Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VIII


Recommended Posts

1 hour ago, AG21 said:

Ο Κορωνοιος ήταν μάλλον η αφορμή να τελειώσουμε με τη τερατογεννεση χαγκα και πλέον με τον αετό δεν θα χρειαζόμαστε μασκοτ. 

μόνο χαγκα. 

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που μιλάτε με τον πρόεδρο πείτε του ότι την εβδομάδα των εγκαινίων το  δημαρχείο πρέπει να φωτιστεί κιτρινόμαυρα. Παρ όλες τις τεράστιες ενστάσεις που έχω για το γήπεδο η κοινότητα της Νέας Φιλαδέλφειας ήταν, είναι και παραμείνει ΑΕΚτζιδικη, κιτρινόμαυρη πολιτεία. Η ΑΕΚ είναι η μοναδική ιδεολογία, κοινωνική έκφραση,  κανονικότατα, που θα βιώνει η περιοχή. Θα μας ρωτάνε ακόμα και για το χρώμα των λουλουδιών στις γιορτές τους, για ο χρώμα των τεντών στις πολυκατοικίες τους. Ανατολικά του Ρίο Γκράντε κιτρινόμαυρη παντιέρα θα σκεπάζει το σύμπαν. Βάλτε ρε 21 αετούς να βολτάρουν σε όλη την περιοχή

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι καρακιτσαριο και ισως στα ορια του βασανισμου του τρισμοιρου ζωου.

Αντι να πεταει στα βουνα θα διασκεδαζει τους οπαδους που δεν εχουν συνειδητοποιησει τι σημαινει σκλαβια ενος τελειως αγριου ζωου.

Υπαρχουν μεθοδοι επανενταξης αγριων ζωων, αρκει να πανε σε ειδικα καταφυγια, επισης να βλεπουμε εναν αητο αλυσσοδεμενο σε πολλους δεν αρεσει.Οκ στα ματια ειναι απαραιτητο πολλες φορες οι περσινες παρωπιδες για ηρεμια...Ομως ενα ειναι σιγουρο,τα αγρια ζωα ( η πλειονοτητα ) ειναι πολυ κακο και να τα εκτρεφεις και να τα χρησιμοποιεις. Οι εκτροφες ειναι καλες μονο οταν αποσκοπουν στην ενδυναμωση πληθυσμου ειδων υπο εξαφανιση και ως γνωστον οι αετοι και ιδιως οι γυπες ολο και λιγοστευουν. Τον αητο για μενα εχουν δικαιωμα να τον χρησιμοποιουν ...μονο οι Μογγολοι και οι Κοζακοι κυνηγοι για επιβιωση τους., ...

Αυτη βεβαια ειναι η προσωπικη μου καθαρα αποψη...και ελπιζω να εχουν εξασφαλισει οι υπευθυνοι αριστες συνθηκες διαβιωσης του αετου μας..

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Βλακειες με την ίδια λογική δεν θα πρέπει να υπήρχε το αττικό ζωωλογικο πάρκο ούτε τπτ. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ΜΗΤΣΟΣ-ΚΑΤΟΥΝΑΞΗΡΟΜΕΡΟΥ21 said:

Για μενα ειναι καρακιτσαριο και ισως στα ορια του βασανισμου του τρισμοιρου ζωου.

Αντι να πεταει στα βουνα θα διασκεδαζει τους οπαδους που δεν εχουν συνειδητοποιησει τι σημαινει σκλαβια ενος τελειως αγριου ζωου.

Υπαρχουν μεθοδοι επανενταξης αγριων ζωων, αρκει να πανε σε ειδικα καταφυγια, επισης να βλεπουμε εναν αητο αλυσσοδεμενο σε πολλους δεν αρεσει.Οκ στα ματια ειναι απαραιτητο πολλες φορες οι περσινες παρωπιδες για ηρεμια...Ομως ενα ειναι σιγουρο,τα αγρια ζωα ( η πλειονοτητα ) ειναι πολυ κακο και να τα εκτρεφεις και να τα χρησιμοποιεις. Οι εκτροφες ειναι καλες μονο οταν αποσκοπουν στην ενδυναμωση πληθυσμου ειδων υπο εξαφανιση και ως γνωστον οι αετοι και ιδιως οι γυπες ολο και λιγοστευουν. Τον αητο για μενα εχουν δικαιωμα να τον χρησιμοποιουν ...μονο οι Μογγολοι και οι Κοζακοι κυνηγοι για επιβιωση τους., ...

