Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VIII


Recommended Posts

1 χρόνο από τώρα έχουν υπολογίσει με βάση τα παραπανω.

Συνηθως αυτά πεφτουν έξω, αλλά τεσπα, μακαρι

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, nikos said:

Έσπευσε εντωμεταξυ το non paper να μας πει ότι το μουσείο θα το φτιάξει με έξοδά του ο Μελ.

Επειδη έκανα εντιτ παραπανω, αν ισχυει ο αρχικός προυπολογισμος μπορεί να μην βάλει και τίποτα, λεω εγώ. «Μαγκιά» του επι προσωπικού, αλλά μην νομιζουν ότι τρώμε αμάσητο ο,τι γράφουν.

 

Αυτά τα σημερινα είναι αυτά που έλεγε πριν καποιους μήνες ο Βεργης. Το πόσο αργά μπορεί να πάνε δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε. Μονο ο @Rayo Vallecano 21 ήταν θυμαμαι πιο απαισιόδοξος κι από μένα για τα προηγούμενα.

Πιστεύω ότι ήμουν απλά ρεαλιστής. Νομίζω ότι το καλοκαίρι του 22 θα μπούμε, ελπίζω να μην πάει πιο πίσω. Δεν χτίζουμε και την αγιασοφιά της Κωνσταντινούπολης. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Πιστεύω ότι ήμουν απλά ρεαλιστής. Νομίζω ότι το καλοκαίρι του 22 θα μπούμε, ελπίζω να μην πάει πιο πίσω. Δεν χτίζουμε και την αγιασοφιά της Κωνσταντινούπολης. 

Σε πεντε χρονια χτιστηκε η Αγια Σοφια

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, nikos said:

1 χρόνο από τώρα έχουν υπολογίσει με βάση τα παραπανω.

Συνηθως αυτά πεφτουν έξω, αλλά τεσπα, μακαρι

Νικο οτι εχει να κανει ειναι με γραφειοκρατια, αυτη θα σε παει πισω αν σε παει.Δεν ειναι το ιδιο πχ με την υπογειοποιηση που περα απο τα γραφειοκρατικα ειχε και πιο πολλες τεχνικες δυσκολιες.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Man Of Faith said:

Νικο οτι εχει να κανει ειναι με γραφειοκρατια, αυτη θα σε παει πισω αν σε παει.Δεν ειναι το ιδιο πχ με την υπογειοποιηση που περα απο τα γραφειοκρατικα ειχε και πιο πολλες τεχνικες δυσκολιες.

Δεν την λες και λιγη ιστορία την γραφειοκρατία. 
 

Μην ανατρέχουμε πίσω τώρα, αλλά αν θυμάστε οι δημοπρατήσεις είχαν αργήσει και στα άλλα.

Οπως και να έχει ας πούμε καλοκαίρι 22 με κάποια επιφύλαξη παντα.

υγ. Είναι να γίνει και 2η υπογειοποιηση ή λαθος θυμαμαι; Αν το θυμάται κάποιος ας πει 

edit είναι ναι, καθηστε να δούμε κι αυτά πρώτα τι πώς πότε...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Skepastos said:

Για να ξέρουμε και τι λέμε, αυτά τα 14, είναι ότι περίσσεψε απο το διαγωνισμό της ΤΟΜΗΣ. Η ΤΟΜΗ πήρε το έργο της εσωτερικής διαμόρφωσης με περίπου 8,5 εκατομμύρια ευρώ (χωρίς ΦΠΑ), υπολείπονταν ακόμα 11,5 (χωρίς ΦΠΑ) απο το κονδύλι Σγουρού (σύνολο 20), τα οποία λαμβάνει τώρα η ΑΕΚ απο την Περιφέρεια. Δεν μας έκαναν και χάρη δηλαδή ούτε πήραμε κάτι έξτρα. Απλά η καθυστέρηση ίσως οφείλονταν και σε άλλα παράλληλα ζητήματα που εκκρεμούσαν (ΕΠΟ;)

 

https://diavgeia.gov.gr/doc/9ΨΕΜ7Λ7-ΑΤΔ?inline=true

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα ποσά, σαφως λιγότερα από 20 θα ξοδευτουν αν το πας έτσι, γιατί πάλι θα υπάρξει έκπτωση τωρα.

