Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VIII


Recommended Posts

Έχει πέσει έξω στα χρονοδιαγράμματα όπως και όλοι μας. Η αλήθεια είναι μια. Δεν ηταν συνήθεις οι συνθήκες που περιέβαλαν το έργο από την αρχή. Δεν μπορώ λοιπόν να τον κατηγορήσω στο θέμα γηπέδου στο ελάχιστο. Ακόμα και όσοι δήλωσαν στήριξη στην αρχή, επιφανείς ΑΕΚτζηδες κλπ, έγιναν καπνός. Χωρια που στο γήπεδο λειτουργεί με μεράκι. Ακριβώς το αντίθετο από την ομάδα. Πολλά από αυτά που γίνονται δεν ήταν καν απαραίτητα. Απλά η ιδέα βελτιώνεται μέρα με τη μέρα. Εγώ θα κρίνω το χρονοδιάγραμμα σε σχέση με το γήπεδο του ΠΑΟΚ περισσότερο που είναι πανομοιότυπες οι συνθήκες αν και πολύ πιο ευνοϊκές εκεί. Θα έλεγα και του ΠΑΟ αλλά εκεί θα πέσουν όλοι πάνω, τράπεζες,  Περιφέρεια και Δήμος και με λεφτά αλλά κυρίως στη λογική μια ευρύτερης αναβάθμισης της περιοχης.

Link to comment
Share on other sites

Μισό για να καταλαβαινόμαστε.

Σε κάποιον χάριζαν γάιδαρο και τον κοίταζε στα δόντια;

Οχι βέβαια, δεν λέμε αυτό.

Επομενως ας το φτιάξει και σε 15 χρονια και με ο,τι υλικά θέλει και πιο αργά από τους αλλους και με ο,τι βοήθεια από το κράτος θέλει και με ο,τι σκέπαστρο θέλει.

ΑΛΛΑ 

μας «χαρίζει» γάιδαρο; 
 

Γιατι μέχρι στιγμης έχουμε κάποιον ο οποιος δεν έχει καν μετοχές (δλδ το να θεωρει έστω και προσωρινα μαγαζάκι του την ΑΕΚ αγγίζει το όριο του ανέκδοτου) και φτιάχνει γήπεδο με πολλά λεφτα από τα ταμεία της ομάδας και άλλα πολλά λεφτα μέσω του brand name της ομάδας.

Και καλά ως εκεί. Όταν το τελειώσει να δούμε ΤΟΤΕ ποιο θα είναι το καθεστώς μεταξύ της ΑΕΚ, του Μελισσανίδη και του γηπεδου, γιατί αν πληρώνουμε και νοίκι ή κάτι τέτοιο μιλάμε για κάποιον ο οποιος θα έχει φτιάξει γήπεδο (και) με τα λεφτα της ΑΕΚ και θα πληρώνεται κι από πάνω από την ΑΕΚ όταν το τελειώσει. Να δούμε λοιπόν τι θα συμφωνήσει ΤΟΤΕ με τον εαυτό του και μετά να τον χιλιοευχαριστουμε καθημερινα ως προς το γήπεδο  αν ολα φαινονται λογικα και οκ.


 

Μεχρι να τα δούμε λοιπόν αυτά μια χαρα θα γκρινιάζουμε και θα κριτικάρουμε για τα πάντα, ειδικά όταν ταυτοχρονα το ποδοσφαιρικό τμήμα το έχει μετατρέψει σε κάτι λιγο καλυτερο από Ατρομητο Χαλκηδόνας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, nikos said:

Το Καραϊσκάκη πληρώθηκε από ίδια κεφαλαια και κατασκευάστηκε με την αβάντα λογω βιασύνης των Ολυμπιακών Αγώνων. Δεν χρειάστηκε τίποτε άλλο.

Σε εμας ήταν 10 φορές πιο δύσκολα τα πραγματα εξ αρχης.

Ουτε εγώ θεωρω ότι ακριβως μας δούλευαν, αλλά  ήταν υπεραισιόδοξοι 

Το καραισκακη δεν είχε υπόγεια, έχει μόνο ενα όροφο το ισόγειο και το υπόλοιπο ήταν προκάτ δλδ είχαν ήδη παραγγείλει τη σίδερο κατασκευή που ήταν ενιαία κερκίδες σκεπαστρο και την τοποθέτησαν σε λίγες μέρες , έβαλαν και τις τσιμεντένιες κερκίδες μπαμ μπαμ και τελείωσαν + ένα κτήριο που όντως το τελείωσαν σε χρόνο ρεκόρ αλλά δεν είναι και μεγάλο. 

