Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VIII


Recommended Posts

2 hours ago, Skepastos said:

Ξεκινήσαμε το 13, το 17 πήραμε άδεια και το 22 λένε θα τελειώσουμε

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το 2018 με την παραχώρηση, 3 χρόνια μετά και χωρίς καμία προσφυγή - ενόχληση έχει πάρει μονο εγκρίσεις απο Δήμο και επιτροπές υπουργείων και δεν έχει έτοιμο ούτε το θεσμικό πλαίσιο ούτε τις μελέτες για το γήπεδο. Οταν πάρεια την άδεια στα χέρια του θα δούμε πόσο θα κάνει να το σηκώσει. 

Για μένα με τον πόλεμο που έχουμε φάει είναι άθλος και που το φτιάχνουμε, το αν θα γλιτωναμε 2-3 χρόνια κατασκευής αν είχαμε τα φράγκα πραγματικά το προσπερνάω χωρίς καμία στεναχώρια. Το μόνο που με νοιάζει είναι να προλάβω να μπω μέσα με αυτόν που με γαλούχησε στην ιδέα, μόνο αυτό με νοιάζει

 

Με το χερι στην καρδια, περιμενες ποτε οτι η ΑΕΚ, και μιλαμε για μια ομαδα που το "ποσο ΑΕΚ" εχει γινει αξιωμα, θα εφτιαχνε σχεδον μονη της γηπεδο;Εγω οχι.Οι δωδεκα αθλοι του Ηρακλη ολοι μαζι ειναι το γηπεδο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Skepastos said:

Για το γήπεδο του ΠΑΟΚ λες; Δεν το έχω ακουσει αλλά είναι λόγικο να μην υπάρχει ιδιαίτερη μανούρα γιατί ακόμα είναι μήνας του μέλιτος. Όταν φανερωθούν τα σχέδια του γηπέδου και περιβάλλοντος χώρου το βλέπουμε. Αν και αυτοί θα πέσουν να τους φάνε κατευθείαν και θα πεσει και χαρτζιλίκι από τον πατερούλη. Το θέμα είναι ότι με ανοιχτή κόντρα με τον Άρη, θα είναι μιας πρώτης τάξης ευκαιρία να εκβιάσουν και αυτοί για δικό τους γήπεδο. 

«Συμφωνούμε για τη νέα Τούμπα, αλλά δεν μπορούμε να ταυτιστούμε απολύτως»

Καλα, δεν ξερω και τι ειναι αυτος ο τυπος, αλλα ακουγονται πραγματακια. Κι ειναι και νωρις οπως λες.

Link to comment
Share on other sites

On 6/18/2021 at 5:44 PM, Nestoridis21 said:

Κι εδώ τελική ευθεία;;

Γενικά το θέμα του γηπέδου δεν το διακωμοδω (όχι ότι το κάνεις εσυ) γιατί μιλάμε για μια υπερπροσπαθεια και ένα όνειρο όλων των ΑΕΚτζηδων, αλλά έχεις δίκιο που γραφεις αυτό που γραφεις.Φταινε και οι δημοσιογράφοι όλο για τελευταία εμπόδια, για τελευταίες υπογραφές κτλ μέχρι τα επόμενα, τώρα και οι τελικές ευθείες.

Ε νισάφι

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, aris2168 said:

«Συμφωνούμε για τη νέα Τούμπα, αλλά δεν μπορούμε να ταυτιστούμε απολύτως»

Καλα, δεν ξερω και τι ειναι αυτος ο τυπος, αλλα ακουγονται πραγματακια. Κι ειναι και νωρις οπως λες.

Δεν το έχω παρακολουθήσει το θέμα αλήθεια. Δεν ξέρω. Αλλά χωρίς σχέδια δεν γίνεται να αρθρωθεί λόγος ούτε υπέρ ούτε κατά 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Καλά εμείς το 13 παρουσιασαμε και τα σχέδια του γηπέδου, άσχετα αν υπήρξαν τελικά κάποιες αλλαγές σε αυτά. Σε αυτό ο παοκ σήμερα είναι πιο πίσω από μας τότε. 

