Jump to content

Μεταγραφές / Σχεδιασμός: Καλοκαίρι 2020


Recommended Posts

1 minute ago, Bukowski said:

Εκατσα και διαβασα το αρθρο Βουλγαρη για την αποφαση μη αποκτησης κεντρικου αμυντικου. Περισσοτερο απο ολλα ομως μου τραβηξε το ενδιαφερον η τοποθετηση του πως "Τα δύο τελευταία χρόνια το πρωτάθλημα το πήρε αυτός που είχε τις λιγότερες απώλειες". Μιλαμε τωρα για διαπιστωση που αν μεταβολιστει ειναι ικανη να αλλαξει τον τροπο που βλεπει ο πλανητης το αθλημα. Ελεος μωρ' μαλακες πια..

Ίσως άρχισε να παρακολουθεί τα πρωταθλήματα τα 2 τελευταία χρόνια και τα προηγούμενα ασχολούταν με το θεσμό του κυπέλλου...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bukowski said:

Ψιλοδυσκολακι να του φορτωσουν του Καρερα την ευθυνη της μη αποκτησης CB.

Θα πουν ότι επέμενε να στηρίξει τις επιλογές του, Χνιντ και Λάτσι, και έπεσε έξω..Συν ότι δεν παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο, ε όλο και κάτι θα βρουν αν στραβώσει το πράγμα..Μπορεί να πάθει κάτι και η μητέρα του, δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bukowski said:

Ψιλοδυσκολακι να του φορτωσουν του Καρερα την ευθυνη της μη αποκτησης CB.

Των κακών αποτελεσμάτων.

Η του … αμυντικού προσανατολισμού στην ομάδα στα ντέρμπυ.

Άσχετο που προσωπικά πιστεύω ότι η ομάδα απο Νοέμβρη και μετά θα είναι φωτιά. 

Ελπίζω συμμετέχοντας EL. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, 1989 generation said:

Θα πουν ότι επέμενε να στηρίξει τις επιλογές του, Χνιντ και Λάτσι, και έπεσε έξω..Συν ότι δεν παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο, ε όλο και κάτι θα βρουν αν στραβώσει το πράγμα..Μπορεί να πάθει κάτι και η μητέρα του, δεν ξέρεις...

Ο Καρερα αν κανει το 3×3 στο πρωταθλημα και δεν κανει τιποτα τραγικα πραγματα με Γερμανους δυσκολα θα κουνηθει στην διαρκεια της σεζον. Αλλωστε η ομαδα θα βελτιωνεται διαρκως μολις θα μπαινουν οι νεοι και οι τραυματιες στην πορεια. Υπαρχει και η διακοπη για Εθνικες οποτε κουλ. Το επομενο δεκαημερο ειναι το κρισιμο γι αυτον.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

Αν λεγοταν Ελ κουλουρί Θα μας άρεσε. 

Η αλήθεια ειναι οτι μπορούμε να βρούμε κάτι πολύ καλύτερο γιατι έλλην επιθετικός εστί .. Ανέκδοτο

Εκει στο 1:39 κανει αποκρουση και απο τυχη δεν ειναι οφσαιντ να τελειωσει η φαση επιτοπου.Και αυτο το βαλαν στα highlights.Προχωραμε.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Skepastos said:

Από ότι φαίνεται δεν θα πάνε για άλλο στόπερ και σε περίπτωση στραβής θα το γυρνάει σε 3-5-2 με τους Μπακακη-Ινσουα μπαλαντέρ στα στόπερ. Αθλιότητες με λίγα λόγια 

Τραγικότητα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, 1989 generation said:

Νομίζω ότι στο τέλος θα γίνει αυτό που είπες. Θα φταίει ο Καρέρα....

Άρα ο Καρέρα θέλει στόπερ?

Ή όχι?

Ευθύνεται ο προπονητής σε μια τέτοια απόφαση?

Γιατί τον έχουμε στο απυρόβλητο δεν έχω καταλάβει.

Είπαμε. Στήριξη. Άλλα όχι κουτόχορτο.