Εκτός αυτού το έφτιαξαν με τα χρήματα της τράπεζα και το υπερκοστολογισαν για να φανεί ότι βάζει χρήματα ο φριδιας ( δική του Γ εταιρεία κατασκευής). 

Link to comment
Share on other sites

Όσο είναι έτσι η κατάσταση με κορωνοϊού δεν έχει σημασία να είχαμε μπει η να μπαίναμε φέτος η του χρόνου. Μια χαρά του έκατσε και δεν υπάρχει η πίεση ώστε να γίνει με οικονομικούς ρυθμούς. 

Link to comment
Share on other sites

Λατρεύω τις Αδωνικες μανιχαϊστικες απλουστέυσεις. Όποιος δεν ακολουθεί τους πραξικοπηματίες τηλεϊατρους στον καθημερινό επιστημονικό χαβαλέ τους, κατατάσσεται στους Μαρξιστές. Σοβιετία και πάσης Ελλάδος άμα λάχει να πούμε. Η ιστορία έγραψε ότι μία δράκα γκρουπούσκουλων έκαναν πορεία ενάντια στο γήπεδο σου στην πόλη σου. Τεκνά και ταγάρια που τις άρπαξαν μέχρι και από την Νεολαία Σύριζα έστησαν βασιλικιά εκδρομή. Δεν έχει να κάνει τόσο με την πράξη, όσο με την πρόθεση. Περιμένω τα λέιζερ πάνω στα πριμαβέρα να φτιάξουν την κατάλληλη ατμόσφαιρα. Ήχος και φως. Τα υπαρξιακά μου με τον Τίγρη τα έχω λύσει. Τα έχουμε ξανασυζητήσει τα λειτουργικά έξοδα με το λογιστήριο της Aegean. Για τους υπόλοιπους επιφυλάσσω χρέωση 50 ευρώ. Το μίνιμουμ για ένα καλό ψυχίατρο. Χωρίς απόδειξη, πάντα

Link to comment
Share on other sites

Guest Theo21
On 3/1/2021 at 10:45 AM, Νονός said:

Δεν είναι ώρα για γκρίνιες.

Να γίνει, να τελειώνει κι ας είναι όπως είναι. 

Αλλά, τώρα που "ντύνεται" εξωτερικά όμορφα και αξιοπρεπώς, πόσο "ανακόλουθο" αισθητικά δείχνει το στέγαστρο που επιλέχθηκε .... :(

fc84b6a4141efe5f6596439da922adbc_773470.

1. Επιλέχθηκε η καμπύλη ώστε να δοθεί ύψος εσωτερικά κ ο θεατής να μη νιώθει ότι πλακώνεται. Επισης το σχημα αυτο των καμπυλων βοηθαει συγκρατώντας μικρότερο βάρος σε περιπτωση βροχης κ ειδικά χιονιού οπως πρόσφατα, κάτι πολύ σημαντικο μιας και δεν υπάρχει άλλη στήριξη περαν των 4 πυλώνων (περιμετρικά δεν στηρίζεται, απλά ακουμπάει).

2. Θα μπορούσαν να επιλέξουν αντι άσπρο, ώχρα αλλά αυτόματα γινεται ακριβότερο το υλικό κ η εγγύηση πέφτει στα 10 χρόνια.

3. Το σχημα άλλαξε λόγω της μείωσης των πυλωνων κ αρα του κέντρου βαρους, ύψους στεγαστρου μπλα μπλα μπλα...

Link to comment
Share on other sites

Guest Theo21

Απόψεις? Προσωπικα μου φαινεται too much. Κ κατι μου λεει οτι θα δουμε κ αλλους Δικεφαλους αριστερα κ δεξια των 4 κυριων πυλων... ειδωμεν.

IMG_20210310_122200_256.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Theo21 said:

Απόψεις? Προσωπικα μου φαινεται too much. Κ κατι μου λεει οτι θα δουμε κ αλλους Δικεφαλους αριστερα κ δεξια των 4 κυριων πυλων... ειδωμεν.

