Jump to content

Poll οι καλύτεροι επιθετικοί επί επαγγελματικών χρόνων


Καλύτεροι επιθετικοί 1979/2020  

27 members have voted

  1. 1. Καλύτεροι επιθετικοί ΑΕΚ

    • Μαύρος
    • Μπάγεβιτς
    • Σάντμπεργκ
    • Πατίκας
      0
    • Χριστοδούλου
      0
    • Νίλσεν
      0
    • Μπατίστα
    • Δημητριάδης
    • Αλεξανδρής
      0
    • Κωστής
    • Σαραβάκος
    • Νικολαίδης
    • Ίλ.Ίβιτς
      0
    • Λυμπερόπουλος
    • Μπλάνκο
    • Τζιμπούρ
    • Αραούχο
    • Λιβάγια
    • Ολιβέιρα
      0
    • Άλλος
      0
  2. 2. Καλύτεροι επιθετικοί αντιπάλων

    • Γαλάκος
      0
    • Κωστίκος
      0
    • Αναστόπουλος
    • Σαραβάκος
    • Χ. Δημόπουλος
      0
    • Βαζέχα
    • Προτάσοφ
    • Ίλ.Ίβιτς
    • Αλεξανδρής
    • Λυμπερόπουλος
    • Ζιοβάννι
    • Βλάοβιτς
      0
    • Ολισαντέμπε
    • Σαλπιγγίδης
      0
    • Κοβάσεβιτς
    • Σισέ
    • Μιραλάς
    • Τζιμπούρ
    • Μπεργκ
    • Άλλος
      0


Recommended Posts

  • nikos pinned this topic
5 minutes ago, BillR21 said:

Σαραβακος, Βαζεχα, τζιοβανι. 

Σε μας δεν γινεται

Ακριβως αυτους θα εβαζα κι εγω, αντε με μια δευτερη σκεψη να συμπληρωνα Προτασοφ.

Απο μας μονο ποιον θα αφησω απ εξω μπορω να ψηφισω.

Link to comment
Share on other sites

Ok, εδώ δύσκολα βγάζεις άκρη. :D 

Μαύρο και Νικολαΐδη ψήφισα σε εμάς (απο κοντά ο Αραούχο, ο δε Μπλάνκο ήταν λατρεία), από αντιπάλους, Αναστόπουλος, Σαραβάκος, Βαζέχα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα να ψηφίσω 2, θα ψήφιζα Μαύρο και Ντεμη. Πρόσθεσα και Μπατιστα γιατί ήταν ξεχωριστός γενικά στο μάτι  και Κωστή ο οποιος αν δεν είχε τραυματιστεί δεν πιστευω ότι θα είχε να ζηλέψει κάτι από την καριέρα του Ντεμη.

Δεν ψηφισα Δημητριάδη, Μπλάνκο γιατί δεν είχαν διαρκεια, Αλεξαχρειο για ευνόητους λόγους, Ντούσαν γιατί δεν τον πρόλαβα και δεν καιγόμουν να τον ψηφίσω κιόλας. Τους υπόλοιπους τους βάζω πιο κάτω.

Απο αντιπαλους Σισέ, Βαζέχα, Σαραβακος, Αναστόπουλος απίστευτοι παιχταραδες, εκτιμουσα πολύ και τον Ίβιτς. Αλεξαχρειο επισης ούτε εδω ψηφισα λόγω αντιπάθειας αν και έβαλε πολλά γκολ.

Link to comment
Share on other sites

Θωμας, Ντέμης, Χρήστος Κωστής. 

Απο αντιπάλους φυσικά Σαραβακος και Βαζέχα που ήταν παγκόσμια κλάση. 

