Jump to content

Recommended Posts

27 minutes ago, 1989 generation said:

Όσοι δεν έζησαν εκείνη την εποχή, που ξεκινά από την επιστροφή στη Νέα Φιλαδέλφεια το 1987, το τρύπημα στο κύπελλο από τον Κοσκωτά, το πρωτάθλημα του Τάκη, την χρυσή συνέχεια με τους τίτλους, μέχρι το 96 που έφυγε ο άλλος, δεν μπορούν να καταλάβουν τί γινόταν τότε. Λογικό, η ΑΕΚ δεν έχει καμία σχέση με εκείνη την ομάδα, ούτε ο κόσμος της πλέον.

Θα ζησουμε αλλη... επιστροφη. Που ξερεις μπορει να ναι και καλυτερη, μπορει ομως εκεινες οι μερες τοσο μεγαλης δοξας να περασαν ανεπιστρεπτι. Η αγαπη για τον ΔΙΚΕΦΑΛΟ ομως παραμενει

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, AlexKR21 said:

Θα ζησουμε αλλη... επιστροφη. Που ξερεις μπορει να ναι και καλυτερη, μπορει ομως εκεινες οι μερες τοσο μεγαλης δοξας να περασαν ανεπιστρεπτι. Η αγαπη για τον ΔΙΚΕΦΑΛΟ ομως παραμενει

Η αγάπη παραμένει, αλλά η ζωή προχωράει και οι εξελίξεις μας ξεπερνάνε. Εκείνο το κλίμα που υπήρχε τότε δύσκολα θα ξαναυπάρξει. Έχει αλλάξει όλο το ποδόσφαιρο, οι παίκτες πλέον σπάνια κάθονται σε μια ομάδα πάνω από 2-3 χρόνια, κατά βάση είναι ξένοι. Ο κόσμος από την άλλη έχει γίνει πιο επιθετικός, βγάζει μίσος πολλές φορές, δεν κάνει υπομονή, θέλει τα πάντα γρήγορα. Στην ΑΕΚ της χρυσής εποχής, η ομάδα έχανε και φωνάζαμε περισσότερο, τώρα κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Οι εκστρατείες που έκανε ο κόσμος τότε ανά την Ελλάδα, πλέον είναι μια ανάμνηση μακρινή. Τώρα δε μπορούν να κάνουν μεγάλο αγώνα με οπαδούς και των δύο ομάδων ούτε κεκλεισμένων, πλακώνονται κι εκεί οι μπράβοι των προέδρων. Θα δούμε, μπορεί πάλι να αλλάξουν τα πράγματα και να μας αρέσει η αλλαγή αυτή τη φορά..

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, 1989 generation said:

Η αγάπη παραμένει, αλλά η ζωή προχωράει και οι εξελίξεις μας ξεπερνάνε. Εκείνο το κλίμα που υπήρχε τότε δύσκολα θα ξαναυπάρξει. Έχει αλλάξει όλο το ποδόσφαιρο, οι παίκτες πλέον σπάνια κάθονται σε μια ομάδα πάνω από 2-3 χρόνια, κατά βάση είναι ξένοι. Ο κόσμος από την άλλη έχει γίνει πιο επιθετικός, βγάζει μίσος πολλές φορές, δεν κάνει υπομονή, θέλει τα πάντα γρήγορα. Στην ΑΕΚ της χρυσής εποχής, η ομάδα έχανε και φωνάζαμε περισσότερο, τώρα κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Οι εκστρατείες που έκανε ο κόσμος τότε ανά την Ελλάδα, πλέον είναι μια ανάμνηση μακρινή. Τώρα δε μπορούν να κάνουν μεγάλο αγώνα με οπαδούς και των δύο ομάδων ούτε κεκλεισμένων, πλακώνονται κι εκεί οι μπράβοι των προέδρων. Θα δούμε, μπορεί πάλι να αλλάξουν τα πράγματα και να μας αρέσει η αλλαγή αυτή τη φορά..

