Jump to content

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός (1η αγ. play-off), Κυριακή 7 Ιουνίου, 21:30, Novasports


mvp-κόουτσινγκ-βραβείο Σοιλέδη  

29 members have voted

  1. 1. mvp

    • Μπάρκας
    • Μπακάκης
      0
    • Λόπες
      0
    • Βράνιες
    • Σβάρνας
      0
    • Κρίστιτσιτς
      0
    • Σιμάνσκι
    • Σιμόες
    • Βέρντε
      0
    • Λιβάγια
    • Μάνταλος
      0
    • Ολιβέιρα
    • Κλωναρίδης
      0
    • Αραούχο
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Καρέρα

    • Καλό
      0
    • Μέτριο
    • Κακό
    • Φυσιολογικό
  3. 3. Βραβείο Σοιλέδη (χειρότερος παίκτης)

    • Μπάρκας
      0
    • Μπακάκης
    • Λόπες
    • Βράνιες
      0
    • Σβάρνας
    • Κρίστιτσιτς
    • Σιμάνσκι
      0
    • Σιμόες
    • Βέρντε
    • Λιβάγια
      0
    • Μάνταλος
    • Ολιβέιρα
      0
    • Κλωναρίδης
      0
    • Αραούχο
      0


Recommended Posts

5 minutes ago, Hades said:

Πολλά παιχνίδια γράφεις... 10 ματς ταβάνι λέω εγώ. 200 χιλιάρικα για ένα χρόνο είναι καλά. Παραπάνω όχι 

καθε χρονο παιζει 20+ γιατι να αλλαξει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, stavros 9-11 said:

Πότε θα χτυπούσε; Στο 70 έκανε αλλαγή μόλις το ρουφηξες. Και Αραούχο πέρασε στο 86. Δηλαδή δε φάνηκε να έχει κανέναν ιδιαίτερο σκοπό να αλλάξει και πολλά αν δεν έτρωγες το γκολ

60-70 περίμενα και εγώ την πρώτη κίνηση ασχέτως του σκορ. Δε μπορούμε και να ξέρουμε ακριβώς σε τι κατάσταση είναι αραουχο - ολιβειρα, αλλά εφόσον τους πήρε στην αποστολή σημαίνει ότι μπορούν.. 

Στο σχήμα που κατέβασε εχθές θα μπορούσε να έχει τον Λιβαγια κορυφή και τον Πέτρο αριστερά. Αλλά έχουμε δει όλο το β γύρο λιβάγια αριστερά και είπε και ο Καρέρα ότι ο Πέτρος παίζει καλύτερα πίσω από τον επιθετικό στον άξονα. 

Παραδέχθηκε το λάθος του, είδε κάποια πράγματα έξυπνος είναι θεωρώ ότι μόνο βελτίωση από δω και πέρα θα δούμε. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stavros 9-11 said:

Πότε θα χτυπούσε; Στο 70 έκανε αλλαγή μόλις το ρουφηξες. Και Αραούχο πέρασε στο 86. Δηλαδή δε φάνηκε να έχει κανέναν ιδιαίτερο σκοπό να αλλάξει και πολλά αν δεν έτρωγες το γκολ

Νομιζω οτι θα τους εδινε χρονο ετσι κι αλλιως, αλλα το γκολ εκανε πιο επιτακτικη την αναγκη να παιξουν.Δεν μπορουσαν να παιξουν παραπανω απ οτι καταλαβαινα απο τα ρεπορταζ δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

μονο ο καρερα ξερει σε τι κατασταση ηταν οι παιχτες το βασικο ειναι να μην ρισκαρες οποιαδηποτε τραυματισμο να χεσω αν παιξει ο ολιβειρα 45 λεπτα η 60 λεπτα και μετα τον χασω για ολα τα υπολοιπα ματς

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, amd said:

μονο ο καρερα ξερει σε τι κατασταση ηταν οι παιχτες το βασικο ειναι να μην ρισκαρες οποιαδηποτε τραυματισμο να χεσω αν παιξει ο ολιβειρα 45 λεπτα η 60 λεπτα και μετα τον χασω για ολα τα υπολοιπα ματς

Ετσι ακριβως, αυτο ομως ειναι και το προβλημα της ΑΕΚ και χθες και γενικοτερα.Χωρις Αραουχο Ολιβειρα ή εναν απο τους δυο ειμαστε αλλη ομαδα δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

ε καλα προφανως σε καθε ομαδα να βγαλεις τα 2 φορ και παιξεις χωρις φορ θα ειναι διαφορετικες ομαδες