Και μια "κακία"για τον αναστοπουλο. Μεγάλος σε προσφορά αλλά σαν αξία απλά ένας καλός παίκτης, που πάντα έπαιζε όσο μπορούσε και σκόραρε συνήθως με μικρούς αντιπάλους, αν δεις τις στατιστικές του στα ντέρμπι, βρίσκεται πολύ πιο κάτω από άλλους. Ο Γαλακος που παρεμπιπτιντως είναι και ο μόνος που έχει πετυχει χατ τρικ εναντίων μας τόσο σαν παίκτης του γαυρου όσο και του βαζελου καθώς και ο Χρήστος Δημόπουλος που έχει βάλει και σημαντικά ευρωπαϊκά γκολ με βαζελο και έχει επίσης κάνει χατ τρικ με εμάς ως παίκτης του παοκ, από άποψη ποιότητας ήταν ανώτεροι. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ραγιε εγώ δεν θυμαμαι πολλά πριν το 85, αλλά πολυ χρήσιμα αυτά που λες. Πχ Γαλακο δεν θυμαμαι καθόλου, δεν ημουν καν σίγουρος αν πρέπει να μπει επιθετικός ή μέσο-επιθετικός (έτσι κι αλλιώς μεσοεπιθετικοί και περιφερειακοί επιθετικοί είναι λιγο διφορούμενο πού θα έμπαιναν πχ Σκοκο, Σαραβάκος, Τιμουρ, Κωστης κλπ).

Για τον Δημόπουλο πχ που λες έβλεπα τις προάλλες κάτι παλιά στιγμιότυπα του μπαοκ κι έπαθα πλάκα, τον θυμόμουν λιγο χειρότερο. Για Αναστόπουλο δεν το έχω προσέξει αυτό που λες, οτι σε ντερμπυ δεν. Έβαζε κάτι ψαλιδάκια και εντυπωσίαζε με κάτι τέτοια. Παντως είναι και 1ος σκόρερ της εθνικής έτσι; 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, nikos said:

Ραγιε εγώ δεν θυμαμαι πολλά πριν το 85, αλλά χρήσιμα αυτά που λες. Πχ Γαλακο δεν θυμαμαι καθόλου, δεν ημουν καν σίγουρος αν πρέπει να μπει επιθετικός ή μέσο-επιθετικός (έτσι κι αλλιώς μεσοεπιθετικοί και περιφερειακοί επιθετικοί είναι λιγο διφορούμενο πού θα έμπαιναν (πχ Σκοκο, Σαραβάκος κλπ).

Για τον Δημόπουλο πχ που λες έβλεπα τις προάλλες κάτι παλιά στιγμιότυπα του μπαοκ κι έπαθα πλάκα, τον θυμόμουν λιγο χειρότερο. Για Αναστόπουλο δεν το έχω προσέξει αυτό που λες, οτι σε ντερμπυ δεν. Έβαζε κάτι ψαλιδάκια και εντυπωσίαζε με κάτι τέτοια. Παντως είναι και 1ος σκόρερ της εθνικής έτσι; 

Τον Γαλακο τον θυμάμαι μόνο ως όνομα αλλά ξέρω ότι μας έχει βάλει 3 γκολ στο 6-0 του 81 στο Καραισκάκη καθώς και στο 3-0 στην λεωφόρο το 81-82. Ημερολογιακα το 81,την ίδια χρονιά, με δύο διαφορετικές ομάδες. Έχω ψάξει για αυτόν λίγο. 

Το χατ τρικ του Δημόπουλου με εμάς το χω δει σε γιουτιουμπ, νομίζω το 82 ήταν στο κυπελλο στην Τούμπα που φάγαμε μια ωραία εξάρα, επί πέτρινων χρόνων. Και είχε βάλει και γκολαρες στην Ευρώπη με βαζελο, ένα με την Γιουβέντους στο Τορίνο, το 87-88 το θυμαμαι. 