Πάντως για το θέμα κόσμου, η συμπεριφορά οπαδών ΑΕΚ στη πεσάδα με αυτών του ζέλα τα τελευταία χρόνια είναι μέρα με τη νύχτα

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Έχει διαρραγεί για τα καλά η σχέση οπαδών-ομάδας Βαζέλας και αυτό είναι το επικινδυνότερο όλων γι' αυτούς. Και εμείς κινδυνέψαμε σοβαρά να χάσει η πλειοψηφία των οπαδών μας την καψούρα με την ομάδα αλλά δεν έγινε ευτυχώς σε τόσο μεγάλο βαθμό. Και επειδή μιλάμε για μεγάλες ομάδες, αν ο οπαδός κρυώσει μάλλον τον έχασες. Προσωπικά αμφιβάλω αν ο Βάζελος συνέλθει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι για καθέναν η Α.Ε.Κ. σημαίνει κάτι το διαφορετικό. Μικρός δεν πίστευα ότι μπορεί να Την αντιλαμβάνεται κάποιος αλλιώτικα από τη δική μου κοσμοθεωρία. Με τα χρόνια φυσικά άλλαξε αυτό, αλλάξαμε κι εμείς, όπως είναι λογικό. Πλέον σπάνια βρίσκω άνθρωπο που να αντιλαμβάνεται την ομάδα όπως εγώ. Θέλω να καταλήξω, ότι μην κακολογείτε τον άλλον για το πως βλέπει την ομάδα. Ο λόγος είναι ο ίδιος, η αγάπη γι' αυτήν, από εκεί και πέρα όλοι είμαστε διαφορετικοί όταν είμαστε ερωτευμένοι, μπορεί να μας βγάλει το καλύτερο και το χειρότερο.  

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι απο τους τελευταιους κουνοδαχτυλακηδες/ΑΕΚαρχες  οπως θα εχετε καταλαβει (τουναντιον δεχομαι και κουνηματα δακτυλου)  απλα ο @Fadrhonc21 το εξεφρασε ακομψα αυτο που ενιωσε, δεν επιτρεπεται σε φορουμ της ΑΕΚ να λεμε ετσι γενικα για μικρη ομαδα, ουτε οι εχθροι μας δεν μας εχουν για μικρη ομαδα, αρα λεω οτι λιγη προσοχη στο φορουμ δεν βλαπτει. Αυτα. ?

Link to comment
Share on other sites

Καλα το 'μικρή ομάδα' δεν είναι υποκειμενικό και δεν χρήζει ερμηνείας. Αποδεδειγμένα ΔΕΝ είσαι μικρή ομάδα ούτε εντός ούτε εκτός συνόρων.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, JOSS said:

Καλα το 'μικρή ομάδα' δεν είναι υποκειμενικό και δεν χρήζει ερμηνείας. Αποδεδειγμένα ΔΕΝ είσαι μικρή ομάδα ούτε εντός ούτε εκτός συνόρων.

