Jump to content

Πιο όμορφο, θεαματικό ευρωπαικο γκολ της ΑΕΚ (Poll)


Ποιό είναι το πιο όμορφο γκολ της ΑΕΚ στις ευρωπαικές διοργανώσεις?  

16 members have voted

  1. 1. Ποιό είναι το πιο όμορφο γκολ της ΑΕΚ στις ευρωπαικές διοργανώσεις?

    • Το βολέ του Τάσου στον αγώνα με την Πόρτο (6-1) το 1978
      1
    • Το σουτ εξω απο τη περιοχή του Σαββιδη στον αγώνα με τη Δυναμό Δρέσδης (5-3) το 1989
      4
    • Η εκτέλεση φάουλ του Μπατίστα στον αγώνα με την Τορίνο (2-2) το 1991
      4
    • Η κεφαλιά του Δημητριάδη στον αγώνα με την Αιντχόβεν (1-0) το 1992
      0
    • Το πλασέ του Σαβέφσκι στον αγώνα με τον Άγιαξ (1-2) το 1994
      0
    • Το πλασέ του Νάβας στον αγώνα με τη Μπάγερ Λεβερκούζεν (4-4) το 2000
      2
    • Η εκτέλεση φάουλ του Τσάρτα στο μάτς με τη Ρεάλ Μαδρίτης (3-3) το 2001
      4
    • Άλλο (Πείτε ποιό)
      1


Recommended Posts

Η ερωτηση αφορα το πιο ομορφο γκολ της αεκ στις ευρωπαικες διοργανωσεις οσον αφορα καθαρα την εκτελεση-ενεργεια οχι πχ το πιο σημαντικο γκολ ή το πιο αγαπημενο με βαση τη κρισιμοτητα του

Ας θυμηθουμε τις επιλογες παραπανω στα βιντεο

1. Το εκπληκτικό βολέ του Τασου στο αριστερο παραθυρακι στον αγωνα με τη Πορτο (6-1) για το Κύπελλο Πρωταθλητριων του 1978-79. Ο Κυπριος Τασος Κωνσταντινου ειχε εφεση στο σκοραρισμα και το επιβεβαιωσε και στην ευρωπη, το συγκεκριμενο ηταν το 4ο γκολ της ΑΕΚ στο εν λογω ματς

 

2. Ενας αλλος Κυπριος Ο Γιωργος Σαββιδης πετυχαινει ισως το πιο θεαματικο γκολ της καριερας του στην ΑΕΚ, με φοβερο σουτ εξω απο τη περιοχη στο "Γ" της αντιπαλης εστιας. Ηταν το 3-1 στην εκπληκτικη βραδια απεναντι στη Δυναμο Δρεσδης (5-3) για το κύπελλο Πρωταθλητριών 1989-90.

 

 

3. Η βολίδα του Μπατίστα στον αγωνα με την Τορινο (2-2) στο ΟΥΕΦΑ της σεζον 1991-92. Ο Γκουλιτ των φτωχων κερδιζει φαουλ πολλα μετρα εξω απο τη περιοχη και αναλαμβανει να το εκτελεσει ο ιδιος, το δυνατο ευθυβολο σουτ του καταληγει στα διχτυα των Ιταλων, ενα γκολ που θα ζηλευε και ο πραγματικος Γκουλιτ

 

4. Η κεφαλια του βασιλομπιλαρου στον 1-0 με την Αιντχοβεν το 1992. Ο Βασιλης Δημητριαδης μετα απο φαουλ του σαβεφσκι δεν φοβαται το σηκωμενο ποδι του αντιπαλου και με εκπληκτικη κεφαλια ψαρακι (δοκαρι και μεσα) αφηνει αγαλμα τον Ολλανδο τερματοφυλακα

 

5. Το πλασε του μεγαλου Τονι στον αγωνα με τον Αγιαξ (1-2) το 1994 στους ομιλους του Champions League.  Ο Τονι Σαβεφσκι εκτος απο δημιουργος ειχε πετυχει και σπουδαια γκολ. Μετα απο επινοηση του Τσαρτα στοπαρει μεσα στην αντιπαλη περιοχη, οπου ειχε προωθηθει, και αφου σκασει η μπαλα κατω προλαβαινει τον Φαν Ντε Σαρ με πλασε στην αριστερη γωνια πανω στη κινηση. Ενα γκολ που πανηγυριστηκε εξαλλα οπως θα θυμηθειτε και στο βιντεο..

 

6. Η εκπληκτικη εκτελεση φαουλ του Τσαρτα στο επικο ματς με τη Ρεαλ (3-3) στο Champions League του 2002-03. Ο σπεσιαλιστας Βασιλης Τσαρτας αρχικα στελνει τη μπαλα στο δοκαρι σε χτυπημα φαουλ, την εκτελεση του οποιου ακυρωνει ο ρωσος διαιτητης βγαζωντας του και καρτα. Την δευτερη φορα ο Τσαρτας δεν αστοχει και με τελειο χτυπημα στελνει τη μπαλα στο παραθυρακι του Κασιγιας. Χαλαλι η κιτρινη που πηρε..