Απάντησα γενικά με αφορμή το συγκεκριμένο ποστ. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Bukowski said:

Ο Καρερα δεν πολυψηνεται για Αραουχο, οπως δεν πολυψηνεται και για Μπακακη πλεον. Τι να κανουμε αυτος ειναι.

Επισης ο Ιλια εχει δειξει πως θελει παιχτες που θα με το καλημερα μπορουν να μπουν και να παιξουν στην Ελλαδα. Καριμ, Σαχωφ, Ινσουα ειναι τετοιοι. Νομιζω ειναι εμφανες αυτο φετος, δεν εχω καμια ιδιαιτερη πληροφορια ξερω γω.

Αμα θες Ελληνα στοπερ παιζει ο Ρισβανης για του χρονου το καλοκαιρι που μενει ελευθερος και θα τους δωσουμε Χνιντ ή Λατσι δανεικους ενα χρονο. Ετσι επειδη σε χαλαει ο Κουλουρης απο Τουλουζ δηλαδη.

Δηλαδή φίλε Bukowski για να καταλάβουμε και εμείς οι φτωχοί, αγοράστηκε το λαβράκι από την Τυνησία έπαιξε ένα ημίχρονο και κατάλαβαν προπονητής και ΠΑΕ πως είναι μια χαρά παίχτης για να δωθεί δανεικός στον Ατρόμητο;

Αυτά είναι δυσνόητα επενδυτικά σχέδια για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο Καρερα δεν ήταν καλός προπονητής δεν θα είχε αυτήν την αντιμετώπιση στη Ρωσία..

Λογικά όμως εκεί τον στήριξε και η διοίκηση.

Αν ο Καρερα αποτύχει εδω, για μένα ευθύνεται ο Μελ και κανείς άλλος..

 

116263.jpg

large.jpg

KUu5jkxsUspiazKp.jpg

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για τον εαυτό μου, δεν μπορώ να ξέρω αν συμφωνεί ή όχι γιατί δυστυχώς δεν έχω άλλη πληροφόρηση πέραν των αρδ και του φορουμ. Και καλώς ή κακώς την ξέρουμε την "αξιοπιστία" των αρδ μας. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι ο κοουτς είναι εντάξει με 4 σέντερ Μπακ ή χωρίς σύγχρονο χαφ. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι άλλος την δίνει την γραμμή στην ενημέρωση του κόσμου και αυτός που την δίνει πάντα θα βγάλει το εύκολο θύμα στα μανταλακια, ποτέ τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω πως οταν τον ρωτησαν προσφατα για μεταγραφες δηλωσε: "Ο σύλλογος γνωρίζει τι πρέπει και που πρέπει να επέμβει. Αν κάνουμε κάποια κίνηση θα δούμε. Αλλιώς θα μείνουμε ως είμαστε"

Εμενα αυτο που δειχνει πως εχει μεταφερει στην διοικηση τα θελω του. Απο εκει και περα μπορει επειδη μας εχει σπασει τα αρχιδια ο καβουρας να θελουμε να βγει ο Μασιμος και να πει "δεν μου φερνει παιχτες ο σαπιοδοντας γαμω το σπιτι του" αλλα καταλαβαινουμε ολοι πως αυτο δεν γινεται πρωτον και πως θα εδειχνε ελλειψη εμπιστοσυνης στους υπαρχοντες με το καλημερα δευτερον.

Link to comment
Share on other sites

δεν ψαχνω να κατηγορησω τον Καρερα

απεναντιας θελω να δω την ομαδα φετος που θα εχει την σφραγιδα του

ουτε ομως φοβαμαι οτι αν φυγει θα παω σε Κωστενογλου γιατι δεν υπαρχει λογικη σε αυτο

αλλα το να θελει σεντερ μπακ και να συμφνωνησε να δαπανησει η ομαδα 2.5+ μυρια σε ακραιο επιθετικο για να μην εχει τωρα αλλα χρηματα για μεταγραφες δειχνει κατι για εμενα