Το 13 Ραγιο είχαμε όλο το πλάνο ετοιμο σαν γενική κατεύθυνση. Μελέτη γηπέδου, υπογειοποίησης, περιβάλλοντα χώρου, κυκλοφοριακή κλπ…Άσχετα αν έγιναν αλλαγές στα σχέδια, το πλάνο υπήρχε και το νομοθετικό πλαίσιο ήρθε και κούμπωσε σε κάτι που ήταν ήδη σχεδιασμένο. Φωτογραφικό; Ναι και μαγκιά μας. Έτσι δουλεύει το μπουρδελο η Ελλάς.
 

ΠΑΟΚ και ζελας πάνε να κάνουν το αντίστροφο. Να πάρουν το νομοθετικό πλαίσιο και να φτιάξουν μετά τις μελέτες. Μα το σχέδιο αυτό έχει ήδη εφαρμοστεί επι Γρανιτσα και απέτυχε δις. Θα μου πεις ήταν ο Γρανιτσας. Οκ, δεκτό. Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα έχουμε δει να αποτυγχάνει ξανά και ξανά το ίδιο μοντέλο, σε κάθε μεγάλο έργο και όχι μόνο αθλητικού ενδιαφέροντος.  Πρώτα σχεδιάζεις και μετά νομοθετείς να προστατέψεις. Αν νομοθετήσεις και προσπαθήσεις να σχεδιάσεις, θα πρέπει να εναρμονιστείς με τη νομοθεσία, όχι όμως μόνο αυτή αλλά και άλλες τόσες που εμπλέκονται κατά τη διάρκεια της φάσης σχεδιασμού. 
 

Για αυτό πέτυχε το σχέδιο του γηπέδου μέσα σε ένα τόσο εχθρικό περιβάλλον. Ξεκάθαρα από την πολιτική βούληση που δεδομένα υπήρχε, κατά τα λοιπά ήταν ένα σχέδιο μεγαλοφυές. Γιατί νομοθέτησε τα στεγανά μετά το σχεδιασμό, δεν προσπάθησε να στριμώξει το σχέδιο στα στεγανά της πολυνομοθεσίας

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Skepastos said:

Το 13 Ραγιο είχαμε όλο το πλάνο ετοιμο σαν γενική κατεύθυνση. Μελέτη γηπέδου, υπογειοποίησης, περιβάλλοντα χώρου, κυκλοφοριακή κλπ…Άσχετα αν έγιναν αλλαγές στα σχέδια, το πλάνο υπήρχε και το νομοθετικό πλαίσιο ήρθε και κούμπωσε σε κάτι που ήταν ήδη σχεδιασμένο. Φωτογραφικό; Ναι και μαγκιά μας. Έτσι δουλεύει το μπουρδελο η Ελλάς.
 

ΠΑΟΚ και ζελας πάνε να κάνουν το αντίστροφο. Να πάρουν το νομοθετικό πλαίσιο και να φτιάξουν μετά τις μελέτες. Μα το σχέδιο αυτό έχει ήδη εφαρμοστεί επι Γρανιτσα και απέτυχε δις. Θα μου πεις ήταν ο Γρανιτσας. Οκ, δεκτό. Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα έχουμε δει να αποτυγχάνει ξανά και ξανά το ίδιο μοντέλο, σε κάθε μεγάλο έργο και όχι μόνο αθλητικού ενδιαφέροντος.  Πρώτα σχεδιάζεις και μετά νομοθετείς να προστατέψεις. Αν νομοθετήσεις και προσπαθήσεις να σχεδιάσεις, θα πρέπει να εναρμονιστείς με τη νομοθεσία, όχι όμως μόνο αυτή αλλά και άλλες τόσες που εμπλέκονται κατά τη διάρκεια της φάσης σχεδιασμού. 
 

