Jump to content
Guest tony_montana

Eλληνική Πολιτική - Κυβέρνηση

Recommended Posts

22 minutes ago, AG21 said:

Υπάρχει και αντίλογος για την στάση της άλλης πλευράς την ίδια περίοδο αλλα οκ θα λέτε πάλι ότι τρίβομαι στη γλίτσα γι'αυτο ας πάει στο διάλο . Η γλίτσα μάλλον αφορά τους δεξιούς   .

Εγώ πάντως δεν στο είπα για κανέναν άλλο λόγο, παρά μόνο για να καταλάβεις σε τι αναφέρονται οι αριστεροί όταν μιλάνε για ηθικό πλεονέκτημα. 

Δεν είναι αυτό που έγραψες.

43 minutes ago, AG21 said:

Υπάρχει και αντίλογος για την στάση της άλλης πλευράς την ίδια περίοδο αλλα οκ θα λέτε πάλι ότι τρίβομαι στη γλίτσα γι'αυτο ας πάει στο διάλο . Η γλίτσα μάλλον αφορά τους δεξιούς   .

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε γκλιτσες του τσοπάνη. Σου εξήγησε ο γεωλόγος πως ερμήνευσε και ερμηνεύει η Αριστερά το ηθικό πλεονέκτημα. Αυτό δεν αναιρεί τον γεγονός ότι αρκετοί αριστεροί είναι καρτούν, ούτε αποτελεί μπούσουλα για να κάνουμε τα παιδιά μας κομουνιστές. Οι μεγαλύτεροι αντικομουνιστες είναι οι φιλελευθεροι γιατί είναι 2 κοινωνικές και οικονομικές φιλοσοφίες που συγκρούονται εν τη γέννεση τους. Σε αντίθεση με την δεξιά ,ειδικά την ελληνική δεξιά, που θαυμάζει αι αντιγράφει απολυταρχικες πρακτικές του παραπετασματος. Όταν γράφουμε σε άλλα τοπικ ότι η Ευρώπη από φιλελεύθερη, λόγω και της εισόδου χωρων του παραπετασματος έχει μετουσιαστεί σε ελληνική δεξιά του 60, κάποιοι μας μπερδεύουν με τον Βερόπουλο και το ταργκετ γκρουπ του τηλεοπτικού και του πραγματικού συνάμα Παισιου, ενώ είναι οι ίδιοι. Οι φιλελεύθεροι,  οι πραγματικοί φιλελεύθεροι, όχι οι λινατσες που το παίζουν, μπορούν να σου αιτιολογήσουν την αντικομουνιστικη τους οπτική (την δέχεσαι δεν την δέχεσαι είναι άλλη ιστορία). Ένας παππούς που είναι θαμμένος κάπου, δεν  είναι θέμα για συζήτηση. Ο παππούς ανήκει στην οικογένεια που τον έχασε,  όχι στην εξωτερική πολιτική της χώρας, και στην εσωτερική διοίκηση της. 

Ο πρωθυπουργός προέτρεψε τους νέους να μην ενδιαφέρονται μόνο για τις απολαβές.

Μητσοτάκης: Σημασία δεν έχει μόνο ο καλός μισθός, πρέπει να δούμε τη ζωή πιο ολιστικά..

Αυτες τις ολιστικες παπαρομαλακιες  ειπε και στον υιο του ο mr Mitsotakis που τον εχωσε στο  Ευρωκοινοβουλιο ....

ή μηπως τον θεωρει ολιστικο χαμαλη επειδη ειναι ΒΟΗΘΟΣ του Ιθπανου Ευρωβουλευτη ...

λεω γω τωρα που αρχισα με καντηλια και Χριστοπαναγιες αυτο γλυκο πρωινο αντι να απολαυσω τη γλυκεια δροσουλα του μπαλκονιου μου ?

image.png.2993a0d7f502e1aebbf74a3614602609.png

Από το κόμμα Εθνικη Δημιουργία μία σύνοψη για τα οικονομικά των τριών πρώτων κομμάτων με βάση τα επίσημα στοιχεία.