 

 

7. Το πλασε του Φερναντο Ναβας στο 4-4 με τη Λεβερκουζεν για το ΟΥΕΦΑ του 2000-01. Ο Αργεντινος φευγει στη πλατη της αμυνας της γερμανικης ομαδας, και αφου κοντρολαρε, πλασαρε υποδειγματικα πανω στη κινηση πριν η μπαλα πεσει στο χορτο, πετυχαινωντας ενα μουντιαλικο γκολ..
 

 

 

Προφανως οι παραπανω επιλογες ειναι υποκειμενικες και σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλα γκολ που ξεχωριζουν, εχει να κανει εξαλλου και με την κριση του καθενος ή και με την μνημη (μπορει να μου διεφυγε καποιο). Αν καποιος θεωρει πιο θεαματικο καποιο αλλο ευρωπαικο γκολ ας το αναφερει εδω και στο τελος θα το προσθεσω στη λιστα πιο πανω με τις προτιμησεις που πηρε

 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η κεφαλια του Μιμη Παπαϊωάννου στο 2-0 με τον ερυθρό αστέρα το 76, αλλά και το δεύτερο γκολ του Θωμά στο 3-0 με την QPR τον Μάρτη του 77. Α και η γκολαρα από φάουλ του νικολουδη, με την ντέρμπι στο 2-3 μέσα στην Αγγλία την ίδια περίοδο. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βρέθηκα απο το ανώτερο μέρος της κερκίδας .. σχεδόν στο χορτάρι 10 σειρές κάτω ξέρω γω.. ψηφίζω ως καλύτερο ευρωπαϊκό τέρμα της ομάδος μας αυτό του Ντράγκαν Τσίριτς ουέφα καπ εκτός στη Βουδαπέστη απέναντι στην ΜΤΚ. Χάναμε 2-0 με εμφάνιση χειρότερη και απο τις φετινές με Καρδόσο-Κωστένογλου και οταν μείωσε ο Σέρβος βγήκε η ένταση της εκδρομής και της προσμονής για κάτι καλό..  Χειμώνας 1999 . Κοντρόλ Τσίριτς, αριστερό ποδοκροσέ και εμένα μετά να ίπταμαι.

Εδω κλείνει και η συνεισφορά μου στο αξιόλογο αυτό τοπικ του Γιώργη Ντι,δεν έχω να καταθέσω κάτι άλλο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Μοναχά Ε ΝΩ ΣΙΣ

 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Stylianopoulos said:

Επειδή βρέθηκα απο το ανώτερο μέρος της κερκίδας .. σχεδόν στο χορτάρι 10 σειρές κάτω ξέρω γω.. ψηφίζω ως καλύτερο ευρωπαϊκό τέρμα της ομάδος μας αυτό του Ντράγκαν Τσίριτς ουέφα καπ εκτός στη Βουδαπέστη απέναντι στην ΜΤΚ. Χάναμε 2-0 με εμφάνιση χειρότερη και απο τις φετινές με Καρδόσο-Κωστένογλου και οταν μείωσε ο Σέρβος βγήκε η ένταση της εκδρομής και της προσμονής για κάτι καλό..  Χειμώνας 1999 . Κοντρόλ Τσίριτς, αριστερό ποδοκροσέ και εμένα μετά να ίπταμαι.

Εδω κλείνει και η συνεισφορά μου στο αξιόλογο αυτό τοπικ του Γιώργη Ντι,δεν έχω να καταθέσω κάτι άλλο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Μοναχά Ε ΝΩ ΣΙΣ

 

Εσύ ήσουνα ο μαλάκας που μου καβαλήθηκε στην πλάτη δηλαδή στο γκολ; ? Νοέμβρης του '99, μόλις 1 χρόνο μετά την μετακόμισή μου.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω κάποια από τα γκολ και αναρωτιέμαι αν εχουν βάλει τόσα πολλά ωραία και  άλλες ελληνικές ομάδες στην ευρωπη. Μπορεί απλά επειδή δεν τις έχω παρακολουθήσει πολύ. 

ΥΓ. Ξεχάσαμε και ένα του Αρδιζογλου, με την Πόρτο στο 6-1.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι ψηφίζουν γκολ που έχουν ζήσει ή έστω δει στην τηλεόραση. Εγώ ειπα να πρωτοτυπήσω και ψήφισα τελικά του Τάσου Κωνσταντίνου με την Πόρτο που ήταν όμορφο αλλά και δύσκολο αφού είναι βολέ με την μπάλα στον αέρα και όχι στο έδαφος. Θα ταν άδικο να μην πάρει ούτε μια ψήφο, αλλά είναι και άλλα που αξίζουν να ψηφιστουν.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×