Για αυτό πέτυχε το σχέδιο του γηπέδου μέσα σε ένα τόσο εχθρικό περιβάλλον. Ξεκάθαρα από την πολιτική βούληση που δεδομένα υπήρχε, κατά τα λοιπά ήταν ένα σχέδιο μεγαλοφυές. Γιατί νομοθέτησε τα στεγανά μετά το σχεδιασμό, δεν προσπάθησε να στριμώξει το σχέδιο στα στεγανά της πολυνομοθεσίας

για τους ζέλες δεν ξέρω αλλα οι βούλγαροι δεν νομιζω να συναντήσουν ιδιαιτερη αντίσταση. ειδικα με το προηγούμενο της επανατοποθέτησης αρχαιων που δημιουργεί το μετρό, θα χουν το ελευθερο να κανουν οτι γουσταρουν σε υπερβολικό βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα ότι οι Β θα έχουν θέματα ενώ οι ζελες στο βοτανικό όχι. 

Ο βοτανικός δεν έχει τπτ γύρο και όντως ένα γήπεδο είναι αναπτυξιακό για τη περιοχή και σύγχρονος δεν θέλει πολλά έργα αφού μέτρο είναι σε απόστασης μέτρων και οδικά έργα δεν χρειάζονται αφού υπάρχει η ιερά οδός που συνδέεται με εθνική, η Πολύκαρπου και η Αγίας Άννας που είναι λεωφόροι και στις ώρες αγώνων είναι αδιοι επειδή γεμίζουν το πρωί με τα πρακτορεία ( σκοπεύουν να τα μετακινήσουν) 

Δεν ξέρω καθολου τη περιοχή της Τούμπας αλλά όπως έχω καταλάβει είναι πικνοκατοικημενη χωρίς οδικο δίκτυο και ΜΜΕ και υπάρχουν και αρχαία κάτω. Τι άλλο θέλετε για να μην είναι τόσο εύκολη υποθεση. 

Η λύση της Τούμπας είναι το μοντέλο ΑΕΚ δλδ χωρίς πολλά εμπορικά και ένα γήπεδο που δεν είναι συμβατό με τη περιοχή συν κάποια υπόγειοποίηση αλλά όπως έχω καταλάβει θέλουν εμπορικά και ρισκάρουν να βρουν εμπόδια. 

Link to comment
Share on other sites

Το σχεδιο της Τουμπας το εχετε δει? Εκτος οτι προκειται για μια οικιστικη καθαρα περιοχη χωρις συγκοινωνια με ενα αστικο μονο και ειναι πυκνοκατοικημενη πρεπει να μεταφερθουν ενα κολυμβητήριο και ενα σχολειο 
οι βου θελουν ολη την εκταση και υπογειοποιηση της Κλεανθους. Δεν ξερω ποσο ευκολα θα βαλουν υπογραφες ολοι οι κατοικοι αν και υποψιαζομαι ποια θα ειναι η πείθω της Θ4

Screenshot_6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sergio Vargas21 said:

Το σχεδιο της Τουμπας το εχετε δει? Εκτος οτι προκειται για μια οικιστικη καθαρα περιοχη χωρις συγκοινωνια με ενα αστικο μονο και ειναι πυκνοκατοικημενη πρεπει να μεταφερθουν ενα κολυμβητήριο και ενα σχολειο 
οι βου θελουν ολη την εκταση και υπογειοποιηση της Κλεανθους. Δεν ξερω ποσο ευκολα θα βαλουν υπογραφες ολοι οι κατοικοι αν και υποψιαζομαι ποια θα ειναι η πείθω της Θ4

Screenshot_6.jpg

Το θεμα των αρχαιων επισης θα ειναι πολυ σημαντικο .

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχουν θέματα χρηματοδότησης αφού θέλει να εχει ωφελος ο ερασιτέχνης αλλά και η παε να το πάρει τσάμπα χωρίς όμως να βάλει λεφτά ούτε ο δήμος. 