Link to comment
Share on other sites

εμενα με ενοχλησε η 3αδα στο κεντρο ο σιμοες ηταν εντελως περιττος οποτε του δινω μειον εκει απο εκει και περα αυτος ξερει τι δυναμεις εχουν οι παιχτες τι τρεξιματα μπορουν να βγαλουν αυτοι μετρανε και ξερουν ποσο επιφοβοι ειναι οι παιχτες οχι εμεις

αν η ΑΕΚ στην περιοδο αυτην την 3 εβδομαδων επελεξε να βρει ρυθμο σταδιακα για να αποφυγει τους τραυματισμους εμενα με βρισκει συμφωνω οπως ειπα ειναι μαραθωνιος και οχι ενας τελικος μια και εξω

Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα είχε τρεξίμτα και μετά το 70'. Ο πάοκ που είδα χθες είναι ψόφιος οπόταν δεν με ανησυχεί ιδιαίτερα η 2η θέση. 

 

Το μόνο ανησυχητικό ήταν τα πολλά νεύρα που είχαμε στο ματς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί γαμηθήκατε με τον Μπακάκη. Μια χαρά παιχνίδι έκανε πιστεύω. Αμυντικά ήταν καλός, επιθετικά έκανε αισθητή την παρουσία του 3-4 φορές, λάθη δεν έκανε πολλά.

Ο Λόπες από την άλλη (του είχα και αδυναμία παλιά) ήταν δυστυχώς πολύ χειρότερος. 

Ο Σβάρνας ένα ελαφρυντικό έχει, η ηλικία του για θέση κεντρικού αμυντικού. Φυσικά δεν θα γίνει Παπασταθόπουλος, κάποια πράματα φαίνονται, για τριτοτέταρτος μπορεί να φτάσει το επίπεδο.

Ο Τσιγκρίνσκι θέλω να μείνει, μια χαρά έχει 20 ματσάκια τον χρόνο. 

Στο κέντρο μας, ο Σιμόες ξέρουμε καιρό ότι δεν έχει να δώσει άλλο. Κρστιτσιτς και Σιμάνσκι συμπαθητικές μετριότητες όπως έγραψα εχθές. Κανένας δεν είναι σημείο αναφοράς της ομάδας. Το πρόβλημα στα χαφ παραμένει να υπάρχει για μένα και θα το πληρώσουμε πολλές φορές αν παραμείνουν τα πράματα έτσι.

Ο Βέρντε είναι ίσως εκνευριστικός γιατί είναι πολλές φορές μέσα στις φάσεις, οπότε θα κάνει και την μαλακία του. Αλλά είναι στις φάσεις τουλάχιστον. Πιστεύω υπάρχει υπερβολή με την πάρτη του, βέβαια την διαφορά σπάνια θα την κάνει κι αυτός. 

Ο Λιβάγια χαραμίζεται αριστερά. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παίζει καλά.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Bukowski said:

Εκ των υστέρων πολλά μπορούμε να πούμε εμένα δεν μου φάνηκε τόσο κακή σε σκεψη η 11αδα. Κατ' αρχάς ξεκίνησε τους σίγουρους (πλην Βερντε ο οποίος με Βαζελο όμως έχει κάνει τα καλύτερα του παιχνίδια) για του χρόνου, ώστε να έχουν κίνητρο. Αν ήταν καλά οι Αραουχο και Ολιβειρα θεωρώ θα τους ξεκινούσε.

θα συμφωνησω

και θα προσθεσω οτι δεν εχει θεμα να αλλαξει το συστημα του και να προσαρμοστει

ο βαζελος εχει μια πολυ δεμενη και καλη ομαδα και ο Δωνης εχει δειξει εργο εκει

σε εμας χθες φανηκαν οι ατομικες αδυναμιες σε πολλους παιχτες μας

στο τελος με την αλλαγη Ολιβειρα και Αραουχο ησουν περισσοτερο επικινδυνος και εμεναν πισω στα χαφ για να καλυψουν πιθανες αντεπιθεσεις

στο πρωτο ημιχρονο εκλεισαν καλα το αριστερο ποδι του ιταλου Πλατελλα, τον Σερβο και τον Κροατη και δυσκολευτηκε η ομαδα

δεν ηταν καλη μερα γενικα χθες και ελπιζω να εχουν παρει το σωστο μυηνυμα οι Ιβιτς και Μασιμο και να προχωρησουν και σε μεταγραφες στην αμυνα

Μπακακης, Σβαρνας και Λοπεζ ταλαιπωρηθηκαν χθες

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται πολλή ανάλυση το χθεσινό τραγικο κοουτσάρισμα.