Για Αναστόπουλο, αυτό με τα ντέρμπι φαίνεται αν κοιτάξεις τις στατιστικές τους. Όσο για εθνική και εκεί όσο θυμάμαι, στα πολύ δύσκολα δεν καθάριζε αυτός, πχ με  Ολλανδία στο Άμστερνταμ  ο Σαραβάκος σκόραρε, όχι ο ρεξονας. Και όταν έπαιξε ιταλια τελείωσε την σεζόν με μηδέν γκολ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να συγκρίνεις Αναστόπουλο με Θωμά, που ο Θωμάς είχε πάρει τόσα ντέρμπι με γαυρο μόνος του ακόμα και όταν ο γαυρος ήταν ανώτερος, ή με Σαράβακο που οδήγησε τον παναθηναϊκό στους 4 της Ευρώπης το 85 και στους 8 του ΟΥΕΦΑ το 88. 

Για αυτό είχε βγει και το τραγουδάκι "ε ρε και να χατε το Μαύρο λέει να χατε, τον Αναστόπουλο να δεις που θα τον γράφατε" " καθώς και το" Αναστόπουλε μαλακα καραγκιοζη"

Βέβαια ο αναστο έβγαινε πρώτος σκόρερ σκοράροντας σταθερά με μέτριες ομάδες, συνήθωςΕίναι και αυτό μια προσφορά, ήταν σταθερή αξία σε αυτό.

Παντως τις 3 από τις 4 που  βγήκε πρώτος σκόρερ ο αναστο, ο Θωμάς είτε είχε τιμωρηθεί με πολλές αγωνιστικές το 83-84, είτε τον ταλαιπωρούσαν τραυματισμοί από  το 85 μέχρι 87. 

Link to comment
Share on other sites

Το γκολ του Δημόπουλου το θυμαμαι κι εγώ να το βλέπω live. Ο Σαραβάκος τοτε γυρω στα μέσα 80s ήταν ο απολυτος σταρ στην Ελλαδα, τον Ρεξονα πιο πολύ οι ίδιοι οι γαύροι θυμαμαι να αποθέωναν. 
Θυμαμαι  εντωμεταξυ ότι είχαν ρωτησει τον Σαργκάνη ποιον ξεχωρίζει μεταξύ Μαυρου, Αναστο και Σαραβάκου και είχε πει τον «Σαργκανη, Σαργκανη ο Μαύρος τι σου κάνει».

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nikos said:

Το γκολ του Δημόπουλου το θυμαμαι κι εγώ να το βλέπω live. Ο Σαραβάκος τοτε γυρω στα μέσα 80s ήταν ο απολυτος σταρ στην Ελλαδα, τον Ρεξονα πιο πολύ οι ίδιοι οι γαύροι θυμαμαι να αποθέωναν. 
Θυμαμαι  εντωμεταξυ ότι είχαν ρωτησει τον Σαργκάνη ποιον ξεχωρίζει μεταξύ Μαυρου, Αναστο και Σαραβάκου και είχε πει τον «Σαργκανη, Σαργκανη ο Μαύρος τι σου κάνει».

Εγω στα 80ς, πιτσιρικας, τον Σαράβακο ήθελα στην ΑΕΚ, όχι τον Αναστόπουλο. 

Τελος πάντων, αρκετά τον αποδόμησα :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι και γούστα αλλά νομίζω παρασύρει και το πόσες φορές βγήκε κάποιος πρώτος σκόρερ. 

Μπλανκο και Δημητριάδης   βγήκαν δύο φορές, οπότε κάποιος μετα από πολλά χρόνια μπορεί να εβγαζε το συμπέρασμα ότι ήταν ανώτεροι από τον Ντεμη. 

Link to comment
Share on other sites

Ως δίδυμο μιας και πρόλαβαν οριακά τα "επαγγελματικά χρόνια", δεν μου πάει το χέρι να ψηφίσω άλλους. Αν και πονάει η ψυχή μου. Ευνόητο το γιατί .....

mavros-dusan.jpg

 

Εξ αλλοθρήσκων το έριξα Βάρτσυχα. Στο "νήμα" από Σαραβάκο.

Ουδείς άλλος.

