Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VIII


Recommended Posts

7 minutes ago, Skepastos said:

Νίκο έχει γίνει ΑΜΚ στη Δικέφαλος σίγουρα, για να μπουν τα λεφτά του Τς.Λ, κάπου 20 μυρια σύνολο. Τώρα ποσα από αυτά είναι των Μελ, Παπα, Πολυ κλπ δεν ξέρω 

Ξέρεις αν η μικρή υπογειοποιηση είναι απαραίτητη για την λειτουργία του γηπέδου; Γιατι το έργο κινδυνεύει να πάει πολύ πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ξέρεις αν η μικρή υπογειοποιηση είναι απαραίτητη για την λειτουργία του γηπέδου; Γιατι το έργο κινδυνεύει να πάει πολύ πίσω. 

99% δεν είναι, αλλά επιδιώκουν να την φτιάξουν οπωσδήποτε. Αλλιώς δεν θα γίνει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ξέρεις αν η μικρή υπογειοποιηση είναι απαραίτητη για την λειτουργία του γηπέδου; Γιατι το έργο κινδυνεύει να πάει πολύ πίσω. 

Είναι απαραίτητη 

Το έργο θα πάει όσο πίσω χρειαστεί προκειμένου να εγκαινιαστεί με κόσμο ( κανονική πληρότητα ) 

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτως ή άλλως για το 2022 πάει το έργο. Ως τότε λογικά θα μπορεί να εγκαινιαστεί με κόσμο. Με την μικρή υπογειοποιηση που η κατασκευή της  δεν έχει ξεκινήσει καν, μπορεί να τελειώσει και το 2024.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αισθηση ότι η μικρή υπογειοποίηση αποσυνδέθηκε από τη μεγάλη επι Δημαρχίας Βασιλοπουλου για τους γνωστούς λόγους. Έπειδη θα μπορούσε να μας καθυστερήσει και να μας τρενάρει. Όπως και έγινε τελικά, οι 2 υπογειοποιήσεις δεν κατασκευάστηκαν μαζί. Δεν το έχω πρόχειρο όμως, θα το ξανατσεκάρω 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι και τα λεφτά - σε όλα τα ποσά που έχετε βάλει- από τα υπερκοστολογημενα διάρκειας της Β και γ εθνικής ( κάποια πήγαν και στη εφα) που πρέπει να είναι κάνα 5αρι. 

Οι ισολογισμοί δεν λένε ψέματα από που ήρθαν τα λεφτά στο ταμείο και είναι δημοσια και προσβάσιμα σε όλους. Το λέμε εδώ και καιρό από που έχουν έρθει τα λεφτά 1 εκ ήταν τότε του Γιώργου και μετά έχουμε ταμειακές διευκόλυνσης-ατοκα δανεια από δύο κυπριακές εταιρείες συμφερόντων Μελ. Λεφτά που ήδη μέρος τους σύμφωνα με το ισολογισμό το έχει πάρει πίσω. 

Αυτό είναι και το νόημα της λέξεις <<εγγυητής>> και <<έβαλα λεφτά>> και όχι ότι θα το πληρώσει ο ίδιος. Ήταν ξεκαθαρος από την αρχή. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Να πούμε ότι με τα λεφτά των διάρκειας και το 1εκ του Γιώργου ξεκίνησε ουσιαστικά το έργο πληρώθηκαν μελέτες κτλ στη πορείας μπήκαν τα δανεικά, μετά το τσουλου, περιφέρεια και τέλος ΟΠΑΠ. 

Το γήπεδο η πιο συγκεκριμένα η αντιπαροχή του γηπέδου ( δύο κτήρια γιατί το γήπεδο θα ανοικει στην ΕΡΑ με απαίτηση της περιφέρειας ) θα ανοικει σε αυτόν που το πλήρωσε δλδ παε. 

Για μενα το θέμα δεν είναι η ιδιοκτησία των κτηρίων του γηπέδου αλλά η ιδιοκτησία της παε δλδ της μκο εφα με αρχηγό την αρκαδη και με κλειστό κύκλο ανενεργών μελών που απλά έβαλαν μια υπογραφή. Κάποτε ακούστηκε ότι σκοπός είναι να γίνει λαϊκή βάση κάτι πολλή εύκολο απλά ανοίγοντας την επιλογή εντάξεις του οποιοδήποτε με την προϋπόθεση να είναι 5 χρόνια μέλος στην ΕΡΑ και πληρώνει συνδρομή αν και στην Ελλάδα το ιδανικό είναι να έχει τις ομάδες ένας χωστης. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Νομίζω ότι η συμφωνία με τον οπαπ είναι πέντε  χρόνια με... οπσιον για αλλά πεντε. Το ότι δεν  βάζει ούτε ευρώ ο Μελισσανιδης  είναι σίγουρο και όχι υπερβολή; 

