το DNA αλλοιώθηκε, φτιάχνεται η κατάσταση αλλά δεν γίνεται να πετάς χρονιές όπου σπας το ένα αρνητικό ρεκόρ μετά το άλλο (πχ 6 ήττες στο CL).

Επίσης απλά δεν γίνεται ομαδούλες τύπου Αρούλη να σου λένε πάμε για το διπλό, μπορούμε τελικό κτλ. Και δεν το λένε απλά για να το πουν, αλλά το πιστεύουν στο 100%. Αλίμονο να γίνει κανά αστείο και είτε αποκλειστείς είτε ξαναχάσεις κύπελλο από κανά μπαοκ.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Fadrhonc21 said:

Ρε Σκεπαστέ, μαζί σου, αλλά εγώ βλέπω ότι ο μέσος κόσμος, όχι εσύ κι όλοι εμείς οι τρελοί εδώ μέσα, έχει είτε ξενερώσει λόγω ενός συνδυασμού ελληνικού ποδόσφαιρου + ελληνικής κοινωνίας, είτε απλά αποδεχτεί ότι διάφορες καταστάσεις μας μικραίνουν για αυτό και η απουσία τους από το γήπεδο. 

Το ματς με τον νιώνιο ήταν κομβικό για να του βάλεις ταφόπλακα ψυχολογικά (όχι ότι θα σωθεί αλλά ποτέ δεν ξέρεις μπάλα είναι), και συγχρόνως ήταν και βαθμολογικό όπου πιστεύω χτυπάγαμε άνετα 2η θέση στους -6 (τώρα θέλουμε 3 γκέλες του μπαοκ, μπορεί και να γίνει). Σκάψανε ολόκληρο γήπεδο για να μην παίξεις, το λιγότερο που πρέπει να κάνεις σε τέτοιες ομάδες είναι να τις χτυπάς όπου τις βρίσκεις κι όχι να γράφεις διθυράμβους για έναν παίκτη 18αδας.

Πάντως αν την δεκαετία του 90 σου λέγανε ότι η ΑΕΚ θα πέσει στην Γ κι ο μέσος ΑΕΚτζής θα ήταν οκ θα γέλαγαν μαζί σου. Το DNA αλλοιώθηκε, φτιάχνεται η κατάσταση αλλά δεν γίνεται να πετάς χρονιές όπου σπας το ένα αρνητικό ρεκόρ μετά το άλλο (πχ 6 ήττες στο CL).

Επίσης απλά δεν γίνεται ομαδούλες τύπου Αρούλη να σου λένε πάμε για το διπλό, μπορούμε τελικό κτλ. Και δεν το λένε απλά για να το πουν, αλλά το πιστεύουν στο 100%. Αλίμονο να γίνει κανά αστείο και είτε αποκλειστείς είτε ξαναχάσεις κύπελλο από κανά μπαοκ.

Αυτά που περιγράφεις είναι πίκρες. Έχουμε φάει πολλές. Το μέγεθος της ομάδας όμως φαίνεται από τις φορές που πήρε την πίκρα και τη γύρισε σε δύναμη για να τους γαμησει. Έχουμε ζήσει αποκλεισμο στην Ευρώπη από ομάδες τύπου ΑΙΚ και Ομόνοια, βρεθήκαμε τελευταίοι σε όμιλο με κάποια Ααχεν, παραλιγο να μείνουμε στον τόπο με τη Λοκομοτίβ, χάσαμε το κύπελλο Γ Εθνικής από κάποιο Αγροτικό Αστέρα, τη χρυσή εποχή του 90 δυσκολευόσουν να περασεις το γαύρο των πέτρινων χρόνων...

Μα εγώ θα θυμάμαι για πάντα τον Τάκη το γαμια, το ταξίδι στο Βελιγράδι, τις παντελονατες βραδιές που ξεβράκωσες το κατεστημένο, το Ερχόμαστε που έγινε πράξη και το μαγικό βράδυ που άνοιξαν οι ουρανοί για να γιορτάσει και εκείνος μαζί μας ένα απωθημένο 24 χρόνων...

Καλη συνέχεια και περισσότερη αγάπη σε ΕΚΕΙΝΗ

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Οι μεγαλύτεροι ηλικιακά έχουμε επηρεαστεί πολύ από τα τέλη της δεκαετίας του 80 και τις αρχές της δεκαετίας του 90.

Ξέρω ότι για τους νεότερους πολλά μπορεί να ακούγονται κάπως.

Υπάρχει ένα συναίσθημα εκεί μέσα που όσο και να το ξεχνάς με την καθημερινότητα και με τα όσα έχει περάσει αυτή η ομάδα, κάπου θα βγει και θα σου θυμίσει ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ακόμα ζωντανή εκείνη η φλόγα των παιδικών μας χρόνων.

Για εμάς ΠΑΝΤΑ η ΑΕΚ θα είναι "ΕΚΕΙΝΗ".

Για πάντα.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, mobster21 said:

Οι μεγαλύτεροι ηλικιακά έχουμε επηρεαστεί πολύ από τα τέλη της δεκαετίας του 80 και τις αρχές της δεκαετίας του 90.

Ξέρω ότι για τους νεότερους πολλά μπορεί να ακούγονται κάπως.

Υπάρχει ένα συναίσθημα εκεί μέσα που όσο και να το ξεχνάς με την καθημερινότητα και με τα όσα έχει περάσει αυτή η ομάδα, κάπου θα βγει και θα σου θυμίσει ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ακόμα ζωντανή εκείνη η φλόγα των παιδικών μας χρόνων.

Για εμάς ΠΑΝΤΑ η ΑΕΚ θα είναι "ΕΚΕΙΝΗ".

Για πάντα.

 

Ο ήλιος είναι ο Βασιλιάς της ημέρας, τα τριαντάφυλλα είναι ο Βασιλιάς των λουλουδιών και η ΑΕΚ είναι η Βασίλισσα όλου του κόσμου…

Εγώ αγαπώ δυο πράγματα…

Τα τριαντάφυλλα για μια μέρα και την ΑΕΚ για πάντα

ΖΗΤΩ Η ΑΕΚ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mobster21 said:

Οι μεγαλύτεροι ηλικιακά έχουμε επηρεαστεί πολύ από τα τέλη της δεκαετίας του 80 και τις αρχές της δεκαετίας του 90.

Ξέρω ότι για τους νεότερους πολλά μπορεί να ακούγονται κάπως.

Υπάρχει ένα συναίσθημα εκεί μέσα που όσο και να το ξεχνάς με την καθημερινότητα και με τα όσα έχει περάσει αυτή η ομάδα, κάπου θα βγει και θα σου θυμίσει ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ακόμα ζωντανή εκείνη η φλόγα των παιδικών μας χρόνων.

Για εμάς ΠΑΝΤΑ η ΑΕΚ θα είναι "ΕΚΕΙΝΗ".

Για πάντα.

 

Όσοι δεν έζησαν εκείνη την εποχή, που ξεκινά από την επιστροφή στη Νέα Φιλαδέλφεια το 1987, το τρύπημα στο κύπελλο από τον Κοσκωτά, το πρωτάθλημα του Τάκη, την χρυσή συνέχεια με τους τίτλους, μέχρι το 96 που έφυγε ο άλλος, δεν μπορούν να καταλάβουν τί γινόταν τότε. Λογικό, η ΑΕΚ δεν έχει καμία σχέση με εκείνη την ομάδα, ούτε ο κόσμος της πλέον.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×