"Ε, ρε και νάχατε, τον Μαύρο λέει νάχατε, τον Αναστόπουλο να δεις που θα τον γράφατε"

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Θωμας, Ντέμης, Χρήστος Κωστής. 

Απο αντιπάλους φυσικά Σαραβακος και Βαζέχα που ήταν παγκόσμια κλάση. 

Και μια "κακία"για τον αναστοπουλο. Μεγάλος σε προσφορά αλλά σαν αξία απλά ένας καλός παίκτης, που πάντα έπαιζε όσο μπορούσε και σκόραρε συνήθως με μικρούς αντιπάλους, αν δεις τις στατιστικές του στα ντέρμπι, βρίσκεται πολύ πιο κάτω από άλλους. Ο Γαλακος που παρεμπιπτιντως είναι και ο μόνος που έχει πετυχει χατ τρικ εναντίων μας τόσο σαν παίκτης του γαυρου όσο και του βαζελου καθώς και ο Χρήστος Δημόπουλος που έχει βάλει και σημαντικά ευρωπαϊκά γκολ με βαζελο και έχει επίσης κάνει χατ τρικ με εμάς ως παίκτης του παοκ, από άποψη ποιότητας ήταν ανώτεροι. 

Θα συμφωνησω για Αναστοπουλο.Καλος επιθετικος αλλα να το θεσω διαφορετικα, απο τους σημαντικους επιθετικους που εβγαλε ο Πανιωνιος δηλαδη Νεστοριδη Μαυρο Σαραβακο και Αναστοπουλο ειναι μακραν τεταρτος στην καταταξη.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, nikos said:

Το γκολ του Δημόπουλου το θυμαμαι κι εγώ να το βλέπω live. Ο Σαραβάκος τοτε γυρω στα μέσα 80s ήταν ο απολυτος σταρ στην Ελλαδα, τον Ρεξονα πιο πολύ οι ίδιοι οι γαύροι θυμαμαι να αποθέωναν. 
Θυμαμαι  εντωμεταξυ ότι είχαν ρωτησει τον Σαργκάνη ποιον ξεχωρίζει μεταξύ Μαυρου, Αναστο και Σαραβάκου και είχε πει τον «Σαργκανη, Σαργκανη ο Μαύρος τι σου κάνει».

Για μας που προλαβαμε τα 80s και ειδικα το δευτερο μισο, δεν υπαρχει συγκριση Σαραβακου Αναστοπουλου.Πολυ μπροστα ο Σαραβακος παρολο που εκανε μεταγραφη στην Ιταλια ο Αναστοπουλος.Πιο πολυ το ονομα του το εφτιαξε τα πρωτα χρονια του '80.Βεβαια και οι δυο πεφταν ευκολα στην περιοχη, τις κινησεις τους κοπιαρε ο Γιαννακοπουλος.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Εγω στα 80ς, πιτσιρικας, τον Σαράβακο ήθελα στην ΑΕΚ, όχι τον Αναστόπουλο. 

Τελος πάντων, αρκετά τον αποδόμησα :)

Δικαιωθηκες ομως με τον Σαραβακο στην ΑΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Σαραβάκος μου φαινοταν απιστευτο να τον δω με τα κιτρινόμαυρα τοτε.

Το ιδιο και Μητροπουλο.

Ο Σαραβάκος είχε έρθει και κάποιος πιο νεος, στα 33 ήταν.

Link to comment
Share on other sites

11/4/1987 σαν προχθες καποιοι αποφασισαν να αδειασουν τον Θωμα απο την ΑΕΚ

 

(Τασος Τσαταλης)

 

Αν κι έχει γίνουν της μόδας λόγω καραντίνας κι έλλειψης θεμάτων επικαιρότητας, οι αναδρομές στο παρελθόν, το blog ως τώρα το είχε αποφύγει. Αλλά σήμερα θα έχουμε μια εξαίρεση. Γιατί σαν σήμερα πριν 33 χρόνια, ήταν το τελευταίο επίσημο ματς του Θωμά Μαύρου με την ΑΕΚ.

