Jump to content

Πίνγκ-πόνγκ


blanco21
 Share

Recommended Posts

Αγαπημένο άθλημα του οποίου έχω υπάρξει παίκτης στο παρελθόν σε συλλόγους,κατασκηνώσεις,ΚΨΜ κτλ κτλ.

Νομίζω πως όλοι κάποια στιγμή έχουν πιάσει ρακέτα στα χέρια τους και έχουν μια ελάχιστη επαφή με το αντικείμενο.

Πείτε τις εμπειρίες σας απο το ομολογουμένως εντυπωσιακό άθλημα της επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη επαφή με το άθλημα στην Ελλάδα ακόμα. Στην Περαχώρα που είχαμε εξοχικό, είχε τραπέζι στο σπίτι του ένας φίλος. Ώρες ατελείωτες σαββατοκύριακα και καλοκαίρια. Φτάσαμε σε αρκετά καλό επίπεδο για ερασιτέχνες. Το μπρέικ θρου ήρθε όμως την χρονιά που έφυγα από την Ελλάδα, όταν και έμεινα 1 χρόνο σε μια φοιτητική εστία που σε προετοίμαζε για τις πανουγγρικές για πανεπιστήμιο. Εκεί γνώρισα μερικούς πάρα πολύ καλούς παίχτες, οι οποίοι έπαιζαν σε ομάδες, Β και Γ εθνική. Το πινγκ πονγκ είναι ένα άθλημα όπου ένας πάρα πολύ καλός ερασιτέχνης, ο οποίος όμως δεν έχει κάνει προπόνηση σε σύλλογο ποτέ, είναι πολύ χειρότερος από έναν "τελευταίο πεταμένο" ενός συλλόγου, που έχει μάθει όμως τα βασικά από μικρός με προπονητή.
Έρχομαι εγώ λοιπόν με φόρα και αέρα θα σας γαμήσω όλους... ε λοιπόν με αντίπαλο αυτούς τους παίχτες με το ζόρι έφτανα τους 5 πόντους στο σετ (στα 21 τότε ακόμα, όχι στα 11). Πούτσα ανελέητη. Στην εστία όταν δεν είχε μάθημα και δεν πίναμε μπύρες, τότε βασικά παίζαμε μπάλα, μπάσκετ ή πινγκ πονγκ. Μετά από μερικούς μήνες άρχισα να κάνω τιμητικές ήττες πλέον με 21-12, 21-15 και τέτοια. Έπαιζα πλέον σε άλλο επίπεδο σε σχέση με πριν. Από τότε περάσανε 21 χρόνια και πολύ σπάνια πιάνω ρακέτα. Κρίμα γιατί είναι και πολύ καλή γυμναστική εκτός από γαμάτο παιχνίδι, αλλά τι να κάνουμε... έχω λίστα με τα σπορ που θέλω να ασχοληθώ για άλλες 5 ζωές περίπου. :D (το τένις σοβαρότερα, χόκει επί πάγου και το γκολφ είναι σοβαρά απωθημένα) 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×