προφανως και δεν γνωριζουμε τί ακριβως συμβαινει αλλα το να αφησεις την ομαδα χωρις μπακ αυτη την στιγμη ειναι εγκλημα

και δεν ευθυνεται ΜΟΝΟ ο Μελ εδω αλλα ο σχεδιασμος ο οποιος προφανως και δεν γινεται μονο απο αυτον

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bukowski said:

Εγω ξερω πως οταν τον ρωτησαν προσφατα για μεταγραφες δηλωσε: "Ο σύλλογος γνωρίζει τι πρέπει και που πρέπει να επέμβει. Αν κάνουμε κάποια κίνηση θα δούμε. Αλλιώς θα μείνουμε ως είμαστε"

Εμενα αυτο που δειχνει πως εχει μεταφερει στην διοικηση τα θελω του. Απο εκει και περα μπορει επειδη μας εχει σπασει τα αρχιδια ο καβουρας να θελουμε να βγει ο Μασιμος και να πει "δεν μου φερνει παιχτες ο σαπιοδοντας γαμω το σπιτι του" αλλα καταλαβαινουμε ολοι πως αυτο δεν γινεται πρωτον και πως θα εδειχνε ελλειψη εμπιστοσυνης στους υπαρχοντες με το καλημερα δευτερον.

μαζι σου και συμφωνω

το θεμα ειναι οτι ΑΝ ειχες ενα συγκεκριμενο μπατζετ γιατι δεν εβαλες μεσα σε αυτο δυο σεντερ μπακ και εκανες ρεκορ κοστους επι εποχης Μελ σε ακραιο

τελος παντων

κουραστηκα κι εγω 

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει εξ αρχης πως ο στοχος της ομαδας φετος ηταν να εχει δυο παιχτες σε καθε θεση + εναν μικρο και απο εκει και περα οποιος φευγει να αντικαθισταται με καλυτερο. Οποτε ο Γκαρσια αποκτηθηκε γιατι εφυγε ο Βερντε. Στοχος ειναι να φυγουν και Σιμαο-Νελετιτς (παιρνουν 600k/χρονο αυτοι οι δυο) και σε ενα τριμηνο τον Γεναρη εχοντας πια δημιουργησει χωρο στο μπατζετ να γινουν οι οποιες διορθωτικες κινησεις και αναλογα με την πορεια της σεζον.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mobster21 said:

μαζι σου και συμφωνω

το θεμα ειναι οτι ΑΝ ειχες ενα συγκεκριμενο μπατζετ γιατι δεν εβαλες μεσα σε αυτο δυο σεντερ μπακ και εκανες ρεκορ κοστους επι εποχης Μελ σε ακραιο

τελος παντων

κουραστηκα κι εγω 

Γιατι αν βαλεις να δεις εκτεταμενα στιγμιοτυπα της Σπαρτακ παιχτες οπως ο Γκαρσια ειναι αυτο ακριβως που χρειαζεται ο Καρερα για να παιξει αυτο που θελει. Για γιατι παιχτες νεαροι, ψηλοι, αθλητικοι, δυνατοι που ειναι μεσοεπιθετικοι, τοσο κοστιζουν για να μην πω οτι και λιγα δωσαμε για την θεση. Κανονικα θα ηθελε και εναν αντιστοιχο απο τα αριστερα. Μην ξεχνας οτι φετος για πρωτη φορα η ΑΕΚ μπηκε σε σκεψεις για να απομανταλοποιηθει. Και μονο αυτο δειχνει πολλα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mobster21 said:

Άρα ο Καρέρα θέλει στόπερ?

Ή όχι?

Ευθύνεται ο προπονητής σε μια τέτοια απόφαση?

Γιατί τον έχουμε στο απυρόβλητο δεν έχω καταλάβει.

Είπαμε. Στήριξη. Άλλα όχι κουτόχορτο.

Απάντησα γενικά με αφορμή το συγκεκριμένο ποστ. 