2.png

Μην κατηγορειτε τον Μητσοτακη. Αν στα 18 σας αποκτουσατε μια καρτα "χωρις οριο" και στα 55 σας δεν ειχατε δουλεψει μια μερα στην ζωη σας, ενω η πρωτη "δουλεια" που κανατε ηταν γλαστρα πολυτελειας, τα χρηματα δεν θα ειχαν τοση σημασια.

ενα αστείο βίντεο, ο μεγαλος Καραμανλής μπροστά στις κάμερες ρίχνει ενα χαστούκι στον ρουσοπουλο αφου του κάνει παρατηρηση ο οποίος το υποδέχεται με χαμόγελο 😁

1 hour ago, nedved21 said:

Μην κατηγορειτε τον Μητσοτακη. Αν στα 18 σας αποκτουσατε μια καρτα "χωρις οριο" και στα 55 σας δεν ειχατε δουλεψει μια μερα στην ζωη σας, ενω η πρωτη "δουλεια" που κανατε ηταν γλαστρα πολυτελειας, τα χρηματα δεν θα ειχαν τοση σημασια.

Έχουνε γαμηθει στο ένσημο οι πολιτικοί αρχηγοί των τεσσάρων από τα έξι κόμματα της Βουλής...

5 hours ago, nedved21 said:

Εχει αποδειχθεί περίτρανα ότι οι "άνθρωποι του μόχθου" όταν αναλάβανε ανάλογη εξουσία, ήταν.... μοχθηροτεροι από τους εκάστοτε Μητσοτάκηδες. 

Δεν υπήρχε περίπτωση ο Μητσοτάκης να κάνει προφίλ με win scenario. Αμα εχει δουλέψει είναι γλάστρα, η δουλειά που την κάνουν άνετα όλοι, η δουλειά που απλά πήγε μια φορά κ εφυγε κλπ

Είναι πολύ εύκολο να ακυρώνουμε οποιονδήποτε. Από τον Τσιπρα που καθόταν κ το κωλοξυνε, ούτε αγγλικά δεν έμαθε, η από τον μεροκομματιαρη Κουτσούμπα, η ξέρω γω τον Καραμανλή που έτρωγε μπιφτέκια κλπ

Είναι τελείως άκυρο το επιχείρημα των ενσημων σε πολιτικά πρόσωπα. Ιδίως όταν πλέον η πολιτική είναι καριέρα. Το καλύτερο το χε πει ο Μπένι, που λέει πιο άνετα την βγάζαμε ιδιωτες, στην απέξω, να μην φαίνονται πουθενά κ να τρώνε επίσης αναλογα χρήματα. Λες κ ήταν δύσκολο για τον Μητσοτάκη να έχει μια δυνατή θέση σαν alumni από Harvard κ να πήγαινε ρχεται με 6 figures salary κ bonus παχυλα... Το ευκολότερο career path θα ήταν.

το εχουμε τερματισει εδω στο ελλαντα. να τους πληρωνουμε ρε παλικαρια αλλα οταν ειναι αποτυχημενοι να τους κρεμαμε στα μανταλακια . 

14 minutes ago, Kostas21 said:

Εχει αποδειχθεί περίτρανα ότι οι "άνθρωποι του μόχθου" όταν αναλάβανε ανάλογη εξουσία, ήταν.... μοχθηροτεροι από τους εκάστοτε Μητσοτάκηδες. 

Δεν υπήρχε περίπτωση ο Μητσοτάκης να κάνει προφίλ με win scenario. Αμα εχει δουλέψει είναι γλάστρα, η δουλειά που την κάνουν άνετα όλοι, η δουλειά που απλά πήγε μια φορά κ εφυγε κλπ

Είναι πολύ εύκολο να ακυρώνουμε οποιονδήποτε. Από τον Τσιπρα που καθόταν κ το κωλοξυνε, ούτε αγγλικά δεν έμαθε, η από τον μεροκομματιαρη Κουτσούμπα, η ξέρω γω τον Καραμανλή που έτρωγε μπιφτέκια κλπ