• ΑΕΚ – Απόλλωνα Καλαμαριάς στο ΟΑΚΑ 2-0, με γκολ του Γιάνγιανιν και του Τάκαρου Καραγκιοζόπουλου με πέναλτι. Σεζόν 1986-87, στις 11 του Απρίλη του 1987.

• Αντί να έχουμε όλοι στο μυαλό μας την τελευταία παρουσία του κορυφαίου σκόρερ όλων των εποχών στο ελληνικό ποδόσφαιρο, στην ομάδα που έγινε μεγάλος, σαν μια ευχάριστη ανάμνηση, δυστυχώς συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.

• Και αποτελεί μια από τις πιο άσχημες στιγμές στην ένδοξη ιστορία αυτού του συλλόγου. Ήταν κατά την προσωπική μου εκτίμηση, μαζί με την ιστορία με την αποκλεισμό από τον Ολυμπιακό στο Κύπελλο με την υπόθεση δωροδοκίας, περίπου δέκα μήνες μετά από το τελευταίο ματς του Μαύρου, κάτι σαν το αποκορύφωμα εκείνης της άσχημης εποχής για την ΑΕΚ.

• Το θυμάμαι καλά το ματς με την Καλαμαριά, σε μια σεζόν που η ΑΕΚ είχε φτάσει να παίζει με τον Άρη εντός έδρας λίγο καιρό πριν και ο Αλέφαντος να λέει πως αν δεν κερδίζε, μπορεί να είχε μπει σε περιπέτειες για την σωτηρία ...

• «Γυμνασιόπαις» τότε, στο γήπεδο με τον πατέρα και περιμέναμε το παιχνίδι πως και πως γιατί ο Θωμάς Μαύρος θα ξεκινούσε βασικός μετά από πολύ καιρό. Ήταν από τα τέλη της προηγούμενης σεζόν, η χειρότερη του περίοδος στην ΑΕΚ, λόγω των τραυματισμών.

• Δεν ξέραμε βέβαια, πως είτε ξεκινούσε βασικός είτε όχι, ο Ανδρέας Ζαφειρόπουλος σε συνεννόηση με τον Αλέφαντο, είχαν αποφασίσει έτσι κι αλλιώς να δώσουν τέλος στην παρουσία του στην ΑΕΚ. Με τον πιο άκομψο τρόπο τελικά. Έγινε αλλαγή στο 80΄σε ένα ματς που το είχε καθαρίσει η Ένωση και όλοι περιμέναμε μόνο να δούμε μήπως έβρισκε την ευκαιρία για γκολ ο Μαύρος.

• Αν δεν το έχεις ζήσει, έστω και σαν πιτσιρικάς, τι σήμαινε ειδικά στις δύσκολες εποχές της δεκαετίας του 1980 για την ΑΕΚ, να βλέπεις τον Μαύρο στο γήπεδο, δεν μπορείς να το καταλάβεις.

• Είχα την τύχη να ζήσω μέσα στο γήπεδο, κάποιες από τις μεγαλύτερες του στιγμές εκείνα τα πολύ δύσκολα χρόνια για την ομάδα. Τις δύο φορές που σε πρωτάθλημα και κύπελλο αντίστοιχα, γύρισε το 0-1 υπέρ του Ολυμπιακού σε 2-1 υπέρ της ΑΕΚ, με δικά του γκολ. Το 1982-83 στο κύπελλο και το 1983-84 στο πρωτάθλημα.

• Το μεγάλο παιχνίδι που είχε κάνει στο 4-1 με τον Παναθηναϊκό το 1983. Την τελευταία νίκη της ΑΕΚ επί των «πράσινων» για 5,5 χρόνια, μέχρι εκείνο το 0-1 με το φάουλ του Οκόνσκι.