O προπονητής και στόπερ θέλει, και χαφ ήθελε, και άλλο ένα εξτρέμ, αλλά αυτά τα μεταφέρει στον τεχνικό διευθυντή, δε θα βγει να τα πει δημοσίως, Στο απυρόβλητο δεν είναι, ήδη ακούει διάφορα και από δημοσιογράφους και από τον κόσμο, και αν θες τη γνώμη μου από τα περσινά play offs μέχρι τώρα, με εξαίρεση το παιχνίδι της Τούμπας, δεν έχει παρουσιάσει κάτι ιδιαίτερο. Το οτι η ομάδα είναι καλύτερη από ότι με Καρντόσο και Κωστένογλου, ε δε θεωρείται και κάνα ιδιαίτερο επίτευγμα..Από εκεί και πέρα όμως, όλοι ξέρουν πως αν στραβώσει κάτι θα φταίει ο Καρέρα, όπως έφταιγαν οι προηγούμενοι 8 προπονητές, ενώ αν όλα πάνε καλά θα οφείλεται στον πρόεδρο που ξέρει πολλή μπάλα. Έτσι πάει το ποίημα τα τελευταία χρόνια.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Το είπε άλλωστε ότι θέλει μεταγραφές λέγοντας ότι ξέρει η διοίκηση τις ανάγκες. Ας περιμένουμε το ματς της Πέμπτης και μπορεί όλη αυτή η κουβέντα να είναι περιττή δλδ να περάσουμε και να πάρουμε μια χαρά βασικό σέντερ μπακ για τα ματς Πέμπτη Κυριακή. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, nikos said:

Ο Βουλγαρης λέει ότι περάσεις δεν περάσεις δεν παίρνεις στοπερ.

Ανάμεσα σε αλλα του φταινε οι άλλοι και όχι ο Μητσαρας


 

Όσοι είναι γύρω από το ρεπορτάζ, απλά σιγοψιθυρίζουν ότι ο Δημήτρης Μελισσανίδης είναι αυτός που είναι αρνητικός στο να αποκτηθεί κεντρικός αμυντικός. Και εγώ αναρωτιέμαι. Αν ο διοικητικός ηγέτης της ΑΕΚ είναι αρνητικός, για ποιο λόγο είναι; Μήπως γιατί κάποιος του έχει φουσκώσει τα μυαλά με τους παικταράδες που έχουμε πάρει;

Αναρωτιέμαι και για κάτι άλλο. Ποιος έχει κάνει κάτι για να τον πείσει ότι κάνει λάθος; Ή μπροστά του δε λέει κανένας κουβέντα και απλά κουνάνε συγκαταβατικά το κεφάλι τους; Διότι τέτοια παραδείγματα έχω άπειρα.

Θεωρούν στην ΑΕΚ ότι είναι πλήρεις στα μετόπισθεν; Ας βγούνε να το πούνε. Δεν είναι; Ας μη βγούνε να το πούνε, αλλά ας φροντίσουν να πείσουν τον Μελισσανίδη για αυτό και ας πάρουν στόπερ!

Η αντίστροφη μέτρηση της μεταγραφικής περιόδου ξεκίνησε. Πλέον δεν υπάρχει άφεση αμαρτιών για κανέναν!

 

 

Τώρα το διάβασα αυτό το κόσμημα. Δεν μπορώ να βάλω τις σκέψεις μου σε τάξη , μου φαίνεται σουρεαλιστικό το κείμενο. Πέρα από όλα τα άλλα που αναλύσατε και συμφωνώ. Πέρα από το ότι αδυνατώ να καταλάβω πώς κάποιος μπορεί να είναι τόσο υποτακτικός. 'Διότι τέτοια παραδείγματα έχω άπειρα' γρἀφει ενώ έχει προηγηθεί από τον ίδιο το απόλυτο γλείψιμο.  

Ο Πογιέτ ήθελε παίχτες κι αυτός, αλλά δεν φρόντισε να πείσει τον ηγέτη. Ο Χιμένεθ ενισχύθηκε με Μασούντ για Europa και πρωτάθλημα, λάθος του που δεν φρόντισε να πείσει τον ηγέτη για τις ανάγκες της ομάδας. Οι Καρέρα και Ίβιτς ήταν κοντά σε μεταγραφές Γαλανόπουλου και Μάνταλου αλλά ο διοικητικός ηγέτης δεν πείστηκε και μας συνεπήρε με τις βόμβες παραμονής των.