Το ταμειο ανακάμψεις είναι η λύση αλλά δεν ξέρω αν τελικά χρηματοδότηση γήπεδο και με τη ποσοστό. Και γο υπόλοιπο από τράπεζες και ποιος θα πληρώνει τις δόσεις? Γενικά φαινετσι μπερδεμένο. 

Εκτός του οικονομικού δεν βλέπω πως θα σκαλώσει. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

Το θεμα των αρχαιων επισης θα ειναι πολυ σημαντικο .

 

Θα βρουνε τροπο να τα αποσπασουν . Το θεμα με τα σχολεια διαβαζω δεν θα τα πειραξουν γιατι θα υπηραν απανωτες προσφυγες. Να γινει γηπεδο αλλα οχι και να διωξεις τα σχολεια, 

Link to comment
Share on other sites

Όντως το θέμα με τα αρχαία είναι παρά πολύ σημαντικό. Ήδη σε διασκοπησεις εδάφους που έχουν κάνει στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας, στο Βόρειο μισό προς την 4 είναι γεμάτος ο τόπος αρχαίους τάφους. Δεν το έχουν ανακοινώσει έτσι αλλά σε φάση ότι «υπάρχουν πολλές ανακλασεις κλπ». Σε όλη την έκταση της αλάνας της Τούμπας υπάρχουν αρχαίοι τάφοι και μάλιστα και κατά την κατασκευή του κολυμβητηρίου είχαν βρεθεί. 
 

Δεν σταματάνε εκεί τα προβλήματα όμως. Υπάρχει όντως η υπογειοποίηση η οποία παρουσιάζει πολύ μεγάλη κλίση σε αστικό ιστό (σχεδιασμός επικίνδυνος), είναι ο αποκλεισμός προσέγγισης σχολείων από ΙΧ, είναι τα υπόγεια πάρκινγκ τριών ορόφων κάτω από τη γη, μεσα σε αρχαιολογική περιοχή, είναι οι αποζημιώσεις παρόδιων ιδιοκτησιών (αν θα γίνουν από ΠΑΟΚ η από Δήμο), είναι ότι μια έκταση 7 στρεμμάτων από αυτές που τους παραχωρήθηκαν είχε ήδη εκχωρηθεί στο ΤΑΙΠΕΔ, είναι η απουσία ΜΜΜ και πάει λεγοντας…

Του βαζελου αγκάθι είναι τα εμπορικά, η χρηματοδότηση, το ρεμα της περιοχης και έχω την αισθηση ότι υπάρχουν και εκεί αρχαια

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στα χαρτια ολα καλα σχεδιαζονται. ΚΑι σε μας μια χαρα τα ειχε κανει το σχεδιο Γρανιτσα. Στην πραξη ομως υπαρχουν πολλα θεματα. Και το σχεδιο των Βου τωρα παει ΣΤΕ . Εχει δρομο ακομα 

Link to comment
Share on other sites

Ο Ιβαν παίζει μπαλα ολομοναχος στο βορρα και δεν τολμαει να του παει κοντρα κανεις προς το παρόν. Κατω απο αυτες τις συνθήκες, το μονο που χρειαζεται ειναι λεφτά, αν τα έχει θα κανει ότι θέλει, θα παίξει πολύ τραμπουκισμος σε οποιον εχει αντιθετη αποψη.

Μακάρι να ξεκινήσει το έργο και μετά να αλλαξει η τρεχουσα δυναμική και να μεινει γιαπι και να παίζουν Καυτατζόγλειο μια ζωη.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Geologos said:

Ο Ιβαν παίζει μπαλα ολομοναχος στο βορρα και δεν τολμαει να του παει κοντρα κανεις προς το παρόν. Κατω απο αυτες τις συνθήκες, το μονο που χρειαζεται ειναι λεφτά, αν τα έχει θα κανει ότι θέλει, θα παίξει πολύ τραμπουκισμος σε οποιον εχει αντιθετη αποψη.