Αυτη βεβαια ειναι η προσωπικη μου καθαρα αποψη...και ελπιζω να εχουν εξασφαλισει οι υπευθυνοι αριστες συνθηκες διαβιωσης του αετου μας..

Αυτό ποιος το λέει; Γιατί εμένα μου παν ότι ειδικά στην περίπτωση του αετου δεν ισχύουν αυτά. Μόνος του γυρίζει, κάθε φορά που τον ξαμολανε. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Αυτό ποιος το λέει; Γιατί εμένα μου παν ότι ειδικά στην περίπτωση του αετου δεν ισχύουν αυτά. Μόνος του γυρίζει, κάθε φορά που τον ξαμολανε. 

Μακαρι...

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ΜΗΤΣΟΣ-ΚΑΤΟΥΝΑΞΗΡΟΜΕΡΟΥ21 said:

Για μενα ειναι καρακιτσαριο και ισως στα ορια του βασανισμου του τρισμοιρου ζωου.

Αντι να πεταει στα βουνα θα διασκεδαζει τους οπαδους που δεν εχουν συνειδητοποιησει τι σημαινει σκλαβια ενος τελειως αγριου ζωου.

Υπαρχουν μεθοδοι επανενταξης αγριων ζωων, αρκει να πανε σε ειδικα καταφυγια, επισης να βλεπουμε εναν αητο αλυσσοδεμενο σε πολλους δεν αρεσει.Οκ στα ματια ειναι απαραιτητο πολλες φορες οι περσινες παρωπιδες για ηρεμια...Ομως ενα ειναι σιγουρο,τα αγρια ζωα ( η πλειονοτητα ) ειναι πολυ κακο και να τα εκτρεφεις και να τα χρησιμοποιεις. Οι εκτροφες ειναι καλες μονο οταν αποσκοπουν στην ενδυναμωση πληθυσμου ειδων υπο εξαφανιση και ως γνωστον οι αετοι και ιδιως οι γυπες ολο και λιγοστευουν. Τον αητο για μενα εχουν δικαιωμα να τον χρησιμοποιουν ...μονο οι Μογγολοι και οι Κοζακοι κυνηγοι για επιβιωση τους., ...

Αυτη βεβαια ειναι η προσωπικη μου καθαρα αποψη...και ελπιζω να εχουν εξασφαλισει οι υπευθυνοι αριστες συνθηκες διαβιωσης του αετου μας..

Μαζί σου 

Και εγώ θα ήθελα να βάλουμε το Βασιλόπουλο με στολή χάγκα να πετάει σαν τον Πιλάβιο πριν τον αγώνα 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Από την ώρα που είδα χθες τις φωτο με τον αετό, έβαλα μέσα μου ένα ρολόϊ να μετράει αντίστροφη μέτρηση για την εμφάνιση του πρώτου οικολογικού - ζωοφιλικού σωματείου που θα διαρρήξει τα ιμάτια του.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Επιστροφη στην κανονικοτητα, ο @stavros 9-11 που ξερουμε κ στηριζουμε.

Οι τελευταιες μερες ηταν μια κακη παρενθεση.   

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, AG21 said:

Βλακειες με την ίδια λογική δεν θα πρέπει να υπήρχε το αττικό ζωωλογικο πάρκο ούτε τπτ. 

Προφανεστατα..( και οι βλακείες υποκειμενικες ειναι ..)

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και δεν απανταω σε εμμεσα ή αμεσα υβριστικα σχολια..ενα θενξ αρκει...και το κλεινω εδω..

Κατεθεσα την αποψη μου και τελος...

Αν σε καθε αντιθετη  αποψη καταθεταμε ολο το πλεονασμα της ηλεκτρονικης μαγκιας ...θα το κλειναμε το μαγαζι..

Kisses..

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, AG21 said:

Βλακειες με την ίδια λογική δεν θα πρέπει να υπήρχε το αττικό ζωωλογικο πάρκο ούτε τπτ. 

σαφως και δεν έχει λόγο υπάρξης το αττικό πάρκο.... 

γενικα δεν υπάρχει λόγος αιχμαλωσίας άγριων ζώων. θέμα χρονου είναι να κλείσουν και αυτά σε καμία 10 χρόνια. 

από κει και πέρα σαφώς και δεν είναι ακριβώς το ίδιο. 

εγώ προσωπικά δεν βρίσκω λόγω ύπαρξης αετού στο γηπεδο μας... κιτς και λάθος  το βρίσκω... 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, goku21 said:

σαφως και δεν έχει λόγο υπάρξης το αττικό πάρκο.... 