• Τα πέντε γκολ με το Αιγάλεω το 1985. Το απίστευτο γκολ, με την εναλλαγή με τις κεφαλιές με τον Σάντμπεργκ, με τον Απόλλωνα, μια βδομάδα μετά την τεράστια πίκρα της ήττας με 3-2 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, πριν φύγει ο Χάλαμα κι έρθει ο Γεωργιάδης.

• Βγαίναμε από το γήπεδο, έβαζα τον πατέρα μου να μου αγοράσει φωτογραφία του Μαύρου, που τις είχαν έτοιμες οι μικροπωλητές ακριβώς έξω από τις θύρες και δεν θυμάμαι κι εγώ πόσες είχα μαζέψει.

• Τέλος πάντων, εκείνο το τραγικό ματς με την Καλαμαριά, με είχε σημαδέψει για χρόνια. Έχει μείνει ιστορική η φωτογραφία με τον κόσμο να έχει κατέβει πίσω από τον πάγκο και να τα χώνουν στον Αλέφαντο για την αλλαγή.

• Ήταν στα πρωτοσέλιδα και των τριών αθλητικών εφημερίδων της εποχής και όλων των πολιτικών. Ήταν μέγα θέμα, όχι μόνο για την ΑΕΚ.

• Δεν θα σχολιάσω άλλο αυτή την ιστορία, γιατί όταν από την μια εμπλέκεται ο Μαύρος κι από την άλλη ο Αλέφαντος, με επίκεντρο την ΑΕΚ, είναι ύβρις να σχολιάσεις οτιδήποτε.
 

• Είναι απλά μεγάλη η ντροπή για την ΑΕΚ εκείνης της περιόδου και είναι το προσωπικό μεγαλείο ψυχής του Θωμά Μαύρου και η σχέση ζωής που έχτισε με τον σύλλογο και τον κόσμο της, που δεν επέτρεψαν να σημαδέψει εκείνη η στιγμή ανεξίτηλα την μελλοντική του σχέση με την Ένωση.

• Αυτό βέβαια που αξίζει να πει κανείς, είναι τι έγινε μετά με τον «τελειωμένο» Μαύρο.

• Που πήγε στον Πανιώνιο με κλεισμένα τα 33, έβαλε 16 γκολ την πρώτη σεζόν, 12 την δεύτερη και 21 την τρίτη! Που την ξεκίνησε 35 και μισό και την τελείωσε με κλεισμένα τα 36.

• Τα γκολ πάλι που συνέχισε να βάζει στον Ολυμπιακό και με τον Πανιώνιο και τα πανηγυρίζαμε λες και έβαλε γκολ η ΑΕΚ.

• Την σεζόν που ο Πανιώνιος στα μέσα της πήγε να διαλυθεί, με την αποχώρηση του «κομήτη» Μοβσεσιάν, ο Μαύρος κατάφερε να γίνει ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Α΄Εθνικής, ξεπερνώντας τον Μίμη Παπαϊωάννου. Την σεζόν που η ΑΕΚ πήρε το πρωτάθλημα μετά από δέκα χρόνια, το 1988-89.

• Εκείνη την σεζόν κι αφού ο Μπάγεβιτς είχε αποφασίσει την αποχώρηση του Νίλσεν στις μεταγραφές του Δεκεμβρίου, πρώτη επιλογή για φορ μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος, ήταν ο Γιώργος Χριστοδούλου. Ένα παιδί ταλαντούχο πολύ μεν, αλλά σκεφθείτε τώρα να είχε η ΑΕΚ τον Μαύρο, που «γάζωνε» τα αντίπαλα δίχτυα με τον Πανιώνιο.

• Κι αυτό είναι ένα ακόμη μεγάλο κρίμα, άλλη μια κηλίδα.

• Όταν δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις να αφήσουμε πίσω τα δύσκολα χρόνια, στα οποία τόσο βάρος είχε σηκώσει προσωπικά μόνος ο Μαύρος, εκείνος δεν ήταν μαζί μας. Δεν ήταν στην ομάδα που κατέκτησε το πρωτάθλημα, ενώ η παρουσία του στον Πανιώνιο την ίδια περίοδο αποδείκνυε, πως αν έπαιζε στην ΑΕΚ, θα ήταν ο πρωταγωνιστής που όλοι ξέραμε.