Είναι τελείως άκυρο το επιχείρημα των ενσημων σε πολιτικά πρόσωπα. Ιδίως όταν πλέον η πολιτική είναι καριέρα. Το καλύτερο το χε πει ο Μπένι, που λέει πιο άνετα την βγάζαμε ιδιωτες, στην απέξω, να μην φαίνονται πουθενά κ να τρώνε επίσης αναλογα χρήματα. Λες κ ήταν δύσκολο για τον Μητσοτάκη να έχει μια δυνατή θέση σαν alumni από Harvard κ να πήγαινε ρχεται με 6 figures salary κ bonus παχυλα... Το ευκολότερο career path θα ήταν.

Δεν εχει κανει καμια πολιτικη καριερα, δεν εχει να δειξει κανενα εργο σαν υπουργος-υφυπουργος. Το μονο θετικο ειναι το ονομα του που κανει κλικ σε καποιους ανθρωπους και το γνωριζουμε πολυ καλα, ακομα και οσοι υποκρινονται οτι δεν το γνωριζουν, πως ουτε δημοτικος συμβουλος σε χωριο του Ρεθυμνου δεν θα εβγαινε με οποιοδηποτε αλλο ονομα. 

Δεν ειναι θεμα γουστου, ή πολιτικης ιδεολογιας. Και ο Μειμαρακης αντιπαθης μου ηταν και διαφωνω με την παλαιοκαπιταλιστικη του οπτικη, και ο Δενδιας αντιπαθης μου ειναι και απεχθανομαι τα Austrian Economics που θελουν ακριβως αυτο το μοντελο πολιτικου, αλλα και οι 2 ειναι προσωπικοτητες 20 με 30 σκαλες πανω απο τον Μητσοτακη και εχουν χαραξει την πορεια τους(ασχετα με το αν ειναι βρωμικη) εξαιτιας του τι υπαρχει στο κεφαλι τους, οχι επειδη ειχαν το σωστο ονομα στο ληξιαρχειο.

Η Κυριακος με την καταγεγραμμενη πορεια του, ανηκει στους clowns. Ανηκει στους στους Ανατολακηδες, τους Γεωργουληδες και το πρωην ΛΑΟΣ. Καρικατουρα, ντροπη για την χωρα.

Μητσοτάκης, Τσίπρας, Ανδρουλάκης και Κουτσουμπας όχι ένσημο, ούτε εργοσημο για μισαωρη απασχόληση δεν έχουν κολλήσει.

Τώρα αν αυτό είναι καλό ή κακό δεν το ξέρω.

Υ.Γ. Ρε συ @nedved21, Μεϊμαράκης ρε συ; Πες Άρης Σπηλιωτόπουλος καλύτερα.

6 hours ago, Kostas21 said:

Ετσι οπως μιλας θα νομισει κανενας οτι εισαι ΝεοΔημοκρατης

6 hours ago, nedved21 said:

Δεν εχει κανει καμια πολιτικη καριερα, δεν εχει να δειξει κανενα εργο σαν υπουργος-υφυπουργος. Το μονο θετικο ειναι το ονομα του που κανει κλικ σε καποιους ανθρωπους και το γνωριζουμε πολυ καλα, ακομα και οσοι υποκρινονται οτι δεν το γνωριζουν, πως ουτε δημοτικος συμβουλος σε χωριο του Ρεθυμνου δεν θα εβγαινε με οποιοδηποτε αλλο ονομα. 

Δεν ειναι θεμα γουστου, ή πολιτικης ιδεολογιας. Και ο Μειμαρακης αντιπαθης μου ηταν και διαφωνω με την παλαιοκαπιταλιστικη του οπτικη, και ο Δενδιας αντιπαθης μου ειναι και απεχθανομαι τα Austrian Economics που θελουν ακριβως αυτο το μοντελο πολιτικου, αλλα και οι 2 ειναι προσωπικοτητες 20 με 30 σκαλες πανω απο τον Μητσοτακη και εχουν χαραξει την πορεια τους(ασχετα με το αν ειναι βρωμικη) εξαιτιας του τι υπαρχει στο κεφαλι τους, οχι επειδη ειχαν το σωστο ονομα στο ληξιαρχειο.