Μακάρι να ξεκινήσει το έργο και μετά να αλλαξει η τρεχουσα δυναμική και να μεινει γιαπι και να παίζουν Καυτατζόγλειο μια ζωη.

ηδη παιζει τραμπουκισμος σε οποιον εναι αντιθετος στο νεο γηπεδο

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Skepastos said:

 

Του βαζελου αγκάθι είναι τα εμπορικά, η χρηματοδότηση, το ρεμα της περιοχης και έχω την αισθηση ότι υπάρχουν και εκεί αρχαια

Με τόσα εμπορικά σε μικρή απόσταση στο Κηφισό και με τα άλλα που ήδη γίνονται πάλι σε μικρή απόσταση δεν είμαι σίγουρος και εγώ ποια θα είναι η εμπορική τους αξία. Το ρέμα δεν το ήξερα αλλά όλη η Αθήνα ήταν ρεματα παλιά άρα καμία έκπληξη ( εμείς είχαμε έχουμε το ποδονυπτη). Η χρηματοδότηση είναι θέμα και συνδέεται με τα εμπορικά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά παιδιά , αν γίνονται πρόσφυγες , υπάρχουν νομικά κολλήματα και εμπλοκές με την αρχαιολογική υπηρεσία τι τραμπουκισμος να γίνει ? 

Μπορεί να το φτιάξουν αλλά θα πάρει χρόνο . Μιλάμε για πολύ χρόνο .

 

Του ζελα από την άλλη είναι πιο πιθανό να γίνει , υπάρχει μεγάλη πολιτική βούληση γιατί η περιοχή είναι βόθρος και θα αλλάξει μορφή. 

Στα λεφτά αν κολλήσει κυρίως και στις μοιρασιές γιατί ως γνωστών η βαζελοι είναι υπερόπτες βλάκες 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, AG21 said:

Με τόσα εμπορικά σε μικρή απόσταση στο Κηφισό και με τα άλλα που ήδη γίνονται πάλι σε μικρή απόσταση δεν είμαι σίγουρος και εγώ ποια θα είναι η εμπορική τους αξία. Το ρέμα δεν το ήξερα αλλά όλη η Αθήνα ήταν ρεματα παλιά άρα καμία έκπληξη ( εμείς είχαμε έχουμε το ποδονυπτη). Η χρηματοδότηση είναι θέμα και συνδέεται με τα εμπορικά. 

Η πολιτική βούληση είναι μεγάλη γιατί η περιοχή είναι ντροπή για την Αττική. 

Το αν το γήπεδο μετά δεν βιώσιμο η τα εμπορικά είναι γτπ - πολύ πιθανό - φυσικά δεν ενδιαφέρει την παρούσα κυβέρνηση 

 

Θα φανεί αν γίνει και με πιο τρόπο χρηματοοικονομικά αν αυτό το γήπεδο θα ευνοήσει τον ζελα η θα γίνει σαν το πηλαδακης περίπου 

Link to comment
Share on other sites

Για τον παναθηναϊκό που συζητάμε, να πούμε ότι στην ουσία δεν υπάρχει πλάνο χρηματοδότησης, εκτός από κάποιες ασαφείς αναφορές σε κάποιο ταμείο ανάκαμψης νομίζω. Και ότι το συνολικό έργο, μαζί με την ανάπλαση, αν γίνει κάποτε, θα έχει τεράστιο κόστος. 

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα δύο γήπεδα ΑΝ γίνει κάποιο, πιο πολλές πιθανότητες συγκεντρώνει το γήπεδο του βαζελου αλλά οποίο και να γίνει δεν το βλέπω να παίζει κάποια ομάδα σε αυτό πριν περάσει καμία εξαετία από σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα γίνουν κάποτε, δεν μπορεί παοκ και βαζελος να εχουν τα σημερινα τους γήπεδα πχ σε πενήντα χρόνια από τώρα. Το θέμα είναι πότε θα γίνουν, αν θα ναι στο σχετικά κοντινό μέλλον ή όχι. Για τον παναθηναικό η περίπτωση του βοτανικού πάντως συζητιέται  νομίζω πάνω από 20 χρόνια ήδη.