IMG_20210310_122200_256.jpg

Κι εμένα μου φαινεται too much. 1 τεράστιος Δικέφαλος ανά μεγάλη πύλη, αρκεί, δλδ 4 στο σύνολο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, parakmiakos said:

Σαν νυχτερίδες είναι. Δεν μ αρέσει. 

Ταιριάζει με τις νυχτερίδες και αράχνες στα μεταγραφικά!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά οι καμαρες, παράθυρα-φεγγιτες δεν θα ήταν; Τι είναι αυτά που βαλαν; παντζούρια;; 

Link to comment
Share on other sites

Guest Theo21
25 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Καλά οι καμαρες, παράθυρα-φεγγιτες δεν θα ήταν; Τι είναι αυτά που βαλαν; παντζούρια;; 

Ελα ντε... Ας ελπισουμε να ειναι δοκιμαστικα κ μονο κ να αποσυρθουν. Ενα απλο τζαμι/πλεξιγκλας θα ηταν μια χαρα. Δεν μπορω να καταλαβω την υπερφορτωση. 

Link to comment
Share on other sites

Ταπετσαρίες δεκαετίας 80? Βέβαια εμένα δεν μ αρέσουν και οι τρουλωτές πολεμίστρες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα είναι όλα αυτά και θα δούμε και άλλα παρόμοια . Είναι όπως έχεις τελειώσει κάτι ( σχέδιο, κατασκευή οτιδήποτε) και λες να αφού έχω χρόνο να βάλω και κάτι άλλο και κάτι άλλο και στο τέλος γίνεται υπερβολικό και άσχημο. 

Ούτε εμένα δεν με τρελαίνει και μου φαίνεται περιττό και αντίθετο με τη λογική των νέων γηπέδων που βασικό είναι η ομορφιά της απλότητας και όχι η αισθητική κούραση της υπερβολής. 

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχες πινελιές δια χειρός αρχιτέκτονα Μίμη. 

Εννοείται όλοι ειδικοί είναι διακοσμητικοί μπρος στο μεγαλείο του. 

 

Δηλαδή, δεν είναι ΓΑΜΑΤΟ κάθε φεγγίτης να έχει μικρά δικεφαλακια? 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Στους φεγγίτες του πεταλου  υπάρχει σκέψη να βάλουν βομβιτσες της R. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Ενα προβολέα σαν τον Μπατμαν να κανουν τεραστιο οταν παιζει μπαλα η ομαδα να το βλέπει ολη η Αττική στον ουρανο.

 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε μεγαλύτερο μέγεθος ο Τίγραρος από την ΑΕΚ, αλλά μη κάνουμε και μπε. Κάνει μαλακίες οικοδομικές όπως κάνει μαλακίες και ποδοσφαιρικές. Έκανε μια μικρή και με την πρώην Ετζιαν, οκ. Ουδείς άσφαλτος. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με τα δικεφαλάκια που θα γεμισουν οι φεγγίτες του γηπέδου και εμεις σχολιάζουμε -σωστά- εδώ αρνητικά να ξέρετε πως όταν ρώτησα άνθρωπο που είναι κοντά στη διοίκηση ...έλαβα απαντηση πως η ιδέα του μεγάλου είναι εξαιρετική και πρωτοποριακή. Θέλω να πω πως υπάρχει και κόσμος που το βλέπει θετικά .

Για μένα το θετικό που βλέπω είναι πως όταν πεφτει άπλετο φως μέσα θα είναι ευκαιρία να βγάλουμε απειρες φωτό με τις αντακλάσεις των δικεφαλακίων παντού .Θαχει γούστο,ειδικά για τα μικρά.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

τα αισθητικα θεματα ειναι σε μεγαλο βαθμο υποκειμενικα, αυτη ειναι η αληθεια.

 

Εμενα δεν μου αρεσουν. Λιγο μου μοιαζουν με νυχτεριδες, λιγο μου φερνει σε εκκλησια, δεν ξερω.

Αλλα σε αλλους θα αρεσουν. Δεν μιλαμε για χοντραδα που δεν αρεσει σχεδον σε κανεναν.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δίνει στο στοίχημα ότι όπου υπάρχουν τηλεοπτικές οθόνες στους χώρους του γηπέδου θα έχουν σεμεδάκι - βελονάκι "ανεβατό" απλωμένο απάνω ?

 

CgMiC8ZWQAI5P3U.jpg

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×