Έτσι ακριβώς κ για να προσδιορίσουμε καλύτερα το "μέγεθος ΑΕΚ", πρέπει να ρίξουμε μια γρήγορη ματιά και στους υπόλοιπους , πέρα από την ΑΕΚ...
Τι ακριβώς υπάρχει λοιπόν εκτός ΑΕΚ?
Δύο απαταιώνιοι , 2 συστημικές ομάδες των οποίων -κατά γενική ομολογία- η τεράστια πλειοψηφία των τίτλων είναι πέτσινοι ,στημένοι και ερμαφρόδιτοι ....
αφού στηρίζονταν πάντα σε εξωγηπεδικούς παράγοντες τύπου επο, επαε, λίγδα, διαιτησία, παραρτήματα κτλπ 
τους οποίους η ΑΕΚ ΟΥΔΕΠΟΤΕ διέθετε ...
συν 2 τοπικές ομάδες της Θεσ/νίκης που δε μπαίνουν καν στην κουβέντα.
Αρα , αντικειμενικά ΜΟΝΟ ΑΕΚ υπάρχει , και με καμιά 30αριά γνήσιους και ολοκάθαρους τίτλους είναι η ΜΟΝΗ μεγάλη ομάδα στην Ελλάδα .. 
γι αυτό ακριβώς και γουστάρουμε που ΔΕΝ έχει "αιώνιο αντίπαλο" όπως π.χ. ο γκέι το βάζελο ή ο μπαοκ τον άρη..
.. επίσης κάθε μεγάλη ομάδα μπορεί να περνάει μια κρίση, συμβαίνει παντού....
καλό είναι λοιπόν να αποφεύγονται γελοιότητες τύπου "μικρή ομάδα" κλπ όπως και το υποκοριστικό που τελειώνει σε -άκι κλπ
(το οποίο προσωπικά δεν το έχω γράψει ποτέ στη ζωή μου, ούτε για πλάκα... και σιχαίνομαι όποιον το γράφει , ειδικά Ενωσίτη)
ώστε να μη δημιουργούνται εκνευρισμοί και εντάσεις. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Bukowski said:

Έχει διαρραγεί για τα καλά η σχέση οπαδών-ομάδας Βαζέλας και αυτό είναι το επικινδυνότερο όλων γι' αυτούς. Και εμείς κινδυνέψαμε σοβαρά να χάσει η πλειοψηφία των οπαδών μας την καψούρα με την ομάδα αλλά δεν έγινε ευτυχώς σε τόσο μεγάλο βαθμό. Και επειδή μιλάμε για μεγάλες ομάδες, αν ο οπαδός κρυώσει μάλλον τον έχασες. Προσωπικά αμφιβάλω αν ο Βάζελος συνέλθει ποτέ.

Δεν προλαβε να γινει αυτο γιατι η ΑΕΚ ουσιαστικα εζησε κατασταση αποσυνθεσης για περιπου δυο χρονια ως την πεσαδα.Σκεψου οτι ενα χρονο πριν την πεσαδα φορουσε την φανελα μας ο Γκουντγιονσεν.Την επομενη της πεσαδας μπηκε ο Μελ και τα πρωτοσελιδα του ερχομαστε και υπηρχε προοπτικη.Επισης την πικρη εμπειρια των χαμηλων κατηγοριων την ζησαμε και σαν αποτοξινωση (τουλαχιστον εγω και δεν εννοω απο την ομαδα) μακρια απο τις τοξικοτητες και σχεδον μονο με νικες.Πηραμε γρηγορα τιτλους παιξαμε τσουλου σηκωνουμε γηπεδο.Με λαθη και με σωστα ασχολουμαστε κυριως με ποδοσφαιρο.Ο παο επελεξε να σερνετε απο το να πιει το πικρο ποτηρι, κατι που μακροπροθεσμα μπορει να του γυρισει μπουμερανγκ.Εμεις δανεικο δεν δεχθηκαμε αυτοι πηραν απο τον παοκ, και οσο ναναι αυτο επηρεαζει την ψυχοσυνθεση του οπαδου.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο βαζελος έχει βρεθεί σε μια μόνιμη κατάσταση ΑΕΚ 2011/2012 χοντρικά, θα μπορούσε να πει κανεις καλύτερα από μας που το γαμησαμε, αλλά οσο περνάνε τα χρονια και παγιώνεται σε αυτό το πραγμα τελικά ισως αποδειχθεί και χειρότερο.