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Όλα θα γίνουν κάποτε, δεν μπορεί παοκ και βαζελος να εχουν τα σημερινα τους γήπεδα πχ σε πενήντα χρόνια από τώρα. Το θέμα είναι πότε θα γίνουν, αν θα ναι στο σχετικά κοντινό μέλλον ή όχι. Για τον παναθηναικό η περίπτωση του βοτανικού πάντως συζητιέται  νομίζω πάνω από 20 χρόνια ήδη.

 

Μην το δένεις κόμπο, υπάρχει και το ΟΑΚΑ και το Καυτατζόγλειο

Link to comment
Share on other sites

On 6/14/2021 at 10:10 AM, AG21 said:

Πέρασα εχθές από το γήπεδο κάτι όχι τόσο εύκολο για κάποιον που ζει Γλυφάδα και δουλεύει Πειραιά επιστρεφοντας οικογενειακό από εκδρομή. Μου άρεσε η έτοιμη πλευρά και όντως βυζαντινιζει από κοντά. 

Η Φιλαδέλφεια με πολλή ζωή και πολλά μαγαζιά που φαίνεται ετοιμάζονται για το γήπεδο τόσο που η σύζυγο μου ζήτησε βόλτα στη νέα φιλαδελφεια ( μπλούζες ΑΕΚ τα παιδί, καφεδάκι βυζαντινή., επίσκεψη μουσείο Φίλιος, βόλτα άλσος, μετά να φάμε πεζόδρομο και μετά γλυκακι τιλλας) 

DONE 

Εντελώς παρατημένο το άλσος . Δεν υπάρχει υπηρεσία του Δήμου να κάνει αποκατάσταση σε άπειρες ζημιές ( σκαλοπάτια κτλ ) ή να κάνει αποψήλωση των χόρτων που έχουν γίνει σαν δέντρα ?

Για παιδικές χαρές τι να πείς ? οκ δεν ζητάω να γίνει Γλυφάδα με τις hitech κούνιες άλλα να μην είναι επικίνδυνες για παιδιά και διαλυμένες . Δεν ζητάω πολλή .

Πραγματικά ένας μοναδικής ομορφιάς χώρος είναι απίστευτο που δεν ασχολείται κάποιος . Δήμαρχος - περιφεριάρχης , κυβέρνηση κάποιος . Όποιος ασχοληθεί θα τον υμνούν για δεκαετίες . Ας το κάνει η ΑΕΚ τι να πώ ? να κάνει μια γαμομελέτη και να τη δώσει έτοιμη για να βρούν κονδύλια . 

Και ο δήμος μας μπορεί να έχει χρήμα λόγο μαρίνων κτλ άλλα και παλιότερα δεν γινόταν τπτ και τώρα τόσα έργο το 80% το κάνει απο κοινοτικά κονδύλια που απορροφάει ( την παραλία τωρα την έβαλε με δικές του ενέργειες στο ταμείο ανάκαμψης και μαζί με τη Γλυφάδα θα φιαχθεί όλο το παραλιακό μέτωπο ) . Εκεί δεν  υπάρχει ένας χριστιανός να βρεί κονδύλια να φιάξει αυτό το παράδεισο . 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, AlexKR21 said:

Μην το δένεις κόμπο, υπάρχει και το ΟΑΚΑ και το Καυτατζόγλειο

Καλά το Καυτατζόγλειο σε μερικές δεκαετίες θα ναι αρχαιολογία, αν ο παοκ φτιάξει εκεί το μέλλον του, λογικά θα το γκρεμίσει και θα χτίσει καινούργιο. 

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×