γενικα δεν υπάρχει λόγος αιχμαλωσίας άγριων ζώων. θέμα χρονου είναι να κλείσουν και αυτά σε καμία 10 χρόνια. 

από κει και πέρα σαφώς και δεν είναι ακριβώς το ίδιο. 

εγώ προσωπικά δεν βρίσκω λόγω ύπαρξης αετού στο γηπεδο μας... κιτς και λάθος  το βρίσκω... 

 

Το ότι οι αετοί που εκπαιδεύονται δεν βασανιζονται πάντως ισχύει. Απλά αυτός αντί να φέρνει θηράματα για να του δώσουν τροφή, θα κάνει βόλτες γύρω από το γήπεδο. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Το ότι οι αετοί που εκπαιδεύονται δεν βασανιζονται πάντως ισχύει. Απλά αυτός αντί να φέρνει θηράματα για να του δώσουν τροφή, θα κάνει βόλτες γύρω από το γήπεδο. 

ισχύει ότι δεν βασανίζεται. με τροφή φαντάζομαι θα εκπαιδεύεται...απλα γενικά καλό είναι τα ζώα να μην χρησιμοποιούνται για τέτοιους λόγους. διασκέδασης κτλπ... επίσης θα ναι πολύ σημαντικό το πως ζει ένα τέτοιο ζωο αν ξέρω εγώ είναι 20 ώρες σε κλουβι και βγαίνει 10 λεπτά για να κάνει το γύρο του γηπέδου είναι τραγικό. αν εκπαιδεύεται με τέτοιον τρόπο που να κάθεται στο γηπεδο. και να περιφέρεται γενικα θα ταν καλύτερο. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, goku21 said:

ισχύει ότι δεν βασανίζεται. με τροφή φαντάζομαι θα εκπαιδεύεται...απλα γενικά καλό είναι τα ζώα να μην χρησιμοποιούνται για τέτοιους λόγους. διασκέδασης κτλπ... επίσης θα ναι πολύ σημαντικό το πως ζει ένα τέτοιο ζωο αν ξέρω εγώ είναι 20 ώρες σε κλουβι και βγαίνει 10 λεπτά για να κάνει το γύρο του γηπέδου είναι τραγικό. αν εκπαιδεύεται με τέτοιον τρόπο που να κάθεται στο γηπεδο. και να περιφέρεται γενικα θα ταν καλύτερο. 

Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος ότι τέτοιοι αετοί δεν μένουν σε κλουβί αλλά σε μεγάλο χώρο. Αν καταπιεστούν δεν μπορούν να εκπαιδευτούν.  Για την διασκέδαση καταρχάς συμφωνώ, όπως και ότι καλύτερα να ναι στο περιβάλλον τους.  Από την άλλη όμως για τον αετό, θα ναι απλά ένας τρόπος να επιβιώνει, θα κόβει βόλτες αντί τροφής, δεν θα το βιώσει δραματικά όπως ας πούμε τα ζώα του τσίρκου.

Και τώρα που γίνεται τέτοια συζήτηση θυμήθηκα μια ψυχή από Ηλιούπολη,  που κάποτε, πριν πολλά χρόνια, έσκαγε στις εκδρομές της R με μπλούζες όπως "don t test on animals" και όλοι τον κοιτούσαν με απορία. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Να πάμε να το συζητησουμε το θέμα τρώγοντας καμία μπριζόλα, παιδάκια, κότσι αγριογούρουνου και άλλα κρεατικά....

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Μονο καλο θα κανει το να μπορει ο κοσμος να δει απο κοντα ενα τετοιο σπανιο πτηνο. Κυριως γιατι μονο αν γνωρισεις κατι μπορεις και να το σεβαστεις. Παιδακια που θα φωτογραφηθουν με εναν αετο στο χερι θα το χουν να το βλεπουν για παντα. Τα αλλα μαλακιες.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Bukowski said:

Μονο καλο θα κανει το να μπορει ο κοσμος να δει απο κοντα ενα τετοιο σπανιο πτηνο. Κυριως γιατι μονο αν γνωρισεις κατι μπορεις και να το σεβαστεις. Παιδακια που θα φωτογραφηθουν με εναν αετο στο χερι θα το χουν να το βλεπουν για παντα. Τα αλλα μαλακιες.

Είναι μια οπτική και αυτή. Συμφωνώ και εν πάση περιπτώσει δεν χαλάμε εμείς την άγρια ζωή επειδή θα έχουμε έναν εκπαιδευμένο Αετό 

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×