Τεσπα πουτσα μας στην τελικη, εμεις να βλέπουμε τι κάνουμε οι άλλοι σιγουρα θα έχουν τα κάτω τους και τα πάνω τους.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, nikos said:

Ο βαζελος έχει βρεθεί σε μια μόνιμη κατάσταση ΑΕΚ 2011/2012 χοντρικά, θα μπορούσε να πει κανεις καλύτερα από μας που το γαμησαμε, αλλά οσο περνάνε τα χρονια και παγιώνεται σε αυτό το πραγμα τελικά ισως αποδειχθεί και χειρότερο.

Τεσπα πουτσα μας στην τελικη, εμεις να βλέπουμε τι κάνουμε οι άλλοι σιγουρα θα έχουν τα κάτω τους και τα πάνω τους.

Αν η ΑΕΚ απο δω και περα και ειδικα μολις μπει στην Αγια Σοφια φερθει λογικα και δεν αρχισει τιποτα τρελες με τα next best things της ελληνικης προπονητικης και στα δικα μας τα παιδια θεωρω οτι θα παγιωθει σε μονιμη κατασταση πρωταθλητισμου.Οκ τωρα αν ερθουν τιποτα σειχηδες στους αλλους τι να πω, μπορει να σηκωσουν κσι τσουλου.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Man Of Faith said:

Αν η ΑΕΚ απο δω και περα και ειδικα μολις μπει στην Αγια Σοφια φερθει λογικα και δεν αρχισει τιποτα τρελες με τα next best things της ελληνικης προπονητικης και στα δικα μας τα παιδια θεωρω οτι θα παγιωθει σε μονιμη κατασταση πρωταθλητισμου.Οκ τωρα αν ερθουν τιποτα σειχηδες στους αλλους τι να πω, μπορει να σηκωσουν κσι τσουλου.

Έχω τεράστια εμπιστοσύνη στο dna μας ότι θα καταφέρουμε πολύ εύκολα να καταστρέψουμε τη νέα σελίδα που ανοίγεται στην ιστορία της ΑΕΚ με την Αγιά Σοφιά. Τον τρόπο δεν τον ξέρω, αλλά αν υποθέσουμε ότι του παραχρονου μπαίνουμε, είναι βέβαιο ότι σε 4-5 χρόνια από σήμερα θα είμαστε μπουρδέλο

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stavros 9-11 said:

Έχω τεράστια εμπιστοσύνη στο dna μας ότι θα καταφέρουμε πολύ εύκολα να καταστρέψουμε τη νέα σελίδα που ανοίγεται στην ιστορία της ΑΕΚ με την Αγιά Σοφιά. Τον τρόπο δεν τον ξέρω, αλλά αν υποθέσουμε ότι του παραχρονου μπαίνουμε, είναι βέβαιο ότι σε 4-5 χρόνια από σήμερα θα είμαστε μπουρδέλο

Ειναι γνωστο οτι με την ΑΕΚ δεν βαριεσαι ποτε

Link to comment
Share on other sites

εισαι τεραστιος τακτικα με διαφορα απο ολους τους αλλους στην Ελλαδα τεραστιος δεν τους βλεπεις

Link to comment
Share on other sites

ο πουτσαρας μας, ο ροκο σιφρεντι της καρδιας μας.

τι θετε?

αμυνα και κοντρα επιθεση? -εχω

κατοχη και ευκαιριες με το τσουβαλι? -κιαπαυτες εχω.

καρπαζια και δαγκωμα στο λαρυγγι? -οτι θελει ο λαος.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, chris manousopoulos said:

ο πουτσαρας μας, ο ροκο σιφρεντι της καρδιας μας.

τι θετε?

αμυνα και κοντρα επιθεση? -εχω

κατοχη και ευκαιριες με το τσουβαλι? -κιαπαυτες εχω.

καρπαζια και δαγκωμα στο λαρυγγι? -οτι θελει ο λαος.

Ροκο Σιφρεντι: Ξεκωλιασμα παρτενερ στην τουαλετα με το προσωπο της μες στην λεκανη κ με το "πιτσιλισμα" του Ιταλου ταυτοχρονο τραβηγμα στο καζανακι ενω το προσωπο της παρτενερ ειναι ακομα μες στην λεκανη.