 

Το ματς βρώμαγε ότι όχι μονο δεν κανεις φάση αλλά ήταν θέμα χρόνου να το φας και ο Ιταλός κοίταγε.Ολα αυτά κι ενώ είχε και δικαίωμα για 5 αλλαγές.

 Μιλάμε για κοουτσάρισμα Κωστενογλου χθες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά προφανώς και δεν ήταν τραγικό το χτεσινό κοουτσαρισμα πόσο μάλλον επιπέδου Κωστενογλου που από 0-2 έκανε αλλαγές και έχασε 3-2. ΟΚ κάποιοι το θεωρούν τέτοιο Αλλά δεν σημαίνει πως ήταν κιόλας. Γενικά ένα μέτριο κοουτσαρισμα ήταν, αν κερδίζαμε σβηστό ιταλικο 1-0 θα λέγαμε πωπωπω κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Guest MARILLION

Κακό κοουτσάρισμα. Όλοι έχουν δικαίωμα στο λάθος. Δεν εκτίμησε σωστά. Μας έχει δείξει πράματα. Πάμε παρακάτω

Link to comment
Share on other sites

ισα ισα που ολα τα παραπανω για κανα 2-3 ματς ηταν το μεγαλυτερο κινητρο μετα θα καταρρευσουν 

+ οτι ξερουμε ποιανου εντολες εκτελουν με την ΑΕΚ η βαζελα θα σκυλιασει με ολους τους αλλου μπορει να αμολαει αετους

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Bukowski said:

Καλά προφανώς και δεν ήταν τραγικό το χτεσινό κοουτσαρισμα πόσο μάλλον επιπέδου Κωστενογλου που από 0-2 έκανε αλλαγές και έχασε 3-2. ΟΚ κάποιοι το θεωρούν τέτοιο Αλλά δεν σημαίνει πως ήταν κιόλας. Γενικά ένα μέτριο κοουτσαρισμα ήταν, αν κερδίζαμε σβηστό ιταλικο 1-0 θα λέγαμε πωπωπω κτλ.

Να το πουμε επιπεδου Ουζουνιδη;

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε κακό παιχνίδι, αλλά δε συμφωνώ με διάφορα που διαβάζω λες και αυτοκτονήσαμε κόντρα στον Πανιώνιο ξέρω γω. Ο βάζελος για τα δεδομένα του πρωταθλήματος έχει πολύ καλή ομάδα παρά το κακό ξεκίνημα και αυτό φαίνεται απλά με το να δει κανείς τα αποτελέσματα του από την αρχή του χρόνου. Στα 10 παιχνίδια του 2020 συγκέντρωσε 22 βαθμούς με τέρματα 18-6 ενώ εμείς 23 βαθμούς με 15-5 (for reference o παοκ μάζεψε 19 βαθμούς το ίδιο διάστημα) και κάνουμε τώρα λες και παίζαμε με Παναιτωλικό και φάγαμε 5 γκολ στο γήπεδο μας. Θέλω να πω, δεν ήταν κάνα ματς που θα κερδίζαμε στον αυτόματο και η ισοπαλία δεν ήταν αυτοκτονία, απλά παίξαμε ένα σχεδόν ισοδύναμο αντίπαλο (γνώμη μου) και με κακό παιχνίδι δικό μας και κάπως ευνοϊκή διαιτησία (ξανά γνώμη μου) και μετά από δυο μήνες διακοπής, πήραμε ισοπαλία. Το χάρηκα; Καθόλου, μου γίνανε τα νεύρα τσατάλια να βλέπω το ματς, αλλά παρότι ευχόμουν για κάτι πολύ καλύτερο δε μπορώ να πω ότι το περίμενα κιόλας.