Αν ομως το πας με προϋπολογισμούς χωρίς εκπτώσεις τα 20 γίνονται 27 (16+11 τώρα).

Δεν ξερω στα 20 που είπαν αρχικα τι υπολόγισαν, αλλα συνηθως βαζουν τον αρχικό προϋπολογισμό ανεξαρτητα από τις εκπτώσεις.

Άρα οπως το εκτιμω εγώ το πραγμα τα 20 μας το έκαναν 27.

 

Τα παραπανω τα γράφω για λογους ακρίβειας. Όταν δώσουν σε βαζελους και βου φοβαμαι ότι θα κλαίμε με μαύρο δακρυ για αυτά που ΔΕΝ πήραμε εμεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οποιος ρίξει μια ματια σε αυτό που βάλαμε στην διαύγεια θα δει πολλά ενδιαφέροντα πραγματα, οπως:

1) τι περιλαμβάνει (πχ μέχρι και τα τέρματα η τις θέσεις vvip και δημοσιογράφων ή οθόνες έξω από το γηπεδο )

2) θα δείτε στο τελος ότι κάποιοι που καταψήφισαν γκρινιάζουν ότι πήραμε περισσότερα από όσα είχαν συμφωνηθεί αρχικα (αυτό που γράφω στο ακριβώς προηγούμενο post).

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, nikos said:

Δεν την λες και λιγη ιστορία την γραφειοκρατία. 
 

Μην ανατρέχουμε πίσω τώρα, αλλά αν θυμάστε οι δημοπρατήσεις είχαν αργήσει και στα άλλα.

Οπως και να έχει ας πούμε καλοκαίρι 22 με κάποια επιφύλαξη παντα.

υγ. Είναι να γίνει και 2η υπογειοποιηση ή λαθος θυμαμαι; Αν το θυμάται κάποιος ας πει 

edit είναι ναι, καθηστε να δούμε κι αυτά πρώτα τι πώς πότε...

Καθολου λιγο δεν ειναι η γραφειοκρατια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Man Of Faith said:

Σε πεντε χρονια χτιστηκε η Αγια Σοφια

Ε τότε λάθος το παράδειγμα. Δεν κτίζουμε και την παναγία των παρισίων, θα πρέπε να πω :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikos said:

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα ποσά, σαφως λιγότερα από 20 θα ξοδευτουν αν το πας έτσι, γιατί πάλι θα υπάρξει έκπτωση τωρα.

Αν ομως το πας με προϋπολογισμούς χωρίς εκπτώσεις τα 20 γίνονται 27 (16+11 τώρα).

Δεν ξερω στα 20 που είπαν αρχικα τι υπολόγισαν, αλλα συνηθως βαζουν τον αρχικό προϋπολογισμό ανεξαρτητα από τις εκπτώσεις.

Άρα οπως το εκτιμω εγώ το πραγμα τα 20 μας το έκαναν 27.

 

Τα παραπανω τα γράφω για λογους ακρίβειας. Όταν δώσουν σε βαζελους και βου φοβαμαι ότι θα κλαίμε με μαύρο δακρυ για αυτά που ΔΕΝ πήραμε εμεις.

 

Νίκο δεν παίρνει εκτύπωση αυτό νομίζω. Δεν είναι δημόσιο έργο. Είναι προγραμματική σύμβαση - ενισχυση ερασιτεχνικού σωματείου. Έτσι ακριβώς έπρεπε να είχε δοθεί όλο το ποσο εξαρχής, νέτο 20 μυρια για ενισχυση του σωματείου, αλλά έκαναν το τρικ με το δημόσιο έργο και για να πάρουν την έκπτωση του διαγωνισμού αλλά και για να το φέρουν ανάλαφρα. 
 

Εν ολίγοις 5 πάνω - 5 κατω, αυτό είναι το ποσο που έπρεπε να πάρουμε βάσει του κονδυλίου Σγουρού. Αν το έκοψαν σε δημόσιο έργο και ενισχυση η αν το έκαναν 3 δημόσια έργα, μικρή σημασία έχει. 
 