Link to comment
Share on other sites

Παρότι είχε μεγάλη συμμετοχή στο παιχνίδι της ΑΕΚ, ο «Τσίνο» είχε… τρελαθεί που δεν μπορούσε να σκοράρει. Και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στα αποδυτήρια του ΟΑΚΑ με κατεβασμένο κεφάλι, πεσμένος από την αστοχία του, διότι είχε χάσει πολλές καλές στιγμές.

Στα αποδυτήρια, μάλιστα, είχε βάλει τα χέρια του στο κεφάλι και είχε βουρκώσει. Ο Μάσιμο Καρέρα το αντιλήφθηκε άμεσα και φρόντισε να τον καθησυχάσει και να τον ηρεμήσει. «Πάμε συνεχίζουμε. Δεν θέλω να σε βλέπω ποτέ έτσι. Θέλω να απολαμβάνεις αυτό που κάνεις στο γήπεδο. Θέλω να βγει στο δεύτερο ημίχρονο και να χαμογελάς», ήταν οι συμβουλές του Ιταλού προπονητή.

Μάλιστα, ο Ιταλός τεχνικός όταν τον αντικατάστησε στο δεύτερο ημίχρονο, τον αγκάλιασε και τον πήγε μέχρι το πάγκο.

 

https://www.enwsi.gr/kyria-arthra/karera-se-araoycho-gia-tis-chamenes-eykairies-vges-exo-kai-chamogela/

Link to comment
Share on other sites

Θα αντιληφθεί κι αυτός σε τι καρναβάλι χώρα ήρθε να προπονήσει και θα χαιρετήσει είτε με άμεσο είτε με έμμεσο τρόπο. Όχι, θα κάτσει για να παίζει με στημένο κόρακα, ξένο κιόλας, ή θα παίζει τα μισά ματς κεκλεισμένων. 

Και οι οπαδοί να συζητάνε ποιο από τα δύο είναι το καλύτερο. Παράνοια. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, SpiRos said:

Θα αντιληφθεί κι αυτός σε τι καρναβάλι χώρα ήρθε να προπονήσει και θα χαιρετήσει είτε με άμεσο είτε με έμμεσο τρόπο. Όχι, θα κάτσει για να παίζει με στημένο κόρακα, ξένο κιόλας, ή θα παίζει τα μισά ματς κεκλεισμένων. 

Και οι οπαδοί να συζητάνε ποιο από τα δύο είναι το καλύτερο. Παράνοια. 

Καλα ενταξει δεν ειναι και.... Σκανδιναβος. Ιταλος ειναι :D που προπονησε και στους μαφιοζους της Ρωσιας, δεν του ειναι και... πρωτογνωρα τα στημενα, οι τιμωριες κτλ.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Bukowski said:

Καλα ενταξει δεν ειναι και.... Σκανδιναβος. Ιταλος ειναι :D που προπονησε και στους μαφιοζους της Ρωσιας, δεν του ειναι και... πρωτογνωρα τα στημενα, οι τιμωριες κτλ.

Ναι, δεν λέω, αλλά για τέτοια σκηνικά και τιμωρίες κεκλεισμένων κάθε τρεις και λίγο δεν ακούω ούτε στην Ιταλία ούτε στην Ρωσία.
υγ. Τα τελευταία χρόνια, κάθε χρόνο έχουμε πρόβλημα στη δουλειά με το ελληνικό πρωτάθλημα, σε αντίθεση με όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

εχουν γινει και στην ιταλια κεκλεισμενων και φασαριες μεταξυ οπαδων εξαλλου τα κεκλεισμενων που εφαγε η ΑΕΚ ειναι για επισοδεια 100 μετρα εκτος ΟΑΚΑ που οι προπονητες δεν πηραν γραμμη και περσι και φετος 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×