Έχουμε παίχτες που με εξαίρεση τις κακές μέρες που δικαιούται ο καθένας, κάνουνε κατά τη γνώμη μου μια χαρά τη δουλεία τους για τα λεφτά που παίρνουν και για τα δεδόμενα του πρωταθλήματος και τρώνε ένα κάρο σκατά μετά από κάθε ματς. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, η πιο χαρακτηριστική ίσως είναι ο Βέρντε, και το λέω σκόπιμα μετά από ένα αντικειμενικά μετριότατο παιχνίδι του (παρεμπιπτόντως, πριν το πιάσιμο στο λαιμό τον είχε τσαμπουκαλευτεί πρώτος ο Βράνιες με σπρώξιμο). Δεν ξέρω τι περιμένουμε από τους παίχτες της ΑΕΚ ειδικά στη δεδομένη χρονική συγκυρία και με τα οικονομικά δεδομένα που υπάρχουν. Τα δεδομένα της ομάδας είναι για τέτοιους παίχτες και υπάρχει πρόβλημα ισοπέδωσης των πάντων όταν χαιρόμαστε το ίδιο είτε φεύγει ο Τσόσιτς είτε φεύγει ο Μπακασέτας.

Για το παιχνίδι, εντάξει, όπως είπα κακό παιχνίδι, ελπίζω να αλλάξει η εικόνα μέχρι το επόμενο, φυσικά εντός πάντα του ταβανιού που μπορούμε να πιάσουμε με το υλικό που έχουμε. Και ο Καρέρα δεν το έπαιξε καλά, αλλά γελάω όταν διαβάζω (όχι εδώ ευτυχώς) ότι μας είναι λίγος επειδή έκανε δύο κακά παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

κακη αρχικη καταρτιση ενδεκαδας. ακομα και με κλωναριδη μπροστα πιο επικινδυνοι θα μασταν. μαζευτηκε το πραμα με ολιβειρα και αλλαγη συστηματος. δινω ελαφρυντικο τεραστιο στον πουτσαρα μας μασιμο-ροκο σιφρεντι- καρερα ότι ουχο-ολιβειρα στη παρουσα φαση ειναι γυαλινοι. και αν εισαι σοβαρος δε ρισκαρεις στο πρωτο ματς των πλειοφς να τους  χασεις.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω κακο το κουτσαρισμα του Μασιμο, πρωτον γιατι δεν νικησαμε και δευτερον γιατι δεν βλεπομασταν.Γραψαμε για τους επιιθετικους δεν χρειαζεται να επανερχομαστε, να πω μονο οτι καλα εκανε και τους διαχειριστηκε ετσι.Επισης εγω λεω οτι αντε και εβαζε Αλμπανη και Κλωναριδη νωριτερα και θα μπορουσε να το κανει, φανταζομαι ομως ολοι θυμομαστε τι εχει γραφτει εδω μεσα και οχι μονο γι αυτους τους παικτες.

Link to comment
Share on other sites

Το κοουτσάρισμα κρίνεται αναλόγως και με την πορεία του αγώνα.

Ακομα και να δεχτούμε ότι καλά έκανε με Ολιβέιρα, Αραουχο, Τσιγκρινσκι (οπου είναι και ιατρικά τα θέματα), ακόμα και να πούμε ότι το αρχικό σχήμα ήταν μια σκέψη που οκ δεν βγήκε.

Ε, δεν γίνεται ομως μέχρι το 70 να είσαι ΤΟΣΟ τραγικός, να αρχίζει να ανεβαίνει μέτρα ο βαζελος, να έχεις δικαίωμα για 5 αλλαγές και να μην αλλάζεις απολύτως τίποτα μέχρι να ρουφηξεις το γκολ. Φιρι-φιρι το πήγαινες να γίνει το 0-1.

Αφαίρεσε έναν χαφ, άλλαξε θέση τον Μανταλο με τον Λιβαγια, βαλε τον Αλμπάνη ή τον Κλωναρίδη, άλλαξε κάτι τελος πάντων, μαντεις δεν είμαστε να ξέρουμε τι θα γινόταν με οτιδηποτε από αυτά,  αλλά δεν γίνεται να κάθεσαι και να κοιτάς.  Αφήστε που προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα ήταν πολύ μεγαλύτερο ρίσκο αν ο Ολιβέιρα και ο Αραουχο έμπαιναν 20 λεπτα νωρίτερα ο καθενας. Και είδαμε τελικα ότι μόλις έπαιξες με φορ συνήλθες αρκετά.

Γενικα είμαι της άποψης ότι όταν παιζεις χάλια και έχεις να κανεις κάτι πρέπει να το κανεις. Καλη η συντηρητικοτητα, καλη η ψυχραιμία, καλη η προστασία των παιχτών, αλλά με ένα μέτρο. Έχασες 2 βαθμούς, που μπορεί να τους ειχες πάρει αν είχε κάνει κάτι νωρίτερα. Και γενικά δεν μας είχε συνηθίσει σε κοουτσινγκ ύπνου, το αντίθετο θα έλεγα.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×