Η αλήθεια είναι στους ισολογισμούς. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Skepastos said:

Έχω την αισθηση ότι η μικρή υπογειοποίηση αποσυνδέθηκε από τη μεγάλη επι Δημαρχίας Βασιλοπουλου για τους γνωστούς λόγους. Έπειδη θα μπορούσε να μας καθυστερήσει και να μας τρενάρει. Όπως και έγινε τελικά, οι 2 υπογειοποιήσεις δεν κατασκευάστηκαν μαζί. Δεν το έχω πρόχειρο όμως, θα το ξανατσεκάρω 

Για αυτό καθυστερεί τόσο το συνολικό έργο. Όλα ξεχωριστά γίνονται, με τον δικό τους διαγωνισμό και το δικό τους ευέλικτο χρονοδιάγραμμα, το καθένα. 

Link to comment
Share on other sites

Το εντυπωσιακό είναι ότι μέχρι να το πει πριν λιγους μήνες ο Βεργης ότι έρχονται κι άλλα από την Περιφερεια, μας έλεγαν ότι η χρηματοδότηση έχει τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προσωπικά στην γ εθνική είχα πάρει 2 διαρκείας. Γιατί μέχρι να καταλάβω περι τινος πρόκειται τον πιστευα πολύ.

Τι απέγιναν αυτά; γιατί κάτι κοροϊδίες θυμαμαι τοτε περι του νέου γηπεδου κλπ για οσους πήραν διαρκείας.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kostas21 said:

Που είναι ακριβώς προσβάσιμα σε όλους κ πως οι ισολογισμοί μας λένε κάτι, θα ήθελα να τους παραθέσεις.

Ψάχνοντας τους είχα βρει εδώ μαζί με άλλα πράγματα 

https://aekwatch.gr/σύνδεσμοι/item/418/418

Αμα το ζητήσει κάποιος και βρω χρόνο μπορώ να γράψω και αναλυτικά τη χρηματοδότηση αλλά νομίζω ότι με λίγο μελέτη όλοι μπορούμε να καταλάβουμε διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες κυρίως ( όχι τα υπόλοιπα λογιστικά που ούτε εγώ καταλαβαίνω). 

Αμα το ζητήσει κάποιος και βρω χρόνο μπορώ να γράψω και αναλυτικά τη χρηματοδότηση αλλά νομίζω ότι με λίγο μελέτη όλοι μπορούμε να καταλάβουμε διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες κυρίως ( όχι τα υπόλοιπα λογιστικά που ούτε εγώ καταλαβαίνω). 

Άλλωστε τι χρήματα που έχουμε μπει φαίνονται και από τις ΑΜΚ που είναι τρεις ή πρώτη αφορά το 1εκ του Γιώργου η δεύτερη νομίζω είναι τα διάρκειας και η τρίτη της παε που είχαν μπει κατευθείαν σχεδόν από ΟΥΕΦΑ στη δικέφαλος και κεφαλαιοποιηθηκαν με ΑΜΚ τα υπόλοιπα είναι ταμειακές διευκολύνσεις με κανονικές εξοφλήσεις και από τα χρήματα που περιμένουμε ( φαίνονται όλα στο ισολογισμό) 

Φυσικά οι ταμειακές διευκολύνσεις έχουν τη σημασία τους ότι προχωράει το έργο και πληρώνονται με τα μελλοντικά έσοδα. Μπορεί να γίνουν και άλλες και να απόπληρωθούν από τη χορηγία του οπαπ. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kostas21 said:

Την μετοχή στο γήπεδο την παρέλαβες? 😁

Εγώ πήγα και τις πήρα.:P Βασικά αναμνηστικό έδωσαν πάρα τίτλο και το έχω εξαφανίσει να πω την αλήθεια γιατί με ότι έχει γίνει θεωρώ ότι μας δούλεψαν. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, nikos said:

Το εντυπωσιακό είναι ότι μέχρι να το πει πριν λιγους μήνες ο Βεργης ότι έρχονται κι άλλα από την Περιφερεια, μας έλεγαν ότι η χρηματοδότηση έχει τελειώσει.

Έτσι εξηγείται και η στάση κοκοκο σε πολλά θέματα. Πλέον ξέρουν πως να τον χειρίζονται. 

Link to comment
Share on other sites

https://www.novasports.gr/podosfairo/super-league-1/article/1889949/aek-stin-agia-sofia-o-melissanidis

 

Στόχος των ανθρώπων της ΑΕΚ είναι το νέο γήπεδό της να είναι έτοιμο τον Δεκέμβριο του 2021 και από τον Ιανουάριο του 2022 να αρχίσει να το χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×