Οσο για αυτό που λες για τους άλλους ισχύει. Του βαζελου θα του το φτιάξουν εξολοκλήρου με κρατική χρηματοδότηση 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kostas21 said:

Θα μας πει κάνεις deadline παράδοσης? Εφοσον δηλαδή πλεον ολόκληρη η χρηματοδοτηση έχει ολοκληρωθεί, τι όχι? 

Α κ τα γήπεδο κόστος 32 εκ. Δλδ 22 εκ ΤΣΛ + 10 εκ γιουροπα = 32 εκ. 

Περιφερεια 25 εκ 

Πάμε στα 57 εκ

Συνοδα Εσπα. 20 εκ πάμε στα 77 εκ. 

Χορηγος ονόματος? 

Κόσμος λεφτά? 

Πολύς, Παππας κ σία? 

Αυτά τα λεφτά που πάνε? 

Ας πει κάποιος που ξέρει το λογαριασμό. 

 

Σύνοδα ΕΣΠΑ που λες δεν είναι 20. 8 μυρια είναι η υπογειοποίηση. Άλλο ένα οι περιμετρικοί πεζόδρομοι. Για του λόγου το αληθές 

Link to comment
Share on other sites

Ρεαλιστικά μιλώντας το πιθανότερο είναι ότι σε ένα χρόνο από τώρα, αλλά και σε δύο και πάει λέγοντας θα λέμε ότι "του βάζελου ΘΑ του φτιάξουν"

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

@nikos

Τώρα διάβασα το πολύ σημαντικό «Η προμήθεια θα δημοπρατηθεί από τη Περιφέρεια Αττικής σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις που ισχύουν για τις δημόσιες συμβάσεις (Ν4412/16)»

Αρα λάθος είχα, πάλι διαγωνισμό θα έχουμε, πάλι έκπτωση θα πάρει απλά αυτή τη φορά επειδή είναι προμήθεια σκέτο και όχι κατασκευή πιστεύω ότι δεν θα πάρει τόσο χρόνο. Αν και η διάρκεια ισχύος της προγραμματικής σύμβασης είναι 48 μήνες 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Skepastos said:

@nikos

Τώρα διάβασα το πολύ σημαντικό «Η προμήθεια θα δημοπρατηθεί από τη Περιφέρεια Αττικής σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις που ισχύουν για τις δημόσιες συμβάσεις (Ν4412/16)»

Αρα λάθος είχα, πάλι διαγωνισμό θα έχουμε, πάλι έκπτωση θα πάρει απλά αυτή τη φορά επειδή είναι προμήθεια σκέτο και όχι κατασκευή πιστεύω ότι δεν θα πάρει τόσο χρόνο. Αν και η διάρκεια ισχύος της προγραμματικής σύμβασης είναι 48 μήνες 

Χρονικά έχει υπολογιστεί 1 χρονος από τώρα  αν είδες (άσε την εγγύηση που λέει στο τελος).

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ε τότε λάθος το παράδειγμα. Δεν κτίζουμε και την παναγία των παρισίων, θα πρέπε να πω :)

Ή το μετρό της Θεσσαλονικης

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, nikos said:

Χρονικά έχει υπολογιστεί 1 χρονος από τώρα  αν είδες (άσε την εγγύηση που λέει στο τελος).

Το είδα. Στο Gantt. Μέχρι το πρωτόκολλο οριστικής παραλαβής 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kostas21 said:

Mαζι νομίζω είναι 20

Όχι Κώστα. Τώρα με τη μικρή υπογειοποίηση που μένει ίσως πάει στα 15. 