Βέβαια πέρσι ήταν ο Λύμπε που φούσκωσε τα μυαλά του με το laptop του Καρντόσο και τους παιχταράδες που έφερε.. Το ποιός πείθει δηλαδή τον ηγέτη δεν είναι και να λέει και πολλά ή να παίρνουμε την άποψη του στα σοβαρά. Στα αρχίδια του Καρέρα να πείσει τον Μελ για το τι χρειάζεται η ομάδα στην τελική, δουλειά του είναι να πείσει/συνεννοηθεί με τον Ίβιτς. Άλλωστε αυτό δεν μας έλεγαν ? Ότι τα κλειδιά παραδόθηκαν στον Ίλια ? Γιατί τότε μας νοιάζει η ποδοσφαιρική γνώμη του Μελ και με ποιο δικαίωμα παίρνει τη μερίδα του λέοντος από τους αρδ για τις μεταγραφές Μπάρκα και Βέρντε αλλά όταν είναι για ελλέψεις στο ρόστερ φταίνε αυτοί που του φουσκώνουν τα μυαλα ? 

Link to comment
Share on other sites

Τι περιμένετε να βγει από διοικηση?

Ότι έχουμε ανάγκη στόπερ αλλά αν δεν έχουμε Ευρώπη θα στηρίξουμε σβάρνα και λατσι γιατί μας βολεύει και θα βγει ( δεν θα βγει) η χρονιά και θα πάρουμε μόνο αν προστεθούν 6 ματς και μπουν επιπλέων λεφτά στο ταμείο. 

Λένε ένα δεν χρειαζόμαστε στόπερ και καθαρίζουν. 

Link to comment
Share on other sites

Ας πω την αποψαρα μου. Περαν του στοπερ που ειναι ελλειψη στην αμυντικη γραμμη εγω βλεπω και κατι αλλο, ισως πιο σημαντικο.

Νομίζω οτι δεν υπαρχει στην ομαδα ενας χαφ στη θεση του μανταλου, με τον μανταλο ως αναπληρωματικο. Δεν το λεω με εμπαθεια.

Πιστευω ομως οτι ενας χαφ στη θεση του μανταλου (ο οποιος προφανως θα ειναι καλυτερος του μανταλου αρα πιθανον και ακριβοτερος) θα αλλαξει την εικονα ολης της ομαδας, πισω και μπρος.

 

Οπως την εχω δει μεχρι τωρα την ομαδα, ο μανταλος μπορει να κανει 1-2 καλες πασες για γκολ στο παιχνιδι (που σιγουρα αυτο ειναι ζητουμενο για καθε χαφ) να έχει παθος αλλα σιγουρα δεν ειναι ο παικτης οροσημο. Αυτος ο παικτης που ο καθε αλλος συμπαικτης του θα τον εμπιστευεται. Που θα ξερει οτι δινοντας του την μπαλα θα ξερει οτι δεν θα γινει μαλακια και οτι θα ξερει τι να την κανει.

Ειναι καλος παικτης αλλα δεν ειναι αυτος που θα δημιουργησει σιγουρια στο κεντρο για ολες τις υπολοιπες γραμμες.

 

Ο Τσιαρτας για παραδειγμα που ηταν ορισμος του αργου ακομα και για την εποχη του, εδινε μια σιγουρια. οτι ηξερε τι θα κανει. Οτι θα επερνε το φαουλ αν δυσκολευοταν να την περασει μπροστα ή αν πιεζοταν. Οτι αν ειχε χωρο θα εβγαζε σωστα την μπαλα στα ακρα η στην καθετη.

Θελω να πω με λιγα λογια οτι χρειαζεται κάποιον στο κεντρο η αεκ, κατα προτιμηση στη θεση μανταλου που να εχει τοσα @@@@@@@@.   ?

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×