• Με Ντούσαν στον πάγκο δηλαδή και Μαύρο μέσα, το πρωτάθλημα θα σημαδευόταν κι από το γνωστό σύνθημα, όταν έπαιζαν μαζί στην ΑΕΚ ...

• Επανέρχομαι στην προσωπική σχέση του Θωμά με την ΑΕΚ.

• Έχω δει τόσους και τόσους όλα αυτά τα χρόνια που παρακολουθώ από κοντά αυτή την ομάδα, κατά καιρούς να δείχνουν ...την δυσφορία τους με χαρακτηριστικό τρόπο, για αφορμές και για εγωισμούς της πλάκας.

• Ο Μαύρος, που είναι κι ένας άνθρωπος πολύ εγωιστής στην ποδοσφαιρική πτυχή της ζωής του, δεν το έκανε ποτέ. Τελείωσε στον Πανιώνιο και σχεδόν από την επόμενη μέρα, οργανικά έγινε ξανά μέλος της οικογένειας της ΑΕΚ, χωρίς να χρειαστεί να τον προσεγγίσι ή να τον παρακαλέσει κανένας.

• Επανόρθωσε όσο μπορούσε βέβαια, η διοίκηση των Δημήτρη Μελισσανίδη – Γιάννη Καρρά, αυτή την ντροπή για την ΑΕΚ, με την διοργάνωση του ιστορικού φιλικού της ΑΕΚ με την Εθνική, για να τιμηθεί ο μεγάλος Θωμάς Μαύρος, αλλά κι αυτό να μην είχε γίνει, αυτή η μεγάλη ΑΕΚτζήδικη ψυχή, ποτέ δεν θα είχε απομακρυνθεί από την Ένωση.

• Και βέβαια, ήταν εκείνος που δεν δίστασε για πολλούς αφελώς, να μπει μπροστά όταν όλα έμοιαζαν και τελικά αποδείχθηκε πως ήταν χαμένα, το καλοκαίρι του 2012. Δεν ήταν αφελής ο Μαύρος και το λέω γιατί τότε είχα την τύχη να την ζήσω από πολύ κοντά την κατάσταση.

• Θεωρούσε χρέος και καθήκον του να κάνει κάτι με όποιο τρόπο ήταν δυνατό. Δεν αποτέλεσε κάλυψη για κανέναν, αφού εκείνη την περίοδο κανένας δεν μπορούσε να καλύψει κανέναν και τίποτα. Προσπάθησε μήπως και ... Και το πλήρωσε κι εκείνος με ταλαιπωρία μεγάλη αργότερα.

• Και σήμερα, 33 χρόνια μετά το απόγευμα εκείνο που μας άφησε σε όσους το ζήσαμε μεγάλη στενοχώρια, ο Θωμάς Μαύρος είναι εδώ, κοντά και μέσα στην ΑΕΚ. Ένας πραγματικά μεγάλος.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσο αρεσει το θεαματικο ποδοσφαιρο στον ΑΕΚτζη το αποδεικνυει οτι ο Αραουχο περναει σε ψηφους τον αγαπημενο ολων Μπλανκο.Επισης παρολο που ειναι τριτος σε ψηφους θα ηθελα τον παικταρα Κωστη πιο ψηλα οπως και τον Ντανιελο.

Να υποθεσω οτι οι 0 ψηφοι ως παικτη μας και η 1 ως αντιπαλος στον Αλεξανδρη οφειλεται στην προδοσια και οχι στην αναμφισβητητη ποδοσφαιρικη αξια του.Να ξεκαθαρισω οτι κι εγω δεν θα τον ψηφιζα για τους γνωστους λογους αλλα αναγνωριζω οτι ηταν σπουδαιος επιθετικος.

Link to comment
Share on other sites

  • nikos unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×