Link to comment
Share on other sites

Για να το κλείσω όπως το βλέπω εγώ (νουμερα χωρίς ΦΠΑ μονο για το γήπεδο)

αρχικό προγραμμα  

20 Περιφερεια + 20 με 25 Δικέφαλος + 20 ονοματοδοσία ή/και δανεισμός καπως έτσι τα είχαν πει 


τελικα

27 Περιφερεια + 3 Δικέφαλος + 25 ΠΑΕ ΑΕΚ + 10 ΟΠΑΠ 

 

Καπως έτσι θεωρω εγώ ότι έχουν τα νουμερα πολύ χοντρικά βέβαια 

 

Στης Περιφέρειας βάζω τους προϋπολογισμούς και όχι τις συμβάσεις, έτσι θεωρω ότι είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nikos said:

Για να το κλείσω όπως το βλέπω εγώ (νουμερα χωρίς ΦΠΑ μονο για το γήπεδο)

αρχικό προγραμμα  

20 Περιφερεια + 20 με 25 Δικέφαλος + 20 ονοματοδοσία ή/και δανεισμός καπως έτσι τα είχαν πει 


τελικα

27 Περιφερεια + 3 Δικέφαλος + 25 ΠΑΕ ΑΕΚ + 10 ΟΠΑΠ 

 

Καπως έτσι θεωρω εγώ ότι έχουν τα νουμερα πολύ χοντρικά βέβαια 

 

Στης Περιφέρειας βάζω τους προϋπολογισμούς και όχι τις συμβάσεις, έτσι θεωρω ότι είναι το σωστό.

Στη δικέφαλος έχουν μπει 10 σύνολο από ότι θυμάμαι. Τα 9 έλεγαν του Γιώργου Μελισσανίδη και καλα

Link to comment
Share on other sites

Τα 20 για την ονομασία δεν θα δοθούν  σε δέκα ετήσιες  δόσεις από την χρονιά που θα μπούμε; Αν είναι έτσι μάλλον  στα λειτουργικά έξοδα θα συμβάλλουν, παρά στην κατασκευή. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Kostas21 said:

Ε οκ 15

Ακου τώρα η 2η δεν έχει ξεκινήσει καν. 

Εγώ λέω θα ξεκινήσει του χρόνου τέτοιο καιρό αν όλα πάνε καλά. 

Ε δε θα θέλει 1 χρόνο να τη φτιάξουνε? Στάνταρ, οπότε 2 χρονάκια από τώρα. 

Στη χειρότερη πάμε 3 χρονάκια από τώρα. 

Ένα χρόνο με τίποτα. Αρκετά πιο σύντομα. Είναι πολύ πιο μικρή, το 1/4 περίπου της μεγάλης συν ότι μεγάλο μέρος έχει ήδη φτιαχτεί με την υπάρχουσα. Το σκάψιμο και η σκυροδετηση της Σμύρνης θα μένει. Αν όλα πάνε καλά πιστεύω στη χειροτερη Αύγουστο 22 θα έχουμε τελειώσει. Είναι ακριβώς 1,5 χρόνος. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Τα 20 για την ονομασία δεν θα δοθούν  σε δέκα ετήσιες  δόσεις από την χρονιά που θα μπούμε; Αν είναι έτσι μάλλον  στα λειτουργικά έξοδα θα συμβάλλουν, παρά στην κατασκευή. 

Σωστος ο Ραγιο. Αυτό θα γίνει ουσιαστικά. Εκτός και αν ρευστοποιηθεί με δάνειο η σύμβαση υπό τη μορφή εγγύησης 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ορκίζομαι για αυτά που γράφω στα ποσά.

Απο αυτά που έχω ψαχουλέψει γυρω-γυρω τα λεω. Νομιζω τελικά δεν έγινε η ΑΜΚ της Δικέφαλος. Για τον ΟΠΑΠ δεν ξερω καν αν είναι 10, ούτε πώς θα δοθούν, καπου το άκουσα απλά.

Επισης δεν γνωρίζω αν το τελικο νουμερο θα είναι 65 χωρίς ΦΠΑ ή θα παει παραπανω.

 

Οπότε γράφω μια μπακαλίστικη εκτιμηση

 

edit τώρα που τα τσέκαρα λιγο πραγματι είναι 10 μυρια ο ΟΠΑΠ, 2*5 χρονια από ο,τι έγραψαν.

Οκ μπορει να γίνει πχ διευκόλυνση από την Δικέφαλος και να τα πάρει πίσω από τον ΟΠΑΠ, η ουσία στο τελικο νουμερο δεν αλλάζει θεωρω 

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×