Η Κυριακος με την καταγεγραμμενη πορεια του, ανηκει στους clowns. Ανηκει στους στους Ανατολακηδες, τους Γεωργουληδες και το πρωην ΛΑΟΣ. Καρικατουρα, ντροπη για την χωρα.

Ποιον θελετε δεν μας λετε

5 hours ago, aris2168 said:

Ποιον θελετε δεν μας λετε

Οποιον εχει τις βασικες ικανοτητες που χρειαζεται ενας ανθρωπος για να επιβιωσει στον σημερινο κοσμο και εκλεγει με 51%, αλλιως συγκυβερνηση.

2 hours ago, nedved21 said:

Οποιον εχει τις βασικες ικανοτητες που χρειαζεται ενας ανθρωπος για να επιβιωσει στον σημερινο κοσμο και εκλεγει με 51%, αλλιως συγκυβερνηση.

Στο 51% συμφωνώ απόλυτα, θα ξεκαθαρίσει πολύ σαβούρα τύπου Βαρφουφοβελόπουλων τώρα (σ.σ. οι μόνοι που έχουν ένσημα) ή κάτι ΧΑ, ΑΝΕΛ, Ποτάμια πιο πρόσφατα. 

Για τις συνεργασίες δεν καίγομαι παρ' ότι από άποψη σταθερότητας δεν πήγαν άσχημα, αλλά χρειάζεσαι 4 σοβαρούς παίκτες όταν με το ντουφέκι ψάχνεις τον έναν. 

Αυτή είναι η δημοκρατία που θέλουμε και έχουμε επιλέξει πάντως. Δηλαδή ο Biden πού έχει δουλέψει? Από 29 χρονών γερουσιαστής Delaware.

1 minute ago, Epitaph21 said:

Αυτή είναι η δημοκρατία που θέλουμε και έχουμε επιλέξει πάντως. Δηλαδή ο Biden πού έχει δουλέψει? Από 29 χρονών γερουσιαστής Delaware.

Δλδ η εναλλακτική δημοκρατία θα πηγαίνει από τα 3500 ένσημα και πάνω π.χ. ; 

1 minute ago, MITSAKLAS said:

Δλδ η εναλλακτική δημοκρατία θα πηγαίνει από τα 3500 ένσημα και πάνω π.χ. ; 

Δεν ξέρω, εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι όλοι στο κονκλάβιο των Βρυξελλών πχ είναι επαγγελματίες πολιτικοί. Άρα ο Κουτσουμπας δεν είναι εξαίρεση στον κανόνα ξερωγω.

Just now, Epitaph21 said:

Δεν ξέρω, εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι όλοι στο κονκλάβιο των Βρυξελλών πχ είναι επαγγελματίες πολιτικοί. Άρα ο Κουτσουμπας δεν είναι εξαίρεση στον κανόνα ξερωγω.

Ούτε ο Κουτσούμπας, ούτε ο Κυριάκος, ούτε ο Αλέξης, ούτε ο Ανδρουλάκης είναι εξαίρεση. 

Τι εχει κανει σαν πολιτικος αφου επελεξε αυτο σαν καριερα ο Μητσοτακης; Ειναι τυχαιο πως και στις 3 οικογενειες(Καραμανλης, Παπανδρεου, Μητσοτακης,) επιλεχθηκε ο πιο ανικανος γονος να γινει πρωθυπουργος;

1 minute ago, nedved21 said:

Τι εχει κανει σαν πολιτικος αφου επελεξε αυτο σαν καριερα ο Μητσοτακης; Ειναι τυχαιο πως και στις 3 οικογενειες(Καραμανλης, Παπανδρεου, Μητσοτακης,) επιλεχθηκε ο πιο ανικανος γονος να γινει πρωθυπουργος;

Πιο ανίκανος και από το Γιωργάρα;